B UITiM L Ai\ i). B1 N N fi N L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. in 1870 duidelijk kunnen zien, hoe streng noodzakelijk de onaf kankelijkheid is van het Opperhoofd der gansche Christenheid. En wat zou er nog wel gebeurd zijn, als niet de gansche aardbodem zijne Argusoogen onophoudelijk op het Quirinaal en op de aanvallen had gevestigd, als niet een nood kreet uit ruim tweehonderd millioen harten was opgestegen, zoo dikwijls een nieuwe aanval op den gemeensehappelijken Yader werd voorbereid? Hoe zou de revolutie met den onttroonden en beroofden oudsten Sou- verein omspringen, welke mishandelingen zouden overmoedige huurlingen van het internationaal revolutie-verbond den Gezalf de des Heeren doen ondergaan, als niet die millioeneu getrouwe Katholieke harten zoo warm voor den veel geliefden Yader klopten? Ongetwijfeld deze liefde prikkelt den haat der revolutiounaire benden, maar zij stuit ook hare vermetelheid en matigt haren overmoed. Het is daarom des te meer te be treuren dat niet de weinige Katholieke machthebbers, die nog van goeden wil zijn en bezield met kinderlijke welwillendheid jegens hun geestelijken Vader, ietwat meer moed en edelmoedigheid en wat minder vrees en kleinmoedigheid aau den dag leggen. Trou weloos en valsch was de boosheid immer, maar ook niet minder laf. Door moedig tegen haar op te treden zou zij zeker wel in toom gehouden zijn. {Wordt vervolgd.) De Luxemburger Zeitung zegt: Naar wij vernemenheeft de ïtegeeriug aau den districts-commissaris De la Fontaine en dr. Fonck opgedragen, zich naar Metz te be geven, ten einde zich aldaar met den fte- geerings-president te verstaan over maar regelen vun voorzorg tegen de cholera. Ook zullen zij de cholera-hospitalen bezichtigen, die langs de Duitsch-Fransche grenzen wor den opricht. Ons land zal volstrekt dezelfde maatregelen moeten nemen als Duitschland, indien het zich niet wil blootstellen aan de onaangenaamheid dat Duitschland langs de Luxemburgsche grens het verkeer afsluit. Het rijksgerechtshof heeft ten op zichte van trichine-besmetting eene gewich tige beslissing genomen. Het heeft namelijk verklaard, dat de verkoop of het te koop aanbieden van besmet vleesch niet valt in de termen van het strafwetboek, maar in die van de rijkswet op den verkoop van levensmiddelen, volgens welke de verkooper of aanbieder worde gestraft met eene boete van hoogstens 1000 mark, of met gevan genisstraf van hoogstens zes maanden. Uit deze beslissing volgt tevens, dat waar geene verplichte vleeschkeuring bestaat, alle ver- koopers van spek, worst, ham, enz., zich alleen tegen straf kunnen beveiligen door deze koopwaren toch altoos vóór den verkoop te doen onderzoeken, en ze dus aan eene zoogenaamde trichine-schouwing te onder werpen. Aan Daily Neios wordt uit Marseille geschrevendat er sedert het begin der epidemie 1061 menschen aan de cholera gestorven en ongeveer 500 genezen zijn. Het aantal genezingen zou grooter zijn geweest, als het Bureau van bijstand beter georganiseerd was. De limes verneemt uit Toulon, dat de minister van marine vier groote handels schepen heeft gecharterd tot het vervoer van troepen en krijgsbehoeften naar Tougkin. De heer Serpa-Piuto, de vorige minister van buitenlandsche zaken in Portugal, is te Parijs aangekomen om met de Fransche regeering te handelen over de quaestie be treffende het gebied aan den Congo. Naar gemeld wordt, heeft de cholera zich ook te Narbonne vertoond. In het geheel