BINNENLAND. tiging, weigerde de Pastoor de sleutels oyer te geven. Tijdens dat incident heeft eene razende volksmenigte het kerkgebouw overrompeld, de Marseillaise aangeheven en andere ongeregeldheden begaan. Aan de Times wordt het volgende uit Peking van 4 dezer geseindUit zekere bron wordt gemeld, dat China bereid is eene onvoorwaardelijke bemiddeling in het geschil met Frankrijk aan te nemen. De limes verneemt uit Philadelphia dat Franschen te San Francisco groote hoeveel heden krijgs- en scheepsvoorraad opkoopen om naar China te zenden. Uit Peking wordt ook aan de limes g emeld dat China geneigd is in zake het geschil met Frankrijk aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. Een bericht van verleden Zaterdag uit Arequipa, welke plaats door generaal Canêvaro in naam van generaal Cacéres be zet wordt gehouden, verzekert, dat de Zui delijke departementen het gezag van laatst genoemde erkennen. Het bericht voegt er bij, dat generaal Canevaro eene proclamatie heeft uitgevaardigd, de Constitutie van kracht verklarende en den met Chili ge- gesloten vrede als eene afgedane zaak er kennende. Het stuk verlangt niettemin, dat de lieden gestraft zullen worden die, na in het gezicht van den vijand de wettige Re geering ten val te hebben gebracht, zulk een verderfelijker: vrede hebben gesloten. Volgens te New-York ontvangen be richten dd. 4 dezer, hebben onlangs iu de provincie Buenos-Ayres overstroomiugen plaats gehad, waardoor vele steden elf da gen lang van alle gemeenschap waren af gesneden. De aangerichte schade is ont zaggelijk groot. Geheele gezinnen zijn verdronken en velen stierven van honger. Uit 's Hage wordt ons gemeld Tengevolge der inwerkingtreding der wet be treffende art. 198 der Grondwet en de daaruit ontstaande ontbinding der Kamers heeft de Re geering de sluiting der tegenwoordige zitting be paald op Zaterdag 11 October en de verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer op 28 October, en die voor de nieuwe Eerste Kamer op 5 No vember. De herstemmingen voor de Tweede Kamer zijn vastgesteld op 11 November en de opening der nieuwe zitting op 17 November. De Minister van binnenlandsche zaken heeft alle havens van het vasteland van Italië, be nevens de eilanden in de Golf van Napels, besmet verklaard. De bestekken, plans en ramingen betref fende den scboolbouw werden tot dusver door de hulpvragende gemeentebesturen aan de goed keuring van den districts-schoolopziener onder werpen, alvorens het verzoek om toepassing van art. 49 door hen aan den Koning werd ingediend. Hierin behoort door de gewijzigde bepaling der schoolwet van nu af in zoover verandering te komen, dat de bouwkundige stukken bij het adres aan den Koning bebooren te worden overgelegd, zonder dat zij door den districts-schoolopziener zijn goedgekeurd. Worden geen termen tot in williging van het verzoek gevonden of het aange boden subsidie niet aanvaard, dan geschiedt de terugzending zonder voorafgaand onderzoek der bouwkundige stukken. Deze nieuwe wijze van behandeling, door den Minister van Binnenlandsche Zaken voorgeschre ven, is door de Commissarissen der Provinciën aan de gemeentebesturen bekend gemaakt. De Haarlemsche kiesvereeniging Eendracht had dezer dagen aan haar zuster-vereeniging te Zaandam kennis gegeven, zich voor het vervolg van alle betrekking met die Zaandamsche te zul len onthouden en wel //ten gevolge van de hou ding, door laatsgenoemde aangenomen bij de jong ste verkiezing, waarbij de overeenkomst, die van het jaar 1866 heeft bestaan en die samenwerking der verschillende kiesvereenigingen in het kiesdis trict Haarlem beoogde een overeenkomst waar aan