BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. De Warschauer correspondent van de Neuefreie Presse telegrapheert aan dat blad, dat hij na den intocht van den Keizer, in zijn hötel een enveloppe aan zijn adres vond, inhoudende een blad papier waarop een be sluit van het centraal revolutionnair co- mité« was geschreven, houdende verklaring, dat de oorlog tegen het Russische Gouver nement door alle middelen zou worden voortgezet. Deze proclamatie is bij duizen den exemplaren verspreid geworden, zonder dat de politie er in geslaagd is de stellers te ontdekken. De vredebondsmannen willen den twist appel voor Frankrijk eu Duitschland, het verschil over het bezit van den Elzas en Lotharingen, voor goed uit den weg rui men. Op het Internationaal Vredescongres te Genève nl. is eene motie aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat men beide landen zelf zal laten kiezen tus- scheu definitieve inlijving bij Duitschland, terugkeer tot Frankrijk, of onafhankelijk heid. Een afschrift der motie wordt aan al le Regeeringen toegezonden. Men meldt uit Durban van 8 Sept., dat eenige inboorlingen aan de Zambesi-rivier, niet ver van Mackingire,Portugeesehe koop lieden en officieren vermoord hebben. De Fransche factorij te Ohimuarra werd ge plunderd en de geheele omliggende streek is verlaten. Aan het personeel der Holland- sche factory en van de opium-plantages gelukte het, de aanvallers af te slaan. Te Sena, Portugcesche hoofdplaats aan de Zam besi, heerschte groote opschudding. De han del is totaal gestremd en de verliezen zijn zeer groot. Men verneemt dat op de Staats- en Rhijnspoor- wegen de winterdienst genoegzaam niet van den zomerdienst zal verschillen. De Tweede Kamer zal reeds Maandag-namid dag te 3 uren haar eerste vergadering houden. Groningen, 12 Sept. Een professor der Gro- ningsche universiteit, die het congres te Kopen- hage onlangs heeft bijgewoond en daarna nog eene reis ging doen door Scandinavië, heeft het onge luk gehad een been te breken. Hij wordt te Chris- tiania verpleegd. Rotterdam, 12 Sept. In den afgeloopen nacht heeft een schipper, liggende met zijn vaartuig Ver trouwen aan de Scheepmakershaven, het ongeluk gehad te water te vallen en te verdrinken. Zijn lijk is heden-ochtend te zes uur opgevischt en overgebracht naar de loods voor drenkelingen. Amsterdam, 12 Sept. In de Kerkstraat alhier kreeg gisteren een knaapje zulk een geweldigen slag van een paard tegen het hoofd, dat hij voor dood werd opgenomen. Breda, 12 Sept. De directie der exploitatie van staatsspoorwegen heeft aan den machinist P. Sie- bers, eene eervolle vermelding met eene gratifica tie toegekend wegens zijn beleid, waardoor bij de botsing, die den 13 Augustus 11. alhier heelt plaats gehad, persoonlijke ongelukken zijn voor komen. 's Hertogenboseh, 12 Sept. Gisteren-namid dag is een dertienjarige knaap alhier in de ge meente-zwemkom verdronken. Tiel, 12 Sept. Gisteren meldde zich aan het bureau van politie alhier vrijwillig aan A. T. die alhier in Mei jl. bedriegelijke oplichting had gepleegd en sedert gezocht werd. Hij verklaarde zich niet langer meer te kunnen redden. Doetinchem, 12 Sept. De schoenmaker Van B. alhier is gevankelijk naar Arnhem getranspor teerd, verdacht van valschheid in geschrifte ten nadeele van een landbouwer in de buurtschap Zwolle, gemeente Groenloo. De Notarisklerk uit Zevenaar, die zes malen gelden verduisterde, is door de Rechtbank te