-\T I No. 832. Donderdag 18 September 1884 9e Jaargang Twee stemmen uit liet liberale kamp over bet Katholicisme. B T R i\' L 11\ i). "T Li |ggg|f recht. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afzinderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUKEAU: St. Jansstraat Haarlem. assfsiïs AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DES ADVERTENTIE» Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÏJPPEES LAUREY. Vervolg en Slot.) »Ten betooge daarvoor,zoo gaat De Laveleye voort, hebben wij slechts te wijzen op de revolutie van 1788 tegen Jozef' 11, op die van 1830 tegen Willem I der Neder landen en nog onlangs op den tegenstand tegen de schoolwet van 1879. Het is een feit, dat de Bisschoppen binnen den tijd van achttien maanden in .staat waren, in alle gemeenten, godsdienstige scholen op te richten. De scholen van den Clerus waren overvol, terwijl de openbare onder wijzers geen leerlingen hadden. Hoe gering is toch de invloed, der liberale partijverge leken met de macht van het Katholicisme! Velen verbeelden zich dat de Kerk in België in verval is. 't Is mogelijk, maar men moet hare levensvatbaarheid afmeten naar de bewijzen van hare scheppende kracht, en nooit, in geen enkel tijdperk zelfs niet in de middeleeuwen, heejt de Ka tholieke Kerk zulk een verbazend aantal Mi stellingen: kloosters, broederschappen, ver- eeDigingen, scholen, hospitalen, toevluchts huizen, nieuwsbladen, enz. voortgebracht, dan juist in onzen tijd.De professor houdt het voor eeu buitengewoon verschijnsel, dat het liberalisme nog niet is weggespoeld door de stijgende golven der Katholieke beweging. Hij voorspelt dan ook, dat het liberalisme, verlaten van zijne oude aan voerders, en slechts steunende op het ver anderlijke, ongestadige element van een gedeelte der middelklasse en op een klein groepje revolutionnaire werklieden, zeer spoedig slechts eene gansch onbeduidende »factieuze minderheids zal uitmaken. Terzelfder tijd, dat de heer E. De Laveleye in de Contemporary Revieiv zijn hart uitstort, bevat de Revue nouvelle eeu artikel van Mevrouw Edmond Adam, eene schrijfster, die veel verkeert in de kringen van de leiders der Frausche Republiek. Wij ont- leenen er de volgende merkwaardige re gelen aan »Ik heb er mij steeds ongerust overge maakt, dat men in mijne omgeviug twee machtige bewegingen tracht te loochenen die namelijk van het Katholicisme en die van het Christelijk socialisme. Naarmate de democratie heerschzucbtiger optreedt, wordt het Katholicisme meer vrijheidlievend, en op hetzelfde oogenblik, dat de moderne FEUILLETON. Een vergeten muzikant. Te Venetië leefde in het jaar 1700 tot 1710 eeu mail, die door de toenmalige wereld een wonderlijke snaak genoemd werd. Hij was baard scheerder van beroep en oefende dit vak in den beginne met het beste gevolg uit. Eene zaak echter moest men iu hem laken of liever daar voor zijn reukorganen sluiten zijn huis n. 1. was tevens de woonplaats van een groot aantal ge vederde medebewoners, die links en rechts aan de wanden van het eenvoudig vertrek van on zen gladsclieerenden kunstenaar in fraai gevloch ten kooitjes verblijf hielden. Zij verspreidden een onaangenamen geur en waren meermalen driest genoeg om rond de hoofden der aanwe zigen te vliegen, terwijl zij daarenboven nog een oorverdoovend rumoer maakten door hun ge fluit, getjilp en geschater. In weerwil dezer minder aangename concerten en walgelijke geuren kwamen de klanten toch graag bij den barbier, want steeds w ist hij den komenden allerlei poetsen, anekdoten en nieuw tjes, die hij zoo interessant mogelijk wist te kruiden, op te disschen. Het kon echter ook gebeuren, dat Apollini, na een patiënt te heb- maatschappij het bestaan eener sociale vraag loochent, wijdt de Katholieke aris tocratie zich aan de oplossing dezer quaestie. Eigenaardig feit!« Zonder ophouden moedigt de Paus de personen uit de hoogere standeu aau, die met het lot der lagere klassen begaan zijn, zonder ophouden herhaalt hij, dat men dan eerst in den waren geest der Kerk hau- delt, als men zich bezighoudt met het lot der arme en lagere klassen in de maat- schappij te verzachten.