Eendracht zich steeds heeft gehouden door de Zaandamsche willekeurig is verbroken". Die overeenkomst kwam hierop neer, dat beur telings de Haarlemsche en de Zaanlandsche libe ralen een candidaat zouden stellen. De laatste maal was Haarlem aan de beurt, maar werd de gestelde candidaat door Zaandam verworpen. Het Staatsblad No. 208 behelst de wet van 5 October 1884, betreffende het in overwe ging nemen van een voorstel van verandering van 198 der Grondwet. Hilversum, 7 Oct. De directie der Hilver- sumsche gasfabriek heeft het gemeentebestuur alhier gesommeerd, om binnen 14 dagen een des kundige te benoemen, die met den deskundige der gasfabriek en een derde, door den kanton rechter te benoemen, de quaestie zal hebben op te lossen omtrent de al of niet bevoegdheid der gemeente, om reeds gaspijpea te leggen vóór het einde der concessie van de bestaande fabriek. Nederhorst den Berg, 7 Oct. Door wijlen Mej. E. Vernooij, wed. J. van der Geer, is een legaat vau f 2000.— vermaakt aan het bestuur der Kerk. O. L. Vr. Hemelvaart alhier. Spanbeek, 7 Oct. Vrijdag jl. viel de 60 jarige Hansen uit een boom, waaruit hij peren wilde plukken. Heden is hij na een hevig lijden aan de gevolgen van dien val bezweken. Leeuwarden, 7 Oct. In het tuchthuis alhier waren op 1 dezer aanwezig 368 gevangenen, waar onder 13 levenslang-veroordeelden. 's Hertogenbosch, 7 Oct. Het gerechtshof alhier heeft H. M. Jansen, rijtuigverhuurder te Bergen op Zoom, den moordenaar van den nacht waker P., veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Beek (Limburg), 7 Oct. In deze gemeente hebben zich enkele gevallen van cholera nostras voorgedaan. Het verloop is goedaardig. Delfzijl, 7 Oct. Gisteren is alhier een jongetje in het water gevallen en verdronken. Men ver moedt, dat hij in een twist met een meisje, dat met hem denzelfden kant uitging, ouder het vech ten te water is gevallen. GEMENGDE BERICHTEN. In Duitschland en Oostenrijk en ook nog in andere landen staan gewoonlijk kerse- boomen aan de.n weg. Langs dien van Brünn naar Olmutz, zestig mijlen lang, is ter wederzijde eene boomhaag van kerseboomen. Hetzelfde vindt men in andere streken van Oostenrijk. Ieder voorbij ganger mag van de vruchten eteu, behalve van die boomen waaraan de eigenaar een stroowisch gebonden heeft, ten teeken dat hij die zich zeiven beeft voorbehouden. Dit teeken wordt algemeen geëerbiedigd. Een koffiehuishouder te Turijn is in staat van faillissement verklaard met een deficit van een half millioen. Professor De Chaumont zegt dat er maar een waar desinfectie-middel is name lijk, het vuur. De meeste zoogenaamde desiufectie- middelen zijn niet anders dan stankverdrijvend. De meening dat tabaksrook of kamferlucht de be smetting wegneemt heerscht nog vrij algemeen, maar is ongerijmd. Een waar desinfectie-middel is wat de kiem, of het levend deel waarin de be smetting zetelt, of waardoor het wordt overge bracht doodt. Van de ware desinfectie-middelen is hitte het meest te vertrouwen, hoewel andere niet te versmaden zijn, zooals carbolzuur, chloor en zwavelzuurgas. Bij de Exploitatie-Maatschappij bestaat het voornemen, met 1 Januari a. s. haar stationschefs en onder-chefs weder in uniform te steken. Model en snit zullen naar het Duitsch gevolgd worden. Of er twee petten, voor in- en inffera-dienst, zullen worden ingevoerd, is Dog onzeker. De c o n s e r v e e r i c g s v 1 o e i s t o f van Wickersheimer heeft, behalve haar groot nut voor de wetenschap, in den lateren tijd ook nog menige toepassing gehad, die voor het practiscbe leven van groot belang is. Onder anderen heeft Wickers heimer van den Minister van oorlog den last ont