Arnhem tot Va jaar celstraf ver oordeeld. Een reuzengarnaal. Door een vis- scher van zeepaling, werd aan de Tesselsche kust in een zijner fuiken dezer dagen een gar naal van bizoudere grootte opgemerkt. Het dier was 10 cM. lang en had voelhorens aan den kop, ter lengte van 15 cM. Deze diersoort schijnt als Koningssrarnaal bekend te zijn, doch wordt hoogst zelden gevangen. Het bizondere exem plaar wordt door iemand te Nieuwediep op spi ritus bewaard. Dezer dagen is te Londen een vierjarig meisje gestorven aan bloedvergiftiging, veroorzaakt door een beet van een harer school makkertjes. Het nieuwe groote postkantoor te Parijs, het Hotel des Postes, is nu, wat he uitwendige betreft, zoo goed als voltooidmen is nu druk bezig met de inrichting van het in wendige. De bouw werd in 1881 begonnen. Hij kostte tot dusverre 8,700,000 Jranks. Naar wij vernemen, is mevr. Spol- verini, moeder van den Apostolischen Internun tius, te Simpelfeld (Limburg) overleden. Een der gedelegeerden op het internationaal congres voor het letterkundig ei gendomsrecht te Bern is een neger van San Domingo. Ettelijke jaren geleden zou men de tegenwooodigheid van een neger onder de let terkundige sommiteiten minstens ongelooflijk ge vonden hebben. Thans bestaat er geen onder scheid meer tusschen zwart en wit. En waar zou een neger meer op zijn plaats zijn dan op een congres, waar gehandeld wordt over den eigendom van zwart op wit Aan den Oosterspoorweg te A m- sterdam is een geheele wagenladiug Vlaamsch linnen door ambtenaren der in- eu uitgaande rechten benaderd, wien de aangifte der waarde op 13,000 te laag voorkwam. Benaderingen tot zulke groote bedragen zijn zeldzaam. Te Amsterdam zijn thans 1100 per sonen telepbonisch met elkaar verbonden. De directeur van een vuurtoren, Rije, te Cnristiania, heeft bij de constructie van de vuurtoren-lantaarns eene verbetering uitgevon den die ook voor de verlichting aan zee in andere Noordsche landen van belang is. Zooals men weet, zijn de lautaarns iu den winter in hooge mate blootgesteld aan het duister worden door sneeuw en ijs, eu moeten de beambten de glazen tot nu toe aftijd afwasschen en afwrijven met in zout water gedoopte doeken. Rije heeft nu een mechanismus uitgevouden, dat door middel van luchtstrooming het ijs en de sneeuw verhindert, zich aan de glazen van de lantaarn vast te zetten. Zijn nieuwe lantaarn is door het Zweedsche „licht- vuurwezen" aangenomen en zal allengs bij alle groote vuurlichten in Zweden ingevoerd worden. Volgens het Soer. Hbl. is er te Soe- rabaia een tjapdiki-speelhuis-houder, die den uit slag van het spel bekend maakt door figuren op vliegers, welke hij oplaat. 10,000 mijlen voor 3 dollar-cents. „De Neder lander" van Chicago verhaalt de volgende avon turen van een dolenden brief. Mr. E. W. Vis zond van Montreal een brief aan Mr. H. Valk, San Antonio, Texas. Vandaar ging de brief naar Chicago, waar men hem met het bijgevoegde: „Niet te vinden door het Chicago P. O.", naar Mon treal terugzond, hoewel de naam H. Valk sedert 25 jaren in het adresboek van Chicago wordt aangetroffen. Van Montreal werd de zwerveling Mr. Vis, die intusschen naar New-York was ge gaan, achterna gezonden. Deze was echter niet meer daar, maar te Winnepeg, Manitoba. Van daar zond Mr. Vis den taaien brief naar Mr. V alk te Chicago, waar hij eindelijk als het ware ge tatoeëerd aankwam. „Van waar komen toch al die stor- men?" vraagt iemand. „Van