N I E IJ W E No. 827. Zondag 31 Augustus 1884 9e Jaargang De nederlaag van het libe ralisme in België. BUITENLAND. Het zware kruis. HAlRIIMSdHE COURANT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem i 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzmderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BÜBEAÜ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DEK ADVERTENTIÉH Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPEK8 LAUREY. Vervolg.) De eigenlijkekern van den strijd,aldus schreef de Echo du parlementhet orgaan der liberale Regeering, is de schoolwet. De gansche liberale pers herhaalde,aan den voor avond der verkiezingen, dezelfde woorden en alle Katholieke bladen waren dezelfde mee ning toegedaan. Geen andere wet had im mers als deze, den strijd verscherpt en de voorspelling van den Prins de Ligne ver vuld, ul. dat zij het land in Ghibellijuen en Welfen zou splitsen. Maar de vrijmetselaars h adden reeds lang erkend, dat men het Katholieke België niet anders kou ten val brengen; dan door de school. De oude tra dities werden bij de jeugd in de kiem ver stikt, en een gansch nieuw geslacht, dat den ouden Katholieken geest in de liberale scholen had verloren en den geest van on verschilligheid en van ongeloof jaren lang bad ingezogen, moest dienen om het doel te bereiken, dat de broeders* zich hadden voorgesteld. Toen de liberalen in 1878 aan het bewind kwamen, meende men dat het tijdstip ge komen was om de plannen der loge te ver wezenlijken. Niettegenstaande het verzet der Katholieken,werd de bekende schoolwet aan genomen en den eersten Juli 1879 gepu bliceerd. De Katholieken, die het groote gevaar kenden, werkten de plannen der loge tegen en richtten met kolossalen bijval der gansche Katholieke wereld, overal scholen op, die al ras de Staatsscholen overvleu gelden. De Regeering, over zulk een onver- wachten tegenstand en onverhoopt succes ten hoogste verbitterd, geraakte in woede en deinsde voor geen tirannie terug om den tegenstand der haar zoo dierbare wet te keeren. Zij dwong de gemeenten nieuwe scholen of beter gezegd, paleizen te bouwen voor de ledige scholen nieuwe onderwijzers te benoemen, de jaarwedden dier onder wijzers te verhoogen en alle ondersteuning aan de Katholieke scholen te weigeren. Zij dwong de ambtenaren, hunne kinderen naar de staatsscholen te zenden en schaamde zich niet, het geld der armen als een wapen te gebruiken en aan de behoeftigen elke on dersteuning te weigeren, als zij, de stem van hun geweten volgende, hunne kinderen naar de Katholieke school zonden. Zij riep ten slotte, met de hulp der haar goedgezinde kamermeerderheid, de schandelijke zooge naamde parlementaire enquête in 't leven, die de bevolking op het land vrees aan joeg en het aanzien der Geestelijken moest vernietigen. Toen men ook daarmede het doel niet bereikte, behalve dat de genomen FEUILLETON. Vevolg en slot). Braak scheen echter veroordeeld te zijn, dien dag geene dan onaangename ontmoetingen te hebben; want nauwlijks was hij eenige schreden voortgegaan, of hij bevond zich tegenover het schoolgebouw. De school ging juist uit, en de leerlingen stormden op straat, evenals altijd, belust om plagerijen uit te richten. Braak was niet op zijn gemak, en hij meende hunne spotter nijen en uitjouwingen al achter zich te hooren. Zijne vrees was niet ongegrond; ternauwernood was hij voorbij de deur der school of hij hoorde een luid „hoera!" en een vijftigtal jongens begonnen hem achterna te loopen, met de vingers op hem te wijzen en hunne petten en mutsen in de hoogte te gooien. „Ziet eens, ziet eens!" riep de een, „daar maatregelen aan de liberale inquisiteurs belangrijke sommen verschaften, dacht men er aan het onderwijs verplichtend te maken, om zoo doende de ledige scholen met ge weld te vullen. Bovendien zorgde men ook voor de vrienden, men richtte een gansch leger goed bezoldigde school-inspecteurs op, die gezamenlijk, op kosten der belasting- betalenden, in dienst der loge werkten. Op deze wijze bracht men het zoo ver, dat het budget van 't onderwijs in den tijd van zes jaren van 11 millioen op 22 millioen steeg, waarbij nog 44 millioen komen voor schoolgebouwen, van welke er reeds 24 zijn uitgegeven en de overige voor verderen op bouw van schoolpaleizen zijn bestemd. In 't voorbijgaan zij hier vermeld, dat de zoo onbaatzuchtige Minister van Onderwijs, de bagatel van 400.000 franks besteedde, tot versiering van zijn hotel. Dit alles moest natuurlijk niet slechts onder de Katholieken, doch ook onder die liberalen, welke nog niet alle gevoel voor gerechtigheid verloren hadden, eene groote verbittering teweegbrengen en den val van het Ministerie veroorzaken. De liberale Meuse van Luik, bekende dan ook openlijk »dat de dwaasheden op 't gebied der school, de oorzaak van het ongeluk der liberalen zijn. De overdreven uitgaven,» zoo gaat dit blad voort, hebben nieuwe en druk kende belastingen noodzakelijk gemaakt; de schooliuspecteurs zijn pacha's; men be handelt de gemeenten als ware men in een vijandelijk land; vandaar algemeene onte vredenheid.