NIEUWE No. 815, Zondag 20 Juli 1884 9c Jaargang Hernieuwd succès. BUITENLAND. Voorzorgsmaatregelen tegen de Cholera. Een dure klad-schilder. ÜRLEMt ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem t Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Af'zrnderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BÜEEAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1- 1,50 0,06 aistjmdjut: AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS 8c LAUREY. Opnieuw kwam een blijde tijding uit het naburige België tot ons, eeue tijding die men trouwens verwacht had. Nadat op 10 Juni jl. de Katholieken, bij de verkiezing voor leden van de Kamer, een glansrijke overwinning hadden behaald en daardoor de val der liberale Regeering was gevolgd, werd thans,bij de verkiezingen voor leden van den Senaat, ook de laatste steun der libe ralen, de meerderheid in den Senaat, hun totaal ontnomeu. Gelijk wij in ons vorig nummer hebben meegedeeld, is de uitslag der verkiezingen van dien aard geweest, dat de Katholieken in den Belgischen Se naat thans eeue meerderheid bezitten vau 17 stemmen. In beide wetgevende staatslicha men zegeviert nu de geest van orde en gerechtigheidhet Katholieke, het echt Christelijke element is in de plaats getreden voor de verachtelijke tirannie der loge, voor het teugellooze liberalisme. België viert thans feest, het Katholieke volk jubelt,en met recht. Lang genoeg heeft het Katholieke België zich de tirannie der vrijmetselaarskliek laten welgevallen, de maat was reeds langen tijd vol gemeten, ten langen leste heeft de straf de misdadigers getroffen. Reeds onmiddellijk na de eerste overwinning bij de verkiezing voor de Kamer constateerden wij, dat de liberale pers in hare bekende zelfverkeffiug en aanmatiging van de Katholieken ver wachtte, dat dezen van hunne macht met matigheid zouden gebruik maken, of beter gezegd,om in de taal der liberalen te spreken, men verwachtte, dat het Katholieke Minis terie de liberale wetten, verordeningen en instellingen onaangeroerd zou laten, dat er dus geen verwisseling van systeem zou plaats hebben, dat alles, natuurlijk in 't belang en ten believe van de heereu libe ralen, zou blijven zooals het was. Men weet immers in het leger der loge, dat de Ka tholieken in alle lauden, als zij eenmaal het hecht in handen hebben, nooit van de macht zulk een schandelijk gebruik maken, als de mannen der zoogenaamde vrijheid* daarom bouwde men ook thans weder op de bijna spreekwoordelijk geworden Katho lieke goedaardigheid. Nu, het spreekt van zelf, dat het Katholieke Bewind in de wijze van receeren, in de onverdraagzaamheid en achteloosheid niet in de voetstappeu dei- liberalen treedt, dat het veeleer, getrouw aan de Katholieke beginselen, overal slechts FEUILLETON. De Fransche Regeering beeft een uitgebreide instructie (opgesteld door de openbare gezond heidscommissie) aan de prefecten ter algemeene verspreiding gezonden. Daarin wordt duidelijk alles aangegeven, wat ter voorkoming en ter bestrijding der cholera kan strekken. Wij ontleenen daaraan het volgende, dat betrekking heeft op de iudi- vidueele hygièue, nl. de voorzorgen, die aan ge zonde personen worden aanbevolen Vrees. Zij die bang zijn, bieden minder weer stand aan de ziekte dan anderen; men moet daarom zijne kalmte trachten te bewaren. Vermoeienis. Men vermijde te sterke vermoeie nis, buitensporigen arbeid of buitensporig genot, te weinig slapen en langdurige koude baden, in één woord alle oorzaken van afmatting. Verkoeling. Verkoeling van het lichaam ge durende den slaap door open vensters, te lichte kleediug 's avonds na een warmen dag, het drinken van groote hoeveelheden koud water zijn bizonder gevaarlijk in cholera-tijden. Water. Het gebruik van water van slechte de zaak en niet de personen als zoodanig bestrijdt, tenzij deze met de zaak onaf scheidelijk identiek zijn. Maar het spreekt ook van zelf, dat het Katholieke Kabinet reeds bij het begin vau zijn optreden, er op uit was om de ongerechtigheden, gepleegd aan kerken, kloosters en scholen, in den kortst mogelijken tijd te doen verdwijnen- De liberale pers vindt natuurlijk deze handel wijze van het Ministerie gansch ongehoord en verkondigt reeds prophetisch den nade renden dag der wrake. 