N I E W E No. 822. Donderdag 14 Augustus 1884 9c Jaargang De macht van Home. BUITENLAND. PT m%. <2^*= Indische goochelaars. Japansche tandartsen. ABONJTEMElfTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem t Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,8ó 1 1,50 0,06 mv AGITE MA HON AGITATE. mm i n. PRIJS DEK ADVERTENTIES Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Rorues aantrekkingskracht in het rijk der geesten was nimmer zoo groot als thans. Het getal van hen, die in den schoot der Moederkerk terugkeeren, is zeer aan zienlijk en wordt van dag tot dag grooter. Vooral in het land waar de cultuurstrijd het hevigst woedt, in Duitschlaud, viudt men een groot aantal Katholieken, die vroe ger Protestant waren, en schier overal ontmoet men er velen, die Katholiek gods dienstonderwijs ontvangen en zich voor hunnen overgang voorbereiden. Inderdaad eene statistiek van bekeerlingen zou hoogst verblijdende en voor de Kerk roemvolle uitkomsten opleveren. De in Leipzig verschijnende Attgemeine Lutherische Kirchenzeitung, die tot de erken ning is gekomen, »dat de toenadering tot Rome in Protestantsche kringen grooter is, dan men meestal vermoedt,gaf onlangs eene verklaring van de oorzaken der talrijke bekeeringen. Hetgeen de menscheu zoo zeer naar Rome en de Katholieke Kerk heenlokt, dat is, volgens genoemd blad: lo. de consequentie van Rome te midden van de bewegelijke Rijken der wereld, een onbewegelijk Rijk; temidden van de woeste golven een onwankelbare rots, langs welke eeuwen zijn voorbij gegaan, zonder iets aan haar te veranderen. 2o. de altijddurende en onbuigzame kracht, waarmede de Room- sche Kerk elke inbreuk der wereldlijke Rij ken in haar gebied afweert. 3o. het gezag dat zij geniet. 4o. eene rij leerstellingen, die voor den mensch eene bizondere aan trekkelijkheid bezitten, zooals de leer van den val door de zonde, van de rechtvaar diging, van de Evangelische raden, van het vagevuur, enz. 5o. de Katholieke Gods dienstoefeningen, die voor 't gevoel en de fantasie veel bekoorlijks bezitten, alsmede de grootsche dingen die op het gebied der naastenliefde geschieden, hoofdzakelijk op het terrein der ziekenverpleging, welke dan ook algemeene bewondering wekken. Dat zijn volgens de Ally. Luth. Kirchenztg. de oorzaken, waarom zoo vele Protestanten in den loop der jaren naar de Katholieke Kerk zijn teruggekeerd en velen in den loop des tijds nog tot haar zullen wederkeeren. Wie de Katholieke Kerk kent en zonder vooringenomenheid oordeelt, zal erkennen dat de door het meergemelde blad aange haalde punten, hoedanigheden zijn, door welke de Katholieke Kerk op ernstig on derzoekende gemoederen der Protestanten een machtigen invloed uitoefenen moet. FEUILLETON. In eene reisherinnering aan Ceylon wordt in het N. Wiener Tageblatt het volgende verhaald: Wij hadden reeds veelgehoord van de beroemde Indische goochelaars. Eindelijk hadden wij hier in Gampola gelegenheid ons van de waarheid hunner beroemdheid te overtuigen. Na den maal tijd, die uit zeer goede visch uit de voorbij- stroomende Maharika Ganga bestond, het gebrui kelijke gebraden gevogelte met eene kerriesaus en heerlijk gebraden jonge, wilde pauwen, waren wij, in onze schommelstoelen achteroverleunende, in de aangenaamste stemming om de voorstelling van de jongleurs en goochelaars bij te wonen. De goochelaar zat met zijne vrouw op den vastge- stampten leemen vloer, en wij waren in zijne on middellijke nabijheid. Hij nam de pit van eene versche mango, eene lekkere sappige vrucht, zoo groot als eene vijg, waarvan Lady Brassay in haar boeiend werkje A voyage in the Jungbeam zegt, dat men die vrucht met