* Vooral aan de Katholieke vereeuigingeu voor arbeiders en arbeidsters wijdt deze schrijfster hare bizondere aandacht en deze schijnen haar bij uitstek geschikt om een groot succes voor de toekomst te verkrijgen. Zij oordeelt daarover zeer ernstig en zegt o. a. «Ik heb deze inrichtingen bestudeerd en houd ze voor hoogst gewichtig. Intelligente vrouwen, bewogen met het lot der kleinen en armen, wijden zich er aan toe en ver spreiden iu die vereenigingen grondstellin gen en waarheden, die tot dusver slechts aau ons toebehoorden een erfdeel dat de re- puhlikeiusche vrouwen zich nimmer moesten laten ontnemen. Maar wanneer ik tot mijne vrienden bij het gouvernement, van libe raliteit, en tot mijne vriendinnen van sociale aspiratiëu spreek, dan antwoordt men mij«de vrijheid, wat is dat »Het socialisme, dat is het communisme! Sinds de middelklassen zich van het volk afwenden, naderen de hoogere standen meer en meer tot de lagere. De Katholieke eu Christelijk sociale bewegingen ontvangen uit alle deeleu van Europa Dieuwe prikkels, nieuwe aansporingen, die hun spoedig, naar ik vreeze, eene kolossale macht zullen verleenen. Wij kunnen den strijd niet meer met woorden voeren; woorden hebben geen kracht meer. Wie weet, of niet reeds morgen die instellingen, welke de eenige vruchten onzer ideeën uitmaakten, ons zulleu ont nomen worden Bij deze uitspraken zijn commentaren overbodig. Het is de oude waarheid; het liberalisme, egoïstisch en onvruchtbaar uit zijne natuur, kan wel afbreken, maar iets duurzaams «pbouwen, iets bewerkstelligen, wat dienstig is voor de hoogste belangen der menschheid, is niet zijne zaak. De stemmen van E. De Laveleye en Mevrouw Edmond Adam zullen zonder weerklank blijven in 't eigen kamp, want het begin- ben ingezeept, den neus van den cliënt tus- schen duim en wijsvinger vasthoudende, plot seling liet hoofd met de donkere, lange haren, liet hangen, het scheermes in de rechterhand liet zinken en dan den ongelukkige, dien hij wilde scheren zoo verschrikkelijk in den neus kneep, dat de cliënt ach en wee rieptot het hem gelukte den folterstoel goedschiks te ont komen. Op zulke dagen was er met den bar bier geen huis te houden en de eerste klant, wien dit lot te beurt viel, riep den. binnenko menden toe: „Apollini heeft van daag zijn ge- voeligen dag!" Wat dit beteekende wist ieder een en daarom bleef op zulk een dag het lokaal van den wonderlijken man onbezocht. Dan zat hij met zijne vogeltjes alleen en kon uren lang met het hoofd in de hand, zitten luisteren. Dan droomde hij allerlei schoone en lieflijke droo- men. En als in den r.acht alles sliep, zat hij menigmaal tot ver in den morgen in het ach tervertrek voor een oud klavier met den mees ten ijver en vlijt te hameren. Veel werd in den beginne hakkelend afgespeeld, maar vele stuk ken ook speelde hij meesterlijk en met een fijn gevoel. Apollini bezat waarlijk een talent, dat hij zelf had ontwikkeld, want bij zijne behoef tige ouders kon er van muziekonderricht nim mer sprake zijn. In zijn ziel stroomde een me lodieën-vloed, welks golven zich wilden baan- sel der pseudo-liberalen is alles en allen zooveel mogelijk te exploiteeren, zonder zich te bekommeren wat er het gevolg van O O zal zijn. Après nous le déluge! Ziedaar hunne leus. De Katholieke Kerk alleen bevredigt de harten; zij alleen verzamelt, hetgeen hare tegenstanders verstrooien; op haar berust de toekomst. Kouing Leopold van België heeft Zater dag de door beide Kamers met aanzienlijke meerderheid goedgekeurde schoolwet on- o o derteekend en bekrachtigd. Te Berlijn lijden vele personen, meest volwassenen, aan zware diarrhae. Ofschoon dit aldaar in dezen tijd van het jaar geen ongewoon verschijnsel is, heeft de president van politie, als hoogste uitvoerende auto riteit in zaken vau openbare gezondheid, aau de hoofden van politie last gegeveD, dat zij alle personen van meer dan vijf tienjarigen leeftijd, aan die ongesteldheid lij dende, moeten doeu onderzoeken door een geneeskundige, waartoe 12 artsen zijn aan gewezen. Het geneeskundig rapport omtrent iederen lijder moet teu spoedigste bi] het Departement van openbare gezondheid worden ingediend. De hoofden van politie moeten dit voorschrift ten uitvoer brengen, onverschillig of zij al dan niet ofSciëel vernemen, dat iemand aan de genoemde ongesteldheid lijdende is. Bij de gemeenteraads-7erkieziugen te Mannheim hebben de socialisten achttien zetels in den Raad veroverd. Aau een fabriek te Munckeu is door de Ckineesche Regeering de levering opgedra gen van de affuiten voor eeu groot artil- o leriepark. Het Congres der Trade Unions te Aberdeen, heeft Zaterdag zijne zittingen gesloten. Het verklaarde zich o. a. voor o afschaffing van het erfelijkheids-beginsel in de grondwet, en voor het vrouwen-stem- O 7 Tot opvolger van Lord Ampthill (Odo Russel) als Eugelsch gezant te Berlijn is Sir Edward Malet benoemd, tot nu toe gezant te Brussel. Lord Northbrook, de Eugelsche gevol machtigde in Egypte, heeft den Khedive een eigenhandig schrijven der Koningin overhandigd, waarin H. M. de verwach ting te kennen geeft, dat