BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Er is sprake van, dat de heer Mackenzie als Engelsch Resident in Bechuanaland zal aftreden. De staat van zaken moet daar tegenwoordig verwarder wezen dan ooit. Door de Noorweegsclie Regeeriug ziju de Duitsche havens verklaard van cholera verdacht te wezen. Prins Yon Bismarck heeft nu, wederkeerig, denzelfden maatregel getroffen, hoewel er natuurlijk even weinig aanleiding toe bestond als voor 't quaran taine-besluit, dat door het Noorweegsch Gouvernement werd genomen. De cholera is in de zuidelijke pro vinciën van Italië uitgebroken. Drie ge vallen kwamen voor bij vluchtelingen uit Toulon en Marseille, die ondanks de qua rantaine over de grenzen gekomen waren. - Opnieuw wordt verzekerd, dat, wan neer de Keizer van Rusland naar Warschau komt ergens in den omtrek eene samen komst met de Keizers van Duitschland en Oostenrijk zal plaats vinden. Het jongste schrijven vau Gordon aan den Mudir van Dongola moet inhouden, dat Khartoem rustig is. De brief is van 30 Juli. Gordon vraagt daarin voorts in- lichtingen omtrent den toestand van Don gola. Te Alexandrië had eene demonstratie plaats van personen, die uitbetaling der schadevergoeding verlangden. Een 8000 lieden namen er aan deel, meest Arabieren of Europeanen uit de lagere klassen. De Gouverneur beloofde, uit naam van den Khedivezijn best te zullen doen om de belangen der eischers te bevorderen. Eene dépêche uit Mexico meldt, dat de generaals Ramirez en Majia en twee andere medeplichtigen aau eene samen zwering tegen de regeering, zijn gefusilleerd op bevel van den President der Republiek. De St. Ct. bevat een kon. besluit volgens het welk van de Nederl. Staatsleening van 1883 ge durende het looper.de jaai 73 reeksen, vertegen woordigende f 730,000 zullen worden uitgeloot. De datum van die uitloting is vastgesteld op 24 September a. s. De uitgelote stukken zullen van den lsten November af aflosbaar zijn. Bij kon. besluit zijn goedgekeurd de statu ten der Vereeniging St. Magdalena-Vereeniging tot redding van gevallen R. K. vrouwen, te Bot terdam. De wet van 27 April jl. tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen zal den ln October a. s. in werking treden. Volgens een schrijven uit 's Hage aan de Arnh. Ct. heeft de ontwerp-Voogdijwet een be langrijke wijziging ondergaan door het overleg in den Ministerraad. Amsterdam, 19 Aug. De Zeereerw. heer B. H. Klöune, rector van het Bagijnhof te dezer stede, heeft het feest van zijn 25 jarig priester schap gevierd en bij die gelegenheid talrijke be wijzen van belangstelling van de bewoonsters en van vrienden er. bekenden ontvangen. De kerk van het Hof werd bij deze gelegenheid met kostbare geschenken begiftigd, en een schilderij, het Mirakel van Amsterdam voorstellend, is toe gezegd. Utrecht, 19 Aug. Morgen zullen alhier afgevaardigden der verschillende spoorwegmaat schappijen bijeenkomen, ter behandeling van den aanstaanden 'vinterdienst. Maastricht, 19 Aug. De Minister van bin- nenlanasche zaken, die zich thans te Aken be vindt, heeft gisteren aldaar eene deputatie uit Heerle ontvangen, die Z. E. kwam inlichten over de noodzakelijkheid eener spoor- of tramwegver binding tusschen het zuid-oostelijk deel van Lim burg en de overige deelen van het rijk. Seheveningen, 19 Aug. Gisteren-namiddag heeft ten noorden van deze gemeente in de dui nen een groote heidebrand gewoed. Een afdeeling soldaten, groot vijftig man, werd uit Den Haag ontboden, om den brand te blusschen. Tilburg, 19 Aug. Door den bakkers- en mo lenaarsboni St. Honore, alhier, werd eene ver gadering belegd, tevens bijgewoond door een 50 