opgestroopte mouwen moet eten, eu door niemand er bij gezien worden, om zich geheel en al aan het onvergelijkelijk genot van die zoete, min of meer naar terpentijn smakende, heerlijke vrucht over te geven. Wij hebbeu het voornemen niet in eene nadere verklaring der afzonderlijke punten te treden; wij kunnen echter niet nalaten hier op te merken, dat de kerkelijke politiek, die Prins Von Bismarck goedvindt in den iaatsten tijd aan te wenden, de onbuigzame kracht heeft doeu zien, met welke de Ka tholieke Kerk de aanvallen van wereldlijke machten in haar gebied afweert, zoodat de Pruisische cultuurstrijd by vele Duitsche Protestanten het voornemen tot rijpheid heeft gebracht, zich in de Katholieke Kerk te laten opnemen. Wat het gezag aangaat, hetwelk de Katholieke Kerk bij hare belij ders geniet, dit releveert de Allg. Luth. Kirchenztg. zelve door te verklaren, dat, terwijl alle overige Regeeringen bij hare onderdanen slechts op eene twijfelachtige gehoorzaamheid kunnen rekenen, eenige, eu nog wel zeer machtige, slechts van den eenen dag op den anderen leven, de macht en de autoriteit van den Paus grooter is dan zij ooit werd beleefd. Uit menig voorval in Rusland, Engeland, ja zelfs ook in Duitschlaud, meent men nu en dan den kreet te hooren»Leo, help ons, wij zijn machteloosHoe dreigender het streven der revolutie wordt voor staat en maat schappij des te meer richten zich de blikken der menschheid, zoowel der raachthebbeuden als der onderdanen, naar de rots van Petrus, naar het Pausschap als den redder in de schrikbarende gevaren der sociale revolutie. In dezen zin ook moet men de woorden verstaan van den overleden Kardinaal Meglia, eertijds Pauselijk Nuntius aan het Beiersche Hof, toen hij zeide: slechts de revolutie kan redding baren.Dat wil zeggen: in tijden vau revolutie zal men zich tot de Katholieke Kerk wenden, haar smeeken, de geesten der revolutie te verbannen en tot vergoeding daarvoor zal men haar de vrij heid teruggeven, die men haar zeer in het nadeel en tot schade van Vorsten en vol keren heeft ontnomen. Een bekend hoogleeraar der Protestant sche theologie aan de universiteit te Halle, die zich door een buitengewonen haat tegen de Katholieke Kerk onderscheidt, is van meening, dat een Protestant, die spreekt als de redacteur der Allg. Luth. Kirchenzeitung, zelf met de voeten in de Katholieke Kerk staat. Hoe dit zijweten we nietuit den mond van dien professor spreekt echter niets dan haat en wrevel, omdat hij niet verdragen kan dat de redacteur der Allg. Lutlier. Kirchenzeitung de waarheid verkon digt. Een feit is het, dat de groote lezers- De goochelaar groef een kuiltje in den leemen vloer, legde de pit er in en bedekte ze met de opgekrabde aarde; daar werd een oude zak over heen gelegd en onder een gestadig geprevel streek de man met zijn tooverataf over den zak heen en weer. Na eene poos nam hij den zak weg, en tot onze verbazing zagen wij een friscli plantje met twee blaadjes uit het hoopje aard gegroeid; dit jonge plantje bedekte hij weder met den zak hernieuwd geprevel en gestrijk, na eenige oogen- blikken nam hij den zak er af, en ziedaar, het plantje had reeds een stammetje van 4 duim hoog. Weder dichtdekken met dezelfde gcbaren: na verloop van twee minuten werd de zak weder opgelicht, en een friscli, groen, jong mango- boomje van ongeveer 30 centimeter hoog, ver toonde zich aan onze blikken. Dit werd drie- of viermaal herhaald en eindelijk kwam onder uit den zak, die nu reeds een aardig heuveltje bedekte, een boompje met takken en bladeren, twee der den van een meter hoog, te voorschijn. Dezelfde manoeuvre werd voor de laatste maal herhaald, en aan