N I E U W E No. 810, Donderdag 24 Juli 1884 9e Jaargang Moderne industrie. BUITENLAND, r 'ê&Mm! Het handschoenxnaken. Gladstone in zijne schooldagen. Zwaarwichtige posten. lijke vergunning van den Duitschen am bassadeur te St. Petersburg, of van eenigen Duitschen consul in een der Russische zee plaatsen gevestigd. Aangename manier van reizen. HAARIMSOIII C011RAMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzrnderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B UEE Aïï: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1- 1,50 0,06 MAlNTjENDJU/-" AGITE MA NON AGITATE. PKIJS DEE ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Sinds de anarchisten den politieken moord als tot hunne leer behoorende, hebben ge proclameerd en speciaal in Oostenrijk door het vermoorden van agenten van politie hunne misdadige theoriëen in practijk hebben gebrachten sinds langzamerhand de Iersche fenians door allerlei dynamiet-aanslagen in gansch Engeland schrik en ontzetting hebben verspreid, is onze buitendien toch al zenuw achtige maatschappij nog zenuwachtiger geworden. Het kan ons dus geen verwon dering baren, dat er van tijd tot tijd in de nieuwsbladen sensatie berichten verschijnen omtrent bestaande plaunen van moord aanslagen. Den Hemel zij dank waren deze geruchten tot dusver zeer overdreven. Zoo is onlangs nog te Ems waar de Duitsche Keizer vertoefdeeen jonkman gearresteerd, die verdacht werd een moordaanslag op het leven van Keizer Wilhelm te hebben willen wagen. Men zegt dat de gearresteerde in het bezit was van een revolver, een aantal patronen en een dolkmes. De jonge man kwam van Coblenz en had zich op zijne wandelingen naar Ems in een bosch met schietoefeningen vermaakt. Waarschijnlijk heeft men dus een niets kwaads in den zin hebbenden jongeling voor een misda diger aangezien. Dat echter de politie-autoriteiten alle reden hebben een waakzaam oog te houden op voorgenomen aanslagen, vindt zijne oor zaak daarin, dat de fabrikatie van helsche machines in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika een belangrijke tak van Ameri- kaanscbe industrie geworden is. Men kan met zekerheid aannemen dat een groot gedeelte der duivelsehe stoffen, die men in de gansche wereld verbruikt, in de Ver eenigde Staten worden vervaardigd en van daar naar elders verzonden worden. Zoo bleek het onlangs dat het apparaat, hetwelk in Canada was gebruikt om het parlements gebouw in de lucht te doen springen, den stempel droeg van eene fabriek te Chi cago. Het onpartijdige blad Iron Age bevestigt in alle opzichten het hier aangevoerde en geeft eenige nadere mededeelingen en ont hullingen die in zooverre van algemeen belang zijn, als zij duidelijk bewijzen welk eene kolossale uitbreiding het fabriceeren van helsche machines heeft verkregen. Het gemelde blad zegt o. a. FEUILLETON. Wie in den winkel een paar ;;zeven en drie kwart" vraagt, denkt er weinig bij welk eene bewerking een handschoen ondergaat eer hij zoo ver is dat hij aangepast wordt. Het handschoenmaken is uitsluitend een vak voor vrouwen, en de groote firma Dent Co. heeft tien a vijftien duizend werksters, waarvan slechts 300 a 400 in de beroemde Worcestersche fabriek zelve en de overige thuis. Om het benoo- digae materiaal voor de handschoenen, die deze enkele firma verkoopt, te leveren, worden er jaarlijks bijna vijf millioen geiten en lammeren geslacht. Jaar in jaar uit worden er eiken werk dag 16000 van die arme onschuldige dieren van twee maanden oud voor de handschoenfabriek van Dent Co. opgeofferd. De meeste van die slachtoffers zijn van Eransche, maar sommige ook van Iersche geboorte. Het leder wordt door mannen gelooid, bereid, in eierdojers geweekt waarvoor drie millioen eieren 's jaars gebruikt worden gespannen, geperst en in den vorm gesueden, eer het vrouwen werk begint. Verreweg de meeste handschoenen worden door vrouwen thuis genaaid, en de vrou- »In New-York en Philadelphia worden helsche machines van elk soort gefabriceerd en in vele gevallen onder de oogen der overheid. Eiken dag worden uit de havens dezer beide steden ongeveer twee dozijn toestellen verzonden, waarvan elk dezelfde kracht bezit, als die, welke kort geleden, in het gebouw der regeering in Londen moesten ontploffen. Nu en dan wordt er een machine bij het inladen ontdekt, maai de andere ontsnappen aan de controle. De gewone vorm der helsche machines is die van een uurwerk. Zij worden van blik vervaardigd en met een soort kruit gevuld, dat bij ontploffing een groote vlam verspreidt en tweekonderdmaal grootere kracht ontwikkelt dan het gewone buskruit. De ontploffing kan op de minuut at nauw keurig bepaald