BI N 'NE NL AN D. den. De Chineezen lieten liun krijgsmate- riëel in den steek. De Franschen hebben 21 dooden en 58 gewonden. Négrier is lich telijk gekwetst. Brière is naar het oorlogs- tooneel vertrokken. De Times bevestigt dat in de Maandag en eergisteren gehouden ministerraden de Transvaalsche quaestie werd behandeld. De Regeering is voornemens krachtige maatre gelen te nemen voor de handhaving der Londensche Conventie. De Times zegt in een hevig, tegen de Boeren gericht hoofdartikel dat er geen expeditie wordt uitgerust, al vorens alle plaatselijke middelen zijn uitge put. Eergisteren woedde er een hevige or kaan in Catania. Reeds heeft men 27 lij ken gevonden; het aantal gekwetsten is 350. De stoffelijke schade wordt op vijf millioen geschat. GEMENGDE BERICHTEN. Gedeputeerde Staten der provinciën zijn door den Minister van binnenlandsche zaken uitge- noodigd, voorstellen te doen ter voorbereiding eener eventueele herziening der regeling van de bestemming en van de sterkte der schutterijen. Verschillende verhoogingen zijn voorgesteld in de waterstaatsbegrootiug voor 1885, waartegen over verminderingen tot een gelijk bedrag staan, zoodat het eindcijfer onveranderd blijft. De voornaamste verhoogingen betreffen het ma ken van eene oeververdediging op Vlieland; de uitvoering van werken ter verbetering van het Meppelerdiepleveringen bij den aanbouw van het Departement van justitie; meerdere uitbrei ding der pakketpost en toekenning van wacht gelden en pensioenen. In strijd met hetgeen elders omtrent de geprojecteerde tabaksbelasting wordt medegedeeld, kunnen wij thans als zeker melden, dat de Mi nister wenscht voor te stellen een accijns van 12 de 100 kilogram, zoowel op inlandsche als op buitenlandsche tabak. Het ontwerp is echter nog bij de ambtenaren van het ministerie in studie en nog niet bij den Raad van State ingeleverd. De geneesk. adjunct-inspecteur van Noord- Holland heeft verklaard, dat het roodvonk te Zandvoort epdemisch heerscht. Dientengevolge is de openbare school aldaar gesloteD. Helder, 10 Oct, Een sergeant-majoor der vesting-artillerie alhier, die eenige dagen geleden een schildwacht op post des avonds beleedigde, zal daarvoor voor een krijgsraad terechtstaan. Botterdam, 10 Oct. De politie alhier heeft gisteren-ochtend aangehouden eene juffrouw, die er den laatsten tijd haar werk van maakte men - schen op te zoeken, die een bordje hadden uit hangen met het opschrift „kamers te huur." Bij d5e menschen deed zij dan allerlei verhalen, om geld uit hunne handen te krijgen. Het kostte heel wat moeite de vrouw in handen te krijgen, daar zij de politie telkens wist te ontwijken. Zij is naar Vlasrdingen overgebracht, waar zij zich wegens handelingen van gelijken aard te verant woorden heeft. Apeldoorn, 10 Oct. Een paar heeren hebben de weezen alhier onthaald. Zij bedachten het weeshuis met zes hazen, 1 mud aardappelen, Vs mud appelen en 8 pond boter. Arnhem, 10 Oct. Gisteren-avond is een ge heim pandjeshuis ontdekt in de Nieuwstraat, bij een manufacturier, gewezen politieagent. Tallooze goederen zijn in beslag genomen. Groningen, 10 Oct. In navolging van hunne vakgenooten in sommige andere steden, hebben vele slagers alhier de prijzen van het rundvleesch met 10 ets per K. G. verlaagd. Amsterdam10 Oct. Onder een der kramen, staande op de Nieuwmarkt alhier, is heden ochtend door een arbeider van den stadsreinigingsdienst eenig inbrekersmatcriëel gevonden, bestaande uit een breekijzer, zaag, beitel en een centerboor, van dezelfde soort als waarvan bij den onlangs op de "Veemarkt aldaar gepleegdeu diefstal gebruik moet zijn gemaakt. Te Esseg, in Hongarije, zijn veer- tien kinderen verongelukt. Zij