B 1 N N E N L A 1). GEMENGDE BERICHTEN. Op reis. Cornwal, vroeger secretaris van het Du- blinsche postkantoor, werd in Schotland gearresteerd en zal te Dublin terechtstaan wegens onzedelijke praktijken. Een bloedige botsing heeft Zaturdag in Westcumberland plaats gehad tusschen Orangeïsteu en Nationalistende vechtenden bezigden revolvers, sabels en steenen. Eén persoon werd gedood en vijftig gekwetst. Volgens berichten aan den limes via Durban van Madagaskar ontvangen, zouden de Hovas zich op verdediging voorbereiden. De Fransche troepen van Tongking komen in grooten getale aan, en landen te Ta- matave en Mojoenga. De Franschen zijn voornemens Antananarivo van twee kanten aan te tasten, maar kuune hoofdmacht zal van Tamatave op de hoofdstad aanrukken. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat de Chiueezeu-kolonie te San Francisco belangrijke sommen naar China zendt om de regeeriug te steunen voor 't geval van een oorlog met Frankrijk. Uit Durban wordt aan de Times geseind dat 400 blanken en 2000 Kaffers Ekowo verlaten hebben om in vereeuigiug met eene andere kolonne vermoedelijk tegen de Oe- soetoes te opereeren, maar de bewegingen der kolonnes worden geheimgehouden. Het aantal Boeren in Zoeloelaud is steeds toe nemend. Te Durban beschouwt men Zoe- loeland reeds als eene nieuwe Bóeren-Repu bliek, waaraan slechts de President ont breekt. De heer BrandPresident van den Oranje-Vrijstaat, is van Barolong naar de grenzen vertrokken, waar 500 Vrijstaters met twee kanonnen geconcentreerd zijn. De Russische Minister van Binnen- landsche Zaken heeft de verleden jaar ge nomen maatregelen tegen de cholera ver- nieuwd. Dientengevolge is het aan alle schependie uit van cholera verdachte plaatsen in Frankrijk komen, verboden de Oostzee-havens binnen te loopen, wanneer zij niet een certificaat overleggen, waaruit blijkt, dat zij reeds in het buitenland quarantaine gehouden hebbeD. De Minister van Binneni. Zaken heeft aan de Commissarissen des Konings medegedeeld, met verzoek, de betrokken autoriteiten in dien zin in te lichten, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, dat op 17 dezer, den dag, bestemd voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Kroonprins, geene tooneelvoorstellingen, of openbare vermakelijkheden worden toegelaten. Voorts heeft de Minister van Binneni. Zaken aan de Commissarissen des Konings, medegedeeld, dat, nu te Roosteren in Limburg, een geval van longziekte is voorgekomen en in Pruisen nabij de Nederlandsche greDZen die ziekte heerscht, hij het raadzaam acht, tot nader order geene ver gunningen tot invoer van slachtvee uit Duitsch- land en België te verleenen. Aan de reeds ver leende vergunningen kan alsnog gevolg worden gegeven. De Eerste Kamer heeft de leeuings- wet aangenomen met 29 tegen 3 stemmen (de heeren Fransen van de Putte, Visser en Van Naamen). Het ontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd is zonder discussie aan genomen met algemeene stemmen. Ook het ontwerp tot goedkeuring van het tractaat met Frankrijk is zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Een wetsontwerp, waarbij H. M. de Koningin tot Regentes wordt benoemd, is bij den Raad van State aanhangig. - De Portugeesche Regeering heeft een qua rantaine gelast voor alle invoeren uit Nederland. Zooals men weet, werd de gelegenheid om in te schrijven voor den Transvaalschen spoorweg door de Ned. Zuid.-Afr. Spoorw.