MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten, Voor geest en hart. Ondank. Allerlei. maken van de gelegenheden tot baden. Jammer echter is het, dat zij daarbij geen tijd en maat weten in acht te nemen. Te Birdaard (Pr.) beeft dit nu weder een jongen van elf jaar het leven gekost. Deze had zich 11. Zaterdag herhaalde malen te water begeven en liep dan weder ongekleed langs den wal; het gevolg was, dat hij des avonds zich onwel gevoelde en reeds 11. Maandag-morgen een lijk was. In de veenkolonie Appelscha, waar een zeer besmettelijke ziekte onder de varkens heerscht, wordt het vleesch van de daaraan ge storven dieren door sommige arme menschen nog als voedsel gebruikt. Uit Venloo meldt men: Een des kundige alhier heeft opgemerkt dat de ongelukken, die beambten, arbeiders, enz. bij het spoorwezen treffen, meesttijds ontstaan door het springen op de loop- of treeplanken van een in beweging zijnden trein, waarop dan misstappen en uitglijden volgt. Hij geeft een middel aan de hand om dit gemakkelijk te voorkomen, door namelijk gemelde planken aan de buitenzijde tot aan de wielen af te sluiten, waardoor uitglijden en doorglijden onmogelijk wordt. Om het smeeren, controleeren en herstellen der wagens van onderen niet te belemmeren, moeten deze afsluitingen zoodanig aangebracht worden, dat opvouwen en aflaten gemakkelijk mogelijk is vóór het vertrek en na aankomst der treinen. Om de zeldzaamheid verdient het vermelding, dat in Wisconsin een fabriek van ammunitie en geschut op de flesch is gegaan en vervangen door een fabriek van Amerikaansche. biscuits. Bravo! Aanbevolen aan Krupp. Door de Duitsche afschaffer s- vereeniging wordt nu met nadruk gewaarschuwd tegen het gebruik van bedwelmende dranken tegen de cholera, dat zooals men weet van andere zijde als een uitstekend middel wordt aanbevolen, maar volgens haar uiterst gevaarlijk is, daar het ge bruik van sterken drank het gevaar voor cholera vermeerdert en het grootste aantal der slachtoffers van deze ziekte bestond uit menschen die gewoon waren aan drankgebruik. Droogte of vocht om de ziektekiem onschadelijk te maken de bacillen oorzaak of gevolg van de ziekte sterke drank geneesmiddel of nadeelig Koch, Pasteur, Bert het geldt hier ook al: „Wat ons de wijzer, als waarheid verkonden, straks komt een wijzer die 't wegredeneert". En 't is voor de leeken om meer en meer in de war te raken. Zeventien werklieden, die in den tunnel van Braye, die de Aisne en de Oise ver binden moet, arbeidden, zijn door ontsnappende gassen gestikt. Op de kermis te Portsmouth trok ken de voorstellingen van den „Overste" Boone en van mejuffrouw Carlotto in een kooi met leeuwen de meeste aandacht. Een jong zee-officier ging de weddenschap aan, dat hij zonder vrees de kooi zou ingaau, terwijl auderen beweerden, dat hij daartoe den moed niet bezat. Hij ging in gezelschap van den eigenaar en in tegenwoordig heid van eene groote menigte van toeschouwers, waaronder zich vele zee-officieren bevonden, in de kooi. Deze koene maar tevens dolzinnige daad volbracht hij met de grootste koelbloedigheid en zonder dat de dieren zich bewogen. Bij het ver laten der kooi werd hij door de toeschouwers met stormachtige hoerah's begroet. Wat zegt men van dit lieve Duit- sche woordje: „Herrenkleidermachergeschaftser- öffnung"? De Duitsche Bakker s-vereeniging Germania, die 635 afdeelingeu telt, te zamen met 14,218 leden, heeft te Berlijn hare algemeene vergadering gehouden. In deze bijeenkomst werd voorgesteld, zich te vereenigeu met de besluiten, door het Duitsche Handwerkslieden-Verbond in zijne vergadering te Brankfort genomen, en in te stemmen met beperking der vrijheid van beroep en bedrijf, invoering van verplichte gilden of vak- vereenigingen, enz. Na een zeer levendig debat, waarin dit alles door sommigen krachtig verde digd, maar door auderen ook