li i M IV fi L A i\ D. Wat men door algemeen stemrecht bedoelt. GEMENGDE BERICHTEN. Door de politie te Bern zijn ver scheidene bekende anarchisten in hechtenis genomen. Bij huiszoekingen werden een aantal opruiende geschriften gevonden. De Regeeriug heeft verklaard, dat zij met groote gestrengheid tegen de anarchis tische beweging te werk wil gaan. Op het Russische grondgebied van den Amoer, aan de Russisch-Chineesche grens, zijn, naar men bericht, onlusten uitgebroken onder de vroegere Chineescke onderdanen aldaar, die afscheiding van Rusland verlangen. Of de beweging al dan niet door China begunstig wordt, is niet met zekerheid bekend. De chef der politie te Warschau heeft bij openbare aankondiging ter kennis van de bevolking gebracht, dat de Keizer tegen het einde van Augustus te Warschau ver wacht wordt. Tevens gaf hij aan de bevol king verlof inderdaad zeer genadig! - om hare huizen te versieren en te verlich ten. Te Lissabon zijn tijdingen ontvangen van den Congo, waarin gemeld wordt dat de Koning van een der districten gezanten naar Nokki en Boma heeft afgevaardigd, om als suzerein vorst te protesteeren tegen de tractaten, die de hoofden met de Asso ciation internationale Africaine gesloten heb ben. De Koning verklaart dat de hoofden geen recht hadden eenig grondgebied af te staan en dat zij gehouden waren de souve- reiniteit van den Koning van Portugal te erkennen. Afschriften van het protest zijn gezonden aan de Portugeesche Regeeriugen aan de Association internationale Africaine. Dat te Spezia de cholera zoozeer om zich heen heeft gegrepen, moet vermoede lijk ook al, gelijk te Marseille en te Tou lon, worden toegeschreven aan het slechte rioolstelsel. Zoo kan het verklaard worden dat de ziekte, na den hevigen regen op Vrijdag Jl., op eenmaal eene schrikbarende verhouding heeft aangenomen. Ook gedu rende de zware regens in het vroegere voor jaar werd Spezia door eene ziekte geteis terd. Toen was het diphteritis. Sedert de vorige opgave kwamen te Bus- ca 25 gevallen van cholera voor. Te Spe zia zijn van den 24sten, middernacht, tot den 26sten ,s middags, 17 personen aan de ziekte overleden. In het geheel is er het aantal dooden geklommen tot 97. Men kan dat weten, zegt het Dagblad, door de organen van Werklieden-vereenigingen, maar vooral door het Orgaan van den Neder landschen Bond ter bevordering van Algemeen Stemrecht. In No. 12 leest men: „Door 't stemrecht voor allen zal ieder zijn meening kunnen kenbaar maken omtrent zijn keuze, wie deel zal uitmaken der Volksvertegen woordiging. Alzoo, wij werklieden zullen dan daarheen zenden die mannen, welke studie ge maakt hebben van den toestand der arbeidende klassen. Die mannen, wien het niet onverschillig kan zijn, of daar duizenden en duizenden zonder arbeid rondloopen, omdat zij de meening hunner kiezers kunnen uitdrukken door wetten op den arbeid te doen stellen, dat niemand langer mag arbeiden dan b. v. 8 uur per dag; dan kunnen dus 2 man te zamen 16 uur opwegen tegen nu één persoon. Voeg hierbij een wet dat ieder die werkt recht heeft op een menschwaardig bestaan, dan is ook opgeheven, dat minder arbeidsuren minder weekgeld zal bedragen. Blijkt dat met 8 uur de dag nog te lang zoude zijn naar het aantal arbeiders, wat nood! dan 6 uur. Voeg hierbij den arbeid verricht door vrouwen wat mannenwerk is, te doen vervangen door mannen, dan geeft dit den man brood en de vrouw terug in het huishouden. Kinderen, die nu in de fabriek noodig zijn, doordat de toestaaden het meebrengen, dat de bijdragen door hen in het huishouden niet gemist kunnen worden, zullen door algemeen stem recht voor