B N i\ E L 1 i\ Volgens een uit Rome aan de Engelsche bladen gericht telegram, heeft het Vaticaan jl. Vrijdag een depêche van het Belgische Gouvernement ontvangen, waarin voorge steld wordt, de diplomatieke betrekkingen tusschen België en het Pauselijk Gouver nement te hervatten en een Nuntius te Brussel te benoemen. Te Brescia is dezer dagen een meeting gehouden om tegen de doodstraf te protes teeren. Een der sprekers werd in hechtenis genomen wegens beleedigende woorden over den Koning geuit. Des avonds trok een kleine stoet door de stad, schreeuwende Weg met de doodstraf! Leve Oberdank Te Warschau moeten in verband met de ontdekte samenzwering, een aantal in hechtenisnemingen hebben plaats gehad. Ook werd beslag gelegd op nog meer dy namiet. Groote ontsteltenis heerscht alom, schoon nog niet bewezen is, dat de samen zwering bepaaldelijk een aanslag op 's Kei zers leven ten doel had. Het Amerikaansche Kabinet heeft be sloten strenge maatregelen te nemen tot het afweren van de cholera. Oorlogschepen zullen langs de kust een kordon vormen en het aan wal gaan beletten uit schepen, die, uit vreemde havens afkomstig, geen bewijs van onbesmetheid zullen kunnen overleggen. Arthur heeft te New-York eene strenge quarantaine afgekondigd. Te Assiout, in Egypte, heeft onlangs eene muiterij plaats gehad van Turksche soldaten, die door de vastberadenheid van een Engelsch hoofdofficier, kolonel Grant, is bedwongen. Grant ging alleenvan slechts vijf Egyp- tenaren vergezeld, de 33 muiters, die As siout verlaten hadden, achterop. Toen hij hen inhaalde en sommeerde om zich over te geven, vuurden zij op hem, waarop Grant zijn revolver trok, één man doodschoot, twee anderen wondde, een derde beetpakte en de rest voor zich uitdreef terug naar Assiout. De muiters zullen streng worden gestraft. GEMENGDE BERICHTEN. Door den Minister van binnenl. zaken is, on der dagteekening van 19 Juli, de volgende cir culaire aan de Commissarissen des Konings in de provinciën gericht z,Ter afwering der Aziatische Cholera en ten einde hare verbreiding tegen te gaan, indien zij zich hier te lande vertoonen mocht, komt het mij raadzaam voor, dat de aandacht der ge meentebesturen gevestigd worde op de bepalingen der wet van 4 December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Het vervoer van lijders aan Aziatische cholera, bij art. 9 dier wet verboden, worde zoo kracht dadig mogelijk tegengegaan en dat art. streng gehandhaafd. Vooral is het van belang, dat het vervoer van zulke lijders, indien het bij uitzon dering moet worden toegestaan, niet in openbare vervoermiddelen plaats hebbe, en dat de gebe zigde vervoermiddelen onmiddellijk na het ge bruik worden ontsmet." Een kouinklijk besluit is verschenen, waarbij de beide Kamers der Staten-Generaal worden bijeengeroepen tegen Dinsdag 29 Juli, 's namid dags 3 uur, in vereenigde zitting, waarin door de ministers van justitie en van binnenlandsche za ken zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming eener Regentes. Z. M. de Koning heeft persoonlijk, naar Het Vad. verneemt, volledig afstand gedaan van alle rechten op de nalatenschap van zijn zoon, en zulks ten behoeve van prinses Wilhelmina, mede-erfge name van den Prins. Overeenkomstig de wenschen, onlangs in de Kamer uitgesproken, heeft de regeering aan een consortium van bankiers de Nederlandsche leeriing van 60 millioen en bloc gegund tegen 10051/i o pet. netto, met bijbetaling van 4 pet. rente van 1 Augustus a. s. tot op den dag, waarop de koopprijs in 's lands schatkist gestort moet worden. Het consortium bestaat uit de Nederl. Handel