tal gepatenteerde ingezetenen dezer gemeente. De voorzitter deelde mede dat de vergadering om de handwerksnij verheid te bevorderen zich ten doel stelde een algemeen ambachtsbond op te richten. Met ingenomenheid werd dit plan begroet en staande de vergadering traden velen der aanwe zigen toe. Een burgemeester van een kleine stad, had iedereen veroorloofd, op de binnen plaats van het raadhuis de wasch te drogen en op te hangen. Na eenigen tijd meldde de bode hem echter, dat het daarbij onbehoorlijk toe ging, waarop dn achtbare heer verontwaardigd uitriep: "Voortaan laat ik niemand meer op hangen dan de leden van den raad M eer dan eens is de vraag gesteld wanneer een vrouw ergens eene muis ontdekt, wie van de twee dan het meest schrikt, de muis of de vrouw Een nieuwe bevestiging daarvan vinden wij in de Zutph. Ct. waarin de aanlei ding wordt verhaald van den brand te Wans- veld. De huishoudster van don Heer Holsheimer wilde 's avonds eenig goed uit eene kast krijgen, toen zij zoodanig van een muis verschrikte, die uit de kast sprong, dat de brandende petroleum lamp, welke zij in hare hand had, op den grond viel en brand veroorzaakte, waardoor het geheele huis, benevens de inboedel een prooi der vlam men is geworden. Het is bekend, dat de meeste hout zagerijen niet te best weten hoe zij het voordeeligst van hun zaagsel kunnen afkomen. Sommige kun nen het aan de bakkers verkoopen, maar aange zien de afzet betrekkelijk gering is, blijft men allicht zitten met een afvalsproduct, dat zeer veel plaats inneemt en bovendien nog gevaarlijk op den koop toe is. Het vervaardigen van kunsthout door samenpersing en aaneenvoeging van het zaagsel, heeft niet aan de verwachtingen voldaan, welke de uitvinders daarvan gekoesterd hadden. Thans schijnt men evenwel op den goeden weg te zijn, althans voor plaatsen waar zeer veel houtzaagsel als bijproduct ontstaat. In Canada namelijk, waar een aantal reusachtige houtzage rijen bestaan, heeft men in de voornaamste steden gasfabrieken opgericht, die zich uitsluitend van van houtzaagsel als grondstof bedienen. De dis tillatie geschiedt in loodrecht geplaatste en batte- rijvormig opgestelde retorten; de bijproducten, en wel voornamelijk de ammoniakale, ziju, ofschoon niet zoo rijk als die, welke bij de steenkolendis- tillatie ontstaan, toch zeer goed te gebruiken. Een groot voordeel van deze gasfabrieken is, dat zij even goed in het klein als in het groot kun nen worden opgericht en dan uitstekend op hare plaats zijn in kleinere steden waar eenige hout zagerijen bestaan, die een voldoende hoeveelheid zaagsel kunnen leveren. Van drie categorieën van onge lukken blijven voortdurend, dagelijks verscheiden gevallen voorkomen, nl.: verdrinken bij het zwem men, inslaan van den bliksem en brand door hooibroeien. Wederom woedt de vlektyphus in een van de middenpunten van de Ópper- Silezische industrie-districten, met name in Glei- witz en den omtrek. Het is bekend, hoezeer die armoedige industriëele bevolking van tijd tot tijd van de typhus heeft te lijden en Virchow ziju grooten naam ten deele is begonnen te verwer ven door een rapport over eene groote typhus- epidemie in Silezië, een 30 jaren geleden. Ont zettend is dan ook de ellende onder de arme bevolking aldaar. In een geval te Tryneck is de typhus nu overgebracht doordien de patiënt de kleederen van een overleden lijder had gebruikt, zonder dat die vooraf waren ontsmet, dus op gelijke manier, als bij ons soms ook typhus- epidemieëo, zelfs groote, zijn verspreid onder fa brieksbevolkingen. Point d'argent et point de Suisse kan het Ko loniaal Werfdepot zeggen, nu dezer dagen