NIEUWE No. 838. Donderdag 9 October 1884 9e Jaargang De toestand der werk lieden in Frankrijk. BUITENLAND. Een slim reporter. Een smakelijke maaltijd. HAlRLMHtfll mm. ABOHlfEMEHTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUR EAU: St. Jansstraat Haarlem. rif».: AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E K S LAUREY. Men heeft langen tijd de toestanden der werklieden in Frankrijk in den regel als bizonder guustig, ja zelfs als schitterend voorgesteld; zij beginnen echter thans meer en meer onrustbarend en zorgwekkend te ver schijnen. Dit erkent de republikeinsche Re- geeriug zelve. Vooral in de zuidelijke dis tricten, waar de cholera zulk een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt, is de nood der arbeiders het hoogst gestegen. Te Ljon had, zoo men weet, den 22sten Sep tember 11. eene vergadering plaats van arbeiders, waarop geconstateerd werd, dat thans 6000 ververs en in 't geheel 25,000 werklieden zonder arbeid en verdiensten zijn. In de havenstad Marseille vindt men dezelfde toestanden. Maar ook uit de andere districten van het land komen berichteui waaruit blijkt, dat de nood hoe langer hoe grooter wordt. De werklieden klagen over onvoldoende verdieusten doordien de ijzer gieterijen en andere fabrieken meerendeels stil staan. Daarbij komt nog, dat de be lastingen, onder het repubükeinsch beheer, van jaar tot jaar drukkender zijn gewor den en al de schitterende beloften, welke de republikeinsche machthebbers en hunne nieuwsbladen reeds sinds veertien jaren aan het volk hebben verkondigd, in geen enkel opzicht zijn verwezenlijkt geworden. Mocht de toestand der arbeidende klassen in Frankrijk nog slechter worden, dan zal de Regeeriug nog zeer bittere vruchten plukken van het heillooze zaad, dat zij heeft gestrooid door de bevordering en be gunstiging der onchristelijke en anti-ker kelijke richting en boven alles door de gods- dieustlooze staatsscholen, welke zij overal heeft opgericht. Men kan veilig aannemen, dat de meeste Fransche werklieden door hunne leiders en door de bedorven, zede- looze pers zoo tegen de Kerk en tegen het Christelijk leven zijn gekant, dat zij in een volslagen ongeloot leven. Dit zou nu natuurlijk de toongevende republikein sche heeren weinig verontrusten, aangezien zij ook van hunne anti-kerkelijke gezind heid voortdurend blijk geven, maar de op gewonden werklieden laten zich niet meer met smaadredenen en schimperij tegen Kerk en Geloof, tegen Clericalen en Monarchisten afschepen; zij willen thans reëele, afdoende FEUILLETON. f Toen Jay Gould de spoorweglijn Kansas-Pa cific kocht, was de finantiëele wereld zeer on gerust, daar niemand iets omtrent de ware plan nen van den kooper wist. De heer Ered. Skiff, directeur van het te Denver verschijnend blad Tribune, besloot om Gould te gaan intervieuwen, maar dit was ge makkelijker gezegd dan gedaan, want de finan cier was voor niemand toegankelijk en had zich als het ware in zijne woning verschanst, terwijl hij zijn ondergeschikten strikt bevel had ge ven om iedereen af te wijzen. Ten einde raad huurde Skiff de uniform van een conducteur van een Pulman-car, trok die aan en begaf zich in die vermomming naar de woning van den spoorweg-koning. „Zeg eens", zeide hij tot den portier, „weet je ook wat mijnheer Gould van plan is om met mijn „car" te doen ik moet het bepaald weten." „Ik weet er niemendal van", antwoordde de aangesprokene, „vraag het den heer Gould zelf." Op die wijze geraakte de slimme journalist door eene vijfdubbele linie van schildwachten heen en trad hij het heiligdom binnen, waar Gould juist met zijn Advocaat Usher aan het confereeren was. hulp eu wenden zich nu, op raad van hunne leiders tot de Regeering met de bede hun werk en brood te verschaffen. De groote werklieden-bijeenkomsten te Marseille en Toulon gehouden, eischten van de Regeering, dat zij de gemeentebe sturen zou gebieden, op kosten van de stedelijke kassen, groote en publieke werken te laten uitvoeren. Maar hoe kunnen de gemeentebesturen aan zulke eischen voldoen? Waar toch zullen zij de middelen daarvoor vinden? De republikeinsche Regeering maakt er zich met een Jautje van Leiden af en zegt dat zij geen recht heeft in zulke zuiver gemeentelijke aangelegenheden dwang uit te oefenen. Zij heeft immers zelve de han den vol werk, om het budget voor de loo- pende staatsuitgaven in orde te brengen. De commissie heeft reed3 59 millioen franks geschrapt van het budget, een bewijs dat men het schuldenmaken moede is en dat men voor eene herhaalde verhooging van belasting terugdeinst. De ellende en de eischen der hongerlijdende werklieden