MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. pbemie-leenin gen. 10 uren met de geabonneerden kan telephoneeren, tegen betaling van f 0.25 voor elk gesprek van 10 minuten. Zooals in 't begin van April is gemeld, moesten de werklieden van den scheeps bouw der Landswerf te Amsterdam, ten einde met de toegestane fondsen rond te komen, een uur vroe ger den arbeid staken en ontvingen zij daardoor 6 uren per week minder loon. Dezer dagen werd hun het blijde bericht gebracht, dat deze maat regel wordt ingetrokken en het „binken", zooals deze wijze van bezuinigen wordt genoemd, weder ophoudt. Amerikaansche bladen maken melding van een gedresseerden snoek, die te New- York, in een diepe glazen kast, bij electrisch licht zjjn kunsten vertoont. Sir Ulysses, zoo heet de wondervisch, begroet het publiek door in het midden van het bassin loodrecht met den kop naar beneden te gaan staan en tien maal rond te draaien. Hij springt voorts o. a. door een met papier beplakten hoepel, die twee kreeften boven den waterspiegel houden, en legt voor de borstbeelden van Washington en Lincoln, na tien- malen daaromheen gezwommen te hebben, twee vaantjes met de kleuren der Republiek neer. Op de biljetten wordt bericht, dat de kunstenaar verzoekt van terugroepen verschoond te blijven, omdat hem dit te zeer vermoeit. Een ingezetene van Achlum (Fries land), die Vrijdag jl. met drie zijner kinderen was uitgereden, kwam slechts met twee daarvan tehuis. Het derde was uit het openstaande por tier in de dorpstraat gevallen en werd door iemand, die van het ongeval getuige was, den vader thuis gebracht, die het verlies niet eens gemerkt had. Op de tentoonstelling die 6 Aug., bij gelegenheid van de alg. vergadering der Ver- eeniging t/b. van de belangen des Boekhandels, gehouden wordt, zal o. a. een allermerkwaar digste verzameling drukwerk van de firma Joh. Enschedé Zn. te Haarlem te zien zijn. Het mooiste werk dat deze firma leverde, men denke maar alleen aan het geldswaardig papier dat voor rekening van het Rijk voor ons land en de koloniën wordt gemaakt, zal in een smaak vol album vereenigd zijn. Slechts twee exempla ren zijn van dit typographisch album, dat in het begin van dit iaar pas gereed kwam, gedrukt, waarvan één H. M. de Koningin is aangeboden en het audere exemplaar wellicht een der groot ste aantrekkingspunten zal zijn van deze eerste jaarlijksche tentoonstelling. Een hooge zeldzaamheid meldt men uit Groeuloo: een man, wieu voor eenige jaren vrijstelling van schoolgeld werd verleend heeft intrekking van die beschikking verzocht. Zooals men zich herinneren zal, werd in de eerste maai den van dit jaar in de garnizoens-bakkerij te Vlissingeu een brooddief stal op groote schaal ontdekt, dagelijks geduren de vele maanden gepleegd door den sergeant van politie, den meesterknecht en een onderge schikte. In hooger beroep zijn deze personen thans door het hoog militair gerechtshof veroor deeld tot resp. 2, V/s en een jaar cellulaire ge vangenis, benevens ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen voor den tijd van 5 jaren. Verleden Donderdag is op den spoorweg van Divacca naar Pola een aanslag ge pleegd. Eén jongeling heeft een kleine bom naar den trein geworpen. De dader werd aangehouden en heeft veiklaard dat een man, die, volgens de beschrijving, veel gelijkt op Ragoza, den mede plichtige van Oberdank, hem betaald had om den aanslag te plegen. De jongeling verzekerde verder, dat de aanslag slechts een proef was en er eenige dagen later een grootere moest gepleegd worden, waarschijnlijk als de Keizer naar Pola zou reizen om de manoeuvres der vloot bij te wonen. De keizerlijke trein is echter zonder ongeval voorbij gestoomd. Dezer dagen is te Petersburg be- graven een oud-kolonel der Russische dragonders, die de titels droeg van Lusignan Koning van Cyprus, Jeruzalem en Armenië. Hij was een af- stammeliug der oude Koningen van Cyprus, is bijna in groote armoede overleden en laat aan zijn zoon niets anders na dan zijn titels. Slechts zijn zoon en de gendarmen van dienst volgden