N I E U W E No. 831, Zondag 14 September 1884. 9e Jaargang Twee stemmen uit liet liberale kamp over het Katholicisme. B UIT K N L A N li. Slimme ratten. Nooit verlegen. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afz mderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIÉN AGHTB MA NON AGHTATE. Van 16 regels30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Het behoort in ouze dagen tot de zeld zame gebeurtenissen, als men van liberale zijde, gehoorzamende aan de macht der feiten, aau het Katholicisme recht laat wedervaren. Als de tegenstanders der Kerk aan hun hart lucht geven, dan vergeten zij niet licht het devies van hun meester, Voltaire, die eenmaal zeide: «lieg er maar dapper op los, er blijft altijd iets van han gen.® Tegen hun wil en zin leveren zij echter in onbewaakte oogenblikken merk waardige bijdragen tot de geschiedenis der beschaving van den tegen woordigen tijd. Voor ous ligt het Engelsche tijdschrift getiteld Contemporary Review (Augustus). De bekende E. De Laveleye, hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogeschool te Luik, ex-Katholiek, thans modern Pro testant en lid der Belgische loge, publiceert daarin eeue studie over «de zegepraal der clericale partij in België en hare oorzaken. Laten we eerst eens zien, wat de liberale professor zegt aangaande de schoolquaestle. »Om de bevolking aan den invloed van den Roomscken Clerus te onttrekken, hebben de liberalen openbare scholen moeten stich ten. Maar de Clerus verdoemt deze scho len De strijd tegen de Kerk is algemeen, geen dorpje is er dat er niet aau deelneemt. Er wordt strijd gevoerd tegen het Geloof.daar is geen twijfel aan. In Frankrijk gaat men zelfs tot de vervol ging van den naam GodsEene school zonder Godsdienst, zooals die door het liberale Ministerie in België is inge voerd, mag succes hebben in een Pro- testautsch 'and, maar in een Katholieken Staat, zooals België, biedt de absolute te genstand van den Clerus onoverkomelijke bezwaren. Ous klein aantal vrijdenkers zal nooit in staat zijn, deze te overwinnen.® De professor ziet verder zeer goed in,dat zijne vrienden,in wier rijen hij tegen den»gemeen- schappelijken vijand «optreedt, noch oprecht, noch vrijheidlievend zijn. Hij weet zeer goed, dat zij onder het voorwendsel, de vrijheid te verdedigen, den Godsdienst aan randen en dat zij geene andere vrijheid erkennen, dan de hunne. De hooggeleerde heer De Laveleye zou de vrijheid wel willen liefhebbeu en den Godsdienst willen verde- FEUILLETON. De scherpzinnigheid en de loosheid der ratten zijn spreekwoordelijk geworden een looze rat, zoo slim als een rat en verdienen ook wezenlijk aller bewondering.Een gebeurtenis, voor wier waar heid de mededeeler borg staat, zal die nog hel derder in het licht stellen. In een provisiekamer stond een open kist met onderscheidene flesschen fijne boomoliedie alle recht overeind stonden. Toen men op een mid dag eene daarvan wilde halen, vond men, dat het stuk blaas, het katoen en de kurk, waar mede alle gesloten waren, bij eene ontbrak en dat daaruit ook een goed deel van den inhoud verdwenen was. Men vulde de flesch opnieuw, kurkte en sloot ze op de beschreven wijze en zette ze op de oude plaats. Den volgenden mor gen echter was de kurk tot groote verbazing van den eigenaar opnieuw uitgehaald en dc flesch andermaal bijna half geledigd. Men herhaalde dezelfde proef, maar zocht ditmaal op te sporen, hoe dat onbegrijpelijk verdwijnen van de olie wel in zijn werk ging, en zette daartoe iemand in de gang voor een klein raam, dat in de provi siekamer uitkwam, als