B1 M F, N L A N D. gehoorzamen. Manifestation in de straten zouden gevaarlijk worden voor het publiek en worden dan ook tot nader order verbo den. De aanstaande gemeentelijke verkiezin gen zullen, zegt Buis, wapenen aan de hand geven om de wet te bestrijden, die het on derwijs compromitteeert. Op de burgers wordt eindelijk een beroep gedaan om de orde te handhaven. Alle samenscholingen, die de orde zouden kunnen verstoren, zul len uiteengejaagd worden. Yoor het eerst sedert de hervorming doet zich het geval voor, dat een Roomsch- Katholiek Priester zijn recht kan doen gel den om zitting te nemen in het Britsche Hoogerhuis. Het is de nieuwe lord Petre, wiens vader onlangs overleden is. Nog steeds regent het in Engeland rede voeringen pro en contra de kieswet en de Lords. Staflord Northcote heeft nu te Edin burgh zijne campagne geëindig. Tegenover eene deputatie neefd hij zich niet ongunstig uitgelaten over het vrouwen-stemrecht. The Standard ontvangt een telegram uit Caïro van 21 September, waarin om verschillende redenen sterke twijfel wordt geopperd aan de echtheid der laatste depeches van den Mudir van Dongola en de zoogenaamde depeches van Gordon in het algemeen. Wanneer het bericht echter waar mocht zijn, meent men dat de ontzet-expeditie aan zienlijk ingekrompen zal worden, zoo ze al zal doorgaan. Het Journal de Rome bevat een brief door Z. H. den Paus geschreven aan Kar dinaal Jacobini. Daarin schrijft Z. II. dat hij gebeden heeft, dat de gevreesde ziekte Rome moge sparen, maar dat de hachelijk heid der tijden en de nabuurschap der be smette landen hem verbiedt alle bezorgheid af te leggen. Daarom heeft Z. H. besloten op zijne kos ten een hospitaal te stichten en te onder houden in de nabijheid van het Vaticaan, opdat het hem gemakkelijk zou vallen de zieken te gaan bezoeken. Dat hospitaal zal meer bizonder geopend worden voor de wijken van het Borgo en van Transtavere. De administratie er van is toevertrouwd aan een majordomus, terwijl twee geneesheeren reeds benoemd zijn. Ver trouwend op de Voorzienigheid en op de edelmoedigheid der Katholieken wil Z. H. een millioen franks aan die instelling be steden. Mocht de epidemie een zeer ern stig karakter aannemen, en dat nieuwe hos pitaal te klein blijken, dan zal Z. H. het paleis van Lateranen ter beschikking der zieken stellen. Ten tweede male heeft Pater Curci eene verklaring openbaar gemaakt waarbij hij alles terugneemt en verwerpt wat in zijne geschriften, door Z. H.den Paus, strijdig met geloof, zedelijkheid en tucht geacht werd. GEMENGDS BERICHTEN. Het onderzoek van het wetsontwerp tot wijzi ging van art. 198 der Grondwet is in de afdee- lingen der Tweede Kamer eergisteren ten einde ge bracht. Naar wij vernemen, laat het zich aanzien dat het spoedig in openbare behandeling zal komen. Eene verhooging van hoofdstuk V der Staats begroting vcor 1883 met 40,000 voor de uit- keering van de rijksvergoeding aan de gemeenten krachtens art. 45 der schoolwet is voorgedragen. Het eindcijfer ondergaat geen verandering. Aan de conferentie over de maatregelen tot beteugeling van drankverkoop op zee zal worden deelgenomen door Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Denemarken. De conferentie komt vermoedelijk op 8 October in Den Haag bijeen. Naar wij vernemenis door het Departe ment van waterstaat, handel en nijverheid in ge reedheid gebracht een wetsontwerp, houdende aanvraag van een subsidie ten behoeve der inter nationale tentoonstelling te Antwerpen. De Provinciale Staten van Gelderland hebben eergisteren tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gekozen den heer mr. C. J. Sickesz, oud-lid der Tweede Kamer. Beverwijk, 23 Sept. In onze gemeente zal weldra een Rijkstelegraaf-kantoor worden ge vestigd. 