BUITENLAND BINNENLAND. Indische bijdragen. GEMENGDE BERICHTEN. der liberalen en vrijdenkers, onder de be scherming van Godsdienst en vrijheid aan het Katholieke België een betere toekomst verzekeren. Wij Katholieken van andere landen ver heugen ons niet alleen over de zegepraal onzer Belgische broeders en wenschen hun alle mogelijke geluk, maar wij putten ook daaruit voor ons troost en kracht. De groote beteekenis van de overwinning, die zij behaald hebben, is een symptoom van de nederlaag van het liberalisme in het algemeen. Ongetwijfeld mag men hopen, dat het Katholieke Frankrijk het voorbeeld van België zal volgen en de heerschappij S? liet liberalisme zal omverwerpen. »Wat in België is geschied,schreef Paul de Cassagnac, kort na de overwinniug der Bel gische Katholieken, »zal ook in Frankrijk gebeuren. Dezelfde oorzaken welke bij onze buren de reactie verhaast hebben, zijn ook bij ons voorhanden. België is slechts op de revolutionnaire baan voorgegaan; het toont ons thans na eene smartelijke onder vinding, op welke wijze een volk dat lan gen tijd dwalende was, eer en vrijheid terug kan winnen. Mochten de Katholieken van alle Katho lieke landen het voorbeeld der Katholieke Belgen volgen, hunne overwinning zou er ongetwijfeld toe bijdragen, den druk, waar onder de Katholieken van niet-Katholieke landen gebukt gaan, zeer te verlichten. Bij de Duitsehe marine wordt eene op ruiming gehouden van de houten stoom- O O korvetten, zoodat de oorlogsvloot weldra uit ijzeren schepen zal bestaan. Men is reeds begonnen met twee der bedoelde kor vetten buiten dienst te stellen. De chef der admiraliteit is voorts, naar gemeld wordt, bedacht op eene nieuwe uitbreiding van het aantal oorlogsschepen. De Duitsehe Regeering heeft verboden, dat Duitsehe officieren in Chineesehen dienst overgaan, zoolang het Fransch-Chineesch conflict hangende is. De schoolwet is door de Belgische Ka mer aangenomen met 80 tegen 49 stem men en twee onthoudingen van twee in- dependenten. Zondag 11. heelt de liberale manifes tatie te Brussel plaats gehad; 90,000 perso nen namen, volgens Reuter, er aan deel. Na een adres aan het paleis te hebben over gereikt heeft de manifestatie zich verstrooid. Havas maakt eene dépêche uit Hong kong van eergisteren openbaar, waarin ge meld wordt, dat de Onderkoning van Canton een aanval der Franschen op de Boguo- forten ducht. De Fransche tolbeambten hebben Canton verlaten. In eene officiëele proclamatie wordt een prijs gesteld op de hoofden der Franschen. Een Fransch oor logsschip is voor Hongkong gekomen ter bescherming der Fransche koopvaardij schepen. Volgens particuliere berichten uit Tient sin, door de Times gepubliceerd, is de Ch i- neesche regeering door de handelingen der Franschen nog niet ontmoedigd. Zij heeft eene oorlogsproclamatie uitgegeven om het volk aan te sporen de Franschen te be vechten doch tevens om de overheden te vermanen, de niet-vechtende Franschen te beschermen. Admiraal Courbet heeft bekend gemaakt dat de operatiën te water in China thans afgeloopen zijn en dat koopvaardijschepen de rivier Min weder veilig kunnen bevaren. De Standard verneemt uit Oonstau- tinopel, dat de strijd tusschen de Turken en de opstandelingen in Arabië voortduurt. De Porte zendt versterkingen daarheen, wijl zij den opstand als ernstig beschouwt. Wolseley en Northbrook hebben Londen verlaten, om over Weenen en Triest naar Alexandrië te reizen, waar zij vermoedelijk Zaterdag zullen aankomen. Brieven van Gordon, te