bestreden werd, kwam men tot het besluit, alle verdere discussie over dit onderwerp te staken eD over te gaan tot de orde van den dag. Het laatste op het gebied van tentoonstellingen is een neuzententoonstelling, die dezer dagen in Oostenrijk werd gehouden. Tach tig personen dongen naar den prijs, die uitgeloofd was voor den neus die wat vorm, omvang en kleur aangaat het meest van het gewone model afweek. De overwinning werd behaald door een mededinger uit Weenen, wieDS gelaat met eeu reusachtigen, donkerpurperkieurigeu gevel prijkte. Een karakteristiek quiproquo had er eergisteren-ochtend op den Cellesweg te Kampen plaats. Het toeval wilde, dat de collecte voor de Roomsch Katholieke weezen en voor de School met den Bijbel op denzelfden dag plaats heeft. In de meening dat de R. Kath. col lectant rondging voor de School met den Bijbel, gaf mej. W. twee rijksdaalders, maar merkte spoedig dat zij zich in de collecte vergist had. Onmiddellijk riep zij den collectant terug en wist dezen te bewegen de 5 gld. terug te geven. Voor zijne edelmoedigheid werd hij beloond met eene gift van5 cent. Vele landbouwers in Groningen hebben tengevolge van het heerschen der var kensziekte, al hunne varkens verloren. Met de arbeiders aan de aardappel- meelfabrieken te Veendam is het nog altijd treurig gesteld. Van ééne fabriek zijn Zaterdag twintig werk lieden ontslagen, en voorshands zijn twee van de acht fabrieken besloten, niet door te malen. De pak huizen zitten vol meel. De hooge invoerrechten, in Duitschland 6 mark en in Frankrijk 4 frank per baal, zijn oorzaak van dezen ongunstigen toestand. De tarwe is in Engeland zoo laag in prijs als zij sedert het jaar 1780 niet geweest is. Bij het on weder van Zondag gingen acht werklieden vroolijk schertsende over de brug van Asnières, toen plotseling een bliksem straal voor hen heen sloeg. Alle acht draaiden daarop drie malen in de ronde en kwamen zittende op de brug terecht, waar zij elkander verbaasd aanstaarden. Niemand was gelukkig getroffen, maar de electrische stroom had hen onwillekeurig een pirouette doen maken. Met gestrengheid wordt te A m- sterdam de maatregel, omtrent het muilkorven en het opvangen van honden, die van geen belastingpenning zijn voorzien, toegepast. Vijf hondenkarren, in elke sectie eene, elk begeleid door vijf agenten, gaan des nachts door de stad. Eergisteren-nacht zijn veertig honden opgevangen. Ferdinand De Lesseps verwacht dat het kanaal door de landengte van Panama in 1888 voor den handel geopend zal kunnen worden. Hij heeft thans 12,000 man aan 't werk, welk getal hij binnenkort tot 14,000 denkt op te voeren. Die arbeiders zijn meestal negers van 't eiland Jamaica. Als eene bizonderheid deelt men ons mede dat door H. Van Schijndel te Waalwijk, twee komkommers zijn geplukt, de eene lang 85 en de andere 90 cM. De oudste der Europeesche vor- sten is gelijk men weet, Keizer Wilhelm van Duitschland, die 87 jaren telt. Vervolgens komen Paus Leo, die 73, onze Koning, die 67, de Koning van Denemarken, die 66, Koningin Victoria, die 65, de Koning van Wurtemberg, die 61, de Koning van Saksen, die 56, de Keizer van Oostenrijk en de Koning van Zweden en Noorwegen, die beiden 55, de Koning van België, die 49, de Koningen van Portugal en Roumeuië, die beiden 45, de Sultan van Turkije, dié 41, de Koning van Italië, die 40, de Keizer van Ruslar.d, die 39, de Koningen van Beieren en van Griekenland, die beiden 38, de Koning van Servië, die 29 en die van Spanje, de jongste, die 26 jaren oud is. Schipper D. Rog, voerende de Cla- sina Marie, in Vlaardingen binnen, rappor teert, dat hij hem vissehende was eeu Fransch vaartuig, dat zeer veel haring ving. Ten slotte had het vaartuig zóóveel haring, dat men ze in tonnen aan dek borg. Het schijnt, dat het schip daardoor te veel aan ééne zijde overhelde, want eensklaps sloeg het