-Maatsch. nog tot 11 dezer opengesteld. Het resultaat van deze termijnsverlengiug kan nu worden medegedeeld. Er is thans ingeschreven voor een kapitaal van bijna f 1,900,000. Tot 1 Juli was er gelijk bekend is, ingeschreven voor 1,409,000. Er is dus nog eene kleine vijf ton bijgekomen. Tilburg, 15 Juli. Den 3den Augustus a. s. zal alhier de vergadering plaats hebben van de ondstrijders uit geheel Nederland, die begiftigd zijn met het Metalen Kruis. Die bijeenkomst zal gepaard gaan met feestelijkheden, die luisterrijk beloven te zijn: van verschillende zijde is reeds instemming en steun toegezegd. Amsterdam, 15 Juli. Gisteren-ochtend werd door den sneltrein van 9.33 Oosterspoor een werkman doodgereden op de brug aan de Oos- terdoksluis te Amsterdam, Zandvoort, 15 Juli, Van een vuurwerk, ter gelegenheid van een familiefeest 'oij een der be woners alhier ontstoken, was een klein stuk zorgeloos op het duin gelateneergisteren vond een knaap het, en toen hij er mee speelde ont brandde het en verwondde zeer ernstig zijn gelaat. 's Gravenhage, 15 Juli. Gisteren-ochtend is het 6jaiig zoontje van de wed. B, op de Bee:- tenmarkt alhier al spelende in een waterton, die in den tuin stond, gevallen. Het kind werd door niemand opgemerkt, zoodat het jammerlijk ver dronk. Alkmaar, 15 Juli. Zaterdag avond werd alhier uit het N.-Holl. kanaal opgevischt het lijk van een vierjarig knaapje, dat spelende te water was geraakt. Numansdorp, 15 Juli. Ia deze gemeente hebben zich binnen een kort tijdsverloop zes ge vallen van typhus voorgedaan. Zutfen, 15 Juli. De Rechtbank alhier heeft G. J. H., 56 jaar, landbouwer te Aalten, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, veroordeeld tot 45 dagen celstraf. Nijmegen. 15 Juli. Gisteren-namiddag is alhier een 16-jarig jongeling, die zich in gezelschap van andere jongelieden nabij eene zandplaat in de Waal met zwemmen bezighield, plotseling in de diepte weggezoukan en verdronken. Apeldoorn, 15 Juli. Te Ankeier bij deze gemeente is een kind van 11 maanden dat naar een sloot waarin slechts een voet water stond, was gekropen, jammerlijk verdronken. Naar aanleiding van het bericht, dat het Wageningsche Weekblad 15 cent port moest betalen voor eene aflevering van een ver volgwerk, waarop stond „ter recensie", herin nert een lezer van het Handelsblad, dat de Post- Gids 23c uitdrukkelijk bepaalt, dat „toegelaten" is, op ecu afgedrukt werk te schrijven de woor den: Present-exemplaar van den schrijver" of dergelijke. Indien dit woord „dergelijke" eeuigen zin heeft, dan is het zeker, om o. a. aan te dui den het doel der zending van het p. p. verzonden werk. Eene dame te s Heeren berg stak zich dezer dagen, bij het helpen van haai kind, met eene speld in den vinger. Da zwelling van het gewonde deel breidde zich weldra uit, eu na een smartelijk lijden van vier dagen bezweek de dame eergisteren-avond aan bloedvergiftiging. Rabarbergelei. Neem eenige verse he rabarberwortds, veeg ze met een schoonen uatten doek af, schil ze, en snijd ze in stukkeu van een duim lang. Doe bij ieder pond rabarber drie vierden pond suiker, zet het mengsel tien minuten te koken, of zoolaug totdat het sap goed gatrok ken is. Pers liet in eene pan uit, laat bet snel koken totdat het aau den lepel kleeft, schuim het af en doe het dan ia geleipotten of vormen. De snelste manier om te weten of het goed Zal stollen is een weinig op eene plaat te laten drui pen om te bekoelen. Op het vermoeden van valschheid zijn in beslag genomen door de politie te Rot terdam twee guldens, te 's Hage een gulden en te Groningen een kwartgulden, alle geldstukken welke door het muntcollege zijn verklaard valsch en in nabootsing van echte rijksmunt vervaardigd. Een