NIEÜ W E No. 818, Donderdag 31 Juli 1884 9e Jaargang De onafhankelijkheid der Tiare. Klimop. Een goed maal. Duët van zingende vogels. Beleefd advies. HURL! ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUKEAIT: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NOW AGITATE. LOIIRU PBIJS DEE ADVEBTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Weinige dagen geleden werd door de nieuwsbladen het bericht verspreid, dat Ko ning Humbert van Italië pijnlijk getroffen was geworden door eene verklaring van den Katholieken Spaanschen Minister van openbare werken, den heer Pidal, in de Cortes, ten gunste van het wereldlijk gezag des Pausen. Dat deswege door Humbert voldoening gevraagd zou worden, was te deuken. De Italiaansche Minister Mancini was er zelfs voor, dat de Italiaansche gezant uit Madrid zou teruggeroepen worden, in dien het Spaausche Kabinet wegens die zaak geen volledige voldoening aau Italië zou geven. De openhartige en cordate verklaring van den Spaanschen Minister had inder daad de gemoederen van het Italiaansche Kabinet pijnlijk aangedaan. De zaak liep echter met een sisser af. De Spaansche Re- geering, waarschijnlijk bevreesd voor een casus belli, gaf onmiddellijk aan haren gezant te Rome bevel, Italië's Minister van buiten- landsche zaken, den hoogst gepikeerden heer Mancini, Spanjes verlangen te kennen te geven om aan het incident tot genoegen van Italië een eind te maken. Om dat doel te bereiken werden er onderhandelingen gevoerd en wist de Spaansche Regeering er zich met een Jantje van Leiden af te maken, door de verklaring dat de woorden van den heer Pidal verkeerd naar Italië waren overgebracht en daar onjuist waren verstaan. De Spaansche Regeering, dus ver klaarde de President van den Spaanschen Ministerraad, erkende in Italië de voldongen feiteu (in casu: 'tverlies van 's Pausen wereld lijke macht) en wenschte niets liever dan de bestaande hartelijke betrekkingen te handhaven. En hiermede liep deze zaak ten einde. Men heeft in Spanje aan de woorden van den heer Pidal eene verkeerde inter pretatie gegeven om zich tegenover Italië uit de verwikkeling te redden. Voor ons echter was de verklaring,door den Spaanschen Minister in het openbaar uitgesproken,onder toejuiching van de meerderheid der Cortes, een ongewoon, schitterend feit. Wij hechten dan ook aan die woorden de beteekenis die de geachte spreker er aau vastknoopte. 't Is voor de eerste maal dat een Minister van een groot land zich openlijk verklaarde voor de wereldlijke macht van den Paus. De onafhankelijkheid der Tiare is steeds een van die quaestiën waarin de gansche FEUILLETON. Onder de slingerplanten bekleedt het klimop eene eerste plaats. Het is bestemd om zich op alle mogelijke wijze boven den grond te ver heffen. Tot dat einde dienen de uitwassen, die het aan zijne stengels heeft. Hoe hoog het kan klimmen is niet bekend; het bereikt de hoogste rotsen, hoornen en torens, zoodra het geen hindernis ontmoet. Al spoedig, nadat het als eene kleine plant uit zijn omhulsel te voorschijn komt, begint het zich in gesplitste bladeren te ontwikkelen, soms drie-, soms vijfdeelige. Heeft die plant de hoogte be reikt, die zij bereiken kan, dan verandert zij geheel. Zij ontwikkelt dan geen uitwassen meer, en in plaats van de dunne, slingerende ranken, groeien er takken als die van een boom aan. De bladen zijn alle meer of minder eirond, harder en gladder. De oorzaak van die verandering is blijkbaar het gemis van een steunpunt. De plant kan niet hooger klimmen, en hare takken nemen eene wereld een buitengewoon belang stelt. Te vergeefs heeft de Italiaansche Regeering haar willen begraven. Het probleem kan verdaagd, maar niet vermeden worden. Thans was het een Minister van een groote mogendheid, die het vraagstuk aan de orde van den dag bracht. De woorden door den heerPidal gesproken, openen nieuwe gezichtspunten voor de toekomst der Ro- meiusche quaestie en veroorloven aan de Katholieken alle hoop op een volledig succes niet te laten varen. Voor ons was het voorval eene reden om ten aanzien van de onaf hankelijkheid der Tiare, eenige nadere be schouwingen op te stellen en deze aan onze geachte lezers en lezeressen ten beste te geven. We laten ze hier volgen. De Prelaten, die in het jaar 1862 te Rome verzameld waren, verklaarden in eene feestelijke toespraak aan den h. Vader, dat de wereldlijke macht van den Paus nood zakelijk is, dat zij gegrondvest is op den Goddelijken wil en bij den tegeuwoordigen staat der menscbelijke toestanden noodig is voor het welzijn der Kerk en voor de vrije leiding der zielen. De Bisschop van Rome, het Hoofd