MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste berichten, De kamer vliegen. Voor geest en hart. Doorzetten. Allerlei. Letteren en kunst. Een Berl ij nschblad verhaalt van een zonderling daar ter stede, die dagelijks een exemplaar van alle mogelijke couranten koopt. Hij komt eiken morgen bij een dagbladverkooper de „geheele openbare meening" vragen, en als hij zijn pak gekregen heeft, springt hij er mee in een gereedstaand rijtuig, om hier of daar de bladen door te lezen. Heeft hij ze gelezen, dan deelt de vereerder der openbare meening de couranten op straat uit. Soms koopt hij nog een of twee stel couranten er bij, en besteedt dikwijls ruim 6 Mark op een morgen aan couranten. In de Amerikaanse he State 11 Ne w- Engeland, New-York en New-Yersey heeft het in den nacht van 24/25 Aug. zoo fel gevroren, dat in de boekweit- en maïsvelden groote schade werd aangericht. Een gevangenneming in het wa- tsr werd onlangs door twee politie-beambten, een brigadier en een agent, te Lyon volbracht. Een landlooper, dien zij opgepakt hadden, liep van hen weg en sprong in de Rböue. De brigadier sprong hem na, en haalde hem na eenigen tijd in en greep hem bij den kraag. Maar de vluchte ling greep den brigadier bij de keel en trachtte hem onder water te trekken. De worsteling dreigde voor beiden noodlottig te worden, toen eindelijk de brigadier er in slaagde zich los te rukken, den vluchteling („landlooper" was lnj nu niet meer te noemen) bij de schouders te grijpen en hem een oogenblik met het hoofd onder water te houden. Toen kwam, nog juist in tijds, de agent hem te hulp en zij brachten samen hun gevan gene op het droge. De zwempartij had een kwar tier geduurd en zij was voor de gerechtsdienaren bizonder gevaarlijk, daar zij pas een stevig ont bijt hadden gebruikt. Voor eenigen tijd, zoo verhaalt de Trovatore, ondernam een Engelsch opera gezelschap een kunstreis door Indië en Australië. Maar het waagstuk had een zeer treurigen afloop voor de leden. De eerste zangeres is nu kamer meisje in een hotel; de heldentenor is knecht bij een dierentemmer, en tot welk beroep de mindere grootheden van het gezelschap hun toevlucht moesten nemen, is niet bekend. Sic transit gloria mundi De dwaze en ergerlijke dames mode om ^ogels op de hoeden te dragen blijft, hoeveel er ook tegen gesproken en geschreven is, nog altijd gehandhaafd. Na een groote slachting onder de bonte vogels der tropische gewesten en der bosschen van Midden en Zuid-Amerika, en de daarop gevolgde duivenverdelging, waarvan millioenen dezer vogels slachtoffers werden, is men nu tot de meeuwen genaderd. Niet ver van Baltimore, op Cobbs-eiland, in de Chesapeake baai is een vogelslachting op groote schaal ten dienste van de mode. Op dit eiland, dat bekend is als een groote broedplaats voor zeevogels, heb ben zich nu een aantal jagers gevestigd die er alles wat veeren heeft neerschieten. Zij werken voor rekening eener ondernemende New-Yorksche dame, die met een huis te Parijs een contract heeft gesloten omtrent de levering van 40.000 vogels. Zij betaalt voor iederen dooden vogel 10 cents (Amerikaansch) en ontvangt te Parijs 40 cents er voor. De vederen der kleine zeevogels worden in allerlei kleuren geverfd, om op de hoeden van meisjes en vrouwen te prijken. Ook te leenen is dezer dagen de verstandige bepaling ingevoerd, dat honden op straat van een muilkorf voorzien moeten zijn of aan een touw vastgehouden worden. Zij werkt aanvankelijk uitstekend en men ziet reeds veel minder honden in de straten. Of de bepaling al dan niet tijdelijk is, wordt in de N. Fr. Presse, waaraan wij ons bericht ontleenen, niet gemeld. Maar dat zij noodig was, blijkt uit de dagelijksche berichten omtrent dolle honden in de Oosten- rijksche hoofdstad. In den loop van één week stierven daar niet minder dan acht personen aan watervrees, tengevolge van beten van honden. De treurige reeks der slachtof fers van de speelbank te Mor,te Carlo neemt nog altijd geen eind. Dezer dagen hebben er weer een jong Poolsch advocaat