zijn lijkbaar. In den Parijschen Gemeenteraad heeft een der leden voorgesteld, een som van één frank toe te staan aan alle werklieden en aan de leden hunner huisgezinnen, wanneer hun werk loon niet in de beboetten voorziet. Men heeft zich tevreden gesteld met dit lid, dat weldadig wilde zijn op kosten der gemeente, te vragen, waar hij het daartoe noodige geld vandaan zou halen. Ook in Engeland heeft sedert 14 dagen een tropische hitte geheerscht. De thermo meter teekende er Dinsdag en Woensdag onge veer 90° in de schaduw. Op verschillende plaatsen woedden hevige onweders waarbij menschen zijn omgekomen en een niet onaanzienlijke schade is berokkend. In de Engelsche binnen-giaafschappen hebben vernielende hagelstormen gewoed. Bij gelegenheid van een onlangs te Londen gegeven „Afschaffersfeest,,, heeft ook de Maori-koning, die zich nog steeds in de En gelsche hoofdstad bevindt, het woord gevoerd. In zijn toespraak, welke natuurlijk vertolkt moest worden verklaarde de Australische vorst, dat hij een iunigen afkeer had van het kwaad, door drankmisbruik veroorzaakt, en dat hij er trotsch opwas, het blauwe lint der afschaffers te d.agen. De Russische Prins Mikelads, een officier die zich in den Russisch-Turkschen oorlog zeer onderscheidde, is aan het station Samtredie, op den Trans-Caucasischen spoorweg, doodge schoten door een commissaris van politie, met wien h(j twist kreeg en die drie revolverschoten op hem loste. Op de stoomtram tusschen Lei- den en Haarlem zullen retourbiljetten worden ingevoerd. Volgens een telegram, te 's-H a g e ontvangen, is de Deputatie der Zuidafrikaansche Republiek gisteren te 11-40 uur behouden te Kaapstad aangekomen. Zekere kapitein Hanson kwam in Januari 1800 door het omslaan van een oor logsvaartuig om het leven, en het Engelsche Gouvernement legde zijner weduwe een levens lang pensioen toe. De vrouw had er lang genoeg genot van, want zij overleed jongstleden Zaterdag te Henley in den ouderdom van honderd-en- vier jaar. Te Beverwijk werd een jongetje door den bliksem getroffen en gedood. In de ge meente Heemskerk zijn twee perceelen door het inslaan van den bliksem verbrand. Een dienstmeisje en een huis- knecht, die te Aulnoy 1' Aïtre het vuur met pe troleum wilden aanmaken, zijn, toen er een ont ploffing in de kruik, waaruit zij goten, volgde, ver brand. Een advocaat blijft een advocaat, zelfs de warmte doet hem zijn streken niet verliezen. In eeD stad var. zuidelijk Frankrijk heeft een advocaat zijn proces gewonnenomdat hij tijdens zijn pleidooi met een waaier in de hand gesticu lerende de half ingedutte rechtbank voortdurend een aangenaam koeltje toewuifde. Hoewel zijn rede meer dan één uur duurde, verzocht de pre sident hem om repliek tegen het Openbaar Mi nisterie. Als eene bizonderheid, in verband met de plechtigheid, die eergisteren te Delft heeft plaats gehad, wordt aan het Dagblad nog mede gedeeld dat de heeren en dames, die zoo wel willend tot de zanguitvoering in de kerk (in de koren) hebben medegewerkt, daar door het ge meentebestuur zijn gerecipiëerd met. een glaasje water. Vooral de wijze, waarop deze verfrissching werd toegediend, is vermeldenswaardig. E-n jongen bracht haar aan in een stalemmer, waaruit de lafenis met vier glaasjes werd geschept en rond gedeeld, die dan, na opnieuw volgeschept te zijn, naar andere monden overgingen. Als de emmer ledig was, ging de jongen, zonder van eenige karigheid te doen blijken, dien opnieuw vullen. De roem vaa een goed mensch is de getuigenis van een goed geweten. Gelijk een ieder inwendig is, zoo oordeelt hij uitwendig. Wie naar den waren en eeuwigen roem verlangt, die geeft om den tijdelijken roem niet. Wanneer wij geprezen worden, zijn wij daarom niet heiliger, noch, wanneer wij veracht worden, daarom verachtelijker. De mensch ziet het uiterlijke, maar God ziet in het hart. De mensch beschouwt slechts de werken, doch God beoordeelt het inzicht. Wij mogen niet te veel op ons zeiven vertrouwen, omdat ons dikwijls de genade en het oordeel ontbreken. Er is in ons slechts een gering licht, en