van alle kerken, mag nooit de onderdaan, zelfs niet eens de gast van den een of anderen machthebber zijn. De wereld lijke onafhankelijkheid, zoo proclameerden de eerbiedwaardige Prelaten, is noodzakelijk, omdat in het belang der volkeren en Vorsten het Orakel der gerechtigheid en waarheid vrij moet blijven van partijdigheid en wille- keurigeu invloed. Lang voor de verklaring van deze Herders der Kerk had reeds Na poleon I de even geestige als onpartijdige getuigenis afgelegd: »Het is waar, de Paus behoort niet in Parijs, noch in Madrid, noch in Weenen. In Rome, waar hij is, kan men zijn gezag staande houdenzoo denkt men ook te Madrid en te Weenen. Meent ge, dat Oostenrijkers en Spanjaards zijne decreten zouden aannemen, als hij te Parijs resi deerde? Het is gelukkig voor ons dat er een Paus is en dat hij te Rome verblijf houdt. Daar is hij buiten het bereik zoo van den Keizer, als van de Koningen van Frankrijk en Spanje. Van Rome uit, is hij steeds bereid zijne stem ook tegen de mach tigste vorsten te verheffen, wanneer dezen het er op toeleggen tirannen te worden.* Beschouwen we deze uitspraak met welke de geschiedenis der Christelijke eeuwen over eenstemt, eenigszins nader, dan blijkt het uit den aard der zaak, dat de Kerke- horizontale richting. Als men de steunende lijn, waar zij zich tot dusverre aan gehecht heeft, ver lengt, dan slingeren zich uit de takken weêr dadelijk nieuwe stengels met gesplitste bladen naar boven ea breiden zich, wanneer zij hunne hoogte bereikt hebben, als te voren uit. Eene andere eigenaardigheid is, dat de loodrechte tak ken nooit vruchten dragen, en de horizontale altijd. Diezelfden plant levert den klimmenden en den vruchtdragendeu vorm. In plaats van zich in het onbepaalde te verlengen, groeien er uit den vruchtdragenden vorm uitspruitsels van een paar duim of een voet lang, waarvan elk in eene knopdragende kruin uitloopt, die zich in Sep tember en October tot aardige, grijze bloesems ontwikkelt, waarop spoedig eene kleine ronde vrucht volgt, die in den winter rijp wordt en eene zwarte of donkerblauwe kleur aanneemt. Charles Dickens placht te zeggen, dat hij de inrichting van het huishouden beoordeelde naar het olie- en azijnstel op de tafel. Als de mosterd versch was, het azijnfleschje zuiver en helder, het zilver schitterend, en de peperbus recht stond, dan verwachtte hij een goed, welopgedischt maal, met goeie manieren lijke Staat noodzakelijk is voor de onaf hankelijkheid en vrijheid van het bestuur der Kerk. Niets toch is eenvoudiger. De Godmensch zeide eenmaalGaat en onder wijst alle volkeren, doopt hen en leert hen alles onderhouden, wat ik u bevolen heb; weidt mijne lammeren, weidt mijne scha pen.* Geen volk, geen Staat, niemand is uitgezonderd, zelfs geen Koning of Vorst. De Paus is bij God voor allen verantwoor delijk. Hij moet aan Vorsten en onderdanen de reine waarheid verkondigenhij moet hen alles leeren wat de Heer bevolen heeft hij moet er voor waken dat zij den rechten weg bewandelen, die naar den Hemel leidt. De Paus is de algemeene Vader vau alle Christenen, ook van hen die regeeren. Zal hij zijne positie handhaven en de daaraan verbonden plichten volbrengen, dan moet hij noodwendigerwijze onafhankelijk zijn, onafhankelijk van alle menschen, onaf hankelijk van Vorsten en Koningenhij moet allen leiden, terechtwijzen als Gods onmiddellijke en algemeene stedehouder en plaatsvervanger. Hij is slechts aan God ver antwoording verschuldigd en is dus ook aanDiens wetten en wil gebonden.Eeu onvrij, afhankelijk stadhouderschap zou een carri- catuur zijn, een smaad voor de Goddelijke Majesteit. Een Paus als onderdaan van een wereldlijken Vorst, zou gelijk ziju aau een vader, die door zijn zoon ouder cura- teele wordt gehouden. Zal de Kerk Gods vrij zijn en niet optreden als eene dienares van den Staat, dan moet de Opperste Herder der Kerk onafhankelijk en vrij ziju van alle Koningen en machthebbers, vrij en ouaf hankelijk van alle menschen. Wat zou het voor eene vrijheid zijn van den stede houder van Christus, Van den leeraar en rechter der gansche wereld, als het een of ander gerechtshof hem voor de balie kon dagen, een parlement hem kon bevelen, een tiranniek machthebber hem in den kerker kon werpen? Met recht zegt derhalve Dr. O'Brien: »De Paus moet vrij zijn van elke controlehij mag geen onderdaan van een Koning zijn, hij is aan geen meerdere ver antwoordelijk, hij staat onder geen enkele menscbelijke wet. Deze onafhankelijkheid is onafscheidelijk van het Pausdomzij is eene vorstelijke eigenschap, die niet prijs mag gegeven worden, een recht dat aan het Goddelijk