NIEUWE No. 819. Zondag 3 Augustus 1884, 9e Jaargang De onafhankelijkheid der Tiare. Parfumerieën. Merkwaardige drinkbekers. Uit de geneeskundige praktijk. HiARlMSCHE (III1 HUT. ABONBUMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afz 3nderlgke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUKEY. (Vervolg.) Eeue volkomen onafhankelijkheid en vrij heid is voor den Paus eeue noodzakelijkheid opdat zijne Regeering het vertrouwen der volkeren, zjjn gezag hunne gehoorzaamheid en daarmede de menschheid zijn invloed en zegen ontvange. De geestige Napoleon I was rechtvaardig en waarheidslievend ge noeg, om deze gedachte openlijk te verkon digen, zooals wij reeds aanstipten. »Meent ge, zoo vraagt hg, dat Oostenrijkers en Spanjaards 's Pausen decreten zouden aan nemen, als hij in Parjjs resideerde?« Waarom anders nam dezelfde Napoleon een Pius VI en VII gevangen en dwong hij hen een Fransch kasteel te bewonen,in plaats van het Vaticaan? Omdat hg er aan twijfelde hen in het net zijner plannen te kunnen verwarren, zoolang zij te Rome bleven, terwgl hg de hoop koesterde hen voor zijne plannen te winnen, als zg zich op Franschen bodem en onder den invloed zijuer diplomaten be vonden. Met Franscü brood, dacht hij, zouden zij ook wel Fransch particularisme, Fransche politiek eten. Heeft niet de Christenheid de smartelijke ondervinding opgedaanhoe groot het onheil is, als de Paus de gast, om niet te zeggen de onderdaan is van een Souverein, van een Staat? Is niet de 70-jarige gevangen schap der Pausen te Avignon in Frankrijk een der treurigste tijdperken van de ge schiedenis der Christelijke Kerk De gansche wereld had slechts één verlangen, êén harte- wensch dat de Paus namelijk naar Rome mocht wederkeereu. Een afhankelijk Paus is te allen tijde als een ramp voor de Kerk Gods beschouwd. In het diepst bewustzijn van het Christelijke volk ligt de overtuiging, dat vrijheid en onaf han- kelijkheid even goed een wezenlijk kenteeken der ware Kerk Gods is als eenheid en heilig heid, en dat Gods stedehouder de vrijheid en onaf hankelijkheid Gods zelf vertegen woordigt. Onpartijdigheid en gerechtigheid van een Vorst zijn de eerste voorwaarden van het vertrouwen, dat de onderdanen hem schenken en van de gehoorzaamheid, die zij hem bewijzen. Onpartijdigheid en gerechtigheid worden slechts door vrjj- heid en onafhankelijkheid verkregen. Nie mand zal het gelooven dat een Paus, als onderdaan van een Koning, zoo onafhan- FEUILLETON. 't Is verbazend hoeveel bloemen en vruchten er jaarlijks voor parfumerieën gebruikt worden. In de drie Fransche steden Grasse, Cannes en Nizza alleen, maken omstreeks 12000 monschen, voornamelijk vrouwen en kinderen, er hun werk van om de bloesems te plukken enz. Gemiddeld worden daar jaarlijks 2,000,000 kilogram oranje bloesems verzameld, eene waarde van ƒ900,000; 500,000 kilogr. rozeblaadjes, een waarde van ƒ240,000; 80,000 kilogr. jasmijnbloesems, eene waarde van 96,000; 80,000 kilogr. viooltjes, eene waarde van 192,000; 40,000 kilogr. acacia bloesems, eene waarde van 7 8,000; 20,000 kilogr. tuberozebloesems (Polyanthus tuberosa), eene waarde van f 38,400. Dat zijn 2,720,000 kilogr. bloesems, ter gezamenlijke waarde van 1,544,400. Bovendien leveren de landlieden uit den omtrek eene groote menigte bloesems van in 't wild groeiende planten, waarvan geen be paalde opgave te doen is. Uit dit ontzaglijk aantal bloesems, een gewicht van bijna 3,000,000 kilogr., verkrijgt men ongeveer 500,000 kilogr. pommades en welrie- riekende olieën, 1,000,000 liter oranjebloesem water, 100,000 liter rozenwater en 1200 kilogr. kelijk, zoo vrij van