BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. welke redeu dan ook, uog niet zijn durven overgaan. De Chineeseke Regeering plaatst dan ook torpedo's in de wateren van For mosa en schijnt in het geheel niet voor nemens Frankrijke ongehoorde eischen in te willigen. De ChineezeD, zegt de berichtgever van the limesworden, door de weifelende hou ding der Franschen, met den dag stoetmoe- diger. De directeur van V Anti PrussienCar ton geheeten, is als zoodanig failliet ver klaard. De verhouding tusschen Engeland en Duitschland wordt er in de laatste dagen niet beter op. 't Begon wegens Angra Pe- quenna. Toen werd Engeland gepikeerd over Duitschlands houding ter Conferentie, en de dagbladen bleven niet in gebreke het vuur aan te blazen, wat natuurlijk als van zelf geschiedde, zoodra er over werd gesproken. The Times is over Duitschland aan het woord geweest, en thans heeft de Norddeut- sche AUgemeine een artikel over Engeland. Daarin wordt de kwaadwilligheid gecon stateerd, welke Duitschland van Engeland ondervindt. »Indien Engelandzegt de Norddeut- sche »geen verandering brengt iu de wijze, waarop het Duitsche belangen in de vreemde werelddeelen behandelt, zal datgene, wat door de Times een voorbij gaande kwade luim genoemd wordt, tot een bestendig misnoegen overgaan. De Duitsche politiek zal ook in de toekomst geleid worden door het beginsel de vriend van Duitschland's vriend en de vijaud van Duitschlands vijand te zijn, en die vijand is ieder, welke, zonder daartoe gerechtigd te zijn, Duitsche belangen benadeelt. Naar men uit Brighton bericht, is de Hertog van Wellington (een zoon van den beroemden veldheer) aan het spoorwegsta tion aldaar plotseling overleden. Blijkens eene mededeeling van Sir Thomas Brassey, een der leden van de Ad miraliteit, bedraagt de tonnemaat van de Britsche oorlogsmarine thans 329,520, die van de Fransche slechts 201,780. Sir Tho mas put uit die cijfers zeer opwekkende gevolgtrekkingen wat Engeland's voorrang als maritieme mogendheid betreft. Het wordt echter betwijfeld of deze soort van vergelijking ten opzichte van de relatieve sterkte der twee voornaamste Europeesche oorlogsvloten wel een juisten maatstaf aan de hand doet. Uit goede bron wordt verzekerd, dat Joubert, vice-president der Transvaal, ge kozen is tot president over het atgestaae grondgebied van Midden-Zoeloeland. Een telegram van den New-York Times meldt, dat de Ckineesehe vice-consul te Victoria, Engelsch Columbia, door het volk op straat gesteenigd is. Deze barbaar- sche daad wordt toegeschreven aan de al- daar heerschende vijandschap tegen de Chi- neezen. Ondervraagd naar de juistheid van het verhaal der New- York Timesvolgens het welk de overgeblevenen van de expeditie zich met het vleesch der lijkeu van huune mak kers zouden hebben gevoed, heeft luitenant Greely verklaard dat, wanneer dergelijke daden van kannibalisme zijn geschied, zij in elk geval op zich zelve staande handelingen waren. Greely heeft niets van zoodanige daden geweten. Hij geeft toe een lid der expeditie te hebben doen doodschieten omdat hij levensmiddelen gestolen had, maar dat waren gewone levensmiddelen en geen men- schenvleesch, zooals de New-York Times verzekerde. Z. M. de Koning heeft aan de Commissie der Intern. Landbouw-Tentoonstelling bericht, dat ten gevolge van het afsterven van Z. K. H. den Prins van Oranje, Z. M. de plechtige opening op 26 dezer niet zal bijwonen. De indiening van het wets-ontwerp tot vast stelling der Indische rekening over 1873 heeft thans bij de Tweede Kamer plaats gehad. De ontvangsten bedragen 146,430,870.16; de uit gaven 142,896,971.42Vü Het voordeelig slot der rekening wordt alzoo vastgesteld op J 3,533,898.737a De Minister van financiën maakt bekend, dat op den lsten Augustus een bedrag van zeventien millioen gulden aan schatkistpromessen in om loop was. 