ko men haar zeer te onpas,maar bij het voort duren der treurige toestanden zal zij toch genoodzaakt zijn, beslissende maatregelen te nemen. Verreweg de meeste van Kerk en Geloof vervreemde werklieden zijn leden van re volution uaire, socialistische vereenigiugen, wier programma is: de omverwerping van alle thans bestaande sociale toestanden. Eu dat deze lieden in zekere omstandigheden het niet bij woorden laten blijven, maar tot daden overgaan, dat weten de heeren van de Republikeinsche Regeering zeer goed, evengoed als de leiders der republikeinsche nieuwsbladen,welke inFrankrijk verschijnen. En mochten zij het tot dusver niet geweten hebben, dan zullen de verhandelingen van het Congres der vrijdenkers, dat in het laatst der vorige maand te Parijs is ge houden, hen de oogeu wel hebben doen opengaan- De afschaffing van den Gods dienst werd daar als een bijzaak behandeld, meer gewicht werd er gelegd op het spoedig proclameeren der revolutie. Verdeelenis thans het wachtwoord. Een der gedelegeer den verklaarde onder algemeenen bijval: »De vereffening der gansche hedendaag- sche maatschappij moet met geweld plaats hebben en de bourgeoisie moet zoo be handeld worden, gelijk deze, een eeuw ge_ De advocaat herkende Skiff onmiddellijk. „Zijt ge geen journalist meer?" vroeg hij. „Jawel." „Maar wat beteekent die verkleeding dan?" „Dat is zeer eenvoudig ik wist geen middel om in dit huis binnen te dringen en daarom heb ik mij als conducteur vermomd, want ik wil en zal een onderhoud met den heer Gould hebben. „Jongmensch,„ schreeuwde Gould, „het best wat je doen kunt is het gat van de deur weder op te zoeken, want ik zal je vragen niet be antwoorden." Skiff wendde vergeefsche pogingen aan om den spoorvvegkoning van gedachte te doen ver anderen en ging, toen hem geen stoel werd aangeboden, op den vloer zitten. „Tenzij gij mij met geweld de deur laat uit gooien," zeide de binnendringer, „wijk ik niet van hier, alvorens gij mij in uwe plannen hebt ingewijd." Jay Gould 'was overwonnen, hij barstte in schaterend gelach uit, en gaf den journalist alle inlichtingen, die hij verlangde te weten, waardoor het publiek op de hoogte van de plannen van den financier kwam. Toen Admiraal Courbet, dus vertelt een zijner vrienden in een Eransch blad, nog als luitenant op een linie-schip diende, was hij op zekeren dag met leden, den Adel en de Geestelijkheid heeft behandeld.Zulk een taal bevalt na tuurlijk de republikeinsche bladen geens zins eu derhalve trachten ook zij, die de anti-godsdienstige grondstellingen der radi cale werklieden-partijen vroeger met alle macht en kracht geprezen en bevorderd hebben, de verhandelingen van het con gres der vrijdenkers, dood te zwijgen. Als de arbeiders hen maar niet te vroeg be wijzen, dat zij zich door doodzwijgen geen oogenblik in hun revolutionnairen arbeid laten storen. Gelukkerwijze is de Fransche arbeiders klasse niet geheel en al met deze verder felijke grondstellingen bezield. In de ste den eu op het land, zijn er, dank zij de bemoeiingen der Katholieke arbeiders-ver- eenigiugen, nog een groot aantal, die, ge trouw aan hun Geloof eu aan de Christelijke grondstellingen, van de revolutionuaire en socialistische werklieden niets willen weten. Het is verrukkelijk en bemoedigend te zien, dat, door de zorgen der Bisschoppen en der Geestelijken, deze Katholieke arbeidersver- eenigingeu steeds talrijker worden en door het vermeerderen van het aantal leden en door de aaukweekiug van een waarlijk Christeiijken geest, innerlijk steeds krach tiger worden. Den 23sten September 11. werd het 14de congres der arbeidersver- eenigingen van Frankrijk te Troyes onder het eere-voorzitterschap van den aldaar resideerenden Bisschop geopend, en het buitengewoon groote aantal gedelegeerden uit alle oorden van Frankrijk, leverde het bewijs, dat eene gezonde reactie ouder de werklieden tegen de revolutionnaire stre vingen van velen hunner collega's, meer en meer veld wint. Wellicht zullen ook in Frankrijk de tegenwoordige spotters en ongeloovigen, zoowel in de regeeringskrin- gen als in de pers, nogmaals moeten lee- ren, dat juist de zoo zeer bespotte en ver guisde Kerk alleen die sociale macht is, welke de maatschappij uit de steeds meer en meer zwellende golven der onzalige revolutie vermag te redden. Sedert 1881 is het cijfer der kiezers voor den Rijksdag te Berlijn met ruim 67,000 toegenomen; het bedraagt thans 285,818; Yolgens paragraaf 8 van de Kieswet moest vijf of zes matrozen aau de kust van West- Afrika landwaarts ingegaan. Daar de wandelaars niets anders dan apen, eekhoorns en vogels te aanschouwen