's Gravenhage, 23 Sept. Na een langdurig lijden, hetwelk in den laatsten tijd aan de hoop op herstel niet geheel den bodem insloeg, ontsliep in den vroegen ochtend van Zaterdag 11. de Hoogeerw. heer J. J. Rioche, Kanunnik, Deken en Pastoor van de nieuwe St. Jacobskerk in de Parkstraat alhier. Zijn verscheiden is voor de Roomsch- Katholieke gemeente alhier een gevoelig verlies, bemind als de overledene onder zijne parochianen was wegens zijn edel karakter, zijne vrome en humane beginselen en zijne toewijding aan degenen, wier geestelijke verzorger hij was. De overledene voerde den titel van Huisprclaat van Z.H. den Paus. Botterdam, 23 Sept. De R. K. St. Magda- lena-Vereeniging, welke dezer dagen alhier is op gericht, heeft van een geacht ingezetene dezer stad een huis aan de Jonkerfransstraat ten geschenke ontvangen, om het in te richten voor een door gangshuis voor bekeerde gevallen R. K. vrouwen. Nijmegen, 23 Sept, Een visch- en kaaskoop man alhier heelt in dronkenschap zijn vrouw twee geweldige sneden over het gelaat toegebracht. Venloo, 23 Sept. Door de douanen aan het station alhier, is aangehouden een meisje van acht jaren, dat twee blazen met spiritus gevuld, ver borgen onder hare kleeren, had binnengesmokkeld. Geertruidenberg, 23 Sept. Het lijk van het vermiste kindje van den brugwachter Tile alhier, is gisteren onder de brug opgehaald. Maashees, 23 Sept. Door wijlen den Zeereerw. heer M. E. Mol, Pastoor der R. K. parochie alhier, is aan de kerk vermaakt eene som van f 8000, onder den last van kerkelijke diensten. Reusel, 23 Sept. Het door den Zeereerw. heer Van der Wee, Pastoor alhier, gesticht Algemeen Nederlandsch jongensweeshuis is in zooverre vol tooid, dat het dezer dagen is betrokken geworden doer de Fraters van O. L. V. Moeder van Barm hartigheid uit Tilburg, die aan het hoofd dezer inrichting zullen staan. Sneek, 23 Sept. De voornaamste slagers in deze gemeente hebben hunne vleeschprijzen met 10 cent per kilo verminderd. De sneltrein van Salzburg kreeg dezer dagen te Neukirchen van den baanwachter het signaal van stoppen. De machinist dacht aan een versperring van den wegde passagiers ijlden naar de vensters, niets anders denkende of er zou in 't volgende oogenblik een botsing vol gen maar niemand zag iets en toch bleef de baanwachter voortdurend maar teekens geven. Toer. de sueltrein stil stond en de baanwachter naar de reden was gevraagd, antwoordde deze „wel, ik dacht dat het de bommeltrein was en mijn vrouw moet mee naar Wels!" In een Duitsch blad lezen wij het volgende brandoericht„Nog rooken de puin- hoopen van den onlangs gewoed hebbenden brand te Grenda, of daar kraaide gisteren weer op afschuwelijke wijze de roode haan". Men noemt dat realistiek ook in uw gemengde berichten. In België werden dezer dagen op een verkooping verkocht2 lapjes van een ka merbehangsel, goblijn met figuren, voor f4500; 2 portretten uit de 16de eeuw, voorstellende een man en vrouw in costuum, f 12001 dito man f450; 1 goblijn kussen met een waper. er op f 3001 bord van Sèvres porcelein f 800 1 commodetje van rozenhout ingelegd f 750; 1 antiek kerkkanten kraagje f280, en 1 plaat van Delftsch aardewerk f 250. Er is nu ook een vrouwelijke can- didaat voor het presidentschap der Vereeuigde Siaten gesteld door de „Californische Vereeni- ging voor de rechten der vrouw." Het is Mrs. Bella Lokwood, advocaat te Washington. Zij nam de candidatuur aan. Chemicus (lid eener commissie tot onderzoek van het drinkwater.) Uw putwater deugt niet, vrouwtje! Ik