B 1 M j» E N L A. \h. goed zou zijn voor het slagen der ouder handelingen te treden in de bizonderheden der overeenkomst. De stukken zulleu morgen worden overgelegd. Storey zegt daarop dat hi) morgen zijne vraag herhalen zal. De Lord-Mayor van Londen heeft eene inteekening geopend ten voordeele der be trekkingen van de bemanning der Nisero. Volgens bericht aan de limes is er te St. Petersburg van den Russischen consul te Bagdad bericht ontvangen, dat de pest aldaar afgrijselijk woedt. De overheden in het district Bagdad houden het aantal slacht offers geheim. In weerwil daarvan is het bekend geworden, dat sedert het begin van Maart tot het einde van Mei alleen in Bedra 800 lijders zijn bezweken. Het militair cor don bleek volkomen nutteloos te zijn, dewijl het herhaaldelijk is doorgebroken. Men vreest, dat de pest tot in Zuid-Rusland zal door dringen. Prins DondonkoS heeft aan de Transkaukasische bedevaartgangers de reis naar Turkije en Perzië verboden. Volgens berichten uit Durban aan de limes heeft de President van den Oranje- Vrijstaat de moordenaars van het bevriende Sepinaris-opperhoofd, alsook diens gevangen genomen zoon, opgeëischt. De termijn van het ultimatum verstrijkt heden. Inmiddels heelt de President nog 500 burgers ter be waking der grenzen opgeroepen. -De door het Noorcische Storthing aan genomen Staatsbegrooting voor 188485 sluit met een voordeelig saldo van 1,040,000 kronen,daar de inkomsten 42,330,000 kronen en de uitgaven slechts 41,290,000 bedragen. 'gemengde berichten. Bij Kon. besluit van 8 Juli 11. is dat van 31 Mei 1876 betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van telegraphische postwissels iu zoover gewijzigd, dat de telegraphische post wissels in het binnenlandsch verkeer een bedrag van vijfhonderd gulden niet mogen te boven gaan. Tot lid van Prov. Staten van Noord-Holland is in het kiesdistrict Schagen gekozen de heer H. Kezelman, met 482 stemmen. De heer Van der Stok verkreeg 447 stemmen. Naar men verneemt zou de Baad van State bereids een goedkeurend advies hebben uitgebracht omtrent het wetsontwerp nopens het regentschap, en zou dientengevolge het voornemen bestaan de vereenigde zitting der Kamers reeds tegen 28 Juli bijeen te roepen. Z. M. de Koning heeft aan HDs. thesau rier, baron Snouckaert van Schauburg, opgedra gen het overnemen van al hetgeen tot de nala tenschap van wijlen Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, behoort. Met het gevolg geven aan dat mandaat is heden een begin gemaakt. De wet van 11 Juli 1884 tot verandering der grens tusschen de gemeenten Haarlem en Schoten, is afgekondigd in het Stbld. No. 124. 's Gravenhage, 17 Juli. Toen de volksme nigte heden-ochtend tegen half negen uur naar de straten stroomde ter bezichtiging van den be grafenisstoet, was het koninklijk lijk reeds bui tengedragen en iu den rouwwagen opengesteld. De rouwtrom van de sehutters-eerewacht zweeg gedurende die verrichting. Toen Z. M. de Koning te 8 uur 50 min. met den Groothertog van Sak sen door den hoofdingang aan den Kneuterdijk in het paleis van den Prins van Oranje binnen trad, stond de stoet tot vertrek gereed. Z. M. was in grenadiers-uniform, had den kapitein-ter-zee Graaf van Hogendorp tot adju dant van dienst en werd op het. bordes door den Groothertog ontvangen. Klokslag 9 uur besteeg de Koning het voor hem bestemde rijtuig. De Groothertog zat aan zijne rechter zijde en Prins Albert van Pruisen, kort te voren gearriveerd, tegenover Z. M. Ten gevolge van deze verandering kwam de Graaf van Vlaanderen met den Prins von Wied in het volgende rijtuig te zitten. Al de vreemde Vorsten droegen