vangen, proefondervindelijk uit te maken, in hoever de vloeistof zou kunnen gebruikt worden tot het conserveeren van het kommiesbrood. Na eenige maanden bleek het brood even frisch alsof 't den vorigen dag gebakken was. Het plan bestaat bij een handelaar, om vleeseh uit Afrika in te voeren, als het door de vloeistof van Wickersheimer mocht kunnen geconserveerd worden. W.die reeds ge slacht vee gedurende 6 en meer maanden op die manier heeft goed gehouden, ook gedurende de zomermaanden, is van meening dat dit plan zal kunnen uitgevoerd worden. Ook hij de visscherij in Noord Duitschland meent men van de conser- veeringsvloeistof een uitstekend gebruik te kunnen maken in tijden, warin meer visch wordt gevangen dan op 't oogenblik goed verkocht kan worden en die dan a tout prix van de hand moet worden gedaan. In Japan wordt werkelijk zeer veel voor het onderwijs gedaan. Uit statistieke gegevens toch blijkt, dat het aantal scholen, door het geheele land verspreid, ruim negen-en-twintig duizend bedraagt, of drie honderd negen en dertig meer dan in het voorgaande jaar. Het aantal scholieren bedraagt thans ruim drie millioen, of bijna viermaal honderd duizend meer dan volgens de laatste opgaven. Desgelijks ondervond het on derwijzerspersoneel een vermeerdering van ruim acht duizend; het aantal der met het onderwijs belaste personen bedraagt tegenwoordig bijna vijf en tachtig duizend. Hendrik Ibsen, de Noordsche dichter die te Polespino woont, geeft ook een goed voorbeeld iu de treurige dagen der cholera- epidemie. Hij ging niet, zooals de meeste villa bewoners, naar elders, maar hij stelde zich ter beschikking van het hulpcomité, dat hij uog steeds ijverig met raad en daad ter zijde staat. Het krachtig bestrijden van de sprinkhanen-plaag op het eiland Cyprus heeft uit muntend geholpen. In 1878 begon men weer met de maatregelen tot verdelging van de lastige insecten. Maar zij bleven in aantal toenemen tot in 1882, toen men niet minder dan 1330 ton (1,330,000 kilogr.) sprinkhaneneieren inzamelde en vernietigde, hetgeen 12,262 kostte. Het aantal in 1883 gedoode sprinkhanen schat men opl95,000 millioen, en thans is de plaag als geëindigd te be schouwen; er werden in dit jaar bijna geen sprink hanen gezien. Men moet echter de hand houden aan de verdelging dezer insecten, want in 1870 waren zij ook na een jarenlange bestrijding, vol gens een officieel rapport, uitgeroeid, maar zij werden in een jaar of wat nog talrijker dan te voren. Zomersproeten moeten dit jaar onder de voorname Amerikaansche dames mode zijn geweest. Schoonen, die ze niet hadden, wre ven zich in met een soort fijn zand, Jrecklesand om ze op die wijze te verkrijgen. Maar dit had dikwijls onaangename gevolgen voor de huid en daarom lieten de dames zich sproeten schilderen. De vlekjes duren, als het gezicht met beleid ge- wassehen wordt, drie dagen en moeten dan ver nieuwd worden. Te Salinos, aan de Mexicaansche grens, is een oproer uitgebroken tegen het hoofd der gemeente, den Alcalde Santos, die zich door verscheidene handelingen gehaat had gemaakt- Een volksmenigte nam het raadhuis stormender hand in en doodde den Alcalde. In het gevecht j met de politie, die den aanvallers weerstand bood, I werden de hoofdcommissaris en twintig andere j personen gedood. Een Italiaansch blad bevat sta tistieke gegevens omtrent de sterfte te Napels ge durende de cholera-epidemieëu, welke sedert 1836 in die stad hebben gewoed. Gedurende dat tijdvak van 48 jaren werd de stad Napels acht-maal door die ramp bezocht. Er stierven aan de cholera: in 1836 5 300, in 1837 13 800, in 1854 8 500 in 1855 1 300, in 1865 2 200, in 1866 3 470, in 