maatschappij, de Banque de Paris et des Pays- Bays en de Amsterdamsche Bank. Men verneemt, dat de weldra voor te stellen reorganisatie der Staatsloterij voornamelijk op het oog heeft eene verhooging van den inlegprijs der loten met eenige guldens, waardoor aan net Rijk eene meerdere bate van pl. m. f 60,000 zou toe vallen, alsmede een billijker verdeeling van de uit te geven loten onder de collecteurs en splitters, met dien verstande, dat het aantal loten voor de eerstgenoemden op een maximum van 500 be paald zou worden. Breda, 22 Juli. In deze gemeente zijn bij het heete weder in de vorige week twee gevallen van zonnesteek voorgekomen. Eene 27 jarige gehuwde vrouw was den volgenden dag reeds een lijk, terwijl de tweede ongelukkige krankzinnig is ge worden. Beiden hadden hare werkzaamheden met ongedekten hoofde verricht. Pernis, 22 Juli. Een matroos van de sloep Eersteling is alhier bij het aan boord gaan van de loopplank in de haven gevallen en verdronken. Bergen-op-Zoom, 22 Juli. Tegen H. A. J., oud 34 jaar, huutkoelsier en winkelier alhier, beschuldigd van moordaanslag op den nachtwa ker van v. P. is door de urrondissements-recht- bank te Breda rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhouding en instructie. Arnhem, 22 Juli. Een 12jarige knaap is gisteren alhier bij het baden in den Rijn ver dronken. Sneek, 22 Juli. De mazelen nemen alhier eene groote uitbreiding aan. Meer dan 100 aangiften ziju reeds bij het gemeentebestuur gedaan. Een twaalftal kinderen is reeds aan deze ziekte over leden. Amersfoort, 22 Juli. Alhier is op 75 jarigen leeftijd overleden Mgr. H. Blom, Deken van het Metropolitaan Kapittel vanUtrecht, geheim Kamer heer van Z. H. den Paus en Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene, die op den 17 Maart 1832 te Munstei de Priester wijding ontvingwas algemeen geacht, steeds maakte hij zich verdienstelijk door zijne welwil lendheid en groote weldadigheid, zoodat alle in gezetenen van Amersfoort hem hoogachtten en lief hadden. Het R. K. Liefdehuis te Amersfoort, waar circa 500 personen voortdurend worden verpleegd, heeft zijn ontstaan aan den waardigen overledene te danken. Fijne sigaren. Onlangs werd op een onzer dorpen de nieuwe predikant bevestigd. Bij de intree-partij tracteerde dominé de boertjes o. a. op fijne sigaren. Deze sigaren waren stuk voor stuk in theelood verpakt. Tot dominé's verba zing maakte geen der boertjes het theelood los; men sneed alleen de puntjes der sigaren af en begon dan zoo te rooken. Toch scheen de si gaar maar zóó zóó te bevallen, want een der boertjes nam het woord en zei tot den predikant: ,,'t Is zeker wel lain spul, dominé, maar ik rook liever 'n paip als zoo'n zuiveren sigaar." Te Tiel is door het Gemeent e-b e- stuur gelast, dat binnen 8 dagen alle mestver- zamelingeu in de stad moeten verwijderd worden. Ook worden aan de vele houders van varkeus nieuwe voorschriften gegeven omtrent de inrich ting van de hokken, terwijl aan de zindelijkheid der openbare waterplaatsen, groote riolen enz. dagelijks de hand wordt gehouden. D e Courrier des Etats- Unis brengt ons andermaal het verhaal van eenige korte strafuit voeringen welke dezer dagen plaats hadden. Den 24n Juni kwamen, te 127s uren 's nachts, een .vijftigtal zwartgemaakte mannen in de gevange nis te Vincennes (Indiana), vatten er zekeren Olivier Confield, die een moord uit jaloezie be dreven had, en hingen hem in tegenwoordigheid, van den siierif aan een boom op. Te Bismarck (Dakota; vervolgde de bevolking vijf gevaarlijke paardendieven, schoot er een dood en hing de anderen aan boomen op. Te