het grootlint en grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De trein stelde zich onmiddellijk in beweging. Op den tocht beantwoordde de Koning elk militair eeresaluut met eene diepe buiging voor het ge opende portierraam van de gesloten galakoets. Ook begroette Z. M. bijna onafgebroken de eer biedige gevoelens der overtalrijke menigte, langs den weg geschaard. Veertien kransen, waren over het rouwkleed verspreid. De Koning verliet op de Markt te Delft zijn rijtuig en stapte blootshoofds naar den lijkwa gen, waaruit de kist werd genomen. Z. M. drukte daar heihaaldelijk den heerHojel, adjudant van wij len Prins Alexander, de hand en betuigde hem zijn dank, voor al hetgeen hij voor den Prins had gedaan. Ouder de deputatiën ir. de kerk behoorden die van de Delftsche studentencorpsen terwijl ook een aantal particuliere vrienden van den afge storvene aanwezig waren. Haarlemmermeer, 18 Juli. Donderdag-nacht om half een zijn op den Kingdijk tusschen Slo ten en het stoomgemaal de Lijnden een huis, bewoond door den veldwachter N. v. Leeuwen drie huizen onder één dak, bewoners H. Buis en D. Gelein, verbrand. Deze huizen behoorden in eigendom aan A. v. d. Wateren te Haarlem. Eén huis van en bewoond door P, Kruisveld. De geheele inboedel van v. Leeuwen is verbrand, van de andere bewoners gedeeltelijk. De huizen waren alle tegen brandschade verzekerd. De brand is ontstaan in een schuur bij v. Leeuwenmaar hoe weet men niet. Eeue spuit heeft bij den brand dienst gedaan. Donderdag ontstond er brand op de boer derij van den heer P. Koppes, Sloterweg, sectie EE. 8. Drie spuiten zijn derwaarts vervoerd. Wijk bij Duurstede, 18 Juli. In deze ge meente is oen jongeling van 22 jaar bij het zwemmen in den Krommen Bijn verdronken. Hij kon niet zwemmen en was gaan baden op eeue plaats, waar 9 voet water stond. Utrecht, 18 Juli. Alhier zullen, met het oog op een mogelijke cholera-epidemie, aan de ver schillende hulpbureaux van politie desinfectie- middelen verkrijgbaar worden gesteld. Kaatsheuvel, 18 Juli. Bij een brand in eene boeiderij alhier is een 9 jarig meisje in de vlam men omgekomen. Tilburg, 11 Juli. Door H. K. H. de Groot hertogin van Saksen-Weimar, prinses Sophia der Nederlanden, is aan deze gemeente eene som gelds aangeboden voor het onderhoud van het standbeeld van wijlen Koning Willem II. Rotterdam, 18 Juli. De politie alhier heeft heden-middag een Duitscher gearresteerd, die iu het hotel New- York, aan de Alaaskade alhier, een sigarenbon in den vorm van een muntbiljet van f 10 wilde wisselen. Bodegraven, 18 Juli. Gisteren-avond geraakte alhier een tienjarig knaapje spelende te water. Het werd eenigen tijd later levenloos opgehaald. Zandvoort, 18 Juli. De Aartshertog en de Aartshertogin Keiuier van Oostenrijk, Lord en Lady Huntly, van Londen, en Graaf en Gravin Winecky, uit ltuslaud, zijn met talrijk gevolg alhier aangekomen, om hier het badseizoen door te brengen. Op het Jonas Daniël Me ij erplein te Amsterdam werd dezer dagen een soldaat door een hond aangeblaft. Hij smeet het dier zijn bajonet toe, doch deze komt, helaas, terecht in den voet van een der bewoners, die vóór de deur zijner woning een luchtje zat te scheppen. De belangrijke vraag is nu, of er honden te veel dan wel geschikte soldaten te min zijn, om ze on schadelijk te maken. Maar treurig inderdaad is het, dat een rustig ingezetene voor eenige weken het slachtoffer is van beiden. Een correspondent van de „Daily News" maakt van het volgende merkwaardige voorval melding, waarvan hij te Marseille getuige is geweest. Den 4 den dezer zat hij onder de ve- raude van een koffiehuis, toen