MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. pkemie-leeningen. geons, waarvan Wilson vroeger voorzitter was, heeft hij 183,000 pond sterling, en aan drie ge neeskundige inrichtingen van weldadigheid elk 5000 pd. st. vermaakt. De heer J. Kol te Amsterdam, wien indertijd de J 55,000 ontstolen werden, welke toen teruggevonden zijn in den Bloeraendaalsclien omnibus, heeft aan den omnibusrijder, die j 52 000 vond, 1000 geschonken; voorts 100 aan den vinder van ƒ2000 en 75 aan den vinder van ƒ1000. Hansliek trekt in de Gartenlaube te veld tegen de piauomauie dezer eeuw, eeue mode ziekte, die een aantal jonge meisjes ran hare gezondheid berooft, hare toehoorders in de gezin nen op de pijnbank brengt, en een aantal artis tieke middelmatigheden in het leven roept. Hij vergelijkt de vrouwelijke piano-virtuosen in Duitsch- land met de romanschrijfsters in Engeland, en roept allen op, in hunnen kring de ziekte tegen te gaan, die voor de kunst zelve een gevaar wordt. De Munchenaars hebben „V a d er- landen" genoeg. Het daar ter stede lang bestaande blad Das Baijrische Vaterland heeft gaandeweg het Andere Vaterland, het Deutsche Vaterland en het Ganz andere Vaterland tot mededin gers gekregen. En nu zal er nog het Wahre Vaterland uitgegeven worden. W o e n s d a g-m orgen had te Arnhem het volgende eigenaardig voorval plaatsEen heer en dame hadden samen eene philippine aangegaan met de bepaling, dat zij, zoo dikwijls zij elkaar ontmoeten, beide de philippine moesten toonen. Deze philippine bestaat slechts uit een onschuldig stukje lood waarop van boven een klein koperen plaatje bevestigd is. Gisteren bevond de dame zich bij een photograaf alhier, waar zij dit stukje lood liet liggen. De meid van den photograaf, die het vond, maakte zich beangst dat het een dynamietpatroon was en haar patroon, die de verantwoordelijkheid voor een mogelijk on geluk nu ook niet op zich wilde nemen, zond het daarop naar den geweermaker, om het te laten onderzoeken. Deze vertrouwde de zaak ook niet al te zeer en bracht het naar het politiebureau. Daar achtte men 't voor alle zekerheid raadzaam om het naar een kundig geweermaker te brengeu, ten einde het zoozeer gevreesde voorwerp te on derzoeken. Ook deze vertrouwde het niet recht, maar kon geen uitsluitsel geven en zoodoende werd het naar het politiebureau teruggezonden, van waar het, na toelichting en opheldering, aan een kennis der dame werd teruggegeven. Wat toch een nietig stukje lood eene moeite kan veroorzaken Eenige reizigers hielden zich in het Zwitsersche kanton Obwalden op, in de na bijheid van het Melchthal, toen zij door een onweder werden overvallen. Zij vonden eeu droog hol en verheugden zich over deze veilige schuil' plaats. Maar wie schetst hunne verbazing, toen zij ontdekten dat dit hol de werkplaats was eener bende valsche munters? De politie werd ontboden, en deze nam al de tveiktuigen in be slag zij is de misdadigers reeds op het spoor. Te Nashville in Tennessee (Ver. St.) zijn weer drie Mormoonsche predikers ver moord, bij gelegenheid van een vergadering door hen belegd tot het verkondigen van hun leer. Bij de Elperbrug in de gemeente Westerbork, is een 12-jarig zoontje van den brugwachter dat met een waschtobbe in het ka naal wilde punteren, met zijn vaartuig gekanteld en verdronken. Beeds den 23 en Aug. maakten de Deensche bladen melding van een hevigen brand op een der uitgebreidste veengronden in Denemarken. Nog altijd duurt die brand daar voort. Beeds voor de tweede maal is daar het vuur uitgebroken. De oorzaak van den brand is onbekead. Er zijn zelfs die beweren, dat de brand in die streken nooit volkomen gebluscht is, maar altijd voortsmeult. Over de onschadelijkheid van ge- kleurde of matte vensterglazen bevatte het Baijr. Ind. Gewerbeblatt onlangs een waarschuwend artikel. Nu het meer en meer mode wordt, zijne kamers, enz. met zulke glazen