's Gravenhage15 Aug. Uit den tweeden vijver in het Haagsche Bosch is opgehaald het lijk van een bakkersknecht, sedert eenige dagen vermist. Hardingsveld, 15 Aug. In deze gemeente is een knaap verdronken van 13 jaar, die zich in de rivier was gaan baden. Langerak, 15 Aug. Gedurende het hevige onweer, dat zich gisteren tegen den avond ook boven deze gemeente ontlastte, werd door eenige toeschouwers waargenomen, dat een der felste bliksemstralen niet ver van den wal in de rivier de Lek terechtkwam. Yolgens die waarnemers moet de uitwerking hoogst merkwaardig geweest zijn. 't Scheen hun toe, dat het water in de naaste omgeving als tot kookhitte werd gebrachten zeer duidelijk hoorden zij eer, snerpend geduid, terwijl het water in eene hevige beweging geraakte en in een wijden kring schuimend werd omgevoerd, in weerwil het blad stil en de waterspiegel volmaakt effen was. De waarneming had op een afstand van 200 M. plaats. Zwijndrecht15 Aug. Onder het zwemmen is gisteren-namiddag alhier een jongetje van 12 jaar verdronken. Het kind werd door de zware eb in de rivier de Oude Maas medegesleept. Groningen 15 Aug. Door een lek in eene gaspijp in de turf bergplaats in het stadhuis alhier, zijn gisteren twee gasfitters bewusteloos geworden en gestikt, en toen men heden-ochtend met eene lantaarn de bergplaats onderzocht, had er eene gasontploffing plaats, waarbij twee personen gewond raakten en tal van ruiten vernield werden. Terwijl eergisteren te Wissen- kerke de vrouw van den arbeider K. bij een hevig onweder zich van het veld huiswaarts be gaf, werd zij doodelijk door den bliksem getrof fen. Hoofd, hals en armen vcrtoouden hevige brandwonden. Naar wij vernemen, heeft de ad vocaat mr. V. H. te 's-Bosch tegen wien voor het kantongerecht te 's-Bosch eene rechtsvorde ring wa3 aanhangig gemaakt door zijn repetitor mr. G. tot een bedrag van 100, verschuldigd wegens het schrijven eener dissertatie, waarop de gedaagde zou gepromoveerd zijn door vrijwil lige betaling der gevorderde j 100, benevens de ge maakte proceskosten, aan tien eisch voldaan. De temperatuur is Maandag te Londen hooger geweest, dan sedert twintig jaren (zoo verzekert men) het geval was. Iu de City roes het kwik tot 93° F. in de schaduw; te Greenwich tot 94.2° (iu de zon 150.8"), en in het Kristallen Paleis tot 97.5° in de schaduw. Een onweder in den nacht koelde de lucht slechts luttel af. Verscheidene personen bezweken aan zonnesteek. Op de marine-werf te Chatham moest het volk den arbeid aan de pantserschepen zoo goed als staken. Men gaf den lieden gortwater te drinken, vermengd met een weinig zwavelzuur. Het graf der H. H. Martelaren van Goic im te Brielle is Maandag 11. bezocht door 350 pelgrims uit Breda, die de reeks der bedevaarten van dit jaar gesloten hebben. In het geheel zijn ditmaal ruim 13.000 menschen naar Den Briel geweest. Een op pret belust drietal, een huzaar, een marinier en een marine-matroos, wisten Woensdag-nacht aan het waakzaam oog te ontsnappen van den schildwacht, die voor het Militaire hospitaal ts Amsterdam geplaatst was. Daar zij als verpleegden de hospitaalkleeding droegen, waarvan de slaapmuts niet het minst een in 't oogvallend deel is, liepen zij alras in den kijker. Al spoedig werden zij door eenige politie-agenten gearresteerd. Bij bet schoonmaken van een wel put, op het erf