HI N L A N D. malle dadelijk Pekin moest verlaten om zich bij Patenotre te voegen, die te Shanghai blijft. In den loop van den dag verzocht de Chineesche gezant eene audiëntie bij Ferry, aan wien hij verklaarde van den Tsongliyamen het bevel te hebben ontvangen om terug te keeren naar zijn post te Ber lijn. Li Fong Pao nam daarop afscheid van Ferry, die hem onmiddellijk zijn pas poort deed toekomen. Uit Djeddah wordt gemeld, dat de Fran- scbe vice-consul gedood is door de Be- doeïuen in het binnenland van Afrika, toen hij te Nedjid terugkwam van Rabouk. De conservatieve Engelsche Parlements leden Gibson en Chaplin, benovens de vo rige Minister van Koloniën, Lord Carnarvon, bielden dezer dagen op verschillende plaat sen redevoeringen ter verdediging van de verwerping der Kieswet door de Lords. Eene dergelijke wet, beweerden de sprekers, was volstrekt onaannemelijk, zoolang zij niet vergezeld ging van een ontwerp tot betere verdeeling der Parlements-zetels. Ge schiedt dan ook in de najaars-zitting an dermaal de indiening der kieswet zonder dat die andere er wordt bijgevoegd, dan zullen de Lords haar allerwaarschijnlijkst mede andermaal verwerpen. Tegen den overste der gendarmerie Ka- tansky werd gisteren teOdessa een moordaan slag gepleegd door de dochter van den koop man Kaliuschnaja. De misdadigster, die ver scheiden revolverschoten op den overste loste, zonder hem te treffen, werd gevangen ge nomen. In de Oostenrijksche Staatscourant is nu de overeenkomst openbaar gemaakt, waarbij Rusland en Oostenrijk gemeen schappelijke maatregelen tegen de anar chisten nemen. Bij die overeenkomst worden de gerechts hoven van Lemberg en Krakau in Oosten rijk, en van Warschau in Russisch Polen, in rechtstreeksche verbinding gesteld voor gevallen waarin inwoners van het eene land beschuldigd zijn van misdaden iu het andere begaan. Hierdoor wordt de tijd- en geldroovende vroegere manier uitleve ring door bemiddeling der Regeering te Weenen of St. Petersburg vermeden en de rechtspleging tegen anarchisten en nihilisten veel vereenvoudigd. Eene ofEciëele dépêche uit Assoean zegt dat de Nijl eiken dag een paar duimen zakt en dat het op dit oogenblik volstrekt onmogelijk is met eene stoomboot over de watervallen te komen. In militaire kringen te Kaïro gelooft men dat het noodig zal worden de basis van de operatiën over te brengen van den Nijl naar Soeakin, tenzij de Nijl onmiddellijk snel gaat rijzen. Majoor Kitchener telegrapheert uit Debbah dat de Emir van deu Mahdi, Elhotda genaamd, een vriendschappelijk gezinden stam heeft geslagen en dat de Sheikh Igen op marsch is naar een ander corps van op standelingen hetwelk zich op 3 dagreizen afstauds van Debbah moet bevinden. Aan de Zambesie is een algemeene opstand onder de inboorlingen uitgebroken. De Portugeesohe strijdmacht is geheel ver slagenallen zijn of gekwetst öf gedood. Er is naar Europa geseind om versterking. Eene te Pretoria verspreide procla matie verklaart dat in Zoeloeland eene Boereu-republiek gevestigd is, en dat Zoe loeland onder het protectoraat van die re publiek is gesteld. In het stuk wordt Usi- bepu gesommeerd zich te onderwerpen en voorts verklaard dat Dinizulu, de zoon van Cetewayo, aan de vestiging der republiek zijne goedkeuring heeft geschonken. üe vraag heeft zich voorgedaan, of onteige ning van goederen, in aanraking geweest met lijders aan ziekten vermeld in art. 1 der wet van 4 December 1872, uit kracht van die wet of krachtens die van de onteigeningswet moet