Brussel heeft een eerzame huisvrouw zich bij den heer Cardon, een bekende agent van een brandverzekeringmaatschappij, ver voegd, met de polis in de hand vergoeding van schade eischende wegens een kalfsbout, die de keukenmeid had laten aanbranden. Gewoonlijk werpt men deschil- len der erwten als onnut weg. Dr. Jacobsen geeft het volgend middel aan om ze nog met veel voordeel aan te wenden. Men kookt nl. de schillen uit met water, waarbij men een weinig koolzure soda gevoegd heeft, zijgt het afkooksel door een doek en verdampt het ouder bijvoeging van een weinig suiker tot een zooveel mogelijk dikke consistentie. Men verkrijg op deze wijze een extract, dat zeer lang goed blijft zonder te schimmelen, en waarvan een theelepel bij een bord vleeschsoep gemengd, hieraan den smaak van versche erwten mededeelt. Dus uitmuntend in een tijd, als versche groenten ontbreken. De firma S t e i n b a c h, te Leipzig heeft bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een ziekenfonds voor haar arbeiders gesticht en daaraan een kapitaal van 30.000 Mark geschon ken. Bij diezelfde firma wordt aan de werklieden zoodra zij niet meer tot arbeiden in staat zijn (en een zekeren tijd bij haar in dienst zijn ge weest) een pensioen uitgekeerd. Vermoedelijk zullen in de werkplaatsen van die firma niet ve le sociaal-democraten gevonden worden. Een verdachte, die naar Charle roi getransporteerd werd, sprong uit den in vollen gang zijnden spoortrein. Hij kwam er ongedeerd af, hoewel hij later werd achterhaald; maar het opmerkelijkste van de zaak is, dat die vlugge gauwdief nog bovendien kreupel liep (voor zijn sprong). Een troep Italianen, die uit Ame- rika terugkeerde, was Zaterdag-ochtend in het station van Schaerbeek aangekomen en wachtte er het vertrek af van den trein, die hen naar het station du Luxembourg moest voeren, van waar zij naar Bazel zouden vertrekken. Zij wa ren over Autwerpen van New-York teruggekeerd waar zij eenig spaargeld vergaard hadden. Eens klaps haalde een hunner een revolver van groot kaliber uit zijn reiszak. Zijn gezellen naderden hem oogenblikkelijk en omringden hem nieuws gierig. Een schot werd gehoord en een Italiaan, gekwetst aan het hoofd, sprong uit den trein. De gekwetste was uit New-York teruggekeerd, waar hij het bedrijf van horlogemaker had uitgeoefend. De man, die met opzet of onwillekeurig de daad heeft gepleegd, is een twintigjarig jongeling. Op de vragen van de justitie heeft de gekwetste verklaard, het slachtoffer te zijn vau een onge val. De andere Italianen hebben deze mededee- ling bekrachtigd. De ongelukkige is inmiddels overleden. Hij was een man van ongeveer 40 jaar. De jonge vrouw van een profes- sor probeerde onlangs, haar geleerden gemaal door tranen te vermurwen. Zij had daarbij niet veel succes, want de de professor zei hoofdschud dend: „Hou toch op met weenen; tranen deu gen nergens voor. Ik heb ze chemisch onderzocht. Zij bestaan uit een ideetje phosphorzure kalk en wat chloornatrum; de rest is onnut water". Luitenant Greely, die onlangs met zijne weinige overgebleven makkers nog juist bij tijJs door kapitein Schley werd opgespoord en gered, beweert de hoogste noordelijke breedte be reikt te hebben, welke tot dusver éénig reiziger halen kon, namelijk 83° 24'. Hij noemde deze plaats Lockwood Island. Van een hoogte van 2000 voet bespeurde hij noordwaarts en noordwestwaarts geen land. Kapitein Schley bericht dat de vorige winter in het hooge noorden strenger moet ge weest zijn, dan sedert twintig jaren. De zachte winters in midden-Europa schijnen dus elders hun equivalent te vinden. Greely