kregeu, be gonnen zij reeds te vreezen dat zij geen inen- schelijke woningen zouden aantreffen eu dus hon ger en dorst zouden moeten lijden, toen zij eens klaps tot hun groote vreugde achter een palm- boschje, eene fraaie hut ontdekten, die met slin gerplanten bedekt en met schedels en beenderen versierd was. De Europeanen gingen er op af en vonden eenige jonge zwarte dames met het belangrijk werkje bezig om elkanders armen met roode zon nen en blauwe manen te beschilderen; de mannen boden der jeugdige schoonen kralen en glazen voorwerpen ten geschenke en werden daarvoor niet eukel met hartelijken dank, maar ook mot eieren beloond, die een der zwarten ging halen. Toen men een soort van pan meester was ge worden, begon een der matrozen de eieren stuk te slaan, terwijl de luitenant jammerend uitriep „wat zal dat een raar soort omelet worden, nu wij spek noch kaas, peterselie noch uien, ja zelfs geen truffels hebben." Eensklaps echter riep hij verheugd: „wij zijn geholpen, ziet eens wat een prachtige morilles Daar hing waarlijk boven de deur der hut eene snoer met rimpelige gele morilles die er zeer smakelijk uitzagen, in den wind te drogende luitenant haalde ze met de spits van zijn degen Berlijn thaus door 12, in plaats van (gelijk nu) door 6 afgevaardigden vertegenwoor digd wezen. De uitbreiding zou bij de wet moeten plaats hebben en dus ook tot ou- derdistricteu worden uitgestrekt. Vermoe delijk zal van zulk een maatregel wel niets komen, daar het Rijksdaggebouw geen meerdere leden kan bevatten. Zondag 11. had in het paleis der Aca demie te Brussel de uitreiking plaats der prijzen aan de bekroonden bij het algemeen concours tusschen de inrichtingen van middelbaar ouderwijs van de eerste eu van de tweede klasse. Deze plechtigheid, waarbij de Minister van biuuenlandsche zaken pre sideerde, werd vereerd met de tegenwoor digheid van den Koning en de Koningin. Bij deze gelegenheid hebben er betreurens waardige manifestatiën plaats gehad. Bij de komst van Hunne Majesteiten werden er toejuichingen gehoord, waaron der zich gejouw en een scherp gefluit mengden. Toen HH. MM. de zaal binnenkwamen, werden zij met gelijke manifestatiën ont vangen. Toen de Minister Jacobs het woord opnam om eene gelegenheidsrede uit te spreken, werd er geroepen: A bas la ca lotte Van dit oogenblik af was de plechtigheid zeer geagiteerd. Er hebben verscheiden in hechtenisnemingen plaats gehad. De toegangen tot het paleis waren af gezet door politie en door geheime agenten eu gendarmen in burgerkleeding. Toen de Koning eu de Koningin met hun gevolg het paleis der Academie verlieten, werden zij weder begroet met gefluit. De kreet Leve de Koning! had luidruchtige mani festatiën in tegeuovergestelden zin ten ge volge. De manifestanten volgden de hofrij- tuigen tot aau het paleis. De Minister van biuuenlandsche zaken was mede het voorwerp van vijandelijke bejegening. Langen tijd bleven er luidruchtige troe pen volks voor het paleis staan. Andermaal hadden er nu arrestatiën plaats. De prefectuur van het departement der Seine wilde dezer dagen, ter uitvoering van een plan van uitbreiding, de sacristie der kerk van St. Nicolas des Champs in bezit nemen. Een gemachtigde der pre fectuur aldaar gekomen zijnde, zonder voorzien te zijn van het bewijs zijner rnach- uaar beneden en gaf ze aan de matrozen die de paddestoeltjes schoonmaakten, stukhakten en in de omelet roerden. Toen de vrouwen dit geval aanschouwden, maakten zij een vreeselijk misbaar, vielen op de knieën en smeekten om genade voor de teedere plantjes, die echter reeds in de struif rond zwommen en later met smaak werden opgegeten. De negerinnen stonden met open monden te kijken en jammerden en klaagden aan een stuk door. „Het zit er dood op," zeide Courbet, „dat de nikkers hier in de buurt er een morillen-eere- dienst op nahouden en dat wij nu hunne goden hebben opgepeuzeld." De matrozen lachten dat ze schudden, gaven aan de dames nog eenige linten en kralen ten ge schenke en wilden juist heengaan, toen vijf ko lossale kerels, de heer des huizes met zijn vier zonen, op het tooneel verschenen. Onmiddellijk wezen de dames naar het ledige plekje boven de deur; de mannen begonnen luide te brullen en wilden de vreemdelingen te lijf, zoodat de jonge officier hem met zijn revol ver in bedwang moest houden. Ten slotte begon men, doordien een der wil den een weinig Engelsch sprak, elkander te be grijpen en nu bleek het den Eranschen dat zij de schoonste zegeteekenen hunner gastheeren hadden opgegeten en wel.... de gedroogde herse nen hunner vijanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1