ambt verbonden is, een middel dat noodzakelijk is voor het doel. Deze onafhankelijkheid en vrijheid is het eerste en voornaamste doel van Petrus' erfgoed, van den Kerkelijken staat, van 't be er bij. Als daarentegeu het olie- en azijnstel vuil en niet in orde wasdan wist hij wat hij te verwachten had, en zelden zag hij zich in zijne verwachting bedrogen. En werkelijk de hoeda nigheid blijkt uit de eenvoudigste zaken. De smaak ven eene goede keukenmeid blijkt niet uit den koek dien zij kan bakken, uit de heer lijke sausen of de smakelijke puddings, die zij kan maken, maar uit hare gekookte aardap pelen, hare lamseoteletten, haar gebraden len denstuk. Zulke eenvoudige zaken vereiachen zorg en oordeel, en zijn de grondslag van een goed maal. In de Savanna's der hoogliggende streken van Zuidwestelijk Afrika komt een vogelsoort voor, die tot de familie der steenvalken behoort, on geveer de grootte van een spreeuw heeft en zich door haar gezang op eene merkwaardige wijze van andere vogels onderscheidt. De melodie be staat uit vijf tonen, waarvan het mannetje den eersten toon fluit, waarop het wijfje er dan een zingt, die een terts hooger is. Het man netje herhaalt dan den eersten toou, dien het vrouwtje een half octaaf hooger beantwoordt, eu zoo gaan zij door totdat het mannetje het gin af aan geweest. Met de grondvesting van dezen Staat was de onafhankelijkheid van den Pauselijken Stoel in de uitoefening zijner geestelijke macht in 't aanzijn ge roepen; met het verlies ervan is deze on afhankelijkheid vernietigd en loopt de vrijheid van het bestuur der Kerk groot gevaar. De groote Pausen Pius IX eu Leo XIII hebben onophoudelijk de herstel ling der wereldlijke macht van den Paus als hoofdvoorwaarde der onafhankelijkheid en vrijheid in de uitoefening van hun Apos tolisch ambt gereclameerd. Treffend sprak de groote Pius z. g. in Maart van het jaar 1877»In Rome is de Paus of lieer- scher of gevangene.Sinds het patrimo nium van den h. Petrus door roovershand aan den Apostoliscuen Stoel is ontstolen, is de Paus een gevangene in het Vaticaau, die zich niet kan vertoouen zonder aau de grofste en tergendste beleedigingeu te zijn blootgesteld. Sinds Petrus' erfgoed geroofd is, moet Christus' stadhouder met gebonden handen het roer hauteeren. De verschillende geestelijke orden der stad zijn verwoest eu de groote schatten van talent en ondervin ding, die daar bewaard werden, zijn voor de ondersteuning der Kerkelijke Congregatiën verloren gegaan. De voortzetting van het Concilie is door den roof der Kerkelijke Staten eene onmogelijkheid geworden. Ker kelijke akten, zooals de heiligverklaring van uitmuntende helden in de deugd, kun nen slechts bij nacht en in 't geheim plaats hebben, zooals geschied is den 8sten De cember 1881, toen Leo XIII verklaarde: Wij waren ter liefde van orde eu zekerheid gedwongen, de feestelijke ceremoniën dezer heiligverklaring binnen de muren te doen plaats hebben.* Daardoor werd de pracht eu de glans der ceremoniën veel minder, en het aantal Bisschoppen, die er aau deel namen, zeer beperkt. Steeds brutaler zijn de aanslagen op de waardigheid van den geheiligden persoon des stedehouders van Christus in Rome's straten en zelfs onder de vensters van liet Vaticaau geworden, sinds de Paus opge houden heeft Koning van Rome te zijn. Steeds verdere heeft de Savooische leeuw zijne klauwen uitgestrekt en zich onlangs nog vergrepen aan het Instituut der Pro paganda en dat nog wel onder het laffe zwijgen van bijna alle mogendheden. Op de meest directe en gevoeligste wijze is daardoor de Apostolische vrijheid van den Oppersten leeraar op den aardbodem bena deeld geworden. Inderdaad de wereld heeft lied met den grondtoon besluit. Dikwijls hoort men het wijfje een poos den eersten toon zingen, totdat het mannetje komt aanvliegen eu dadelijk met den tweeden toon invalt, waarop het gezang uren lang, dikwijls met variation wordt voortge zet. Als twee paren in al te dichte nabijheid met elkander wedijveren, geraken de zangers wel eens in de war. De wetenschappelijke naam van die vogels is Dryoscopus majoren hunne kleuren ziju zwart en wit. Iemand die voor veel geld een „ouden mees ter" van zeer twijfelachtige echtheid gekocht had, raadpleegde een vriend, die er verstand van had, over de plaatsing. „Ik zou 't niet ophangen, als ik jou was!" adviseerde deze, zoodra hij bespeurde, dat ziju vriend was beetgenomen. „Wel, waarom niet?" vroeg de eigenaar wan trouwig. „Omdat de geest der eeuw er tegen is. Ik zou liever zeggen in dit geval: levenslange, eenzame opsluiting."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1