plaats hebben. De Minister van Binnenl. Zaken heeft te kennen gegeven, dat het z. i. geenszins twijfelachtig is, dat alléén de wet van 4 December 1872 hier mag worden toegepast. Uit de door de Regeering in de zitting van de Tweede Kamer van 18 Oct. 1872 gedane mededeeling met betrekking tot het le lid van art. 5 der eerstvermelde wet blijkt nl.dat dit strekt ter vervanging van art. 69 der onteigeningswet. Amsterdam, 22 Aug. De direction van de maatschappij Nederland en van de Noord-Ame- rilcaansche Stoomvaart-maatschappij hebben zich bij deu hoofd-ingenieur vau den waterstaat be klaagd over de verondieping van het Noordzee kanaal, waardoor de stoomschepen Prinses Wil- helmina en Edam aan den grond hebben gezeten en hebben moeten lichten. Maassluis, 22 Aug. Een Duitsche matroos, genaamd Eritz Böse, varende op een baggerschip, is heden-nacht over boord gevallen en in de haven verdronken. Zijn lijk ia heden-ochtend opgehaald. Drempt, 22 Aug. Gisteren-avond, ongeveer 11 uur, üeeft de stoomtram van Doesburg naar Doetichem op de hoogte dezer gemeente, een korporaal van het garnizoen te Doesburg over reden, met het treurig gevolg dat hem beide bee- nen werden afgesneden. Naar men zegt, moet hij heden-nacht reeds gestorven zijn. Rotterdam, 22 Aug. Gedurende de kermis dagen zijn door de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij op hare gezamenlijke lijnen vervoerd ruim 277,000 personen. 's Gravenhage, 22 Aug. Eergisteren-ochtend vroeg is alhier uit de vaart naar Delft het lijk opgehaald van zekeren v. d. M. een vormer. Het had eene wonde aan den hals; de justitie onderzoekt of hier aan misdaad dan wel aan een ongeluk gedacht moet worden. Hoorn, 22 Aug. Door een ongeluk met de stoomtram tussclien deze gemeente eu Enkhuizen, heeft de Directeur zijn rechterhand zoodanig ge wond, dat de voorste vinger moest afgezet worden. Utrecht, 22 Aug. De gisteren alhier gehouden Unie-collecte voor de school met den Bijbel bracht t 2962,3772 op, tegen f 2625,3172 in het vorige jaar. Amerongen, 22 Ang. Onder deze gemeente is een 12 jarige knaap door een herdershond verscheurd. De armen werden deerlijk verwond. Met geweld werd het woedende dier verwijderd. De knaap moest bewusteloos per voertuig worden weggevoerd GEMENGDE BERICHTEN. BI ij kens een Reuter-berichtuit Siugapore van eergisteren, is thans den Radja van Tenom het ultimatum gesteld om de gevangen bemanning van de Nisero binnen veertien dagen in vrijheid te stellen. De manschappen bevinden zich in goeden welstand. Nu de kermis te Rotterdam is a f - geloopen, doen zich de naweeën reeds gevoelen. In de laatste dagen liep men storm aan de Bank van Leening. Behalve een aantal pan deu van nood zakelijk huiselijk gebruik, zouden er niet minder dan 986 horloges zijn verpand. Velen gevoelen niet meer de behoefte te weten hoe laat het is, nu de kermis is „uitgeluid". Een groote juweelendiefstal is te Genève gepleegd. Daar heeft een troep Eugelsche dieven een juwelierswinkel geplunderd en voor tienduizenden guldens gestolen. Bij Romont, in het Zwitsersche kanton Ereiburg, is een aanval gepleegd op een uit Ouchy gestegen luchtballon. Er werden zes schoten op gelost. De beide luchtreizigers in het schuitje bleven ongedeerdmaar de ballon werd zwaar beschadigd, en daalde, door de kogels door boord, te Orsonnens, in het Saane-district, neder. Te Wiesbaden is een moordaan slag gepleegd op een ouden man, die de Leicht- weisshole, aan het eind van het Nerodal, liet kijken aan bezoekers. Men vond