worden. Houdt men het oor aan een der zijden van den toestel, dan kan men het uurwerk hooren gaan, daarom worden de helsche machines meestentijds in een ander voorwerp verpakt, waarmede zij gerold en geworpen kunnen worden, zonder gevaar voor het werk. De toestellen zijn waterdicht. De vreeselijkste machine is bekend onder den naam van de »achtdagen-machine. Zulk een toestel is 14 cM. hoog en 6 cM. breed en bezit eene kracht van nagenoeg 3000 pond buskruit. Ook deze machine is volkomen waterdicht en kan dus in een vat wijn of petroleum verborgen worden. Een zeer gevaarlijke machine is »de kleine verwoesterLittle Exterminator). Zij is 2 cM. hoog en 4 cM. breed, van dun blik vervaardigd en van binnen en buiten ver nikkeld. Zij is gevuld met een soort gas dat doodelijk is voor dengene, die het in ademt. Katten b. v. sterven bij het inademen van dit gas binnen twee a drie seconden. Het gas is nog op vijf en twintig meter afstands levensgevaarlijk. Een ander soort wordt gefabriceerd ouder den naam van de »flesschenmachine.« De uitwendige vorm is die eeuer gewone bier- flesch, alzoo zeer gemakkelijk te vervoeren. Zulke flesschen worden in groote hoeveel heden naar Rusland gezonden en zouden bp de kroning van den Czaar hebben moeten dienst doen. De nieuwste uitvinding, die zooals het heet in St. Petersburg veel opgang maakt is »de hoed-explodeur.Zulk een toestel wordt in het hoofddeksel bevestigd. Het weegt slechts 16 ons, heeft echter de wen en dochters in de graafschappen Worcester, Hereford, Oxford, Somerset, Devon en Gloucester vinden daarin eene niet onbelangrijke bron van inkomen. Op die wijze heeft de firma Dent Co. recht streeks 10,000 vrouwen aan het werk, terwijl de andere de handschoenen maken, die zij verkoopt, maar waarvoor zij het leder niet zelve bereidt. De firma heeft ook groote fabrieken te Parijs, Grenoble en Brussel. Het Engelsche werk wint het in sterkte en duurzaamheid van dat uit elk ander land. Het loon is in Engeland echter 30 percent hooger dan overal elders, behalve in Parijs, hoewel er in de werkuren weinig verschil is. De prijs van het handschoennaaien wisselt af van twee-en-een-halven schilling tot zes-en- een halven schilling per dozijn, al naar het soort van handschoenen is, en of het uit de hand of met de naaimachine gedaan wordt. Tien jaar geleden werd alles nog uit de hand gedaan. Nu geschiedt het meestal met de machine, maar de handschoenen, die uit de hand genaaid worden, blijven toch altijd hun roem behouden als de beste. „O, die rekenboeken! Zij waren de zwakke zijde van velen onzer," zegt Hildebrand in zijne „kinderrampen." Zelfs groote mannen hebben die zwakke zijde kracht van 80 pond buskruit eu ontploft bij het vallen van den hoed. Ook het fabriceeren vau handgranaten wordt in New-York op groote schaal ge dreven. Voorts worden er helsche machines gemaakt in den vorm van kolen. Zij ont ploffen, als men ze in het vuur werpt. Zelfs in de zolen van schoenen heeft men springstoffen verborgen. Wee den drager, die er een zekere tijd op wandelen gaat. Men vroeg onlangs een fabrikant, welke uitwerking de verscherpte wetten op zijne zaak hadden. Hij antwoordde: »niet de minste! Mijne toestellen zijn eerst helsche machines, als ze geladen zijn en ik kan alles tot eene helsche machine makeneen rok, een hoed enz. euz.« De vraag naar helsche machines is voort durend stijgende. In New-York wonen ver tegenwoordigers van alle revolutiounaire vereenigingen, niet slechts van Europa, maar ook van Mexico en Zuid-Amerika* Een groot aantal toestellen waarvan het uur werk acht a dertig dagen loopt, worden van Philadelphia naar San Domingo en Haïti verzonden. Tot zoover Iron Ape. Engeland eu Duitsch- land hebben, zooals bekend is, getracht door het uitvaardigen vau drakonische dy namiet-wetten, zich tegen misdadige aan slagen zoo mogelijk te beschermen. De Engelsche dynamiet-wet heeft echter niet kunnen verhinderen dat onlangs in Londen wederom kolossale dynamiet-ontploffiugen hebben plaats gehad. Toch keureu wij het goed dat op het misbruik en onbevoegd bezit van springstoffen zware straffen ge steld worden eu zouden wij het een ver- standigen maatregel onzer Regeering heeten wanneer zij het voorbeeld van Engeland eu Duitschlaud in casu volgde. Men weet niet tot welke middelen eene zekere partij, die al driester het hoofd opsteekt, eenmaal hare toevlucht zal nemen. Bestaan er wetten tegen het dreigend gevaar, dan heeft men tenminste eenige rustvooral als men kan aannemen, dat de wetten streng worden gehandhaafd. Tegen het einde van Augustus zal te Crefeld een congres der Duitsche Katho lieken worden gehouden. Russische onderdauen zullen