li I i\ E L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. ook vele leden van den Rijksdag en van Duitsche Landdagen, benevens eeu aantal andere Katholieken uit Duitsckland en ook uit Oostenrijk waren aangekomen. In den loop van laatstgenoemden dag werd op den toren der St. Maartenskerk eene uitvoering van kerkelijke muziek gegeven, waarna des avonds in de rijk versierde Turnzaal de aanwezigen door den Burgemeester en de regeliugscommissie werden begroet. Daarop volgden de begroetingen namens de Katho lieken te Breslau, F reiburg, Munchen,Maintz, Luxemburg en verscheidene andere plaatsen, terwijl verder de bijeenkomst werd opge luisterd door muziek en de uitvoering van een Feestgroet, vervaardigd door prof. Dus- maun en gecomponeerd door Joseph Meier, directeur van eeu koor te Amberg. Dinsdag 11. is de zitting geopend. Er waren toen ongeveer duizend personen bijeen. Baron von Ilune werd tot voorzitter beuoemd. Gladstone ontving Dinsdag te Dalmeny een deputatie uit de werklieden bij den bouw van de brug over de Forth. Den Minister en zijn echtgenoote werd, ter herinnering aan hun bezoek aan den bruggebouw, een bpl en een schrijfgarnituur aangeboden waarvan de eigenaardigheid is dat die voor werpen uit het voor de brug bestemde ma teriaal zijn vervaardigd. De heer Gladstone hield een rede, waarin hij plechtig beloofde, met de hem geschonken bijl zijn eersten boom te zullen omhakken en bij dat hakken aan de kiezers van Midlothian te zullen denken. Van de werklieden-meeting in de Waver- ley's overdekte markt waren de kolossale menigte personen, die de groote ruimte vulde men zegt 15 000 personen en de liederen die van tijd tot tijd gezongen werden, het indrukwekkendst. Daarentegen onderscheidde zich de speech van den heer Gladstone door niets bizonders, of het moest zijn door haar lengte. Een spotter maakte de opmerking, dat Gladstone hier een uit muntende gelegenheid had gehad om zijn bijl te probeeren en een stuk van zijn rede af te hakken. Havas maakt de volgende dépêche uitHongkong van gisteren middag openbaar: De strategische weg is doorgestoken. Op de Fransche begraafplaats te Canton is het mausoleum vernield en zijn de graven ge plunderd. De schadevergoeding van 27000 piasters wegens het oproer te Danton in September 1883, is gisteren aan den Franschen consul Scherzer uitbetaald. De stad Porto Novo, op de West-Afri- kaansche Goudkust, is den 4en Juli door de Franschen bezet, waardoor het Franscbe protectoraat daadwerkelijk over het land is tot stand gebracht. De bezettingsmacht be staat uit een len luitenant, die tevens Gou verneur is, twee 2e luitenants, 57 soldaten van Senegambië en 16van Algiers.Omde stad Porto Novo te bereiken moesten deze troe pen het water bij Agege overtrekken, dat door de Engelschen bezet is en waar over de Franschen tot nu de overtocht met ge weld belet werd. Bij kon: besluit is bepaald: Art. 1. De tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten Zaterdag 13 September 1824, des namiddags te drie uur. Art. 2. Onze Minister van Binnenlandsche Za. ken wordt gemachtigd, zich op het in art. I. vermelde tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in Onzen naam te sluiten. Z. M. de Koning heeft, naar men ons me dedeelt, een belangrijk pensioen toegekend aan luitenant-kolonel Hojel en majoor Beijerman, als adjudanten van nu wijlen Z. K. H. Alexander Prins van Oranje. De Minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat volgens ingekomen bericht de cho lera asiatica te Napels zich uitbreidt, heeft de ha ven van Napels besmet verklaard. Breda, 5 Sept. De gebr. Filbry, vroeger kas siers