BINNENLAND. keti beslissen dat er beslag moet worden gelegd op hun privaat vermogen, ate gevolg van het huiten werking stellen van het amortisatiefonds. Te Quebec, in Canada, heeft Zater dagmiddag aan de buitenzijde van het par lementsgebouw eene dubbele ontploffing plaats gehad. De aangerichte schade was tamelijk aanzienlijk en twee personen wer den gewond. De instructie heeft aan het licht gebracht, dat voor de ontploffing twee kilogram dynamiet is gebruikt. De eerste sloeg een gat van 12 voet hoog en 5 voet breed in den muur, op de hoogte der derde verdie ping, boven den rechter ingang van de zaal. De tweede beschadigde een hoeksteen, waarop het gebouw aan de Noord-Oostelijke zijde steunt. Het Parlementsgebouw, het gevonden ont plofbare materiaal en de magazijnen wor den, evenals het Parlementsgebouw te Ot tawa, streng bewaakt. Eene belooniug van 1000 dollars is uitgeloofd voor dengenen, die de politie op het spoor brengt van de bedrijvers van dezen aanslag. GEMENGDE BERICHTEN. De Eegeering heeft een wetsontwerp ingediend tot regeling van de f 4170, welke de leening van 60 millioen boven dat nominaal bedrag op leverde. Zij verklaart daarbij, hoe de stortingen zullen moeten geschieden enz. alsook dat de koopers een zekerheid van 3 millioen hebben gesteld. De wetsvoordracht tot regeling van de be stemming der gelden zal na de ontvangst van den laatsten termijn, dus in Februari 1885 wor den ingediend. Naar wij vernemen, bestaat bij de Eegeering het plan om de sterkte der schutterijen opnieuw te regelen naar de uitkomsten der in 1879 ge houden 10 jarige volkstelling. De subsidie, door de Eegeering ten behoeve van onze vertegenwoordiging ter Internationale Tentoonstelling te Antwerpen bij afzonderlijk wets ontwerp aan de Staten-Generaal aan te vragen, is vastgesteld op een bedrag van f 150,000. Naar wij vernemen, moet het voornemen bestaan, dat Z M. de Koning de nieuwe zitting der Staten-Generaal den 17den November weder in persoon zal openen. Nijmegen, 14 Oct. Zaterdag-nacht werden in de E. K. kerk van den H. Augustinus aan de Houtstraat alhier, twee offerbussen openge broken en al het daarin aanwezige geld daaruit gestolen. Vermoedelijk heeft de dief zich in de kerk laten insluiten, dewijl er geen uitwendige braak aan het gebouw werd waargenomen, en een der deuren open werd gevonden. Scheveningen, 14 Oct. Bij het binnenkomen eener Scheveningsche schuit van den reeder G. den Duik alhier, is de schipper over boord gesla gen en verdronken. Arnhem, 14 Oct. Twee krijgsmakkers, een artillerist en een mineur, zijn eergisteren-avond alhier aan het vechten geweest. De laatste sloeg zijn kameraad met deu sabel een been stuk. Delftshaven, 14 Oct. Het kind dat sedert Donderdag-middaer uit de ouderlijke woning alhier werd vermist, is hedeD-middag uit de Oude Haven levenloos opgehaald. Zutfen, 14 Oct. Twee handelsreizigers zijn door de Kechtbank alhier, wegens weigering van het betalen van bruggeld, ieder veroordeeld tot het betalen van eene geldboete van f 5. Te Weenen zou een neuzenten- toonstelling gehouden worden, gelijk men weet. Ze is totaal mislukt, geen enkele bezitter van een buiter.gewonen neus kwam op om naar den prijs te dingen. Het publiek dat opgekomen was, was vrij groot, maar gevoelde zich natuurlijk zeer teleurgesteld. Uit Osch wordt ons gemeld: Eer- gisteren-avond is hier een moord gepleegd. Eenige jongelieden, die een bezoek hadden gebracht aan het naburige Heesch, werden even buiten de ge meente zonder eenige aanleiding door enkele per sonen, met knuppels gewapend, aangevallen. Twee der aangevallenen