dit verliezen wij spoedig door onze onachtzaamheid. Meermalen ook bemerken wij niet eens, dat wij inwendig zoo verblind zijn. Dik werf doen wij kwaad en verontschuldigen wij dit nog erger; wij worden door drift vervoerd en wij zien het voor jjver aan. Wij berispen kleinigheden in anderen en wij gaan onze eigen groote gebreken voorbjj. Wij gevoelen en schatten vrij spoedig, wat wij van anderen verdragen, maar wij be merken niet, hoe veel anderen van ons ver dragen. Inderdaad zoo iemand zijue eigene gebreken wel en behoorlijk overwoog, zou hij geen reden vinden, om anderen streng te beoordeeleu. Een goed mensch stelt de zorg voor zichzelven voor alle audere zorg, en wie op zichzelven nauwkeurig let, die zwijgt lichtelijk over anderen. Slimme schrijvers. Zeker Duitscb predikaut, die in 't jaar 1807 een werk over natuurkunde uitgaf, liet op den titel van het tweede deel druk ken: tweede en laatste helft. Het doet deuken aan het werkje Laatste woorden van den predikant Dodd,11 dat indertijd in Engeland verscheen en, toen het goed opnam, binnenkort gevolgd werd door een tweede, getiteld: „Aróg meer laatste woorden van den predikant Dodd." De practicus. Als de heer Yan Hummelen rustig de krant wil lezen, begint hij om zeven uur met zijne vrouw te twisten, zij zit dan te mokken tot acht uur en van dit rustig uurtje maakt hij gebruik om te lezen. Muzikaal. Een Franschraan luistert naar goede muziek, een Duitscher begrijpt ze, een Italiaan gevoelt ze, een Eogelschman woont haar bij. Verzachtende omstandigheid. „Foei, Ma- rietje! wat heb je gedaan? Dat lieve beestje dood te trappen! Wie weet of het de moeder niet was, die eten ging halen voor hare kindertjes en die nu zeker van honger zullen sterven Kleine moordenaarster (snikkend). „M.mm. maar misschien w w was het wel de meid!" Philosophic van een eigenbelangzuch tige. „Weldadigheid is een genoegen, waarvan de mensch zich moet kunnen onthouden." De proef op de som. „Je hebt menschen," zei eens iemand, „die nooit de pointe van een aardigheid kunnen vatten, of je moet die met een pistool op hen afschieten. „Neem me niet kwalijk" gaf een uit het gezelschap hem ten antwoord „maar hoe kan men nu een aardig heid afschieten met een pistool 1" Haarlem, 12 Juli. Wij hebben met het grootste genoegen de openbare les bijgewoond, welke de heer A. Beernink Woensdag 11. met de leerlin gen zijner zangschool heeft gegeven. Deze les was zoo ingericht, dat daaruit zooveel mogelijk het karakter der methode Paris-Galin-Chevé is gebleken. ïe oordeelen naar de resultaten mag deze methode stellig onder de beste gerangschikt worden. Vooral de trefoefeningen op cijfers trok ken in hooge mate onze belangstelling en gaven ons de overtuiging dat de leerwijze Chevé bi zonder geschikt is om de leerlingen in zeer korten tijd met de tiieorie en praktijk der edele zang kunst vertrouwd te maken. Klasse B. (Nov. '82) vooral gaf blijken van grooten vooruitgang, ter wijl klasse A (Sept. '83) duidelijk deed zien dat ook zij van het uitmuntende onderwijs terdege had geprofiteerd. De ijver en tact van den bekwamen onderwijzer verdienen inderdaad in ruimer kring bekend te wor den en maken in elk opzicht aanspraak op hulde en waardeering. Wij wenschen daarom den heer Beernink het meeste succes met zijn flink geor ganiseerde zangschool. Moge het aantal leerlin gen (thans reeds zijn er 44) steeds meer en meer toenemen. Omtrent den feilen brand, die Woensdag 11. alhier gewoed heeft, kunnen wij nog het vol gende vermelden: Er zijn twee huizen geheel uitgebrand en zes grootendeels beschadigd; voorts zijn er een aantal duiven, waaronder postduiven, eene geit en eenige kippen door den brand om gekomen. T De perceelen werden bewoond door de familiën A. Haartman, J. F. Graadt van Roggen, J. M. Groeneweg, M. van Schouwen burg, L.H. L. Wijsman en P. J. van Buchem. De houtkooperij, bestaande in vier houtloodsen, welke met hout waren volgestapeld, is geheel vernietigd. Men begroot het verlies, door deze ramp veroorzaakt, op ongeveer 250,000. Behalve één inboedel was alles