1867 300, in 1873 1280 personen; over de 8 jaren een totaal van 36 150 dooden. De lucht schijnt Zaterdag-avond te Parijs minder bewolkt te zijn geweest dan hier, zoodat de maansverduistering zeer duidelijk in haar verschillende phasen gevolgd is kunnen worden. Eenige reporters, die, zooals het hun vak be taamt, het publiek voor moeten wezen, stegen per luchtballon omhoog om naderbij te zijn. De heer J., onderwijzer te Joure, werd uergistereu, terwijl hij, zich naar de school begevende, iu de Midstraat een kroegje passeerde, door een schot in 't linkerbeen getroffen. Ge lukkig kou hij nog het huis van een lid zijner familie, aan de overijde van de straat, bereiken, maar bij onderzoek bleek, dat het been was ge troffen door 18 a 20 hagelkorrels (kleine 6), die echter, volgens verklaring van den dokter, niet in 't vleeseh waren gedrongen. De patiënt werd met een rijtuig naar zijne woning vervoerd, en be vindt zich op dit oogenblik vrij wel. Wat was nu de oorzaak van dit ongeval Een berucht jager was met geladen geweer in de kroeg; on verwachts ging het schot af, drong door eene stevige deur, en zoo trof het den heer J., ge lukkig nadat de kracht er van grootendeels ge broken was. A 1 s comble van naïveteit, deelt men ons mede, dat laatstleden Zaterdag Den Bosch werd bezocht door een paar luidjes uit de gemeente T., die daar kwamen omde maansver duistering te zien, welke de Provinciale Courant had aangekondigd Uit Soerakarta wordt in de giste- ren ontvangen mailbladen gemeld: De tijger, die het in de omstreken van Sragen onveilig maakte, is gevat, en het is gebleken dat men hier met een bizonder soort te doen had. Een inlander liep met zijne gaarkeuken langs den weg, toen hij plotseling uit een greppel den tijger zag te voor schijn komen. De kerel zette een keel op, schreeuwde uit al zijn macht, waarop de dessa- bevolking met pieken uitrukte en nog juist bij tijds kwam om het dier te omsingelen. Op het zien dier gevaarlijke punten ging het beest op zijne achterste pooten staan, wierp de huid af en was in een Soerabaiaschen inlander, die zich in de dessa Koewoeh achter het station Srageu tijdelijk metterwoon gevestigd had, gemetamorphoseerd.Hij werd ingerekend en aan de politie overgeleverd. Lang heeft zij dezen pseudo tijger niet bezeten, daar hij met achterlating van zijn tijgerpak heeft weten te ontvluchten. In deItaliaansche stad Casalec- chio is een vereeniging van misdadigers ontdekt, die sedert drie jaren bestond; twaalf personen, die tot nu toe te goeder naam en faam bekend stonden, bleken bij de ontdekking tot de bende te behooren en werden in hechtenis genomen. Naar aanleiding van de nieuwe ltening, waartoe Amsterdam moet komen, schrijft men van daar aan de Arnh. Ct. //Zestien mil lioen in het vooruitzicht. Zestien millioentot den laatsteu cent geleend geldmaar toch zestien millioen. Ik voel mijn hart van trots en glorie zwellen en zou mijn medeburgers wel om den hals willen vallen. Met vreugde betalen we nu d# 85 opcenten, 90 of 100 desnoods. „Dankt al len en weest verblijd, omdat gij Amster dammers zijt" met een variant op Beets. Zestien millioen in kas. Laten ze dat eens iu Eindhoven, of in Sneek doen. Groot is Amsterdam en groot zijn haar leeningen." In een der Limburgsche kanton- plaatsen deed zieh aan het eind der vorige maand het geval voor, dat de griffier van het kantonge recht der plaats, door zijn eigen dienstbode werd gedagvaard, wegens een geschil in loonsuitbeta- ling. De weduwe Hamel, uit Kralingen, die zich sedert Donderdag jl. te Delft heeft ge vestigd, had bezoek ontvangen van eenige barer kinderen uit Rotterdam en Kralingen, met wie zij den