wisten, ofschoon gekwetst, te ontkomenmaar de derde, die bij den eersten slag ineenzakte, is gisteren-ochtend niet ver van zijne woning bewusteloos gevonden en heeft eenige uren daarna den geest gegeven. De verslagene, P. C.was een jongeling van 23 jaren, werkzaam bij de registratie alhier, zeer gezien bij zijne superieuren, en de zoon eener achtenswaardige familie. De Engelsche stoomschepen Rose- dale en Europa zijn Zaterdagmorgen op de Clyde met elkander in aanvaring geweest. De Europa zonk en de kapitein en 4 man der equipage ver loren daarbij het leven. De natuurlijke historie van Mace- donië is op een slechten weg. „Slechts één enkele bende roovers werd gedurende dezen zomer opge merkt" en „moordenaars zijn ongehoord schaarsch" geweest zoo meldt men van daar. Als dat zoo voortgaat, zal er voor een reiziger met een Mfeke som geld op zak volstrekt geen aardigheid meer aan ajjn om door Macedonië te reizen. De heer J. Van der Linden te A b - bsnbroek heeft in zijn tuin twee pompoenen ge teeld, waarvan de een 61 en de ander 65 pond zwaar is. De Eechtbank van Krakau heeft, in tweede instantie, deur landbouwer Mozos Kickter, zijn vrouw en zijn administrateur Strochlinski ter dood veroordeeld wegens moord, op een dienst bode van de echtelieden Eichter. Kichter bleef tot het laatst ontkennen, maar hun medeplichtige beweerde 50 fl. te hebben ontvangen om den moord te helpen volbrengen. In de Revue scientifigue verhaalt Emile Eouart van een merkwaardige vriendschap tus- schen een kat en een musch. Zija kat kwam eens de kamer biunen met een musch, die zij ge vangen had, in den bek. Zij liet het diertje los om er mee te spelen, zooals zij met hare muizen deed. Maar de vogel, die aan een vlerk verlamd was en niet kon wegvliegen, bood in zijn wan hoop de kat moedig weerstand, door haar vinnig op deu neus te pikken. De kat, die hierop niet verdacht was, trok zich terug, en sedert dat oogeu- blik waren de beide dieren broederlijke vrienden. Zij aten en sliepen samen en liepen doorgaans naast elkander. Dikwijls liep de kat door het huis met de musch op haar rug of in haar bek. En evenals in vele dergelijke gevallen, speelde de kleinste de baas. De kat mocht niet aan haar eten komen vóór de musch genoeg had. In de Norddeutsche Zeitung wordt ge wezen op de toenemende verschijnselen van alco holisme in het Duitsche rijk. Volgens het blad worden er gemeenten gevonden, waar op elke 31 inwoners een drankwinkel bestaat. Te Berlijn is de verhouding 1 op 119 inwoners. Te Lubeck 1 op 116, te HambuTg 1 op 71. Met verschillende te Amsterd am genomen proeven is gebleken, dat door middel van de telephonische opneming en bestelling van telegrammen een aanzienlijke tijdbesparing kan verkregen worden. Een van Amsterdam naar Botterdam verzonden telegram was langs dien weg gemiddeld in 22 minuten in handen van den geadresseerde; langs den gewonen weg werd gemiddeld lu.20m. gevorderd. Zulke gunstige uitkomsten, en nog betere, verkreeg men met de onmiddellijke beantwoording langs telephonischen weg. Te Birmingham heeft het Vrijdag anderhalf uur lang gesneeuwd. Elders in het noor den vanEngelaud bedekte de sneeuw eenige duimen dik het land. Wat wordt er tegenwoordig niet al van de electriciteit gevergd! Zoo wordt zij nu door een bewoner van San Francisco, Tichenor genaamd, in dienst der boterbereiding geprest. Dat gaat zeer eenvoudig. Door het botervat wordt een electrische stroom zoolang geleid totdat de afscheiding der boterbolletjes van de vloeibare begonnen is. Daardoor vervalt het oude karnen van de melk. Evenzoo worden tegenwoordig