zouden thans in Frankrijk zestien plaatsen door de epidemie min of meer aangetast zijn. De inhechtenisnemingen te Warschau worden voortgezet. De kapitein Tichefski en de luitenant Kondratoff, die beiden met Bardofski zeer bevriend waren, hebben zelf moord gepleegd, wat een groote sensatie in de stad teweeg gebracht heeft. In hun wo ningen zijn compromitteerende papieren gevonden. De Times verneemt uit Durban dat er oneenigheden ontstaan zijn tusschen de boeren en de Oesoetoes. Eene lijfwacht van Boeren bewaakt Dinizoeloe. Het bericht, nopens Atjeh, 'i welk de Arnh. Ct. putte uit een bron, die zij volkomen vertrouw de, is naar wij met zekerheid vernemen geheel onjuist. Onze troepen zullen Atjeh (met uitzondering van den Kraton) niet ontruimen, 't Stelsel van concentratie, waartoe besloten werd, is geheel iets anders dan 't denkbeeld, indertijd door generaal Yau Swieten aanbevolen. Onder reserve deelt het U. D. het vol gende mede: Bij onze Regeering zou het voor nemen beslaan aan de grenzen de volgende maat regelen te nemen tegen het overbrengen der cho- lerabesmetting van buitenslands. Op iedere greusplaats wordt een geneesheer aangewezen tot het onderzoek van reizigers en ter behandeling van choleralijders, terwijl buiten de kom der gemeente eene barak wordt opge richt, om daarin de choleralijders op te nemen en te verplegen. Alle reizigers worden door den geneesheer on derzocht en zoo zij blijken te zijn aangetast, in de barak onder geneeskundige behandeling gt- steld. De liberale Kiesvereening te Leeuwarden had eergisteren twee candidaten voor den Eaad te kiezen. Een werd aangewezen. Voor de tweede plaats echter besloot men, zich te onthouden, omdat de aftredende een E. Katholiek is en men de billijkheid erkende, dat die plaats weder door een vertegenwoordiger der Katholieken zou wor den ingenomen. Zandvoort, 29 Juli. Aan den heer J. R. Boer lage, burgemeester dezer gemeente, is de hooge onderscheiding te beurt gevallen, van Z. M. den Keizer van Oostenrijk het Gouden Kruis van Ver diensten te ontvangen. 's Gravenhage, 29 Juli. Naar wij vernemen, heeft zich ook alhier een geval van pokken voor gedaan. Katendreeht,, 29 Juli. Gisteren is in deze gemeente in de haven verdronken eeu knaapje van bijna vier jaren. Geneeskundige hulp kou niet baten, daar het kind, toen het gevonden word, reeds een uur in het water gelegen had. Seheveningen, 29 Juli. Sedert 1 Mui tot en met heden ziju alhier aangekomen 2589 badgasten met gezamenlijk 281 bedienden. Hillegersberg, 29 Juli. Alhier is gisteren avond een jongentje uit een bootje gevallen. Daar hij reeds in eeu zinkenden toestand verkeerde, kostte het groote moeite, hem te redden. De man, die hem er uit haalde, was L. Eoggeveeu. Tessel, 29 Juli. Men verneemt, dat door de heeren Mijnssen en Co.in vereeniging met den heer Geo. Viau, fabrikant van dynamiet te Pa rijs, aanvraag is gedaan bij het Gemeentebestuur alhier, om vergunning tot oprichting van een dy- namiet-fabriek in den polder Eierland. Beers, 29 Juli. Alhier is eene dienstbode, terwijl zij aan de gracht eenig werk verrichtte, voorover in de diepte gevalleD; zij was onmiddel lijk gestikt. Amsterdam, 29 Juli. De Keizer van Oosten rijk heeft benoemd: tot commandeur der Erans Jozefsorde, onzen burgemeester, den heer Mr. G. van Tienhoven, en tot ridder 3e kl. in de orde van de ijzeren kroon van Oostenrijk, een onzer hoofd-commissarissen van politie, den heer P. W. Steenkamp. Westzaan, 29 Juli. Alhier