N I E U W E No. 835. Zondag 28 September 18P4 9e Jaargang Uit Noord-Amerika. BUITENLAND. HAIRIIIHHCHI mnn ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AG-ITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÏJPPERS LAUEE Y. Vervolg.) De stichting eener gemeente geschiedt op de volgende wijze. Is er in een be paalden kring een voldoend aantal Katho lieke familiën voorhanden, dan bouwen zij op hunne kosten eene kerk.Vervolgens vraagt men aan den Bisschop een Priester, die de leiding der gemeente op zich neemt en voor hare verdere ontwikkeling goede zorgdraagt. Dikwijls echter ook zendt de Bisschop, zonder daartoe te zijn aangezocht, een Missionaris, om de verspreide Katho lieken op te zoeken en aan te sporen op eene geschikte plaats eene gemeenschappe lijke kerk te bouwen. In 't laatste geval zijn de moeilijkheden natuurlijk veel grooter. Zonder te weten waar hij een nachtverblijf zal vinden, komt de Missionaris aan; wel licht vindt hij in een primitief blokhuis in hetzelfde vertrek met de gansche familie en in de onmiddellijke nabijheid van den varkensstal het eerste verblijf. Dit is nu juist niet geschikt om zijn moed te ont vlammen, maar met energie gaat hij aan 't werk. Door wind en weer, regen en storm, sneeuw en ijs, hitte en koude spoedt hij zich van de eene hoeve naar de andere, totdat het hem gelukt is de noodige mid delen te hebben verkregen om den bouw te kunnen beginnen. Tot zoolang hij niet gereed is, worden de godsdienstoefeningen in het een of ander particulier lokaal ge houden. Hiermede is de eerste moeilijkheid overwonnen; er komen echter nog tal van andere. De kerk moet versierd worden en als zij eindelijk gereed is, dan ontbreekt er nog een pastorie en een school. Verblijdend is het, dat bij zulke gelegenheden ook an dersdenkenden hunne ondersteuning niet weigeren; zij weten dat de Katholieken hen hij voorkomende gelegenheden ook niet in den steek laten. Vindt de Missionaris een of meer weldoeners, zooals dit dikwijls het geval is, dan maakt zulks de zaak ge makkelijker, want de farmershandwerks lieden enz. zijn niet staat, al de onkosten te bestrijden. Wie ooit eene bedelreis voor een weldadig doel heeft gedaan, zal zich zeker nog wel met genoegen menig aardige ontmoeting herinneren. De Missionaris werkt dapper voort; hij bestuurt den bouw, peinst op middelen om aan geldelijke bijdragen te komen, om wellicht eerst na een arbeid van vele jaren zijn geduld en volharding te zien beloond. Of daarbij zijne gezondheid lijdt of niet, dat laat hij aan God over. In vele gevallen FEUILLETON. Ontsnapt. De volgende ware gebeurtenis werd verhaald door een Amerikaansck reiziger. De lezer wete, dat al de spoorwegrijtuigeu in de Vereenigde Staten met elkander in gemeenschap zijn, zoodat de conducteur door al de wagens passeeren kan; bovendien bevat elk rijtuig een kachel en een bak met drinkwater. Het was een vinnig koude Januari-avond, het was koud genoeg voor voetgangers op de heide om door de koude bevangen te worden en dood te vriezeD, en men had eene gewaarwording alsof men het merg in zijne beenderen voelde ver stijven. „Dat heeft men ten minste met den stoom voor zeide een dik, oud heer, die in 't hoekje zat, „dat wind en weer er geen vat op hebben. Geen paard van vleesch en been zou het in zulk een nacht uithouden, maar het ijzeren paard rent maar door, onverschillig of de thermometer op nul staat of op 't kookpuut." ''Plaatsbriefjes, heeren, als 't u belieft," zeide moet hij ook nog zijn heilig ambt uitoe fenen, op staties, die mijlenver van de ge meente verwijderd liggen. Deze staties worden in den regel maandelijks eenmaal bezocht. De Missionaris moet alle benoo- digdheden mede nemen. Alles wordt bijeen gepakt, op het paard gebonden of in een wagen of slede gelegd en dan wordt de reis aanvaard over hobbelige wegen, door wouden en prairieën. In 'fr meest gunstige geval maakt de Missionaris van de spoor wegen gebruik, waarvan de directiën aan de Missionarissen een reductie van 50°/o in den vrachtprijs toestaan. Kan de Priester de hostiën in zijne omgeving niet koopen, dan moet hij deze zelf maken en aangezien witte waskaarsen slechts van ver verwij derde plaatsen en tegen hooge prijzen te verkrijgen zijn, gebeurt het niet zelden, dat hij ook zelf de benoodigde kaarsen moet fabriceeren. Alen ziet het, die in Amerika als Missionaris optreedt, moet het niet aan energie ontbreken; daarbij moet hij zeer gezond zijn en bovenal als een praktisch man uitmunten. Met de kerk is de school ten nauwste verbonden; zij vormt het fundament der toekomstige gemeente. Daarom