spion uit. Na een poosje, toen alles weer stil was, gaf deze een wenk en zag men, hoe drie of vier ratten, uit verschil lende hoeken voor den dag gekomen, in de kist digen, maar zijn haat tegen de Katholieke Kerk laat zulks niet toe. «Wanneer ik de vrijheid voor allen verlang«, zegt de pro fessor, »en den onder een valsch voorwend sel aangevallen Godsdienst wilde verdedigen, dan zou het Katholicisme daarvan profiteeren en ik wensch het integendeel t« verzwakken kan het zijnte vernietigen. Als eene andere en permanente oorzaak van de zegepraal der Katholieken wijst De Laveleye op den vooruitgang der Katho lieke Kerk op sociaal gebied. «HetKatho licisme,® zegt hij, «maakt van het socialisme een zaak der Christelijke broederliefdehet noopt den rijken, den armen te hulp te komen door werken der Christelijke liefde, door het stichten van scholen en inrich tingen van liefdadigheid enz., terwijl zijne tegenstanders uit de sociale vraag kapitaal slaan voor politieke bewegingen en aldus handelende, althans in België, onvermijde lijke nederlagen voorbereiden.* Overgaande tot de quaestie van het al gemeen stemrecht, bekent de schrijver in beginsel een aanhanger daarvan te ziju, »want«, zegt hij, «het is zonder twijfel wenschelijk, dat, daar allen belang hebben aan de goede leiding van den Staaf, ook allen deel moeten kunnen nemen aan de verkiezingen.Maar toch zou hij niet gaarne zien, dat het algemeene stemrecht tot wet werd verheven, want. «de kiezer zou een buit der Roomsche Geestelijkheid zijn. Ja, als alle kiezers hun licht zouden willen ontsteken bij het eerste het beste libertijusche blad, dan zou de liberale professor niets meer tegen het algemeene stemrecht hebben in te brengen. «Wij constateeren,® aldus schrijft ZHG., «dat de uitbreiding van het stemrecht in alle landen, waar het Katho lieke Geloof domineert, aau de Roomsche Kerk eene onbegrensde macht zou geven. Zelfs in de groote steden van Frankrijk is de invloed der vrijdenkers onbeduidend. Bel gië is geheel en al Katholiek, ja zelfs ul- tramontaansch. Daar, waar het volk des Zondags naar de Mis gaat, en in 't algemeen zijne kerkelijke plichten vervult, heeft de Friester een machtigen en uitgebreiden invloed. Schenk aan deze geloovige be- valkingen het algemeene stemrecht, en zij zullen naar den wil van den Clerus stem men, zoodra deze zich van den Biechtstoel en van de Sacramenten bedient, om de ge- zaten, de kurk zonder veel moeite uitwroetten, toen hare staarten in den hals van de flesch staken, en bij het uittrekken heel genoegelijk de olie aflekten, die daaraan was blijven hangen. Een schatrijk heer, die zich beroemde steeds tot eiken prijs slechts snuggere bedienden in dienst te willen hebben, moest in eene vacature voorzien en informeerde dus bij zijne kennissen of iemand een goed exemplaar voor hem wist. Op zekeren dag meldde er zich een aan, met een aanbevelings briefje van den volgenden inhoud„Amice als gij dezen niet huurt, zijt ge een ezel, want leeper vent bestaat er niet." Het domme en on beholpen uiterlijk van den sollicitant, was echter zoozeer met deze aanbeveling in tegenspraak, dat hij werd afgewezen, daar de meester dacht, dat zijn vriend hem een poets wilde spelen. Een paar dagen later kreeg hij echter den man terug, met het volgende bericht: „Amice! Als gij Janus niet neemt, blijven wij geen goede vrienden hoor! 