NIEUWE No. 834. Donderdag 25 September 1884. 9e Jaargang Uit Noord-Amerika. BUITENLAND. De kola-noot. Een krankzinnig Vorst. ABONNEMENTSFBIJS Per 3 maanden voor Haarlem J 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzsuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUSEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K ÏI P P E E S LAUEEY. Amerika, een land dat door menscheu met oppervlakkige denkbeelden wel eens alle verheven geschiedenis en ideale ont wikkeling wordt ontzegd, heeft nochtans zulk een grootsch eu heerlijk verleden dat men met verbazing voor het beeld van den tegenwoordigen tijd blijft staan, hetwelk de studie van zijne ontwikkeling ons voor oogen toovert. Een niet geringen invloed op deze ontwikkeling heeft ongetwijfeld de Katholieke Kerk uitgeoefend. Protestantsche schrijvers, zooals Bancroft, Parkman en andere, spreken met geestdrift van de werk- dadigheid der Katholieke Missionarissen in Amerika en geven getuigenis van den snellen bloei der Katholieke Kerk in dat werelddeel.Sinds door de onafhankelijkheids verklaring der Vereenigde Staten in 1776, de beletselen waren weggenomen, die de Katholieken in de vrije uitoefening van hun Godsdienst ondervonden, en er dien tengevolge in 1789 de eerste Bisschop werd benoemd, vond deze Prelaat in zijne uitgestrekte dioeeze, welke toenmaals uit de gansehe Vereenigde Staten bestond, 30 a 40 Priesters eu ongeveer 30.000 Katholieken. En thans vinden wij er 12 Aartsbisschop pen (behalve de Coadjutors) 58 Bisschop pen, 1 Apustolischen Prefect, 7 gemijterde Abten, 6835 Priesters, 6613 Kerken, 1150 Kapellen, 1476 Staties, 22 Seminaries, 87 Colleges, 599 Academies, 2532 Parochie scholen, die door ongeveer 500,000 leer lingen worden bezocht. Behalve een aantal stichtingen van liefdadigheid, door bizondere personen opgericht, telt men er 294 toe vluchtsoorden en 139 hospitalen. Het aantal Katholieken bedraagt (volgens Sadlers Ca tholic directory, voor het jaar 1884) minstens 7 millioen. Groote offers heeft het gekost, om voor de Katholieke Kerk de positie te verkrijgen, welke zij thans in de Unie inneemt. De Katholieken woonden, zooals ook thans nog veelal het geval is, zeer ver van el kander verwijderd. Missionarissen waren er weinig en deze weinigen trotseerden regen, storm, sneeuw, hitte en koude om hunne verstrooide schapen op te zoeken en hen den troost van den Godsdienst te brengen. FE U1LLE T O N. Brandende bergen. Eeizigers, die in vroegere tijden de voor Eu ropeanen zoo moeilijk toegankelijke hoogvlakten van Turkestan bezochten, brachten ons het zeld zame bericht, dat zij daar bergen in volle vlam hadden zien staan. In Europa was men spoedig met de verklaring van dit eigenaardig bericht gereedmen zeide doodeenvoudig dat de reizigers vulkanen in wer king gezien of van hun uitbarstingen gehoord hadden. Wel is waar kwam deze verklaring vol strekt niet overeen met de later verzamelde be wijzen van natuurvorschers over den geologi- schen houw van Midden-Azië, die niets te melden hadden van vuurspuwende bergen in die streken, tot voor korten tijd de fabel der brandende bergen eervol, als erkende waarheid haar intocht in de wetenschappelijke kringen heeft gedaan. Eerst voor korten tijd zag de bekende rei ziger, Kisseler, in Oost-Turkestan dit zeldzame natuurverschijnsel. Daar brandde namelijk sinds eenigen tijd de Berg Bai-far-chan (in het Turksch Zauchdagh) terwijl de daaraangrenzeude Kizil- dagh, de vuurberg, waarvan meu vroeger het zelfde berichtte, nu geheel uitgebrand is. Wij