speelden met een aantal anderen aan den waterkant en sprongen in en uit een boot. Dit vaartuig sloeg om en de kleinen verdronken voordat er hulp kon opdagen. Aan de hoogeschoolteBerlijnis nu ook een Zahnarztlich.es Institut tot weten schappelijke opleiding van tandheelkundigen ver bonden. Het staat onder leiding van Prof. Dr. E. Busch. Dat er nog al wat omgaat in de tandheelkundige praktijk blijkt uit het feit, dat in de kliniek te Berlijn in de laatste jaren ruim 18000 tanden en kiezen uitgetrokken werden. Er bestaat plan om op de straat naambordjes te Parijs voor zoover zij den naam dragen van beroemde personen, eenige aanwij zingen te voegen, zooals den voornaamsten titel, den datum van geboorte, den dag van overlijdeD enz. Zoodoende zou de bevolking, om zoo te zeggen spelende, wat geschiedenis kunnen leeren. Naar aanleiding van het bericht omtrent de cholera-onderzoekingen in Britsch Indië, doet men ons opmerken, dat Dr. Klein's inslikken van cholera-bacillen nog niet als een bewijs tegen de theorie van Koch is te beschouwen, omdat, naar de geleerden algemeen erkennen, het zure maagsap de cholera-bacillen doodt. Van meer gewicht moet de bevinding van twee profes soren te Bonn geacht worden, die ontdekten, dat dezelfde komma-bacillen ook bij lijders aan tholera nostras voorkomen, en dus niet uitsluitend het kenmerk zijn van de Aziatische cholera. Ook beweert, zooals wij reeds berichtten, Prof. Lewis de kommabacillen gevonden te hebben in het speeksel van gezonde meuscheD. Als eene bizonderheid deelt men ens mede, dat een door den opzichter der Protes- tantsche begraafplaats te Arnhem verleden jaar in een bloempot geplaatsten draivenstek reeds dit jaar twee flinke trossen druiven voortbrengt. Eene dankbare veroordeelde ver liet dezer dagen te Berlijn de gerechtszaal. Zij was wegens bedelarij opgepakt en werd tot een boete van 3 Mark veroordeeld. Maar de rechters werden door hare ellende en die van haar kindje zoo getroffen, dat zij haar eenige mar/zstukken in de hand stopten om wat voedsel te koopen. Onder de beroepeD, dieteParijs uitgeoefend worden, vindt men ook dat van den koopman in oude broodkorsten, welke laatste vooral geleverd worden door de kostscholen en de groote restauraties en koffiehuizen Al de stukken brood, met stof bedekt of met modder bevlekt, die op straat of in de spijskamers worden gevonden, worden aan de „bakkers in oud brood" bij het gewicht verkocht. Deze bakkers beginnen nu eerst met de broodkorsten te sorteeren; die nog toon baar zijn, worden in den oven gedroogd en daarna eenigszins geraspt, waarna ze aan de geringe res tauraties verkocht worden, die er broodsoep van maken. Het kruim en de korsten, die al te ontoon baar zijn, worden gestampt en vormen het witte afschrapsel van brood, waarmede men coteletten of hammetjes bestrooit. Ook van de broodkrui mels weten deze nijveren partij te trekken. Zij branden deze voor het vuur zwart; daarna worden zij in een vijzel fijn gemaakt, waardoor een poe der ontstaat, dat, met honing gemengd en met eenige droppels pepermunt besprenkeld, als tand poeder wordt verkocht. Zoo ziet men, dat te Parijs niets verloren gaat en er van alles partij ge trokken wordt. De üuitsche Kroonprins werd tijdens zijn verblijf te Koblenz op een wandeling door de Rheinanlagen aangehouden door een gen darme; omdat hij zijn hond los liet loopen. „Ik heb permissie van mijn moeder de Keizerin", ant woordde de Kroonprins lachend; de gendarme groette beleefd en ging heen. Ten einde te voorkomen, dat ge- pasporteerde militairen, die zich opnieuw wenschen te verbinden en afgekeurd worden, zich bij een ander korps aanmelden en daar, zooals heeft plaats