Amerika", luidt het antwoord. „Nu dan is het wel te betreuren, dat men het ontdekt heeft." Een treurig verhaal van schip- breuk, ellende en moord op zee, wordt uit Fal- mouth bericht. Daar kwamen dezer dagen met een Duitsche brik drie mannen aan, die uoor het schip opgenomen waren. Het jacht Mignonette, dat zij uit Southampton naar Sidney zouden bren gen, verging in storm. Zij namen met nog een makker, den jongen Parker, hun toevlucht in een boot. Maar zij hadden slechts weinig levensmid delen en weldra werden zij door honger en dorst gekweld. Zestien dagen zwierven zij zonder voed sel rond. Toen bracht de ondragelijke ellende de mannen tot een oumenschelijke daad. Zij doodden den jongen Parker, die toch reeds ziek was, om hun honger te voldoen. Vier-en-twintig dagen na hun schipbreuk, werden de ongelukkigen, zwak en tot geraamten uitgeteerd door het Duitsche schip ge red. Kort na hunne aankomst te Falmouth werden zij in hechtenis genomen, om wegens moord terecht te staan. In de jongste zitting der commis sie voor de Rijnscheepvaart te Coblenz, kwamen ook de plannen, om den Rijn tot Duisburg of Keulen toe voor zeeschepen bevaarbaar te maken, ter sprake. Daaromtrent werd medegedeeld, dat de Duitsche Regeering de kosten der uitvoering laat opmaken en dat zij, als Nederland zijn mede werking wil verleenen, de plannen verder zal uit voeren. Zes boertjes wilden zichin een rijtuig naar de Landbouwtentoonstelling te Am sterdam laten rijden. „Wat kan dat kosten?" luidde hun vraag. „Vijf-en-twintig stuivers." „Dankje man, jij bent te duur!" „Nou, een kwartje de persoon." „Dat komt beter bij; vooruit dan maa* Te Hoogersmilde heerscht onder de jeugd reeds een fllinken handelsgeest. De jongens, die tusschen de schooluren tijd vinden hunne konijnen te verzorgen, hebben in dit vrucht baar diersoort een zaakje gezien, en zij hebben eene formeele konijnenbeurs geopend, die om de veertien dagen wordt gehouden bij de Pieter- Hummelerbrug. Dj markt bestaat nu twee maan den; de schippers kennen haar en besteden voor vette konijnen goede prijzen. In een menagerie teCalais is weer een dierentemmer bij een voorstelling door de leeuwen, bij wie hij zich in het hok begaf, aan gevallen. Met behulp van toesnellende bedienden werd hij bevrijdmaar hij is zeer ernstig ge wond een zijner armen is door de woedende leeuwen verscheurd. Hoe voorzichtig men moet zijnmet het volop geven van Brabautsche klaver aan jong rundvee, is te Baflo (Gron.) gebleken. Een bouwer, Tapper genaamd, liet zeven jongen koeien iu een stuk klaver jagen. Nauwelijks had het vee er een paar uren gegraasd, of de eigenaar kreeg tijding, dat er twee van zijne dieren dood lagen. Toen men er bij kwam, stortte juist een derde ter aarde, terwijl nog twee bleken niet wel te zijn. Door 't aanwenden van geschikte middelen, mocht men er evenwel in slagen deze twee te behouden. Dit verschijnsel, door roode klaver veroorzaakt, is in die streken geheel vreemd. De firma Benedix Co., te Kopen- hagen, heeft naar de Deensche bladen melden een „eenvoudige en goedkoope machine" uit gevonden, die het schrijven vervangt en waarmede men gelijktijdig verscheidene copieën kan maken. De machine kan ook met de linkerhand gebruikt worden. In Zuid-Duitschland en Zwitser- land zijn verbazend veel wespen. In de nabij heid van Bazel is een vrouw dood gestoken. Het zelfde wordt uit het kanton Obwalden bericht. In Bazelland is de verdelging der wespen ver