te Hannover wonend schei kundige, Busse, heeft (zooals de Hann. Cour. mededeelt) ontdekt, dat het water stof zuur een nieuw deugdelijk middel is tot bewaring van wijn, druif-brandewijn, vruchten en vruchtsappen, eu dat de aanwending van dat zuur bovendien van groote beteekenis is voor de melkerij en voor de keldering van wijnen en derg.omdat door de toevoeging van het zuur een fijner worden van de spirituosa en het veredelen der nog niet op hunne hoogte zich bevindende wijnen kan wor den teweeggebracht. Een groot voordeel daarbij is, dat het zuur helder is eu smakeloos en zon der gevaar. Al de producten van de melkerij worden er lang door goed gehouden. Brandewijn en jenever worden ouder en lekkerder; aardappel- spiritus verliest eer. deel van zijn foezelsmaatc en zoo voorts. Ten crimineeleis voor het Leeu warder Hof tegen een 39jarigen landlooper-3cha- pendief gtëischt 5 jaren tuchthuisstraf. De ver dediger, mr. J. M. Van Hettinga Tromp, tracht te 's Hofs medelijden op te wekken om voor besch. een lichtere straf te verkrijgen. Hij ging den treurigen levensloop van besch. na, die na langjarigen ludischen dienst is teruggekeerd, ten gevolge van lichaamszwakte afgekeurd, onge schikt voor zwaar werk, en nu zonder middelen van bestaan, dezen diefstal pleegde na twee da gen zonder eten geweest te zijn, om in de ge vangenis te komen. Daar aangekomen, kreeg besch. van notaris Sickler mededeeling dat hij mede-erfgenaam was geworden van een oude tante in Twijzel, waardoor hij ten kapitaaltje van f 4000 in handen zou krijgen. Door de Directie der Spoorweg maatschappij Grand-Ceutral-Belge, is aan de weduwe van den in Maart 11. te Simpelveld verongelukten spoorwegbeamte V. V., vrijwillig eene gratificatie toegekend van 500. Het grootste schilderstuk ter wereld is de zoogenaamde „horizon", een ver anderlijk decoratiestuk, in de nieuwe opera te Pest. Dit stuk is 150 meter lang eu 19 meter hoog, dus 2850 vierk. meter groot en het ver toont alle mogelijke schakeeriugen des hemels, van het helderste blauw tot de zwartste donder- lucht. Men schrijft van Kedong Goede aan de Soera/c. Ct: In verschillende bladen leest men van een klein stoomschip, voorzien van eene zeer sterke electrische lamp, welke laatste diep in de zee wordt nedergelaten, om bij het ver spreide licht visschen te vangen. Hier woont een visscher, ecu man naar berekening vijftig jaren oud, die sedert lang vischt met eene lamp ofschoon het geen electrische is. Zijn toestel be staat uit een grooten glazen stolp, zooals men vroeger in elke vowrgaanderij kon vinden. Vóór den invoer van petroleum op Java, plaatste hij daarin een palita met katjang-olie gevuld, maar tegenwoordig gebruikt hij een petroleumlampje, omdat aardolie goedkooper is en ook meer licht geeft. Met zijn tembo gaat hij nu, als het don ker is geworden, naar de plaats waar hij ver moedt visch te zullen aantreffen, en laat dan zijn stolp zoo diep zinken, als mogelijk is maar zoo dat er geen water inkomt Op dit licht ko men de visschen af, en de man, Pak Tjeplis ge naamd, vangt gewoonlijk meer visschen dan zijn collega's, die wel van vuur gebruik maken, maar het zoo practisch niet weten toe te passen als hij. Men zegt, dat hij ook steeds de grootste visschen vangt. Een maatschappij te Chicago zal langs het Illinois en Michigan kanaal een pneumatische (luchtdruk) buizengeleiding aan leggen van Chicago naar La Salla, een afstand van 100 mijlen, met bijstations te Joliet, Lockport en andere punten. Zij zal voornamelijk dienen voor het vervoer van koorn. Men denkt een