verzekerd. Een aantal perceelen, zelfs ook aan den overkant van den Kleinen Houtweg, hebben veel waterschade bekomen. Twee spuiten uit de gemeente Heem stede hebben mede goede diensten bewezen. Door lal van voorname particulieren werd de brand weer bijgestaan; o. a. zag men door hen vaten met teer uit de houtkooperij naar de Singel - gracht rollen en in het water werpen. Het centraal-bureau van de Bell-Telephoon maatschappij, te Haarlem, is Donderdag jl. ge opend, zoodat dc aangesloten geabonneerden kun nen telephoneeren. Gisteren is ten raadhuize alhier, aanbe steed het bouwen van eene lagere school en concierge-woning op het terrein in de Bakker straat (raming f44,950). Er waren 25 biljetten; de laagste inschrijver was de heer G. P. JBeccari, alhier voor ƒ37,990, aan wien het werk is ge gund. 14 dagen gev. straf c. e. 11. J H S W. te Am sterdam, (gedet). Eenv. diefstal 2 maanden gev. straf c. e. 12. B. van V. zonder vaste woonplaats (gedet). 3 eenv. diefstallen 183 dagen cell. gev. straf c. e. 13. C G. te Haarlem, afwezige getuige 3 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. Genoeg gestraft. Advocaat. De officier van Justitie heeft als verzwarende omstandigheid bij gebracht, dat mijn kliënt de drie gestolen flesschen wijn van onzen hotelhouder dadelijk leeg gedron ken beeft. Indien u ooit in bedoeld hotel had ge geten zou zulks een verontschuldiging zijn. Achttiende Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 13 Juli a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Muller, kapelmeester. Programma: 1. Marsch uit Faust, Gounod. 2. Ouv. uue fête champêtre, Christophc. 3. Der TaDzlustige, Wal- zer, Stasny. 4. Potp. la fllle du régiment, Donizetti. 5- Ouv. Rubin des mers, Nihoul. 6. Schwarze Jager, Marsch, Ilaniu. 7. Potp. Lieblingsklange, Clarens. No. 1—4 en 6 gearr. door M. H. Muller. Buiten-Sociëteit „Trouw moet Blijken." Harmonie-Concert van bovengemeld muziekkorps op Zondag 13 Juli a. s. des avonds van half 8 tot 10 uur. Programma; 1. XJnser Wensel, MarschSuppé. 2. Ouv. Fr. Von Schuberth, Suppé. 3. Husarenritt, Spindler4. Rosen aus dem Siiden, Walzer, Strauss. 5. Fant Lucie de Lammermoor, Donizetti. 6. Ouv. Jeau de Paris, Boieldieu. 7. Fant. Don Carlos, Verdi. 8 Potp. Ie petit due, Lecocq. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een bloedkralen armband. Een bloedkralen ketting. Een gouden medaillon. Twee parasols. Een lombardbriefje van een gouden horloge. Een schooltasch. Een zakje waarin geld. Een paar kousen. Een koperen gewicht. Een riem van een paardentuig. Een jas. Een paar glacé handschoenen. Een rozenkrans. Twee sigarenkokers. Een taschje. Een schoenmakers-maatstok. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de tramwagens achtergelaten: Een wollen doek. Een witte zakdoek. Een wandelstok. Terug te bekomen bij den heer J. G. v. Gasteren, Spaarnwouderstraat No. 54: een zak met waschgoed. ABBOND. bechtb. te haablem. Terechtzitting van 10 Juli 1884. 1. E K. te Haarlem, overtreding der Haar- lemsche hondenbelasting bij verstek f 6 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. 2. J H V. te Am sterdam, (gedet). bedelarij 14 dagen gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaars gesticht. 3. E R. en A B. te Zaandijk, bedelarij in verbinding ieder 3 dagen cell. gev. strat en solidair in de kosten. 4. F de V. te Spaarndam, moedw. misk. f 3 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. met vrijspraak van bet meerdere tea laste gelegde. 5. Ch. M. te Amsterdam, moedw. mish. f 8 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 6. A v. d. B. te Wormerveer, rebellie 3 dagen cell, gev. straf c. e. 7. J W. te Zaandam, verstoren der openbare rust en rebellie 3 dagen gev. straf f 5 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 8. J H D. te Haarlem, openbare dronkenschap en re bellie 6 dagen gev. straf f 10 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 9. J S. h/v. H P. te op lichting buiten vervolging gesteld. 