gehad, worden goedgekeurd, werd op de pas poorten met rooden inkt „afgekeurd" geschreven. Dezer dagen heeft een handige klant zoodanige bijschrijving op zijn paspoort doen verdwijnen, zich in een ander garnizoen laten keuren, en is daar geschikt bevonden. Daar echter een paspoort een voudig een bewijsstuk is, dat men vroeger heeft gediend, en het bepaald ook aan de autoriteiten verboden is, zonder autorisatie van den Minister van oorlog daaraan iets te veranderen, zal tegen den bedoelden persoon moeilijk kunnen geageerd worden. Te Portsmouth hebben de mili- taire rechterlijke autoriteiten zitting gehouden om, naar aanleiding van de omstandigheden waaronder de Wasp te gronde is gegaan, uitspraak te doen. Nadat de geredde zeelieden gehoord waren, luidde de bevinding van de militaire vierschaar, dat het schip bij Tory-eiland gestrand was door onvoor zichtigheid en gemis van voorzorgen. De geredden werden intusschen vrijgesproken. In pas gevallen sneeuw heeft Flögel niet meer of minder ontdekt dan: levende infusoriën en algen, bacillen en micrococcen, mijten, diatomeeën, een groot aantal sporen van verschil lende fungi, houtvezels, muizenhaar, vlinderschub betjes, de huid van insectenlarven, katoendraden, stukjes gras, epidermis, stuifmeelkorrels, rogge- en aardappelzetmeel, fragmenten kwarts, kleine stuk jes van dakpannen en stukjes ijzer en kool. Werden wij ten tijde van den Bre- da'schen postdiefstal opmerkzaam erop gemaakt dat, terwijl het postkantoor geheel onbewaakt was gelaten, bij twee hoofdofficieren aldaar in ééue straat schildwachten stonden, nu springt die zon derlinge wijze van zorgen voor de veiligheid nog meer in het oog. In diezelfde straat wonen thans drie hoofdofficieren, de chefs der corpsen infan terie en artillerie benevens de gouverneur der Kon. Mil. Akademie er. vóór de woningen dier heeren, die eikaars buren zijn, kan men des nachts even zooveel schildwachten zien op en neer wan delen. Een der hoofdambtenaren van het Italiaausche ministerie van financiën is dezer dagen te Rome in hechtenis genomen, omdat hij 70 biljetten van duizend lire, die bestemd waren om vernietigd te worden, gestolen heeft om er zijne schulden mee te betalen. Te Kempten, in Beieren, hebben terechtgestaan de reuzel- en boterhandelaar Joh. Schadler, te Oberstaufen, en de zeepzieder Schnell, te Bruck. De eerste werd beschuldigd, reuzel met margarine vermengd te hebben verkocht als zui vere reuzel. De ander was aangeklaagd omdat hij hem de margarine had geleverd, ofschoon wetende tot welke vervalsching zij bestemd was. De uit spraak was: Schadler drie maanden gevangenis straf en 900 mark boete, benevens de kosten. Schnell werd vrijgesproken. Be macht der vrouw! Op de deur eener tapperij te Amersfoort kon men Zondag lezen: op last van de huisjuffrouw heden ge sloten." Daar personen, slapende in ledi- kanten voorzien van cretonne-bedgordijnen, ziek geworden zijn, zoo deelt de heer Opwyrda in het JPharmaceutisch Weekblad van 5 October mede, dat door hem andermaal een onderzoek naar de bestanddeelen der kleurstoffen van de cretonnes is ingesteld, en daarbij is hem gebleken, dat deze wederom sterk arsenichoudend waren. De heer Opwyrda spoort daarom tot voortzetting van het onderzoek aan en tot voorzichtigheid bij de keuze van cretonnes. Juist 100 jaar geleden werden uit Amerika de eerste acht zakken katoen te Li verpool aangebracht. Thans wordt de jongste oogst in Amerika geraamd op 6,949,756 balen, waar van 1,766,597 balen voor den uitvoer. Het Eransche departement Aude wordt in den laatsten tijd verontrust door een rooverbende, die onder aanvoering van zekeren Campilla allerlei diefstallen en plundertochten be