om en verdween met man en muis in de diepte. Tot leedwezen van schipper Rog kon hij geen hulp bieden, daar er in den tijd van vijf minuten niets meer van het vaartuig en de equipage te zien was. De inwoners van Borgo Mozzans, Italië, verontwaardigd over de quarantaine-maat regelen, door de overheid dier plaats genomen, hebben de geneesheeren mishandeld, die zij gift mengers noemden. Een der heeren is vermoord. Van Pisa zijn troepen afgezonden om de orde te herstellen. De brutaliteit der Parijsche die- ven is nooit zoo groot geweest als tegenwoordig. Een bende is Maandag-nacht in een huis ge drongen na de jalousieën stuk gesneden en eenige ruiten ingeslagen te hebben. Daarna lieten zij de brandkast uit het raam strijken op een kar, die gereed stond. Het was echter reeds vier uur in den ochtendstond. Het werkvolk begaf zich naar de werkplaats en nu eerst namen zij de vlucht, terwijl de brandkast tusschen hemel en aarde zweefde. Een negentienjarig jongeling, P. B., uit Bergen-op-Zoom, is bij het zwemmen verdronken. Te Smilde is proce s-v e r b a a 1 op gemaakt tegen eeu tapper, wegens het schenken van sterken drank aan een jongen van 14 jaar. De twee vermoedelijke daders van den onlangs op J. Smits te Gemert gepleegden moord, zijn bij gebrek aan wettelijk bewijs op vrije voeten gesteld. Advocaat X, op den boulevard Bonne Nouvelle te Parijs wonende, hoorde eenig leven in de aangrenzende kamer, waarvan de bewoonster afwezig was. De advocaat tikte aan de deur, doch kreeg geen gehoor en nu bleef hij geduldig wachten, tot de dief want het was een dief die, de kamer leegplunderende, het leven gemaakt had naar buiten kwam. In strijd met zijn beroep verdedigde hij den inb e- ker niet, maar leverde hem aan de justitie over. Bij het afsteken van een vuurwerk in de Engelsche zeebadplaats Bournemouth is een allertreurigst ougeluk gebeurd. Vele duizenden personen waren op de pier en de omliggende klippen bijeen om het schouwspel te zien en stoom- booten waren met tal van badgasten naar de baai gevaren. Tusschen 9 en 10 u. 's avonds werden van een dezer booten, de Bournemouth, die de meeste passagiers aan boord had, eenige vuur pijlen afgestoken. Door een fatale misgreep ont plofte een bom in plaats van eeu vuurpijl. Eeu jonge man werd zoo zwaar gekwetst, dat hij kort daarop stierf. De kapitein van de boot kreeg schrootdeelen in de beide oogen en van een ma troos werd het rechterbeen verbrijzeld. Meer dan 30 personen waren min of meer gekwetst. De verwarring was onbeschrijfelijk. Tegen den laster opkomen, laadt den schijn op zich, dat men de kwaadsprekendheid ducht. Dank! Er is geen zelfstandigheid in de chemie, die zoo snel vervliegt. Wie daarop wilde bouwen! Zegen wordt door allen begeerd, maar door velen verjaagd. Rijk heet hij, die veel heeft; maar rijk is hij, die genoeg heeft. Luiheid is vrijwillige lamheid en vrij willige lamheid is laagheid. Er zijn menschen, die men niet zwaarder beleedigeu kan, dan wanneer men hun red der of weldoener is geworden; het is een gevoel, 't welk den Koning even zwaar drukt als den bedelaar, en dat ondank ge noemd wordt. Dit is echter niet bij allen het geval, maar slechts een ijdel zelfzuch tig gemoed wordt door het gevoel van dank baarheid gebrand, in plaats van dat het er door verwarmd wordt. Zelfkennis. A. En wat hebt ge hem opzijn voorstel geantwoord? B, Welnu, ik zeide hem eenvoudig: zoek daarvoor iemand, die dommer is dan ik, maar ik geloof niet, dat ge er een zult vinden. Slecht voorwendsel. Bediende. Heer baron, de dokter is gekomen, om u een visite te bren gen. Baron. Drommels, hij komt zeker betaling vragen van zijne rekening. (Tot den bediende) Zeg den dokter, dat ik ziek ben en ZE. dus niet kan ontvangen. Merkwaardig. Nooit waren de straten zoo lijnrecht als thans en toch ziet men juist in onze dagen zoo zelden iemand den rechten