Dongola ont vangen en loopende tot 15 Juni, verzeke ren dat Khartoem het nog vier maanden zal kunnen uithouden. De Zoom schrijft: „In den loop d«r jaren 1858-83 loste Nederland 328,100,000 schuld af, daardoor ƒ10,227,000 rente besparende. „Wel werd daartegenover fllOJOO^OO nieuwe schuld (rente 4,400,000) gemaakt, maar het saldo is dan toch altijd nog 217'/2 millioen gulden kapitaal, tegen een rente van ruim 53A millioen, die wij zijn vooruitgegaan. „In de jaren 186777 heeft Indië aan onze schatkist bijgedragen 123 millioen of ruim 11 millioen 's jaars; daarna hielden, zooals ieder weet, die Indische bijdragen op. Voorts viel er, eer in '76 de nadeelige saldo's begonnen te ko men, nog over 88V2 millioen batige sloten te be schikken; sedert 1876 heeft Indië daarvan ech ter weer 37Vs millioen ingeteerd. „Rekent men bij een en ander mede, wat Adië ons kost, dan wordt de juistheid ietwat twijfelachtig van de bewering, dat wij althans sedert 1858 2177* millioen schuld zouden hebben geamortiseerd pnet die bruto ontvangst van 174 millioen Indische bijdragen (in zestien jaren. Uit Luxemburg wordt aan het Hbl. geschreven: Naar men verzekert, zullen HH. MM. de Koning- Groothertog en de Kouingin-Groothertogin, den 29sten September naar het kasteel Colmar-Berg heenkomen en voor eenige weken vertoeven. Ge durende Zr. Ms. verblijf aldaar, zal het ruiter standbeeld van Koning Willem II worden ont huld. De juiste dag is nog niet vastgesteld. De verzending per post van pakketten naar Turkije welke, ten gevolge van de door de Turk- sche Regeering genomen gezondheidsmaatregelen, tijdelijk was gestaakt, is thans weder toegelaten. Aan den heer Sickesz, voorzitter van het uitvoerend comité der Tentoonstelling, is door de Fransche Société de I'Agriculture eene zilveren coupe aangeboden, als blijk van waardeering van zijne persoonlijke verdiensten tegenover de Ten toonstelling. Namens den Minister van waterstaat zijn naar het A. Hbl. meldt de spoorwegbestureu uitger.oodigd om ter bevordering van de Zondags rust, het aannemen en afleveren van vrachtgoe deren, zoomede het afhalen en bestellen van ijl en vrachtgoederen op Zondag zoo min mogelijk te doen geschieden en het aannemen en afleveren van bestel- en ijlgoed op dien dag zooveel doen lijk te beperken Bergen op Zoom, 2 Sept. Een bedrag van f4025, bij den diefstal aan het postkantoor te Breda ontvreemd aan den ontvanger der registratie, der. heer B. A. Poulie, is heden aan den recht hebbende teruggezonden. Rotterdam, 2 Sept. In de vorige week zijn alhier in 12 huisgezinnen nieuwe gevallen van roodvonk, en in 6 nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen. Vlissingen2 Sept. Met de stoomschepen der maatschappij Zeeland werden in de afgeloopen maand vervoerd: van Vlissingen naar Queenboro' 4470, van Queenboro' naar Vlissingen 4808, te zamen 9278 reizigers. Veendam2 Sept. Het water uit vijftien putten alhier is op last van het gemeentebestuur scheikundig onderzocht; geen enkele put leverde bruikbaar drinkwater. Ridderkerk, 2 Sept. Alhier is Zaterdag-avond een soort van windhoos waargenomen. Van de bouwmanswonirig van den heer J. G. werden eenige glasruiten verbrijzeld en het dak van de schuur beschadigd, terwijl een gedeelte van eene vlas- schelf in de lucht werd geslingerd. Een groote boomgaard werd van appelen en peren beroofd. Arnhem, 2 Sept. De Minister van Staat, lid van de Eerste Kamer, oud-Gouverneur der pro vincie Gelderland, graaf L. G. A. v. Limburg Stirumis alhier