MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Vrees. Allerlei. Letteren en Kunst. In de menagerie van Sanger te Londen heeft Zaterdag-nacht, kort nadat de deuren gesloten waren, een verwoed gevecht plaats gehad tusschen een tijgerin en drie jonge leeuwen. De tijgerin verbrijzelde de ijzeren spijlen, die haar kooi van die der leeuwen afscheidde, viel deze dieren aan en vermorselde ze, 11a een hevige worsteling, één voor één. Door een twintigtal personen te Amsterdam is een schrijven aan de Amsterdam- sche Omnibusmaatschappij gericht, waarbij ver zocht wordt om naast de reeds bestaande morgen- abonnementskaarten ook abonnementskaarten voor de avonduren, van 5 tot 7, te willen verkrijgbaar stellen ten dienste van hen, die zich van hunne kantoren huiswaarts begeven. Aan Le Temps wordt uit Marseille gemeld, dat drie personen onverwacht op de straat aldaar overvallen werden door Italianen, die hen met messteken zwaar toetakelden. Negen personen zijn gearresteerdmen denkt de voornaamste schuldigen wel te hebben; twee vrouwen zijn in deze misdaad betrokken. De landbouwer W. Bierma, te Olde- bildtzijl (het Bildt), neemt dit jaar eene proef op groote schaal met den verbouw van de bekende zonnebloem helianthus annuusen wel met het oog op de zaden, welke zeer rijk zijn aan olie, en de bastvezels welke een soort van hennep ople veren. Op den spoorweg tusschen Pot s- dam en Neuendorf is Maandagavond een ledige trein ontspoord en op een baanwachtershuisje ge- loopen. Dat gebouw, alsmede de locomotief en een goederenwagen werden geheel verbrijzeld. De machinist werd gedood en een ander treinbeambte bekwam zeer ernstige verwondingen. Gladstone heeft, naar een zijner bloedverwanten, E. Lyttleton, verzekert, het be houd van zijn krachten en gezondheid op zijn hoogen leeftijd grootendeels te danken aan het goed kauwen van zijn spijzen. Sedert 1848 is het in zijn gezin een wet, dat elk stukje vleesch twee en dertig malen gekauwd moet worde 1. De bekende Engelsche zeeschil- der Hitchcock heeft, naar men ons meldt, het voornemen opgevat eene villa en een atelier te doen bouwen aan het strand van Egmond-aan- Zee. Hij zal zich dan in genoemde plaats metter woon vestigen. Bovendien moet hij voornemens zijn bij den aanvang van den winter te Alkmaar een cursus te openen in het teekenen en schilderen. Bij advert en tie zien wij in een der nieuwsbladen te huur aangeboden „een rood tapijt, zoo goed als nieuw, een aquarel van 't Hoen, tevens lessenaar, enz." Ra, ra, wat is dat? Zekere R. kwam met den trein uit Lyon te Parijs aan. Een net gekleed persoon vroeg hem vanwaar hij kwam. Toen R. op die vraag geantwoord had, zcide de ander, dat hij deel uitmaakte van de gezondheidscommissie en de aankomende aanstonds moest ontsmet worden. Hij voegde er nochtans bij, dat, indien de vreem deling dit niet in 't openbaar wilde laten doen, hij den man in een koffiehuis zou brengen. „Laat uw reiskoffer hier staan, besloot hij; ik zie wel dat gij gezond zijt en volg mij maar." In het koffiehuis vroeg het „lid van den openbaren gezondheidsdienst" de portefeuille van den vreem deling, om ze te beroken. De man mocht naar het station teiugkeeren. De portefeuille zou hem ontsmet terugbezorgd worden. R. ging verblijd heen, maar wat hem niet volgde, was zijn porte feuille die 1500 fr. bevatte in bankbiljetten, welke thans zonder twijfel reeds zullen ontsmet zijn. Ter waarschuwingVele personen te Assen zijn na het eten van gekookte garnalen ziek geworden, één zelfs bedenkelijk. Ook moest er eene school gesloten worden, daar de onder wijzers, na garnalen le hebben gegeten, zich zeer onwel gevoelden. De Stoïcijnen hadden een zon- derling befaamd vraagstuk, dat zij Pseudomenos noemden en hierop neer kwam Wanneer iemand zegt: ik lieg, liegt hij dan of niet? Liegt hij, dan spreekt hij de waarheid, spreekt hij de waar heid, dan liegt hij. Vele boeken