de draadnagels in de sigarenkistjes magnetisch inge slagen. Daartoe gebruikt men een sterk magne- tischen hamer, aan welker vlakke zijde de nagel die ingeslagen moet worden, zich vasthecht zoo dra de hamer er dicht bij komt. Eéu slag is dan genoeg om den nagel in te slaan, en men behoeft dien niet met de hand vast te houden. Eene merkwaardige statistiek. In Engeland zijn 347 vrouwelijke smeden, die inderdaad den zwaren smidshamer hanteeren en 9138 vrouwen, die spijkers (nagels) voor hoefijzers maken, terwijl 10592 zich bezig houden met boek binderij en 2302 letterzetsters zijn. Er zijn 123,995 leeraressen, 7162 vrouwelijke zendelingen en pre- diksters. Door de regeering zijn 3260 vrouwen aangesteld als copiïsten; met schilderen houden zich bezig 1180 vrouwen, met graveeren 67, ter wijl 1000 studeeren, 37910 oppasseressen zijn, 452 schrijven of boeken uitgeven en 1309 zich onledig houden met de verschillende onderdeelen van de photographie. Een curieuze vinding deelt het Ev. Zond. hl. mede„Een Amerikaansche fabriek van spoorwegrijtuigen heeft ondernomen zendings wagens te vervaardigen, die elk een afdeeling, ingericht om er godsdienstige samenkomsten te houden, een keuken en slaapvertrekken voor de evangelisten bevatten. Deze rijtuigen zullen op al de gewone lijnen kunnen loopen en dienen om de beambten en reizigers te evangeliseeren en om de Heilige Schriften en godsdienstige boekwerken onder het reizend publiek algemeen te verspreiden. Deze waggons zullen ook op de stations kunnen stilhouden, die verre verwijderd zijn van plaatsen ter godsdienstoefening bestemd, om er tijdelijk als verplaatsbare kerken dienst te doen. Een oud conducteur, die reizend pre diker is geworden, de heer E. A. Harris, staat aan het hoofd dezer nieuwe onderneming. Op de Magdalen a-eilanden heerscht naar men uit Quebec bericht, groote hongersnood. Een aantal gezinnen moeten gevaar loopen van gebrek om te komen. Een zonderlinge vergissing schijnt onlangs te hebben plaatsgevonden bij het Ge meentebestuur van Capelle (Noord-Brabant). Bij gelegenheid van eene gemeentelijke leening ad 41000, had een kassier te 's-Hertogenbosch gevraagd op welke voorwaarden hij voor het geheele bedrag als geldschieter zou kunnen op treden. Die voorwaarden werden hem medege deeld, doch daarop volgde geen antwoord. Dit stilzwijgen werd door het gemeentebestuur opge vat als eene instemming en zoo las dan ook de bedoelde kassier weldra in eene courant, dat hij de geheele leening had genomen, iets waar van hem niets bekend was. Het Gemeentebestuur zal nu nog eens de inschrijving moeten openstellen. Een zwarte reebok werd dezer dagen te Kettershain (Hessen-Nassau) geschoten. Het fraaie dier woog, schoongemaakt, 52 pond. De Duitsche vereenigiug voor chemische industrie heeft op haar jongste congres te Berlijn besloten, een adres tot de Eegeering te richten, waarbij verzocht wordt, dat het verra den van kantoor- of fabrieksgeheimen en het ver leiden daartoe strafbaar wordt gesteld bij de wet. Het verzoek moet wel kans van slagen hebben. In het vroegere wetboek van Thuringen werden straffen gesteld op zulk verraad. Het is den studenten aan de uni versiteit der Eussisehe stad üorpat uitdrukkelijk verboden te trouwen. Twee studenten, die zich in het huwelijk begeven hadden, zijn weggejaagd. Te Par ij s is een geschiedenisvan den Fransch-Duitschen oorlog in de Japansche taal verschenen, met vele illustratiën in de be kende teekenmanier der Japansche kunstenaars. Tot voorlichting van zijn Duitsche en Fransche lezers heeft de auteur die illustratiën van