niet te Ber lijn mogen verblijf houden zonder schrifte met de Hollandsche jongens van Hildebrand gemeen; want in eene levensbeschrijving van Gladstone staat als eene bizonderlieid van hem vermeld, dat de jonge William zeer weinig aan leg voor rekenkunde had, zoodat hij zijn leer meester, Jones genaamd, menig lastig uur be rokkende, terwijl liij daarentegen veel talent voor poëzie aan den dag legde, eu ook later op het college te Eton een scholierkrant uitgaf. Het schijnt dus dat men juist niet altijd een groot rekenaar behoeft te zijn om in de wereld vooruit te komen. Immers wie het tot Eersten Minister brengt, heeft zeker geen slechte rekening gemaakt. De post van opperkok bij een Oostersch Ko ning moet alles behalve een gemakkelijk baantje zijn, naar de mededeelingen van reizigers in het Oosten te oordeelen. De kok van Koning Jan van Abessinië behoort onder de hoogste waardig heidsbekleders aan het hof; maar daarentegen is hij, op straffe des doods, verplicht een in alle opzichten onberispelijk leven te leiden. Aan het hof van Siam wordt de post van opperkok te genwoordig vervuld door eene vrouw, de zuster vau den geneesheer des Konings. Na de spijzen voor de koninklijke tafel toebereid te hebben, verzegelt zij die in afzonderlijke pakken en zendt ze over de rivier naar het paleis, waar zij den „proever" van den Koning worden ter hand ge- De Seuaats-commissie voor het ont werp tot herziening der Fransche grond wet vereenigde zich daarmede, uitgezonderd alleen het artikel waarbij de financiëele bevoegdheden van den Senaat aan eene beperking worden onderworpen. De Fransche Kamer heeft Zaterdag, on- O I danks het protest van Mgr. Freppel, de wet tot weder-iuvoeriug der echtscheiding, met de wijzigingen daarin door den Senaat aangebracht, definitief aangeuomeu. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de moeielijklieden tusscheu Frankrijk en China zullen worden geregeld, zonder dat men de toevlucht tot de wapenen behoeft te nemen. De toestand is minder verontrustend. Z. H. de Paus heeft 20,000 fr. aan den Bisschop van Marseille gezonden om ouder de armen van Marseille eu Lyon uitgedeeld te worden. Na eene verklaring van den heer Peyron in de Kamer van Afgevaardigden ten gunste eeuer bezetting van Madagascar heeft de heer Raoul Duval het aangevraagd crediet bestreden, als leidende tot gewaagde onder nemingen. De heer Goblet vroeg duidelijke iulichtiiigen. De heer Ferry antwoordde, dat hij wel een plan had ontvangen met aanvraag om verwezenlijking daarvanmaar dat hij het onmogelijk in eene openbare zitting kon mededeelen, zoodat hij de Kamer moest verzoeken, met vertrouwen het ver langde crediet toe te staan. Nadat de heer Raoul Duval aan het Gouvernement deze verzwijging van het plan had verweten, zijn de artikelen en het ontwerp in zijn geheel aangenomen met 372 tegen 83 stemmen. In het Lagerhuis heeft sir Charles Dilke medegedeelddat de invoer van lompen uit Marseille en Toulon is verboden, maar dat de Regeeriug niet voornemens is, den invoer van lompen uit geheel Frank rijk te verbieden. De Times heeft berichten uit Durban, dat een korps vrijwilligers uit de Boeren uit Pretoria is opgerukt om Monsioa aan te vallen. De Transvaalsche Volksstem deelt een brief mede van Niekerk aan Mackenzie, waarin de eerstgenoemde weigert mede te werken tot de benoeming van een onder commissaris voor Stellaland en tegen Mac kenzie's tusschenkomst protesteert. steld, die achtereenvolgens van al de gerechten, dikwijls twintig of dertig in getal, moet eten. Het zal wel niet noodig zijn er bij te voegen dat de post van proever zeer dikwijls vacant is- In Engeland wordt de diligence als een der aangenaamste vervoermiddelen beschouwd, mits op goede wegen en bij zomerweder natuurlijk- Onlangs kwam het gesprek daarop in een gezel schap, waarbij ook eenige Australische heeren waren. Een hunner, een Queenslander, roemde er op dat de streek, waar hij woonde, het van elke andere bekende plaats op de wereld won wat aangenaamheid, gemak en afwisseling van het reizen per diligence betrof. „Ja, aan afwis seling ontbreekt het niet!" riep een ander, die in Victoria thuis behoorde. De afwisseling, die ik er ondervonden heb, toen ik er laatst reisde, was deze: Men kon plaats nemen als passagier eerste, tweede of derde klasse. Waar de wegen hobbelig en vol kuilen waren, hadden de passa giers eerste klasse het voorrecht van te voet vooruit te mogen gaan; de passagiers tweede klasse moesten bij de paarden loopen om hen met lange takken voort te zweepsn, terwijl de passagiers derde klasse de diligence van achteren duwden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1