op te sieren, is het tijd op de hygiënische fouten opmerkzaam te maken, die daardoor daarbij worden begaan. De bonte kleuren vermoeien nl. het oog, êen groote hoeveelheid weldadig licht wordt door de gekleurde glazen geabsorbeerd, bij sommige gla zen komt nog een ongelijkmatige verstrooiing en concentratie van het licht, die bepaald gevaar lijk voor onze gezichtsscherpte kunnen worden. Zulke bonte vensters zouden dus alleen in voor zalen, op trappen, enz. aangebracht moeten wor den, maar nooit in eigenlijke woonvertrekken. Voor de vensters van de laatsten moet steeds zoo helder mogelijk glas worden genomen. Omtrent het uitbreken der cho lera in Spanje bericht de Imparcial het volgende „Eene familie te Alicante ontving als gasten een ge zin uit Algiers. Dit laatste gezin had een quaran taine van zeven dagen ondergaan, en op de ba gage waren de noodige ontsmettiugsmaatregelen toegepast. Toch werden vijf leden van het Spaan- sche gezin door cholera aangetasttwee daarvan zijn gestorven en de overigen herstellende. Het gezin uit Algiers bleef van de ziekte bevrijd. De stedelijke autoriteiten hebben alle personen, die met de zieken in aanraking zijn geweest, zorgvuldig geïsoleerd. Een zekere Thomas Hughes en verscheidene andere passagiers op eene der En- gelsche Atlantische stoombooten, hebben, dadelijk bij hunne aankomst te New-York, beklag gedaan bij de agenten der maatschappij, over de schan delijke wijze waarop gedurende de geheele reis aan boord werd gespeeld. Voornamelijk was bac carat aan de orde. Een spoortrein van Kassei naar Erfurt is onlangs 's avonds door een kudde scha pen gereden, waarmee een herder nog na de afsluiting van den weg het spoor wilde overste ken. Er werden 30 schapen verbrijzeld, maar de trein ondervond geenerlei bezwaar. De internationale conferentie van het Boode kruis is Maandag te Bern geopend. Er werd een schrijven voorgelezen van de Duit- sche Keizerin, waarin zij het voornemen te ken nen geeft 5000 fr. te schenken aan het fonds der Vereeniging. Dezesonderaardsche zalen, b ij het Observatorium te Parijs gebouwd en bestemd voor waarnemingen omtrent magnetismus en aardwarmte, zijn gereed. Deze onderaardsche ge bouwen zijn meer dan drie en een halve meter hoog en het gewelf is met eene laag aarde van twee meter bedekt waardoor de van buiten ko mende warmte wordt afgesloten. Zij zijn geheel gebouwd uit zandsteen en cement; de hoofdmuren hebben eene dikte van 1,80 meter, terwijl de scheidingsmuren 0,80 meter, dik zijn. Elke zaal heeft eene afzonderlijke deur, die in een ge meenschappelijke gang uitkomt; de verlichting geschiedt met gas. Een der bladen verzocht onlangs zijn lezers, in een vorig nummer, in plaats van: de twee melkkoeien voor eeredienst, te lezen: de twee millioenen enz. Te Tottenham, bij Londen, is een rechtsvervolging ingesteld tegen een vader, die door slechte behandeling den dood van zijn 16- jarigen zoon veroorzaakt of ten minste verhaast heeft. Volgens het getuigenis van verscheidene buren werd de knaap door zijn vader en zijn stiefmoeder verwaarloosd en mishan deld. Hij was geruimen tijd ziek, maar er mocht geen dokter bij hem komen, en toen er eindelijk een gehaald werd, kwam hij te laat. Bij de lijkschouwing werd het lichaam van den knaap gekneusd en uitgeteerd bevonden en de maag was ledig. Een en ander gaf der jury aan leiding den vader schuldig aan den dood van zijn kind te verklaren en er werd een aanklacht tegen hem ingediend. Een z w a v e 1 m ij n; b ij Nicosia, op Sici lië, is in brand geraakt. Er bevinden zich nog 29 arbeiders in. Men hoopte, volgens de laatste berichten, hen nog te kunnen redden. Tegen Dirk van Veenendaal, be- schuldigd van moedwilligen doodslag op zijne huisvrouw, is eergisteren door den advocaat-ge neraal bij het gerechtshof te Arnhem eeue tucht huisstraf van 10 jaren geëischt. Aanboord van de naar Ne w-Y o r k bestemde