hem zwaar gewond in de grot liggen. Hij was r.og in staat te verhalen, dat zijn aanvaller een welgekleed 20-jarig jömkman was, die onder voorwendsel van de grot te willen zien, hem daar binnen aanviel en daarna zijn horloge en eenig voorhanden geld stal. Vermoe delijk had de roover verwacht, er een vrij groote som gelds van fooien der bezoekers te vinden, maar hij zag zich teleurgesteld. De politie is hem nog niet op het spoor. De misdaad maakt, vooral in verband met andere aanrandingen in den omtrek, te Wiesbaden een zeer pijnlijken indruk. In het Erausche departement Ar- dèche, dat reeds zoo door cholera bezocht is, hebben nu ook zware stormen en onweders groote schade aangericht. Te Sablières werden twee her ders gedood en hunne kudde van honderd scha pen leed groot verlies. Op een andere plaats brand den twee huizen af door het inslaan van den blik sem. Elders werd een man door den bliksem ge dood, terwijl hij aan tafel zat te eten. Vele ge bouwen hebben veel geleden en de oogst is ge deeltelijk vernield. Het bestuur »an het Zwitserse h kanton Neufchatel heeft weer een „officier" van het Verlossingsleger, „kolonel" Clibborn, ver bannen. De bekende Londensche katten- dame, de Gravin de la Torre, verscheen dezer dagen weder voor de rechtbank van Kensington. Ingevolge een aanklacht harer buren, wegens overlast hun door hare talrijke katten en honden veroorzaakt, was haar bevel gegeven, zich van een groot gedeelte dezer dieren te ontdoen; maar zij had aan dat bevel geen gevolg gegeven. Het bleek nu, dat zij nog 14 katten en 7 honden in huis had. üe rechtbank bevestigde de gerechte lijke lastgeving tot vermindering van het aantal harer huisdieren en veroordeelde de gravin boven dien tot een boete van 6 sh. voor ieder der 14 dagen, die na het verstrekken der lastgeving ver liepen. Te Warschau is een tramconduc- teur, na het volbrengen van zijn laatstee, rit, door twee mannen aangevallen eu doodelijk ge wond. Hij zal waarschijnlijk spoedig bezwijken. Men schrijft deze misdaad ook al aan de Ni hilisten toe. De conducteur werd nl. voor een geheim agent van politie gehouden. Eergister n-a vond had te Leiden, na afloop der exercitie van de dd. schutterij, aan de Steenschuur een botsing plaats tusscheu een onderofficier met eenige schutters. De eerste had zich te beklagen gehad over de onverschillige houding van een onder zijn bevelen staanden schutter, waarover men, naar het scheen, wraak wenschte te nemen; althans genoemde onderoffi cier werd zoodanig opgedrongen, dat hij zich niet op de been kon houden. Na eenige schermutse ling scheen deze zaak afgeloopen, toen eenige huiswaarts keerende onderofficieren eensklaps toe schoten en door een de sabel getrokken werd, die door de politie werd in beslag genomen. Daarop volgde een vrij hevige kloppartij, waarbij een agent van politie zoodanig in de hand zou zijn gebeten, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Ten einde op haar uitgaan s- avondje voor een heuschelijke dame te kunnen doorgaan, kleedde verleden Zondag een jong dienstmeisje te Amsterdam zich met de japon en den hoed van de dochter des huizes en ging daarop uit. Toen zij niet terugkeerde en men de kleeren miste, werd er een aanklacht bij de politie tegen haar ingediend, welke de loszinnige arres teerde. Luitenant Greely heeft omtrent de uitkomsten zijner Poolreis medegedeeld dat z. i. de Noordpool niet te bereiken is, indien er geen volkomen keer komt in al de tot dusver ondervonden ongunstige omstandigheden. Als