we ten nu ook dat de zelfontbranding der steen- en bruinkool, waaruit die bergen bijna uitslui tend bestaan, de oorzaak van dezen reusachtigen bergbrand zijn. Tegen denzelfden tijd in het afgeloopen jaar, Kwam de zoo vurig verlaugde Father bij bij eeu Katholiek aan, dan werden alle maatregelen genomen om zijne komst zoo algemeen mogelijk bekend te maken. Dan liet iedereen huis en hof in den steek en spoedde zich naar het 20, 30 a 50 mijlen verwijderde oord, om van deze kostbare gelegenheid voor het heil zijner ziel gebruik te maken. Was de godsdienstoefening af geloopen, dan pakte de Priester zijne be- noodigdheden weder bij elkaar eu spoedde zich door ongébaande bossehen over berg en dal, over beken en stroomen, door vele gevaren bedreigd, naar een ander eord, om daar hetzelfde liefdewerk te verrichten en dit wellicht na verloop van een jaar te herhalen. Zulk een ijver en zulke opoffe ringen konden niet onbeloond blijven. Al lengs werden er kapellen opgericht, uit deze kapellen kwamen er kerken, om de kerken schaarden zich de geloovigen, zoo dat er parochies en uit deze parochies, di- ocezen konden worden gevormd. Een niet geringe belemmering boden nog steeds de andersdenkenden en de haat der ongeloovigen. Immers voor de onafhanke- O O lijkheids-verklaring heerschte er de meest puriteiusche onverdraagzaamheid en het was dus niet te verwonderen, dat deze nog langen tijd bleef voortduren. In den beginne waren de gemoederen nog te zeer door de politieke gebeurtenissen bevangen; toen echter de opgewondenheid bedaarde en men zich met de maatschappelijke ontwikkeling bezig hield, kon het niet uitblijven, dat men op den voortdurenden bloei der Ka tholieke Kerk de aandacht vestigde. De sluimerende geest der vroegere onverdraag zaamheid ontwaakte opnieuw. Van alle kanten maakte men zich gereed tot den storm tegen den »rijksvijaud.« Wel is waar verleende de grondwet volle vrijheid van Godsdienst, doch men nam andere middelen te baat. Door woord en schrift trachtte men op alle mogelijke wijze de openbare meening tegen de Katholieken op te hitsen. Daar bleef het niet bij, men kwam tot daden. Het opgehitste gepeupel schoolde samen, verbrandde kloosters en kerken en schrikte zelfs niet terug voor moord en de schandelijkste mishandelingen. Menig Pries ter ontging den zekeren dood slechts als zagen de twee Eranschen, Bouvalot en Capus hetzelfde verschijnsel aan de westelijke grens van Turkestan. Nadat zij van het dal der Yagua- vier, uit een ongeveer 3000 meter hoogen berg rug beklommen hadden, vertoonde zich het over weldigende schouwspel van den in ontzetten de majesteit vlammenden Kom-dugh aan hun blikken. Slechts het bovenste gedeelte van den berg vormde een zee van vlammen, waaruit dichte rookwolken opstegen, terwijl de lucht, die den berg omgaf, met een verstikkenden zwaveldamp vervuld was. Er ligt waarlijk iets grootsch, iets demonisch in dit natuurverschijnsel, dat nog geen kunste naar gevonden heeft om het in donkere kleuren of poëtische woorden te verheerlijken. De koffie en de chocolade worden door een concurrent bedreigd, u. 1. door de kola-noot. Het bericht hiervan komt voor in het algemeen be kende tijdschrift Bas Ausland, dat hieromtrent het volgende mededeelt: Evenals de chocolade stelt ook de kola-noot, hen, die er gebruik van maken, in staat om langen tijd te vasten en groote vermoeienissen te doorstaan. Volgens een chemische analyse zou zij nog in grooter hoe veelheid het werkzaam beginsel, dat in koffie en cacao aanwezig is, bezitten, doch