drijft. Dezer dagen berichtte men der politie, dat Campilla ziel» met zijn manschappen in een boe renwoning te Orgeix bevond. Het huis werd door gendarmes omsingeld, maar de roovers staken het in brand, en wisten te ontvluchten in een na burig dennenbosch. In 't dorp Lange d ij ke (Fr) is door de toepassing der drankwet geen tapperij meer. Te Luditz, in Bohemen, heeft een groote brand een geheele straat van 17 oude huizen en een synagoge in de asch gelegd. Slechts met moeite gelukte het, den brand tot die straat, de Chieschergasse, te beperken. Velen der bewo ners van de huizen konden ternauwernood hun leven redden. Men vermoedt, dat de brand door kwaadwiligen is aangestoken. De p o k k e n - e p i d e m i e te Londen neemt opnieuw belangrijk toe. Er worden thans in de hospitalen wederom omstreeks 600 poklij ders verpleegd. Drie-eu-twintig graanhandel a- reu te Berlijn, waaronder hoofden der voornaam ste firma's zullen in het begin der volgende maand terecht staan wegens het ontduiken van rechten. De op te leggen boeten kunnen, naar men bere kent, ruim 200,000 Mark bedragen. John Mc. Cullough, een der voornaamste Amerikaansche tooneelspelers, moet te Chicago, waar hij gastrollen vervulde, plotse ling op het tooneel krankzinnig geworden zijn. De Eransche Minister der Poste- rijen heeft aan zijn onderhoorigen bevolen, voort aan postzegels niet meer naast elkander op brieven te plakken, zooals tot nu het gebruik was, maar zóó dat er tusschenruimte bij elkepostzegel blijft. Tegelijkertijd is den postambtenaren bevolen, eiken brief met geldwaarde te weigeren, waarop de afzender zelf de postzegels naast elkander geplakt heeft. De reden van dezen maatregel is, dat ver scheidene postzegels, zonder witte tusschenruimte naast elkander geplaatst, een oppervlak bedekken, dat groot genoeg is om, als men de zegels handig opgelicht heeft, bet aanbrengen van een opening mogelijk te maken, waardoor men een bankbiljet uit den brief kan halen. Heeft de dief daarna de postzegels weer op hun plaats hersteld, dan zou het bedrog door den geadresseerde eerst ont dekt worden na de opening van den brief „in ongeschonden staat" en dus te laat om te kunnen reclameerec. Te Chur, in het Zwitserse he kan ton Grauwbuuderland, is het Hotel Mühlerain, dat voor drie jaren afbrandde en herbouwd werd, op nieuw door brand vernield. De vlammen braken uit terwijl men ih de groote zaal een bruiloft vierde. Voor het opvisschen van 1 ij ken uit de Seine wordt een vaste premie betaald. In het departement der Seine is deze evenwel hooger dan in de andere departementen, waarvan het gevolg is, dat dikwerf de schippers, die bv. in de Marne een lijk vinden, dit aan hun schuit vastbinden en naar de Seine meeslepen, om daar de hoogere premie te ontvangen. De bladen dringen bij de Regeering aan op maatregelen om dezen handel in lijken te beletten. Wij lezen in de Duitsche bladen een aanbeveling voor een hygiënische normaal- patenttafelpatentolielamp! Het hygiënisch voor deel, dat deze lamp moge geven, verliest zij weer door haar ongezonden naam. Een vrouw, die te Par ij s valsche bankbiljetten van 100 en 500 frs. uitgaf is op heeterdaad betrapt. Voor den commissaris gebracht, wees zij een bende van individuen van verschil lenden landaard aan, die te Passy een fabriek van Eransche en vreemde bankbiljetten hadden. De valsche munters werden in hechtenis genomen. Te Singapore kost ossevleesch 20 dollarcents 45 ets. Ned. per pond, maar schapevleesch 75 dollarcents of ongeveer f 1.75 per pond. Een zeer origineele poging om de Nationale Bank te Las Vegas te berooven. Een aantal spitsboeven hadden, van een in de nabijheid der Bank staand huis uit, een tunnel