geschrif ten in die talen voorzien. En nu heet het o. a. bovea een episode uit den slag van Gravelotte: „König Wilhelm, die Preussischen Truppen vor Gravelotte ausscheltend"Vermoedelijk is het oor spronkelijke, Fransche woord haranguer geweest. Een goed noten jaar voorspelt een harden winter, zegt men. Dit omkeerende, verwacht men nu een zachten winter. Re kreupele helpt den lamme voort, ook op zee. De Duitsche bark Friedrich Scalla, kapitein Hoffschild, met een lading chemicaliën van Stet tin naar Charleston bestemd, verloor op den At- lantischen Oceaan al haar zeilen en werd lek. In dezen toestand ontmoette de wrakke bodem de Amerikaansche brik F. J. Merryman, naar New-York onderweg, waarvan alleen de hof meester en twee matrozen Dog in leven waren. Alle overige leden der equipage waren onder weg gestorven. Kapitein Hoffschild verliet hierop zijn eigen schip, begaf zich met zijn equipage aan boord van de brik en kwam behouden te New- York aan. Wonderlijke dingen gebeuren er in Amerika. De bladen verhalen van een man zonder handen, die te New-York als zak kenroller gevat is. Hij moet een werkman in een gedrang met de tanden zijn uurwerk uit den zak gehaald hebben. Een zeer schadelijk insect heeft ons Amerika weder toegezonden. Het is eene meelmot, die met Amerikaansche tarwe of met maïs in Duitschland is ingevoerd, en thans door hare snelle verbreiding en buitengewone vermeer dering eene groote bezorgdheid doet ontstaan. De entomoloog Zeiler heeft dit insect, welks rups slechts van meel leeft, als eene Phicyde doen kennen en het den naam gegeven van Ephestia Külmiella. Keeds in 1879 had dit insect zich voorgedaan o. a. te Maastricht, en moesten on derscheidene fabrieken, ook elders, haar bedrijf tijdelijk staken. Maar sinds dien tijd is de zaak allengs zóó verergerd, dat het hoogst moeilijk zal zijn het kwaad te keeren. Volapük telt ook reeds zijn aankan- gers onder eenvoudige dorpsbewoners. In 's Hee- renhoek, een plattelandsgemeente van Zuid-Be veland, hebben zich drie personen vereenigd tot een volapükaJcluba, zonder volapükatidel, en in de Groninger veenkolonie wordt het volkslied reeds in de „wereldtaal" gezongen. Eenige bewoners van He eren- en Keizersgrachten te Amsterdam zijn, uit voorzorg voor mogelijke gebeurlijkheden, in overleg ge treden om voor eigen rekening personen in dieDSt te stellen, die gedurende den a. s. winter 's nachts voor hun woningen de wacht zullen houden. Te Kassala stierf in Augustus, 72 jaren oud, de oudste en gerenommeerdste han delaar in wilde dieren Bernard Kohn, de eerste die olifanten, tijgers enz. het eerst van Nubië naar Europa uitvoerde. Nog kort vóór zijn dood had hij een groot aantal giraffen, leeuwen, lui paarden, apen, struisvogels enz. ingeslagen en naar Kassala gebracht. Die plaats wordt sedert acht maanden door de aanhangers van den Mahdi be legerd en sedert den dood van Kohn is de Moedir van Taka in groote verlegenheid geweest wat met al die dieren aan te vangen. Meii hield het voor waarschijnlijk, dat de inwonersdie met een hongersnood bedreigd werden, ze zouden slachten en opeten. Te Auxonne werden twee kinde ren van 5 en 3 jaren alleen gelaten in een kamer, waarvan de deur op slot wasde vader was niet thuis en de moeder moest een boodschap doen. Tijdens haar afwezigheid vatte het linnen, dat zij bij de kachel had gehangen, vlam en de kinderen stikten door den rook. Een draagbare verwarmer. Een pro fessor in Connecticut, heeft volgens het British Trade Journal, een der ernstigste handelstijd schriften, een draagbare lijfverwarmer portable body