weg gaan. Het pandstuk. Deurwaarder. Is dit uw naam ouder het gedicht voorkomende in de courant van gisteren. Dichter. Ja. Deurwaarder. Dan leg ik beslag op uwe bezittingen. Dichter. Mijnheer ik bezit geen enkel stuk, dat eenige waarde heeft. Deurwaarder. Maak dat anderen wijs. Reeds in uw eerste vers staat duidelijk, dat ge naar uw gouden lier wilt grijpen. Ook een compliment. Hebt ge al gehoord, dat m'u zwager eindelijk tot notaris is benoemd? Wel zoo, dan feliciteer ik je wel. Maar het heeft toch nog niet in de courant gestaan? Wel ze ker, al een paar dagen geleden. Hé, wat je zegt! Ik lees de courant toch geregeld, maar heb er niets van gezien. Maar dat is waar ook misschien heeft het onder de ongelukken gestaan, die lees ik zoo nauwkeurig niet. Een prachtig concert. Bij gelegenheid van eeu jubelfeest, werd naar eene der provincie hoofdsteden het volgende telegram verzonden: „De indruk van het concert is ontelegraafbaar. Boter-water. „Jongen! voorzichtig met die spersieboontjes? dus vermaande een zuinige huis moeder haren oudste, die pas van een uitstapje naar Engeland terug was gekomen; „voorzichtig; want ze zwemmen in de boter!" Nu,„ moedertje! als dat waar is," hernam haar spruit, „dan ben ik gisteren van Lonlen naar Rotterdam dwars door de boter gevaren!" STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 23 Augustus. De heer J. J- Ruigrokbenoemd organist aan de pa rochiekerk van den H. Nikolaus te Purme- rend, heeft dezer dagen bij het gehouden examen van de Nederlandsche Toonkun stenaars-Vereeniging, het diploma als mu ziekonderwijzer verkregen. Door den heer H. van Breemenalhier is naar de tentoonstelling te Amsterdam vervoerd eene verzameling, betrekking heb bende op de veenderij. Deze verzameling bestaat uit een laag veen, van den boven grond tot den kleibodem aan één stuk, gewone mengturf, machineturf, steekturf en turf-briquets, merk H. v. B. De geheele verzameling komt van veen uit den Midd. Akerpolder, onder Sloten. Eene 49 jarige werkster alhier, is door de politie aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht, wegens diefstal van een aantal kleediugstukken, die zij reeds had verkocht, om de opbrengst aan sterken drank te besteden, waaraan zij zeer verslaafd is. Sedert 1883 is zij 20 malen wegens dronkenschap in bewaring genomen. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een bloedkralen oorbel. Een zijden das. Een armband. Een zweep. Een jongensbuis. Een stopmes. Een gouden ring met letters. Een hangslot. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen aan het kantoor van de Gemeente- Reiniging: een zilveren lepeltje. In de tramwagens achtergelaten: Een paar handschoe nen. Een sleutel. Een portemonnaie met geld. Een pa- rapluie. Terug te hekomen bij den heer de Leeuw, Proveniers huis No. 144 c: een eind touw; bij den heer Van TJden, Kenaustraat No 8: een zilveren vork. HAARLEM, 20 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 21 koeien verkocht, 17 voor f 180 a 220 3 stier; verkocht 2 voor f85 allO, vaarzen, verkocht- voor fa - pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 17 nuchtere kalveren, verk. voor 10 a 10, 7 schapen, verk. voor 20 a 30; varkens, verkocht voor ac. per 1/3 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 121 stapels kaas, 15396 stuks, wegende 28888 kilo, hoog ste prijs f 32,middelbare prijs per 50 kilo 3CHIEDAM, 22 Aug. Moutwijn, per ned. vat 13, Jenever 118,50, Amsterd.proef f 19,75 spoeling f -,80 dito commissie f -,80. GOUDA, 21 Aug. Op de kaasmarkt waren 160 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 25a 31. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.40 1.50 derweiboter fl.30al.10.per kilo.Handel zeer vlug LONDEN, 21 Aug. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700 Schapen en Lammeren 7000. Kalveren Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 5/ a 6/2, Kalveren 4/4 a 5/8 Zwijnen 3/9 a 4/6. AMSTERDAM, 20 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 2 runderen, 186 vette kalverenlste qual f -,80 2de qual. ,70 per kilo, 11 graskalf a 58 nuchtere kalveren, 9 a| 13, schapen en lammeren a 155 vette varkens 40 a 47 c. per kilo. ALKMAAR, 15 Aug.Granen. Men besteedde voor tarwe a rogge -,a -gerst -,a -,dito chev. J' -,a haver f f -,paardenboonen f -,a bruine dito f a -,duiven dito f -.kanariezaad -,a, rood mosterdzaad f a geel dito fkarwijzaad f a blauw maanzaad f -,groene erwten fa grauwe dito J - a vale dito f a— Witte f a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen stapels, wegende kilo. hooi-, kleine fcommissie f—,mid delbare flaagste prijs f Gras, kleine f com missie f—.middelb. flaagste jper 50 kilo Amsterdam, 22 Augustus 1884 Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Ccrtif. Werk. Schuld2' genoteer de koers Negen en twintigste Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 24 Aug. a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. Mullerkapelmeester. Programma: 1. Marsch, Curth. 2. Ouverture militaire, Mendelssohn. 3. Paraphrase über die Loreley, Nesvadha. 4. Fant. la Juive, Halévy. 5. Ouv. les Sirene, Auher. 6. Fant. l'Africaine, Meyerbeer. 7. Walzer, Rosen a. d. Süden, Strauss. Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buiten). 1853-80 8 Husland. bij Hope Cornp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buiten). 1867, 1871/75. 1» 4 1876 2 (Perpetuele) 4 binnenl./ 12500—25000. 1 1000—5000 1 Turkije. Obl. AJg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien431 Peru. LeeniDg 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aaod. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Oriasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Obark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Kumeule. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PitfiMIE-LBENING-EN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Orediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 1864. 5 18665 Geldkoers prolongatie 2l/a Pot- BRUSSEL, 22 Augustus. Na uitvoerige redevoeringen van den heer Frère-Orban en den minister van justitie Woeste ziju de algemeene beraadslagingen over de onder wijswet gesloten. Dinsdag zal de behandeling der artikelen en amendementen eeu aauvaug nemen. MARSEILLE, 22 Augustus. Iu de laatsts 24 uren uren zijn hier vijftien personen aan de cholera overleden; te Toulon vier. KAï'RO, 22 Agustus, De Engelsche re- geering weigert het plan van den veldtocht langs den Nijl te wijzigen, ondanks de ver- toogen van generaal Stephenson ten gunste van de operaties met Soeakin als basis. Eene officiëele dépêche uit Assoean meldt, dat de Nijl flink stijgende is. Generaal Wood passeerde den eersten waterval zonder bezwaar tot op de laatste 270 meter na, welke hij echter ook hoopt te passeeren. PARIJS, 22 Augustus. De vlootvoogd Courbet zou heden een begin maken met het bombardeeren van Foochow, of hij zou gisteren-avond er mede begonnen zijn; dat wil zeggen op het oogenblik van het onder gaan der zon. Na het bombardement zul len troepen aan land gaan om de vernie ling van het materieel en anderen voorraad, die gezamenlijk op omstreeks een milliaid geschat worden, te voltooien. Deze opera tie moet beschouwd worden als een maat regel van represaille tegen China. De Fran- sche troepen zullen vervolgens onmiddellijk de haven en de mijnen van Kelung bezet ten als een waarborg voor het oetalen der schadevergoeding. 803/„ 1017, 99 851/4 881/4 667a 6774 5074 10074 827 90Vs 45 Va 56 «Vb 9 79 11074 1187, 29 103/4 87a 1197/, 152 114 73 14274 108 15 62 577,. 12174 55»/, 9074 933/4 577/8 563/4 1367, 183/, 13H/4 1037, 10574 100 953/4 9874 1037, lll'Vu 1417/, 1347, 130

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3