overleden. In de „W interthiirer Landbote" leest men de volgende advertentie Ik maak hiermee het geëerd publiek van Winterthur bekend, dat nu het speelsaizoen weer een aanvang neemt, niemand anders dan mej. Jenny het recht heeft, het gewone tooneelpro- gramma uit te geven en het publiek op onrecht matige wijze geld af te zetten. Met de meeste hoogachting. D. Schrutz, directeur. Aan de „Societé générale des A 1- lumettes pour la France et l'étranger, wederom de eenige, die voor het monopolie van aanmaak en verkoop van lucifers had ingeschreven, is dit recht door het Fransche ministerie van financiën gegund, voor eene jaarlijksche uitkeering aan den Staat van 17,100,000 franks bij een verkoop van 35 milliard stuks en van 40 pet. der opbrengst van het boven dat aantal verkochte. De concessie, aanvangende 1 Jan. 1885, duurt 20 jaren, met mogelijkheid van opzegging voor beide partijen telkens na verloop van 5 jaren, mits een jaar van te voren daarvan kennis worde gegeven. Op 1 Januari 1885 stort de maatschappij eene waar borgsom van 10 millioen fr. Er is sprake van op Kaap Guard a- fui, waar de vaart zoo gevaarlijk is, en waar nog dezer dagen het Fransche schip Aveyron veron gelukte, een grootsn ver stralenden vuurtoren te plaatsen. Tusschen Frankrijk en Engeland wordt daaromtrent onderhandeld. De Regeering van Guatemala wenschte een spoorweg van de hoofdstad baars rijks naar de haven van St. Thomas te bouwen. Wijl haar de daarvoor noodige 12 millioen dollars ontbreken, heeft zij eenvoudig eene wet uitge vaardigd, die eiken mannelijken meerderjarigen inwoner des rijks verplicht, aandeelhouder in deze spoorwegonderneming te worden, en wel voor een bedrag van 40 dollars. Hem, die de middelen niet bezit om dit bedrag ineens te storten, wordt toegestaan dit in 10 jaarlijksche termijnen van 4 dollars te doen. 21h jaar celstraf is door de Reen t- bank te Rotterdam geëischt tegen een 16jarig meisje, dat kinderen van gouden oorbelletjes enz. beroofde. Hoe de diphtheritis in 1883 in Europa's steden heeft geheerscht, en in welke mate inzonderheid te Amsterdam, blijkt uit het overzicht, daarvan opgemaakt door dr. Jar.ssens, den welbekenden directeur van het Bureau d'hy- giène te Brussel. Op 100,000 inwoners overleden nl. aan de genoemde ziekte te Amsterdam (dat bovenop de lijst staat) 265, te Brussel (dat ou der op de lijst voorkomt) 35 personen. Op Am sterdam volgen: Berlijn met 245, Madrid met 225, Dresden met 184, Warschau met 197, Tu rin met 140, Antwerpen met 105, Parijs met 85, Den Haag met 45, Londen met 44 en Ko- I penhagen met 42 dooden' Yan de 3000 jachtakten, door de Prefectuur van politie te Parijs afgegeven, is een twintigtal door dames genomen. Verleden week werd in den tuin van een Londensch huis het lijk gevonden van een ongeveer tienjarig meisje. Eerst dacht men aan moord. Doch een onderzoek van het lijkje heeft bewezen dat hier geene misdaad plaats heeft gehad, wijl het kind een natuurlijken dood moet gestorven zijn; en men neemt dus aan dat de ouders of betrekkingen met het wegstoppen van het lijk geen andere oogmerk hebben gehad dan het uitsparen van de begrafeniskosten. Wie weet of ditzelfde motief ook niet in verband te brengen is met het vinden van zoo menig onopgeëischt lijk in de Theems en in het Regentskauaal? Naar men ons meldt, zouden de sociaal-democraten ook te Rotterdam geen lokaal meer kunnen krijgen om er hun vergaderingen te houden. De kapitein van de passagier s- boot Dione, door wiens roekeloosheid