van den landbouwer A. Haak, te Aksel, werd een arbeider H. Bubeu zooda nig door de daarin aanwezige nadeelige dampen getroffen, dat hij niet meer naar boven terug kon en eenige oogenblikken later als lijk er uit gehaald werd. Jongens zijn jongens, waar men heu ook aantreft. De Londensche Tablet behelst een lang verslag over de examens en prijsuit- deelingen, waarvan in Engeland nog meer werk schijnt gemaakt te worden dar. ten onzent en waarbij het vaste gewoonte is dat de scholieren eenig vers of eenig verhaal reciteeren. Nu is het verbazend, zegt de verslaggever, hoe jaar op jaar andere jongens steeds op onverklaarbare wijze met hunne armen en handen te werk gaan. Zij slaan eerst den rechterarm zoo wijd mogelijk uit, daarna den linker, vervolgens beide en alsdan, gelijk de wieken van een molen of de wijzer van een in beroering zijnd compas, naar alle streken der windroos heen. De jongen blijft er goed on der, maar de toeschouwer wordt duizelig. Waar b. v. de dialoog tusschen Brutus en Cassius werd weergegeven, stonden de beide jongens te gesti- culeeren, alsof ze een paar Parijzenaars in een café, twistende over de grondwetsherziening, voor stelden. Wij moesten zelfs, tijdens het opzeggen van een heel eenvoudige geschiedenis, zeer com plexe bewegingen met beide armen bewonderen, die alleen na lange gymnastische oefeningen kon den aangeleerd zijn. Alle jongens zijn stellig overtuigd dat in een duizelingwekkend gewiel en geslinger met de armen de welsprekendheid bestaat. Voor een koffiehuis te Charen- ton zaten eenige personen, door een luifel tegen de zon beschut, rustig hun glaasje te ledigen, toen plotseling de luifel scheurde en een zware massa op de tafeltjes viel, zonder evenwel eenige andere schade aan te richten dan gebroken glazen. Die massa was een bovenwonende juffrouw, die uit het venster gesprongen was. De bast van den wilgeboom bevat bijna zooveel looistof als die van den eik, name lijk 57s tot 7 pet. 't Is dus verkeerd en schadelijk dezen aan looistof rijken afval doelloos weg te werpen, aangezien ieder leerlooier, die in de na bijheid woont dien kan gebruiken. Het is een feit, dat de vvilgebast iu Busland tot looiing van juchtleder aangewend wordt, en in Denemarken gebruikt men deze looistof voor handschoenleder en andere fijne soorten. Ook zijn in den Palz reeds goed geslaagde proeven met wilgebast ge nomen door leerlooiers. Met het oog op de te onzent in groote hoeveelheid bestaande korven- makerijen, waar niet onbelangrijke hoeveelheden wilgebast verzameld kunnen worden, kan het bovenstaande zijn nut hebben. Voor eenige dagen is te Par ij s eene proef genomen met een luchtballon in den vorm van een sigaar, voorzien van een schroef en een roer. Nadat de ballon door den wind tot zekere hoogte in oostelijke richting was voort gedreven, lieten de luchtreizigers het roer werken, en toen nam de ballon eene andere richting. Nadat het tochtje 25 minuten geduurd had, kwam de balion terzelfder pllatse neer waar hij was opgegaan. Op den kabel van de West Coast of America Telegraph Company is een week lang storing geweest doordien een reusachtige walvisch, 70 voet lang, er in gevangen was geraakt. Men vond het monster dood aan den kabel, die om zijn lichaam heengewoeld zat, en zóó diep in het vleesch gesnoerd was, dat de ingewanden uit den buik hingen. De voornaamste kleedermaker ter wereldIsaak Moses, te Londen, is dezer dagen aldaar overleden. Hij ontving zijn klanten altijd in gaia-costuum en liet hun iu ziju kan toor champagne, sherry, oesters enz. voorzetten. In de bijzalen van zijn inrichting waren