den boom hing eene frissche rijpe mango, die wij uitgenoodigd werden af te plukken. Dit deden wij en in een oogwenk verdween de mangoboom weder voor onze oogen. Geen Europeesch goochelaar was tot dusverre kring, waarin het blad zich verheugt, aau het orgaan getrouw blijft, niettegeustaaude zulk eene oprechte erkenning van de Ka tholieke Kerk. Eenigeu tijd geleden heeft een docent aan de hoogeschool te Leipzig in eenige artikelen, welke ook in de AllgLuth. Kirchenztg. met bijvoeging der namen, zijn opgenomen, gewezen op het groote aantal leden vau regeereude en audere vorstelijke huizen, die sinds het begin dezer eeuw van het Protestantisme tot het Katholicisme zijn teruggekeerd. Als men nagaat, hoe juist in de hoogere en hoogste kringen der maat schappij het terugkeeren naar de Katho lieke Kerk met groote moeilijkheden ge paard gaat, dan mag het groote aantal bekeeringen in de hoogste kringen der maatschappij te meer als eeu bewijs be schouwd worden, dat de Katholieke Kerk werkelijk eene sterke aantrekkingskracht uitoefent op het verstand en op het hart van den mensch. Een hernieuwd bewijs hiervoor is het feit, dat in Duitschlaud, zelfs uit den kring van Protestantsche predikanten, een groot aantal bekeeriugeu tot de Katholieke Kerk plaats hebben. En velen zouden gaarne dien stap willen doen, als zij niet voor het meuschelijk opzicht vreesden. Zelfs heeft onlangs een predikant, bij gelegenheid der Lutherfeesten, publiek zijne meening uit gesproken, dat na verloop van eene eeuw een Lutherfeest niet meer zou worden ge vierd en dat hij er zeker van was, dat velen zijner ambtsbroeders der Katholieke Kerk zeer waren toegedaan. Illusiën mogen we ons echter in dit opzicht niet scheppen; de meeste Protestantsche predikanten staan ook thans nog vijandig tegenover de Ka tholieke Kerk. Juist het Lutherfeest heeft ons eeu blik doen slaan in eeu ijzingwek- kendeu afgrond van haat en laster. Als men de jaarlijksche verslagen van den oppersten kerkeraad te Berlijn geloof mag schenken, dan is zeker het aantal der personen die in Pruisen van de Katholieke Kerk tot het Protestantisme overgaan ook niet gering; maar het aautal bekeerlingen van het Protestantisme tot de Katholieke Kerk is toch veel grooter. Daarbij moet men wel in aanmerking nemen, dat door de gemengde huwelijken veel kinderen voor de Katholieke Kerk verloren gaan. Het is een onloochenbaar feit dat de bekeeringen onder de volwassen, wettig en geestelijk mondige personen in Pruisen meer en meer toeneemt. In vele groote steden in staat <lit werkelijk onbegrijpelijk kunststuk na te bootsen. Bij een Japanschen tandarts ziet het er zeer eenvoudig uit. Een stoel bij het gat in het bamboeshuis, dat venster of deur heet, is alles wat men in de hut ziet. Men gaat zitten. Nu begint de beredeneering welke kies het pijulijkst is, en als men het daarover eens is, pakt de tandarts de slechte kies tusschen zijn stevigen duim en wijsvinger als tusschen eene tang, en trekt ze er uit. Dat doet hij niet zonder pijn, zooals de tegenwoordige Europeesche tandartsen als troost voorgeven, maar wel degelijk met pijn, doch zonder stalen breekwerktuigen, alleeu dooi de kracht zijner vingers. Er zijn in Europa mannen geweest, en misschien zijn er nog, die een hoefijzer met de handen braken, of een appel snijden met wijs- en middelvinger maar tandartsen die eene kies met de vingers trokken, zijn er, zoover wij weten, nooit in Europa ge weest. Daar zijn onze tandartsen niet op geleerd. Hunne wetenschap is nog niet zoo oud als de Japansche. Tegen kiespijn is geen geneesmiddel. Dit axioma is in Japan zoo oud als onze beschaving er nieuw is. De Japanners