dragen de Bisschoppen ook de grootste zorg om overal, waar het eenigszins mogelijk is, scholen te stichten. Yan staatswege worden er openbare volksscholen opgericht, zonder godsdienstig karakter. Het gansche land is in districten ingedeeld, elk district heeft zijn openbare school en een door de inwo ners gekozen schoolcommissie. Laatstge noemde waakt over de scholen, benoemt de onderwijzers en onderwijzeressen en be heert de gelden der schoolbelasting, die van de inwoners wordt geheven. Daarvoor kunnen deze hunne kinderen ter school zenden. Schooldwang bestaat er niet, doch iedereen moet schoolbelasting betalen, hij mag echter zijne kinderen laten onderwijzen zooals hij wil. Aangezien nu bij den chaos van Protestantsche steden de schoolcom missie nu eens luthersch, dan weder cal vinistisch, evangelisch, methodistisch, bap- tistisch, universalistisch, presbyteriaansch, episcopaalsch of campbellistisch van kleur is, laat het zich gemakkelijk verklaren, dat zij haren invloed ook in deze richting laat gelden. De godsdienstlooze staatsschool is daardoor een voortdurend tooneel in het maken van proselieten. Lijfstraffen zijn in de school verboden, ze zijn zelfs strafbaar en de middelen om de kinderen van het verbodene af te houden bestaan in het dreisren met het tuchthuis. Welke vruchten de conducteur, die op dat oogenblik binnen trad. t Is erg koud, conducteur," antwoordde ik,ter wijl ik met verstijfde vingers naar mijn plaats briefje zocht in den borstzak van mijn jas. „Verschrikkelijk, mijnheer," zeide de conduc teur, volkomen eenstemmig met mij in gevoe len. "Zulk koud weêr hebben we niet gehad sedert verleden jaar den tweeden Februari, toen Tom Blakeslee.den bagagemeester, de beide voeten bevroren zijn en eene vrouw, die van Chicago kwam, te Blum's Tour Corners den trein ver liet met net lijkje van haar kind in de armen." „Dood gevroren "Ja, dood gevroren en het arme mensch dacht niet anders dan dat het kind sliep." „Mijn kindje is koud," zeide zij, "maar we zullen het wel weêr warm krijgen als we maar eerst t'huis zijn. 't Was net zoo'n nacht als nu." Hardwich, waar wij hadden stil gehouden, was eene aanzienlijke stad met een fraai stati onsgebouw, schitterende gaslichten en de gewone drukte op het terrein, waar men door elkander liep met de handen in de zakken, terwijl de brandende sigaren te midden der duisternis schit terden als vurige kolen. zulk eeu school voortbrengt, is gemakke lijk te raden. Ouders, die nog aau Gods dienst en zedelijkheid gehecht zijn, klagen voortdurend over de toenemende verwilde ring en immoraliteit der jeugd. Daarom zijn de Katholieken en de geloovige Pro testanten, even als bij ons te lande, het eens, dat zij zulk een onderwijsstelsel ver werpen en hunne eigen scholen oprichten. Vermits zij nu even goed als de overige burgers tot het zeer kostbare onderhoud der staatsscholen moeten bijdragen, zoo betalen zij dubbel, lout con.rne cliez nous. Hoogst bewonderenswaardig is daarom de O o ijver en de offervaardigheid der Katholieken, waarmede zij voor school en onderwijs zor gen. Behalve moeilijkheden van financiëelen aard, is niet zelden het verspreid wonen der Katholieken een omstandigheid, die de stichting van eigen scholen zeer lastig, ja, dikwerf onmogelijk maakt. De Bisschop pen tolereereu derhalve dat ouders, die te ver vau eene Katholieke school wonen of in wier district er geen bestaat, hunne kinderen naar de openbare scholen zenden; de Prelaten vermanen hen echter ten strengste, over hunne kinderen op de meest zorgvuldige wijze te waken. Ouders, die in de gelegenheid zijn hunne kinderen naar de Katholieke school te kunnen zenden, dit echter niet doen, vervallen in kerkelijke straffen. Het toezicht over de school is aan den Herder der gemeente opgedragen, die ook het recht heeft onderwijzers te benoe men. Tot nu toe is het zeer moeilijk, wer kelijk goede onderwijzers te vinden. In vele kleine gemeenten, welke geen voldoende geldmiddelen bezitten, moet men zich nog behelpen met onderwijzers, die zeiven nog onderricht noodig hebben. Niet zelden melden er zich sujetten aan, die door alle mogelijke middelen den Priester misleiden en later hun werkelijk karakter tooneu, gewoonlijk als het te laat is. Op deze wijs is reeds menig zielzorger voorzichtiger in het benoemen geworden van personen, die zich voor onderwijzers uitgaven. Dienten gevolge genieten de religieuze orden, welke zich op het onderwijs toeleggen, steeds meer en meer bijval. Niet slechts biedt eene orde zelve reeds een zekeren waarborg voor degelijkheid en moraliteit, maar ook het onderhoud