een boekerij, een verzameling van opgezette diereu en een schilderijenkabinet; alles tot verstrooiing vau de wachtende klanten. Mozes hield er ook een eigen „dichter" op na, die berijmde advertenties voor hem maakte. De koninklijke prinsen, die ook tot Moses' klanten behoorden, zonden bloe men en kransen voor zijn kist. De overledene laat een vermogen van millioenen guldens na. Hij heeft dus zijn champagne en oesters er wel uitgehaald. De oudste bewoner van den Lon- denschen Dierentuin is dezer dagen gestorven nl. een zwarte papegaai van Madagascar (Coracapsis vasa), die in Juli 1830 de tuin bestond toen uog pas twee jaren onder de eerste geschenken behoorde. De vogel is bijgevolg 54 jaar iu den Zoölog. tuin te Londen geweest. Hoe oud deze papegaai bij zijn komst aldaar was is niet bekend. De volgende brief, door de Ee- geering van een Staat aan eene weduwe gezon den, werpt een helder licht op de be won- derenswaardige nauwgezetheid, waarmede de finan ciën van dat land, in dit geval Pruisen, beheert worden. Hij luidt aldus: „Berlijn, 9 Juli 1884. Uw overleden echtgenoot heeft als leeraar aan de school aldaar in 1876, 1877/78 en 1878/79 te zamen een bedrag van 17 pf. en gij zelf hebt, als onderwijzeres aan de Industrieschool, iu 1877/78 vier pf. aan salaris te veel ontvan gen. Op last van de Koninklijke Begeering te Oppelu, wordt gij aangemaand dit bedrag bin nen acht dagen te voldoen, ter vermijding van dwangmaatregelen; daarentegen is aan uw echtgenoot in 1875 drie pf. te weinig betaald. Dat bedrag kunt gij tegen kwitantie hier ont vangen", enz. Als men nu bedenkt dat me vrouw S. te O., aan wie deze brief gericht was, daarvoor 10 pf. port had te betalen, moet men erkennen, dat de Pruisische Regeering de kunst verstaat op de kleintjes te passen Een Duitsch professor inde In dische talen gaf gewoonlijk college iu een kamer die uitkwam vóór in den gang naast zijn wo ning. Bij reparatie van zijn huis moest hij een andere kamer beschikbaar stellen en huurde die op het binnenplein waarheen de gang leidde. Hij schreef op zijn deur „Collegium jenseit des Ganges". De jongelui vonden dat dit wel wat ver uit de buurt was en het collegie bleef on bezocht. Vele vruchtboomen 1 ij den aan kleiue vruchten ofschoon de boom flink en gezond is. De oorzaak daarvan is dikwijls, dat men niet op de hoogte is wanneer de vruchtboomen moeten gemest worden. De bemesting kan het geheele jaar door geschieden, doch niet wanneer de grond bevroren is. Men dient echter te letten op de verschillende doeleinden bij dat mesten en het maakt een groot verschil wanneer dat geschiedt. Om de groeikracht te bevorderen, mest men 's winters en dts voorjaars gier en compost; om daarentegen den bloei te bevorderen, in de tweede helft van den zomer met dezelfde mestsoort; eindelijk om den smaak te verbeteren en de vrucht tot vollen wasdom te brengen, in den voorzomer met vloeiblaren mest en gier. Daarbij is, opdat de mest de veruitloopeude wortelen bereike, aan te raden, gaten van 50 a 60 duim diep in den grond om den boom heen te graven. Het zonderlinge geval heeft zich in den dierentuin te Dublin voorgedaan, dat een fraaie leeuwin haar eigen staart opat. Eerst be gon zij met het einde ter lengte van 12 duim, maar al spoedig ging zij verder. Welke pogingen de oppassers ook aanweudden om de wond te genezen en het kwaad te voorkomen, de leeuwin liet zich in haar zucht tot zdfvernieling door niets terughouden, zoodat haar staart nu geheel verdwenen is. Zij is nu met een harer voorpooten bezig en er bestaat weinig hoop, dat het kost bare dier in het leven zal