alhier (firma I. Beyuders) en beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, althans misbruik van vertrouwen, zullen den 2n Oct. a. s. voor het Hof te 's Hertogenbosch terecht staan. IJmuiden, 5 Sept. Gedurende de acht eerste maanden dezes jaars kwamen alhier ongeveer 150 schepen meer aan dan over hetzelfde tijdvak van 1883, en vertrokken er meer ongeveer 130 over bedoeld tijdvak, metende iu en uit ruim 432,000 M3. meer. Amsterdam, 5 Sept, Bij eene kassiersfirma alhier hebben twee bedienden getracht zich een wissel toe te eigenen, welken zij door een derden persoon deden incasseeren bij de Twentsche Bank. De twee bedienden zijn door de ben gevallen; hun „commissionnair" is met het geld op den loop. Bergen op Zoom, 5 Sept. De man, die be schuldigd wordt van den moord op den politie agent v. d. Pol alhier, Henri Marinus Jansen, winkelier er huurkoetsier alhier, is van Breda naar 's Hertogenbosch overgebracht, om voor het Hof aldaar terecht te staan. Utrecht, 5 Sept. De hovenier J. van Noord, alhier hetft in den laten avond van zijn leven, namelijk op 82 jarigen leeftijd, nog het geluk gehad een kind van den dood te redden. Het kind was gisteren in bet water gevallen; Van Noord sprong er onmiddellijk bij en bracht het behouden aan wal. Op het Papenburg te Amsterdam liep Maandag-avond een jongentje al spelende te gen een heer aan, wat deze zoo kwalijk nam dat hij den knaap zoo'n geducbten slag met zijn pa- rapluie toebracht, dat het kind bewusteloos neer viel. Het bleek toen, dat de driftige man zijn eigen kind had getroffen; hij moest voor de dreigende houding van de volksmenigte de vlucht nemen. Niet zelden, zoo merkt een Am e- rikaansch blad op, hoort men zeggen: „Waar blijft toch het hout uit de bosschen!" Een tak van het verbruik willen we hier slechts mededeelen en men zil kunnen oordeelen. De gemiddelde duur vnn een spoorwagen is tieu jaar. Meu schat, dat er iu dit land (Amerika) 500,000 wagens ziju; derhalve moeten er elk jaar 50,000 gemaakt wor den om in de behoefte te voorzien. Meu rekent 3000 voet voor eiken wagen,dat is dus 150,000,000 voet in 't jaar. De liggers voor 121,732 mijlen spoor, tegen 2600 per mijl, eischen 1,035,377,056 voet, plankmaat, elk jaar. Dus, weg en wagens iu stand te houden, vordert 1,785,277,056 voet hout, 't welk bijna eeu vierde is van wat de zaagmo lens in 't noordwesten en bijna een twaalfde van al wat de molens in de Vereenigde Staten uit leveren. Wanneer we hier het groot bedrag bij voegen voor locomotieven, bewaarplaatsen, afslui tingen, hokken voor 't vee enz. en op de brand stof op vele sporen, om niet3 te zeggen van bosch- branden, ontstaan door de vonken uit de machi nes, dan kunnen we zien, hoeveel hout er door de spoorwegen alleeu verslonden wordt. Boter versch te houden,. Hiertoe moet men volgens de verzekering vau den heer ril— land de boter zoo lang goed wasschon tot dat alle meikdeelen er volkomen uit verwijderd zijn, waarna men ze in een vat vau aardewerk zoo vast indrukt, dat er nergens een ledige ruimte, een luchtblaasje noch eeu droppel vocht aanwe zig kan blijven. Hierop plaatst men dezen pot het onderste boven in een anderen pot met schoon versch water, hetwelk alle dageu vernieuwd moet worden. Meu moet de boler op die wijze vooral op eeu koele plaats bewaren. Een schaapherder moest dezer dagen voor een koopman te Harsveld naar een anderen handelaar te Valburg (beide plaatsen iu de Betuwe, op ongeveer Vs uur afstand van el kander) schapen brengen en daarvoor f 97,50 ontvangen. Een dag later vervoegde hij zich bij de politie te Hilversum en verhaalde dat bij, na het geld