Tewfik haren breken, verre over de dammen, verre door de groenende velden, om als rijke stroomen de uit gestrekte beemden te verkwikken en te begroe ten. Waren de dammen, die den vloed besloten hielden ook al sterk, zijne verlangens waren veel sterker. Doch eindelijk zouden de stroomen over de oevers heen, onophoudelijk eu vol majesteit door de ruime vlakte zich beweger. De vele klanten van den zonderlingen bar bier hadden met innig medelijden bespeurd, dat hij in den laatsten tijd niet alleeu stiller en kuorriger, maar ook neerslachtig en bleek geworden was. Men dacht dat hij ziek was. Op zekeren dag bleef de winkel gesloten, en aan stonds klonk de mare door de stad, dat Apollini musicus was geworden, want dat hij eene opera had getoonzet, die denzelfden avond zou worden opgevoerd. De halve stad liep naar den schouw burg. Eu werkelijk er werd eene opera van Apollini opgevoerd. Maar niet ééne, neen vier opera's van den barbier werden binnen korten tijd ten gehocre gebracht. Hare geestige muziek klonk zóó heerlijk en zóó gevoelvol in de ooren der toehoorders, dat men niet moede werd naar de lieflijke melodieën te luisteren. Door gansch Italië vonden zijne opera's den grootsten bijval en Apollini was een tijdlang de held van den dag. Eéne zaak had men vergeten. De arme man, gemachtigde op alle mogelijke wijzen steu nen zal. Niet ver van de dokken te Sunderland vonden Vrijdag eeuige spelende jongens bij de kiel van een op stapel liggend vaai-- tuig een verdacht uitziend pakket, dat gelijk later bleek, nitroglycerine bevatte en den naam van de firma Nobel Co. droeg. De politie vond later op dezelfde plek nog negen pakjes met deuzelfden gevaarlijken inhoud. De zaak wordt na tuurlijk onderzocht. - Maandag 11. werd te Skiernievice, een dorp in Polen, met een slot van den Keizer van Rusland, en dat aan een kruis punt der Duitscbe en Oostenrijksch-Hon- gaarscbe sporen gelegen is, de reeds zoo lang besproken ^bijeenkomst der Keizers« gehouden, Keizer Wilhelm, Keizer Frans Jozef en den Czaar. De Minister van oorlog iu Italië heeft 10,000 tenten gezonden, om die buiten Napels op te slaan en de bevolking uit de meest besmette wijken dier stad er in te herbergen. De Madridsche bladen maken een te legram uit Cadix bekend, waarin bericht wordt, dat de overheid te Arcos de la Frontera het bestaan van een geheim ge nootschap heeft ontdekt, welks leus is: diefstal, moord, brandstichting. Er zijn be langrijke papieren iu beslag genomen en drie personen gevat, die reeds bekend heb ben, dat zij tot het geheim genootschap behoordeu. Uit Constantinopel wordt van eergis teren gemeld, dat de Porte 500 soldaten naar Salonika gezonden heeft eu 200 naar Scutari om de Albanen in het oocj te houden, O die een dreigende houding hebben aange- norneu tengevolge van de uitgevoerde schikking, die voor de afbakening der Mou- tenegrijnsche grenzen gesloten was. Het is thans bekend, welk antwoord indertijd het Chineesche Tsung-Li-Yamen (Ministerie van Buitenlandsche Zaken) ge geven heeft op Fraukrijk's eischen betref fende het terugtrekken der Chineesche troepen uit Tonkin eu het betalen van schadevergoeding wegens het gebeurde te Lang-SoD. Het was zoo ontkennend mogelijk wat het laatste punt betreft. Onredelijk werd de eisch genoemd eu verklaard, dat, liever dan daaraan te voldoen, China zich tot de Mogendheden zou wenden, om de geheele die met zijn scheermes, ook zijne eerlijke brood winning vaarwel had gezegd, kon niet van zijne aria's leven en zijne bespaarde penningen waren spoedig verteerd. Men had liem schoone beloften gedaan, men had hem verheerlijkt, maar de arme sterveling had beteren kost van noode. Apollini ging het als menig ander genie, hij leed ge- gebrek en bedelen kon hij niet. De arme mu sicus kreeg de tering, zijne krachten namen al lengs af, doch steeds nog klonken door den stillen nacht de gevoelvolle tonen uit het ach tervertrek van den componist-barbier. Het was op een herfstnacht, dat de buren bij den zieken man nogmaals de tonen van het klavier vernamen, echter wilder en onstuimiger dau voorheen. Eerst laat in den nacht werd alles stil. Toen Apollini den volgenden dag de deur niet ontsloot en de politie op aandrang der buurtbewoners met geweld zijne woning binnen drong, zat de zonderlinge man voor het klavier; hij was gestorven, het oog nog strak op de par tituur zijner vijfde tot nu toe nog ongekende opera, gericht. Dit is de geschiedenis van Salvator Apollini, die voor meer dau honderd jaren te Venetië zijn eerlijk ambt als barbier opgaf om later als toon zetter te verhongeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1