NIEUWE No. 839. Zondag 12 October 1884. 9e Jaargang De anarchisten in Oostenrijk. BUITENLAND. Vader Matthias. mm m ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. jj AGHTE MA NON AGHTATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K ÏJ P P E R S LAUREI. Weinige dageu geleden is de anarchist Kammerer te Weenen op het schavot ter dood gebracht. De 22-jarige jonge man weigerde, evenals ziju geestverwant Stell- macher, geestelijke hulp en godsdieustigen troost. Dag en uur der terechtstelling waren wederom geheim gehouden en eerst in den loop van den dag werd de bevolking met het droevige feit in keu uis gesteld, welk bericht door haar zonder de minste opgewonden heid werd ontvangen. Van eeue medelijdende deelneming in het lot van den fauatieken moordenaar was geeu zweem te ontwaren. Integendeel hier en daar betuigden zelfs velen hunne tevredenheid over het feit dat de maatschappij thans van zulk een monster wa3 bevrijd. Overigens werd er over deze treurige gebeurtenis weinig gesproken, of schoon de nieuwsbladen kolom menlansre berichten gaven over deu laatsteu gang van deu rampzaligen anarchist. Aangezien het der bevolking bekend was, dat Kam merer voor den krjjgsraad een volledige bekentenis had afgelegd, dat er dus aan zjjue schuld geen twijfel meer kon bestaan, zoo beschouwde men hem als een gewone moordenaar, die zijn verdiende straf had ondergaan. Volgens de acten van den krijgsraad was Kammerer ook medeplichtig aan de misdaden hem en Stellmacher ten laste gelegd, nameljjk den moordaanslag op een koetsier te Straatsburg, het vermoorden van een soldaat in die stad, deu aauslag op deu geldwisselaar Heilbronner en op Ottinger in Stuttgart, het vermoorden van den agent van politie Blöch en Hlubeck te Floridsdorf bjj Weenen en eiudeljjk den afgrjjselijken moord gepleegd op den ban kier Eisert en diens familie. Deze gru welijke misdaden geschiedden volgens Kam- merers bekentenis in den dienst der anar chistische partijaan welke het gestolene geld en goed moest worden afgeleverd. Hjj bekende verder, dat hij bij den aan slag in Stuttgart geholpen was door Stell macher en een zekeren Kumitsch. De namen van zjjue medeplichtigen bij het vermoor den van den bankier Eisert, weigerde hij echter op te noemen. Tot het laatste oogenblik liet de fana tieke moordenaar eene groote mate ver waandheid blijken, hjj scheen de zekerheid te hebben, dat een groot aantal geestver wanten in Weenen en in de wijde wereld zijue denkbeelden deelden en zjjn heldhaf tigs gedrag met bewondering beschouwden. Dat hjj zich op dit punt schromelijk ver giste, had hjj kuunen waarnemen, ware FEUILLETON. //Och kom, vader Matthias, vertel ons nog eens eene geschiedenis, kom, vader Matthias, als 't u belieft." Vader Matthias, met zijn houten been, en zijn steek op als Napoleon, met zijn oude en geborstel de kapotjas aan, waarvan de kuoopen blonken als de tinnen schotels in een uitdragerswinkel, had aan eenige snuiters uit de buurt vergund, in zijn tuintje te mogen komen, en die dreu- messen, die zoo graag vertelsels hoorden, plaag den hem telkens zoolang, om er hun weder een op te disschen, als de jongens van eene dorps school den meester het hoofd warm maken, om hun toch een dag vacantie te geven. «Nu dan, jongens, stilte in de gelederen! de boterhammen in den zak en goed geluisterd, en anders één, twee, drie den tuin uit, en acht dagen thuis blij yen." Toen dit gezegd was, ging vader Matthias met hem daartoe de gelegenheid gegeven, als