dag gezellig doorbracht. Toen de familie des avonds in een met een hit bespannen wagentje zou huiswaarts keeren, schrikte niet ver van het woonhuis de hit van een zandhoop en week zóó onverwachts en snel uit, dat hij met rijtuig en al in de breede wetering nederstortte. Onder aan houdend hulpgeroep was het de personen, die in het rijtuig waren gezeten, uog gelukt zich boven op de kap te werken, toen eene nieuwe beweging van het paard het wagentje deed kantelen, en allen in de diepte verdwenen. Inmiddels waren eenige personen toegeschoten, die, zooveel zij ver mochten, de hand tot redding uitstaken. Een van hen, die zwemmen kon, 't was de molenaar J. Beek, ging te water en slaagde er in achter eenvolgens twee der mannen en een kind levend aan den kant te brengen. Eerst een kwartier later vond men de lijken van de vrouw van Hamel, van diens kind en van zijn broeder. Niettegenstaande de beide in aller ijl ontboden geneeskundigen verschillende pogingen in het werk stelden om de levensgeesten bij de drenkelingen op te wekken, kwam men toch na een uur tot de droevige er varing, dat men slechts den dood kon consta- teeren. Drie personen: een man, een 23jarige vrouw en een kindje van 1 jaar, verloren alzoo bij dit ongeval het leven. Toen verleden week 11. lord Salie- bury aan het station te Glasgow verwacht werd en duizenden personen toegang verlangden, of schoon er maar een bepaald getal kaartjes afge geven waren, ontstond er een hevig gedrang en velen wilden zich met geweld toegang verschaffen. De direatie der spoorwegmaatschappij maakte daarop met goed givolg gebruik van de brand spuit, om de meniï e te keeren, hetgeen boven dien tot veel vroolijkheil aanleiding gaf. De Yereenigde Staten leveren de meeste pepermunten pepermunt-olie, inzonder heid de Staten Michigan en Wayne en New-York. Iu 1878 was de opbrengst van de olie 150.000 pond, maar in in 1883 bedroeg die niet meer dan 35.000 pond. Het gewoon jaarlijksch verbruik over de geheele wereld is omstreeks 100.000 pond. Men weet, dat, nadat te Hinde- loopen zelf in den loop der jaren de op de be kende wijze van vroeger ingerichte en gemeubi leerde kamers langzamerhand geheel waren ver dwenen, met goeden uitslag toch de herinnering er aan is bewaard gebleven. Het eerst zag men er eene in al hare vorige pracht op de histori sche tentoonstelling te Leeuwarden in 1877, en sedert is er eene te vinden iu het Eriesch mu seum aldaar en ook in het Panopticum te Amster dam. De voor een paar jaren afgetreden burge meester van Hindeloopen, de heer P. Riuia van Nauta, heeft echter begrepen, dat het toch wel het meest eigenaardig zou zijn, die herinnering te Hindeloopen zelf te bewaren. Te dien einde laat hij thans eene hem behoorende woning ge heel op de oude wijze inrichten en van al het noodige huisraad voorzien, niet nagemaakt, maar werkelijk antiek. De heer Rinia van Nauta laat alles met de meeste zorg, en zonder zich door de kosten te talen afschrikken, in orde brengen. Als kenmerkend staaltje van het gebrek! aan werk te Amsterdam strekke, dat een schoenmaker, die per advertentie een loopknecht vroeg, tegen f 6 per week, aanbieding in persoon, door 300 mannen werd bestormd, die zich allen op het vastgesteld uur(tusschen 12 en 2) ter plaatse bevouden. Het gedrang was zoo groot, omdat ieder zich het eerst wilde aandienen, dat de politie tusschenbeide moest komen, om de or de te haudhaven. D e Stoompost verneemt dat, naar aanleiding van het adres eener //Commissie voor bespreking van het reddingswezeu in Nederland", bij onze Regeering plannen worden beraamd voor eene hier te lande langs de Noordzeekusten in te stellen kustwacht, waaraan