en nog een jongmensch, die er al hun geld verloren, zelfmoord gepleegd; de een door een pistoolschot, de ander door ver gift. Veelzijdige kunstenaars zijn, vol- gens Entsch's Theater Almanack, verbonden aan een klein Duitsch tooneelgezelschap, dat op een drietal provincieplaatsjes speelt. Daar treedt de lichtenopsteker in de naïeve rollen op; de kassier en garderobemeester speelt de komieke en de tooneelmeester en decoratieschilder de karakter rollen, terwijl de held en eerste minnaar tevens... afïicheverkooper is. Eergisteren-namiddag zijn 50 ge wapende soldaten met een extra-tram, op bevel van den Minister, uit Doesburg naar De Kruis berg bij Deutichem getransporteerd, waar sedert Maandag zich onder de opvoedelingen aldaar een geest van verzet en ongehoorzaamheid heeft ge openbaard; twee jongens zijn ontvlucht, doch later te Keppel weer opgepakt. Onlangs heeft men te Ssignach, in bet Russische gouvernement Tiflis, bij het uit diepen van een kanaal, een postkist met 40,000 roebel in geld teruggevonden, die ongeveer 40 jaren geleden, bij het instorten van een brug, verloren is geraakt en die daar door een dikke laag zand en slijk bedekt lag. Men had indertijd vruchteloos naar het geld gezocht en verscheidene menschen zijn er ongelukkig door geworden. Het districtshoofd kreeg zijn ontslag wegens de zaak en een bij Ssignach wonend edelman, Vorst An- dronnikoff, werd in hechtenis genomen onder ver denking van met den genoemden ambtenaar het geld gestolen te hebben. Hij bracht zeven jaren in gevangenschap door en hij stierf kort na zijn invrijheidsstelling, aan de gevolgen dier opsluiting, Thans dringt s orsten zoon er op aan dat men de eer zijns vaders, die door de ongegronde ver denking zoozeer gekrenkt is, herstellen zal. Deze dieren zijn niet slechts lastige, maar, volgens de nieuwste onderzoekingen, ook zeer gevaarlijke huisgenooten, want zij behooren tot de meest werkzame verspreiders van besmetting. Waar besmettingsproducten voorhanden zijn, ziet men tevens tal van vliegen, die zich er mede bezoedelen om daarna weder over onze voedings middelen te kruipen, waarin zij deze miasma- tische stoffen en de kiemen voor de ontwikkeling van microben achterlaten. Dr. Grassi-Rovellasch heeft in dit opzicht belangrijke onderzoekingen gedaan. Hij plaatste op eenigen afstand van de keuken een bord met eene menigte eieren van een menschelijken parasiet Trichocephalusen reeds na enkele uren vertoonden zich op de pa pieren, die in de keuken uitgespreid waren, de bekende vliegen faecaliën, waarin met behulp van het microscoop trichocephalus-eieren ontdekt werden. Een andermaal wierp hij stukjes van een lintworm Faenia solium), die hij in spiri tus bewaard had, in water. Na een half uur kon hij reeds het bestaan van lintworm-eieren waar nemen in het darmkanaal en in de faecaliën van vliegen, die bij het water geweest waren. Indien deze eieren levensvatbaarheid gehad had den en op voedingsmiddelen neergelegd waren, dan zouden de vet bruikers een lintworm gekregen hebben. Vliegen, die op beschimmelde room ge zeten be'oben, bevatten sporen van Oidium lactis en brengen deze indirect over op het menschelijk organisme. Men kan zich niet daarmede gerust stellen, dat die kiemen in het lichaam der vliegen gedood worden. Zelfs wanneer de spijsverterings sappen er op inwerken, wat voor bacteriën nog geenszins voldoende bewezen is, dan kau toch altijd een gedeelte aan de vernietiging ontkomen, daargelaten nog dat de beenen, de vleugels en de eetorgauen als dragers der besmetting nog onheil genoeg kunnen aanrichten. Volgens de onderzoekingen van dr. Koch zijn de verterings- organeu echter juist de zetel en de toegangswesr der microben en de voedingsmiddelen de dragers der champignons, die de infectie te weeg brengen. Daar nu de voedingsmiddelen bij voorkeur op gezocht worden door de vliegen, die met infec- tiestoffen bezoedeld zijn, zoo moet het eene van de grootste zorgen der huisvrouwen wezen om deze gevaarlijke gasten uit woning, keuken eu spijskamer