snelheid te verkrijgen van een mijl per minuut. Volgens de Independance is in Rus land octrooi verleend op een nieuw soort van lucifers. Het onderscheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde koppm. De houtjes zijn door den uitvinder gedrenkt in een vloeistof, die ze door een lichte wrijving ont brandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam af, worden gemakkelijk uitgeblazen en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestreken en dus verscheiden walen gebruikt worden. De uitvinder beweert, dat men daardoor minstens 75 pet. zal uitwinnen. Zondagmorgen te 4 uren had de melkboer H. v. Zeijl, te Amstelveen, toen hij de melk ging halen, het geluk eene dame op haar hulpgeschreeuw uit het water te halen. Hoed, mantel en parasol en twee brieven lagen op den wal. De drenkeling was was woonachtig te Am sterdam. De heer J.teTilburg, wien, zooals men weet, een aantal overtredingen der zegelwet worden teu laste gelegd, heeft verleden Zaterdag per deurwaarder de uitnoodiging ontvangen om alvast f 700 te betalen voor 28 overtredingen. Later zal men nog wel komen om de overige f 1000 voor de andere 40 overtredingen. Men zegt, dat do heer J. in verzet zal komen, waardoor de zaak aan de beslissing van den rechter zal worden ou lerworpen. D e Polytechnische Zeitung maakt mel ding van eene nieuwe toepassing van het vilt, namelijk voor decoratieve doeleinden. Voor schil den, helmen, harnassen enz., voor theatraal ge bruik, maakt hij die voorwerpen van vilt en be smeert ze aan den buitenkant met een mengsel van hars en potlood. Dit wordt met een heet strijkijzer glad gemaakt, de hars smelt en het potlood geeft niet meer af. Door oppoetsen ver krijgt het glimmende doelen en gelijkt volkomen op staal. Voor andere metalen kunnen de voor werpen galvanisch met het verlangde metaal be dekt worden. Amerikaanse h Spoorwe g-A B C, door een Amsterdamsch Beursman gedicht op de wijze van „A is een Aapje". (De waardeering van de verschillende fondsen blijve voor rekening van den dichter, die zich vermoedelijk verantwoordt met een „het kwam zoo in 't rijm te pas".) A zijn de Akrons, voortdurend aan 't dalen, B zijn de Buffalo's, die nimmer betalen. C zijn Canadians van 't land dat belooft, D is de Denver, die kool heeft gestoofd, E zijn die Erie's, zoo vol van mysteries, F zijn de Florida's, arm in twee series, G is Grand Trunk, ook een heerlijke baan, H is Hypotheek op het land van de maan, I is Illinois, tot dusver bekoorlijk, J rijn de Jowa's ook niet onbehoorlijk. K is De Klerck, de doctor van 't spoor, L's Louis Cairo, waar menig' bij verloor. M's Manitoca, die achteruit renden, N de Nashville met nul dividenden. O heeten Oregon's, owat een ootje P was Paul Pacific, geluk met 't zoodje Q zijn de Quincy's, zoo mooi voor behang, B zijn de Rio's, wie wordt er niet bang! S San Francisco, dat men eerst vereerde, T is Toledo, dat eens reeds failleerde, U heeten de Unions steeds lager de ontvangst, V is de Vraag naar dat V zonder angst. W is de Wabash, die W'en deed lijden. X is de spoorweg die morgen zal rijden. IJ is het ijslijke van elke lijn, Z zijn de zakken, die uitgeschud zijn. Op hetHannoversche eilandLan- geroog zijn de met helm begroeide duinen langs de kust geheel kaal gebrand, tengevolge van de onvoorzichtigheid van een man, die een branden den lucifer wegwierp en zoo het droge gras vlam deed vatten. De talrijke zeevogels, die in de dui nen hun nest hadden, lijden het meest door deu brand, ^ij zien hunne nesten vernield en een aantal der jongen zijn gedood of gewond. Dr. Morell