vier personen van de gezondheidspolitie aankwamen, die op een draagbaar een choleralijder naar het hospitaal brachten. Door de buitengewone warmte waren de mannen zeer dorstig en trader, het koffiehuis binnen om een kleine verfrissching te nemen. Dit verbitterde den zieke zoo zeer, dat hij opsprong, de dekens van zich wierp en wegsnelde. De ver schrikte dragers vervolgden hem, doch zij konden den zieke niet inhalen. Een geneesheer, die den zieke denzelfden avond in zijn woning bezocht, gaf de verrassende verklaring af, dat de lijder tengevolge van de sterke uitwaseming, door het hardloopen veroorzaakt, geheel hersteld was. Te Amsterdam wilde eeue vrouw naar hare twee slapende kindtren zieri, toen de lamp, welke zij in de hand hield, in het bed der kleinen viel en dit in brand geraakte. De kinderen waren zoo hevig verwond, dat ze naar het gasthuis moesten gebracht worden. Het oudste is daar reeds overleden. Voor het ontsmetten van priva- ten diene het volgende recept: Men losse 1 kilogram ijzervitriool op in 15 liter (een grootc emmer) water, vermengd met !A liter ruw car- bolzuur. Bij de tegenwoordige warmte bespoeie men met dit mengsel eenige malen des daags de privaatton van binnen. Wordt het minder warm, dan is eenmaal voldoende. De kosten zijn zeer gering. Een kilogram ijzervitriool zal hoog stens 20 cents en een kruik ruw carbolzuur van 1 liter 40 a 50 cents kosten. Op den dag der begrafenis van den Kroonprins waren de openbare scholen tc Bot terdam gesloten, 't Is mogelijk dat de kinderen beseffen zullen waarom er geen school werd gehouden; maar wij mogen niet ontveinzen, dat in het gemoed van een schooljongen rouwbetoon en vacantie moeielijk met elkander overeen te brengen zijn. Bij Hard in x veld vertoonde zich Zondag-avond ongeveer 6 uren, even vóór het hevige onweder, een prachtige luchtspiegeling; alle schepen, die zich op de rivier bevonden, zag men tot in de geringste bizonderheden in de lucht teruggekaatst. Op boerderijen met lichten bodem waar geen dorschmachines gebruikt worden, schaft men in Duitschland al meer en meer de kleine Kussische paarden als werkkracht aan, in plaats van de gewone werkpaarden. De koopprijs en het onderhoud zijn geringer en dc taaiheid der kleine dieren is veel grooter. Zou dit ook niet iets zijn voor onze landlieden, die in de laatste jaren geleerd hebben wat bezuiniging is bij even goed rendement? Het Handelsblad verneemt dat thans een ruime ziekenbarak te IJmuiden aanwezig is, tot opneming van choleralijders, die uit zee mochten aankomen. Naar men uit Weenen bericht, heeft de anarchist Kammerer eindelijk een uit voerige bekentenis afgelegd. Hij bekende met Stellmacher, die reeds ter dood veroordeeld is, er. nog anderen, die hij niet noemt, de moorden te Straatsburg en te Stuttgart gepleegd te heb ben. Ook de diefstal en moord bij den wisselaar Eisert werden door hen gepleegd, te zamen met een derden ongenoemdeu anarchist. Eisert werd door Kammerer en de kinderen werden door Stellmacher omgebracht. Kammerer bekent voorts, dat hij den politie-beambte Hiobek vermoord heeft. Den moord op den politie-beambte Blöch zag hij zich genoodzaakt aan andere handen over te laten. Te Warend or f, in Westfalen, zijn sedert eenige dagen otterjagers op de jacht. Zij schoten een drietal otters en zij zullen eerstdaags een „ottermaaliijd" houden. Onlangs werd vóór Pola op het vlaggeschip van den commandant der Oostenrijk- sche marine, het stoomschip Triest, eene proef genomen met een nieuwen toestel tot het geven van nachtsignalen. Uitvinder van dezen toestel is de Oostenrijksche vaandrig Sellner. Tot dusverre waren