een zeer groot deel minder noodig zijn in de fabriek en een verplichte plaats in de schoolbanken ontvangen. Dat en nog veel meer kan verkregen worden door Algemeen Stemrecht." Werktijd derhalve van 79, 1012, 24 of hoogstens tot 6 uur schijut te behooren tot een menschwaardig bestaan; en die 36 of 48 uur 's weeks moeten evenveel loon geven als een arbeid van tien uren daags opdat voor eten en slapen 16 a 18 uur daags overblijvel 't Is su bliem Woensdag-avond, op het banket van het let terkundig congres te Brugge, werden door den Gouverneur namens de Belgische Regeering aan prof. J. A. Alberdingk Thijm de versierselen van ridder der Leopoldsorde aangeboden. De Minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat, volgens ingekomen ambtsbericht, de Aziatische cholera zich in Frankrijk en Italië uit breidt, gelet op de art. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad No. 35), heelt alle Frau- sche havens aan de Middellandsche Zee en de aan die zee gelegene havens van Italië, van de Fransche grens tot en met de haven van Civita-Vecchia, besmet verklaard. Het gerucht, als zou bij het Ministerie een wetsontwerp in bewerking zijn tot invoering eener belasting van het kapitaal in portefeuille, meent het Dagblad ten stelligste te kunnen te genspreken. Dinsdag 23 Sept. a. s. vertrekt uit Am sterdam eene bedevaart naar de Grot van O. L. V. van Lourdes te Maastricht. De predikatiën zullen aldaar gehouden worden door den Zeereerw. Pater M. H. Reuser S. J. De terugreis is bepaald op Vrijdag 26 Sept. des morgens vroeg. De prijs der retourkaarten zijn van Amsterdam f 10.50 in de eerste, f 8.25 in de tweede en 5.50 in de derde klasse. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den heer H. M. Werker, Heerengracht 303 te Amsterdam. Het programma van de vijfde algemeene vergadering der Nederlandsche St. Gregorius-Ver- eeniging, welke den lOden Sept. a. s. te Gouda zal plaats hebben, is als volgt: Te half elf: plech tige Hoogmis in de O. L. V. kerk. Te een uur: bijeenkomst in de zaal Kunstmin van de socië teit Ons genoegen in de Boelekade. 1. Verslag van den toestand der Vereeniging. 2. Toespraak van den Eerw. Zeergel. heer H. A. G. Van Son,Pro fessor aan het Seminarie te St. Michielsgestel: de populariteit van den Gregoriaanschen zang. 3. Onderrichtende repetitie van Gregoriaansche ge zangen, te leiden door den Eerw. Zeergel. heer_M. J. A. Lans, Professor aan het Seminarie Hageveld te Voorhout. 4.Toespraak van den Eerw. Zeergel. heer B. P. Vergroesen, Professor aan het Seminarie „de IJpelaar" bij Breda: de eigenschappen van een goed kerkzanger. Te drie uur: gemeenschappelijk middagmaal. Te vijf uur uitvoering en plechtige zegen. De afdeelingec O. L. V. van Gouda en Kabauw zullen zich doen hooren; het orgel zal bespeeld worden door den heer Jos. Verlieijen, organist van de Mozes en Aarons-kerk te Am sterdam. Na afloop der uitvoeringen: gezellige bij eenkomst in de zaal der R. K. Leesvereeniging. Amsterdam, 29 Aug. Aanstaanden Maandag en Dinsdag hebben de toelatings-examens plaats voor het hier ter stede door „Toonkunst" opge richte Conservatorium voor de muziek. Het aan tal adspiranten moet zeer bevredigend zijn. Wijk bij Duurstede, 29 Aug. Iu deze ge meente is een 16 jarig jongeling bij het baden in het Kanaal verdronken. Leersum, 29 Aug. Na de geheele maand daarvoor in de weer te zijn geweest, is het thans den rijksveldwachter A. Van Amerongen alhier mogen gelukken, den brutalen dief op te sporen, die in het begin dezer maand onder Amerongen op het landgoed „den Heuvel" al de kippen en ook het hok stal. Maasland, 29 Aug, Alhier is eene