stoomboot Ems werd onlangs, kort na het vertrek uit Bremerhaven, een passagier zoo wanhopig van zeeziekte, dat hij, voor iemand het verhoeden kon, over boord sprong. Men poogde hem nog te redden, maar hij verdronk. Een ander passagier wilde zijn voorbeeld volgen. Men hield hem slechts met moeite tegen. Hij werd door een kleine stoomboot weer aan land ge bracht en hij heeft nu van zijn zeereis afgezien, 't Was wel bekend, dat de zeezieke tijdens zijne krankheid tamelijk onverschillig werd omtrent het leven, maar toch niet, dat het zoo erg kon worden. De Engelsche bladen berichten het overlijden van Joseph Livesey, die den stoot gaf tot de matigheidsbeweging en een der „zeven mannen van Preston" was, die de eerste matig heidsgelofte onderteekenden. Hij stierf te Preston, in den ouderdom van 91 jaren. Bij Cork sloeg Maandag-avond een boot met zeven mannen om. Vijf verdronken onmiddellijk, maar twee klemden zich aan het omgeslagen vaartuig vast. Nadat zij zes uren zoo hadden rondgedreven werd eeu hunner zoo uit geput. dat hij de boot moest loslaten. De andere echter hield het nog vijf uren uit, en hij werd eindelijk 's morgens te zeven uur door een schip aan boord genomen. Bij Kelenfeld, niet ver van Pest, is een sneltrein naar Weenen ontspoord. Ver scheidene wagens vielen omver, maar geen der reizigers schijnt ernstig letsel bekomen te hebben. Koning Milan van Servië, zijn gemalin en zijn zoon zouden met dezen trein naar Weenen zijn gereden, maar zij waren, door een klein ongeval aan hun trein, niet tijdig genoeg te Pest aange komen. Men zag nu eerst in de ontsporing te Kelenfeld een aanslag op 's Konings leven; maar bij nader onderzoek schijnt mer. toch met een toevallig ongeluk te doen te hebben. Er had echter den vorigen dag te Pest een gerucht ge- loopen omtrent een voorgenomen aanslag op Koning Milan's leven, en de politie nam deswege alle mogelijke veiligheidsmaatregelen. Het grootste en toch meest voorkomende ongeluk is, het ongeluk niet te kunnen dragen. Verveling is het roest, dat den geest verteert. Een zon doet ons millioenen sterren vergeten. De meeste menschen zouden het ware schoone en verhevene voorbij loopen,wan neer hunne aandacht er niet op geves tigd werd. Gelijk de tucht, zoo de vrucht. Goed beletten is altijd kwaad, maar het ergst voor hem, die ambtshalve verplicht is het goede te onderwijzenwant besteelt ons een vijand, dit wordt minder geteld; maar benadeelt ons een schuldenaar, dan slaat hij een dubbele wond: eene in de beurs, de andere in het hart. Een uitmuntend scheermes. Behanger. Dus u verlangt dat de zijkamer wordt behangen, 't Schijnt dat de metselaar reeds bezig is de muren af te krassen; dat had u mij ook kunnen laten verdienen. Boerin. Je vergist je man.... dat leven maakt mijn man, die bezig is zich te scheren. Beleedigd. Dienstbode, (bij den slager) Me vrouw zendt u het vleesch terug, zij heeft het na gewogen, er ontbreekt twee ons aan. Slager. Zoo, nu leg het vleesch maar op de toonbank neer en zeg aan je mevrouw, dat zij het vleesch maar bij een ander moet laten halen; met zulke wantrouwende menschen, die mijne waar nawegen, wil ik niets te doen hebben. Op de wandeling. A. Zie eens, amice, welk schoon glanzig zwart haar de heer Van Krabben dam heeft; voor een man van zijn leeftijd B. O, maar ik heb hem nog gekend, toen hij grijze haren had. Denkbeeldige werking. Levie. Vader, mijn laarzen zijn gescheurd zoodat het water er in loopt en ik daardoor koude voeten krijg. Vader. Denk dan maar, dat er heete thee met cognac in loopt, dan zal je wel weer warme voeten krijgen. Een huiselijk tooneel. ZijWat, jij bent net als alle mannen, geen boon waard. Hij. Ja, dat word ik aan de koffie gewaar. Zij. In één woord je bent een nare man. Hij. En jij bent een nare vrouw met veel woorden; dat is 't onderscheid. Woordelijk. A. Kent gij den referendaris Van Piekeren? B. Zeker, hij