de lichttoestellen van den Eugelschen ka pitein Colomb bij alle marines in gebruik. De combinatie van Colomb stemt overeen met die, welke bij de telegraphie toegepast wordt. Daar echter de korte en lange licht-effecten, die de telegraphische punten en strepen vervangen, slechts achtereenvolgens gegeven kunnen worden, eischt dit stelsel van signaleeren veel tijd. Sellner nu vervaardigde een toestel, waardoor het mogelijk werd den voor het signaleeren benoodigden tijd tot een minimum terug te brengen. Het stelsel voldeed bij de proeven op bet stoomschip Triest in alle deelen Op den Mont-Blanc is een heer uit Genève door een bergstorting overvallen en zoo danig verwond door de neervallende steenen, dat hij weldra overleed. Twee gidsen, die hem verge zelden, kwamen met eenige kneuzingen vrij. Sommige consu 1-b erichten zijn juist niet verkwikkelijk voor de liefhebbers van Port en Sherry. De consul-generaal Annesley te Hamburg en consul Dundat te Stettin be- r'c'iten, dat in de vraag naar aardappelen- jenever nauwelijks kan worden voorzien. In het laatste jaar werden van de 50 millioen liter alleen door Spanje 30 millioen tot veredeling van Port en Sherry genomen. De vice-consul van San Lucar bericht, dat de wijn dier plaats, vroeger tot hetzelfde doel gebezigd, geheel van de markt verdrongen is, daar door het olieachtige (de foe- selolie) van den aardappel-jenever aan dezen verre de voorkeur gegeven wordt. In het Kussische gouvernement Pskow heersclit de Siberische pest. Er zijn reeds twintig sterfgevallen aan die ziekte voorgekomen. De maatregelen, door de overheid genomen, tegen verspreiding van de ziekte, worden onvoldoende geacht. De Commissie voor de Zui d-A f r i- kaansche Spoorweg-Maatschappij heeft de volgende circulaire veispreid: „Tot ons leedwezen moeten wij U, ter voldoening aan de voorwaarden van deelneming in de op te richten Ned. Zuid-Afr. Spoorweg-Mij. mededeeler:, dat het ingeschreven bedrag van 1,985,350 niet voldoende is om ons te vergunnen, uwe inschrijving reeds nu aan te nemen. Wij zouden het daarom op prijs stellen zoo gij ons, door uwe inschrijving uiterlijk tol 15 November e. k. gestand te doei:, iu staat wildet stellen, onze pogingen ter verkrijging van het uoodige kapitaal voor het oprichten der maat schappij te kunnen voortzetten. Men zal te Londen den 50en ge denkdag van de afschaffing der slavernij feestelijk vieren. Er wordt den len Aug. in de Guildhall, ouder voorzitterschap van den Prins van Wales een bijeenkomst gehoudenuitgaande van de „Maatschappij tot afschaffing der Slavernij". Aan boord van het te Hongkong liggende Engelsche stoomschip Daring is bij schietoefeningen een kanon ontploft. Twee man nen kwamen daardoor om het leven. Slechts van éen hunner werd het lijk, akelig verminkt, ge vonden, de ander was spoorloos verdwenen. Het ongeluk moet aan onvoorzichtigheid van de slacht offers zeiveu geweten worden. Te Par ij s had een dokter een kind van schatrijke ouders genezen. De moeder over gelukkig, kwam bij den arts en sprak Er zijn sommige diensten, die men niet met geld beta len kan. Niet wetende hoe mijn schuld aan u te kunnen kwijten, verzoek ik u deze portefeuille te willen aannemen; het borduurwerk is van mijne hand beschouw het als een gering bewijs mijner erkentelijkheid. De dokter bedankte op vrij knorrige wijze voor dat bewijs en verzocht betaling zijner pretentie, die hij op 2000 fr. be rekende. Nu zooals ge wilt, zei de dame, opende de portefeuille en haalde er twee biljetjes, van 1000 fr. uit. Er bleven er nog drie in, die zij met de portefeuille opstak! Deze gebeurtenis, die spoedig bekend was, gaf