B 1 l\ N E N L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. bestaat uit veertien vaartuigen, waarvan twee (de Bayard van 825 paardekrachten en met zes kanonnen, en de Triomphante, van 575 paardekrachten en met 7 kanon nen) gepantserd. Yoor Kêlumg zijn twee oorlogschepen gestationeerd: de Galesonnière, gepantserd, van 500 paardekrachten en met 6 kanonnen, en de kruiser Villars van 650 paardekrachten en met 15 kanon nen. Voor Shanghai bevindt zicb één schip, voor Hongkong en Hué insgelijks één. Voorts zijn nog twee transportschepen ter beschikking gesteld van den vice-admi- raal Courbet en drie vaartuigen op weg naar de Chineesche wateren. In de provincie Cuneo zijn 58 per sonen aan de cholera overleden, in de pro vincie Spezzia 48. De samenkomst der Keizers van Oos tenrijk, Rusland en Duitschland zou thans definitief bepaald zijn en wel tegen half September, te Krakau. Volgens anderen zal de plaats van bij eenkomst Skiernievice wezen, het kruispunt der uit Duitschland en Oostenrijk-Hongarije komende spoorwegen. De bijeenkomst heeft plaats op verlangen Tan den Csaar. Uit Lima wordt gemeld, dat generaal Cacerès die zich onlangs tot President van Peru heeft doen uitroepen togenover ge neraal Iglesias, Areguipa en Mollendo binnengerukt is aan het hoold van een korps troepen. Naar liet Vaderland verneemt, zal de Regee- riug bij de terugkomst der Kamers de indiening van een ontwerp tot belasting van hi t kapitaal in portefeuille aankondigen. Nog meldt genoemd blad, dat het ontwerp van wet, houdende regeling der Staatsloterij, bij den Raad van State ingekomen is. De ontwerp-zegelwet is gereed. Gorinchem, 26 Aug. Als een bewijs van goede verhouding tusschen patroons en knechts, wordt gemeld, dat bij het personeel, werkzaam bij de heeren Ravenswaay en Zonen alhier, de zeven oudste knechts een gezamenlijken diensttijd heb ben van ruim 221 jaren. Arnhem, 26 Aug. Heden is alhier door de rijkspolitie uit Zevenaar gevankelijk binnengebracht zekere T. van beroep klerk, als verdacht van valschheid in geschrifte. Venloo, 26 Aug. De 74 jarige mejuff. JohJ Paulusser. alhier, had eergisteren het ongeluk uit het raam der tweede verdieping op straat te vallen, waardoor zij op de plaats dood bleef. Nu 2 jaren geleden vierde de overledene haar gouden bruiloft. Scheveningen, 26 Aug. Het hotel Victoria met aanhoorigheden wordt op het eind van Sep tember alhier publiek verkocht. Middelburg, 26 Aug. De Zeereerw. heerP. C. Groen, pastoor der R. K. gemeente alhier, gedacht gisteren ponder zeer vele blijken van be langstelling en waardeering, zijn 40 jarig Pries terschap. Schoonhoven, 26 Aug. Op 23 Sept. e. k. zal het 100 jaren geleden zijn dat alhier opnieuw een R. K. kerkgebouw werd gesticht. De R. K, gemeente zal dat feit feestelijk herdenken. Dordrecht, 26 Aug. Alhier is in den ouder dom van 83 jaren overleden de heer jhi. J. N. J. Jantzon van Erfrente van Babyloniënbroek, de hoogstaangeslagene in de belastingen van ons land. Hij betaalde ruim f 18,000 'sjaars. Het rechtsgeding gevoerd door de reeders van het Ned. stoomschip Edam te gen de reeders van het stoomschip Lepanto, om schadevergoeding, veroorzaakt door de aanvaring tusschen deze beide stoomschepen in September 1882, waardoor de Edam zonk, is ten gunste van de reeders van het stoomschip Lepanto be slist. Onlangs werden de passagiers van een trein uit Berlijn op den Noorderspoor weg bij de Elb-brücke zeer verschrikt door een aanhoudend gefluit, gevolgd door het stilstaan van den trein. Er waren met kracht en onophoudelijk noodseinen gegeven. Maar er was geen onraad te ontdekken en niemand