der Schoolbroeders of Zus ters is aanmerkelijk goedkooper, dan dat der leeke-onderwijzeus. Slechts het gebrek aan krachten draagt de schuld dat er nog niet meer scholen ouder de leiding van de eene of andere religieuze orde kun - nen gesteld wordenten huidigen dage Ons rijtuig was bijna het laatste van den lan gen trein en er trad slechts één passagier bin nen een tenger meisje in een grijzen shawl gewikkeld en het hoofd bedekt met een net reishoedje van grijs stroo, dat met steenkleu- rige fluweelen bloemen versierd was. Zij scheen te aarzelen als iemand, die het reizen niet ge woon is, en ging eindelijk zitten, dicht bij de deur. „Pardon juffrouw," zeide ik, „maar gij moet hier wat dichter bij de kachel plaats nemen." Mijne woorden deden haar opschrikken, zij weifelde een oogenblik en volgde toen mijn raad. "Rijdt deze trein door tot Bayswater vroeg zij met eene stem, die zoo liefelijk klonk, dat ik er door getroffen werd. „Ja. Kan ik u ook van dienst zijn?" „O neen, ten minste niet voor dat wij te Bayswater zijn." „Daar zullen we nog in de eerste drie uur niet aankomen." „Houdt de trein nog eens stil?" „Alleen te Exmouth." Zij zuchtte diep, blijkbaar alsof ze zich ver licht gevoelde en ging weer in den hoek zitten. Bij het licht van de lamp tegenover haar, kon bezitten de verschillende orden meer dan 500 scholen. De grootste dezer inrichtiugen in de gansche Unie is ongetwijfeld de Ka tholieke parochieschool van de Onbevlekte Ontvangenis te New-York. Zij telde in den aanvang van dit jaar 2423 knapen en meisjes, die van 39 onderwijzers eu onder wijzeressen onderricht ontvangen. Ofschoon het gebrek aan kweekscholen voor onder wijzers ten zeerste gevoeld wordt, zoo bezit de Unie tot nu toe slechts een enkel Ka tholiek instituut van dezen aard. Dr. Joseph Salzman, een Oostenrijksch Priester, die in de kerkgeschiedenis van Noord-Amerika zich een ousterfelijken naam verzekerd heeft, maakte het eerst het groote plan om eene inrichting tot vorming van Katholieke on derwijzers op te richten, nadat hij reeds een groot Seminarie, Salesianum genaamd, in het aanzijn had geroepen. Na overwinning van groote moeilijkheden kon deze inrich ting den 2den Januari 1871 geopend wor den. Tegenwoordig zijn er in het huis der heilige Families ongeveer 60 Candida ten, die zich voor het onderwijzersvak voorbereiden. De leercursus voor de lagere scholen be draagt 3, die voor de hoogere scholen 5 jaren. Het onderwijs wordt gegeven door 3 geestelijke en 2 wereldlijke onderwijzers. Slot volgt.) De administrateur voor de publieke veilig heid heeft tot de burgemeesters van Brussel en voorsteden een circulaire gericht, waar in zij worden aangemaand om aan de door hen uitgevaardigde instructiën betreffende het politie-toezicht over vreemdelingen streng de hand te houden. De aanleiding tot deze circulaire is de tegenwoordigheid van vreemdelingen bij de jongste onlusten. De huiszoeking bij personen te Brussel die tot het Republikeinsche Bond behooren, wordt voortgezet. De Echo du Parlement beweert dat wape nen, kruit en oproerige geschriften in beslag genomen zijn. Volgens hetzelfde dagblad zou er sprake zijn van gevangennemingen en zou eene samenzwering tegen den Staat outdekt zijn. Dr. August Reichensperger, een van de voornaamste leden der centrumpartij in den Rijksdag en den Pruisischeu Landdag, heeft verklaard, bij de verkiezingen voor den Rijksdag geen mandaat meer te zullen aannemen. Hij is reeds in zijn 77ste jaar en verlangt naar rust, althans in zoover dat hij zich wil onttrekken aan de parlemen- ik haar in 't gelaat zien; het was als van een beminnelijk kind. Blijkbaar was ze niet ouder dan 16 jaar; zij had groote oogen, goudblonde lokken, die recht naar achteren waren gekamd en een rooskleurig mondje als van eeu kind. „Wacht gij vrienden die u te Bayswater zullen afhalen aau den trein, mijn kind?" vroeg ik. „Neen mijnheer, ik ga daar school." „Het zal een ongelegen tijd voor u zijn om daar alleen aan te komen: een uur na midder nacht." „O, ik ben niet bang," zeide zij en zij sprak met onafgebroken spoed, totdat op eens het sein- fluitje weerklonk en de trein zijne snelheid be gon te verminderen. „Wij kunnen niet te Exmouth zijn," dacht ik „of ik moet, zonder het te weten, in slaap zijn gevallen, zoodat mij het juiste tijdsverloop ont snapt is." Ik keek op mijn horloge, het was nauwelijks half twaalf en ik wist dat wij niet vroeger dan eenige minuten over twaalven te Exmouth zijn konden. Ik wreef het ijs weg van het portier glas en ik keek naar buiten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1