ontvangen te hebben daarmede huis waarts was gegaan, doch dat het hem onderweg moet zijn oustolen, of dat hij het heeft verloren, want dat hij het niet meer kon terugvinden. Hij had zich nu niet bij den afzender der schapen durveu vertoonen, uit vrees, dat deze hem „de hersenen zou inslaan." De gemeente-politie-ageuten W. Krijkamp, H. van den Broek en J. van Essen meenden echter aan de waarheid van dit verhaal te moeten twijfelen. Zij onderzochten hem, en von den nu, dat hij het geld onder den arm verbor gen had. De man, J. M. genaamd, is daarop in voorloopige bewaring genomen en thans naar Arnhem overgebracht om aldaar terecht te staan. Men herinnert zich, dat in het hotel Oldewelt te Amsterdam eeu paar vreemde lingen gepakt werden, die daar bezig waren met valscb geld te maken, dat een Amsterdammer (die de politie gewaarschuwd had) voor hen in den wandel moest brengen. De „valsche" goud stukken, die de onnoozele valsche munters daar quasi gemaakt hadden, waren, volgens de bij de aanhouding loopende geruchten, „bedriegelijk" juist nagemaakt en bijna niet van de echte te onderscheiden. Thans is volgens het Geïll. Poli tienieuws gebleken, dat de z. g. valsche stukken echt zijn, en dat er dus geen sprake is van het maken van valsche munt. De iV. Purmerender Ct. zegt dat plaats- gebrek haar noodzaakt, „het kantongerecht tot een volgend nummer te laten liggen". Wij zijn zeer benieuwd hoe dat volgend nummer er uit zal zien. Het gebouw van de Landerbank h e t meest grootsche van alle bankpaleizen te Weenen, zal in zijn geheelen omvang electrisch verlicht worden. Voor de verlichting van alle bureau's en woonvertrekken zullen ongeveer 500 gloei lampen den stroom van twee groote Siemensche dynamo-machines krijgen. In den kelder wordt eene stoommachine van 50 paardekracht geplaatst, die de beide groote en verscheidene kleine dynamo's moet drijven, welke laatste of als reserve dienen of den stroom moeten leveren voor de booglampen, waarmede de met glas overdekte binnenplaats verlicht zal worden. Dit zal het eerste voorbeeld zijn van electrische verlichting van een bureau gebouw in Weenen. Moud, de beroemdeAmerikaansche harddraver-merrie van den spoorwegkoning Van der Bilt te New-York, is aan iemand in Frank rijk verkocht voor 200,000 fr. Het personeel derWarschausche politie is, met het oog op het aanstaand bezoek van den Czaar, aanzienlijk vermeerderd. Het aan tal geheime agenten is op 220 gebracht. Al de soldaten vau het garnizoen krijgen, zoolang de Keizer er is, extra soldij1 roebel per dag. Het wemelt er van soldaten, gendarmes en politie agenten. Voorts is men druk bezig met veiligheids maatregelen in de paleizen Belvedere en Lazienki, alsook in den grooten schouwburg en het Variété' theater, waar de Keizer, de Kroonprins en de vorstelijke gasten bij de legeroefeningen voorstel lingen zullen bijwonen. De bovengenoemde keizer lijke paleizen zijn door een dichte reeks schild wachten omgeven, die alleen de paleisbedienden doorlaten. In de vertrekken voor der. Keizer en den Kroonprins wordt niemand toegelaten en de schildwachts hebben in last, op ieder te schieten, die eigenmachtig poogt er binnen te dringen. Zoo hoopt men allo gevaar af te wenden. Iemand, die bij 95 gr. warmte,in de schaduw, dood vriest. De 35jarige Louis Myers, die sedert jaren te Winfield op Long Is land een vleeschhouwers-affaire dreef, legde zich den 21n Augustus, toen het ontzettend heet was, om ziju namiddagdutje te doen, in ziju ijshuis neer. Toen men dit tegen den avond opende, lag Myers bewusteloos op den vloer en stierf bij spoedig daarna. Een dokter constateerde, dat