een Zwitser met zijn handgeld er van door is gegaan. Dezer dagen werd naar de Ten- toonstelling te Amsterdam vervoerd een aard- app.lstruik, die, om de reusachtige afmetingen van het loof, ongetwijfeld veler aandacht zal trekken. Hij behoort tot de soort „champion", van En- gelschen oorsprong. In 't voorjaar gepoot op het bouwland van de wed. E. W. Ackermann, in den Lutkemeerpolder, gem. Sloten, werd het loof voort durend tusschen latten en touw opgeleid en thans heeft de struik de kolossale hoogte van 2.50 M. boven den beganen grond bereikt. De breedte van elke zijde is gemiddeld 1.50 M., de omtrek dus ongeveer 6 M. Met veel beleid en groote moeite is onder den struik een bak in den grond gewerkt om hem, ten einde het verdorren zooveel mogelijk te voorkomen, met grond en al te kunnen vervoeren. Stellig is het den brugwachter te Sloten nooit overkomen, dat hij voor één aardappelstruik de brug moest opendraaien. Om hem te dragen zijn 6 a 8 flinke mannen noodig. Tijdens het Congres te Versailles had een marchand de vins, wiens wijnhuis 3 a 400 pas van de Congreszaal is gelegen, op zijn deur het volgend biljet gehangen D'ici on entend l« bruit du Congres. Een ontzettend drama heeft Zon dag-middag te half een uur schrik en ontsteltenis te 's Gravenhage te weeg gebracht. Zekere Willem Roos, een ondernemer van een kermiscarrousei, had, zeide men, een dubbelen moord gepleegd. Bij onderzoek is gebleken, dat werkelijk B. met een scheermes iemand den hals had afge sneden en aan een ander persoon een diepe wonde met dat scheermes over de wang toegebracht Verschillende lezingen omtrent de toedracht der zaak doen de ronde. Wij vernemen, uit goede bron, dat de oorzaak van het feit in een geld- quaestie ligt. De verwonde, Gerrit Wichers, vor derde van Boos, wegens verleende hulp bij het opzetten van zijn carrousel, een bedrag van enkele guldens, in de voldoening waarvan B. nalatig bleef. Zondag nu ontstond over de weigering van betaling in een herberg in het Lamgroen twist, welke spoedig tot vechten oversloeg en waarbij Wichers en diens kamerand Staats, de veislageue, Boos met een stoel dreigden. R., woedend en door zijn tegenstanders in 't nauw gebracht, vloog daarop een barbierswinkel binnen, greep een scheermes, dat op tafel lag, en viel daarmede zijn tegenstanders aan, met het hierboven omschreven tragisch gevolg. Staats wiens hoofd nagenoeg van de romp gescheiden was, heeft ongeveer een kwart uur op siraat liggen bloeden, terwijl men oost en west om een geneesheer rondliep en de buren met doeken het uit de wonde golvend bloed trachtten te stelpen. Eindelijk verscheen de politie met een brancard en bracht den gekwetste naar het Gasthuis, waar men in de vestibule reeds constateerde dat hij was overleden. De andere gekwetste was zelf heelkundige hulp gaan zoeken. De moordenaar werd ongeveer een uur later in zijn woning gearresteerd. Hij was toen vrij kalm en ging gewillig met de politie mede. Van het politiebureau, waar een eerste verhoor plaats had, is hij later naar de gevangenis overgebracht. De verslagene, een sjouwer, was gehuwd. Het behoort tegenwoordig tot de zeldzaamheden om van een merkwaardig gezonde stad te hooren spreken. Dat is het geval met Great Drefield in Oost-Yorkshire, waar in Juli in >t geheel slechts 3 personen stierven. De sterfte- verhoudiug was daar 5.8 op de 1000 zielen, 't Is iutusschen niet minder merkwaardig, dat in zulk een gezonle stad zoo weinig menschen wonen. Vorst Joseph Galiczin was een hartstochtelijk speler, die in één winternacht al ziju roerende goederen, zijne grondbezittingen, zijne paleizen en ziju vermogen verspeeld