dienstbode bij het spoelen van linnen in het water gevallen en verdronken. Weert, 29 Aug. In den nacht van 25 op 26 dezer hebben dieven bij den kantonrechter Loix alhier ingebroken, en daar veel van waarde mee genomen. Eukele voorwerpen zijn bij het huis teruggevonden, die de dieven blijkbaar verloren hebben. De daders zijn onbekend. Nijkerk, 29 Aug. Voor eenige dagen kwam hier een werkman te huis met eenig verdiend loon. Daarbij was een muntbiljet van f 10. Hij legde 't geld bij zijne pijp op de tafel. Nadat hij even de kamer uit gegaan was, nam zijn vijfjarig zoontje vlug de pijp en wilde de daarin aanwezige tabak in brand steken met het muntbiljet. De vader, terugkeerende, kon slechts een zeer klein gedeelte van het biljet van den brand redden. Alfred Nixon, kapitein der Lon- densche Tricycle-club, heeft dezer dagen op zoo danig voertuig de reis van Landsend in Cornwall naar John o'Groat's house in Caithness-shire, een afstand van 856 Eng. mijlen, met pak en zak in 1 dagen ll3/4 uren afgelegd. Volgens de Bassegna werden in den spoortrein van Spezia naar Genua vier personen door de cholera aangetast, en stierven zij allen gedurende de reis. De rijtuigen waarin zij gezeten waren, werden dadelijk verbrand, en de minister van binnenlandsche zaken heeft,in overeenstemming met zijn ambtgenoot voor openbare werken, be volen dat elke trein, die een tamelijk langen afstand heeft af te leggen, voorzien zal zijn van een geneesheer, om dadelijk hulp te bieden als de cholera zich onder de reizigers openbaart. Natuurlijk dat de trein ook geneesmiddelen met zich zal voeren. Aan den geneesheer zal voorts een oppasser moeten toegevoegd zijn. Twee luchtreizigers uit Lausan ne zijn ongelukkig met hun ballon in het meer van Genève terecht gekomen. Zij werden daar gered door het jacht Sachem, en behouden te Evian aan land gezet. Krupp. Een artikelin de Neue Freie Presse, waarin eene vergelijking wordt ge maakt tusschen het vroegere rijkversierde on praktische geschut en de tegenwoordige Krupp- kanor.nen, wijst op den toepasselijken klank van den naam Krupp. t,Krupp\" zoo luidt het. Zou men niet meenen dat er gepredestineerde namen zijn, en dat die naam niemand anders dan een groot geschutgieter kan toebehooreu. De naam van zijn Engelschen vakgenoot, Armstrong, duidt ook zoo iets krachtigs aan, maar in den naam Krupp komt lat toch nog veel sterker uit Krupp!... Die naam staat daar als een mortier van het zwaarste kaliber, en het dreunt alsof een batterij vuur geeft wanneer hij uitgesproken wordt. Maar neen, de naam wordt eigenlijk niet uitgesproken hij buldert: Krupp!! Van een man met zulk een naam kan men geen renaissance- sieraden en krullen verwachtenzijne kunst is van eene andere soort. Hij vervaardigt een stoom hamer van 1000 psardekracht, en bestiert dien met zijn wijsvinger; giet kanonnen, waarvan de loop over de 100,000 kilogrammen weegt en weet het zoo in te richteD, dat men ze als pen- neschachten hanteert. Te Hoogkarspel beleefde jl. Zon- dag de de heer Jb. Avis den dag, waarop hij zich vóór 60 jaren als geneesheer aldaar vestigde. Gedurende die reeks van jaren was hij geen enkele maal door ongsteldheid verhinderd, zijn praktijk waar te nemen. Tijdens den jongsten storm aan de kust van Newfoundland, verongelukten 16 visscherssmakken en drie schoeners. In een smak verdronken vier mannen en twee vrouwen. Nu er te Amsterdam geen Chi- neezen om uit te jouwen zijn, schijnt het volk zich te kunnen behelpen met minder zeldzame personen, landgenooten zelfs, als ze er maar een eigen kleederdracht op na durven houden. Een troepje lieden uit den effectenhoek