en zijne vijf makkers werden juist op het nipje nog gered. Nog 48 uren, en zij zouden mee den hongerdood gestorven zijn, evenals de 17 kameraden die hun reeds vóórgingen. Zij voedden zich sinds geruimen tijd met eekookte zeehondenvellen, mos en garnalen. Doch hunne krachten waren uitgeput, zoodat zij zelfs niet meer op de jacht konden gaan. Vreeselijke ont beringen hebben zij gedurende negen maanden moeten doorstaan. Heliogr-aaf is de naam van een pa piersoort, door een Deensch papierhandelaar uit gevonden. Dit dient tot reproductie van photo- graphieën, teekeningen, enz. Mer. spant het iu een raam op de teekening en stelt het aan de zonnestralen bloot. Dan ontstaat een negatief beeld waarvan men door vernieuwde overname een positief beeld neemt, dat daarna gefixeerd kan worden. Het vreeselijk spoorwegongeluk bij Penistore beeft tot heden 23 menschenlevens gekost; van de 30 tot 40 gewonden zijn ver- scheidenen nog zeer bedenkelijk. Onder de doodeu is een Duitsche dame, die van New-York, waar zij woonde, naar Engeland ten bezoeke vat haar verwanten was overgekomen. Een ander Duitscher, de diamant-handelaar Lichtheim van Cheetham is insgelijks omgekomen. De twintig Duitsche passa giers, die over Grimsby naar Hamburg op reis wa ren, kwamen er met lichte kwetsuren af. Het breken van de as der locomotief is de eenige oorzaak van de ramp. Te Northwich, eene stad van 13,000 inwoners in Cheshire, heerschte jl. Dinsdag eene vreeselijke paniek. De stad staat op enorme zout lagen, wier uitlooging voortdurende aardstor tingen teu gevolge heeft. Dinsdag begonnen de balken van alle huizen te kraken, de muren barstten en de verschrikte inwoners, die voor ouheil vreesden, vluchten vol schrik naar de naburige heuvels. Vóór hunne oogen begon daarop eeu midden in de stad gelegen vierkant van huizen te verzakken en 's avonds stak nog slechts de spits van den schoorsteen der wagenfabriek van Jones uit de gapende opening van de aarde uit. De inwoners van Northwich zijn begonnen de stad te ontruimen. Een Deensch docent de heer Tjord heeft verschillende proeven genomen met de voedering van kalveren en varkens. Het re sultaat daarvan was, dat de melk in kuipen af geroomd voedzamer voor het vee bleek te zijn dan die door centrifugeering geroomd was. Er zijn te Londen wee) twee po litieagenten bij de uitoefening van hun beroep gewond. Zij betrapten drie inbrekers, vervolg den hen en de vluchtelingen losten plotseling eenige schoteu op hunne vervolgers. Beiden vie len, maar zij maakten alarm en met behulp van andere gerechtsdienaren werden twee der dieven gevat. Den derde hoopt men ook spoedig in handen te hebben. De beide politie-agenteu ver- keeren in een bedenkelijker, toestand. Reclame. Naar men weet, behoort tot de voorzorgsmaatregelen, die professor Koch voorschrijft, ook de raadgeving om spijzen en dranken te koken en eeu Duitsch blad vindt daarin aanleiding om te zeggen „Das ist Reklame sicherlich „Ein Koch hat eben das Interesse, „Das man Gekochtes trink' und esse. Na afloop van de vorstel ij ke be grafenis te Delft werd te midden der menigte een zevenjarig meisje opgemerkt, dat schreiende liep te dwalen. Op de vraag waar zij woonde luidde het antwoord: „In de Kazernestraat." Daar in Delft geen straat van dien naam bekend is, duurde het een poos voor men begreep dat de kleine in Den Haag thuis hoorde. Zij was van daar met den stoet meegeloopen, den geheelen langen weg op haar voetjes naar Delft. Mede lijdende Delftsche menschen verzorgden nu het vrouwtje en bedachten een veilige en gratis- gelegenheid om haar naar de residentie terug te