heb er bij mijn onderzoek zooveel schadelijke bestandfleelen in gevonden, dat ik u ernstig aanraad u van ander drinkwater te voor zien. Gij zult onvermijdelijk ziek worden. Vrouw (terwijl zij hare vier volwassen zonen roept, kerels als boomen.) Harmen, Klaas, Kees, Jaap! Jon gens, komt 's hier. Hoor 's wat die magere kra- kepit van een vent daar zeit. Dat ons putwater slecht is. Zeg jij (tot den chemicus, die kleiu en tenger van gestalte is) durf nou nog 's wat van m'r. putwater te zeggen. Die (op haar zonen wijzend) hebben 't d'r heele leven edronkeu en zal jij nou nog volhouen dat 't water niet deugt? Ze zijn sterker in der pink as jij in je heele lichaam. Durf je altemet met een van de vier te vechten? Dan beu je gauw geblazen hoor! 'tIs skaude, zeg ik, zulk kostelijk water te verachten! Ik wil je wel zeggen as dat ik 't altijd gedronken heb en 't zal blijven drinken. Historisch E e n N e w-Y orksch blad vermeldt heel lakonisch: „er waren deze week in onze stad 708 sterfgevallen, 625 geboorten, 226 huwelijken en 1427 arrestaties". Te Glasgow bestaat sedert gerui- men tijd een vereeniging van vermogende en aanzienlijke Schotten, die het wel met hun volk meenen, en het misbruik van sterken drank in hunne stad trachteD tegen te gaan, door met groote geldelijke opofferingen te zorgen dat ge zonde volksdrankeu en spijzen voor geringen prijs beschikbaar worden gesteld. Reeds hebben zij in verschillende gedeelten der stad een zevental winkels daartoe geopend. Een van deze heeren, Mr. John Glas Sardeman, vertoeft thans te Am sterdam, mede om de belangen dier vereeniging te behartigen, vooral om goede en voedzame melk en kaas te verkrijgen. De vorige week bracht de Heer Sardeman daartoe een bezoek aan Badhoeve in de Haarlemmermeer en aan de Edammer stoom- zuivelboerderij. Bezuiniging! Men deelt ons mede dat na 1 Januari 1885 aan de detachementen suppletie-troepen, die voor Oost- en West-Indië zijn bestemd, niet langeraugurken zullen worden verstrekt. Een 10 a 12 jarig knaapje te A m- sterdam werd dezer dagen aan de hand van een agent naar het politie-bureel geleid. De veelbe lovende knaap had op den N.Z. Voorburgwal een vuurtje aangelegd, ondanks het herhaald verbod van den politie-dienaar, en dezen bovendien ont haald op zulk een vloed van scheldwoorden, dat het publiek zich ditmaal niet tegen de arrestatie verzette; en wie het Amsterdamsch straatpubliek kent, zal moeten erkennen, dat het dan wel heel erg geweest moet zijn. Door den vrederechter te Aken is eene dienstmaagd tot drie dagen gevangenis straf veroordeeld, omdat zij zonder verlof, tijdens de afwezigheid van haar meester en terwijl hare meesteres ziek te bed lag, eenige dagen.was gaan kermishouden. Alweer een vervroegde onthul- licg. Voor de ramen van boekwinkels te Leiden hangt reeds het welgelijkend en op groote schaal in prent gebrachte „Gedenkteeken van Leidens ontzet, onthuld 3 Oct. 1884". Deze prent komt nog veertien dagen vroeger in 't licht, dan ooit maskeradeprenten ten deel vielen, en als de aar digheid vau een gedenkteeken er nu nog niet af is, dan verstaat men in Leiden moeilijk de kur.st om zijn ongeduld te verbergen naar het uur dat het omhulsel „op geheimzinnige wijze" in rook zal opgaan. Een broodbakker te Noisy le Sec, jong en voortvarende, sloeg zijn brood af, waar door hij al zijn collega's van Noisy le Sec tegen zich kreeg. Deze laatsten bromden en morden, maar hierbij bleef het. Erger verging het den invoerder van goedkooper brood, toen hij zijn debiet tot Nogent sur Marne ging uitbreiden. De elf broodbakkers van deze plaats lieten zich dit niet aanleunen en eindelijk togen zeven