weten dat een lid door het niet te gebruiken verzwakt eu dat liet is zelfs het aantal Protestauteu, die Ka tholiek weuscheu te worden, zoo groot, dat er geregeld cursussen voor godsdienston derwijs voor die personen moesten geopend worden De toenadering tot de Katholieke Kerk, zegt de Allg. Luth. Kirchenztg. met recht, is in Protestantsche kringen grooter dan men meestal vermoedt. Zij zou nog grooter zijn, als er onder de Protestanten niet zoo'n tal van vooroordeelen betreffende de leer en de geschiedenis der Katholieke Kerk bestoud. Als men aan beproefde Missiona rissen in Protestantsche steden eu dorpen vrijheid van prediking wilde toestaan, dan zou er, evenals in Engeland, ook in Duitsch laud, al zeer spoedig eene groote, alge meene beweging op 't gebied der bekeering plaats hebben. Thans kennen, helaas! vele menscheu de Katholieke Kerk, hare leer en haren Godsdienst niet. Van hen kan men dus moeilijk bekeering verwachten. Zij wisten dus zeer goed, wat zij deden de Pruisisch-Protestautsche Propagandisten, toen zij, in strijd met de vrijheid en met het menschelijk, zoowel als met het Godde lijk recht, door de wetten van den cultuur strijd, duizenden hinderpalen stelden, om de werkdadigheid, de beweging en de uit breiding der Katholieke Kerk te verhinderen, zoo niet totaal onmogelijk te maken. Wij herinneren ons hier in dezen schijn baar droevigen tijd de gulden woorden waardoor Montesquieu de grootheid van Rome gekenschetst heeft: Het weizijn van den Godsdienst is gansch onderscheiden van het wereldlijke Rijk; de vernedering der Kerk, hare verstrooiing, de verwoesting barer tempels, het lijden barer martelaren, zijn tijden van hare heerlijkheid, en als de wereld meent dat de Kerk zegevierend is, dan is dat gewoonlijk het tijdstip van haren achteruitgang. Na de oproerige manifestatiën voor de Kamer en de vergadering, door de liberale raadsleden op 't stadhuis te Brussel gehou den, was het Zondag de dag van de grrrroote liberale manifestatie en van de daardoor uitgelokte contra-demonstratie. Misschien tot veler teleurstelling zijn beide manifes tatiën afgeloopen zonder eenig belangrijk incident of rustverstoring. Bedaard en als gold het een optocht van eeu gezelschap scherpschutters of zangers, trok ieder langs den hem door de gemeentelijke overheid door het gebruik sterker wordt. Ieder die den innerlijken aandrang in zich gevoelt om het kies- pijulijdeude Japansche raenschdom te helpen, en zichzelven ook, gaat bij een beroemd tandarts ter school. Deze beziet de handen van den can- didaat, en als hij hem voor het beroep geschikt acht neemt liij hem in zijne school op. Waarin bestaat die? Op de mat van den vloer ligt eene plank van eclit pijnboomenhout en daar zijn gaten in geboord. In elk gat steekt een korte stop van hetzelfde weeke hout. Die stop moet hij er met duim en wijsvinger recht zonder te schudden, leeren uittrekken. Als hij dit kan, gaat hij naar het eiken blok, waarin eikenhouten stoppen siekeu, en als hij dit kan, gaat hij naar de met tanden van dennenhout bestoken plank van ahornbout, en daarna naar eene dergelijke plank, in welker gaten kleine stukjes eiken- of ahornhout steken, die er met den hamer zijn ingeslagen. Kan hij die met de vingers er uit halen, dan is hij tandarts, eu geen tandof kies kan hem weerstaan. Hij is een man van de wetenschap, eu de wetenschap leert den Japanners de ervaring dat uittrekken het eenige middel tegen kiespijn is. De Japansche tandartsen zijn tand-athleten. De werking is schier dezelfde in Japan als in Europa. Alleen de grond vau be schaving is eenigszius verschillend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1