BUITENLAND. B 1 N N E N L A N D. volger3 van Petrus. Het Katholieke vólk verlangt terug, wat zijn eigendom is in de heilige overtuiging dat ten slotte het recht zal zegevieren. (Slot volgt.) Terwijl het nog altoos een raadsel was, om welke redenen de politie te Berlijn eensklaps zulke strenge maatregelen ten opzichte der aldaar aanwezige Russen heeft genomen, wordt thans gemeld, dat dit in verband staat met het ontdekte complot te Warschau tot een aanslag op het leven van den Czaar. Er moeten namelijk ken- teekenen bestaan, dat sommige deelgenooteu van het complot in verbinding stonden met Russen te Berlijn. Woensdag in den loop van den dag hebben weder een aantal Russische onderdanen, en daaronder zelfs die een geregelde paspoort hadden, onverwacht een schriftelijk bevel ontvangen om de stad te verlaten. Volgens de Seri. Polit. Nadirichten heb ben al de politiebesturen in Pruisen bevel ontvangen om strenger er op te zien, dat de bepalingen op de Zondagsrust gehand haafd en de daaromtrent plaats hebbende overtredingen gestraft worden. Volgens geruchten, zou het geschil tussehen Frankrijk en China bijgelegd en het bedrag der te betalen schadevergoeding op 5,200.000 taels bepaald zijn. Deze ge ruchten zijn echter nog geenszins officieel bevestigd. In het Engelsch Lagerhuis heeft de wce-Miuister van Koloniënde Heer Ashley, de staatkunde der Regeering in Zoeloe-land verdedigd. De Regeeing, zeide hij, is tegen inlijving. Het was de schuld van Cetawayo, dat de rust in het land gestoord werd. De Transvaalsche Regeering zeide de Minister verder erkende de verplichting, om aan hare onderdanen te verbieden in Zoeloe-land invallen te doen. De Britsche Regeering heeft in overweging genomen, of zij een Resident aan de Transvaalsche grens zal benoemen. De toekomst zeide Ashley hangt in deze af van het Engelsche volk. Indien de Angel-Saksèrs voor hun geestkracht en ondernemingsgeest een veld in Zuid-Afrika zoeken, zal de toekomst aan Engeland be- hooren. Doch wanneer het Hollandsche ras aldaar in aantal aanzienlijk toeneemt, zou het nutteloos zijn te trachten een stelsel te steunen, dat heeft uitgediend. Onder leiding van de revolutionnaire partij te Londen zal den lOen Augustus in Hydepark een demonstratie gehouden worden tegen de erkenning van het erfelijk re- geeringsbeginsel«. De radicale Parlements leden Cowen en Storey hebben hun deel neming toegezegd. GEMENGDE BERICHTEN. De Minister van financiën brengt ter kennis, dat bij koninklijk besluit van 24 Juli 1884, No. 45, is ingetrokken de vrijstelling van zegel recht verleend bij koninklijk besluit van 9 Sept. 1883, No. 33, voor de quitantiën, die op het zelfde gezegeld papier gesteld worden waarop de declaratiën of rekeningen, die tot de vol dane vordering betrekking hebben, voorkomen. Naar wij vernemen, wordt thans hier te lande van Regeeringswege een onderzoek ingesteld omtrent de nadeelen eu gevaren van het veen branden, zooals dit ook in ons land op sommige plaatsen nog geschiedt. Een wetsontwerp tot wijziging van art. 198 van de Grondwet is binnen kort te verwachten. Het onderzoek bij den Eaad van State is reeds afgeloopen. De wetsvoordracht, waarbij H. M. de Konin gin tot regentes wordt benoemd, is door de Vereenigde Kamers na discussie aangenomen met 97 tegen 3 stemmen. Tegen stemde de heeren Keuchenius, Viruly Verbrugge en Van Eek. Eindhoven, 1 Aug. Met het oog op de wen- schelijkheid van het algemeen verkrijgbaar stellen van goed drinkwater heeft de heer A. J. Mignot openlijk aan het gemeentebestuur het volgende voorstel gedaan: le. Dat voor rekening van het gemeentebe stuur