NIEUWE No. 842. Donderdag 23 October 1884 9e Jaargang 11^ Ouders en School. BUITENLAND. HAARLEMHCHE C0I1RAAT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maauden voor Haarlem r Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1- 1,50 0,06 AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K ÏJ P P E E S LAUEEY. Het is eene algemeen bekende waarheid dat er tusschen de beide faktoren, ouders en school, een innig verband moet bestaan en eene nauwe samen werking dient plaats te vinden, en wel in die mate dat, zoo beiden niet hand in hand werken, de moeilijkste arbeid voor de ontluikende menschenplaut, die vau de opvoeding, nimmer kan gelukken. De oplossing der sociale vraag voor de toekomst ligt in de handen der ouders en der school. Zeer vele ouders verkeeren helaas in den waan, dat de school niet meer is dan eene openbare drilplaats, waar de weten schappen, die hunne kinderen moeten op doen, in den kortst mogelijken tijd door den onderwijzer in de hersens der kindereu moeten worden gepompt, teneinde zij spoedig »in de verdienstenkomen of eene positie verkrijgen in de maatschappij. Veelal wordt er niet aan gedacht (en toch moest ieder christelijk vader, ieder christelijke moeder zulks weten en beseffen) dat de school geen drilplaats is, maar dat deze inrichting de roeping heeft godsdienstige menscheu, goede Christenen te vormen. De school moet niet alleen leeren, zij moet ook opvoeden. Vele ouders echter staan, door hunne hoogst afkeurenswaardige handelingen, de school in de uitoefening van haar roeping in den weg; sommigen maken haar de op voeding geheel en al onmogelijk. Dit laatste is natuurlijk het geval, als school en huis niet harntoniëeren, doordien de ouders uit persoonlijken ongenegenheid of afkeer tegen den ouderwijzer, hunne kinderen datgene veroorloven, wat de onderwijzer verboden heeft, en omgekeerd. De onderwijzer moet het weerspannige kind straffen, doch die handeling wordt hem dikwijls door een zijdig oordeelende ouders hoogst kwalijk ge nomen. Eu nu vragen wij, hoe zal de onder wijzer aan de opvoeding van het kind mede kunnen werken, als men het hem als 't ware onmogelijk maakt den kwaden wil van den leerling, door het opleggen van straf, te beteugelen. Wat toch zal het gevolg zijn, wanneer ouders de school tegenwerken? Zij zullen ongetwijfeld de bitterste vruchten van hun arbeid plukken. Wie wind zaait zal storm oogsten. Helaas hoe menigmaal wordt het door de onderwijzers geconstateerd dat kin deren door hunne ouders genoodzaakt worden aan den onderwijzer eene onwaarheid te zeggen. Ja, 't is zelfs gebeurd, dat onder wijzers, die kinderen bestraften, omdat dezen in de leugen standvastig volhardden, in de grootste ongenaamhedeu werden gewikkeld met de ouders en de verwanten der leerlingen. Dat onverstandige, dwaze ouders de zaak FEUILLETON. Op Wilhelmshöhe. Wat men den eersten Napoleon ook moge ten laste leggen, zeker niet gemis aan belangstelling m zijn bloedverwanten. Als erkend hoofd zijner familie bezorgde hij aan al zijn naastbestaanden een zeer voorname betrekking, zonder juist altijd te vragen of de man wel geschikt was voor het ambt. Misschien meende hij, dat met het ambt °°k de kennis wel komen zou. In deze meening vergiste de trotsche Keizer zich echter deerlijk, toen hij zijn jongs ten broe der Jéróme tot Souverein van het nieuw ge vormde KoninkrijkWestfalen verhief (1807'13). Koning zijn was voor dezen gewezen luitenant ter zee niets anders dan lekker eten en drinken, partijtjes houden, feestmalen geven, rijden, ros sen en pret maken zonder einde. Om de regee ring bekommerde hij zich letterlijk niets, en hij gaf zich evenmin moeite om ook maar één woord der opvoeding in de school onmogelijk maken, maar ook eene groote verantwoordelijkheid op zich ladenligt, dunkt ons, op de vlakke hand. Daar zijn ouders, die aan niemand dan aan zich zelveu het recht toekennen hunne kinderen te straffen. Zij redeneeren aldus: »het zijn onze kinderen, voor hunne ge breken worden ze door ons gestraft, een ander behoeft dit alzoo niet te doen.