brengen. De Duitsche kappers en barbiers hielden Dinsdag te Chemnits hun dertiende con gres, waaraan ditmaal eeu tentoonstelling was verbonden. De vereeniging telt 11929 leden. Wonderlijke beleefdheid. Wraxhall ver hult in zijne „Gedenkschriften" uit den tijd van George III van Engeland het volgende: George Damer, een zoon van Lorl Milton, stond eens op den hoek van eene straat in Londen, met den beroemden kanselredenaar Partington te praten. Lady Melbourne, die in haar rijtuig voorbij reed, herkende Damer en groette hem. Damer die in het koude weder niet gaarne zijn hoofd wilde ontblootea, nam Partington den hoed af en beant woordde daarmede den groet der dame. Practische beleefdheid inderdaad In een Engelsch blad vindt men vermeld, dat de eigenaars eener fabriek te Stutt gart aan hunne 2500 werklieden, om het veel vuldig gebruik van water tegen te gaan, dage lijks een liter koffie per hoofd doen uitreiken. BI ij kens een bericht in de Huil Express van 14 dezer had er verleden Zondag eene heete wedvaart plaats tusschen de concur- reerende stoomschepen Swift en Edith beiden van Rotterdam naar Huil. De Swift passeerde het Yacht-clubhuis te Rotterdam te 10.38 des avonds, de Edith te 10.46. Gedurende den ganschen over tocht de zee was glad bleven de beide schepen nagenoeg in diezelfde positie: de Swift een weinig vóór, de Edith haar dicht op de hie len, steeds met een vaart van ruim 13 knoopen. Op het laatst won de Edith een weinig op de Swift, zonder deze echter te kunnen inhalen. De Swift bereikte hare bestemming te 3.19, de Edith slechts drie minuten later. Feitelijk heeft dus de Edith die acht minuten later afvoer, de overwin ning behaald met 5 minuten. B ij een der bataljons van het re- giment grenadiers en jagers zijn, op last van den Minister van Oorlog, een aantal paren laarzen in gebruik gegeven, ten einde daarmede eene proef te nemen als schoeisel voor den infanterist. Deze laarzen zijn besterad om over de pantalon gedra gen te worden. De genomen proef met de z. g. m e- talen zoolbeschermers bij het 7e regiment infan terie, heeft den Minister van oorlog doen beslui ten, deze niet bij het leger te doen invoeren. Hoe wel het gebruik van deze plaatjes wel eenig nut kan opleveren, is toch het dragen van schoenen en laarzen met bedoelde zoolbeschermers gevaar lijk bij het op- en afgaan van trappen met ijzer beslagen, en komt den Minister eene algemeene invoering niet gewenscht voor. Wanneer evenwel manschappen, zich voor eigen rekening van deze plaatjes wenschen te voorzien, kan hun dit, ingevolge 's ministers aanschrijving, worden toe gestaan. Of de zoolbeschermers, voor eigen reke ning aangeschaft, geen bezwaar opleveren bij het op- en afgaan? Een zeker aantal personen, die door voetzoekers en sissers, door de opgetogen republikeinsche jeugd op 14 Juli te Parijs afge stoken, gewond ziju geraakt, zullen den prefect van politie om schadevergoeding vervolgen. Zij zeggen, dat het niet genoeg is, vuurwerken te ver bieden, doch men moet ook de politieagenten op het hart drukken ze te beletten. In de gevangenis te Karthaus, in de provincie Pruisen, is een 22 jarig jonkman, die een bizonder talent voor rekenen en machi nerieën bezit en die eeu uurwerk heeft vervaar digd van stroo. Hij liet het dezer dagen zien aan den directeur der gevaugenis, die veel belang in hem stelt. Het uurwerk is 5 centimeter in door snede en loopt, als het aan den gang gebracht wordt, 6 uur. Het is gemaakt van stroo, gareu, twee naalden en een speld de eenige mate rialen die de gevangene kon machtig worden. De wijzerplaat is van papier en de wijzers