onder zijn toezicht een of twee welputten gegraven worden; 2e. dat, mocht bij een chemisch onderzoek door een deskundige blijken, dat het aldus verkregen water niet bruikbaar drinkwater is, hij dan bereid is alle gemaakte kosten voor zijne rekening te nemen. Amsterdam, 1 Aug. Woensdag-ochtend ia J. Kaasgaren, tengevolge van eigen onvoorzich tigheid, door trein 311 van den Holl. spoor weg nabij deze stad overreden en onmiddellijk gedood. IJmuiden, 1 Aug. Eergisteren-avond kwam alhier binnen het Engelsche stoomschip Rhosina, geladen met lijnzaad, komende van Bombay, heb bende een diepgang van 74 dM. Dit ie het eerste schip, hetwelk sedert de opening van het kanaal met zulk een diepgang is binnengekomen. Het is druk bezig met lichten om zoo spoedig mogelijk op te varen. Harlingen, 1 Aug. Zondag heeft schipper W. Puksma, alhier, een jongen van den brugwachter Keizer met levensgevaar uit de gracht gehaald. Dit is reeds de dertiende maal, dat deze zwemmer iemand uit het water heeft gered. Helder, 1 Aug. Woensdag had alhier de herstemming plaats voor een lid van den ge meenteraad. Op den heer J. Hoogenbosch werden 187, en op den heer W. J. van Neck 186 stem men uitgebracht. Eerstgenoemde werd dus ver kozen. Tessel, 1 Aug. Op de aanvrage om in den Eierlandschen polder alhier een dynamiet-fabriek te mogen oprichten is reeds afwijzend beschikt. Maastricht, 1 Aug. De meetingdoor de bak kers alhier gehouden, heeft vruchten gedragen. Allen hebben op het voorbeeld van een hunner collega's het brood 4 a 5 cent per kilogram ver- miuderd. Smilde, 1 Aug. Vanwege het gemeentebestuur alhier worden, ten behoeve der huisschoonmaak, voor behoeftige gezinnen kalk, teer en versch bedstroo gratis beschikbaar gesteld. Te Helder zou dezer dagen de aan besteding worden gehouden van de werkzaam heden tot het voltooien van het fort op vdeHars- sens," waarvan de raming 14,000 bedroeg. Geen enkel inschrijvingsbiljet was echter ingele verd, daar de geraamde som door de aannemers niet voldoende werd geacht om daarvoor het werk naar behooren ten uitvoer te brengen. Dezer dagen wierp een vrouw te Dusseldorf een brief in eene brievenbus en stak, om zich te overtuigen dat het schrijven goed bezorgd was, haar hand zeer diep in de opening der bus. Toen zij de overtuiging had erlangd dat haar doel bereikt was, wilde zij de hand terug trekken, die echter vastgehouden werd, doordien een veiligheidspen, ir, de bus verborgen, in een harer vingers was gedrongen. De vrouw schreeuwde alsof haar leven gevaar liep en een groote men- schenmenigte kwam toeschieten. Onder groote vroolijkheid van het publiek werd de pen door- gevijld en de gevangene daardoor uit den onaan- genamen toestand bevrijd. Men leest in De Zee: Geen gezag- "oerder is in deze dagen verantwoord, indien hij niet zorg draagt, naar zee te gaan met uitmuntend drinkwater en met eene flinke hoeveelheid car- bolzuur en zwavel of andere ontsmettingsmiddelen aan boord. Een bewaakte keizerlijke mdag. Uit China wordt bericht, dat de veertienjarige Keizer er zeer slecht uitziet, hetgeen de berichtgever toeschrijft aan de weinige en sobere gerechten die de kei zerlijke maag bereiken. De keizerlijke tafel staat vol met allerlei lekker eten, doch daaraan nemen ook altijd plaats acht lijfdienaren diehun hoofd verbeuren, wanneer „de Zoon des Hemels" zich een vuile maag mocht eten. Men begrijpt, dat door de acht kamerheeren van Z. M. aan den veertienjarigen knaap, die hun moet gehoor zamen, slechts mondjesmaat spijs en drank worden toegediend. Als meteorologische bizon derheid zij aangeteekend, dat den 29sten Juli, des