minder vet- deelen. Men weet daarom, dat de kola-noot in staat zou zijn om beide eenigermate te vervangen. In Jamaica, waar de inboorlingen haar ingevoerd door een wonder. De Pauselijke Nuntius, Aartsbisschop Bedini, die, op last van den H. Vader, de Vereenigde Staten bezocht, werd te New-York en te Washington door de stedelijke overheid en den toenmaligen President, Pierce, vriendschappelijk ontvan gen. Te Cincinnati viel den Prelaat echter een andere ontvangst ten deel. Duitschers, die in 'tjaar'48uaar Amerika waren verhuisd, dedeu een aanval op het huis, waar hij was afgestapt, met het doel, hem te vermoorden. Het gelukte de politie evenwel het fanatiek grauw uiteen te drijven. New-York, Bos ton, Brooklyn, Newark, St. Louis, Louis ville en nog andere steden waren eveneens het tooneel van dergelijke schandalen. Nog ten huidigen dagen kan men te Boston de ruïnen van een verbrand klooster zien. Niettegenstaande de emancipatie der Ka tholieken in 1776, zou de Katholieke Kerk in de Unie ouder zulke aanvallen zijn be zweken, als zij niet eeue bizondere Godde lijke bescherming had ondervonden. De vooringenomenheid ging zelfs zoo ver, dat in vele Staten der Unie, de benoeming van een Katholiek tot een openbaar ambt ver boden was. En deze bepaling bestaat, als wij ons niet vergissen, nog in dezen tijd in den Staat New-Hampshire. Wij vermoeden derhalve dat de burgerlijke en politieke rechten der Katholieken in de Unie, niet tedaukenzijuaan het Congresvanl776,doch veeleer aan de energie, de offervaardigheid, de verdraagzaamheid eu aan den moed van den Clerus en der leeken, onder de voortdu rende hulp van God. Aldus ontwikkelde zich de Kerk immer meer en meer, de vooroordeelen verdwenen, en in onze dagen zijn het nog slechts fa natieke scheurmakers en ongeloovigen, die hun vergift tegen de Kerk uitspuwen. In 1789 werd de eerste Prelaat benoemd, Mgr. John Carroll, als Bisschop, later als Aartsbisschop vauBaltimore. Spoedig volgde de stichting van nieuwe diocezen; de jongste, die van Grand Rapids, werd nu twee jaren geleden opgericht en zoo zien wij het in de kerkgeschiedenis zeker wel eenige voor beeld, dat in een land, in een tijdperk van 93 jaren, het aantal Bisschoppen van 1 tot 70 is geklommen. Eu welk een uitmuntend episcopaat fiebbeu, wordt zij door dezen gebezigd als een middel tegen dronkenschap; een enkele noot fijngemalen en het meel met water of brande wijn tot een brij gemaakt, zou, wanneer deze brij geconsumeerd wordt, binnen een half uur alle uitwerking van alcohol doen verdwijnen Anderen beweren zelfs, dat, wanneer de noot tegelijk met de alcohol gebruikt wordt, de laatste zelfs in het geheel geen werking meer uitoefent. Daarna zegt de Colonies and India waaruit Das Ausland het berichtje overneemt, schijnt het, dat de kola-noot een bepaalde werking op de lever uitoefent en de aanvallen van zwaar moedigheid, waaraan vooral de neger onderwor pen is, doet verdwijnen, terwijl zij tevens ge bruikt wordt als middel tegen een eigenaardige huidziekte, die zich door het ontstaan van barstjes en door afschilferen der huid te kennen geeft. Mocht men ook al voegt het Ausland hier bij een en ander wat overdreven voorgesteld zijn, het schijnt toch, dat de kola-noot meer aandacht verdient dan er tot nog toe aan ge wijd is. Koning Christiaan YII van Denemarken, die, zooals men weet, tengevolge van zijne losbandige leefwijze, krankzinnig was geworden, bleef toch nog in naam aan de Begeering, terwijl eerst de Minister Struensee en na diens val de Kroouprius Erederik