wist iets van de seinen, totdat het eindelijk bleek dat een paard in een veewaggon tot tijdverdrijf het seintoestel in bewe ging gebracht en de algemeene onsteltenis veroor zaakt had, die nu in vroolijkheid overging. Uit Amsterdam meldt men ons, dat de leden der effectenfirma Van llellenberg Hubar en Hayward, die onlangs hare betalingen staakte, in hechtenis zijn genomen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is in den Russischen sneltrein in een rijtuig tweede klasse een koopman uit Koningsbergen vermoord. De man wa3 29 jaar oud eD bij het station Swentiany werd het lijk uit het portier geworpen, hetgeen gezien werd door een machi nist van een goederentrein. Daar deze wegens de duisternis niet kon zien wat het voorwerp was, dat uit het portier geworpen werd, gaf hij van hetgeen hij wist kennis aan het station Swentiany. Men ging van daar naar de aangewezen plaats en vond het lijk met doorgesneden hals. De ver moorde moet veel geld bij zich gehad hebben, gelijk uit de omslagen van brieven, die hij bij zich had, bleek. Een bediende van den spoorweg wordt van den moord verdacht. Het gebeurt meermalen dat bruin- visschen en zeehonden de Schelde tot voorbij Bath opzwemmen. Alhoewel ze dan veel schade doen aan de vangst der botvisschers, zoo kunnen deze ze toch niet gemakkelijk vangeu. Vrijdag evenwel geraakte te Bath een zeehond verward in een vischnet. Om hem te kunnen verwijderen, moest hij eerst worden gedood. Hij had eeue lengte van 16 dM. De landbouwer J. Stam, die sedert Donderdag te Stevensweert vermist werd, is in de rivier de Maas verdronken. Zijn lijk is Zon dag-ochtend onder Liuue opgevischt. Men hoort wel eens klagen, zegt het Dagblad, over vermissing van geldswaarde uit brieven, die per post worden verzonden; als tegenhanger daarvan deelt een onzer stadgenoo- ten ons mede, dat hij eergisteren aan het post kantoor in ontvangst nam een aaugeteekeuden brief, inhoudende o. a. vier 5 Markscheine, welke geheel open was en kennelijk niet gesloten is ge weest. Pleit dit voor de eerlijkheid van de amb tenaren, door wier handen deze brief is gegaan, hierin is zooveel ongewoons niet gelegen, want bewijzen daarvoor kan men te over vermelden; maar het is tevens eau nieuw bewijs hoe slordig soms met zoodanige verzendingen wordt te werk gegaan en dat men zich dan ook niet altijd te zeer haasten moet de schuld van trouwens zeer zeldzame vermissingen aan de post-administratie te wijten. Dezer dagen namen een Fraii- sche heer en dame een extra-trein van Lausanne naar Basel, die hun 2600 fr. kostte. Den volgen den dag werden zij in hechtenis genomen, daar het bleek, dat zij de daders waren van een dief stal te Chambéry, waarbij voor een waarde van 30.000 fr. aan juweelen gestolen was. Daar kon een extra-trein op overschieten! EenAmerikaansch blad w ij stop de volgende sprekende cijfers, die van den fiuan- ciëelen toestand van drie groote Staten moeten getuigen. In 1883 waren de uitgaven der Veree- nigde Staten 265,408,137, inkomsten 308,287,000, batig saldo 132,87 8,863 in dollars. Iu datzelfde jaar stond Engeland voor; inkomsten 420,000,000, uitgaven 380,000,000, surplus dus 40,000,000 dollars. Frankrijk had in dat jaar een deficit van 14,600,000 dollars. De bevolking der drie Staten in aanmerking genomen, beteekeuen deze cijfers dit: dat terwijl Amerika voor ieder zijner kinderen in een jaar f 5,90, en Engeland f2.78 overge legd heeft, de Frausche Republiek ieder barer kinderen met een verhooging van f 0.96 heeft moeten belasten. [Onze berekening is zoo na mogelijk iu Nederlandsch geld.] De heerschende warmte en deon- langs