werden er geschreven om dit wonderdadig vraagstuk op te lossen. Chrysippus schreef er zes boeken over en Philetas heeft zich er op dood gewerkt. Voorzichtig. Mededeelende dat het lijk van een sedert eenige dagen vermist man uit het water is opgehaald, deelt een blad mede dat het vermoeden, dat hem een ongeluk zou zijn overkomen, zich schijnt te bevestigen. Hoe voorzichtig men moet zijn met kunstlicht bij beerputten, bleek dezer dagen weer te Deutichem. Toen ten huize van den winkelier v. d. M. de beide mannen, belast met de wegruiming van de faecaliën, den verga- derbak openden, zij kwamen er met licht bij, en onmiddellijk ontvlamden de opstijgende gassen, met dit gevolg, dat beide arbeiders ernstige brandwonden aan het gezicht en de handen kregen. In het Ambigu-théater te Par ij s zal binnenkort het bekende stuk „Drame au fond de la mer" opnieuw gemonteerd, weder worden opgevoerd. De reprise zal met ongekende pracht plaats vinden en alles wat op de zee betrekking heeft op de planken aanschouwelijk worden voor gesteld en goed onderrichte personen beweren dan ook dat men zelfs een ballet van zee zieken te zien zal krijgen. Horace Davenport uit Londen, die op zijn kaartje den eeretitel voert van „long distance champion of England", zwom Dinsdag van Southsea naar Ryde (eil. Wight) en terug. Hij was 5'/s uur aan éen stuk in het water. Te Kjöge (Denemarken) heeft eene vrouw, die 30 jaar blind en bijna stom ge weest is, onder een hevig onweer plotseling ge zicht en spraak volkomen teruggekregen. Te Bombay moet de onderzoeker Balfour in het bloed van de Banela-visch bacte riën gevonden hebben, geheel overeenkomende met die, welke Dr. Koch in de ingewanden van cboiera-lijken vond. Balfour meent dat het ge bruik van deze vischsoort de cholera kan ver oorzaken. Niet onwaarschijnlijk is het, dal bij het werpen van faecale stoffen in de rivieren de visschen allerhande smetstoffen in zich opnemen. De vijfde algemeene vergadering der Nederlandsche St. Gregoriusvereeniging op 10 Sept. jl. te Gouda gehouden is met schitte renden uitslag bekroond. Op deze bijeenkomst werd door den Eerw. Zeergel. Heer M. J. ALans medegedeeld dat de Vereeniging thans 80 afdee- lingen telt met 1500 werkende leden. Men zegt dat het Prederik de Groote was, die gelastte knoopen op de mouwen der uniformen te naaien, ten einde de soldaten te beletten hunne mouwen als neusdoek te ge bruiken. In Miinchen had dezer dagen ze kere heer Max Sonner, chef van een reis-bureau, geannonceerd dat hij den zesden Sept. een extra- trein naar Weenen zoude laten loopen. Toen de reislustige Miincheners Zaterdag het uitstapje wil den aanvaarden, bleek het dat de heer Sonr.er in zijn eentje op reis was gegaan en vergeten had de duizend mark te huis te laten, die hij voor de genomen biljetten geïncasseerd had. Wat een olifant kan uitrichten, bleek dezer dagen te Halley, in Idaho, waar de groote olifant Samson woedend werd en in korten tijd eene schade van ƒ25.000 aanrichtte. Hij arbeidt te vergeefs, die, alvorens met zich zeiven te beginnen, anderen wil ver- beteren. IJdelheid en roemzucht zijn gebreken, die uit onkunde en blinde eigenliefde ont staan. Niets kan lang standhouden tegen de waarheid; zij kan bestreden, niet overwon nen worden. Wordt iets van u gevraagd, dat gij voor schadelijk houdt, zorg dan, dat gij én het gevraagde weigert èn den vrager tot vriend houdt. Wie ergens goed wil slagen, moet zich naar de zaak en niet de zaak naar zich zeiven voegen. Wie te veel acht geeft op weer en wind, waagt het nooit uit te zeilen of te zaaien; zoo zal ook hij, die al te vreesachtig is voor elk gevaar en elke moeilijkheid, nim mer tot iets groots durven besluiten. Kleine kinderen zijn bang voor de geringste scha duw; rijperen in jaren en deugd zijn beter tegen zwarigheden bestand. Onze verbeel ding belet ons meer dan de bezwaren, iets aan te durven; wij zijn