van hen naar Noisy le Sec, belegerden de bakkerij van den geduchten concurrent, sloegen alles in den winkel kort en klein en mishandelden de be woners. Het spreekt van zelf, dat de geweldenaars zich bij de justitie moeten rechtvaardigen. Het grappigste is dat zij uit weerwraak hun brood nog lager hebben afgeslagen dan hun concurrent en het zijn de inwoners van Nogent sur Marne, die daarvan natuurlijk partij trekken. Op het plein voor de kerk Saint- Germain l'Auxerrois, te Parijs, staan zes kastauje- boomen voor de tweede maal van dit jaar in bloei. Na de teParijsmetaanvankelijk succes bekroonde proefnemingen met een bestuur baren luchtballon vau de heeren Renard en Krebs, is weder meer dan ooit de algemeene aandacht op de luchtvaart gevestigd. Zoo houdt o. a. in Rusland een oud-officier van het Servisch-Russisch leger, Koszlovic genaamd, zich sedert geruimen tijd bezig met het samenstellen van een reuzen ballon, welke, volgens zijne berekeningen, met juistheid zal kunnen bestuurd worden en eene snelheid van 40 mijlen in het uur zal hebben. Deze ballon, welke op de oude Rijksmarine-werven te Ochta, nabij Petersburg, wordt vervaardigd, is bijna gereed. Hij heeft evenals de ballon van Renard deD vorm van eene sigaar en eene lengte van 210 voet (64 meter). De onder den ballon aangebrachte boot zal 16 passagiers kunnen be vatten. De proeftocht met dezen ballon zal in het laatst dezer maand plaats hebben. Deze zelfde officier heeft een toestel uitgevonden, waarmede men in 8 minuten 1000 kub. voeten (0.378 M^) waterstofgas kan bereiden, tot het vullen van een kleinen ballon captif. Deze ballon voert tot eene hoogte van 1000 voet (ongeveer 300 meter) eene electrische lantaarn met een zeer sterk lichtgevend vermogen op, waarmede men tot op een afstand van 10 mijl seinen kan geven. Met deze nieuwe vinding zullen proeven op uitgebreide schaal wor den genomen bij de dezer dagen in de Finsche golf te houden groote manoeuvres der Russische marine. Voldoen deze aan de verwachting, dan zal deze toestel door de departementen van Oorlog er. van Marine worden aangekocht. Amerikaan sche concurrentie. Een ochtendblad van San Francisco meldde het tra gisch uiteinde van eer. doofstomme vrouw. Des avonds deelden al de bladen van San Francisco de laatste woorden der arme vrouw mede. Spiegel-eieren. Bij de laatste militaire manoeuvres in Rijn-Pruisen dus verhaalt de Kdlnische Zeitung werd een officier bij een boer ingekwartierd. Vermoeid en hongerig moest hij nog eenigen tijd op het middagmaal wachten. Hij verzocht derhalve de boerin hem eenige spiegel eieren gereed te maken. Terstond voldeed zij aan den wensch van den officier, en weldra bracht zij een paar gekookte eieren binnen, die ze op een blinkenden spiegel gelegd had. Deze spiegeleieren trouwens smaakten den officier niet minder goed. In den koninklijken plantentuin te München is een Mexicaansche plant, een groote Dasylirion acotriche, die eiken dag 8 a 16 cen timeter groeit. Zij nam 14 dagen 168 centimeter toe. Te Tremmen, bij Nauen in Brandenburg, bloei de dezer dagen een reusachtige bloem, een roos, die een omvang had van 42 centimeter. Iemand die tien jaren geleden het Bellevue-hospitaal te New-York zonder neus binnentrad en daarenboven nog de onderste oog leden miste, verliet, naar een der Amerikaansche bladen bericht, dezer dagen gemelde inrichting in het bezit van hetgeen hij vroeger moest derven. Professor Thomas Sabine, die den patiënt in be handeling had genomen, deed, door verplaatsing van diens vleesch en beende ontbrekende lichaamsdeelen weder aangroeien. De oogleden nam hij uit de wangen en het voorhoofd en voor