had. Alleen zijn rijtuig was hem nog overgebleven. Dat zette hij in. Hij verloor. „De paarden voor het rijtuig," roept Galiczin, en ook de paarden is hij kwijt. „Nog ben ik geen bedelaar," roept Galiczin, „de tuigen, die zooeven uit Parijs gekomen zijn, blij ven mij nog over." De bankhouder haalt mede lijdend de schouders op. Nu keert de kans, en in een uur heeft de vorst zijn vermogen terug gewonnen. Hij staat op en gaat heen. „Wilt gij niet meer zetten?" vraagt een heer. Galiczin schudt ernstig het hoofd. „Neen," zegt hij, „ik speel nooit weer," en hij hield woord. In zijn paleis te St. Petersburg hangen de tuigen in een glazen kast. „Die hebben mij gered," vertelt hij gaarne aan zijne vrienden en bekenden. Ook in Zwitserland wordt veel geklaagd over mishandeling van soldaten door officiereu. Om daaraan een einde te maken, heeft het militaire departement van het eedgenootschap besloten de soldaten op vaste tijdstippen in de gelegenheid te stellen hunne klachten bij de be voegde macht in te breDgen, De burgemeester van Erfurt heeft een maatregel genomen, die ook op menige andere plaats niet ongepast zou zijn. Naar aan leiding van verscheidene klachten over de onzuivere manier, waarop in sommige koffiehuizen de glazen omgespoeld, of liever in het verontreinigde water nog vuiler gemaakt worden, heeft hij in een bekendmaking de houders van dergelijke inrich tingen tot groote reinheid in dit opzicht aange maand. Eu bij het toezicht op dit algemeen belang roept hij de hulp in van het publiek, dat hij verzoekt, hem aangifte te doen van de koffie- en bierhuizen, waar de zuiverheid van het spoelen te wenschen overlaat. Een jong, Fransch dichter, Du- maisne, heeft, om stof te vinden, alle bewoners van Frankrijk uitgenoodigd, hem per brief bi zonder kluchtige of treurige voorvallen uit hun leven mede te deelen. Hij looft 1000 franks uit aan degenen wier lotgevallen hem stof tot een blijspel, en 2000 fr. voor hen, die stof tot een drama leveren. Een nieuw soort van harp is uit- vonden door de Gebr. Forré, te Parijs. Dit in strument bestaat geheel en al uit hout. Het voet stuk is van eikenhout en de snaren zijn staven van Amerikaansch dennenhout; de langste daar van is 2 meter; de kortste 0.44 m. Deze haip wordt ook met de vingers bespeeld, maar men moet daarvoor lederen handschoenen aantrekken, welke met harst bestreken zijn. De klank van het instrument moet zeer schoon wezen; de hooge tonen moeten veel overeenkomst hebben met de fluit-toncn van een orgel. Of de nieuwe uitvin ding zal opnemen moet de ervaring leeren. Maar het is te vreezen, dat de handschoenen met harst de vereischte lenigheid der "ingers zullen belemmeren. Als 't regent op S i n t e Margriet, Dan ziet men in zes weken de zon niet, zegt het spreekwoord. Hiermede wil men te ken nen geven: dat, als het op Sint Margriet, 20 Juli, regent, het ook zes weken achtereen regenen zal. Bij niet weinigen staat dit spreekwoord vast, on wrikbaar vast, als een paal boven water. Zulke lui weten het echter meestal van „hooren zeggen," zonder zich eens de moeite te geven, jaren lang achtereen waarnemingen te doen en daarvan aan- teekeniug te houden. Bakersprookjes, wie gelooft ze al niet! Maar de feiten? Den 20n Juli jl. heeft het op den middag wel degelijk geregend, en van 26 Juli tot en met 12 Aug.dus in 14 dagen, hebben we bijkans geen wolkje aan den hemel gezien, laat staan regen ontvangen. Uit vroegere jaren zouden we nog heel wat voorbeel den van dien aard kunnen aanhalen; genoeg zij het echter om te doen zien, dat een volkssage niet altijd op feiten en waarnemingen steunt. TeBerlijnishetcijfer