is Zaterdag een kind, dat alleen aan het spelen was, in een ketel kokend water gevallen, en aan de gevolgen over leden T ij deus de Weimarscheglanspe- riode leefde er een opgeblazen Lijflandsch edel man, Von Goren genaamd, die alle moeite deed om van de heroën der Duitsche letterkunde autogra- phen machtig te worden. Hij bezocht achtereen volgens Wieland, Schiller en Goethe, en na lang smeeken liet de eerstgenoemde zich eindelijk overhalen en schreef in het album: Die Er de iet ein Jammerthal Schiller schreef er onder; Von Gauklern und von Thoren. Waarop Goethe voltooide: Worunter Sie der grösste sind, Mein lieber Herr von Goren. Te Par ij s zijn twee speculanten tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij een vennootschap tot ontginning van de „wel wat zandige, doch bij uitstek vrucht bare Sahara" hadden opgericht. Het was hun reeds mogen gelukken, 400,000 franks op de aaudeelen gestort te krijgen. Het klinkt ongt- loofelijk. Naar wij vernemen, heeft het „Vtrein der Ga tner und Gartenfreunde" te Hietzing (bij Weenen) dezer dagen aau het hoofd bestuur der Algemeeue Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem aangeboden eene gouden, eene verguld zilveren en eene zilveren medaille, om als prijzen te dienen voor de in Maart 1885 door de Vereeniging te houden groote tentoonstelling van bloeiende voorjaars-bolgewassenenz. Deze prijzen worden aangeboden als eeu blijk van waardeering van de medewerking, door de Neder- landsche bloemkweekers verleend bij gelegenheid der hyacinten-tentoonstellingen, in de laatste jaren door het ;/Verein" te Hietzing gehouden. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft deze prijsuitloving onder dankbetuiging aanvaard en men behoeft er niet aau te twijfelen, dat ook dit bewijs van sympa thie van elders veel zal bijdragen om de aan staande Haarlemsche tentoonstelling luisterrijk te doen zijn. Een geneesheer leverde aaneen zijner patiënten het volgend bewijs voor de nood zakelijkheid om beweging te nemen als middel tegen dik worden: «Kijk naar de boomen;zij nemen nooit beweging en worden hoe langer zoo dikker." Een ingezetene van Breda ontving in de vorige week op een en denzelfden dag de volgende berichten, lo. een telegram uit Soera- baia, dat een zijner zoons tot ln luitenant be vorderd was; 2o. een id. dat eeu tweede, werk zaam bij de Staatsspoorwegen in Indië, in zijn betrekking verhoogd was; 3o. bericht dat een derde als cadet van het le naar het 2e studiejaar was overgegaan en 4o. mededeeling dat zijn vierde zoon als cadet aan de Kon. Milit. Academie ge plaatst was. Dezr dagen maakten wij melding van een geval van vergiftiging te Zieriksee door het inademen van arsenicum, in de verf van bed gordijnen aanwezig. Thans vernemen wij, dat de jnffrouw, die aan de gevolgen dezer vergiftiging lijdeude was, is overleden. Door den heer T. O. v. d. Stad te Breda is eer. lijken-controleur uitgevonden, waar mede men den schijn- of werkelijken dood kan bepalen. Het is een toestel in den vorm vaneen horloge, dat geplaatst wordt op den mond van den patiënt. Wordt het op de plaat van dezen toe stel aangetroffen kruis blauw, dan is feitelijk de dood ingetreden; blijft het daarentegen rood, dan wordt schijndood geconstateerd. De toestel is reeds door hh. doctoren onderzocht en bevonden aan de eischen te beantwoorden. Er zal ook eeu proef mede genomen worden in het militaire hospitaal. De paarden en r ij tuigen met toe- behooren, uit de