Mackenzie heeft on lang] in het Londensche Hospital Medical Col lege eene verhandeling gehouden over hooi-koorts welke hij beschijlt als eene bizondeie aandoening van het slijmvlies van den neus, de oogen en de luchtweger., waaruit cathar en asthma ontstaan, meestal veroorzaakt door het stuifmeel van gra3 en bloemen en dus heerscht zij slechts in gras rijke streken en waar de bloemen in bloei zijn. Wat de behandeling van die ziekte betreft, is Dr. Mackenzie van meening, dat men moet be ginnen met den patiënt uit zulk eene streek te verwijderen: eene zeereis zou dus wel het best zijn. Patiëuten, die geen zeereis kunnen doen, moeten dicht bij de kust wonen, terwijl stads bewoners moeten vermijden naar buiten te gaan en wie op het land wonen tijdelijk hun verblijf moeten houden midden in eene groote stad. Eergistere n-a vond werd de arbei- der G. W., te Soest, terwijl hij bezig was een aard- appe'enkelders choon te maken, door eene groote kelderrat aangevallen. Het dier scheen woedend, omdat het in zijne sombere rust werd gestoord, en bracht deu man eenige ernstige verwondingen toe. Niet dan met groote moeite gelukte het eenigen ter hulp toegeschoten personen het dier af te maken. Middel tegen wespensteek. Dadel ij k nadat men door eene wesp gestoken is, moet men de holte van eene sleutelpijp rondom den steek zetten, en drukken totdat het pijn begint te doen. Als men den sleutel er afneemt zal men zien dat de steek buiten het gaatje ligt, dat het gemaakt heeft, en binnen den kring van den indruk der sleutelpijp. Alle pijn houdt dadelijk op, er komt geen zwelling, en binnen weinige minuten is hel moeilijk de plek, waar men ge stoken is weder te vinden. De Burgemeester van Leeuwar- deradeel heeft onlangs in een openbare raads zitting eene berisping toegediend aan een der raadsleden, die het geheim eener besloten raads vergadering niet had weten te eerbiedigen. Aan het spoorwegstation der Fransche stadBayeux is eergisteren een vertrekken de passagierstrein in botsing gekomen met een aan komenden goederentrein. Vier rijtuigen werden door den schok verbrijzeld en 40 personen werden gewond, maar geen van allen gevaarlijk. Zij wer den in de stad met zorg verpleegd. Het ongeluk moet te wijten zijn aan on ichtzaamheid van den machinist van den goederentrein. De dienst onder vond geen belemmering. I n een mergelgroef te Ga u n e, b ij Maastricht, is gevonden een volledig versteend geraamte van een reusachtig dier, dat op een kro kodil gelijkt. De kaak heeft een lengte van 50 duim eu is bezet m ;t zwarte, zware tanden, die 5 duim lang zijn. Het geheel is vervat in 5 groote mergelblokken, die met moeite aan het daglicht werden gebracht. De voortreffelijkheid en in menig opzicht het onovertroffene van Japansche versiering en handwerk is niet meer betwist. In die over tuiging heeft eene vereeniging te Berlijn besloten een veertigtal arbeiders in allerlei vakken uit Japan te laten komen en voor hen, buiten Berlijn een klein dorp te laten bouwen, waarvan ieder huis den stijl hunner eigene woningen en een eigen tuintje zal hebben. Daar zullen die arbeiders kunnen werken en anderen vau hen leeren. De gedachte is zeer vernuftig. Te Hilversum heeft zekere G. de J. zich schuldig gemaakt aau gewelddadig verzet tegen en verwonding van een politieagent. Hij maakte daarbij gebruik van het houten been zijns vaders, dat tot het doel werd afgeschroefd. Ilij is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Het middel om lucifersdoosjes, met adressen beplakt, als reclame te bezigen wordt, naar men ons