ter Beurze, heeft Woensdagmiddag net zoolang gedrongen totdat een viertal Zeeuwsche landlieden op straat stonden. De ernstige effectenhandelaren hebben wèl reden zich geluk te wenschen met zulke vakgenooten 't Is min! De Zwitsersche natuurwonde r- fabriek" heeft weer aanwinst gekregen. In een vertakking van het Rhonedal, heeft een man, die onder de wunderbare Brücke bij den Tète Noire doorkroop, daar eene grot ontdekt, met een klein meer en een waterval er in. De toe gang tot de grot wordt vergroot en van den In September a. s. af is het „natuurwonder" voor ieder te bezichtigen. Wacht u voor de zakkenrollers! „Alleraardigst zulk een tentoonstelling3tijdmen maakt zoo prettig met allerlei interessante rnen- schen kennis", dacht wellicht een tentoonstel lingsbezoeker, die eergisteren-middag in een der groote cafés te Amsterdam wat zat uit te bla zen en zich liet vergasten op een belangwekkend verhaal van, een net gekheden onbekende, die uit pure gezelligheid naast hem was komen zit ten. Alleraardigst dat kennismakenDe goede man sprak een uur later geheel anders. Toen toch bemerkte hij tot zijn schrik, dat de inte ressante kennis hem zijne portefeuille had ont futseld, waarin behalve gewichtige documenten ook een bankje van 100 gulden geborgen zal. Uit Weenen wordt alweer eer. postdiefstal bericht. Er werden nu een aange- teekenöe brief, ter waarde van 2000, en nog eenige brieven met geldswaarde gestolen. Omtrent de daders van al de postdiefstallen, die de po litie volgens een vroeger bericht op het spoor was, schijnt nog maar niets naders bekend. Een landbouwer van Colmar, die dezer dagen te Parijs vertoefde, beging de on voorzichtigheid met een onbekende, die hem aan gesproken had, in een koffiehuis te gaan drinken Met zijn nieuwe keuuis een wandeling makende, voegden twee andere onbekenden zich bij hen, en het einde was, dat de vreemdeling op een eenzame plek door de drie individuen aangegre pen werd, gekneveld en beroofd. Gelukkig bracht de onvoorzichtige boer er het leven af; maar een portemonnaie met 285 fr. zal hij wel nooit terugzien. Woensdag -morgen werden door de politie gevonden in het gras aan de Ruyter- kade te Amsterdam twee jongens, van 11 en 13 jaren, beiden in verregaauden staat van dronken schap verkeerende. Naar het betrokken commis sariaat overgebracht zijnde, werden aldaar in het bezit van den oudsten knaap, den gewezen loop jongen van een goudsmid, eenige sieraden ge vonden, welke ten nadeele van zijn patroon bleken te zijn gestolen. Een vreeselijke gebeurtenis wordt uit Betlach (Solothurn) gemeld. Een boer was met zijn kind naar het veld gereden om voeder te halen. Gedurende het laden wordt het kiud moede, kloutert op den wagen en slaapt spoedig in. De vader, druk aan den arbeid, let niet op het kind en gaat voort klaver in den wagen te werpen tot dat deze er geheel mee gevuld is en de vader zijn zeis in de massa steekt om naar huis te rijden. Omziende mist de man zijn kind; overal wordt gezocht, maar nergens vindt men den kleine, totdat men thuis gekomen bij 't ontladen van den wagen, het verminkte lijk van het knaapje te voorschijn brengt. Men stelle zich de ontstel tenis van den rampzaligen vader voor. Door den heer J. P. Wesseling, te Beverwijk, is een karnwerktuig uitgevonden, dat op het gebied der zuivelbereiding groote voor deden belooft. Proeven, met dit werktuig door verschillende landbouwers genomen, hebben ver rassende uitkomsten opgeleverd. Het prijkt thans op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, De Arrond. Rechtbank te Utrecht behandelde eergisteren de zaak van G. W., vrouw van A. O., vroeger