den neus gebruikte hij een gedeelte van het vleesch en been van den middelsten vinger der linkerhand, welke hij echter later ook weder liet begroeien. Deze laatste kunstbewerkingen vorderen echter veel tijd en veroorzaakten den lijder veel pijn, maar de uitkomst moet zoo verrassend zijn, dat men den aangegroeiden neus niet van een natuur lijken onderscheiden kan. De New~Yorlc Observer meent te weten dat de bekende „generaal" Booth van het reddingsleger het voornemen koestert om eerlang ook een reddingsvloot uit te rusten voor propaganda te water. De vloot zou voorloopig bestaan uit drie oorlogsbodems met den heer Booth als „admiraal". In de haven van Pisagua (Chili) geraakte onlangs een Engelsck schip met een lading salpeter in brand. Men ging onmiddellijk aan het werk om den brand te blusschen. Maar terwijl men hiermede bezig was werden de ka pitein, de eerste stuurman op eens door de Chi- liaansche overheid in hechtenis genomen. Met het toezicht was het nu uit en er werd weinig meer tot blussching gedaan. Na zes of zeven uren ge vangenschap werden de kapitein en do stuurman ontslagen, maar kort daarna nam men de overigen van de bemanning in arrest. Het is zoo goed als zeker dat de brand spoedig gebluscht was ge weest, als men de beide bevelhebbers in vrijheid had gelaten. Maar de overheid van Pisagua hau- delde volgens de wet van het land, die bepaalt, dat in geval van brand de eigenaar of bewoner van het gebouw terstond in hechtenis genomen moet worden en gevangen moet blijven, tot het gebleken is, dat hij der, brand niet heeft aange stoken. Daardoor ging het schip met zijn lading van 1400- tonnen salpeter nagenoeg verloren, en men moest nog blijde zijn, het overschot voor een prijsje te kunnen verkoopen. Er is te Par ij s weer een nieuwe „gedachtenlezer" of liever „gedaehtenvosler," Al fred Copper, die den veelbesproken Cumberland nog overtreft in het raden van gedachten, voor werpen en personen door de nauw merkbare be wegingen van de hand zijner sujetten. Hij gaf een voorstelling in het Hotel Continental en een ten huize van S.iartje Bernhardt. Hij vond een in een peer verborgen speld, waaraan deze kunstenares dacht, en wees geblinddoekt aanwezige personen aan, die in gedachten genomen waren. Kortom, hij maakte grooten opgang; meer dan b. v. Renard met zijn bestuurbare luchtballons of Pasteur met zijn wetenschappelijke onderzoekingen. Maar de wereld is nu eenmaal zoo; het geheimzinnige trekt bizouder aan en Bulwér's ergernis, dat men de grappen van een clown meer toejuicht dan Sha kespeare's meesterstukken blijft gelden op allerlei gebied. V r ij dag-a vond blies de g e z a g v o er- der van het stoomschip Alonby, gedurende ruim anderhalf uur, lJmuiden in rep en roer, met de stoomfluit; hij wilde en moest schutten, en of ook al de scheepsagenten of havenbeambten den man aan het verstand trachtten te brengen dat schutten onmogelijk was, omdat men bezig was met eene nieuwe sluisdeur in te hangen, de kapitein blies er steeds duchtiger op los, totdat eindelijk eenige werklieden, die vroeg moeten slapeD, om vroeg te kunnen werken, op den fluiter een bombardement begonnen van steenen en andere projectielen. Dit middel scheen de geweldenaar afdoend te beschouwen, hij zweeg en berustte eindelijk. Een Dorado voor jagers zijnde Engelsche Australische koloniën. Niet alleen de konijnen en spreeuwen, maar ook de hazen zijn er nu zoo talrijk geworden, dat zij een ware land plaag zijn en groote verwoestingen aanrichten op de velden. Het parlement van Nieuw Zuid-Wallis heeft dan ook een som gelds toegestaan voor mid delen tot uitroeiing, zoo mogelijk, van de onwel