tot nabij de kelders gegraven. De tunnel was 60 voet lang en men had er levensmiddelen en water in ge bracht. De poging van de inbrekers werd ontdekt en een wacht in het keldergewelf geplaatst. Toen de dieven binnenkwamen, werd een hunner, een metselaar, die bij den bouw werkzaam was ge weest, door de wacht doodgeschoten, waarop de overigen de vlucht namen. De redactie van het Alg. Advertentie blad voor de Twentsche gemeenten wil, dat men te Hengeloo het 32-jarig doodgraverschap van zekeren Ten Hove zal vieren. Een somber feest. Een periodiek blad dat in Nieuw- Mexico verschijnt doet mededeeling van een merk waardige ontdekking. Er moet een ader van na tuurlijke cokes ontdekt ziju in Loz Cerilloz. Deze cokes zijn in fornuizen geprobeerd en worden geacht met een zuiverderhelderder licht te branden dan de cokes, die uit de ovens komen. Wat de verklaring van dit zonderling verschijnsel aangaat, beweert men, dat de ader oorspronkelijk uit kool bestond, die duizenden jaren geleden tot gloeihitte werd opgevoerd. In aanraking met het water gekomen, zouden dezen steenkolen, af gekoeld, cokes geworden zijn. Tentoonstellingen schijnen niet altijd aan de hooggespannen verwachtingen te voldoen. Dit wordt opnieuw te Turiju gezien, waar reeds de eigenaar van het groot hotel Liguria failliet is en het faillissement van andere voor name hotels binnenkort verwacht wordt. Oorzaak: gebrek aan vreemdelingen. Op eene advertentie, waarin solli- citanten werden opgeroepen voor eene betrekking om toezicht te houden over eenige villa's tegen een salaris van ƒ18 's weeks, werd dezer dagen door zekeren E., te Herwijnen, geschreven. Per telegram werd hij uit 127 sollicitanten gekozen, waarna eene borgstelling van ƒ2000, voor het incasseeren van huur, bij den eigenaar der ge bouwen te Amsterdam werd gedeponeerd. Al spoe dig hoorde men echter, dat nog iemand anders in de buurt voor de betrekking was aangewezen, doch vóór deze zijne duizenden overzond, won hij inlichtingen in en kwam langs dien weg te weten, dat de villa's luchtkasteelen waren en de eigenaar daarvan een oplichter was. De gewaande villa- bezitter is intusschen met de ƒ2000 van E. ver dwenen. De commissie te Gouda voor den vliegerwedstrijd heeft in beginsel besloten, in de eerste dagen der maand Augustus van het volgende jaar een grooten nationalen wedstrijd te houden, waarvan de programma's geruimen tijd voorat zullen worden uitgegeven. Wegens het vergevor derde jaargetijde kon men niet besluiten nog dit jaar er een te houden. Graham Bell, de uitvinder van den naar hem genoemden telephoon, houdt zich nu bezig met een nieuwen door hem bedachten magnetischeu telephoon alsmede met verschei dene verbeteringen in het nu bestaande stelsel. Hij heeft daarbij vooral ook het oog op de in voering van ondergrondsche geleidingen. Volgens hem is er geen afstand te ver voor den telephoon en kon men zelfs, als er maar goede geleidingen bestonden, het gesproken woord een reis rondom de wereld laten doen Te Amerongeu heeft zich een hor logemaker uit de voeten gemaakt met al de hor loges die hem ter reparatie waren toevertrouwd. „Zij loopen nog", zou de Franschman zeggen. De grootste stoomboot ter wereld, behalve de ongelukkige Great Eastern, de Umbria van de Canard-lijn, heeft Zaterdag haar proef tocht volbracht. Zij Oereikte de ongekende snel heid van 21 kuoopeu per uur, en zal dus nog sneller varen dan de Oregon. Zij bezit 13500 paarde- krachten, is 520 voeten lang, 57 voet breed, 41 diep. en heeft een bruto touneumaat van 8000 Eugelsche tons. De City of Rome is 40 voet langer, maar de Umbria is 5 voet breeder en 4 voet dieper dan dat schip. De Umbria is uit sluitend ingericht