dergeslo- ten huwelijken van 1875 tot en met 1882 suc cessievelijk van 14,529 tot 10,829 teruggegaan. Terwijl (laar in 1878 per duizend huwden 30.63, is dit cijfer tot gemiddeld 19 gedaald. In Weeneu was het huwelijkscijfer in 1870 8586; en in 1882 was het nog slechts 6526. Een Schotsch zonderling, Lord Lauderdale, werd dezer dagen, terwijl hij uit rijden was, door den bliksem doodelijk getroffen. Zijn paard werd mede onder hem doodgeslagen. Hemzelven trof de vonk in het voorhoofd en schoot langs de borst en beide beenen naar om laag. Ziju horloge en ketting waren tot een klomp samengesmolten. Noemde men den overledene een zonderling, dan was dit niet zonder reden. Eens bleef hij jaren lang spoorloos verdwenen; niemand wist waar Uij gebleven was tot het eindelijk uitkwam dat hij al dien tijd als portier was werkzaam geweest aan het goederenstation te Exeter. De Chineesche Regeering moet voornemens zijn, alle Franschen uit het land te verbannen, evenals indertijd de Franschen het de Duitschers deden Post diefstallen zijn in Oostenrijk- Hongarije aan de orde van den dag. Een paar weken geleden is een kist met f 30,000 van Wee- nen naar Pest gezonden, spoorloos verdwenen, en thans is een postzak met aar.geteekeude brieven enz. ter waarde van 280,000, die van Pest naar Weeneu verzonden werd, niet op de plaats zijner bestemming aangekomen, terwijl ook nog een van Weenen naar Lemberg verzonden aangc- teekende brief met f 15,000 vermist wordt. Eerstdaags zal een begin gemaakt worden met het vergulden van het ijzerwerk der groote trap in het Louvre te Parijs. De kosten bedragen ongeveer 4'/a millioen. Te Monnikendam kwamen eer gisteren drie gevallen van „inlandsche cholera" voor, waarvan één van zeer bedenkelijken aard. Tijdig ingeroepen hulp heeft de ziekte echter ge lukkig tot staan gebracht. Onder de 103 vreemdelingen, welke in de afgeloopen week, krachtens de wet, door de Rijkspolitie over de grenzen werden gezet, bevonden zich 33 Duitsche vrouwen, voor het meerendeel zoogenaamde kellneriuneu. Een juwelier te Par ij s ontving dezer dagen een brief uit Londen, hem meldende dal een zijner collega's van daar, in een hotel van Parijs zou afstappen en verzocht hem daar een assortiment juweeleu te brengen. De juwelier begaf zich naar gemeld hotel en bevond er zich voor twee onbekenden, die de meegebrachte ju weeleu ter waarde van 30.000 fr. onderzochten. Na alles goed nagezien te hebben, legden de beide vreemdelingen de juweelen weer in het kistje, en zeiden den juwelier dat bij alles aan zekere firma te Londen, tegen rembours, zou zenden. De ju welier keerde tevreden naar huis, maar bevond hier dat zijn juweelen uit het kistje verdwenen en door nietswaardig metaal vervangen waren. Ou- uoodig te zeggen dat de twee vreemdelingen aan stonds verhuisd waren. In Gelderland, maar vooralop de Veluwe, zijn de hokkeu zoo gevuld met vette kalveren, dat zij thans verkocht worden (ruw gewogen) voor den zeldzaam lagen prijs van 40 tot 42 ct. per Ned. pond. Generaal Brine, een Engelsen luchtschipper, steeg Vrijdag-middag te Hythe in tegenwoordigheid eener groote volksmenigte in ziju ballon the Colonel op, om een tocht te maken over het Kanaal naar Frankrijk. Mr. Dale zou hem vergezellen. De wind was gunstig, maar zwak. De afvaart had precies te 12 uur piaat9, en on geveer 2 uur werd de ballon bij Kaap Grisuez gezien, waarna hij ts 4 uur in de nabijheid van Inglevert, een tusschen Boulogne en Galais ge legen Fransch dorp, neerdaalde. Te Grootegast is een familie van Noord-Amerika teruggekeerd, na al haar bezit tingen verloren te hebben. Een waarschuwing voor velen! In een geladen waggon met groen- ten werd 11. Zaterdag door de douanen te Bar men 4000 kg. koffie ontdekt, uie zonder decla- reereu in Pruisen was binnengevoerd. Naar men zegt is de waggon in Rotterdam geladen en be hoort hij aan een firma te Veuloo. Het groente-ver voer vindt thans daardoor groote belemmering. Geheel het dorp B r i d e s-1 e s-B a i n s ir. Savoye, is door den bliksem vernield. 