spoorwegwachteres te Barne- veld. Zij werd beschuldigd verzuimd te hebben de sluitboomen te sluiten, waardoor de trein in aan raking kwam met een wagen bespannen met een paard, zoodat de wagen omviel en een der daarop zittende personen met den trein een eindwegs werd mede gesleept en den volgenden dag aan de bekomen wonden is overleden, terwijl drie anderen, minder ernstig gekwetst werden. Zij is veroordeeld tot 45 dagen celstraf en ééne geldboete van 25 en drie van f 8. In het „Glazen Paleis" te Mun ches is een bestuurbare ballon te zien, die echter niet, zooals tot nu toe met luchtballons het geval was, van zijde is, maar vervaardigd is uit een met caoutchouc overtrokken stof. Deskundigen beweren, dat de uitvinder het raadsel der be stuurbaarheid opgelost heeft. Of nu ook het middel, om tegen den storm in te varen, gevonden is, valt nog te betwijfelen. In een tapperijteNeustettinkwam dezer dagen een smidsknecht een glaasje bran dewijn drinken, toen plotseling zijn kleederen in lichte laaie stonden. Men bluschte hem spoedig, maar de man had zulke zware brandwonden be komen, dat hij weldra overleed. Een leerling is gevat onder verdenking van de kleederen van den smid in brand gestoken te hebben. Hij bekende, dat hij hem, voor de grap, met spiritus begoten heeft, maar hij ontkent, hem met een lucifer in brand te hebben gestoken. De verontwaardiging tegen den leerling is algemeen en het had weinig gescheeld of zij had zich in volksongeregeldheden lacht gegeven. Eene kostbare verzameling waaiers is in Spanje verkocht. De catalogus, door eenige kunstenaars geïllustreerdkostte 125 fr. Een waaier, die der Prinses Adelaide van Savoie toe behoord had en door Watteau geschilderd was, en JJne Fêtea, Gythere voorstelde, bracht 3675 fr. op. Twee andere waaiers, door Lebrun en Boucher geschilderd, werden voor 2254 en 4728 fr. ver kocht. De eerste machinist van de Nisero zegt in een schrijven aan den tweeden machinist (die met kapt. Wilson in vrijheid werd gesteld), omtrent den toestand der gevangen bemanning: „Wij zijn nu op een klein eiland, op veertig mijlen atstands van Sassom en wij worden goed van levensmiddelen voorzien. Da Radjah geeft ons allerlei verklaringen van de reden, waarom wij niet in vrijheid gesteld worden, maar wij ge- looven niet wat hij zegt. Hij is een groote schurk." De rivier de Amstel te Amster dam poseert tegenwoordig als Italiaansch water! Men vindt daar namelijk een echte Venetiaan- sche gondel. Zij vaart af van het Amstelhötel, waar zij een naar Italiaansch model gebouwde ligplaats heeft en werd bediend door twee Italianen, die het ranke, 12 M. lange bootje met groota bekwaamheid stuurden. Zij hadden hier geen nauwe kanaaltjes met lastige hoeken door te varen, doch zochten nu en dan, om hun bedrevenheid te toonen, met opzet een ietwat moeilijk vaarwater. In hun fraai, kleurrijk matrozenpak, een nationale sjerp om het middel, stonden ze op de voor- en achterplecht der spitse boot. Deze is een waar juweeltje. Naar de aanwijzingen van een gast van het Amstelhötel, de prinses Pallavicini, werd ze door de bekende gondelbouwers, gebroeders Frasti te Venetië, gebouwd. Volgens de voorschriften der oude wet, die tot keering eener steeds groo- ter wordende weelde, den Veuetiërs eenmaal het hebben van zwarte gondels gebood, is ook deze boot geheel donker. Alleen kan over het mid dengedeelte, waarin zes zachte zitplaatsen zijn, een kleurrijk tentje geplaatst worden wanneer men niet iu den zonneschijn wil varen en oök niet de prachtige wiuterkap noodig heeft, door welke het compartimentje op een kostbaar koetsje begint te gelijken. De gondel