plicht verklaard. Te Utrecht zal men heden-avond iets vreemds zien: een electrisch verlichte bakkerij. Men zegt altijd, dat Utrecht zoo achteraan komt; maar het telt toch in zijn midden ook mannen, die wat kunnen en wat durven, eu daaronder neemt de heer A. F. Van Rennes een belangrijke plaats in, daar hij telkens nieuwe uitvindingen in toepassing brengt. Zoo heeft hij zich nu weer voorzien vau de noodige toestellen om zijn brood jes en gebakjes bij het nieuwe licht, het licht der toekomst, te bereiden. Natuurlijk geschiedt dit enkel om met den tijd mee te gaan; want te Utrecht is het gas buitengewoon goedkoop. Echter komt dit in casu ook aan den electrischen concurrent ten goede, daar de electrische kracht wordt voortgebracht door een gasmotor. Een der grootste rijtuigfabri- kauten uit ons land heef: in de laatste twee weken 70 werklieden moeten ontslaan. Terzelfder tijd is uit Java eene groote bestelling van wag gons gedaan inDuitschland. Wat onze iudustrie toch beschermd wordt! zegt de Maasbode. Ook Saartje Bernardt heeft haar congres gehad, door haar bijeengeroepen en door haar gepresideerd. In de openingsrede verklaarde zij haar schuldeischers want dezen waren de congresleden dat zij met den heer Duquesnel een contract had aangegaan voor 250 voorstel lingen iu 't jaar en 1000 franks per speelavond. Zij verklaarde zich nu bereid om van elke 1000 fr. er 300 af te staan aan een comité uit haar schuldeischers. De voorslag werd door allen aan genomen en met een glas champagne en een voordracht uit „Horace" scheidde men. Saartje's SGhuld bedraagt de bagatel van ongeveer 1 mil- lioen franks. De b ij eenkomst van het Interna- tionaal Postcongres, die in deze maand te Lissa bon zou plaats hebben, is uitgesteld tot 3 Fe bruari 1885. Te Par ij s duurthet bestelen van kerken, in weerwil van de arrestatiën en veroor deelingen van kerkroovers, maar steeds voort. Eergisteren-nacht kreeg de Nótre Dame een beurt. De dieven hebben zich met behulp van touw ladders toegang weten te verschaffen en ver scheiden offerbussen geleegd. De suisse, door het geraas gewekt, waarschuwde in allerijl de politie, wier komst de dieven echter niet hebben afgewacht. Dit is sedert achttien maanden de vijf-eu-zeventigste kerkroof. Volgens fa France woont te St. Just de-Claix, in het departement Isere, eene vrouw die in 1761 geboren werd en dus nu 123 jaar oud moet zijn. Haar naam is Marie Girard, geb. Durand. Zij huwde in 1799 en had twee kin deren, waarvan er een, een paar jaar geleden, stierf in den ouderdom van 87 jaar. Tot nog toe meende men, dat de wormziekte alleen bij schapen voorkwam. Thans heeft zij zich echter in Achtkarspelen ook bij varkens, ja, zelfs bij een konijn voorgedaan. Een v ij ftien jarig dienstmeisje te Amsterdam, dat een muntbiljet van tien gulden van hare meesteres had weggenomen, bleef bij ondervraging stoutweg hare schuld aan den dief stal ontkennen. Ten einde een bekentenis uit te lokken werd haar een Rijksdaalder toegezegd in dien zij het „gestolene" teruggaf. Hiervoor zwicht te de jonge dievegge, zij bekende het feit en, zonder het minste berouw, vergat «ij bij de over gave der tien gulden niet om den beloofden Rijks daalder te vragen. In het weekblad Deutsche Bühne wordt een uitvoering van de "Teil" besproken en van den daarin optredenden Arnold gezegd, dat hij van zijn rol „nichts weiter getroffen hat, als den Apfel Zondag-nacht omstreeks 2 uren is de groote