nalatenschap van wijlen den Prins van Oranje, zullen den 8n Augustus pu bliek workun verkocht. Den daaraan volgenden dag komen de wijnen, de geestrijke dranken enz. onder den hamer. Dezer dagen zoo meldt de Gazetta Ticinese kwamen te Chiassso twee spoorwa gens aan, de eene met chloorkalk en de andere met karbolzuur geladen. De ambtenaren, met de ontsmetting der goederen belast, kwamen terstond er bij, en wat men ook deed om hun aan 't ver stand te brengen dat deze ontsmettingsstoffen toch niet ontsmet behoefden te worden, het baatte niets. „Het reglement maakt geen uitzondering, riepen zij, en met volle kracht werd de ont smetting voortgezet, 't Is nu maar de vraag, zegt de Gazetta: hebben die stoffen daardoor eene dubbele outsmettingskracht verkregen? Twee j onge dames zijn te Lhana- ber, een kleine badplaats bij Barmoeth, bij het baden in zee verdronken. Haar vader, die niet kon zwemmen, deed vergeefsche pogingen om de meisjes te redden. Zelfontbranding van steenkool. Volgens de Comptes rendus cle la Société de l'industrie mine rale heeft Eayol proeven genomen omtrent de zelfontbranding der sieenkool.Het feit, dat lichamen en vooral kool in fijn verdeelden toestand veel gassen absorbeeren, is lang bekend. In dit ver schijnsel nu zoekt Eayol de hoofdoorzaak van de zelfontbranding der steenkool, wier ontbran- dings-temperatuur van ligniet tot authraciet in stofvormigen staat tusschen 150o en 300o 0. ligt. Kolenstof absorbeert veel zuurstof en wordt hierdoor verhit, terwijl juist de meerdere hitte het opslorpings-vermogen nog verhoogt. Eayol heeft ter controleering ook ijzerzwavel aan de zelfde proeven onderworpen, omdat sommige des kundigen het initiatief bij de zelfoutbrading aau dit mineraal toeschreven, bevond echter dat in eene ruimte verhit tot 200o C. fijne ijzerzwavel zich tot 135o bijna niet van de steenkolen on derscheidde, dan echter nauwelijks merkbaar in temperatuur toenam, terwijl de hitte der steen kool spoedig tot zelfon branding steeg. Te Berlijn bestaat sedert jaren eene door weldadige vrouwen ondersteunüe ver eeniging, wier liefdewerk een geheel eigenaardig karakter heeft. Ouder de leiding van een bekwaam kleermaker komen behoeftige schoolknapen op de vrije namiddagen bijeen, om uit afgelegde kle dingstukken van welgestelde vrienden, den armen zclven hunne schoolkleeren te laten maken. De benoodigde lokalen worden voor dit doel beschik baar gestel gesteld door eene werklieden-vereeui- ging, en op dit oogeublik zijn daar eeu twintigtal jongens werkzaam. Het doel is drieledig: voor eerst helpt men de knapen aan de kleeren, die hunne ouders hun niet kunnen geven; ten tweede houdt men hen op de namiddagen, dat er geen school is, van de straat; en ten derde (de voor naamste reden, waarom men op deze wijze te werk gaat) krijgen de knapen de bekwaamheid om zelf huune kleederen te herstellen, als er iets aau stuk is, wat hun op lateren leeftijd van veel nut kan wezen. De lang verwachte uitbesteding van de ijzeren en glazen bekapping voor het in aanbouw zijnde Centiaalstation te Amsterdam kan binnen enktle dagen worden te gemoet gezien, nu de leening net geld heeft verschaft. De raming is 800,000. In het kantoor van een bankier te Odessa werd onlangs een diefstal gepleegd, die ongeveer 2 millioen roebel beliep. Na het plegen der misdaad verdeelden de dieven den buit onder elkander en ieder hunner sloeg met zijn aandeel den weg in naar eeu andere stad. Eeu van hen kwam te Eadziwikow