aanleiding voor het vol gende Een advocaat had voor een andere dame een procés gewonnen. Dezer dagen trippelde zij 't kabinet van den rechtsgeleerde binnen en bood hem een fijn bewerkt kussen, door haar zelf ge borduurd, aan. De advocaat wist van't geval met den dokter, nam onder beleef .e buigingen 't ge schenk aan en toen de bevallige bezoekster ver trokken was, sneed hij 't kussen open, dat opge vuld bleek te zijn met paardenhaar, doch geen bankbiljetten. Een dergel ij ke misdaad als die van Misdea in de kazerne te Napels, kwam dezer dagen te Sabhathou, in Britsck-Iudië, voor. Daar beeft een soldaat, zonder eenige aanleiding, op zes zijner kameraden geschoten. Drie der aange vallenen waren dadelijk dood; de anderen zijn zwaar gewond. De Duitsche a d e 1 s v e r e e n i g i n g Nobilitas heeft zich in betrekking gesteld met de Begeering van Chili, ten behoeve van land verhuizing van adellijke jongelieden naar Chili, om hun daar een goed bestaan te verschaffen. Zij laat nu op liare kosten 10 a 12 jongelieden naar Liverpool gaan en de verdere reis naar Zuid- Amerika geschiedt voor rekening der Ckileensche Begeering. In Chili krijgen de kolonisten vrij groote stukken lands en geld voor een jaar levensonderhoud. In den loop van dat jaar moeten de gronden bewerkt, omheind en van gebouwen voorzien zijn, en dan zijn de nieuwe landeigenaren verplicht zeiven in hun onderhoud te voorzien door vlijt en overleg. D e Delftsche Ut. schrijft: De toevloed van belangstellenden, speciaal van den kant van Schiedam en Botterdam, was Donderdag zoo verba zend groot, dat passagiers, die reeds te zeven uur aan het spoorwegstation te Botterdam kwamen, eerst, niettegenstaande om de vijf minuten de treinen vertrokken, te ongeveer half tien alhier airiveerden. Van controle der plaatsbiljetten was geen sprake. De salonwagens werden niet alleen inwendig, maar zelfs op de balkons ingenomen door reizigers die niet gewoon zijn eerste klasse tg reizen. Zelfs zagen wij treiuon passeeren, waarvan de buffers tot staanplaatsen waren gepromoveerd. Toen 14 werklieden bezig waren, aan een tunnel bij Grenoble te arbeiden, werden zij plotseling verrast door een aankomenden trein; 12 wisten nog bijtijds iu gaten in den grond weg te kruipen, doch 2 werden overreden. Uit den wortelstok va n den ver maarden duizendjarigen rozeboom aan den Don te Hildesheim, is dezer dagen eeu nieuwe krach tige spruit opgeschoten, zoo krachtig dat zij, naar allen schijn, den rozeboom nog wel duizend jaren in stand kan houden. Zeven jaren geleden, op denzelfden dag, kreeg de rozestruik ook eeu nieuwe spruit, die nu een krachtige stam is. De sneltrein van Manchester naar Londen is gisteren nabij Sheffield ontspoord. Er zijn 25 personen gedood, waaronder 3 kinde ren, en 60 gewond. Verscheiden buitenlanders, die op den trein waren, vonden den dood. De Tijd bevat een ingezondenstuk over de voeding der soldaten te Maastricht. Daariu wordt gezegd, dat het eten er zeer slecht is en men er zoo overvloedig gebruik van peper maakt, dat het schier niet is te nuttigen. De menschen, die deze spijs moeten verorberen, durven, volgens den briefschrijver, er niet over klagen, uit vrees dat het hun zal wordeG ingepeperd. Den heer A. v. d. H..lidderTweede Kamer, is eergisteren-morsren aan het station van den Holl. Spoorweg in Den Haag, bij het instap pen van eene coupé, door eeu Engelschman ontvreemd uil den binnenzak van ziju jas eeue portefeuille, waarin een bankbiljet van f 100. Er wordt in de Vereenigde Sta ten veel gespoken en geschreven tegen de toe nemende gewoonte van torenhooge huizen te bouwen. En dat hiervoor wel