«Aan zulke ouders willen wij echter de vraag stellen: zijn dan werkelijk uwe kinderen uitsluitend uw eigendomZijn zij n:et veel eer het eigendom van God, die naast de ouders, ook nog andere opvoeders aan het menschelijk geslacht heeft gegeven. Leert dan den kinderen achting hebben voor hunne onderwijzers en overheden, dan zullen zij ook achting hebben voor hunne ouders. Helpt de Kerk en de School doo r eene heilvolle samenwerking, doet nu en dan onderzoek naar den ijver en naar het ze delijk gedrag uwer kinderen. Verzuimt gij dit, dan kunt gij verzekerd zijn, dat gij in uwe lievelingen eene tuchtroede kweekt en dat eenmaal het gewicht hunner ver loren ziel zwaar op u zal drukken. Ouders, werkt toch steeds in vereenigiug met den onderwijzer aan de opvoeding uwer kinderen; gelooft niet dat de onderwijzer in uwe rechten treedt als hij uw kind straft meent niet dat de kinderen steeds de ta lenten, de bekwaamheden en zelfs de deug den hunner ouders hebben geërfd. O, hoe vele ouders houden hunne kinderen voor beter, deugdzamer, geschikter, talentvoller dan andere kinderen, juist omdat zij de hunnen zijn. Sommigen gaan in hunne ver blindheid zelfs zóó ver, hunne kinderen voor engelen te houden, op wie niets mag wor den aangemerkt. Dit is niets dan ijdele waan En uit dezen waan komt het kren kende wantrouwen voort tegen de onder wijzers die dan toch de ouders in hun moeilijke taak moeten ter zijde staan. Uit dien waan ontkiemt ook de gevoeligheid en de prikkelbaarheid der ouders, die zich openbaart als de opvoeder in de school al zijne leerlingen met gelijke maat meet en zich niet door stand of positie der ouders tot partijdigheid wil laten bewegen. Zijt gij verstandige, zijt gij christelijke ouders, dan moet gij het ook kunnen aanzien, dat men uwe kinderen straft op dezelfde wijze als alle andere. Dat bevestigt den zin voor orde in uw kind, en gij hebt dus alle reden voor de tuchtiging, die uw spruit heeft ondergaan, den ouderwijzer te danken. De ouders zullen wel doen als hunne kinderen, zich over de onderwijzers beklagen, niet toe te geven aan hunne gevoeligheid en prikkelbaarheid. Een terechtwijzing, met van de taal zijner onderdanen te leeren. Dit ge drag mishaagde den Keizer zeer. Hij trok voor en na de teugels van het bewind aan zich. West- falen werd voortaan uit Parijs bestuurd in plaats van uit Kassei, en den jeugdigen losbol werd slechts de schijn van het koningschap overge laten. Jéróme kon zich daarin best schikken als hij zijn dagen maar in dolle pret kon slijten, deerde hem de rest al heel weinig. Zelfs bekom merde hij zich volstrekt niet om de herhaalde ontevredenheid des Keizers, die in eiken vol genden brief dreigender geuit werd. De levens lustige Koning hoorde lachend den inhoud aan, sloot den brief in zijn cassette en zette zijn leven van vroolijk Fransje ongestoord voort. Eens echter scheen zulk een keizerlijken brief indruk op hem te maken en waarlijk ook niet zonder reden. Hij luidde //Aan mijn broeder Jéróme Napoleon, Koning van Westfalen. Alles wat ik van u hoor, bewijst dat gij doof blijft voor mijn raadgevingen, mijn vermaningen en bevelen. Gij verwaarloost de regeering, be den noodigen ernst tot den gestrafte ge~ richtzal eene uitmuntende uitwerking ver oorzaken. Inderdaad hoe meer eendracht er heerscht tusschen huis en school, tus schen ouders en onderwijzers, hoe beter zal dit zijn voor het tijdelijke en eeuwige geluk der kinderen. Geen zaak, die zooveel samen werking eischt, zooveel harmonie, dan die van de opvoeding en het onderwijs der kinderen. Waar die harmonie bestaat, daar mag met volle recht op zegen gehoopt wor den. Waar de noodige samenwerking ont breekt, daar ligt een elleudige toekomst in 't verschiet voor ouders en kind. Opvoeding en ouderwijs zijn onafschei delijk van elkander. Wee zoo deze beide zaken van elkander gescheiden worden. Men kan de vorming van karakter, de ont wikkeling van den mensch tot hoofddoel stellen, zoodat men het bijbrengen van kennis meer als middel beschouwt; men kan ook soms omgekeerd de vermeerdering van keunis rechtstreeks beoogen en wat daaruit voortvloeit ter vorming als winst bovendien aanmerken, maar het is onmogelijk een mensch behoorlijk op te voeden, zonder hem tevens te onderwijzen, onmogelijk ook iemand te ouderwijzen zonder hem tevens op te voeden. Wie het eene zonder het andere beproeft levert ongetwijfeld bedorven werk. Aangaande de