hij het oordeel der Weener bevolking, de arbeidende klasse niet uitgezonderd, had vernomen, tjjdeus hij nog in de gevange nis was. Zelfs zijne oude moeder, die te Floridsdorf bjj Weenen woont, weigerde bij herhaling haren zoon in de gevangenis te bezoeken; zij wilde van deu moordenaar niets weten zjjue broeders en zusters evenmin. Zijne bloedverwanten behooren trouwens tot eeue arbeidersklasse, die niets gemeens heeft met de partij waarvan Kammerer en Stell macher deel uitmaakten. Terloops zjj aan gemerkt, dat beide moordenaars zich aan den arbeid al zeer weinig lieten gelegen liggen. Kammerer bezat alle eigenschappen om als opperhoofd eener internationale moor denaarsbende te fuugeeren en feiteljjk gin gen van hem de bevelen uit, die stipt ten uitvoer werden gebracht. Zoo gaf hij o. a. aan Stellmacher bevel den agent van po litie Blöch te vermoorden, terwjjl hij zelf naar Zwitserland terugkeerde om over een nieuwe ouderuemiug« met zjjue geestver wanten te beraadslagen. Men weet dat Stell macher zich stipteljjk van zijne taak heeft gekweten. Te Weenen teruggekeerd pleegde Kammerer den moord op Hlubeck en op de familie Eisert. De voortzetting hunner po litieke propaganda der daad,« zooals zjj hunne gruweldaden noemden, zou geleid hebben tot het vermoorden van een groot aantal menschen, om op den met bloed ge- drenkten bodem het rjjk der anarchisti sche broederliefde en humaniteitop te richten. De burgerlijke eu militaire rechters koudeu iutusscheu moeilijk besluiten het politieke karakter vau zulk een rjjk te er kennen, en zjj veroordeelden Kammerer en zijne maats als gewone moordenaars en roovers. Het is ons doel niet de bizonderheden der terechtstelling hier te vermelden. Alles geschiedde even als bjj Stellmacher in de grootste orde eu rust, terwijl de tegen woordigheid van een groot getal soldaten de illusie deed verdwjjuen, die Kammerer tot zjjn laatste oogenblik had, nameljjk dat zjjue geestverwanten nog een poging zouden in 't werk stellen om hem te be vrijden. Een Geestelijke had hem des nachts herhaalde malen bezocht, om hem op den laatsteu gang voor te bereiden en door godsdienstige toespraak hem te troosten. Kammerer wilde echter van de Kerk noch van de Priesters iets weten. Hij wilde noch van God noch van den Godsdienst iets hooren. Een in psychologisch opzicht zeer treurig symptoom bij een joukman vau 22 jaren Te oordeeleu naar zjjn intelleetueeleu militaire waardigheid, op zijn stoel zitten, als een president in den gemeenteraad, streek zijn grijzen knevel wat op, en begon //Jongens, als ge ooit soldaat zijt, past dan op je tellen, en zorgt, dat ge geen politiezaal krijgt; ge krijgt dan niets van moeders pappot, en geen tarwe-boterhammen, maar een stuk van een razende koe, met de soep, die ze er van gekookt hebben, en dan kunt ge je gezicht af likken. Onthoudt dat wel, boor't Was eens na den veldslag, van Priedland, en dat was mo een slag jongeluiwat hadden we de Pruisen en bun gezelschap van de taart gegeven! Nu, er werd toen vrede gesloten, en daar mijn regi ment maar op drie dagen afstand van mijn land lag, had ik om een klein verlofje gevraagd, om eeus naar mijn dorp te gaan, en mijne moeder eenige gele schijfjes in den zak te steken, die in den mijne ruzie hadden en er uit wilden. Ik reisde dan in mijn gewonen postwagen, dat wil zeggen, met mijn eigen paarden, op mijne twee beenen, dat begrijpt ge immers, en ik had er een paar in dien tijd, zoo vlug als een haze windhond; doch sedert zoo'n ronde