gevallen regens geven te Parijs het zonderling verschijnsel te zien, dat eenige kastanjeboomen op de boulevards in vollen bloei staan. Onder den titel „parlementaire slapers" bevat bet Lonöensch conservatfEYe week blad St. Stephens Review het volgendeGedu rende de zittingen van het Parlement te slapen is eene kunst, die men niet in een paar dagen kan aanleeren of zonder moeite kan uitoefenen. Nochtans zijn er leden, welke haar volkomen meester zijn; sir Robert Peel en lord Randolph Churchill mogen zich daarop beroemen. Zij ver- keeren in het land der droomen, als zij huune armen maar kruisen. Gladstone is geen gere gelde slaper; maar ook hij werd nog dezer da gen slapend op een bank in de colouade aange troffen. Beresford sluimert in, zoodra hij de eeue hand maar op de andere legt en een zoete glimlach ligt dan over zijn breed gelaat verspreid. De afgevaardigde voor Budport dommelt altijd maar half in en houdt een oog open. Wanneer men sir Stafford Northcote ziet met de armen over de borst gevouwen, dan weet ieder dat de leidsman der conservatieven zich in Morpheus' macht bevindt, en dit weet inen ook als men bij den vertegenwoordiger van Warwickshire diens Iudischen foulard over de linkerknie ziet liggen dan rust de laatste der Newdegates uit. De aan hangers van Parr.ell en de radicalen maken in hun slaap veel gedruisch, maar als des heeren Biggars geest ophoudt met na te denken over het onrecht Ierland aangedaan, dan meenen zij, die zich in zijn nabijheid bevinden, dat eene knorrende kudde varkens naar de markt gedreven wordt en vol schrik ontwaken zij uit hunne eigeue, zoo onzacht gestoorde sluimering. Van 1 Mei 11. tot heden kwamen te Scheveningen 5006 vreemdelingen met 438 dienstboden aan. Verleden jaar was het aantal vreemdelingen op 25 Augustus 4443. De verkeerde gewoonte om ach ter in beweging zijnde rijtuigen te loopen of te hangen, werd dezer dagen te Schoonhoven duur betaaldeen zoontje van den heer G. aldaar, zich aan een rijtuig vasthoudende, werd door den koetsier zoodanig met de zweep in de oogen getroffen, dat voor het verlies althans van het ééue oog groote vrees bestaat. Het kind is onder behandeling gesteld van een oogarts te Utrecht-. Een meer dan alledaagsche doopnaam. O n- langs is een kind vau eene Aartshertogin van Oostenrijk gedoopt. Dit is per telegraaf over geseind. De naam van het vorstelijk kind zal per extra-trein en stoomboot bekend gemaakt wor den zoodra de hofsecretarissen dien hebben over geschreven. Niettegenstaande de slechte ontvangst, den socialisten den vorigen Zaterdag te Dordrecht bereid, kwamen weer eenige van deze heeren 11. Zaterdag-avond met den trein uit Rotterdam; en begonnen met luider stemme hun blad Recht voor Allen in de voornaamste straten, zooals Voorstraat, Bsurs enz., rond te venten. In den beginne scheen alles rustig te blijven, eu sloeg het wandelend publiek niet veel acht op hun geschreeuw; doch langzamerhand vormden zich dreigende groepen, en werd de menschen- menigte, die vooral Zaterdagavonds talrijk is, steeds grooter en grooter. Spoedig ging men tot dadelijk heden over; van alle kanten drong het volk op de verkoopers toe, om hun de bladen uit de handen te rukken, terwijl dit vergezeld ging met de noodige scheldwoorden. Liederen werden er gezongen, het bekende hop, hop, hop, enz. klonk door de straten, en de toestand vau de socia listen werd hachelijk. D; straten zagen zwart van de menschen, en ten einde raad, namen eenige der verkoopers de toevlucht in een tapperij, waaruit zij echter werden verdreven. Gelukkig kwam op dit oogenblik een sterke politiemacht