heeft vele jaren onder mij aan het departement van binnenlandsche zaken gewerkt. A. Kerel, wat ben jij weer aan 't op hakken! B. En toch is het de wezenlijke waar heid. Ik werkte op de bovenste verdieping en hij op de eerste. Goed ingelicht. Slager, (tot een veehande laar na de aankomst van een vee-trein) Kan u mij ook zeggen of met dezen trein ook varkens zijn aangekomen. Veehandelaar. Ik geloof het niet, ten minste in den waggon, waarin ik ge reisd heb, waren niets dan ossen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 6 September. Tu de Don derdag 11. gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel alhier is besloten, te voldoen aan het tot haar gericht verzoek van den Minister vanWaterstaat enz, om zich te constituëeren als plaatselijke sub-com missie voor de Antwerpsche tentoonstelling. Door Burg. en Weth. is bepaald, dat de verkiezing van twee leden van den Raad, voor de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. C. J. t. Mirandolle en het door Jhr. Q. Hoeufft genomen ontslag, zal plaats hebben op Dinsdag den 7den en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 21sten Oc tober e. k. Met ingang van 1 October e. k. is op zijn verzoek aan den heer B. H. Hoek- semaeervol ontslag verleend als taxeer- der van goederen en gouden en zilveren voorwerpen aan de Stads-Bank van Leening. In zijne plaats is daartoe benoemd de heer G. Moerbeek, thans 1ste klerk aan die Bank, terwijl diens plaats zal worden ver vuld door den heer JHoogewegthans 2de klerk. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een zilveren broche. Een geldstuk. Een bloedkralen kettinkje. Een leesboekje. Een boezelaar. Een parapluie. Een kerkboekje voor R. K. Een looden pijp. Een paar zeemlederen handschoenen. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de tramwagens achtergelaten: Een catalogus van de Landbouwtentoonstelling. Terug te bekomen bij den heer De Graaf, Lange Hee renstraat No. 44: een gouden ring. Terug te bekomen aan het Kantoor der Gemeentereini ging, Harmenjansweg: Een zilveren lepeltje. Een en dertigste Muziekuitvoering in den Hout, op Zon dag 7 Sept. a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma: 1. Marsch, in 's Feld, Weiss. 2. Ouv. Robin des mers, Nihoul. 3. Walzer, Stasny. 4. Les dra gons de Villars, Maillard. 5. Jubel-ouverture, Bach. 6. Chor, Appollini. 7. Potp. Ie petit due, Lecocq. Buiten-Sociëteit „Trouw moet Blijken." Harmonie-Concert van bovengemeld muziekkorps op Zondag 7 Sept.. a. s. des avonds van half 8 tot 10 uur Programma: 1. Prins Rtdolph-marsch, Beisiy. 2. Ouv. Die lustige Weiber von Windsor, Nicola'i. 3. Potp. Le domino noir. Auber. 4. Frühlingskinder-Walzer, Wald- teu/el. 5. Fant. Le fils du brigadier, Massê. 6. Ouv. l'Ita- lienne en Alger, Rossini. 7. Fant. Don Pasquale, Doni zetti. 8. Potp. Fledermaus, Strauss. HAARLEM, 3 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 18 koeien verkocht, 16 voor f 170 a 240 2 stier j verkocht 1 voor f70 avaarzen, verkocht- voorfa - pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 17 nuchtere kalveren, verk. voor 10 a 15, 40 schapen, verk.voor i 20 a 30; varkens, verkocht voor ac. per 1j5 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 108 stapels kaas, 13274 stuks, wegende 25257 kilo, hoog ste prijs f 31,middelbare prijs per 50 kilo SCHIEDAM, 5 Sept. Moutwijn, per ned. vat 13, Jenever f18,50, Amsterd.proef f 19,75 spoeling f-,60 dito commissie f -.80. GOUDA, 4 Sept. Op de kaasmarkt waren 128 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 27— a 35. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.35 1.50 derweiboter fl.25al.10.per kilo.Handel zeer vlug LONDEN, 4 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 1000, Schapen eu Lammeren 5000. Kalveren 80-, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 5/9 Schapen en Lammeren 5/ a 6/-, Kalveren 4/4 a 5/8 Zwijnen 3/9 a 4/6. AMSTERDAM, 3 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen,154 vette kalverenlste qual f -,85 2de qual. ,65 per kilo, 10 graskalf J 22 a 32, 20 nuchtere kalveren, 9 aj 12, schapen en lammeren f a 121 vette varkens 42 a 48 c. per kilo. LEIDEN, 5 Sept. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt 3 paarden 85 a f 95; 82 stieren f 58 a 240; 152 ossen f 168 a 300 83 melkkoeien f 150 a 275 kalveren dito f a 60 vare dito i 148 a 255— vette dito f 48 graskalveren f 20 a 60, 66 vette f 36 95 a 14 nuchtere dito f12,a 21, 730 vette schapen 22 a 36,j 742 weide dito J\ 5, a 28, lammeren 62 magere varkens 15 a 25, 420 biggen f 5,—al2.— HOORN, 4 Sept. Ter waag gewogen 302 stapels kaas wegende, 79,673 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 36. voor kleine fvoor commissie, 33,— voor mid delbare 30,—. Amsterdam, 5 September 1884. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland, Certif. Werk. Schuld2', Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pftnsel. Leen. 1860-84. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buiten], 1853-80 8 Rusland, bij Hope Oomp. Oude Ru.ieu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 6». 4 1877 Am.t. L 20-100 6 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1» 1876 2 (Perpetuele) 4 binuenl. J' 1250025000. 1 1000—5000 1 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeuing 1876 5 N.-Amerlka. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. ObligationI3 Peru. Leening 18706 18725 Ooeteurijk. Aaud. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aaud. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aaud5 Kurak Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Syzran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumeuie. Aandeden Spwdiv Amerika. Chtcngo N. W. Gert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Gert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 8 Rotterdam8 Gemeente Grediet. 8 Belgle. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk Staats], 1854.4 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 2'/, pet. genoteer de korrs 68 80 1013/4 99 84'/, 66'/. 677,, 49 3/, 100'/, 817a 967a 46 677a S»/4 110"/, 26 10 87, 1197, 153 114 727, 140 108 15 62 5774 122s/4 55»/i, 90 94 57 56»/4 131'/, 161/4 128 102'/, 1043/4 1007, 96'/, 993/, 103'/4 1117. 141'/4 133 130'/, ROME, 5 September. Het aantal sterf gevallen aan cholera bedroeg in Italië gisteren 106, waarvan 53 te Napels en 15 te Spezzia. DURBAN, 5 September. De heer Joubert heelt het presidentschap over de boeren republiek in Zoeloeland aangenomen. SOEAKIN, 5 September. Alhier ont vangen berichten melden, dat een sterke troep opstandelingen een aanval heeft ge daan op Kassala, maar dat zij met groote verliezen werd teruggeslagen. LONDEN, 5 September. Eene dépêche uit Durban aan de Times meldt, dat de woning van wijlen Bisschop Colenso door brand ver nield is. Er zijn alleen eenige manuscripten gered. De Pall Mali zegt dat er sprake is van het zenden van lord Carlingford, voor zitter van den geheimen Raad, naar Ber lijn, ter voorloopige vervanging van lord Ampthill. WADEHALFA (Egypte), 5 September. De Nijl is hier drie voet gedaald. ST. PETERSBURG, 5 September. De Kei zer en de Keizerin zijn heden-namiddag te 2 uur van Peterhof alhier aangekomen. Zij bezochten de vesting-kerk en verleenden eene afscheids-audiëntie aan den Perzischen gezant Daoule Yahia Klian, waarna zij de hoofdstad weder verlieten. BRUSSEL, 5 September. De Senaat heeft het herstel der diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel goedgekeurd met 48 tegen 19 stemmen. WASHINGTON, 5 September. De Mi nister van Financiën, de heer Tolger, is heden overleden. PARIJS, 5 September. De depeche m de Times van heden, volgens welke Iveluug opnieuw gebombardeerd is, is van grond ontbloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3