altijd gereed en be ginnen nooit. Misschien komt het gevaar, waarvoor wij zoo bevreesd zijn, Dimmer; waarom ons dan voor den tijd ongeluk kig gemaakt? Wij konden immers geluk kig zijn, als wij maar voor de vrees de hoop in plaats wilden stellen. Wij doen ons zei ven het meeste kwaad; want door wijs te willen zijn, worden wij dwaas. Wij matten ous zeiven af; de mensch is te kortzichtig, om alles te voorzien. Wat wij vermoeden zal niet gebeuren, maar dat zal geschieden, waaraan wij niet denken. Men moet iets aan de Voorzienigheid overlaten en de hoop niet uitsluiten. Medelijdend. In een bericht betreffende eeD schipbreuk las een sentimenteele dame, dat een gedeelte van de opvarenden, nadat het schip was gestrand, zich in een sloep hadden gered en veer tien dagen lang bijna zonder levensmiddelen op zee hadden doorgebracht, tot zij ten laatste hun schoenen als voedsel hadden genuttigd. „Ach, die arme ongelukkige menschen," riep de dame uit, „hoe zullen zij bij zulke spijs zich. de tanden be dorven hebben." Alles met percenten. Schuldenaar, (onge duldig tot den schuldeischer, die op onbeleefde wijze zijn geld verlangt.) Zoo'n grove vlegel, als gij zijt, heb ik nog niet gezien. Schuldeischer. Ik verlang niets dan mijn kapitaal en mijn inte rest. Als ge mij die betaalt, kunt ge mij ook die grofheden met rente teruggeven. Bloementaal. „Haas, als ik je zie, dan stel ik mij een gansche jacht voor." „Zoo en waarom?" „Haas heet je, in de Jagerstraat woon je en een hond ben je." Een advertentie. Een voortreffelijk genees middel tegen het klauwzeer, dat bij mij altijd goed gewerkt heeft, is per flesch verkrijgbaar bij Jan Flapmcier, landbouwer te Kikkerdam. 't Gelukkig huwelijk. Betsy. Welnu, beste Eanny, zijt ge werkelijk gelukkig? Fanny. O ja, zeer gelukkig, geen enkele wensch blijft on vervuld; wat ik verlang, krijg ik ook. Betsy. Inderdaad? staat de geldkist van uw echtgenoot dan te allen tijde open? Fanny. Dat juist niet, liefste, maar, ziet ge, ik heb den sleutel. Voor de balie. Hechter, (tot den gauwdief, die vrijgesproken is). Niettegenstaande gij reeds vier en twintig maal door de rechtbank zijt ver oordeeld, wordt ge thans vrijgesproken. Gij kunt gaan. Gauwdief. Dat spijt mij, 't was anders zoo'n prachtig jubilé voor mij geweest. Troef. Terwijl Hertog Karei van Wurtemberg op zekeren dag voor een der vensters van zijn kasteel stond, zag hij een jongen twee ezels daar langs geleiden. „Waar gaat dat heen met u drieën?" vroeg de Hertog. „Een vierde voorbij!" klonk het antwoord van den guit. Ook de redactie en administratie van de Katholieke Illustratie hebben hare hulde gebracht aan den zeventig- jarigen jubilaris, Professor Nicolaas Beets. Het 5e num mer van den achttienden jaargang immers bevat de na volgende bijdragen: Nicolaas Beets, door J R Fan der ÏMns. Aan N. Beets, door Lr. Schaepmati. Beets als familiedichter, door G. JonckbloedtDe Holland- sche jongens aan Iiildebrand, door Lr. Schaepman. De geïllustreerde Camera Obscura. Aan de baker van Hilde urand, door B. Van Meurs. Een aantal schoone gravures ontleend aan de Geïll. Camera Obscura, benevens een zeer fraai, welgelijkend portret van den alom ge vierden en vereerden jubilaris, versieren het Beets-nummer," waar van ons een prachtexemplaar werd toegezonden, dat om zijne keurige en smaakvolle uitvoering boven onzen lof verheven is. Uit het hier besproken nummer blijkt opnieuw hoe uitmuntend redactie en administratie voor hare taak be rekend zijn. Degelijkheid, sierlijkheid en actualiteit zijn de eigenschappen, die elk nummer van de Katholieke Il lustratie kenmerken. Geen wonder dan ook dat deze uitgave algemeen gewaardeerd wordt en een debiet heeft, dat wer kelijk uniek mag worden genoemd. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 13 September. Donderdag morgen te ruim half zeven uur is bij den overgang van het Bolwerk nabij het Ke naupark de personentrein No. 101, van hier naar Helder, in botsing gekomen met een rangeertrein, welke te ver op de rails was doorgereden. De locomotieven, waarvan ééne bijna geheel ter zijde ligt, zijn zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken zijn niet te betreurenalléén heeft een conducteur aan het aangezicht letsel bekomen. Door dadelijk genomeD maat regelen heeft men met den personentrein, na eenig oponthoud, de reis kunnen voort zetten. Ten gevolge van de gehouden aan besteding der levering van brandstoffen voor verschillende gemeente-inrichtingen hebben B. en W. de levering gegund, te wetenlange turf aan den heer 11. Koop man, voor 251/g c. per d. HL.; korte turf aan den heer J. van der Steegvoor 50 c. per d. HL.grove Engelsche kolen aan den heer S. Bruyns Jr., voor 84 c. per HL., en steenkolengruis aan de heeren Van Bemmelen en Zoon, voor 54 c. per HL. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een zilveren lepeltje. Een bloedkralen oorknopje. Een onderstuk van een gouden oorbel. Twee parasols. Een jas. Een notitie boekje. Een knop van een remontoir-horloge. Een witte zakdoek. Een bonden-halsband. Een rijtuigmoer. Een kerk boek voor E. K. Twee riDgen met sleute s. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de tramwagens achtergelaten: Twee sleutels aan een bandje. Een gouden ring. Terug te bekomeu bij den beer J. H. Blanket, Knam- steeg No. 1: een zilveren armband. Bij vrouw Walter, Klein Heiligland No. 2: een zak met waschgoed. Twee en dertigste Muziekuitvoering in den Hout, op Zon dag 14 Sept. a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. II. Mullerkapelmeester. Programma: 1. Marcbe brillante, Clément. 2. Out. Fra diavolo, Auber. 3. Marianne-wals, Borchard. 4. Fan- taisie Eaymond.Thomas. 5. Ouv. l'Aurore, Clément. 6. Fant. Eomeo et Juliette, Gounod. 7. Quadrille la Eeine du bal, Lossner. ABBOND. BECHTB. TE HAABLEM. Terechtzitting van 11 Sept. 1884. 1. N G. wed. J v. D. te Nieuwer-Amstel. 2. H v. D. te Nieuw er-Amstel, afwezige getuige ieder f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 3. J H T. te Aalsmeer, moedw. mish. 8 dagen cell. gev. straf c. e. .4. H P H. te Haarlem, moedw. mish. rebellie 4 maanden cell. gev. straf. 5. K B. te Volendam, opz. verbr. van afsluiting en rebellie bij verstek 15 dagen cell. gev. straf f 25 boete of eeu dag subs. cell. gev. straf c. e. 6. K S. te Koog aan de Zaan, opz. verbreking van afsluiting, eene maand cell. gev. straf 2 X f 25 boete of een dag subs. cell. gev. straf voor iedere boete c. e. 7. J M. te Haarlem, openbare dron kenschap, 3e herli. bij verstek 7 dagen gev. straf met last tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 maanden. 8. H C. van B. te Edam, toedienen van drank aan een kind vrijge sproken. 9. C. v. d. R. te Abcoude, (gedet.j eenv. diefstal eene mn. gev. straf. c. e. 10. B v. T. te Purmerende eenv. diefstal 45 dagen cel!, gev. straf c. e. HAARLEM, 10 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt, 20 koeien verkocht, 16 voor f 160 a 225 3 stier; verkocht 2 voor f75 a 90-, vaarzen, verkocht- voor fa - pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 14 nuchtere kalveren, verk. voor 9 a 16, 48 schapen, verk. voor 1 16 a 24; varkeus, verkocht voor ae. per 1/i kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 99 stapels kaas, 12382 stuks, wegende 23434 kilo, hoog ste prijs f 30,middelbare prijs -per 50 kilo SCHIEDAM, 12 Sept. Moutwijn, per ned. vat 13, Jenever f 18,50, Amsterd.proef f 19,75 spoeling f -,80 dito commissie f -,80. GOUDA, 11 Sept. Op de kaasmarkt waren 132 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 24— a 34. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.35 1.50 derweiboter fl.30al.10.per kilo.Handel zeer vlug LONDEN, 11 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 500, Schapen en Lammeren 3000. Kalveren 80-, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 5/ a 6/4, Kalveren 4/- a 5/4 Zwijnen 4/- a 4/8. AMSTERDAM, 10 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 5 runderen,190 vette kalverenlste qual -,80 2de qual. ,65 per kilo, 18 graskalf J 20 a 30, 25 nuchtere kalveren, 10 a J16, schapen en lammeren a 112 vette varkens 42 a 48 c. per kilo. LEIDEN, 12 Sept. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden af 65 stieren f 56 a 265; 140 ossen f170 a 310 97 melkkoeien f 152 a 276 kalveren dito f a 67 vare dito f 150 a 256vette dito f 56 graskalveren f 21 a 58, 67 vette f 35 a 79 a 12 nuchtere dito f10,a 21, 530 vette schapen 23 a 36,574 weide dito J\ 5, a 27,lammeren 76 magere varkens f 14 a 26, 426 biggen f 4,50 a 13.— HOORN, 11 Sept. Ter waag gewogen 325 stapels kaas wegende, 83,102 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 36.50 voor kleine ƒ37.voor commissie, 32,50 voor mid delbare ALKMAAR, 12 Sept. 5400 Granen. Men besteedde voor tarwe ƒ6,50, a 8,87, rogge 6,a 6 75, gerst 5,— a 5,50, dito chev. 6,25 a 6,75 haver f 3. 4,25 paardenbooneu a - bruine dito 10,50 a 11,duiven dito -.kanariezaad a, rood mosterdzaad a 18.geel dito ƒ14,25 karwijzaad 14,75 a blauw maanzaad f 12,50 groene erwten ƒ11,a 14,grauwe dito a 15,vale dito 9,— a 14,Witte a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 519 stapels, wegende 117,434 kilo. hooi-, kleine fcommissie fmid delbare flaagste prijs fGras, kleine f 35,50 com missie f35.50 middelb. f35,laagstef per 50 kilo Amsterdam, 12 September 1884. Prijzen der onder.taande effectengenoteer. pCt. de koers .Nederland. Certif. Werk. Schuld2', v 8 V V 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goud leaningE Italië. Obl. Pausel. I.een. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—-Nov.). S zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buiten], 1858-80 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Kussen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1» 1876 2 v (Perpetuele) 4 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N".-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien43 Peru. Leening 18706 18726 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank .divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Kijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' u 18/ii 5 Hallo. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrak Chark Obl. 1000. 5 Morscbansk Sysran Aand. 5 Kiaschk Wiaama 5 Kumenie. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PBEMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 3 Belgle. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatal. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 67'/, 79"/n 1013/4 99 845/s 667/is 87'/. 49"/,, lOO'/g 82 96*/. 46 577, 87.. 87a 110 118'/, 257a 10 8 11978 1533/, 114 723/, 150 108 14'/8 62 577s 1227 56 90'/. 947» 56'/8 557/g 132 15'/, 1281/g 1033/g Geldkoers prolongatie 2'/, pet. 105 1007/8 96'/, 99'/» 103 111'/, 14178 1337, 130'/, LONDEN, 12 September. Eene dépêche aan bet Foreign office uit Penang beves tigt de loslating van den Italiaanscben matroos der Nisero. De komst van den Radja naar de kust met de rest der be manning werd onmiddellijk verwacht. ROME, 12 September. Het aantal sterf gevallen aan cholera bedroeg gisteren in Italië 493, waarvan 420 te Napels op 800 gevallen, en 13 te Spezia. NAPELS12 September. Een milde regen beeft gisteren de lucht afgekoeld, zoodat er 200 cholera-gevallen minder waren dan den vorigen dag. Bij tele- graphiscb bevel is de quarantaine aan de Pransche grens opgeheven. Men verzekert dat de koning 300,000 lires geschonken beeft aan de noodlijdenden door de cholera tö N^pelSt BRUSSEL, 12 September. De bladen verzekeren dat er twee klassen van mi liciens opgeroepen zijn, in bet ge ee man, om bet garnizoen van Brussel te ver sterken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3