de man feitelijk bevroren was! De „Volapuk"-idee maakt voort gang onder heeren en dames van allerlei st; n- den. Zij belooft een eenige band te worden volgens de leus: "menade bal puki bal!" "Eén meiiscbdom één taai". Een gloeiende gedacute aan vasten wil gepaard vermag veel. De Gemeenteraad van Goes kwam Dinsdag 11. uitsluitend bijeen ter benoeming (her kiezing) van een wethouder, en ging daarna, even over half 10, weer uiteen, uithoofde vau dc kermis. Het was nl. marktdag, de drukste dag der kermis, en aangezien de raadszaal aan de Markt gelegen is, kan door het rumoer op dien dag geen sprake zijn van een Vergadering. De- zeltde omstandigheid was ook oorzaak, dat deze wettelijk voorgeschreven raadsvergadering in de plattelandsgemeenten vau den omtrek zeer vroeg gehouden werd; er zijn gemeenten, waar de ver gadering tegen 6 uren iu den ochtend was belegd. UitVelzen schrijft men ons: De talrijke hazen en konijnen richten ia de duinen zooveel verwoesting aan, dat menige landbouwer zich de moeite niet eens behoeft te geven, zijn aardappelen te rooien. Zelden heeft men bier zoo veel wild gezien. C. Schneider te Sprottau, zegt, dat meu tot dusver heeft aaugeuomen, dat hard wa ter loodeu pijpen niet aantast. Hij heeft echter bij eeu opzettelijk onderzoek dienaangaande bevonden, dat zoowel week als hard water niet onbelangrijke hoeveelheden lood bij het staan in looden buizen kan oplossen. Intusschen ziju in de praktijk de opgeloste hoeveelheden toch zoo gering, dat een meusch ouder ongunstige omstandigheden mis schien 1 g. lood iu het jaar opneemt. Weikeu invloed nu deze hoeveelheid, van welke wel nog veel onverteerd wordt uitgescheiden, op de ge zondheid heeft, moet van den kaut der genees kundigen uitgemaakt worden. Bij het restaureeren van een kerk te Stourmouth, nabij Dover, werd ouder het kei K- dak een bijenzwerm ontdekt, die meer dan twee centenaars houiDg had verzameld. In the Times wordt de vraag bespro ken, of men de twee rampen, waaronder alle groote steden lijden, niet kan dwingen elkander te bestrijden. „Wij zijn hier in Londen onge lukkig door faecaliën eu rook, die beide onvol doende worden afgevoerd. Maar de kool, in den rook voorbanden, is de beste desiufeclie voor den inhoud der riolen. Kunnen onze ingenieurs ons geen plan aan de hand doen om de ïiolen door rook te ontsmetten?" The Times opent zijn ko lommen voor de beantwoording van deze vraag. Nederlandsche ingenieurs en architecten kunnen dus ook mededingen. De Europeesche bouwkunst zou zeker een nieuw tijdperk intreden, wanneer het noodig bleek verlengstukken op de schoor- steenen te zetten, opdat ze met sierlijke zwanen halsbuiging den kop in de gracht, rivier of riool mogen dompelen. En als het water eens goed met rook doortrokken is, moet het minder moeielijk worden dan het tot nu toe steeds voor ijverige visschers was, om een bokking of gerookte paling uit de diepte op te halen. Het dolzinnige werk om de Noord- pool op te zoeken eu dan later opgezocht te moeten worden, is met de Greely-expeditie nog niet uit. Nu zal Melville, Greely's eersle machinist, het nog eens probeeren om via Frans Josophland de Noordpool te bereiken. De bekende Cyrus Field en de New-Yorksehe Yacht-club bestrijden de kosten. Wat een ramp is het voor ieder onzer geweest, op de klok te leereu kijken! Welke rampzalige is het eerst op dat denkbeeld gekomen, terwijl het eenvoudige voor de hand lag? En hoe is het mogelijk, dat de wereld zich eeuwen lang zoo behielp? Die vragen schijnen eerlang tot het verledene te zulleu behooren. Er is nl. een hor loge uitgedacht zonder wijzerplaat, eenvoudig met twee