een semaphoredienst zou worden verbonden. De verschillende stations der kustwacht zouden tevens langs electrischen weg in gemeenschap worden gebracht, zoowel met de plaatsen waar sleepstoombooteu aanwezig zijn, als met die waar zich reddingsbooten bevinden. Men zou voornemens zijn, den kustwachtdienst in verband te brengen met den dienst der kust- verlichtiug. Men weet, dat reeds onderscheidene lichttorens in het telegraafnet zijn opgenomen. Eigenaardig is in Engeland de hardnekkigheid, waarmede men aan de nationale liefhebberij van boksen, niettegenstaande het strenge verbod, tracht bot te vieren. Openbare vuistgevechten behooren echter tegenwoordig tot de zeer groote zeldzaamheden, en als het nu en dan eens gebeurt, heeft men heel wat moeite om het scherpe oog van de politie te verschalken. Zoo werd den 2den September te Carshalton, een dorp niet ver van Epsom, in 't vroege morgen uur tusschen twee gerenommeerde boksers, Joch Mame en Coddy Middings, een vuistgevecht om een prijs van 100 gehouden, en had zich daartoe een veertigtal personen uit Londen, waaronder eenige leden der hooge aristocratie, naar het tooneel van den strijd begeven. De beide boksers werden in een meubelwagen naar het terrein ge bracht, om de politie van het spoor af te leiden. Toch had deze nog op 't laatste oogenblik van het komplot vernomen. De bokserij had echter reeds 70 minute geduurd en de kampioenen waren reeds geducht toegetakeld, toen de politie op het tooneel verscheen en aan het schandaal een einde maakte. De boksers, benevens tien personen, die dit prijsvechten georganiseerd hadden, werden gearresteerd. Volgens het Berliner Tagblatt bevond er zich in het Regeerings-district Potsdam nog voor twintig jaren een dorpje Merlin genaamd, waarvan thans niets meer dan het kerkhof over is. Het was wel niet groot, maar bezat toch eene eigene kerk en school. Thans zijn ook de laatste huizen voor afbraak verkocht; alle bewoners hadden zich gaandeweg naar andere plaatsen metterwoon begeven. Een aantal geneesheeren, zoowel uit Duitschland zelf, als uit andere landen van Europa zijn in den laatsten tijd naar Berlijn vertrokken, om nader kennis te maken met de methode van Prof. Koch, het onderzoek van bac teriën, vooral met het oog op die bij cholera voor gekomen. De toevloed is intueschen zoo groot ge worden, dat de beschikbare ruimte en hulpmid delen reeds onvoldoende zijn, om aan de billijke eischen van officiëele afgevaardigden en aanbevolen personen te voldoen, en is eene spoedige, zij het dan ook tijdelijke vergrooting en uitbreiding der bestaande iurichtingen reeds eene dringende be hoefte geworden. Op een uithangbord van een wijn- huis te Parijs leest men het volgende;,Hier is men beter dan aan de overzijde." Nauwelijks kijkt men terstond naar den overkant en ziet dan voor zieh liggenhet kerkhof Montmartre. Eene nieuwe toepassing der elec- triciteit is het aanbrengen van de electrische schel in de rijtuigen als sein voor den koetsier. Zulk een werktuig is dezer dagen aangebracht in een rijtuig van den stalhouder Rijnders in de Amstel- straat te Amsterdam. De hoofdprijs der Amst. Tentoon stellingsloterij, de riviere van diamanten, bevindt zich thans te Parijs. De trekking der laatste seriën en der hoofdprijzen schijnt nu zeker op 31 dezer te zullen plaats hebben, zegt het N. v. d. D. Zondag-avond omstreeks half elf is op de Molenwerf van den molen Rijn en Zon, van den heer H. Brouwer te Utrecht, een rijtuig, bespannen met een paard, aan een groot gevaar ontsnapt, door de tegenwoodigheid van geest van den meesterknecht A. Jager. Toen ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2