na middags te 3 uur, de Eaad van 's Gravenhage vergaderde bij gaslicht. Yoor eenigen tijd bracht te Miin- chen een officier, luit. Schropp, bij de oefeningen een soldaat met de scheede van zijn sabel zulk een slag toe, dat de arme man 4 maanden en 8 dagen in het hospitaal moest liggen voor hij van de bekomen wond genezen was. De zaak is voor den krijgsraad gekomen en deze heeft nu, tot verontwaardiging van iedereen, luit. Schiopp, die erkende den soldaat geslagen te hebben, maar verklaarde, dat het zijn bedoeling niet was hem te mishandelen, vrijgesproken. D e E n g e 1 s c h e c o r r e s p o n d e n t van de Frankf. Ztg. vermeldt als een merkwaar dige bizonderheid van Taw Halo, den Maori- Koning uit Nieuw-Zeeland, dat deze ^verschrik kelijk het land heeft aan alle journalisten". Dit is dus niet een karaktertrek, welke alleen bij autoriteiten in ons land wordt aangetroffen. Een interviewer heeft hij bijna de deur uitgejaagd. Aan een autoriteit, die liefst met de vingers eet en naast in plaats van in bed slaapt, is het ech ter te vergeven, dat hij niet gesteld is op die eeuwige pers, zegt de Arnh. Ct. Naar men bericht, heeft het uit Amsterdam gevluchte broederpaar Tobias zich te Buenos Ayres gevestigd. De politie heeft Dinsda g-n amid- dag, in het hotel „Oldewelt" te Amsterdam, de hand gelegd op twee valsche munters, Spanjaarden, die daar hun intrek genomen hadden, en door iemand daar ter stede, met wien ze zich in be trekking hadden gesteld, aan de politie werden verraden. Zij werden door den commissaris van politie in de 2e sectie met onderhebbend perso neel op heeter daad betrapt, en daarbij de aan wezige voorwerpen en muntspeciën in beslae, en de beide daders in hechtenis genomen. Men meent met eenige zekerheid in deze twee personen leden in handen te hebben eener zeer uitgebreide valsche- muntersbende, die in het buitenland verschillende vertakkingen heeft. De zaak is in handen der Justitie, die onmiddeilgk een streng onderzoek heeft ingesteld. De 87-jarige Duitsche Keizer heeft dezer dagen, te Böckstein, deelgenomen aan het kegelspel, welke uitspanning op zoo hoogen leeftijd zeker niet alledaagsch is, „al zou het ook Z. M. genadig behaagd hebben een poedel te werpen", doet de Köln. Volksztg. opmerken. In Japan wordt eene eigenaard i- ge wijze van bouwen gevolgd, waardoor de op die wijze gemaakte huizen zeer veel weerstand bieden bij aardbevingen. De geheele constructie is van hout, en bezit hoegenaamd geen fundament. Op de hoeken van het gebouwtje worden op den grond steenen geplaatst met bolle oppervlakte, waarop de hoofdstijlen rusten, waarvan het grond vlak eveneens bolvormig is. Alle verbindingen zijn los, waardoor het houtwerk zich kan bewegen zonder te breken. Het middengedeelte wordt het zwaarste gemaakt, waardoor dit als algemeen steunpunt dient bij het bewegen van den grond. In het lokaal „De Zwaan" te A m- sterdam werd dezer dagen door de makelaars Van Vlijmen en Heukensfeldt een antiek no tenbouten kabinetje geveild voor de som van j 1600. Het koninklijk besluit, waarbij de invoer van lompen enz. wordt verboden, werd te Vlissingeu Maandag 11. voor het eerst toege past tegenover de reizigers, per mailboot aange komen. Door de douane werd als vuil linnen eene aanzienlijke hoeveelheid goederen in beslag geno men, en door den ontvanger ter beschikking van den burgemeester gesteld. Deze deed den Minis ter van binnenlandsche zaken per telegraaf het voorstel om ze te verbranden, doch daarop werd uit Den Haag geantwoord, dat het beter was de goederen door een bad van carbolzuur te ontsmet ten. Dit had daarop