openingen, waarir. door cijfers de tijd wordt aangewezen: 11 uren 13 min., 2 uren 7 min., enz. Elke minuut verspringt het cijfer. Men voegt er bij, dat deze horloges, opgedragen aan de Intern. Watch Co., even accuraat en niet duurder ziju dan gewone remontoirs. Aan een table d'hóte werd, b ij het des sert, Limburgsche kaas opgedischt. Een kleine jongen, die naast zijn vader zat, fluisterde hem in 't oor: „Papa, ik zou wel graag doofstom in mijn neus willen zijn." „Ulk" geeft een overzicht van de belangrijkste resultaten der Augustus-congressen. Het cliché stelt voor een congres-diner. De hecrer. zitten, terwijl Veritas est in vino, in jolige stem ming uaar een hunner te luisteren, die een gloei ende toost afsteekt. Het prentje is tienmaal af gedrukt eu alleen het onderschrift is gewijzigd namelijk beurtelings „bakkers-congres", „brou wers-congres", „hygiënisten-congres", „kappers- dag", „vélocipedistendag", „schoorsteenvegersdag", „journalistendag", „dansmeesters-congres", „huur koetsiersdag", „juristendag wordt vervolgd). De haute nouveauté der residen tie zijn wandelstokjes in de handjes van de dames der beaumonde. Het herinnert aan de braceletten der heerer.. Een officiëele statistiek geeft eenige aardige details over hetgeen te Parijs elk jaar opgegeten wordt. Parijs „verslindt" jaarlijks 166 434 908 kilo's vleesch, dat maakt 76 kilo's per iuwouer. Het paardevleesch neemt onder die 166 millioen een plaats vau 1969000 kilo's inhet muilezelvleescli 6460 en liet ezelvleesch 17 000 kilo's. Het derde gedeelte van het paar de-, muilezel- en ezelvleesch dient voor het maken van worst. Op een der jongste examens voor de hoofdakte. Examinator Verklaar de uitdrukking „iemand den pas afsnijden". Ex aminandus: Vau een verlofpas eeu stuk afsnijden, zoodat deze niet meer te gebruiken is. His torisch, voegt onze berichtgever bij dat anders ongelooflijk staaltje, zegt bet Dagblad. Hard glas bezitten wij sedert lang, maar hard en tevens taai glas is een nieuwe overwinning door de wetenschap behaald. Deze nieuwe srlassoort is zoo taai als gietijzer, is veel lichter dan het bekende hard glas en bezit nóg deze hoogst merkwaardige eigenschap, dat ver anderingen in de temperatuur er geen invloed op uitoefenen. Daarenboven is bet 30 pOt. lager iu prijs dan ijzer, 'twelk het in velerlei richtin gen kan vervangen. De uitvinder dez ;r zoo bruik bare zelfstandigheid is de lieer Siemens, te Bsrlijn. In de fabriek is men thans bezig mi t bet gieten van allerlei voorwerpen, waarvoor bet dienstig is, bv. buizeu van water- eu gasleiding, trappen en leuningen, die een bizonder fraai effect maken, en wij springen een menigte andere benamingen van voorwerpen over, waar toe bet zeer dienstig is straatlantaarnpalen. Generaal Grant, die in de „papie- reu" zijn vermogen verloor, zal probeeren dit in de „papieren" terug te krijgen. Hij treedt namelijk op als journalist en zal iu de Century Magazine 20 artikelen schrijven over den Amerikaauschen burgeroorlog tegen eeu honorarium vau 100 per artikel.. Voor een debuut zeker niet onaardig De gruw el ij ke secte der Mormo- nen, zoo lezen we iu de Roepstem, beeft haar zendelingen uit Amerika ook naar ons laad af gezonden. Met een schijn van gemoedelijke vroom heid weten deze personen zich aan te dienen. Zorgvuldig weten zij in den aanvang hun geest drijverij met al de daaruit voortkomende onge rechtigheden te verbergen. Eerst als de prooi in het spinrag is verward en niet meer ontsnappen kan, stort men die in den poel der ongerechtig heid. Aan ouders zij het vooral aanbevolen, op hun zonen en dochters acht te geven, niet alleen