elkeu iuvloed is, als ieder Christen het voor Christus' plaats vervanger mag en moet verlangen. De verheven waardigheid van den Paus eischt vrijheid door het bezit van een wereld lijk grondgebied, 't Is eene ongerijmdheid een vader ouder voogdij of controle van zijn eigen zoon te stellen. Even onwaardig en ongerijmd is het den Paus tot onder daan van een zijner zonen te degradeeren. Ook de Vorsten zijn aan de Apostolische macht onderworpen, omdat ook zij schep selen Gods en zondige menschen zijn, die gelijk allen, voor Gods rechterstoel zullen moeten verschijnen. Zij allen hebben, evenals de gewone stervelingen, de geestelijke macht van Petrus noodigzij allen moeten in den Paus hun geestelijken, hun door God ge schonken Vader vereeren en beminnen, naar zijn woorden luisteren, aan zijne beslis singen en wetten consciëntieus gehoorzamen. Want gelijk de Heiland door den Vader is gezonden, zoo heeft Hij wederom zijn stedehouder gezonden en met zijne eigen volmacht bekleed. Er bestaat dus op aarde geen hoogere macht, geen verhevener waar digheid dan die van den Paus; de glansrijkste Keizers- en Koningskronen verbleeken voor het schitterende licht der Tiare. Zoo hoog het Rijk van Christus verheven is boven alle wereldsche Rijken, zoo hoog en ver heven staat de troon van den Paus boveu alle tronen van wereldlijke vorsten. En even hoog de Hemelsche en Goddelijke dingen verheven zgn boven de aardsche en mate- riëele belangen, even hoog stijgt de waardig heid van een Regent, die de sleutelen van het Hemelrijk in handen houdt, boven het ambt en de eer van die gebieders, welke slechts aardsche dingen besturen en de materiëele belangen der menschheid te dienen hebben. Uit het hier gezegde spreekt van zelf, hoe onwaardig het is, als de algemeene en hoogste Souverein aan een anderen veel geringeren machthebber schatting moet be talen. 't Is een volkomen omkeer der gewone orde, een ongerijmde minachting der hoogste waardigheid op aarde. Om die hoogste waardigheid op te houden, daartoe is ook eene waardige vertegen woordiging in het buitenland noodig, mits gaders een Vorstelijk hof en een Koninklijke troon. Het past geenszins dat de h. Vader burgerlijk woont, terwijl zijne kindereu op tronen gezeten zgn. Dat wereldlijke Konin gen zich in alle pracht bewegen, terwijl de oranjebloesemolie. De oranjebloesemolie of neroli (neroliozwarte of donkere olie) het voornaamste bestanddeel van Eau de Cologne, is eene essence, die door distilleering uit de bloesems der bittere oranjeappels getrokken wordt. In Calabrië en Sicilië maakt men essences uit de nog niet ge heel rijpe vruchten der oranje-appels, citroenen, bergamotten, enz. Deze beide provinciën leveren gemiddeld jaarlijks ongeveer 100,000 kilogr. bergamot,- 200,000 kilogr. citroen- en 180,000 kilogr. oranje-essence. Voor een kilogr. essence gebruikt men over de 3000 vruchten. Voor het essence-fabrikaat van die beide provinciën alleen worden dus jaarlijks over de 1500 millioen vruchten gebruikt. Uit de vrucht van den bitteren oranjeappel wordt de bekende curat;ao bereid, en de overblijfsels der citroenen en bergamotten dienen tot voeder voor het vee. Bovendien wor den er duizenden centenaars versche bloemen naar het buitenland gezonden. Engeland koopt inzonderheid gaarne gele reuklooze rozen, en naar Duitschland gaan voor den geboortedag van den Keizer heele wagenvrachten blauwe korenbloemen. De bekers en bokalen, die men in de 16e eeuw gebruikte, hadden soms de eigenaardigste vormen hoe wonderlijker hoe mooier en dus wa* er bijna geen voorwerp, dat niet tct model voor een drinkbeker diende. Een schrijver