is iu de eerste plaats be stemd voor de gasten vau het Amstelhötel, doch zal wellicht ook voor anderen verkrijgbaar wor den gesteld. Het hoofd der Londensche politie, sir Edmond Henderson, heeft zijn gewoonlijk zeer interessant jaarverslag, ditmaal over 1883, open baar gemaakt, Waaraan het volgende onieend is De politie van Londen telde 31 Dec. 11. in 't geheel 12 622 man, waarvan 235 super-inten- denten, 611 inspecteurs, 1036 sergeants en 10 950 constables (agenten.) De uitbreiding van de hoofd stad was "Weer aanmerkelijk. Niet minder dan 21 110 nieuwe huizen werden gebouwd en de daardoor verkregen straten en pleinen beslaan een lengte van meer dan 56 Eng. mijlen. Mis drijven eu dronkenschap namen in 1883 weer aanmerkelijk toe. In arrest genomen werden 79 373 personen tegen 73 416 in 1882. Onder deze in dividu's waren er 19 487, die van de straat ver wijderd moesten worden wegens dronkenschap, en 22 279 wegens diefstal en inbraak. Terwijl de vreemdelingen zoo schrijft de Ilaagsche correspondent der Zutj. Ct. in groote drommen hier komen om van de schooue natuur te profiteeren, gaan honderden Ha genaars de boorden van Rijn, Moezel of Donau opzoeken. Zelfs onder de lagere standen begint het reizen naar den vreemde iu trek te komen. Dezer dagen miste ik bij een mijner vrienden den gewo nen huisknecht. ZEd.was met zijne familie voor drie weken op reis naar Duitschlaud gegaan. Werkelijk historisch, M. d. R. Aan de kust van Kerry is een 63 voet lange en 30 voet dikke walvisch op het strand gedreven. Het zuiden vanLimburg trekt dit jaar vooral de aandacht van vreemdelingen. Zel den, zoo wordt ons van daar geschreven, was hun aantal zoo groot en zoo verscheiden. Dezer dagen nog kwam een professor van het Lyceum „Louis le grand" te Parijs met zeven zijner leerlingen, waaronder twee Rumenen in nationale kleeder- drucht, Maastricht en zijn omstreken bezoeken. Maar ook vele Nederlanders geven dit jaar de voorkeur aan de schooue natuurtafereelen in hun eigen land, boven die in den vreemde. Jammer is 't dat de verkeermiddelen in het zuidoostelijk gedeelte van Limburg nog zooveel te wenschen overlaten en daardoor menigeen wordt afgehouden om ook aan deze schilderachtige en aan delfstof fen zoo rijke streek een bezoek te brengen. Terwijl Zondag-avond te Versa il- les een vuurwerk afgestoken werd, loste een naai ster van Montreuil drie revolverschoten op haar man, die onder de kijkers was. Deze werd niet gewond, maar wel een onbekende. Een aanzienlijk ambtenaar zat onlangs in zijn bureau aan den arbeid. Daar komt een bediende hem namens zijn vrouvv een uit - noodiging brengen van Graaf X. een landeige naar in de buurt, met het verzoek, zijn antwoord op de uitnoodiging mede te geven. IJ lings schrijft hij dit onder de tiitnoodiging neder en zendt haar terug in de meening, dat deze weder naar zijn vrouw teruggaan zou. Mevrouw echter had kort heidshalve den bediende van den Graaf zelveu gezonden en deze brengt het schrijven niet aan mevrouw, maar aan zijn heer. Bij het openen van den omslag leest de Graat de volgende korte, veelbcteekenende woorden: „Slecht eten, vervelend gezelschap. Wij gaan niet!" Krachtens de Vreemdelingenwet werden in de afgeloopen week door de rijkspolitie 87 vreemdelingen over de grenzen gebracht. Hier onder waren weder 23 Duitsche vrouwen, meest alle zoogenaamde kelluerinnen. Kleine oorzaken li e b b e n soms groote gevolgeneen vrouw te Zwolle braadde spek in de pan, en het einde was dat vier huizen, een hooiberg, een stal met twee koeien en ver-s scheiden andere zaken verbrandden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2