voor eerste klas passagiers, waarvan zij er 720 bergen kan. De Etruria, een zusterschip van de Umbria, is reeds te water gelaten, en met de Oregon, Servia, Aurania en Gallia, zal zij een vloot van zes van de snelst varende booten ter wereld bezitten. De drie eerst genoemde booten zullen de reis (met inbegrip van laden en lossen), van Liverpool naar New- York en terug, nu geregeld binnen de drie weken volbrengen. De Umbria zal, te oordeeleu naar den proeftocht, de reis naar New-York binnen de 6 dagen doen. De president-directeur der Cunard Company deelde aan het feestmaal, het welk na den proeftocht aan boord plaats had, mede, dat hij hoopte in zeer korten tijd vau de werf der heeren John Elder Co. te water te zien loopen een voor ziju maatschappij ge bouwde boot, die het lang verwachte ideaal be reiken zou van in 5 dagen naar New-York te n vliegen" mogen wij het wel noemen. Een jong Londensch politi e-a gent, eerst onlangs in dienst gekomen, betrapte Dinsdag 11. drie inbrekers die bezig waren op eene binnen plaats ladders tegen de vensters te zetten. Zij waren gewapend en dreigden hem te lijf te zullen gaan. Maar hij plaatste zich bedaard tegen de deur, ofschoon alleen met zijn stok gewapend, en liet zijn politie—fluitje ziju schel geluid geven. Ge lukkig kwam er toevallig terstond hulp en zijn kloek gedrag werd met de gewenschte uitkomst bekroond. Belangrijk bericht 1!! Naar wij vernemen, zal de commaudant der Willem Barents, behalve da huid van een geschoten ijsbeer, waarvan hij in zijn brief uit Hammerfest spreekt, ook een levenden ijsbeer medebrengen, dien hij in genoemde haven erlangde en hoopt legend in Nederland te brengen. Op 15 dezer wordt het nieuwe R.K. ziekenhuis te Amsterdam in gebruik gesteld, vooralsnog niet voor besmettelijke zieken, en ook niet voor ongeneeslijken, krankzinnigen en kraam vrouwen. Het verpieeggeld bedraagt f 1.50 in de klasse der gemeenschappelijk gehuisvesteu en f3 of f 5 daags voor afzonderlijke kamers. Bij het streven onzer dagen naar eenheid op allerlei gebied (wettelijke bepalingen, maten en gewichten, taal, enz.) komen uu de Duit sche musici en instrumentmakers tot V. Bismarck met een adres waarin zij zijne medewerking ver zoeken tot het doen aannemen vau een algemee- uen diapason, in de eerste plaats voor het Duit sche Rijk en voorts voor alle beschaafde natiën. Wordt hun doel bereikt, dan zal er zeker niets meer ontbreken aan de harmonie tusschen de mogendheden. Eeristere n-a vond werd te Emme rik het lijk aangebracht van een conducteur van den CölnMindener spoorweg, wiens hoofd tegen eene brug bij Sterkrade was verbrijzeld. De on gelukkige laat eene vrouw met 4 kindereu achter. Hij deed het laatst dienst als remmer op den sneltrein. Met het oog op den slechten staat van den Landbouw in Oostenrijk, heeft Vorst Johan von Lichtenstein zijn pachters een kwartaal van hun pacht geschonken. Dat is in het geheel een bedrag van ƒ1.000,000. De grootste petroleumbron van de wereld is de onlangs door Gobr. Philips ont gonnen en naar hen genoemd» aan de Thorn- kreek in Butler County, Pennsyllvanië. De bron levert gemiddeld 2000 vaten per dag. Ji. Zaterdag werd zij 2'/s voet dieper geboord, waarop de productie in de volgende 24 uren tot 3240 vaten steeg. De uitgraving van deze rijkste aller petro- leumbronnen heeft niet alleen in de omstreken, maar ook in vele andere Staten der Jnie zulk een sensatie gemaakt, dat duizenden personen naar het nieuwe olie-dorado stroomen, om land, te koopen tot uitgraving van nieuwe bronnen het drijven van handel, enz. Eerst sedert eenige weken is de nieuwe bron iu exploitatie en reed?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2