't Schijnt toch wel dat de heeren libe ralen in alle lauden vau dezelfde bemiuue- lijke aanmatiging doen blijken, dat zij overal op het recht van den sterkeren aanspraak maken doch voor de eischen en rechten van anderen ongevoelig zijn. Deze onrecht vaardigheid komt ook weder duidelijk voor den dag bij de beoordeeling der onlusten, die na de verkiezingen in eenige steden hebben plaats gehad en die men, kou het zijn, zoo gaarne op rekening van de Katho lieken zou willen schrijven, niettegenstaande de liberalen er de aauleggers van waren. Aan hnnue vruchten zult gij ze kennen deze spreuk is wederom bewaarheid ge worden bij het Belgische liberalisme. Inder daad als de Katholieken, die zelts op die plaatsen, waar zij de overwinning behaald hebben, zich de grofste bejegeningen hebben laten welgevallen, kwaad met kwaad zouden willen vergelden, dau bleef er van de talrijke loge-gebouwen, die men in België vindt, geen steen op den auderen. Doch, den Hemel zij gedankt en geprezen,dit privilegie van het vandalisme laten de Katholieken geheel en al over aan hunne door de loge aangevoerde en aangehitste tegenstanders. Het Belgische volk zal door eene waar dige houding der Katholieken, nog meer in de overtuiging gesterkt worden, dat slechts onder het thans bestaande Bestuur echte vrede, ware welvaart en gezonde ont wikkeling der politieke en kerkelijk-politieke toestanden te wachten is. Als de Ka tholieke partij deze waardigheid ook bij den thans naderenden arbeid der inwen dige hervormingen, aan den dag legt, dan zal haar prestige steeds meer en meer bevestigd worden. Als de jubel feesten voorbij zijn dan kliuke het: »aan den arbeidDe loge is, wel is waar, ge slagen en vernederd, maar zij is niet dood zij zal na de smaadvolle nederlaag met ver dubbelden ijver en met grootere verwoedheid, qualiteit is een der algemeenste oorzaken van cholera. Het water uit pompen, rivieren, sloten is dikwijls verontreinigd door de infiltratie van den bodem, de secreetputteu, de goten, den afval van fabrieken. Wanneer men niet zeker weet, dat men water om te drinken of voor keuken gebruik heeft, is het geraden iederen dag eenige liters te koken voor het gebruik van den vol genden dag. Men kan ook in het kokende water een weinig thee, hop, bittere of aromatische planten doen en het met wijn vermengd drinken. Dranken. De volgende drank, die het groote voordeel heeft, dat hij den dorst lescht, zonder dat mer. er veel van behoeft te gebruiken, wordt aanbevolen rum 40 gram, aftreksel van gentiaan op alkohol 4 gram, frisch water 1 liter. Ook het filtreereu van water door kool ver dient aanbeveling. Minerale wateren, mits natuurlijke, zijn zeer nuttig. Het moet den bakkers worden verboden, het brood te kneeden met water uit pompen, wanneer het water door nabijzijnde secreetputteu of mest- koopen kan worden verontreinigd. Zulke pompen moeten in choleratijd zelfs in het geheel niet worden gebruikt. Vruchten. Een matig gebruik van goed rijpe vruchten van goede qualiteit kan in het geheel geen kwaad, maar men moet die altijd schillen dan tot hiertoe, deu strijd tegeu de Katho lieken opnemen. Een glansrijke overwinning is er in België behaald. De Katholieken heb ben zich uitmuntend geweerdzij zijn een schitterend voorbeeld voor auderen ook voor de Katholieken in Nederland, bij wie het besef van kiesplicht nog niet vecht is doorgedrongen. De laatste ver kiezing immers gaf wederom een duidelijk bewijs van deu geriugen ernst die er onder de Katholiekeu bij de stembus heerscht. Wel is waar mogen wij er op roemen, dat er bij de verkiezing van 15 Juli 11. onge veer 100 stemmen meer op deu Katholiekeu Caudidaat werden uitgebracht dan bij de verkiezing in Juni vau het vorige jaar, doch treurig is het ook thaus wederom te moeten constateeren dat nagenoeg de helft der Katholieke kiezers is thuis gebleven. Hadden alle Katholieke kiezers aan hunne kiesplicht voldaan, de Katholieke Candidaat ware gekozen. Het is inderdaad iu de hoogste O O mate ergerlijk te moeten ondervinden, dat bij elke verkiezing in ons district, de Ka tholiekeu de gelegenheid laten voorbij gaan een politieken en religieuzen geestverwant iu de Tweede Kamer te zien plaats nemen. Al hebben we tot ons groot genoegen voor uitgang te constateeren iu de opkomst der kiesbevoegdeti, toch blijft het een feit dat nagenoeg de helft der Katholiekeu hun plicht verzaakten. Van de ruim 2000 uiet-Katho- lieke kiezers traden er meer dan 1400 in't strijdperk. Waar zulke cijfers spreken, zijn commentaren stellig overbodig. De Katholiekeu van Noord-Nederland kunnen zich spiegelen aan het voorbeeld hunner Zuidelijke broeders. Maar tot de laatste roepen wij thausmaakt van de voordeelen der overwinning een goed en nuttig gebruik, blijft steeds in volle wapen rusting op wacht, opdat niet op zekeren dag de vijand, machtiger dan ooit, zich vertoont om de Katholieke overwinnaars te overrompelen. Naar te Berlijn verzekerd wordt, heeft de Fransche Regeering aan Duitschland O O over de beleediging zijner vlag bij gele genheid van het nationale feest alvast deze voldoening gegeven, dat de commissaris