plaats, toen met moeite hier eene hoeveelheid van 10 kilo carbolzuur was ver kregen, dat echter niet in gezuiverden toestand was te bekomen, zoodat al de goederen met eene bruine tint zijn gekleurd geworden. Dan reizigers werd alles later in dien toestand achterna ge- zouden. Thans wordt de maatregel minder streng toegepast, doch eergisteren-ochtend kon men naast de inklaringszaal eenige personen aan eene groote kuip vinden, waarin alle goederen, die maar als gedragen kourlen aangemerkt worden, eene onder dompeling en wasschiug moesten ondergaan,waarna ze in natten toestand weder in de koffers moesten gepakt worden. Het was vermakelijk, eergisteren- morgen een net gekleed reiziger, die zenuwachtig was en vreesde niet vóór het vertrek van den trein gereed, te zullen zijn, zelf bezig te zien aan de algemeene kuip om een overhemd uit te wasschen. Sedert de opening van de Gothard- tunnel is de aanvoer van eieren uit Noord-Italië verbazend groot. Te Harwich o. a. komen er da gelijks 50 a 60 tonner, aan en dezer dagen werden er zelfs 130 tonnen, of ongeveer 2 millioen eieren ontscheept en per Great .Easfeni-spoorweg Daar Londen vervoerd. D e Winterswijlcsche Courant bevat eene klacht van iemand die weder het slachtoffer ge worden is van diefstal gedurende een spoorweg- reis. Per trein Winterswijk Zutfen van hier vertrokken, miste de schrijver bij aankomst ter bestemming uit een goed gesloten reiskoffer aller lei artikelen, met zooveel onbeschaamdheid ont vreemd dat men o. a. van den inhoud van een kistje sigaren juist de helft had tot zich genomen. Ook het slot eener eveneens gesloten toiletdoos had men zonder omslag opengebroken. Van het geval i3 aan het bestuur der Holl. IJz. Spoor wegmaatschappij kennis gegeven. Daar intusschen diefstallen van dien aard langs de spoorwegen in dit gedeelte van ons vaderland volstrekt niets nieuws zijn, achten wij het ter waarschuwing voor reizigers nuttig, dat aan de zaak zooveel mogelijk openbaarheid worde gegeven. Wie kent de grenzen der mode? Een staaltje. Eenigen tijd nadat de guillotine werd uitgevonden, prijkte de hals der Eransche schoonen met kettinkjes, waaraan een guillotine van ivoor bengelde. Tot zelfs de taarten bij de suikerbakkers werden er mee gekroond en in suikergoed maakten de kinderen er kennis mee. Een Engelsche dame, voor wie een plaats in een krankzinnigengesticht bereid was op het certificaat van een practiseerend genees heer, heeft den betreffenden practicus een proces aangedaan. Na zich 10 achtereenvolgende dagen, zonder behulp van een advocaat, voor het gerechts hof te hebben verdedigd, is aan mevrouw Weldon een schadeloosstelling van 1000 toegekend. In bedoeld rechtsgeding kwam de naam voor van een procureur Van Tromp. Te Sukgum Kaleh, aan de Zwarte Zee, is onlangs de theeplant ingevoerd, en de Eussen verwachten dat zij nu weldra in staat zullen zijn, de Chiueesche en Indische thee te ontberen. Den 18n Juli, 's morgens te 3 uren, toen de Minister van Binnenl. Zaken, de heer Eomero Eobledo, te Madrid thuis kwam, vond hij in zijn kamer een individu, die er door het ven ster was ingekomen om hem te bestelen. De Minister greep eeu stoel en wierp zich op den dief, die over het balkon sprong en met gebro ken been de straat bereikte. Drie medeplichtigen wachtten hem aan den ingang van de woning. Zij zijn allen gearresteerd. Gedurende ket eerste halfjaar 1884 hebben 90,301 personen Duitschland als landverhuizers verlaten. Dat cijfer is 3844 lager dan over hetzelfde tijdvak van 1883 en respectieve lijk 27,500 en 35,238 dan in 1882 en 1881. Te Utrecht heeft bij den slager