het ooit mogelijk bleek te zijn, zou het moeten ge schieden over Erans-Jozefland, maar in geen geval langs den door de Jeanneite gevolgden weg. Hij was er nagenoeg zeker van, zeide hij, dat er een open Poolzee was. Twee winters kon men het aan de Eranklinbaai uithouden en, indien men van al het noodige kon voorzien wordeD, misschien wel acht of tien jaar. Eergisterenmorgen werd te Zut- fen geboeid binnengebracht zekere D. J. L. uit Lochem, die Zondag-avond in dronkenschap zijn vader met eene kolenschop den neus afsloeg. Een vernuftig werktuigkundige is op het denkbeeld gekomen een uurwerk te vervaardigen, dat noch wijzerplaat, noch wijzers heeft, maar het uur aanwijst door 24 verschil lende soorten van parfumerie. Zoo verspreidt dit horlosre te een uur in den morgen odeur van patchouli, te twee uur geeft het jasmijngeur, te drie uur rozengeur te ruiken, enz. Men zal dus in het vervolg niet meer op zijn horloge behoeven te zien, maar er slechts aan behoeven te ruiken. Heel aanbevelenswaardig voor blinden en voor menschen, die overal gaarne den neus in steken. De e 1 ectricite i t zal eerstdaags ook bij het drukken van dagbladen de stoomkracht vervangen. In Amerika is daarmede reeds een proef genomen en wel met uitstekend gevolg. De te Lawrence verschijnende American is het eerste dagblad in de Yer. Staten, dat zijn groote drukpersen door electrische kracht in beweging laat brengen. In de vorige week ontvingen twee dames, die op een bovenwoning iu de Gerard Doustraat te Amsterdam verblijf hielden, 't be zoek vau een deurwaarder, gekomen om op den inboedel beslag te leggen. De ongenoode gast liet bij zijn vertrek een bewaarder der goederen achter. De dames waren uiterst beleefd jegens den dwarskijker in functie, bodeu hem een bor reltje aan dat geweigerd werd, doch een kop koffie vond de bewaarder wel naar zijn smaak. Kort na het gebruik er van werd hij door slaap overvallen, wellicht 't gevolg van hitte en in spanning, of van iets anders. Bij zijn ontwaken zat hij zelfs niet meer op deu stoel waarop hij gezeten was bij het indutten. Weg waren de meubelen en ook de dames, de goede man was alleen. Tableau! In het laatst uitgegeven Politieblad komen, in de reeks namen der gesignaleerde per sonen, de volgende voorBoer, Bakker, Stoker, Koster, Kok, Burgemeester, Schoenmaker, Bouw meester, Keizer, Worm, Slecht, Schimmel, Vos, Bok, Snoek en Vogel. Een hunner heet zelfs Hooggeboren. De Duitschers zullen een kolo- niaal volk worden, of zij willen of niet. Bij H. Renner te Dresden verscheen zoo even„Angra Pequena, lied iu den volkstoon" en „Duitsche Koionie-marsch" Als 't nu niet wil pakken, dan pakt het nooit. Prins Wilhelm van Baden is de zer dagen op eene wandeling in den omtrek van Kirchberg onverhoeds aangevallen door een land- looper. l)e aanrander scheen niet te hebben gezien, dat de prins gevolgd werd door zijn bul hond, die op eenigen afstand in het houtgewas liep rond te snuffelen. De prins riep nu deu hond, die op deu landlooper toesprong en hem zoolang tegenhield tot de prins een paar gendar mes had geroepen, die den aanrander naar de gevangenis te Ueberlingen brachten. Kleine oorzaken enz. Een jongeD te Labiano, Italië, stal een appel. De eigenaar van den appel, den diefstal ontdekt hebbende, gaat den vader van den dief waarschuwendoch in plaats van dank oogstte hij een pak slaag in. Daarop liep hij naar huis, greep een geweer en schoot den vader van den jongen, die den appel gestolen had, dood. Iu onzen congreslievenden