reden bestaat blijkt uit liet feit, dat nu in de 7e Avenue te New- York eeu huis voltooid is, hetwelk niet minder dan 15 verdiepingen heeft. De meeste gebouwen iu den omtrek zijn „maar" 8 of 9 verdiepingen hoog. Van trappen is natuurlijk in zulk een torenhoog huis geen sprake; men heeft door stoom gedreven hijsclitoestellen of lifts. Te Tilburg hebben dezer dagen storm en hagelslag veel schade aan fabrieken, particuliere gebouwen enz. teweeg gebracht. In ééue fabriek op het Goirke zijn 400 ruiteu ver brijzeld, aan bet atelier van den staatsspoorweg 2087. Verscheidene vitrines van winkels ziju stuk geslagen. In de Enscbotterlaan bij Tilburg ziju in 60 woningen de ruiten stek geslugeii. Eene reeds bejaarde huismoeder te Amsterdam verloor eergisteren-middag, bij het ophangen van eenig waschgoed uit het venster harer woning, het evenwicht en viel uit het raam van de tweede verdieping op straat. Zij werd inwendig zwaar gekneusd naar het Gasthuisge- bracht, waar zij gisteren-ochtend aan de gevol gen is oveiledeu. Men schrijft ons uit Bergeu-op- Zoom van 17 dezer: Heden-ochtend had alhier een verschikkelijk ongeluk plaats. Bij het bouwen van een blok huizen, in de nabijheid van het Nieuwe Gasthuis, werd een welput gegraven. Keeds was de verlangde diepte bereikt, en waren een drietal werklieden bezig met het metselen van eene schacht, toen op eens een der zijwan den van den uitgegraven put instortte en de drie werklieden door de aarde bedolven werden. Eenige mannen begonnen onmiddellijk de narde weg te ruimen, met gevolg dat spoedig eeu der onge- lukkigen uit zijn benauwden toestand verlost werd. Deze kwam met den schrik vrij. Met den meesten spoed werd de ontgravir.g voortgezet om ook de andere ongelukkigen te redden. Na 17j uur graven werd ook de tweede bedolvene zichtbaar, hij leefde, doch zat met de beenen geklemd tusschen eenig hout. Met groote krachts inspanning werd de ontgraving voortgezet, en r.a een half uur vau angst en spanning was ook hij verlost. De derde echter, die op den bodem der put zich bevonden had, werd wel spoedig daarna ook bereikt, doch hij gaf geen teekenen van leven meer. De geneeskundigen konden, na vergeefsche pogingen om het leven bij hem we der op te wekken, slechts den dood constateeren. De plaats, waar het ongeluk voorviel, werd ge durende het graven door militairen afgezet, om de honderden nieuwsgierigen opeen behoorlijken afstand te houden. Thans is het bepaald dat zoolang Marseille besmet verklaard is, de schepen van de Maatschappij „Nederland" zoowel op de uit reizen als op de thuisreizen, in plaats van ge noemde haven, Napels zulleu aandoen. Te Manchester werd dezerdagen iemand wegens het stelen van meer dan 80 parapluies tot 12 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De dief was indertijd, in de jaren 1845 tot 47, de assessor Eyber, president van den Duitschen leeskring en van de humoristische ver- eeniging te Berliju. Hij erfde in 1849 van zijn vader 200,000 thaler, en begaf zich toen in het huwelijk. Zijn geld bracht hem geen geluk aan: hij werd een speler en arm; hij eindigde met valsche wissels te maken. Hij ontvluchtte naar Engeland, werd daar pianist in een café-chantant, verloor zijne vrouw en kwam nog eenmaal in eene betere positie. De burgemeester van Huil benoem de hem tot zijn particulieren secretaris. Eyber beloonde het in hem gestelde vertrouwen al heel slecht. Hij moest worden weggejaagd. Nu daalde hij van trap tot trap. Als dief van parapluies zag men hem op de bank der beschuldigden en moest hij tot een jaar gevangenis veroordeeld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2