tusschenbeide. Na veel moeite gelukte het den agenten twee der verkoopers ouder het voort durend gejouw en gescheld der talrijke menigte naar het politie-bureau te brengen. De anderen hadden inmiddels een goed heenkomen gezocht. Tot laat in den avond bleven groepjes voor het politie-bureau heen en weer wandelen, maar de rust en orde werden niet verder gestoord. Naar men verneemt, beweert een Russisch kapitein, Kosztowitz, eveneens een be stuurbaren luchtballon uitgevonden te hebben. Deze heeft evenals die van den Franschen uitvinder den vorm van eene sigaar en is van vleugels voorzien. Volgens de berekening zal hij 40 Duitsche mijlen iu het uuraflrggeu en 6 personen kunuen vervoeren. Hij is 200 voet larig en 80 voet hoog. Iu September zal de eerste opstijging plaats hebben. D e Electrical Review deelt een eigen aardig ongeval mede, dat onlangs plaats greep op een electrischen tramweg in de nabijheid van Dublin. De stroom wordt hier geleid langs een koperdraad, die op l'/s voet boven den grond gehecht aan sterke geïsoleerde palen, met den eeneu pool der stroomgevende dynamo-machine verbonden is, terwijl de andere pool met de rails in verbinding staat, zoodat dus de stroomloop plaats heeft over de rails en bovengenoemde draadgeleiding. In weerwil van het verbod der politie maken de boeren,die van hun nabijgele gen landen terugkeeren, dikwijls van deze inrich ting gebruik om, met behiilp van de IV2 voet hooge palen, gemakkelijk te paard te kunnen stijgen. Een landbouwer, die daarvan ook gebruik wilde maken en daartoe zijn paard dwars over de rails plaatste, ondervond al het gevaarlijks eener dergelijke handelwijze. Op het oogenblik toch dat hij zijne handen op den rug vau het paard legde en zijne voeten op een paal zette, kreeg het paard zulk een hevigen schok, dat het neer viel en op de plaats dood bleef. Hst merkwaardige van het geval was dat de electrische stroom, die het dier onmiddellijk doodde, toch ook het lichaam van den boer passeerde en door dezen nauwelijks gevoeld werd. In eene pyrotechnische werk- plaats te 's Gravenhage heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij twee werklieden ziju gedood. Te Amsterdam zijn thans drie fraaie R. K. kerken in aanbouw, nl. een aan de Spuistraat, een aan de Prins Hendrikkade en een buiten de Raampoort en weldra zal ook met den bouw van een vierde worden begonnen, iu de nieuwe wijk buiten de Muiderpoort. De gel den daarvoor zijn verkregen door de bereidvaar dige offers der Katholieke bevolking der hoofd stad. De bouw is opgedragen aan den heer Margrij, uit Rotterdam. Eergisteren bevond zich onder de bedevaartgangers der processie van Venloo naar Kevelaar de 83-jarige Johannes Jansen, die voor de 52ste maal dezen pelgrimstocht als broe- dermeester medemaakte. Te Hannover wordt eerstdaags een voor bierdrinkers zeer belangrijke tentoonstel ling gehouden. Meer dan dertig groote brouwe rijen, die een reputatie hebben in 't leveren van exportbier, zullen er met hun brouwsels coucur- reeren en den bezoekers, tegen den kostenden prijs, een kleine vijftig biersoorten te proeven geven, van het „Baierische" tegen 10 Pfennige de halve liter, tot minder krasse soorten tegen 5 Pf. de halve 1. toe. Niet het minst interessante van de tentoonstelling zal zijn de afdeeling der brouwerij-machines, waaronder ook zal behooren een windmotor, die de lokaliteit koel zal houden. Het in de spoorwegen van Groot- Brittanuië en Ierland gestoken kapitaal bedraagt thans 784,921,000 of circa 17,000,000 meer dan verleden jaar. Tegen de onverdragelijke plaag der vliegen, die bij den dag brutaler worden, zien