tent, waarin de tentoonstelling van pluimgedierte te Ostende gehouden werd, door den vreeselijken storm geheel vernield. Het groot ste gedeelte der volière is gebroken. Vele duiven en kippen zijn weggevlogen, gedood of gewond. De verliezen, door vele exposanten geleden, zijn aanzienlijk. De Heer Polvliet, van Hellevoetsluis, verloor een zijner beste duiven die in den cata logus genoteerd was voor J 1000. De heeren Ful ton, uit Londen, Boeve, van Rijssel, Nijpens, uit Geut, en andere inzenders, hebben ook ver liezen, en natuurlijk zijn vele dieren verkeerd terugbezorgd. EenPruisisch Landda g-a f g e v a a r- digde, Nikolaus Racke, te Mainz, zit voor vier dagen gevangen, omdat hij zijn kinderen niet wil laten inenten, daar hij bezwaren heeft tegen die kunstbewerking. Hij werd vroeger reeds her haalde malen wegens zijn weigeren tot geldboete veroordeeld. Metde verbinding van Ameland met den vasten wal gaat het niet zeer voorspoedig. De bestaande dam, die al zooveel duizenden heeft gekost, is niet zwaar genoeg om den golfslag te kunnen trotseeren. Thans vertoont hij weder drie breede gaten; zoodat de overtocht geheel eu al onmogelijk is. Men hoopt, dat ten slotte de Staat het werk zal overnemen, dewijl particuliere krach ten allengs blijken te kort te schieten. Om knappe heldere dienstmeis jes moet men, naar het schijnt, niet in Neuren berg komen. De overheid van die stad ten min ste heeft zich verplicht gezien aan de vrouwe lijke dienstboden een aanmaning tot zindelijk heid te richten. De directeur vad het gasthuis klaagde herhaaldelijk over de vuilheid der dienst boden, die daar kwamen en die vaak, zelfs al kwamen zij uit deftige huizen, ongedierte aan het lijf hadden. De burgemeester verzoekt tevens de huisvrouwen, beter zorg te dragen voor de zindelijkheid harer dienstboden. Het v e ge t a r ia n is m e begint ook te Manchester veld te winnen. Een sixpenny- diner van louter groenten en brood is daar se dert eenigen tijd te verkrijgen en de aanvraag is buitengewoon groot. Een nieuwe gelegenheid tot kolo niale uitbreiding doemt voor Duitschland aan den horizon op. In de buurt van IJsland is een nieuw eiland plotseling uit zee opgerezen. Het zou niemand bevreemden te vernemen, dat reeds een Fransch en een Duitsch oorlogsschip, elk met een assorti ment vlaggen en vlaggestokken, daarheen op weg waren. Voor den Britschen brouwers- koning Bass zal een standbeeld worden opgericht. Bij het verbouwen van de kerk in het Eugelsch dorpje Stourmuth (Kent) heeft men dezer dagen in het bovengedeelte van den preekstoel een geheele bijenkolonie gevonden. De bijen waren daar jaren lang geweest, maar de thans overleden predikant had verboden hen te storen. Men dacht echter niet, dat er zooveel bijen warende diertjes vulden, nadat men ze door rook verstikt had, twee vaten en er was niet minder dan 100 kilogr. honing aanwezig. I n the Times leest men de volgend0 advertentie In de kraal van Koning Kwaitung-hoe-wat IX, 4 u. benoorden Grootpopo, zal op den 7n Oct. in 't openbaar worden uitbesteed Het annexatie-recht recht met vlaggestokken en saluutschoten van 37s graad Afrikaansche westkust. Aangenaam gelegen. Vrij van gele koorts. Veel palmolie, gom copal, suikerriet en andere handelsartikelen. Vreedzame bevolking. Nog nooit geannexeerd. Brieven franco aan bovengenoemd hoofd. Als eene bizonderheid wordt me- degedeeld, dat bij het 7de regiment infanterie een sergeant aanwezig