en stelde een armen man zijn pak ter hand om het, tegen een beloouing van 10 Mark, over de grenzen te brengen. Op Oostenrijksch grondgebied gekomen, wilde de dra ger, die intusschen vernomen had wat het pak bevatte, zijn lastgever niet meer erkennen en ont kende, van hem een pak ontvangen te hebben. Hierdoor ontstond tusschen hen een twist, waarin zich een gendarme mengde, die hen beiden naar het politiebureel te Brody bracht. Hier helderde de zaak zich op en de politie, intusschen uit Odessa aangekomen, en de eigenaar der Bank herkenden de gestolen voorwerpen. De pakjes drager, die beweerde, dat hij, na vermoed te heb ben dat het geld gestolen was, voornemens was, het aaD de Justitie over televeren, werd op vrije voeten gesteld, terwijl de dief in handen der Eus- sische politie werd geleverd. Op het eiland Ischiascnijnthet weer niet pluis te zijn. Er is ten minste weer onderaardsch gerommel gehoord. Een buitengewone hitte heerscht in de Eussische stad Odessa. Er komen dagelijks verscheidene gevallen van zonnesteek voor, en vele werkzaamheden worden op het heetst van den dag gestaakt. Daarbij komt een zenuwachtige vrees voor de cholera. Er worden door de over heid allerlei voorbehoedmaatregelen genomen. Maan da g-o chtend heeft de in het huis van arrest te Breda opgenomen stalhouder J. uit Bergeu-op-Zoom, voor den rechter van instructie bekend, den moordaanslag gepleegd te hebben op den jammerlijk om het leven ge- brachten nachtwaker Van Eol aldaar, hoewel hij, in tegenwoordigheid van het lijk gebracht, eerst de misdaad had ontkend. Het barbaarsche godsdienstge- bruik der weduwenverbranding is in Britsch- Indië nog niet geheel uitgeroeid. In de provin- cië Eadjepoetana (Adjinir) te Jeypore, heeft zich onlangs weer een weduwe onder de gebruikelijke plechtigheid met het lijk van haar man verbrand. Om het gebruik met kracht tegen te gaan heeft de overheid allen, die aan deze plechtigheid deelnamen, tot gevangenisstraffen van 3 tot 7 jaren veroordeeld. Dezer dagen telegrapheerde een handelaar aan iemand, met wien hij elders zaken zou doen, het volgende: ik kom heden, vijf uur vijf en twintig. Toen hij op het bewuste tijdstip aaukwam, werd hem na de eerste plichtplegin- ging gevraagd: „en waar zijn nu de vrouw en de kinderen"? Zeer verwonderd over de vraag, daar de handelaar, voor zaken reizende, niet ge woon is zijn vrouw, zeker nirt zijn kinderen, mee te uemeu, steeg zijn verbazing ten top, toen hem zijn draadbericht getoond werd ik kom heden vijf uur, wijf en kinderen". Als een bewijs hoe de lander ij en in huurwaarde zijn gedaald, kan dienen, dat bij een verhuring te Oud-Beierland grond, die vroe ger f75 per bunder opbracht, nu in trekgeld slechts f 30 kon gelden en voor f 53 werd op gehouden. Te Alkmaar is Zondag 11. eene vergadering van sociaal-democraten gehouden, die ten slotte zoo rumoerig werd, dat de politie zich genoodzaakt zag de zaal te ontruimen. Eergisteren is te Amsterdam een jongmensch naar de cellulaire gevangenis gebracht, die, om aan de zucht tot het bezoeken van kof fiehuizen, waartoe hem de middelen ontbraken, te kunnen voldoen, zich op een handelskantoor waar hij werkzaam was, aan allerlei kleine dief stallen had schuldig gemaakt. Het gemeentebestuur van Lieg- nitz heeft in de woningen der ingezetenen eene mededeeling van den volgenden inhoud doen vast hechten „Wanneer ge met uwe kinderen ge zond in 't leven wilt blijven, lucht dan dage lijks de vertrekken, door de