S. een diefstal van een bankbiljet van f 60 uit een trommeltjedat geborgen was in een bureau, waar de sleutel op stak, terwijl de slager zich even verwijderd had, om naar zijne zieke vrouw te gaan zien en op welk oogenblik de kleine dievegge in de huiskamer kwam. Eerst den volgenden dag miste de slager de f 50, en begreep niet, waar ze te moeten zoeken. Intus schen kwam het meisje, voorzien van eenige „nieuwigheden," binnen eri dit bracht hem op een vermoeden, dat tot werkelijkheid gebracht werd door den rechercheur W., die haar zonder voor bereiding vroeg, waar zij de rest van de f 60 had gelaten. Overbluft, gaf zij hierop een afdoend antwoord, en nu duurde het niet lang of alle bizonderheden van den diefstal en 't gebruik daarvan kwamen aan 't licht. Volgens haar zeg gen had zij f 26,50 besteed, en de rest aan hare moeder te bewaren gegeven. Tus«chen de W eener tramkoet siers en die der huurrijtuigen is een oorlog uit gebroken op leven en dood. Enkelen der laateten hebben reeds op de conducteurs en koetsiers van een paar trams revolverschoten gelost! Een Salomonisch vonnis werd onlangs door den rechter van de Hongaarsche badplaats Szliacs geveld. Hij heeft twee dokters aldaar, die sinds langen tijd elkander uit brood nijd in het vaarwater zaten en met hun concur rentie het den badgasten lastig maakten, ieder tot een geldboete van 50 veroordeeld. Als grond voor het vonnis werd aangevoerd, dat „de beide baddokters de waardigheid van hur, ambt en stand uit het oog verloren; dat zij door hun schandalen en hun indringen de rust der badgas ten verstoorden, waardoor de gunstige werking der kuur op hen, die er kalmte en genezing komen zoeken, verijdell werd." 'c Is te hopen, dat de les zal helpen. In O o s t-E riesland gebruikt men de heide, welke dit jaar al bizonder voordeelig staat, niet enkel om bezems te maken, maar ook verzamelt men ze en perst ze tot pakken van 50 kilogram of minder, waarna ze aan bakkers enz. tot brandstof gezonden worden. Het moet een goedkoope brandstof zijn, die weinig plaatsruimte inneemt. TeBerlijn is Woensdag 11. het congres van pruikenmakers en kappers geopend. Blijkens het jaarsverslag heeft deze Vereeniging thans een aantal afdeelingen, te zamen met 530 leden. Bij gelegenheid van het congres wordt eene tentoonstelling gehouden van voorwerpen uit het kappersbedrijf. Volgeus de beschrijving vindt men daar ouder anderen zeer merkwaardige modellen, zelfs groote collectiën van frisuur voor heeren en dames, uit vroegeren en lateren tijd. Daaronder zijn vele dingen, die bewondering verdienen, wegens het inderdaad kunstige werk, maar ook vele, die als producten van dwaasheid en wansmaak de spotlust wekken. Daarbij is ge voegd eene groote verzameling documenten uit de 16de en 17de eeuw, meest diploma's, leer- contracten, enz. Een schoen die menigeen past al wordt hij niet door hen aangetrokken, biedt het volgend voorval uit de kinderwereld aan Moeder tot Jantje, die hard schreeuwt. Wat wil je ventje? Eten? Neen. Drinken? Neen. Slapen? Neen. Wat wil je dan? Schreeuwen. Bij de oefeningen der Duitsche vloot in den loop van dit jaar is voor de eerste maal beproefd om de nieuwe torpedobooten es- kadersgewijze te doen optreden. De uitkomsten dezer proef moeten de hooggespannen verwach tingen nog overtroffen hebben. Het aanvallend vermogen en de kracht dezer bliksemsnelle esca- ders is gebleken verrassend groot te zijn en de zware pantserschepen, zoomede de snelvarende kruisers staan er als het ware bijna weerloos te genover. De trefkans van het geschut der groote schepen blijft tegen deze zich zoo uiterst snel