voor het in aanraking komen met Mormonen, maar ook voor het lezen van hun geschriften. Zeker is het eeu schoon vooruitzicht voor eeu jong meisje, de slavin van een wellusteling te worden die haar vertrapt. Bij al de ellenden, die op godsdienstig gebied ons arm vaderland hebben getroffen, mogen wij bewaard blijven voor een ramp, die, met een godsdienstig kleed getooid, de meuschen in tijdelijk eu eeuwig verderf stort. Het tekort in de kas van den voor- maligen ontvanger der gemeeute Haskerland be draagt f 8976, waarvan f 7000 voor rekening der borgen, zoodat de gemeente f 1976 schade lijdt. Een nieuwe mechanische telephoon (van den „New-York Telephon- and Telegraph Go.") is ji. Zaterdag beproefd aan het bureau vau den Stet- tiner Lloyd. De proef viel tot aller bevrediging uit. Eeue muziekuitvoering op aanzienlijken afstand werd tot in de fijnste bizonderheden gehoord. De voordeelen van dezen nieuwen toestel bestaan in zijne eenvoudigheid en goedkoopheid, maar vooral hierin, dat het geluid op grooteren afstand van den toestel hoorbaar is. Men behoeft hierbij dus niet zijn gehoor zóó in te spannen als bij den gewonen telephoon. De Burgemeester van New-York heeft bekend gemaakt, dat de verbeteringen en verfraaiingen, die in het vooruitzicht zijn voor de stad, de gemeenteschuld met de bagatel van 70 000 000 dollars zullen vermeerderen. Een Franschman, de Wogan, heeft dezer dagen een reis van Parijs naar Marseille en terug volbracht in eeu bootje van papier, om de bruikbaarheid eu veiligheid van deze nieuwe, lichte vaartuigen te bewijzen. Zijn bootje de Qui Vive, een notedop van 3 millimeter dikte, volbracht de reis zonder eenige averij van belang, zelfs niet na een gedwongen nachtelijke vaart, waarbij het een paar malen op rotsen stiet. Vermoedelijk door het ongeduld van eenige personen, is eergisterennacht te Leiden het standbeeld van Burgemeester Vau der Wertf, dat den 3en October a. s. zal worden onthuld, vau ziju omkleedsel outdaan. Natuurlijk is deze voorloopige onthulling slechts tijdelijk geweest, eu heeft men spoedig het beeld weer aan het oog onttrokken. De daders zijn ontdekt en naar het politie-bureel gebracht. China heeft gezorgd, dat het goed toegerust was voor den oorlog. In de laatste jaren leverde de „kanonneukoniug" Krupp 585 vuur monden aan de Chineesche Regeering en wel 362 veldstukken, 156 kanonnen ter verdediging van forten, 40 scheepskanonnen enz. Als 't waar is wat het Berl. Tageblatt zegt, zou het gemeentebestuur van Dusseldorf, eene stad die toch 100,000 inwoners telt, aan den heer Bilse geweigerd hebben verlof te verleerieu om daar medio September een concert te geven, uit vrees dat dit van nadeeligen invloed zou kun nen zijn op het bezoek van dec stadsschouwburg aldaar. Zonder voorbeeld zou iets dergelijks even wel niet zijn, gelijk men iu Deu Haag wel weet. Te Londen overleed voor korten tijd de beroemde geneesheer Sir Erasmus Wilson. Terwijl hij zich door de rijken vorstelijke honoraria betalen liet, gaf hij deze weder uit ten bate van schenkingen en stichtingen ten algemeenen nutte, en ontbrak bet zijnen patiënten aan middelen om te verkrijgen wat voor hen dienstig was, zoo tastte hij gaarne in de beurs. Uit eigen middelen richtte hij een leerstoel voor huidziekte, eeu anderen voor ziekteleer op en liet aan het hospitaal te Marga te een afzouderlijken vleugel voor zeebaden bou wen. De zoogenaamde naald van Cleopatra, aan de Theemskade te Londen, liet hij tegen eene uitgaaf van 10,000 pond sterling uit Egypte naar Engeland komen. Aan het Royal college of Sur-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2