* En de Nouvelles de Bruxelles schreven: Bij na de gansche liberale partij heeft zich vergist, daar zij meende dat het gansche land de nieuwe schoolwet met in genomenheid zou ontvangen, 't Is treurig dat men het zeggen moet, maar wij hebben in deze affaire bijna alle gemeenten van het Rijk geweld moeten aandoen. De weel derig gebouwde schoolpaleizen hebben fabelachtige sommen gekost en hebben weinig of geen scholieren.* Een scherpere veroordeeliug der liberale school-politiek, is wel niet te denken dan deze stemmen uit het eigen kamp. Doch niet alleen op het gebied van 't on derwijs, op elk ander gebied toonde zich de willekeur en ongerechtigheid van het Minis terie der loge. Aangezien de Geestelijkheid bovenal zich in den strijd tegen de nieuwe schoolwet onderscheidde en de Bisschoppen, onder goedkeuring van Rome, de wet ver oordeelden, zwoer men den Clerus wraak. De diplomatieke betrekkingen met den h. Stoel, die zelfs in Frankrijk onder een Gambetta waren aangehouden, werden onder de schan delijkste voorwendsels afgebroken. Overal werd de Geestelijkheid bemoeilijktde testa- loopt een geteekend schaap, dat naar den slachter moet." „Ziet gij niet," antwoordde een ander, „dat het een kruisvaarder is, die naar Palestina gaat, om de Turken te bekeereu!" „Neen," riep een derde, „hij heeft geen zwaard of lans, 't is zeker een misdadiger die uit de gevangenis ontsnapt is en wellicht een brand, merk van den beul zal gehad hebben!" „Och kom jongens," riep er weer een „de man is stellig door een razenden houd gebeten, en zoo niet, dan heeft hij eene besmettelijke ziekte!" En het gejoel en gejouw der schooljeugd weer galmden door de straat. Braak werd bleek van woede; hij sprong om, als een bulhond, die door een troep straatjongens vervolgd wordt en misschien zou hij zich erg op de jongens gewroken hebben, ware meester Goedhart niet aan de deur komen staan. Braak ging naar hem toe, en beklaag de zich, dat zijne school uit niets anders dan ben gels en straatjongens bestond. De heer Goedhart antwoordde hem bedaard, dat hij in de verste meuten, die ten gunste van kerkelijke doel einden waren gemaakt, werden willekeurig door den Minister van Justitie veranderd, en kerkelijke stichtingen aan de staatsscholen prijs gegeven. Ten slotte wilde men nog eene klooster-enquête in 't leven roepen, om te onderzoeken, hoe de kloosters hunne be zittingen verkrijgen, hoe zij deze beheeren en tot welk doel zij hunne inkomsten ge bruiken. Al deze daden van geweld waren natuurlijk eene openbare ongerechtigheid, doch de Regeering gaf zich niet eens de moeite, ze met een schijn van recht te be- kleeden; zij verklaarde zelve, dat zij zich aan de Geestelijkheid wilde wreken en een einde wilde maken aan het verzet tegen de nieuwe schoolwet. Eene Regeering echter, die maatregelen van wraak en hartstocht neemt, inplaats van zich door billijkheid en rechtvaardigheid te laten leiden, spreekt zelve haar doodvonnis uit en moet nood wendig vallen. De kieswet, onder het Katholieke Minis terie tot stand gekomen, was voor de liberalen zeer gunstig; vele Katholieken maakten Malou er een verwijt van. Doch de liberale Regeering trachtte haar nog op elke wijze in haar voordeel te veranderen en ontnam aan vele Geestelijken en land bouwers het kiesrecht. Op de ambtenaren werd bij de verkiezingen de grootste pressie uitgeoefend. In één woord, ieder eerlijke liberaal moest bekennen, dat het de Re geering slechts te doen was om de publieke opinie te bedriegen. De grootste onrechtvaardigheid legde de Regeering aan den dag bij de benoeming der rechters en ambtenaren. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat bij elke benoeming de politieke gezindheid van den candidaat in aanmerking werd genomen. Verdienste lijke mannen werden, ondanks hunne aau- spraken, gepasseerd, als er bloedverwanten of vrienden van Frère-Orban naar een winst gevende betrekking dongen. Van Bara, den Minister der ongerechtigheid, zoo als men hem placht te noemen, is net bekend, dat hij aan een gansch leger bloedverwanten invloedrijke en winstgevende betrekkingen heeft bezorgd. Hoe ver in dit opzicht de schaamteloosheid van het Ministerie giug, bewijst 't feit, dat het nog in den nacht van den 9den op den lOdeu Juni, in 't zekere vooruitzicht van zijn val, een num mer der staatscourant liet drukken, hetwelk een lange lijst benoemingen van liberale vrienden bevatte. Ouder deze benoemingen bevond zich ook die van een liberalen in genieur, die tot ingenieur eerste klasse werd bevorderd. Door deze benoeming werden 64 oudere, voor 't meerendeel uitstekende man nen gepasseerd. Geen wonder, dat het ver- verte de onbeleefdheid bij zijne scholieren niet zou willen aanmoedigen, maar dat het witte kruis, hetwelk op zijn rug stond, wel volwassen en deftige menscken zou doeu lacheu, inplaats van schooljongens. „Wat kan u dat kruis schelen,7 hernam Braak op een bitsen toon; „is mijn rug dan mijn eigendom niet meer?" De onderwijzer boog beleefd, en Braak ging heen. Maar het witte kruis begon al zwaarder en zwaarder op zijn schouders te drukken, en hij begon te denken, dat het hem niet zoo ge makkelijk zou vallen, als hij wel gedacht had, om vrij van huishuur te blijven. Als hij nu al zooveel spotternijen om dat teeken moest verdra gen, wat zou het dan wel worden, als men de reden wist, waarom dat dwaze teeken er op stond; zou men dan niet roepen, daar is de qui- tantie van zijne huishuur? Stilzwijgend gaan we alle onaangenaamheden voorbij, die onze arme kruisdrager te verduren had. Op de straat, in zijn eigen huis, van zijne lieve wederhelft is 't ons reeds bekend. Braak trouwen in de onpartijdigheid der rechters eu ambtenaren geschokt werd en de on tevredenen en teruggestelden den val van het Ministerie der willekeur en ongerech tigheid zeer in de hand werkten. (Slot volgt.) Naar te Hamburg uit Madera bericht is ont vangen, heeft de Duitsche Consul-Generaal Nachtigall op nog meer plaatsen ter West kust van Afrika de Duitsche vlag gehescheu, en wel te Malimba en te Groot- en Klein- Batanga, zoodat thans ook de kuststreek bezuiden Kamerun en wel tot Batanga zich in handen der Duitschers bevindt. Een Duitsch gezautschap gaat naar Perzië. Aan het hoofd staat de Heer Von Braun schweig, tot dusver Consul-Generaal te Sofia, aan wien Prof. Brugsch als raad van legatie, benevens een militair attaché en een legatie-secretaris zijn toegevoegd. Zij zullen 1 September a. s. vertrekken. De limes heelt uit Foochow een te legram ontvangen, inhoudende: dat alle verdedigingswerken langs de rivier de Min vernield en de Chiueesche troepen gevlucht zijn. De Frausche vloot kon met het bom bardement voortgaan, maar land te bezet ten was onmogelijk. Naar de Pall Mall Gazette meldt, heeft de Duitsche Regeering aan de Mogendheden een voorstel onderworpen, strekkende om eene strenge quarantaine van drie weken te Suez op te leggen aan alle schepen, die langs het kanaal van havens komen, welke door cholera besmet zijn. Opnieuw komt uit Caïro 't gerucht van eene groote overwinning, door Gordon den llden 11. op de Soudaneezen behaald, maar de bevestiging daarvan zal, als altijd, wel weer uitblijven. De Britsche Regeering schijut iets dergelijks nog altijd tot demo gelijkheden te rekenen, waut in de officiëele kennisgeving van Wolseley's aanstelling wordt van de expeditie uog altijd gesproken »voor het geval zij mocht blijken noodig te zijn.* Naar het blijkt, wordtWolseley naarEgypte gezonden omdat Stepheuson er op blijft aandringen Suakin tot operatie-basis te nemen voor de expeditie naar Khortoum, daar het Nijl-plan, waarmede de Regeering bizonder is ingenomen, door hem als on uitvoerbaar wordt beschouwd. Wolseley zal waarschijnlijk aanstaanden Zondag naar Egypte vertrekken. Hij gaat over Triest, waar hij en Lord Northbrook aan boord zullen gaan van het Engelsche adviesjacht Iris, met bestemming naar Alex- andrië. verzette zicli nog eenigen tijd tegen al die be schimpingen, maar eindelijk begreep hij toch, dat hij nergens meer rust had, zoolang dat tee ken op zijn rug stond, en uit eigen bewe ging begon hij het er af te doen. Den volgenden Maandag ging hij vroegtijdig naar zijn huisbaas, met het geld van de huur in de hand. „Ha, ha, Braak", zei Hamers toen hij hem zag, „ik dacht wel, dat ge spoedig berouw zoudt hebben. Nu, 't is een goede les voor alle afgunstige en ongeduldige karakters, die ieder oogenblik over God en hun toestand klagen. Braak, verlies dit geval nooit uit uw geheugen. Hij, die ons geschapen heeft, legt den mensch geen zwaarder lasten op, dan hij dragen kan. Beklaag u dus nooit, ongelukkiger te zijn, dan anderen; want gij weet niet, hoe het bij uw buurman gesteld is. Alle kruisen zijn zwaar, maar geduld, moed en goede wil maken hen altijd licht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1