op 2 dezer bij Gravesend de botsing plaats had met de Cam den, ten gevolge waarvan de Dione naar den grond ging en 23 menscheu verdronken, is er genadig afgekomen. Hoewel het bewezen is dat hij de aan varing beliep door eene onveilig snelle vaart en misrekening van den afstand, heeft het gerechts hof zich vergenoegd met zijn certificaat voor slechts zes maanden te schorsen. Geen afschrikkend voor beeld voor scheepskapiteins, aan wier bedreven heid en zorg het leven van zooveleu i3 toever trouwd. Een bakker in de gemeente Won- seradeel heeft zijn 60 jarig jubilé als zoodanig gevierd, en ontving o. a. eene gelukwenschiug van iemand, dien gedurende al dien tijd geen ander biood had gegeten dan dat van den jubilaris. Waarom eten wij de oesters mee st al ongekookt? Niet alleen omdat de lekkerbekken dit zoo willen, maar wel degelijk uit eene soort van instinct, zooals uit physiologische proeven gebleken is. De bruinachtige stof, welke de oester zoo smakelijk maakt, is de lever, en bestaat hoofd zakelijk uit eene stof, in de chemie bekecd onder den naam van glycogeen, welke zetmeelachtige, betrekkelijk zwaar te verteren stof in alle levers voorhanden is. Terwijl de oester leeft, bevindt zich bij de lever het middel dat de vertering be werkt, de zoogenaamde diastasis hepatica, een witachtig zeer oplosbaar lichaam. Beide stoffen komen in innige aanraking in den mond bij het gebruik van oesters, en zonder medewerking van het maagsap verteert dus een groot gedeelte van de oesters. Wordt echter de oester gebakken of gekookt, dan wordt de genoemde vertering be werkende stof ontleed en is de oester niet minder zwaar te verteren dan gewone vleescn of visch- spijzen. Volgens de Rhein. Westf. Schulztg. moet het bestuur van elke school in Duitschland aan den Laudrath, en deze aan de Regeering, een antwoord zenden op de volgende vragen lo. Welk schoolblad leest de onderwijzer? 2o. Welke zijn zijne medelezers? 3o. Wat leest hij anders? 4o. Draagt hij een baard 5o. Hoe kleedt hij zich 60. Gaat hij veel naar de herberg, en naar welke? 7o. Behoort hij tot zekere genootschappen, en tot welke? 80. Hoe stemt hij? 9o. Gaat hij vlijtig ter kerk? lOo. Onderhoudt hij den Zondag? llo. Neemt hij deel aan feesten van bijbelsche missiën of dergelijke? 12o. Drinkt hij brandewijn? Als eene bizonderheid wordt ons uit Eukhuizen gemeld, dat dezer dagen voor de peren van één boom aldaar, de som van f72 werd geboden. Karakteristiek voor de „M e i n i n- gers" en de richting van hun smaak, waarover niet valt te twisten, is de volgende reclame waar mede zij hun voorstelling van Maria Stuart aan kondigen „Aan de intendance werd een nauw keurige beschrijving van het park en kasteel van Fotheringay ter beschikking gesteld, waarnaar de decoratiën voor de verschillende tooneeleu ver vaardigd werden. Fotheringay was een soort vesting en bestond uit een reeks gebouwen, die vijf Eu- gelsche mijlen grondvlakte innamen, omringd door twee zeer breede grachten, die door de Avon gevoed worden. De vertrekken van Maria Stuart lagen in een achthoekigen grooten toren, en daar naast was de groote zaal waar de Vorstin ont halsd werd. De groote trap verbond den toren met die zaal en van die trap, benevens van de steenen treden die nog bestaan, werden ten behoeve van de decoratie nauwkeurige copiën genomen. Terwijl Maria Stuart naar het schavot schreed, werd op de binnenplaats van het slot een treurmarsch gespeeld, die in die dagen ook bij 't verbranden van heksen gespeeld placht