tijd moeten ook de paardrijders, clowns, dierentem mers, goochelaars enz. hun internationaal Con gres hebben. Van 11 tot 13 October a. s. heeft te Leipzig de eerste bijeenkomst van dien aard plaats. Het doel der besprekingen is, het stich ten van een pensioen-en ondersteuningsfonds en andere weldadige instellingen ten bate van „ar- tisten." Aan feestelijkheden bij menig con gres hoofdzaak zal het ook hier niet ontbreken. Leden der feestcommissie zijn o. a. Oscar Carré, Ernst Basch, E. Renz, Salomonski. Aan de Zuidwestkust van Groen land zijn eenige overblijfselen van schepen op- gevischt, wier kenmerken doen denken, dat ze stukken zijn van het verongelukte schip Jeannette. Men beweert, dat deze stukken eene reis in westelijke richting van 2500 mijlen in 1000 dagen afgelegd moeten hebben. Groote ontsteltenis beeft het volgende voorval te Brussel gewekt. Tusschen twee leerlingen der militaire school heeft een duel plaats gehad, waarbij een der duellanten, de 18 jarige van der Ton, zoo aan den arm ge- woud is, dat dit lichaamsdeel is moeten worden afgezet, zoodat zijne carrière gebroken is. Reeds meermalen zijn er duels tusschen jongelieden der militaire school voorgekomen, en terecht is de openbare meening verontwaardigd, dat de mi litaire overheid dergelijke gevaarlijke ongeregeld heden niet weet te beletten. Het wordt hoog tijd dat het den jongelieden, meeréndeels bene den 18 jaren oud, belet worde, wegens de nie tigste redenen moedwillig eikaars toekomst, ja zelfs eikaars leven in gevaar te brengen. Een boertje was dezer dagen met den pleiziertrein eens overgekomen, om Amster dam en ook zijn neef te bezoeken. Met neef op den wandel wou hij ook op zijn beurt eens trak- teeren en stelde voor in het naastbijzijnde koffie huis neer te strijken. Neef wees hem er een aan, maar daar wilde het boertje volstrekt niets van weten. Op de deur stond het woord „entrée." „Dank je hartelijk," zei de man, „entrée betaal ik niet!" Ook in Denemarken heerschte dezer dagen een vliegenplaag. Als een fijne regen bedekten in sommige straten de insecten alles met een dikke laag en veroorzaakten deu wande laars een ondragelijken last. Toen de beroemde Liszt in 1835 een kunstreis in Eraukrijk doende, daar in een pro vinciestadje een uitvoering wilde geven, waren zeven personen opgekomen om den groeten pianist te hooreu. Liszt verscheen op de estrade, betuigde dat de opkomst van bet publiek hem zeer vereerde, maar vond het toch veel gezelliger zijn piano naar zijn hotel te doen overbrengen en het concert daar te geven. Zoo gezegd, zoo gedaan. De aan wezigen volgden de uitnoodiging; Liszt speelde in zijn kamer de fraaiste nummers en noodigde zijn hoorders bovendien tot een smakelijk souper. Toen den volgenden avond een tweede uitvoe ring in de concertzaal was aangekondigd, was deze stampvol. Bij het bericht omtrent het ongeluk, dat Liszt zou getroffen hebben, wordt gevoegd, dat de Groothertog van Saksen den beroemden musicus een jaargeld van 6000 Mark heeft aan geboden. De verdwenen medische univer- siteit van Philadelphia, die tot vóór eenige jaren vele liefhebbers gelukkig maakte met haren han del in valsche diploma's, is zooals aan de Londensche Times wordt bericht weder in htt leven getreden, en vraagt, als vroeger, gunst eu recommandatie. De dienstbode van een koopman te Stettin vroeg onlangs verlof om naar hare familie buiten de stad te gaan, waar een sterfge val had plaats gehad. Dit werd haar gegeven, op voorwaarde nochtans, dat zij