't Is een prachtexemplaar, dat zijne weerga niet heeft." Nu gaf de heer hem verlof te blijven, op voorwaarde dat hij hem op de proef wil stellen, waarvan hij zijne vaste be trekking afhankelijk stelde. Janus nam heel leuk de voorwaarde aan. Des anderen daags, het was winter en de sneeuw lag over het ijs, zond de heer tal van in vitaties rond voor een diner, dat hij zijne vrienden wilde moederen in beweging te brengen.Men ziet het, voor leugens deinst de schrijver niet terug; als ex-Katholiek weet hij wel beter. Zeker, zoo lang de liberale partijen niet nalaten eene politiek te voeren, die ge kant is tegen de Kerk en den Godsdienst, zullen zij niet alleen de Priesters, maar ook alle eerlijk denkende Katholieken tot hunne tegenstanders blijven behouden. (Slot volgt.) Dinsdag 11. is te Breslau de achtste al gemeene vergadering van Silezische Katho lieken geopend. Evenals in de groote ver gadering te Amberg heeft plaats gehad, zijn ook voor die te Breslau in de agenda voorstellen opgenomentot protest tegen de handelingeu der Italiaansclie Regeeriug in zake de goederen der Propagande; tot bevordering van het herstel der wereldlijke macht van den Paus; tot bestrijding der vrijmetselarij, enz. De Duitsehe annexatiën in Z.-Afrika gaven den bekenden Afrika-vorscher, kapt. V. Lovett Cameron, aanleiding tot een schrijven aan The limes. Hij zegt: »Ik lees heden vau verdere Duitsehe annexatiën in Z.-Afrika. Het gebied van kaap Frio zuidelijk tot aau de Oranje rivier, met uitzondering van de Walvisch- baai, is thans feitelijk in handen der Duit- schers. De vestiging in Waivischbaai be staat uit Boeren of Hollanders, wien de Kaap-Regeering rechters en politie ter be scherming te zenden heeft. Die Boeren zullen echter wat blij zijn, door het teuto- nisch element geabsordeerd te worden. »Een der grootste elementen in de toe komstige ontwikkeling onzer bezittingen in Z.-Afrika vormt de uitbreiding van onzen handel noordelijk naar de Zambese toe, en nu staan wij de Duitschers in 't westen en den Boeren en Portugeezen in 't oosten toe, den voortgang van onze wegbanende kooplieden te belemmeren. Ik schrijf dit niet uit ijverzucht tegen het Duitsehe op treden, daar de Duitschers, als zij er kans toe zien, het volle recht hebben uit onze nalatigheid en «fainéance® voordeel te trek ken; maar wanneer wij niet op ous tellen passen, zullen wij ras bemerken dat onze kooplieden aan de Kaap van de verbinding aanbieden, en waarbij Janus dan zijn proefstuk in het tafeldienen moest afleggen. Ter bestemder tijd waren de gasten aanwezig en de schotels werden opgedragen, waarbij het als vaste regel der etiquette gold, dat alles wat op tafel kwam, geheel in ongeschonden staat moest wezen. Janus had een gebraden eendvogel opgebrachtwaarvan de heerlijke geur hem zoodanig den neus ge kitteld had, dat hij niet kon nalaten aan een poot te strijken en de vingers dan af te likken. Daar de gang van de keuken naar de zaal nog al lang was, werd dat strijken allengs in trekken veranderd, zoodat hij eens in gedachten zoo hard trok, dat hij een ganschen poot in de hand hield. Eerst verlegen, bedacht hij zich echter fluks, stak den poot in zijn zak en legde den eendvogel met de geschonden kant op den schotel, zoodat de gave kant boven en in het gezicht kwam, en bracht hem vervolgens op tafel. Toen nu tot do ontleding zou worden overgegaan, kwam natuur lijk de zaak aan het licht. De heer ontstak in toorn, trok hevig aan de schel en snauwde Janus, die binnentrad, woedend toe „kerelhoe durf jij een eenvogel zóó op te brengen?" „Dat is mijn schuld niet, mijnheer!" antwoordde de snaak dood bedaard, want het is een winter-eend!" „Wat, wiuter-eend|?" schreeuwde zijn meester, „die ken ik niet, lummel I" „Ik wel, zei Janus, die hebben altijd maar één poot, mijnheer!" „Zoo? nu het is goed, scheer je weg, ik zal jou die leugen wel waar maken hoor Nog tril lende van drift sprak de gastheer: „mijaeheeren! met de Kaap volkomen afgesneden zijn.