te worden en die voor deze gelegenheid gekozen werd om de ongelukkige Koningin zoo mogelijk te ver nederen. „Dit muziekstuk bevindt zich in William Chappel's Balladen-literatuur van Eugeland, met de aanteekeaing dat het „bij Maria Stuart's exe cutie ten gehoore werd gebracht". Het costuum, dat Maria in de vijfde acte draagt, is gemaakt naar een portret, dat in 't Schotsch College van Blaird bewaard werd en thans in het particulier bezit der Koningin van Engeland is. Het is ver moedelijk geschilderd door Amays Cawood, die een schets maakte van het hoofd na de executie. Het costuum komt overeen met de beschrijving, die Burleigh na de voltrekking van het dood vonnis schriftelijk aan Koningin Elisabeth deed toekomen. Het kleine crucifix, dat Maria aan een rozenkrans om den hals droeg, benevens het cru cifix dat zij op haar zwaren laatsten gang in de hand hield, zijn getrouwe copieën van de origi- neelen." Zou men niet eer meenen, de opvijzeling van een antiquiteiten-winkel, dan een programma van een tooneelvoorstelling te lezen Eene vergiftiging door zalm in een blik beeft den 21sten Mei plaats gehad te Wolverhampton. Eene moeder en een zoon over leden binnen een paar dagen tengevolge van de vergiftiging, terwijl eene jongere dochter, die wei nig van de zalm had gebruikt, omdat haar die bitter smaakte, er met het leven afkwam. De verschijnselen waren de gewone van dusdanige vergiftiging en ook het resultaat van het weten schappelijk onderzoek naar het vergift zelfs en zijn aard, was het gewone bij organische vergiften van deze soort (ptomeïaeu en dergelijke,) nl. negatief. Het verdict luidde, „dat de beide personen waren gestorven tengevolge van vergift, dat bevat was in het zalmblik, en zijn ontstaan had te danken aan ontleding (decompositie)." Die ontleding kan heb ben plaats gehad, vóórdat de zalm in de bus kwam, óf nadat die daarin was gedaan. De augurkenoogst is in den 0 na trek van Amsterdam door de langdurige warmte zóó overvloedig geweest, dat er geen volk genoeg te krijgen was om te plukken. Kanonnen en kogels van gebakken klei zijn onlangs op het eiland Chinal, bij het Mexikaausche schiereiland Yucaten, in de bouw vallen aldaar gevouden. Volgens den Franschen oudheidkundige Charnay, zouden deze zonderlinge kanonnen namaaksels van de kanonnen der Span jaarden zijn uit deu tijd der verovering van Mexico door Ferdinand Cortez. De Indianen wilden, vol gens hem, verbaasd over de uitwerking der Spaan- sche kanonnen, die geweldige vuurwapenen na maken, maar zij bootsten, onbekend met ijzer en kruit, alleen den vorm in klei na, iu de naïeve hoop, daarmee dezelfde uitwerking teweeg te brengen. Nadat reeds aan twee straten te Parijs de namen waren gegeven van beroemde Nederlanders, Rembrandt en Elsevier, heeft nu de gemeenteraad dier stad op voorstel van den heer Aristide Marre besloten aan eene straat den naam „rue de Huygens" te geven. Theorie en practijk, met het oog op de cholera. Zonderliug, hoe zelfs nog op dit oogeublik, nu in gansch Europa hoogere en lagere autoriteiten er op uit zijn, reinheid (publieke en private) zoo krachtig mogelijk te bevorderen, menig bizonder persoou zich verzet tegen bevordering der rein heid! Te Winschoten is eindelijk in Juli jl. eene gemeente-verordening tot stand gekomen in het belang van reinheid en gezondheid. Nu hebben zich een aantal verzamelaars van mest en ander vuil, in vereenigiug met schippers-mestopkoopers, vereenigd, eu zich geweud tot den Koning, om de gemeente-verordening