58 hui zen brandden af; slechts de kerk, de pastorie en 8 huizen bleven staan. De zieken zijn in de kerk gebracht. Te Fried richshaven, aan hetmeer van Constanz, zal den 26sten en 27stcn Augustus de eerste internationale vergadering van alle bemin naars der Schleyersche wereldtaal Volapuk) plaats hebben. Van het werk, waariu Volapuk behan deld wordt, zijn reeds dit jaar 40,000 exem plaren verkocht. Een inspecteur, die in hetabattoir te Pantiu een droesig paard onderzocht, had het ongeluk zich in den vinger te prikken. Hij ver zuimde de wond goed uit te branden, zoodat hij kort daarop ouder hevig lijden overleed. Een koopman te Eindhoven kocht onlangs van een boer een vet kalf. Daar de kooper het bedrag daarvoor niet anders dan op f 10 na kon passen, beloofde hij den verkooper het ont brekende spoedig te zullen overzenden. Eenige dagen later schreef de koopman den boer een briefkaart met kennisgeving, dat hij de f 10 met een aan hem bekend persoon zou medegeven. De boer sloot de brief kaart zorgvuldig weg. Toen hem het bedrag ter hand werd gesteld stond de boer verbaasd en riep uit: „Wa is da now, k'hebbe de tijn guide al met de booi ontvange" hij haalde de briefkaart uit de kast en was moeielijk te overtuigen, dat.deze niet een bedrag van f 10 vertegenwoordigde. Een „diamanten bruiloft" is dezer dagen te Haugesund, in Noorwegen, gevierd, door een hoogbejaard echtpaar, dat in 1809 gehuwd is. Bij een slager in de V ij zeistraat te Amsterdam was gisteren-namiddag een knecht bezig met het uitsnij len eener nier. Het mes gleed uit, en bracht hem eene diepe wonde toe in het onderlijf. Spoedig was heelkundige hulp ingeroepen, doch er bleek niets meer aan te doen. Hoofdzakelijk tengevolge vau bet enorme bloed verlies, was de ongelukkige binnen enkele minuten een lijk. Eene vrouw en twee kinderen verliezen in hem een oppassend man en vader. De Heer H. Halbertsma Bz. te Grouw heeft voor algemeen gebruik een groote water filter geplaatst, zoodat alle ingezetenen aldaar nu zuiver drinkwater kunnen krijgen. Zondag-middag omstreeks half een is aan het station van het Hollandsche spoor te 's Hage een kind, een meisje van 4 jaar, door eene vrouw, waarschijnlijk de moeder, achterge laten. De vrouw had een oogenbiik te voren aan een der beambten den sleutel van zekere plaats verzocht, bracht het kind daarheen, en is toen spoorloos verdwenen. De kleine is voorloopig door de politie in bewaring genomen. Te Paterswolde (Dr.) is een j o n g- mensch uit Sneek, die daar logeerde, in het bosch door een adder in de hand gebeten. Na een paar uren zwollen hand en arm aanmerkelijk op. Wel werd door spoedige geneeskundige hulp het dreigende levensgevaar nog tijdig overwonnen, maar zelfs na verloop van verscheidene dagen is de arm nog niet geheel geslonken. Te Berlijn is een man gestorven aan de gevolgen van een wond aan den voet, welke hij zich bij het snijden van zijn likdoorns had toegebracht, door te diep te snijden. Men mag dus wel voorzichtig zijn met operaties van dien aard door andere dan geneeskundige handen. De vorige week is te Almeloowe- gens het uitgeven van valsch geld aangehouden Gerrit Folbert, bankwerker bij de Holl. IJzeren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2