in werkelijkheid regeerden. In zijae krankzinnigheid had Christiaan echter tusschen- beide heldere oogenblikken, soms zelfs iets ge niaals. Hij onderteekende nog al'ijd alle wets- Nameu als Carroll, Flaget, Connolly, Eng land, Eenwick, Dubois, Brute, Kenrick, Hughes, Spalding, O'Connor, Timon, Neu mann, zijn met onuitwischbare trekken in de geschiedenis der Katholieke Kerk in Amerika opgeschreven. Ook de Clerus liet niets te weuschen over, niettegenstaande de Bisschoppen met de grootste moeilijk heden, door gebrek aan geld en geschikte caudidaten hadden te kampen. De diocezen zijn iugedeeld in parochies eu staties. De eerste tellen 200 tot 20.000 zielen, de laatste slechts enkele familiën, die nog niet talrijk genoeg zijn, om een vasten Herder te kunnen onderhouden. In de grootere steden hebben de parochies hare bepaalde grenzen; op kleine plaatsen en op het land is zulke begrenzing niet mogelijk, omdat de Katholieken te veel onder de andersdenkenden verspreid wonen; als leden der gemeente worden zij be schouwd, die een plaats in de kerk hebben gepacht. Aangezien er geen fondsen voor handen zijn om kerk en Priester te onder houden, zoo wordeu de zitplaatsen jaarlijks aan den meestbiedende verkocht. Voor de geloovigen in Amerika bestaat dau ook een zesde kerkgebod, luidende: gij zult kerk en Herder ondersteunen.Wie deze plicht ver zuimt, heeft geen aanspraak op de heilige Sacramenten en op de zegeningen der Katholieke Kerk. Wordt vervolgd.) Door de politie te Berlijn wordt met groote gestrengheid te werk gegaan tegen de sociaal-democraten. De socialistenwet geeft daartoe de bevoegdheid. De socialis ten zouden tegen de maatregelen der politie in verzet willen komen. In den Moniteur beige is de nieuwe schoolwet afgekondigd, voorzien vau de ko ninklijke bekrachtiging en gecontrasigneerd door de ministers van binuenlandsche zaken en justitie. De wet gaat vergezeld van de besluiten en reglementen, noodig tot hare tenuitvoerlegging. Bij aanplakbiljetten heeft de Burgemees ter laten afkondigen, dat het de plicht van eiken waren burger is aau de Schoolwet te besluiten, maar meestal zoo onduidelijk, dat men hem hetzelfde stuk meermalen moest voorleg gen. Nu eens maakte hij ellenlange letters, dan weder krabbelde hij een caricatuur, of hij on derteekende Christiaan VII eu Comp. Als hij een uur lang met deze bezigheid had doorge bracht, wierp hij niet zelden de pen neder met de woorden: „Voor vandaag genoeg geregeerd Hij had een langen neus en eens hoorde hij, dat een gezant van een vreemden Staat er om lachte, waarom hij hem toeriep „Als men uw heer zoo lang hij den neus had gehad als mij, dan zou de zijne ook wel lang geworden zijn." De personen, die met hem aan tafel zaten, stoorden zich gewoonlijk in 't minst niet aan hem, eu spraken zoo ongedwongen alsof hij er niet bij was. Eens evenwel, toen twee dames, die rechts en links van hem zaten, zich voor hem heen naar elkander toebogen, om elkarder iets too te fluisteren, schoof hij ze met beide armen van elkaar, leunde met de ellebogen breed uit op de tafel, en riep met luider stem tus- schen het levendig gesprek door-. „Als ik nu eens plotseling het volle gebruik van mijn ver stand had teruggekregen Allen verstomden bij deze woorden, vreezeu- zende dat het werkelijk zoo was. De Koning liet het gezelschap eenige oogenblikken in ang stige spanning, knikte daarop lachend en zeide „Nu, nu, kindereu, voor ditmaal zullen wij het nog maar bij het oude laten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1