kaatsbal er aauleg kon hij door eeu zelfstandig deuken niet tet een atheïstisch standpunt zijn ge- komeu. Zjjue »outwikkeliug« had tot fun dament de lectuur van triviale en onzede lijke persproducten, die in Weenen ver schijnen en welker inhoud hoofdzakelijk eene vjjandige richting bevat tegen de Ka tholieke Kerk. De hoon en spot, waarmede bij elke gelegenheid de Kerk en hare Die naren overladen worden, zijn nu juist de geschikte middelen niet om godsdienstige en zedeljjke gevoelens onder het volk te verspreiden, eu te vermeerdereu. De ver wildering, die in godsdienstig en zedelijk opzicht bjj een gedeelte van het Oostenrjjk- sche volk, ook in de arbeiderskringen,is waar te nemen, moet dan ook grootendeels on voorwaardelijk op rekening der oppervlak kige en hateljjke pers gesteld worden, die er zelfs niets op tegen heeft wanneer men haarde auti-christeljjke noemt. Wij kunnen niet nalaten dit punt te releveeren, als ver schijnselen, geljjk de genoemde, de naasten liefde en elk meuschelijk gevoel trachten te verstikken. Wij willen het echter ge vraagd hebben; vanwaar nemen die organen het recht om op de godsdienstige overtui ging te smalen. Van waar nemen zij het recht, hunne beste medeburgers, den besten steuu te ontrooveu welke hun door kuune ouders en meesters eu door de Kerk, op den levensweg werd medegegeven. Als karakters geljjk Kammerer eu Stell macher tot dusver tot de sporadische ver schijnselen behooren, dan moet men de euorme kracht bewonderen van de moreele beginselen en vau het godsdienstig funda ment, welke het Oostenrjjksehe volk schier overal, nog werkelijk bezit. Iu Oosteurjjk kouden de anarchisten niet dien bjj val vin den gelijk de nihilisten dieu iu Rusland ge nieten, omdat de bevolking Katholiek is; zoo dra zjj echter deze eigenschap verliest, dau verliest zij haren zedeljjken basis eu zeker zou meu eeue verdere ontwikkeling op den verderfelijkeu weg niet dan met groote bezorgdheid mosten aanschouwen. Op het initiatief van eenige socialisten) die, uit Berljju eu Hamburg verbannen, naar Amerika waren vertrokken, heeft zich aldaar eene commissie gevormd, om de so cialisten in Duitschland met geld te onder steunen in huuue werkzaamheden voor de ophanden zjjnde verkiezingen. Tot nog toe is er ingezameld een bedrag van 10,700 mark, zijnde nagenoeg evenveel als in 1881 door de socialisten Pritzsch en Viereck tot het zelfde doel was bjjeeugebracht. een weggenomen heeft, heb ik er maar één meer overgehouden zooals je weet. Nu, dat maakt ook niets uit. Ik was dan op marsch naar mijne moederik had al eeu dag stevig doorgeloop eu, en binnen een dag of drie moest ik in Frankrijk komen. Maar wat gebeurt er? Toen ik uit zeker dorp ging, verdwaalde ik op een drommelschen weg. Ik weet niet, of het uit de grap was of niet, maar, als ik deu schelm van een vent, die hem mij wees, bij zijn kladden had gehad, eu ik ben anders een kalf van eeu kerel dan zou ik hem den ransel uitgeklopt hebben, zoo waar Matthias mijn naam is. Die weergasche weg werd steeds langer en ik kon niet aan het eind komen. Ik liep maar altijd voort, nu r echtsaf, dan weer links, en van 's morgens zeven uren tot vijf uren 's avonds had ik nog niets tusschen de tanden gehad. Ik had de gesp van mijn pantalon al wat aangetrokken; dat maakte mijn buik wel dunner, maar bracht er toch niets iu. Tegen zeven uren begon de avond te vallen, en ik viel bijna ook, toen ik, op een paar honderd passen, een schijnsel of een lichtje zag. Sapper loot, ik