kome gasten. Voor de verdelging van spreeuwen en konijnen wordt in de Australische koloniën jaarlijks een som van f 200,000 besteed. Een Duitsch blad verhaalt van een man ergens in Oost-Friesland, die weduwnaar was en hertrouwen wilde, maar die gedrongen was zijn tweede huwelijk voorloopig uit te stellen, omdat hij zich den familienaam zijner eerste vrouw, met wie hij acht jaren gehuwd is geweest, niet her inneren kon. Hij wist aan den burgerlijken stand niets anders te vertellen dan dat zij Giietje heette. Een tegenhanger van die domheid wordt uit Barkholt, in Hannover, medegedeeld. Daar kon een boerenvrouw een brievenbesteller, die zich te haren huize vervoegde met een brief voor haar man, niet zeggen, of die brief daar terecht was, omdat zij den achternaam van haar mau niet wist. Uit Atjeh wordt aan de Sum. Cf. geschrevenNiet heel ver van de plaats, waar de sloep van Zr. Ms. stoomschip Benlcoelen is uit gemoord, hebben de Atjehers niet lang daarna een handelspiauw, bemand met zeven koppen, uit gemoord dit vaartuig was juist zonder lading uit gegaan naar een peperhaven, om daar bevracht te worden, zoodat de buit niet groot was en alleen bestond uit wat gedroogde visch en rijst. De op varenden waren door noodweer gedwongen land te kiezen en liepen alzoo in de fuik. Er is be vestiging gekomen van het bericht van het Alg. JDbld., dat order gegeven is om voortaan de At jehers neer te schieten, die zich binnen de 30 vademen van den openbaren weg bevinden. Na tuurlijk hebben alleen de herhaalde gevallen van verraad en trouweloosheid tot dezen krassen maat regel kunnen doen besluiten. De kapel, door den ex-pater H y a- cinthe Loyson in de rue d'Arras te Parijs voor den door hem ingevoerden godsdienst opgericht, zal wegens geldgebrek weldra niet meer bestaan. Loyson treedt intuschen reeds af en daarmede is de affaire verloopen. Fransche bladen verhalen van een „electrisch meisje", een dertienjarig boerinnetje, en de zonderlinge mededeelingen daaromtrent worden door de getuigenissen gestaafd o. a. van Arago, dr. Cholet en Victor Meunier. Laatstge noemde verhaalt, dat Angelique Cottin, zoo heet de electrische, in een fabriek aan het werk was, toen plotseling een tafeltje in hare nabijheid zonder dat iemand het aanraakte in beweging kwam en omviel, en voorts, dat in zijne te genwoordigheid een stoel waarop zij zat met onzichtbaar geweld werd losgerukt uit de handen van verscheidene meuschen, die hem vasthielden. Toen men den stoel met alle kracht tegenhield brak hij. Als het meisje door glas van den grond geïsoleerd is, doet zich geen van die verschijn selen voor. Het meisje gevoelt niets bizonders dan een pijn in de holte van den elleboog. Toen Angelique voor een commissie van deskundigen proeven zou geven, gelukte er 't is wel zon derling geen enkele. Maar men denkt dat dit kwam doordat hare electrische kracht door de herhaalde uitingen opgeraakt is. Eergisteren vierde Pieke Ban - driuga te Tolbert zijn 101ste verjaardag. De man is naar zijn jaren vrij kras. Iets nieuws op het gebied van de sportTe Gouda zal op 27 dezer een vlieger wedstrijd plaats hebben voor jongens beneden de 16 jaar. Er zijn drie prijzen van f 5 uitge loofd voor den hoogst staanderi vlieger (gewoon model) voor den hoogst staanden vlieger (bui tengewoon model), en voor den grootsten vlieger (onverschillig van welk model). Eenige ingezetenen van Smilde hebben aan het postkantoor hunner plaats doen weten, dat bij hen op Zondag geen brieven be hoeven te worden besteld. Een Amerikaansch blad meldt» dat er aan de Newyorksche douane onlangs be-v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2