steamheateruitgevonden. Het is een klein toe stelletje, bestaande uit een koperen stoomketeltje, waaronder een lampje hangt. Het geheel is besloten in een trommel van nikkel en daarin op de wijze van een kompas opgehangen, zoodat het in eiken stand van de doos verticaal blijft. De geheele toestel kan ir. den zak geborgen worden. Wanneer de lamp is aangestoken en hel water verwarmd is, stroomt het door een elastische slang, die om de beenen, de enkels en langs den rug gelegd is, terug naar het keteltje. Het lichaam wordt hierdoor zelfs bij het koudste weder warm ge houden. Mocht de stoomspanning te sterk worden, dan ontsnapt de stoom door een veiligheidsklepje achter den nek weg. De lampjes zijn ingericht voor 8 a, 10 uur branden. In een armoedig vlieringkamertje te Parijs overleed dezer dagen een werkman. Daar de overledene geen bloedverwanten had, kwam de commissaris van politie er aan te pas, die in een oude kast 64 000 frs. aan effecten vond. Op zekeren dag vertoonde zich te Londen een arm soldaat in den winkel van een kap per, die met zijn klanten bezig was, en vroeg om bijstand, daar zijn verlof verstreken was, en tenzij hij een rijtuig kon nemen om spoedig terug te zijn, hem zeer strenge straf wachtte. De kapper luisterde aandachtig naar het verhaal van den soldaat en gaf hem een guinje of 21 shillings f 12,60. „God zegene u meneer!" riep de soldaat uit, verbaasd over deze aanzienlijke gift, „hoe zal ik u ooit kunnen terugbetalen? Ik heb niets ter wereld dan dit," een vuil stuk papier uit zijn zak te voorschijn halende „het is een recept om schoensmeer maken. Het is 't beste dat er ooit geweest is: menige flesch heb ik verkocht. Moogt gij er zaken naeê doen, opdat ge beloond wordt voor uwe goedheid jegens een armen sol daat." Dwaas genoeg bracht dat vuil stuk papier den kapper een half millioen op. 't Was niets meer of minder dan 't middel voor het alom bekende schoensmeer van Day en Martinwant de kapper werd later de schatrijke meneer Day wiens fabriek eene der uitgebreidste van geheel Londen is. Door drie heeren werden in één dag in de gemeente Oostellingwerf 28 hazen, 2 korhoenders, 80 patrijzen, 1 vischotter en 6 ko nijnen geschoten. Een vreemde dame kwam verleden week in een hotel te Parpan (Zwitserlaud). Zij vroeg naar een vreemdeling die daar logeerde. Deze kwam bij haar, maar toen hij de vreemdelinge zag, loste hij een pistoolschot. De dame werd doodelijk getroffen. Te Joure bloeien de aardbeziën weder. Het St. Petersburger zeekanaal zal nu toch nog in dit jaar worden geopend, volgens sommige berichten in de aanstaande week, volgens andere iets later, omdat er mede wordt gewacht tot na de terugkomst van den groot admiraal Alexis Alexandrowitsch uit de Krim. De plechtigheid der opening, hierin bestaande dat een blauw zijden band, over de geheele breedte van het kanaal gespannen, met eene zilveren schaar wordt doorgeknipt, zal worden verricht door de Keizerin. Bij wijze van proefneming omtrent het vaarwater zijn er reeds drie Eussisehe oorlogs schepen door het kanaal de Newa ingeloopen. Door de Justitie te Maastricht is een spoorwegbeambte van den Grand Central Beige aangehouden, als verdacht van diefstal van 3641 Mark, welke aan deze Maatschappij ter verzen ding waren overgegeven. Bij al de ondernemingen onzer dagen, is een „maatschappij tot het verhuren van regenschermen" toch nog wel iets nieuws. Zulk een maatschappij wordt eerlang te Berlijn gesticht. Zij zal op verschillende punten van de stad mannen plaatsen, die parapluies kunnen verschaf fen aan allen die de hunne vergeten hebben of door een