bij haar terugkomst een officieel bewijsstuk zou medebrengen, waaruit bleek, dat de afgestorvene niet aan eeu besmet telijke ziekte geleden had en in zijne woonplaats over het algemeen zulk een ziekte niet heer- schende was geweest. Bij haar terugkeer vertoonde zij een officiëel stuk, door den daartoe aangewezen ambtenaar afgegeven, hetwelk tot gerustheid stem men kon. Het luidde toch als volgt: „Hiermede wordt geconstateerd, dat in mijn gemeente geen overerfelijke ziekte geheerscht heeft. De bedoelde persoon is aan zijn eigen ziekte overleden." Het bij gelegenheid der Rotter- damsche kermis gezongen (sic) kermisbed was „Jij komt van avond de deur niet meer uit, Want Taatje is de Bruigom en Poetje is de Bruid!" Het refrein Taatje! Taatje! Taatje! werd hos send in toon gezet. En nu zijn er nog wel die beweren willen dat het volk weinig gevoel heeft voor poëzie en muziek! Aan den heerJ. Loudon te 'sHage werden dezer dagen eenige antieke beeldjes ont vreemd. De waarschijnlijke dader is een behan gersknecht, die ten huize van den heer L. heeft ge werkt. De dief verkocht de beeldjes in het Ach terom voor één gulden, van daar verhuisden zij voor f 85 naar het antiquiteiten-magazijn van den heer T.en deze bood ze voor f 400 den heer Loudon te koop aan, waardoor de diefstal aan het licht kwam. De inhechtenisneming van de twee Eransche officieren te Coblenz berustte op een vergissing. Het is gebleken, dat zij gemach tigd waren tot het bijwonen der manoeuvres te Coblenz, en van de telegrammen in cijferschrift, die zij van den Eranschen Minister van Oorlog ontvangen zouden hebben, is niets aan. Omtrent den moord te Martigny wordt nader bericht, dat de vermoorden niet twee jonge meisjes waren, maar twee oude vrou wen van 79 en 80 jaren, die daar een klein res taurant hielden, waar de misdaad gepleegd werd. Wat aanleiding tot den moord gaf is onbekend; maar zucht tot roof in geen geval; want de beide vrouwen verkeerden in zeer behoeftige omstan digheden. Benjamin Rhodes, een Ameri- kaansch ingenieur, schat de gemiddelde kracht van de Niagara-watervalleu op zeven millioeu paardekrachten. De gezamenlijke kosten der tot beuuttiging van deze kracht benoodigde inrich tingen en machinerieën raamt hij op 5000 mil- lioen dollars. De bezuiniging in kosten blijkt uit de berekening dat bij 't gebruik maken van deze natuurlijke beweegkracht, iu plaats van stoom, op elk electrisch licht in de stad Buffalo een jaarlijksche oespariug van 40 dollars zou ver kregen warden. Een jong soldaat stond eergis te ren-nacht bij de poort van Vincennis op het gla cis der forficatiën om Parijs op post. Tegen 10 uur op eenige schreden afstands eenig leven hoo- rende, riep hij drie malen „werda!" Geen ant woord bekomende, loste hij zijn geweer en schoot een boschwachter dood, die, op weg naar huis, den kortsten weg over de fortificatiën genomen had. In Noorwegen heeft men goud in den grond ontdekt, en wel op het eiland Boem- mel, provincie Drontheim. Er werden kwarts- blokken gevonden met korrels en klompen goud van velschillende grootten, sommigen dicht onder de oppervlakte yau den grond. Een salto mortals. Te N i e u w-A p p e 1 s c h a deed een snoek iu de Compagnons-vaart een luchtsprong eu viel neer in het bootje van den heer Stelwagen, die erlangs voer. Binnen weinige uren prijkte hij als spijs op den disch van ge noemden heer. Het is geen wonder, dat tegen- woordig de jongens ten plattelande veel gebruik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2