te willen vernietigen, die eindelijk eens een einde zal maken aan de mest- iudustrie van betrekkelijk vele ingezetenen. Ook verzetten de adressanten zich bij den Koning te gen het schoonmaken der straten langs hunne panden. Een vreemdeling, die in de warme gewesten verkeerd had, gaf een speelpartijtje te zijnen huize. Hij had uit het Oosten een kan goeroe (springhaas) medegebracht, die los tusschen de gasten doorliep. Men weet dat de kangoeroe een zak aan zijn hals heeft, waarin de kleinen worden geborgen. Welnu, men bemerkte onop houdelijk, dat er op de tafeltjes goudstukken ont braken en de gasten begonnen elkander wantrou wend aan te zien. Eindelijk doet iemand het voor stel, dat alle spelers hun zakken omkeereu. Dat geschiedde, maar men ontdekte niets. Toen zegt op eens een mijnheer met een bril op, blijkbaar een zoöloog. Men heeft den kangoeroe zijn zak ken niet laten omkeeren! Dat was eeD idee! En ziet, men vond het verlorene terug. De gastheer zal voor de rechtbank moeten bewijzen, dat de kan goeroe zijn compagnon niet is. In het doofstommen instituut te Hamar (Noorwegen) bevinden zich zes broeders, Berg geheeten, die allen als leeraars aan genoemd instituut werkzaam zijn. Ouder de pracht-exemplaren van paarden der tentoonstelling te Amsterdam zijn 2 roodschimmels, door een Duitscher ingezonden. Deze fraaie dieren zijn voor rekening van H. M. onze Koningin voor hoogen prijs aangekocht. Dat evenwel ook het buitenland wederkeerig onze Hollandsche paarden weet te waardeeren bewijst het feit, dat door een Frauschmau een hooge prijs besteed is voor beide zwarte paarden, door den heer J. de Goeij te Utrecht op de tentoonstel ling ingezonden. Uit een opstel van Rohlfs, in het tijdschrift Aus allen Welttheilen, over de hoogste bergen der aarde, blijkt, dat er grond is om te gelooven, dat in het Himalayageberte inderdaad de hoogste bergen gevonden worden. Eerst sedert 1820 begon men te weten, dat in genoemd ge bergte reuzeu voorkwamen, die de spitsen der Cordilleras ver te boven gingen, en dat op het plateau van Thibet schoone weiden en welige ko renvelden gevonden worden op hoogten, vrij wat hooger dan de Montblanc. Eerst hield men den Chimborazo voor den hoogsten berg der aarde; daarna den Dhwawalagiri; vervolgens den Kau- chinjinga; sedert de opmeting van Indië in 18451850 heeft de Mount Everest die eer. Toch is de opneming van dien berg slechts on volledig geschied, op 100 Eng. mijlen afstands en meer van den berg, omdat de Regeering van Nepal niet toestond, dat ten behoeve van die meting de grens des lands werd overschreden. De Mount Everest gaat dus voorhands door als heb bende de hoogte van 29,002 voet. Over het ge heel is Thibet ontzaggelijk rijk aan zeer hooge bergen, waarvan eigenlijk nog weinig anders be kend is dan hunne groote hoogte. De passen lig gen 18 en 19,000 voet hoog en worden door mensch en dier algemeen gebruikt. Voor bergbe klimmers is daar 't land van belofte! Bij het dezer dagen gehouden boel- goed ten sterfhuize van den heer S. II. Sikkes, te Hindeloopen, werd een antieke eikenhouten kast (keeft) verkocht voor de som van ƒ1105. De kast is naderhand weder overgedaan voor ƒ1280 en eindelijk gekocht door den heer B. Kalf Dz. te Amsterdam. Het meubelstuk werd voor 45 jaren door wijlen den heer Sikkes ge kocht voor 30. Ook ouderwetse!) porselein en verschillende antieke zilveren voorwerpen vonden, tegen hooge prijzen vele liefhebbers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2