was even blij, als op den dag van eeu Het gerucht wordt verspreid, dat de Rijks- Regeering een wetsontwerp bjj den Rjjks- dag zal indieueu, waarbij al de Pruisische spoorwegen in eigendom aan het Rijk zulleu worden overgedragen. De Regeeringsraad Meuz heeft iu een verkieziDgsrede te Brom berg ook van dit voornemen der Regee ring gewag gemaakt. Te Muuchen hebben een groot aantal officiereu eu militaire beambten onlangs eene vergadering gehouden, om te beraad slagen over deelneming aan de verkiezingen voor den Rijksdag. Er werd toen besloten, vooreerst fe wachten totdat er candidateu zouden zjjn gesteld. Daar dit nu heeft plaats gehad, hebben zjj eeue tweede vergadering gehouden, waarin besloten werd, alle kame raden uit te noodigen, aan de verkiezing deel te nemen en hunne stemmen uit te brengen op de candidateu der vereenigde liberale partijen. Te Kiel zouden vier groote bjjeeukomsten van sociaal-democraten gehouden worden. De politie heeft ze echter verboden. Er had eergisteren-ochtend in de nabjjheid van Brussel eeu tweegevecht plaats tusscheu Tardieu, redacteur van de Indé- pendance beigeeu Volders, van deu National. Geen hunner is gewond. Op eeu werklieden-vergadering te Lyon, waarop de daar heerschende arbeids- crisis behandeld zou worden, is het rumoerig O toegegaau eu heeft die eeuwige perst het het moeten misgelden. Een der burgers* viel haar met woeste gebareu aau eu zeide, dat de pers door alle middelen gedwongen moest wordeu om de waarheid te zeggeu. Havas maakt een telegram uit Shau- hai vau 8 dezer 's avonds 7 uur openbaar, volgens hetwelk het bombardement van Tamsui den 2den dezer begonnen is en den 6den nog voortduurde. Alle forteu zijn ver vernield en in de muren van de huizen der Europeanen zitten tal van kogels, maar de inwoners zjjn ongedeerd gebleven. De Chi- neezen zjjn sterk verschanst. Eene officiëele dépêche uit Hauoi beves tigt het bericht, dat de Chineezeu deu 6 dezer gesiageu zijn aan de Loochnau en 1000 man verloren hebben. De kolonne, onder bevel van generaal Négrier, is de Phulaug opgevaren om te trachten de Cki- neesche troepen den terugtocht af te snijden. Négrier tastte eergisteren 6000 Chineezeu aan, die zich bij het dorp Kep verschanst haddeu. Het gevecht duurde vau 9 uur 's morgeus tot 2 uur 's namiddags. Nadat hunne retraite-linie verbroken was, vlucht ten de Chineezeu naar Drogau. Dit dorp werd stormenderhand genomen, na nevigen wederstand. Zeshonderd Chineezen sneuvel- veldslag, wanneer we het vijandelijk leger iu het gezicht kregen. Gezwinde pasvoorwaarts marsch!!! Ik kwam bij het lichtje, het was in de hut van eeu houthakker. Dat is geen huis, zooals dat van den burgemeester hier, of van den notaris; het heeft meer van een geitenstalletje. Nu, ik ging die kazerne binnen. Drie kleine schoorsteenvegers en eene vrouw, die bij het vuur zaten, sprongen op. „Goeden avond, beste menschen, verschrikt niet, ik ben een oude snorrebaard van Napoleon, wees maar gerust." „Vader! grootvader," schreeuwden die zwart koppen. De houthakker komt met zijn ouden vader binnen, die juist zoo'n valsch gezicht had als de wandelende jood. „Ileeren, ik ben een jongen van den klei nen korporaal, ik ben op reis gegaan, moet je weten ik ga naar mijn land terug, maar ik ben verdwaald geloopeu op eeu betoverden weg, die wel een jaar lang is. Ik kom hier niet om je op te eten, maar ik zou toch graag zelf wat hebben, want mijn maag jeukt geweldig." (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1