bewegende, nietige en toch zoo gevaarlijke vij anden slechts tot toeval-treffers bepaald. De water reservoirs, die zich in de zijwanden der nieuwe booten bevinden en door een eigenaardige inrich ting in een oogenblik met water gevuld kunnen worden, maken het waarlijk mogelijk om ze in het gevecht, zonder dat de snelheid belangrijk daardoor verminderd wordt, tot bijna aan het boord onder water te doen zinken, zoodat slechts de iets hooger door glas afgesloten uitkijk, waarin de commandeerende officier zijn standplaats heeft, boven de golven uitsteekt. Zelfs van den kar- tetshagel der nieuwe revolverkauonen is slechts eene twijfelachtige uitwerking te verwachten we gens het aanslaan der projectielen op het water vlak, dat den eigenlijken bootsromp omhult. Het in Frankrijk versch ij nende Journal des Roses deelt mede, dat er thans 6340 verscheidenheden van rozen bestaan. De meest uitgebreide variëteit is die van de constante hybriden, die 1948 soorten telt, terwijl de thee roos in 579 soorten wordt aangetroffen. Het blad betreurt deze groote hoeveelheid, en wenschte dat drievierde er van kon vervallen, om alleen de beste voor de voortteling te behouden, waarvan het verschil in soort duidelijke kenmerken bezit. Vijf zusters, geboren te Gorredijk, tellen thans 70, 72, 74, 76 en 78 jaar en genie ten allen met haar mannen de beste gezondheid. Meermalen geschiedt het, dat werklieden die het ijzer bearbeiden, daarvan kleine fragmenten in het oog krijgen. Vele hulpmidde len zijn er om die ijzerdeeltjes te verwijderen, en deze zijn onlangs nog met eene electro mag netische sonde van dr. Krebs vermeerderd. Vol gens opgave van den uitvinder werkt zijn in strument voortreffelijk. Mocht het ondoenlijk zijn het ijzerdeeitje te verwijderen, dan raadt l'Union Medicate aan, het oog te bevochtigen met 5 gram jodtinctuur eu 5 gram jodkalium, opgelost in 90 gram rozenwater, welke vloeistof de eigen schap bezit, het ijzer in oplosbaar jodijzer om te zetten, dat dan met water kan weggewasschen word en. Te Vreeland hebben zich zes ge vallen voorgedaan van cholerine (een ziekte die met cholera slechts in den naam eenige verwant schap heeft). De oorzaak was.- drinken van riool water, uit eeu sloot. De autoriteit is ontsmettend opgetreden. Men meldt uit Piqua, Ohio, dat aldaar een negerin, Ellen Schipp genaamd, in den ouderdom van 70 jaar is overleden, die sedert ge- ruimen tijd de aandacht van verscheiden genees kundigen tot zich had getrokken door het veran deren van haar huidkleur van zwart in blank. Deze verandering begon verscheiden jaren gele den met kleine plekjes, welke steeds grooter wer den en bij haar overlijden zich zoo ver over het lichaam hadden uitgebreid, dat het bijna geheel blank was geworden. Figaro heeft voor de deur van een marenand de vins gelezen; „Vin a 35 centimes et eau dessus". De zoo veelbesproken Tichborne- geschiedeuis is nog altijd niet uit. De man die zich voor Sir Eoger Tichborne uitgaf, maar we gens oplichterij gevangen gezet werd, Arthur Oiton, zal den 24en October zijn straf uitgezeten hebben en hij heeft verklaard, na zijne invrijheids - stelling niet werkeloos le zullen blijven. Hij houdt vol, dat de werkelijke Arthur Orton te Paramatha in een krankzinnigengesticht is opgesloten, terwijl hij, Sir Tichborne, tot gevangenisstraf veroordeeld werd, omdat hij niemand anders was dau Arthur Orton. In een adres aan de Regeering, door elf Parlementsleden mede onderteekend, wordt ver zocht, dat men Arthur Orton op Staatskostem van Paramatha naar Londen late overkomen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2