te weren. Zelfkennis is een onfeilbaar middel tegen eigenliefde. Dor is hij, die niets in de gedachten krijgt, vervelend is hij, die een paar oude gedachten heeft, welke kern dagelijks als nieuw in het geheugen komen. Wilt gij met iemand bekend worden, doe dan eerst onderzoek naar zijne vrien den. Velen zijn door het zwaard gevallen, maar nog een grooter getal door de tong. Kleeding, lachen en gang verraden den meusch. Willen wij de dingen doorzetten, dan moeten wij eerst onze krachten beproeven, of de dingen ons zeiven niet terugzetten. Goede dingen staan ouder Gods leiding, en zijne hand zet mede door, waar de onze niets meer kan uitrichten; kwade dingen laten zich tot eene zekere mate doorzetten, dan staan zij op eenmaal vast als eene rots en wij kunnen geen haarbreed verder. Triumf der Wetenschap. Waarom zijn de dieven dikwijls wijzer dan de geneesheeren? Omdat zij bij het heengaan zeer juist weten wat den menschen mankeert Tegenstrijdig. Patroon, (tot een bediende, die zelf eene zaak gaat oprichten) Nu, Van Pom- pelen, wees steeds vlijtig, eerlijk en matig, dan zal het je altijd goed gaan, al gaat het je nog zoo slecht. De verstandige papegaai. De baroues Knik kerbol had van den admiraal Vlodderbom een zeer schoonen papegaai ten geschenke ontvangen, die echter geen woord kon spreken en bovendien niet leerzaam was. Ofschoon de barones hem eenige kleine zinnen, zooals b. v. „Goeden morgen," „hoe vaar je?" „Mevrouw is uitgegaan," en dergelijke, duizenden maal voorzeide, de vogel bleef steeds bij zijn eentonig gekras. Maar hoe verwonderd stond Mevrouw Knikkerbol op zekeren morgen te kijken, toen de papegaai haar op zeer duidelijke wijze toeriep: „Goeden morgen Mevrouw, hoe vaart u?" De gevederde vriend sprak vervol gens over het schoone weer, moedigde de barones aan eene flinke wandeling te maken en vroeg ten slotte zijn gewoon rantsoen suiker. Toen de baro nes onderzoek deed om dit wonder te' verklaren ontdekte zij al zeer spoedig de oorzaak van de plotselinge geleerdheid van den tot dusver zoo dommen vogel. De papegaai had namelijk op eene spraakkunst van De Vries en Te Winkel ge slapen. Eene omschrijving A. Hoe bevalt u de re ferendaris Doedelzak? B. Niet bizonder, hij heeft zoo iets Darwinistisch in zijne physiognomie. Modern. Van Puffelen. Zeg mij eens, waarde professor, die paalwoningen, waarvan men tegen woordig zooveel hoort spreken, hoe oud zijn die wel? Professor. Paalwoningen? hm! ja' ongeveer 120,000 jaren. Van Puffelen. Maar dat is im mers niet mogelijk. Die paalwoningen zijn door menschen gemaakt en wij welen nu, dat de eerste menschen eerst zesduiProfessor. Bah, eerste menschen, man, wat ben je nog dom! Wie spreekt in onze verlichte eeuw nog van eerste menschen! Die zijn er immers nooit geweest! Kolossale inspanning. Hoofdambtenaar. (van het departement komende) Vrouw ik ben dood moe, verbeeld je, ik heb daar juist een ver slag van j. 15 velonderteekend. Verkeerd opgevat. In een magazijn wil een Jood een stuk laken, dat wat hoog lag naderbij be zien; daartoe doet hij eenige moeite en gaat hij op de teenen staan. De patroon, die aan de andere zijde van het magazijn staat, dit ziende, wil hem het onderzoek door eene trapladder gemakkelijker ma ken en roept den bediende toe: „Hazenbalk, geef hem een trap!" De Jood verschrikt, ziet om en zegt: „Voor wat zal je me geven een trap, ik heb immersch nog niet geboden!" STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 30 Augustus. In de Woens dag 11. gehouden vergadering van den ge meenteraad werd met leedwezen kennis genomen van eene missive van jhr. Q. Hoeufft, waarbij hij wegens gezondheids redenen ontslag neemt als lid van den Raad. De gemeenterekening over 1883 werd vastgesteld tot een bedrag in ontvang van ƒ919,000,051/,, in uitgaaf van 848,882.30 en alzoo sluitende met een voordeelig saldo van ƒ70,117.751/,. Den den heer J. W. A. Immink werd concessie verleend voor den aanleg van een paardentram van Bloemendaal naar Haarlem, aansluitende aan de tram op de Groote Markt. Na vaststelling eener verordening op den verkoop van schadelijke eet-en drink waren werd ter beschikking van B. en W. gesteld een bedrag van/ 2838 tot aanschaf fing van nieuw materieel voor de brandweer. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 26 Aug. 1884. 1. W A. zonder woonplaats (ged.) landlooperij, 3 maanden gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. A N. te Monniken dam, hoon f 8 boete of 2 dagen gev. straf c. e. 3. C R. te Middelie, laster f 12 boete of 5 dagen subs. gev. straf c. e. 4. J M. te Koog aan de Zaan, hoon f 8 en f 2 boete of een dag subs, gev. straf voor iedere boete c. e. 5. L P G. te Haarlem, bel. bed. beambte in functie f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf e. e. 6. K E G. te Koog aan de Zaan, openbare dronkenschap en geweldpleging tegen de politie bij verstek 3 mn. cell. gev. straf f 10 boete of 3 dagen su'os. gev. straf c. e. 7. W B. te Haarlem, moedw. misb. en geweldpl. tegen de politie 45 dagen cell. gev. straf 2 boeten van f 1 of een dag subs. cell. gev. straf voor iedere boete c. e. 8. D B. te Bever wijk, rebellie 14 dagen cell. gev. straf c. e. 9. J B. te Landsmeer, moedw. misb. vrijgesproken. 10. D V. te Zaandam, moedw. mish. bij verstek f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 11. J D, te Gouda, moedw. mish. 15 dagen cell. gev. straf f 8 boete of een dag subs. cell. gev. straf c. e. 12. B J. te Wijk aan Zee, (ged.) diefstal in dienstbaarheid 3 maanden cell. gev. straf c. e. 13. D W. (gedet.) bedelarij, vrijgesproken. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zija gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschea 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een gouden oorknop. Een bloedkralen oorbelletje. Een bovenstuk van een bloedkralen oorbelEen gouden medaillon met een kettinkje. Een fichu. Twee beenen bijtringen waaraan een rood bandje. Een koperen gewicht. Een bril in étui. Een witte zak waarin een zakdoek en een portemonnaie. Een vrou wenzak inhoudende geld. Een bruine glacé bandschoen. Een manchet. Een spoormandje. Eenige papieren ter name van Akerman. Een kinderscboentje. Een boek. Drie school boeken Alles op straat gevonden. In de tramwagens achtergelaten: Een portemonnaie met geld. Een sleutel. Terug te bekomen bij den heer A. Brakel, Zuid Bolder straat No. 4: een gouden doekspeld; bij den beer Wester- veld, Groote Houtstraat: een kinderwagen. Dertigste Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 31 Aug. a. s. des namiddags van 2 tot 4 unr, door bet stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma: 1. Marsch, Suppé. 2. Ouv. Ie droit du Seigneur, Van Wedinghen. 3. Pauline-Walzer, Labitzky. 4. Fant. la Bohémienne, Balfe. S. Ouv. la renaissance, Nihoul. G. Potpourri musical, bchreiner. 7- Tbalia-Qua- drille, Berger. De inhoud van het zooeven verschenen St. Gregoriusblad No. 9 is als volgt: Mededeelin- gen omtrent de St. Gregorius-Vereeniging. Jaarverslagen over 1883/84. Programma van de vijfde algemeene vergadering der Ned. St. Gregorius-Vereeniging. Wederom hebben zich twee zangkoren tot afdeelingen der St. Gregorius- Vereeniging ge vormd, nl. het Zangkoor te Sneek en de Ver eeniging van Breda's R. K. Jongelingschap. HAARLEM, 27 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 12 koeien verkocht, 11 voor f 140 a 200 1 stier; verkocht 1 voor f 80 a vaarzen, verkocht - voor f a - pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 20 nuchtere kalveren, verk. voorjf/ 8 a 15, 15 schapen, verk.voor f 20 a 18; varkens, verkocht voor ac. per 1/s kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 110 stapels kaas, 13633 stuks, wegende 25533 kilo, hoog ste prijs f 32,middelbare prijs per 50 kilo SCHIEDAM, 29 Aug. Moutwijn, per ned. vat 13, Jenever 118,50, Amsterd.proef f 19,75 spoeling f-,60 dito commissie f -,80. GOUDA, 28 Aug. Op de kaasmarkt waren 149 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 25a 32. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.40 1.50 derweiboter 11.25al.15.per kilo.Handel zeer vlug LONDEN, 28 Aug. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 800 Schapen en Lammeren 5000. Kalveren 70-, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/— a 5/9 Schapen en Lammeren 5/ a 6/—, Kalveren 4/4 a 5/8 Zwijnen 3/9 a 4/6. AMSTERDAM, 27 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 5 runderen,215 vette kalverenlste qual -,80 2de qual. ,65 per kilo, 15 graskaif J a 39 nuchtere kalveren, f 9 a| 16, schapen en lammeren f a 167 vette varkens 40 a 48 c. per kilo. LEIDEN, 29 Aug. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a f 56 stieren f 63 a 228; 165 ossen f 170 a 310 83 melkkoeien f 152 a 272 kalveren dito f a 50 vare dito 158 a 256vette dito f 46 graskalveren f 21 a 58, 68 vette 36 a 81 a 10 nuchtere dito f 7,a 22, 740 vette schapen 21 a 37,602 weide dito /16, a 30, lammeren 80 magere varkens 14 a 26, 316 biggen f 2,a 13.— HOORN, 28 Aug. Ter waag gewogen 338 stapels kaag wegende, 91,245 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 37. voor kleine ƒ33.50 voor commissie, voor mid" delbare. Portugal Rusland. Spanje. Amsterdam, 29 Augustus 1884 Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. C'ertif. Werk. Schuld2la u u u 8 U H u 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 u u zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buitenl. 1853-80 8 bij Hope Comp. Oude Rusaeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. V 4 1876 2 u u (Perpetuele) 4 binnenl. f 1250025000. 1 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 u n v 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien43 4 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank .divid. Nederland, floll. ]Jz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aaud. n Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. n Boxtel Wezel Obl4' v hu 1875 5 Italië. Zuid-Hal. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Breat Aand5 Knrsk Ohark Obl. 1000. 5 Morscbansk Sysrau Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Humeute. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. w N. York Lake Erie W. S. Aand v Illinois Cert. Aand Miss Kan&as Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staats). 1854.4 I8605 1864 Rusland. 18645 18665 genoteer. de koerB 807. 101"/.. 99 85 88V4 68'/, 67 '/a 49>/s 100'A 82 961/,, 467- «774 8"/,. 9'7i. 79 1107» 1187, 26>/8 103/„ «74 1197, 1527, 114 73 14G/4 108 157, 62 «6"/m 1217» 5574 905/» 94 577, 567, 133 1674 1287, 102 1043/4 100 957, 997, 10374 1117» 1413/» 133 130 Geldkoers prolongatie 37s P°t* Volgens ontvangen berichten zijn de stoker en de tweede stuurman der Nisero den 21en dezer maaud overleden. De agenten van den gouverneur der Straits en van den Nederlaudschen gouver neur te Atjeh wachten te Bubinai het antwoord van den Rajah van Teuom op het ultimatum. ROME29 Aug. Gisteren zijn in Italië 59 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. BRUSSEL29 Aug. De chef van het Kabinet, de heer Malou, heeft aan het Journal de Bruxelles een brief gezonden, waarin hij zegt dat zijne gezondheid zeer goed is, maar dat hij lijdende is aan eene verstuiking. Echter hoopt hij reeds morgen weder de zitting der Kamer te kunnen bijwonen. PARIJS, 29 Aug. Havas ontvangt van heden bericht uit Shanghai, dat de Fransche vloot, naar men gelooft, heden-ochtend de rivier de Min is uitgestoomd, maar hare bestemmiug onbekend is. Waarschijnlijk is zij naar Yantsekiang gegaan. LONDEN, 29 Augustus. Aan de limes wordt uit Foochow van 28 dezer geseind: Sedert de Fransche schepen eene beweging stroomafwaarts gemaakt hebben, hebben de Chineesche troepen de vreemdelingen- wijk geplunderd en in brand gestoken. De Times meldt verder: Het heet dat Duitschland geprotesteerd heeft, omdat de Franschen vóór het bombardement geen troepen aan land gezet hebben ter bescher ming der Europeanen. De Chineezen beklagen er zich over dat Engelsche loodsen de Fransche vloot ge leidden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3