10. J K. te Jisp, openbare dronkenschap 2e herh. b(j verstek HAABLEM, 9 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 3 koeien verkocht, voor 1 190 a 225 - stier; verkocht - voor f a - vaarzen, verkocht - voor f a - pinken verkocht voor I a - graskalveren verk. voor I a ,15 nuchtere kalveren, verk. voor 8 a 15, 2 schapen, verk.— voor f 23 a 33; varkens, verkocht voor ac. per 7z kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangeroerd en verkocht 135 stapels kaas, 17392stuks, wegende 33679 kilo, hoog ste prijs f 32,middelbare prijs per 50 kilo SCHIEDAM, 11 Juli. Moutwijn, per ned. vat 14,— Jenever f 19,50, Amsterd.proef f20,75 spoeling f-,80 dito commissie f -,50. GOUDA, 10 Juli. Op de kaasmarkt waren 163 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 26a 33. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.60 1.50 derweiboter fl.40al.25.per kilo.Handel zeer vlug HOOBN, 10 Juli. Ter waag gewogen 374 stapels kaas wegende, 108,802kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 35. voor kleine 28.— voor commissie, voor mid delbare. LONDEN, 10 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300 Schapen en Lammeren 6000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/6 Schapen en Lammeren 5/- a 6/ Kalveren 4/8 a 6/- Zwijnen 3/9 a 4/4. AMSTERDAM, 9 Juli. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 3 runderen, 182 vette kalverenlste qual -,80 2de qual.-,70 per kilo, 2 graskalf f a 85 nuchtere kalveren, 6 a 10, J schapen en lammeren a 185 vette varkens 44 a 36 c. per kilo. LEIDEN, 11 Juli. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden af 20 stieren f 56 a 130 84 ossen f172 a 312 60 melkkoeien 154 a 296 kalveren dito f a 37 vare dito f 152 a 264vette dito f 18 graskalveren ƒ30 a 60, 109 vette f 28 a 72 a 32 nuchtere dito f 6,— a 22, 608 vette schapen 22 a 34,306 weide dito ƒ15, a 27, 248 lammeren 28 magere varkens 16 a 28, 128 biggen f 5,75 al2.— Amsterdam, 11 Juli 1884. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2', i v 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1858-80 8 Rusland, bij Hope (lomp. Oude Rusaeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1' 1876 2 (Perpetuele) 4 binueul. 1250025000. 1 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereeu, Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligationi3 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank .divid. Nederland. Hol], jJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Hallo. Zuid-IUl. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatscb. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk S/srau Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spwdiv.i Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 27j pet. genoteer de koers 67»/i. 81 js 102I1/Ie 98'/» 847/s 65'Vis 87'/is 49»/is lOO'/s Sl'/s 95>/s 46 5 53/s 63/s 83/. 79 1091/s 118 253/< 123/, 95/ie U7Vs 1497, 109 69 144i/4 109 147a 62 5573 126 543/s 881/e 927, 56 55'7is 1257a 137a 1173/< 967/s 111 loo?/, 977a 98 1037, 1117a 1407, 135 127 LONDEN, 11 Juli. De Minister van koloniën ontving van den Eagelsclien con sul in Atjeh bericht, volgens hetwelk in brieven omtrent de bemanning van de Nisero van 13 Juni bericht wordt, dat er weder een schepeling is overleden, namelijk de stoker Garrity. Twee anderen leden aan de koorts. MARSEILLE, 11 Juli ('s middags). Sedert heden ochtend zijn er twaalf personen aan de cholera bezweken. PARIJS, 11 Juli. De gemeenteraad heeft met groote meerderheid het voorstel verwor pen om het feest van den 14eu uit te stellen. De Francais meldt, dat er heden-ochtend een sterfgeval aan cholera te Parijs is voor gekomen in de Rue des Saints-Pères. CHICAGO, 11 Juli. De democratische conventie heeft Cleveland tot candidaat voor het presidentschap verkozen. BRUSSEL, 11 Juli. De Minister van financiën, de heer Malou, verklaart in een brief, gericht aan den president van het geheele Kabinet, dat het ministerie geens zins voornemens is het heffen van eemg recht voor te stellen, noch op den invoer van buitenlandsche granen, noch op meel of op het brood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3