meldt, ook te Amsterdam reeds sinds eeuigen tijd door den heer P. J. Huisman, Reguliersbreestraat, toegepast. Ieder bezoeker vau zijn café-restaurant kan zulk een doosje meenemen oude eu ongelukkige menschen, die om een aal moes komen vragen, krijgen een geheel pakje cadeau, waarmede zij weer hun voordeel kun nen doen. Een 16-j arige knaap te Terse hel ling zou gaan baden, en niet kunnende zwemmen, geraakte hij in de diepte. Z'jn hulpgeschrei werd opgemerkt door het 12-jarig zoontje van den heer T. R., die, steunende op zijne zwemkunst, zich van zijne bovenkleederen ontdeed en te water ging, om den drenkeling te redden. Bij dit pogen tot redden is hij zelf verdronken, terwijl de andere knaap gered werd door den jongelingPieterDjekser. Eene Geestelijke Zuster teParijs, Nonat geheeteu, in hare orde opgenomen onder deu naam Marie Arabroise, heeft het ridderkruis van het Legioen van eer gekregen wegens meer dan 50 jaren onafgebroken en trouwe verzorging van ongeueeslijke zieken in het hospitaal te Tours. In het vriendelijke bergdorp W a 1- de, het Zwitsersch kanton St. Gallen, is de eenige herberg of tapperij, wegens gebrek aan bezoekers, gesloten. Walde telt 250 inwoners. Op een boerenhofstede te Keppel staat een roggehalm te groeien, die nu reeds de buitengewone lengte heeft verkregen van 2.25 M. Een oude man te Rudesheim is dezer dagen om het leven gekomen door een kersepit, die hem in het „verkeerde keelgat" schoot. Zij was, ondanks de spoedige hulp van een paar dokters, niet uit de luchtpijp te ver wijderen en de ongelukkige stikte. Een Dorado, dat een scherpe tegen- stelling vormt met de meeste andere plaatsen in onzen tijd, schijnt de kleine en bekoorlijke badplaats Zeil am See, bij Gastein te zijn. Daar is, naar men bericht, de politie als overbodig afgeschaft. Er kwam daar een jaar lang geen enkele inhech tenisneming of misdrijf voor, en het gemeentebe stuur besloot dientengevolge deu eeuigen uitvoer der van de politiemacht, den nachtwacht, maar te ontslaan. 't Is bespottelijk zegt de schrijver der Haagsche Brieven in de Zaanl. Ct. zooveel Hagenaars als er op reis gaan. Je kunt op geen sociëteit komen en geen soireetje bijwonen, of je hoort van thuis komen of op reis gaan. En de reisjes strekken zich hoe langer hoe verder uit. Vroeger ging men langs den Rijn tot Wiesbaden, Heidelberg of Baden-Baden; men bezocht Brus sel of ging een dag of wat naar Parijs maar tegenwoordig praat een burgerman van Rome en Venetië, van Kopenhagen of E linburg, precies of 't vlak naast je huis lag. Als je 't zoo hoort, dan zou je deuken dat ieder hier een gefortuneeerd man is, of dat reizen geen geld kost. Eu toch weet men wel beter, 't Is waar, men kan tegen woordig, zelfs slapende, verbazende afstanden afleg gen, en duur is 'i betrekkelijk niet, maar een boel geld kost 't toch. En dat dit al de reizende Hagenaars onverschillig zou zijn gelooft 't niet, Mijnheer de Redacteur. Maar reizen doen ze toch. 't Is een manie tegenwoordig, dat reizen. Iedereen reist, eu wie kan dan thuis blijven? Maar vraag niet, welke opofferingen velen zich moeten getroosten, soms een heel jaar lang, om eens in 't jaar aan die mode te kunnen meedoen. De een houdt een meid minder, iets wat hem eigenlijk niet past met het oog op ziju gezin; maar mevrouw werkt liever elf maanden hard mee in 't huishouden, als zij tegenover haar kennissen en vriendinnen maar eens in 't jaar kan zeggen, dat zij op reis gaat naar Genè/e, naar Tyrol of de Harz, of dat zij een optrekje gehuurd heeft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2