uit dien Stedehouder vau deu Goddelijkeu Koning arm en nederig zou moeten leven, is on gerijmd en kwetst het goede gevoel van iedereu welgeaardeu mensch. Neen, slechts een Paus met Koningswaardigheid, met Koniugsglaus, kau op aarde den Allerhoog- steu Souverein waardig vertegenwoordigen. De Paus heeft den Kerkelijken Staat noodig, om de materiëele middelen te ver krijgen, welke voor het bestuur der Kerk noodig zijn. De werkkring van deu Paus strekt zich uit over de vijf werelddeeleu. YVelk een reusachtig bestuur, uit Rome de gansche wereld te regeeren; de bekeering der niet-Katholieke menschheid overal te bevorderen; met honderden Staten en Re- geeriugen een geregeld verkeer te onder houden; duizenden brieven uit alle hoeken der aarde dagelijks te ontvangen, duizenden vragen te beantwoorden, verschillen te on derzoeken, beslissingen te nemen! Inderdaad de weerga van zulk een uitgebreid en daar door zoo kostbaar bestuur, heeft de wereld niet aan te wijzen. De inkomsten zelfs vau een koninkrijk zijn slechts bij het zuinigst beheer, zooals het Pauselijk hof dat voert, ternauwernood voldoende om het gecom pliceerde raderwerk dezer reusachtige ma chine aan den gang te houden. Wel is het een feit, dat nu reeds gedurende ruim twintig jaren de Katholieken ten behoeve van deu h. Vader hunne milde gaven offeren, doch wij willen het gevraagd hebben, of het met de waardigheid van den h. Vader overeenstemt, dat hij voortdurend van de bedelpeuningen zijner kinderen moet leven. Het is en blijft een smaad voor onzen tijd, dat een revolutionnaire roofstaat nu reeds gedurende meer dan twintig jaren zich in het bezit van het gestolene mag verblijden; het is een smaad, dat de bezitter van den oudsten en eerbiedwaardigsten troon onder de oogen en onder het zwijgen van gausch Europa schandelijk verraden, beroofd en gevangen kon worden genomen. Een smaad is het dat Leo XIII, evenwel als voor hem Pius IX, van de aalmoezen der geloovigen leven moet, terwgl de roovers het erfgoed van den h. Petrus verbrassen. Hoe zal dit toezienen laisser allereindigen? En welk lot zal hem overkomen, die den roover een wenk gegeven heeft, en zgn rooftocht heeft ondersteund? Paus Leo XIII zegt in zijne encycliek van 1881: »ket welzijn en het heil der maatschappij hangen onafscheidelijk samen tijd zegt er van „Tegenwoordig drinken de kin deren der wereld en de drinkebroers uit sche pen, windmolens, lantarens, zakduiten, schrijfge reedschap, buksen, laarzen, horens, druiventrossen, hennen, apen, pauwen, uilen, zwanen, struisvogels, er.z." Dat die aanmerking geenszins overdreven is, bewijzen de volgende voorbeelden. De goudsmid Albrecht Krausz, in Munchen, vervaardigde in het jaar 1560 „een recht fraaien drinkbeker," die een pijnappel voorstelde; en de goudsmid Johann Wilhelm Hahn in Schweinfurt maakte zijn werk van het herstellen van bekers, die niet minder zonderling waren. De tamelijk plompe bokaalvorm van den beker rustte op een hoogen voet, in welks rand zes ronde openingen waren. Die gaten waren de monden van kleine pistool- loopen, die stervormig samenliepen in de zooge naamde staartschroef. Zoodra er nu een dronk werd ingesteld ontlaadden zich door middel van een vernuftig uitgedacht mechanisme de zes pistoolloopen. Even merkwaardig was de drink beker van een Wiirzburger. In den voet van de bokaal waren drie kleine kamrade ren, die evenals een uurwerk opgewonden werden en den beker voortbewogen wanneer hij op de tafel was gezet. Maar al die drinkbekers werden overtroffen door een bokaal, welke de Duitsche Keizer Ferdinand Sultan Soliman ten geschenke gaf. Deze van zuiver goud vervaardigde en met edelgesteente rijk versierde beker was zoo zwaar met de wereldlijke macht vau deu Paus.