wij in een Fransch blad de takken van den vlierboom aanbevolen, die aan de ramen worden opgehangen. Ook door stukken kamfer hier en daar neer te Lggen schijnt men vliegen, muggen en muskieten te kunnen verjagen. De proef om bevroren vleesck uit Australië op Java in te voeren, moet als mislukt beschouwd worden. Het klimaat is oorzaak, dat het vleesch te snel van de hand gezet moet wor den en niet naar het binnenland kan worden gezonden, tenzij met zeer dure afkoelingsmidde- len. Men zal nu nog eene poging wagen met den invoer van levend vee, doch ook hiervan schijnen geen gunstige uitkomsten te wachten te zijn, tot groote spijt van Java's bewoners, die gaarne in Australiës vleeschovervloed gedeeld hadden. In de maand Mei 11 kreeg zekere D. een vvijnkooper te Parijs, twist met een zijner bedienden, waarop deze hem aanviel en bij de worsteling, welke volgde, hem in den rechter duim beet. De wonde genas snel, maar vóór eenige dagen zwol de duim op en nu is D. aan tetanus gestorven. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmengster, die nog steeds preven tief gevangen zit, meldt de N. Gr. Ct. het volgende: Het schijnt door de instructie vast te staan, dat 27 personen door vrouw Van der Linden zijn vermoord; maar van niet minder dan 57 anderen is zoo goed als bewezen, dat ze, onder gelijke omstandigheden met haar in aanraking geweest zijr.de, onverwachts zijn overleden, ter wijl ten opzichte van nog twintig audere ernstige vermoedens zijn gerezen, dat ook dezen door haar toedoen zijn gedood. Het aantal sollicitanten naar de nog vacante betrekking van Directeur-Boekhouder- opzichter bij den reinigingsdienst te Amersfoort, 1 jaarwedde J 800, is thans tot 225 gestegen. Er is op het oogenblik een eigen- aardige rechtzaak in Denemarken in behandeling. Een kistje banknoten werd van Kopenhagen naar Finland verzonken door den inspecteur van de drukkerij der banknoten te Kopenhagen. Te Malmö bemerkte de postdirecteur dat de bodem van het kistje mal geweld geopend was eu stelde de politie hiermede in kennis. Niet lang daarna werden eenige der vermiste banknoteu aan de bank ter inwisseling aangeboden, maar geweigerd omdat zij niet geteekend waren. Bij onderzoek bleek dat zij afkomstig waren van een doofstommen pak huisknecht, die beweerde ze gevonden te hebben, maar in zijn zak vond men een banknoot waarop in slecht handschrift een ontbrekende naam was ingevuld. Hij werd gearresteerd. Het verhoor gaat met de grootste moeilijkheden gepaard daar hij lezen noch schrijven kan en zelfs de gewone vinger- taal niet verstaat. Volgens een latei bericht heeft hij bekend. Onder de zeldzame plaatsen waar vogels huuna nesten bouwen, mag voorzeker ook gerekend worden de muziektent in het heeren-lo- gement te Schoonhoven, waar drie zwaluwen voor den tweeden keer in dit jaar, hunne eieren hebben uitgebroed onder de somi daverende fortissimo's van het muziekgezelschap Apollo" dat aldaar we kelijks zijne repetitiën houdt. In een aantal kleine dorpen van Frankrijk en Italië heerscht nu de cholera, en zij veroorzaakt er groote ontsteltenis en angst. Vele plaatsen zijn nagenoeg geheel verlaten. Te Noyers o. a. is bijna niemand anders dan de Pastoor. Hij moet zoowel de zieken verzorgen als de dooden begraven. Zijn er zoo Volgens zeker inspec teur van politie te New-York, zijn de eigen schappen, die een goed politiedienaar behoort ta bezitten, moed, gezondheid, een krachtig ge ste], een kloek verstand, eene algemeene bekend heid met de stad en hare weiten, (voor zooverre zij op zijne plichten betrekking hebben) duide lijkheid van schrift, vlugheid in het