® In de jongste dagen zijn weder verschil lende sociaal-democratische geschriften ge- confiskeerd. Te Berlijn worden telkens bijeenkomsten van de sociaal-democraten verboden of ontbonden. Met 40 stemmen tegen 25 en eeue onthouding, heeft de Belgische Senaat de Schoolwet goedgekeurd, gelijk die reeds door de Kamer was aangenomen. Eene groote volksmenigte had voor het gebouw post gevat, maar hield zich rustig. Het Journal de Bruxelles bevat eeue vergelijkende opgaaf van het aantal kaartjes, dat den 31en Aug. en den 7en Sept. aan de verschillende spoorwegstations te Brussel in ontvangst is genomen. Het geheele aanta 1 is voor den eersten dag 83,095 en voor den tweeden 94,495. Elke commentaar is hierbij overbodig; de vergelijking der cijfers is voldoende ter beoordeeling van de be- teekenis der twee mauifestaties. Reuter's Of fee meldt uit Tamatave van 30 Augustus, dat de Frausche scheeps macht in de wateren van Madagascar de stad Mahanovo den 22eu Augustus gebom bardeerd heeft. Volgens berichten uit Chineesche bron heeft de Regeeriug van Peking een circulaire aan de onderkoningen gezonden, waarin zij de gronden opgeeft, waarom China weigert aan de eischeu van Frankrijk te voldoen, en verklaard wordt, dat de Opperste Raad thans besloten heeft, de eer des Rijks met de wapenen te verdedigen. De Engelsche bladen melden officieus de benoeming vnu Lord Dufferin tot Onder koning van Iudië. Deze benoeming wekt algemeene voldoening. Uit Caïro wordt bericht, dat Northbrook reeds bij den Khedive ter audiëntie was en hem een schrijven van Granville overhan digde. Daarin wordt de medewerking der Egyptische Regeering ingeroepen voor de oplossing der bestaande moeilijkheden vooral van die op financieel gebied. De Khedive was zeer vriendelijk en bizonder tevreden over hetgeen door den Britschen gemachtigde hem werd medegedeeld. Een dépêche van den Mudir van Dongola meldt, dat een groote strijdmacht der Sou- dansche opstandelingen, aangevoerd door twee onderbevelhebbers van den Madhi nabij Anikibol ten eeneumale is verslagen. die ezel heeft den poot weggenomen en denkt mij nu zoo voor den gek te houden, ik zal hem dat echter wel afleeren. Ik verzoek u morgen allen een rijtoer met mij te maken, dan zal ik den knaap wel eens netjes ontmaskeren." Dit voorstel aangenomen zijnde, kreeg Janus des anderen daags bevel om hij den koetsier op den bok te gaan zitten en de heeren te waarschuwen als hij weder een winter-eend zag. Niet lang duurde het, of men reed een bevroren kolk voorbij, waar tal van eenden, aan den kant zaten iu elkaar gedoken en rustende op één poot. Janus tikte nu aan het glas en zeide triumfeerend„Ziet, heeren daar zitten zeze hebben maar één poot." „Ho! koetsier!" riep de heer nu en met de armen uit het portier zwaaiende schreeuwde hij: „poeh! pah!" zóó luid dat alle eenden den in de veeren gedoken tweeden poot óók uit staken en wegvlogen," waarop de heer zijn knecht, op barscken toon toevoegde „Zie je nu wel, dat je een aartsleugenaar bent, ik wil je niet hebben, je rukt morgen weer uit, hoor je?"'t Is best meneer," antwoordde de snaak, maar het is nog niet uitgemaakt, wie onzer gelijk heeft, want als u gisteren ook eens zóó „poeh! pah!" geschreeuwd had, wie weet wat er dan gebeurd was.« „Goed geantwoord," riepen eenparig de vrienden van den heer en Jaruswerd weder in genade aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1