kunnen gehouden worden. Volgens de dagbladen zijn bij Krupp ongeveer 20.000 personen aan het werk. Met hunne gezinnen vormen zij een bevolking van 65.381, waaronder 13.000 schoolkinderen. De inrichting omvat: lo. De groote fabrieksge bouwen te Essen, 2o. drie kolenmijnen bij Essen en Bochum; 3o. 547 ijzsrmijnprivilegiëu iuDuitsch- land; 4o. verscheidene ijzermijnen in het noorden van Spanje; 5o. vier smeltovenwerken te Duis burg, Neuwied, enz. 6o. en 7o. geschutplaatsen bij Meppen en Duimen; 8o. vier zeestoomsche pen; 9o, verscheidene leem-, zand- en steengroe ven. Om het werk aan de kolossale inrichting te doen, zijn noodig: 59 km. lange spoorwegen, 28 locomotieven, 883 spoorwagens, 69 paarden en 191 voertuigen, telegraaflijnen ter lengte van 65 km., 1 natuur- en scheikundig laboratorium, 1 photographisch atalier, 1 sieendrukkerij, 1 drukkerij met 3 snel- en 6 handpersen, 1 boek binderij en een brandweer van 63 man, die alleen tot het blusschen van branden gebruikt wordt. Verder behooren er toe1 logement, 8 gaarkeukens, l stoommolen, 1 groote bakkerij, 1 slachthuis, 1 kleereumagazijn, 2 schoenma kerswinkels en 46 winkels van verschillende ar tikelen. In het afgeloopen jaar werd hier voor vier millioen Mark omgezet. Het plar. ter overbrugging van de Golf van Messina is, met een toelichting van de direciie der spoorweglijn Novara-Pino, op de tentoonstelling te Turin te zien. Men heeft niet het smalste gedeelte van de Golf gekozen, waai- liet water 159 meter diep is, maar het 4 kilo meter lange eind tusschen Ganzirri en Kaap del Pi zzo, waar de diepte slechts 110 meter bedraagt. De brug wordt voor dubbel spoor en met ruimte voor rijtuigen en voetgangers aangelegd. Voor de grondslagen der pijlers is een steenlaag van gra niet tot op 20 meter onder den waterspiegel noodig. De pijlers zullen zich 10 meter boven de oppervlakte van het water verheffen. De geheele bovenbouw der brug wordt van ijzer. Een der hoogst gelegen telephoon- statious vau de wereld is zeker dat van den Central-Pacific Spoorweg op het hoogste gedeelte van het Roode Gebergte in Californië. In het stationsgebouw ziju twee wachters. Ontstaat erin de nabijheid een prairiebranfl, dan melden zij dit oogeublikkelijk langs tehphonischen weg aan het station Cisco. Van daar gaat het bericht over het spoorwegstation van Sacramento naar Cannon en Summit. Hier zijn voortdurend zoogenaamde brand- treinen gereed, die bestaan uit een locomotief en twee wagens met gevulde water-reservoirs, welke laatste door buizen met eene stoompomp ver bonden zgn. Deze treinen ijlen alsdan naar de plaats van den brand, en alle andera treinen zijn verplicht de lijn voor hen vrij te maken. In een van de theaters teWeenen viel verleden Donderdag het ijzeren scherm, het welk voor het brandgevaar het tooneel van het overige gedeelte van het gebouw scheidde, met groot geraas naar beueden. Het publiek geraakte in opschudding en vloog naar de uilgangen. Ge lukkig wist de regisseur de bezoekers tot kalmte te brengen door zijne verzekering, dat er geen gevaar was en dat het scherm slechts gevallen was doordat een van de kettingen, waarmede het wordt opgehaald, gebroken was. De voorstelling moest gestaakt worden, omdat die ketting niet zoo spoedig te herstellen was en men het scherm niet naar de hoogte kon krijgen. Het volgend bedrog, ofschoon Araerikaansch, klinkt schier ongelooflijk. Een der groote maatschappijen, die den spoorweg bouwen van de Stille Z:e naar den Atlantischen Oceaan, heeft sedert eenige jaren meer dan 100 millioen dollars dividend uitgedeeld zonder een cent van hetgeen