lezen en in het rekenen met den regel van drieën, beleefd heid, eerlijkheid en beschaafdheid - zoo het een en ander wat een burgemeester niet tot on eer zou verstrekken. Verschil van opinie. Een Amerikaansch blad bevatte het bericht: „Gisteren werd bij gelegenheid eener doopplechtigheid een man door een revolverschot gedood." Het blad voegde aan de mededeeliug de opmerking toe: ,/t Schijut dat er eenig verschil van opinie is geweest over den naam, dien men aan het kind zou geven." Een eigenaardige wedstrijd in het telegrapheeren heeft onlangs te Londen plaa gehad. De Electricien bericht daaromtrent het volgende. De eigenaren van eeu tijdschrift aan electnciteit gewijd, hadden een zilveren beker uitgeloofd voor den besten en vlugsten bediener van de Morse-telegraaf. De overwinnaar was de heer J. Chapman van de Slock Exchange le Londen, De uitslag bewees, dat de grootste snel heid voor het goede overseinen met Morse-toestel len niet grooter moet zijn dan 35 woorden per minuut. Deze wedstrijd zal telken jare hernieuwd worden Te 'sHertogenrath ziet men eene kennisgeving der Pruisische Regeering aangeplakt, waarin het heen en terugvliegen van postduiven naar en uit Frankrijk verboden wordt met het oog op de cholera. Uit B a d e n-B a d e u wordt gemeld, dat daar onder groote deelneming de begrafenis heeft plaats gehad van den laatsten speelpachter van Baden, Dupressoir. Aan de bevolking van die badplaats had de ex-bankhouder vele welda den bewezen, op het voorbeeld van zijn voor ganger Blanc. Van daar de deelneming bij ziju teraardebestelling, die overigens velen met stille trom zouden gewenscht hebben. Zooveol is zeker dat de honderden geruïneerde familiën er. iudi- vidus niet op het kerkhof vertegenwoordigd waren. Uit Atjeh wordt aan de Penang Times geschreven: „Weder heeft eene van die wreedheden, zoo dikwijls op Atjeh voorkomende, plaats gehad. De heer Schroder, employé van de firma Huisgens Co. was op zijn terugweg met den heer Hoff mann, employé van de firma Jolles Co., van het innen van gelden op de verschillende buiten posten, toen zij aangevallen werden door een troepje Atjehers. De heer Schroder viel overdekt met wonden eu werd daarna iu stukken gehouwen. De heer Hoffmann ontkwam ternauwernood erg gewond. Huu werd f 3000 ontroofd. Zoo zijn er. Wijsbegeerte heeft eens een pessimist gezegd is datgene, wat ons in staat stelt met berusting de rampspoeden van anderen te dragen. De handel in wilde beesten heeft ook eeu krach ondervonden. De prijs dezer dieren is onverwachts sterk gedaald. Niet alleen, dat op eeue onlangs gehouden verkooping te Londen, leeuwen, die f 5000 gekost hadden, nog geen f 1000 opbrachten, en voor een fraaieu tijger slechts f 600 werd betaald, maar ook beren en panters werden verkocht voor prijzen of het ge wone honden waren. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd te Scuoonhoveu, vooral tegeu den avond, verzilverde centen en halve centen voor kwartguldens en dubbeltjes iu betaling gegeven. Het succes van prof. Virchow op het dokterscongres te Kopenhagen heeft de hoofden der studenten te Berlijn een weinig op hol ge bracht. Een groepje dier jongelieden verkondigde luide op straat den lof van Virchow, toen een hunner uitriep: „Virchow; er is geen klein kind of het kent hem;" „Wacht even, riep een. ander, laat ons eens n proef nemen bij den eerste den beste." Zij passeerden juist de kazerne en vroegen aau den schildwacht: „Niet waar, u kent Virchow immers wel? Virchow, antwoordde de grenadier, Virchow, neen, die staat niet bij onze compagnie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2