regenbui overvallen worden. Men be taalt aanvankelijk deu vollen prijs van deu pa- rapluie als pand, maar na het gebruik krijgt men dat geld terug, na aftrek van den geringen huur prijs, welke naar den tijd van het gebruik bere kend wordt. De regenschermen kunnen aan alle beambten der maatschappij teruggegeven worden. Men behoeft daartoe niet te gaan naar hem van wien men ze huurde. De gewoonte om de lijkdragers te onthalen op wijn of brandewijn heeft in het Duit sche Lauterberg aenleiding gegeven tot een schan dalige begrafenis, De dragers waren zoo dronken, dat zij met de kist waggelden en haar eindelijk op deu grond lieten vallen. Gelukkig was de kist sterk en kou men met andere dragers den weg vervolgen. Jean Becker, de beroemde D ui t- sche violist, is nu te Mannheim overleden. Hij was sedert verscheidene jaren lijdende, en zijn dood werd, zooals meu weet, reeds eenige malen bericht, maar weer tegengesproken. Hij werd in 1836 te Mannheim geboren en was reeds in 1856 con certmeester in het orkest aldaar, dat onder lei ding van Lachner stond. In 1858 legde hij die betrekking neder om kunstreizen te ondernemen, en in 1865 vormde hij met Masi, Chiostri en Hil- pert (later vervangen door Hegejan) het beroem de „Florentijnsche strijkquartet". Later, na ont binding van dit quartet, gaf Becker concerten van kamermuziek met zijne kinderen. Maar in de laatste jaren had hij zich uit de muziekwe reld teiuggerokken. Het oude Dogenpaleis te Venetië is nu hersteld uit zijn vervallen staat. Er werd drie jaren gewerkt aan deze restauratie, die zeer goed gelukt is en volkomen in den stijl van het gebouw moet zijn. Door de heeren Herm. Yan Gelder mil. apotheker le kl., en G. B. Schmidt, civiel apotheker, te Leeuwarden, zijn sedert 1 Jan. 1880 onderzocht 223 monsters regenwater; hiervan wer den slechts 58 of 26 pCt. onvoorwaardelijk goed gekeurd, terwijl de overige 165 meer of minder verontreinigd waren; aanwezig was: lood in 43, lood en zink in 54, zink in 23, veel gips in 12, grond- of rioolwater in 15 watermonsters, terwijl 13 monsters alcalisch reageerden. Een rustend zeeloods te Amster dam, door wien weleer zoo menig schip in be houden haven werd binnengebracht, is eergisteren- nacht, min of meer beschonken van een partijtje huiswaarts keerende, op lager wal geraakt; en dat er haaien op de kust waren, is den ouden zeerob den volgenden morgen gebleken, toen hij zijn horloge, een ware chronometer, uit zijn vest zak vermiste; in een der plantsoenen was het hem door een vrouw met geweld ontnomen. De die vegge echter werd den volgenden morgen in een kroeg door een paar rechercheurs gepraaid,naar het commissariaat op sleeptouw genomen en daar aan den ketting gelegd. Een wonder uit de kippenwereld* Te Deventer bezit iemand een kip die van 15 December 1883 tot 5 Oct. 1884 200 eieren ge legd heeft. Aan alle visschers is bekend, hoe gevaarlijk de steek vau den Pieterman is. Tot hiertoe had men niet kunnen ontdekken, of deze visch een giftklier bezit, doeh eindelijk is dit ge lukt aan Gressin en Bottard te Havre. Deze ge leerden hebben aan den voet der stekels, welke achter den kop van 't dier geplaatst zijn, een der gelijke klier gevonden. Op kikvorschen, visscheu, vogels en kleine zoogdieren ingeënt, veroorzaakt dit vergift een spoedigen dood. Adverteeren op draaiorgels schijnt te Amsterdam in de mode te komen. De kunst is echter nog slechts in haar begin en men doet het vrij smakeloos. Mocht het eenmaal zoo fraai geschieden, dat de draaiorgelmuziek er bij overbodig wordl^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2