zij den Staat aan patent verschuldigd is te voldoen. Dit wordt gestraft met een gevangenis van hoogstens 1 jaar en een boete van hoogstens 10 000 dollars, en deze straf is niet alleen toe passelijk op de directeuren, maar zelfs ook op de aaudeelhouders. De maatschappij is thans 33 539 412 dollars aan den Staat schuldig en de intresten, op deze schuld niet betaald, beloopen 19 057 689 dollars. De Staat heeft in 't geheel 1 333 000 000 fr. van de maatschappij te goed, of een som groot genoeg om drie keeren den spoorweg te betalen. De Staat heelt thans ver volgingen ingesteld tegen de maatschappij en de hand gelegd op al haar inkomsten. Jaren zullen er verloopen eer de aandeelhouders een cent vau hun geld zullen trekken. Drie jaren geleden ontdekte een landbouwer te Minnertsga, dat een zaadbolletje van een aardappel-plant na het omspitten van den grond niet verrot was, daar de korreltjes ontkiemden en een aantal plantjes zichtbaar werden, die ook eene menigte kleine aardappels opleverden. Op hunr.e beurt gepoot, brachten dezen negen ver schillende variëteiten voort, waarvan hij er vier bewaarde voor verdere teelt. Eene dier soorten, waarvan hij 140 stuks inzamelde, heeft hem thans bijna twee hectoliter aardappelen opgebracht, die mooi van stuk en puik van deugd ziju. De man is nu voornemens deu geheelen voorraad, na af trek van het maallje, dat op tafel is verschenen, zorgvuldig te bewaren, om het volgende jaar tot poters te dienen. Men deelt een eenvoudig en be proefd middel mede tegen zonnesteek, hierin be staande, dat zij, die in het land werkeneiken ochtend een verscli koolblad in pet of muts leggen. Daardoor zal het hoofd onder de heete zonnestralen koel blijven. Het raiddel was sinds lang bekend, doch het kan nuttig ziju er nog eens aan te herinneren. Een Franse h auteur, voor wien dezer dagen te La Cbatre een standbeeld werd opgericht, schreef eens een opera, dat wil zeggen het libretto, doch deze werd nooit opgevoerd. Ziehier waarom: De componist, een Duitscher, kende de Fransche taal niet best en zette alle woorden op muziek, tot zelfs de korte aauteeke- ningen of aanduidingen voor het tooneel, zoodat bij het einde der eerste acte een koor dorpelingen den heer van het kasteel het dorp uitlei lende, eensklaps moest zingen Hij verwijdert zich door de achterdeur. Hij verwijdert zich door de achterdeur. De schrijver nam zijn manuscript terug eu ver scheurde het. De Japansche dagbladen betreu ren het verval van de kunst aldaar om voor werpen te verlakken. De boom welke het lak voortbrengt, wordt meer en meer zeldzaam. Eer tijds was de aanplant van die boomsoort door de wet beschermdelke familie vau voorname afkomst was verplicht 100 dier boomen aan te planten; de middenklassen 70; de volksklasse 40. Deze wet is vervallen geraakt, en daar er geen aanplanting meer plaats heeft, zoo is de lak aanmerkelijk iu prijs gestegen. Woensdag-morgen, even vóór het vertrek van den 7.20 's voormiddags vertrekken- den trein van Vlissingen (Haven) miste een der reizigers zijne portefeuille, waarin, behalve eenige papieren van meer of minder waarde, ongeveer ƒ800 aan banknoten was. Onmiddellijk werd aller- wege een onderzoek ingesteld, doch zonder gevolg. Eindelijk werd iu den namiddag, bij het schoon maken der closets van het haveustatiou, de por tefeuille geheel uit elkaar gerukt, in een van deze gevonden. Met uitzondering der banknoten, die verdwenen waren, was de inhoud nog aanwezig. Buiten twijfel is de eigenaar het slachtoffer ge-< worden var, zakkenrollers-behendigheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2