is, die 62 jaar oud is en 69 dienstjaren achter den rug heeft. S.edert eenige dagen loopen te Amsterdam rond een of twee personen, voorge vende Belgen te zijn, die in tapperijen en op andere plaatsen waardelooze aaudeelen in fabrie- den te Petit Yvry trachten te beleenen en te, verkoopen. In China bestaat een polyp, door de Chineezen tsoune-dsé of azijnpolyp geheeten, omdat bij de eigenschap heeft azijn te kunnen voortbrengen; waartoe de Chineezen haar dan ook bezigen. Men plaatst de polyp in een groot vat, gevuld met water, en giet er eenigeu bran dewijn op. Na 20 of 25 dagen is het vocht in sterken en aangenamen azijn overgebracht. Na afloop van deze eerste bewerking blijkt de bron onuitput telijk, want men behoeft slechts eene nieuwe hoeveelheid zoet water bij te voegen om een nieuwen voorraad azijn te verkrijgen. Deze polyp heeft een vrij onooglijk voorkomen. Men ziet eene vormlooze vereeuiging van vleezige huidjes vau kleine knollen en eene menigte aanhang sels, en het geheel is zoo onbeweeglijk dat men het dier levenloos waant. Zoodra men het ech ter slechts even aanraakt, heft het zich onmid dellijk op, zet zich uit eu neemt allerlei gedaan ten aan. De beruchte firma G. Doesburg te Amsterdam heeft na eenigen tijd van rust opnieuw getracht handelsbetrekkingen te Delft aan te knoopen. Aan den tabakshandelaar K. werden prijsopgave en monsters van goedbran- dende sigaren beneden de 20 per mille ge vraagd. Wijselijk schijnt de heer K. aan dat schrijven geen gevolg te hebben gegeven. Mejuffrouw Maria de Leeuw, alias Mie de hondenscheerster, te 's Hage, is nadat zij reeds 115 malen door den kantonrechter, wegens openbare dronkenschap was gestraft, thans ver oordeeld tot 10 dagen celstraf en daarna opzending naar een werkhuis voor den tijd van drie maanden. Een getrouw onderdaan van Ko ning Gambrinus te Munchen heeft een banket gegeven, ter herinnering dat hij zijn honderd duizendste glas bier gedronken had. Het eerste ledigde hij 27 jaar 4 maanden en 21 dagen ge leden. Een andere zonderling te Innspruck gaf een feest bij gelegenheid dat hij een miliioen mi nuten in die stad gewoond had. Dat miliioen minuten vertegenwoordigt 10 maanden, 29 dagen, 6 uren en 40 minuten. In een Engelsche courant beveelt een leverancier van vlaggestokken zich aan voor het leveren van puike waar, speciaal geschikt voor het Afrikaansch klimaat. Eergisteren-avond heeft te Rot- terdam eene bijeenkomst plaats gehad vau eeu aantal belangstellenden in de wereldtaal (volapük), welke vergadering zich heeft geconstitueerd als Eerste Nederlandsche Club ter beoefening van ge noemde taal. Er werd een Bestuur gekozen en eeu algemeen reglement vastgesteld. De Club be staat uit werkende, correspouileerende en onder steunende leden. Tot eerelid werd bij acclamatie benoemd de Eerw. heer Johann Martin Schleijer, R. K. Geestelijke te Lizzelstetten, uitvinder der wereldtaal. Een jonge Japanees, die ten eer sten male Europa bezocht, vroeg zijn geleider „Men zou meeneu, dat bijna alle Europeanen dok ters waren." „Waarom?" „Omdat zij el kander niet ontmoeten kunnen, zonder zich de handen te betasten en te vragen Iioe gaat het u?" In verschillende bladen doet het bericht de ronde dat te Amsterdam aan een sjouwerman vergunning is verleend tot het houden eener bewaarschool. De oplossing van dit raadsel ligt hierin, dat de bedoelde persoon „Sjouerman" heet 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2