vensters geruimen tijd open te laten staanGebruik de woon vertrekken niet als keuken Geef kinderen beneden het jaar, zoo zij geen moedermelk kun nen bekomen, dan ten minste goede koemelk Zorg dat vooral in huis reiuheid heersche! Geef u niet met kwakzalverijen af! Er is in Amerika eeu nieuw stuk speelgoed uitgevonden, dat alle trompetten, fluiten en dergelijke oorverscheurende instrumenten der lieve jeugd overtreft. Het heet Kafoo en moet de geluiden van eenige viervoet ige dieren en vogels op eeu ijzingwekkende manier weergeven. Wie weet hoe spoedig het murteltuig zijn weg vindt naar Europa. Te Marcellist e, in Italië, woon' een dame die 1047a jaar oud is. Zij is nog zeer gezond en in het volle bezit harer verstan delijke vermogens. ?ij leest zonder bril twee of drie uren achtereen en heeft een ijzeren geheugen. Zij weet nog te verhalen van de terugkomst van Pius VII te Eome. Zij is zeer opgewekt van humeur. Er is weer een olifant op wegnaar Engeland, een geschenk van Koning Jan van Abyssinië aan H. M. Koningin Victoria. Volgens de jongste berichten was het diertje in welstand te Aden aangekomen. Het is nog niet beslist, of het merkwaardige dier op Balmoral dan wel te Windsor zal logeeren. Naar wij vernemen, is het cijfer der bijdragen voor de betrekkingen van de beman ning der Nisero reeds tot circa 7200 geklommen. Daaronder zijn ruime giften van de Ministers van buitenlandsche en van binnenlandsche zaken, van den oud-gouverneur-generaal s' Jacob, van ver scheiden leden der 1ste en 2de Kamer, van vele maatschappijen, handels- en bankiershuizen en een aantal particulieren. Een dol geworden paard had men onlangs op een landgoed te Monlivilliers (Bene den Seine). Het vrij oude dier was ziek geworden en lag lusteloos op den grond, toen het plotseling opsprong en alles begon te bijten wat in zijn be reik was. Het paard beet in den stal zijn krib en eenige stukken hout tot splinters, trapte de deur in, vernielde op de binnenplaats een stuk blik ken keukengerij, een lederen paardentuig enz., totdat het eindelijk zich op steenen voorwerpen de tanden aan stukken beet. Bij de pogingen om het razende dier moester te worden, werd de zoon des huizes ernstig gewond. Het paard, dat na tuurlijk werd afgemaakt, was waarschijnlijk door een dollen houd gebeten. Ook te Sneek worden, ter bevor dering der volksgezondheid, thans tweemaal daags de goten en riolen met carbolzuur besproeid. In een der dorpen van deEriesche gemeente Oostellingwerf moest onlangs een meisje van ongeveer 10 jaren door het burgerlijk arm bestuur worden uitbesteed. Voor f 1 per week kon ze geplaatst worden bij iemand, die zich verbinden wilde het kiud naar school te zenden. Een ander wilde haar in huis nemen voor/0.70 per week, doch vau schoolgaan kon dan geen sprake zijn. De laatste gelegenheid was het goed koopst daarom werd van deze gebruik gemaakt. Z a t e r d a g-n acht is te Rotterdam in de Leeuwelaan een surveilleerend agent van politie aan de zijde van zijn kameraad door den bliksem zoodanig getroffen, dat de man geheel verlamd is neergevallen en naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden. De kassier der Russische ambas- sade te Constantinopel verliet op den middag het gebouw der Bank met een som van 1900 pd. Plotseling sloeg een achter hem loopende persoon hem met een stok op't hoofd, zoodat hij iu zwijm viel. Intusschen maakte de dief zich meester vau het geld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2