« Dat is de eerste en voornaamste srond, D waarop de Paus onophoudelijk den Kerke lijken Staat terug eischt, steeds tegen de berooving protesteert en liever van de aal moezen zijner kinderen leeft en zich als gevangene in het Vaticaan laat opsluiten, dan van deu roover een jaargeld aan te nemen, en daardoor, zij het ook slechts in schijn, den roof goed te keuren en at te zien van het herstel der Kerkelijke goe deren. Zoowel Pius IX als Leo XIII weigeren het aangeboden jaargeld aan te nemen, omdat het Judas-, zonden- en bloedgeld zoude zijn. De Kerkelijke Staat is noch aan den Graaf Mastaï, noch aan Pecci geschonken, maar aan de h. Roomsche Kerk. Evenals eenmaal Leo III, zoo moet ook thans Leo XIII het erfdeel van Petrus bewaren en besturen. Gevloekt zijn de handen, die der Kerke en Godes eigendom men aantasten. De wereldgeschiedenis is en blijft een wereldgericht. Geen der gewel denaars, die zich aan het erfgoed van Petrus hebben vergrepen, is zulks goed bekomeu. De machtige Corsicaan leverde in het begin dezer eeuw daarvoor een nieuw en handtastelijk bewijs. In zijn Rijk ging de zon niet onder. Toen vergreep hij zich aan den Gezalfden des Heeren. Maar de historische wilgeboom op St. Helena vertelt het dag aan dag aan de ruischende golven der zee, hoe zwaar Bonaparte zich aan den Paus vergrepen heeft. Niemand mag stelen of rooven, ook Koningen en machthebbers niet. Men vergrijpe zich nimmer aan iemands bezittingenmen eerbiedige der vorsten land en kroon. Maar den Stedehouder van Christus overvallen en berooven, dat is meer dan diefstal dat is Godsroof. En men zal van geen Paus verwachten, dat hij zulk een gruwel, zij het ook stilzwijgend, goed- keuro. Het Pontificaat van Leo is in den kerker geboren; 't is mogelijk dat de wiegen van nog andere Pontificaten in dezen kerker zullen staan. Maar elk Pontificaat, dat de ketenen der gevangenschap zal dragen, zal er ook tegen protesteeren en de vrijheid en bezittingen der Kerk terugeischen. Want ieder Paus draagt de verantwoorde lijkheid om te doen, wat in zijne macht staat, teneinde het geroofde weder iu het bezit der Kerk te brengen. En Souverei- nen mogen zwijgen, de een uit lafheid, de andere uit trouweloosheid: het Katho lieke volk zal evenmin zwijgen als de op dat hij door twee mannen gedragen moest wor den. Een uurwerk binnenin den beker, sloeg de uren en wees den loop der zon en de maans- verwisselingen aan. Een Parijsch geneesheer schrijft in zijn mé moires, dat hij, toen de cholera te Parijs erg heerschte, des nachts bij een Engelschen Graaf geroepen werd, die gezond was als een visch, alleen niet goed slapen konde en snijdingen iu de maag meende te voelen. „Wat scheelt u eigenlijk," vroeg de arts. „Och niets, zei de andere lachende, maar ik kon niet slapen en had trekkingen in de maag." „Maar goed warm houden," hernam de dokter glimlachende en ging heen. In de voorkamer vroeg de huisknecht wat deze visite koste. „200 franks" was het antwoord. De knecht stoof naar binnen en de geneesheer werd weer bij den patiënt geroepen, die weten wilde of hij 200 franks moest betalen voor een visite van een dokter die maar een paar deuren ver woonde. „En als ik dan nu eens een aanval van cholera had gehad, wat zoudt ge dan wel geëischt heb ben?" „Dan zon ik 't desnoods kosteloos ge daan hebben. Ik sta in dienst van de zieken, niet van de gezonden. Als gezonden mij in dezen tijd van mijn nachtrust berooveu, kunnen zij daarvoor niet te veel betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1