zijn van Virginia stroo. De uitvinder hoopt het uurwerk zoo te verbetereu, dat het 12 uur loopt. Hij heeft daartoe nog ruim den tijd; want er zijn slechts twee jaren om van de vijf jaren gevangenisstraf waartoe hij veroordeeld is. Eeu luitenant der cavalerie, die in plaats van zijn kleermaker te betalen, deze en zijn vrouw op sabelslagen onthaald had, is door de correctioueele rechtbank van Arti (Italië) tot drie maanden gevangenisstraf en 10 lire boete veroordeeld. Z o n d a g-o chtend kwam de Sam Wel- ler, het stoomschip dat rechtstreeks de tocht van Marseille naar IJmuiden heeft gemaakt, met de gele vlag in top te IJ muiden binnen. Het ankerde in de buitenhaven naast een loodskotter, waar de ge neeskundige inspecteur,de quarantaine-dokter en de burgemeester zich aan boord begaven. Hier werd ge constateerd dat er geen gevallen van cholera onder de bemanning waren, en dat ook op de reis geen dergelijke ziektegevallen waren voorgekomen. Het schip werd door berooking gedesinfecteerd, eene operatie, die van twee uur tot half acht duurde. Hierop werd verlof gegeven tot voortzetting der reis naar Amsterdam. Door Z. M. den Koning is ook a f- wijzend beschikt op het verzoek om gratie, inge diend door den oudste der gebroeders Wolters, bankiers te Veuloo, zoodat deze grijsaard, 74 jaar oud, de zes jaar tuchthuisstraf, waarbij hij bij vonnis van het gerechtshof te Arnhem op den 7deu Februari veroordeeld werd, in het tuchthuis te Leeuwarden zal hebben te ondergaan. Te Veele een gehucht bij Vlacht- wedde (Gr.) is in den tuin van een landbouwer een kostbare ring gevonden, waarop een steen en familiewapen; de ring bevat de letters G. S. en het jaartal 1530. Zijne zwaarte is meei dan die van een rijksdaalder. In dit gedeelte van de pro vincie Groningen, benevens in het daaraan gren zende Hannover worden nu en dan ook werktui gen onder den grond, ook iu 't veen gevonden, die keenwijzen naar eene welvarende en tamelijk ontwikkelde bevolking in die streken. Naar aanleiding eener interpel- latie van een raadslid te Franeker heeft de burge meester van die gemeente verklaard, dat de raads vergaderingen zoo min mogelijk op Woensdag uitgeschreven worden, omdat op dien dag de verslaggever van de Franeker Ct. niet kan tegen woordig zijn. Zeer complaisant! In de Dijkstraat te Kralingen doet zich in de laatste dagen een zeker niet alle- daagsch en voor de bewoners bizonder lastig geval voor. De pompen van een aantal huizen nl. weigeren sinds eenige dagen water te geven en elke dag komen er nog bij, die den dienst staken. Na allerlei gissingen meent men nu de oorzaak te moeten toeschrijven aau de werkzaam heden, welke verricht worden aan de N. Rott. gasfabriek bij het maken van de gaskuipen. Algemeene blijdschap heerscht onder de brievenbestellers in de Vereeuigde Staten. De president heeft ui. de door het congres aan genomen wet bekrachtigd, waarbij bepaald wordt dat elke facteur jaarlijks recht heeft op veertien, dagen verlof met behoud vau traktement. Een welgesteld landbouwer uit Jorwerd, gehuwd en vader van vier kinderen, die Vrijdag te Leeuwarden braaf had kermis gehou den, bad den laatsten Sneeker spoortrein gemist en wilde nu langs den spoorweg huiswaarts terug- keeren. Hij werd door den laatsten trein van Leeuwarden naar Harliugen aangereden, tenge volge waarvan ziju arm verbrijzelde eu hij later in bewusteloozen toestand door een wisselwachter dwars over de rails liggende werd aangetroffen. Hij is later naar het stads-ziekenhuis te Leeuwar den vervoerd, alwaar zijn arm werdl afgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2