van politie Gallion, wijl hij niet de ver- eischte geestkracht toonde om het honen der vlag te verhoeden, is afgezet. en nog beter is het die gekookt te gebruiken. Groenten. Dit geldt vooral van groentenzij moeten zooveel mogelijk worden gekooktsalade, radijs en wat verder rauw wordt gegeten, zouden gevaarlijke kiemen, die over den grond waren verspreid, hebben kunnen behouden. Afwijking van de geivone levenswijze. Men moet zulke afwijking en elke indigestie vermijden. Bij alle cholera-epidemieën is gebleken, dat misbruik van drank en onmatigheid in de hoogste mate de vatbaarheid voor de ziekte bevorderden. Som migen meenen zich te vrijwaren voor de cholera door meer dan gewoonlijk cognac en andere alcoholische dranken te gebruiken; niets is ge vaarlijker volslagen onthouding zou nog beter zijn dan het geringste misbruik. Dranken met ijs. IJs en geglaceerde dranken, kort na het eten, of als men bezweet is, haastig gebruikt, kunnen te allen tijde een ongesteld heid veroorzaken, die op cholera gelijktmen moet er dus bij een epidemie slechts spaarzaam gebruik van maken. De grootvader van den tegeuwoordigen Czaar, Keizer Nicolaas, was een.klad-schilder, die zoo men niet in tijds door een list er in gelukt was, het gevaar te weren, meer verkneeid zou Uit Brussel wordt aan den Antwerp- schen Escaut geschreven, dat de Minister van oorlog, generaal Pontus, het advies vau den inspecteur-generaal van den mi litairen geneeskundigen dienst gevraagd heeft, of het niet raadzaam zou wezen, om in verhand met het verschijnen der cholera in Zuidelijk Ft ankrijk, de groote militaire manoeuvres dit jaar geeu voortgang te doen hebben. Fanfulla's correspondent te Marseille schrijft, dat er een groote paniek in de stad heerscht en deze zoo goed als verlaten wordt; fabrieken, werkplaatsen en winkels zijn gesloten. Twintigduizend werklieden zijn broode- loos en verkeeren in de grootste ellende en spoedig zal dit aantal verdubbeld worden. Te Lyon is een gedenkteeken onthuld voor Raspail, die reeds grooten naam had als scheikundige, vóórdat hij onder de Juli- regeering zich in de armen van het soci alisme had geworpen en samenzweerder werd. Iu het Lagerhuis deelde Lord Fitzmau- rice mede, dat de Nederlandsche Regeeriug de voorstellen der Eugelsche Regeering, be treffende de bevrijding der bemanning van de Nisero heeft goedgekeurd. Diensvolgeus zal deu Radjah van Tenom bericht worden, dat, wanueer de bemanning der Nisero niet op een bepaalden dag is uitgeleverd, Groot- Britaunië en Nederland hem en ziju volk daarvoor verantwoordelijk houden en ge meenschappelijk hem zullen straffe:). Wan neer de Radjah aan den eisch om de ge- vaugeuen uit te leveren voldoet, dan zullen zijue havens voor den handel weder ge opend zijn, en zal hij ook eene som geld ontvangen. Maatregelen werden terstond geuomen om deze schikking uit te voeren. In bizonderheden dienaangaande kon hij niet treden. Wat de geldsom betreft, welke deu Radjah zou geschonken worden, deze hing meer van de Nederlandsche dan van de Eugelsche Regeering af. Iu antwoord aan Brogden, zeide Fitz- maurice, dat het antwoord van Neder land thaus ontvangen was, en de besturen ter plaatse terstond per telegraaf waren ingelicht. De Regeering hoopt het Huis over eenige dagen verdere mededeeling te kunnen doen. Storey vraagt of de Regeering den Radjah zal waarborgen dat zijne havens open zullen blijven. Fitzmaurice verklaart, dat het niet hebben dan alle klad-schilders ter wereld te zamen. Hij had zich geoefend om grenadiers te teeke nen, die hij met de voeten te beginnen optrok, en die tot in de plooien der jassen als tweelingen op elkander geleken. Op een goeden dag wijdde hij zich aan 't olieverf-schilderen en had twee pas afgewerkte schilderstukken van een der be roemdste Russische schilders dier dagen, wiens atelier hij dikwerf bezocht, vol grenadiers gezet, zonder zich om het perspectief te bekommeren de een hing in de lucht terwijl de andere als een kolossus van Rhodes tusschen huizen en kerktorens prijkte. Dit was niet alles. Eens ontdekte men dat de Czaar gelast had een Teniers uit het Keizerlijk museum te halen. Het stelde eeu oud vrouwtje voor. De kunstige Czaar ver anderde het vrouwtje iu.een tamboer! Na afloop gelastte hij twee Teniers te halen en de geheele kostbare verzameling zou spoedig beklad zijn geworden, ware de directeur niet op het denkbeeld gekomen de stukken van Teniers te doen copiëeren en die copieën den Kei zerlijken gebieder ter verbetering voor te leggen. Sedert bekladde de Czaar nog voor veel geld aan copieën, doch de origineele stukken werden geluk kig voor de kunst bewaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1