gemeenteraads-verkiezin- gen die Zondag 11. in België hebben plaats gehad zegt het Journal de Bruxelles het volgende: Wettelijk en numeriek hebben deze verkiezingen in den toestand geeuerlei verandering gebracht. De Gemeenteraden in de groote centra van bevolking blijven wat zij waren, met dit onderscheid, dat zij overal met kracht bestreden zijn in plaatsen waar sedert lang geen strijd was geweest; en de krachtige minderheden, door de op positie verkregen, wijzen aan, dat onze plastelandsbevolking nog niet geheel be dorven is door de factiegeest, die ons naar den afgrond wil slepen. Wij verliezen niets in de steden en wij hebben er eerbied waardige, vastberaden en goed georgani seerde minderheden gewonnenHet blad wijst op Mechelen, Tongeren, Furnes, Nieuwpoort, Boom, Binche enzTe Brussel, waar de lijst van de Associatio?i libérale werd gesteund door doctrinairen, progressisten, radicalen, republikeinen en socialisten, is de minderheid der vereenigde coustitutioneelen niet ontmoedigend. Wij smeeken onze vrienden, geen haarbreed af te wijken van het door hen gekozen ter rein. Hun overwinnaars zullen meer ver moeit u volstrekt uiel met zaken en houdt zelfs uwe waardigheid niet op. Weet, dat het koning schap een beroep is, dat men leeren moet, en dat er zonder uiterlijk vertoon geen souvereiniteit bestaat. Gij hondt alleen van slempen en pret maken; het eerste verstompt uw verstand, het tweede maakt u bespottelijk. Blijf een half uur aan tafeldat is lang genoeg, en beperk uw uitspattingen. De Bisschop van Paderborn, dien ik u tot Aalmoezenier gegeven heb, schrijft aan mijn Minister van Eeredienst, dat gij u nooit met hem over geestelijke aangelegenheden on derhoudt. Dat is erg; men moet in alles be langstellen, vooral in den Godsdienst. Gij hebt uw kamerheer Merfelt naar Hannover verbannen, omdat, naar gij hem gezegd hebt, zijn aanhou dend geteem over de étiquette u lastig viel. Nu nog fraaier; denkt gij dan zelf in staat te zijn uwe koningsrol te spelen, als niemand u daarin onderricht? Eoep Merfeldt terug; ik laat u nog den schijn om dit vrijwillig te doen. Gij ver waarloost de Koningin. Is een Wurtembergsche koningsdochter voor u nog geen groote damo legen wezeu dan zij zeivenOver 't geheel is de dag niet. slecht geweest. Wij hadden hem echter beter gewenscht. De factiegeest, waaronder ons land sedert 10 Juni lijdt, is niet verstikt en de ge compromitteerde* Burgemeesters van Brus sel en Antwerpen zullen onbeschaamder worden dan ooit. Gelukkig vertegenwoor digen zij een zeer kleine minderheid in het land en een zwakke meerderheid in hun eigen gemeenten Als naar gewoonte zijn door de libera len na afloop der verkiezingen hier en daar ernstige ongeregeldheden gepleegd en moes ten verschillende Katholieke inrichtingen en kloosters het zeer misgelden. De Fransche Kamer heeft met 318 tegen 37 stemmen het eerste artikel aan genomen van het ontwerp tot verzekering der werklieden tegen ongevallen in de fa brieken, enz. Eenige anarchisten te St. Etienne hebben getracht een gedeelte der gendarmerie met ontplofbare stoffen in de lucht te doen vliegen. Gelukkig werd slechts stoffelijke schade veroorzaakt. Negen anarchisten zijn in hechtenis ge nomen. Te Berlijn is een particulier telegram ontvangen, inhoudende dat de Duitsche oor logskorvet Leipzig den 5 September in Porto- Seguro, met inwilliging van den neger koning Meusah, de Duitsche vlag heeft ge- heschen en dat gebied onder Duitsche be scherming heeft geplaatst. Porto-Seguro vormt eene aansluiting tusschen de Duitsche terreinen in Bageida en die in Klein Pope. Wegens het overlijden van den Hertog is de Regentschapsraad bijeengekomen, die bekend gemaakt heeft dat hij, ingevolge de wet op het Regentschap van 1879, de voor- loopige Regeering des Lauds op zich nemen zal. De Landsvergadering zal in 't belang eener grondwettige medewerkingeen door de omstandigheden eenigszius noodzakelijk geworden stap onverwijld bijeengeroepen worden. Op grond van den tegenstand der Egyptische regeering is het plan van Lord Northbrook om het Egyptische leger geheel af te schaffen, opgegeven, en besloten het leger tot op 3000 man te verminderen. Door dien maatregel zal de oorlogsbegrooting met 150,000 per jaar inkrimpen, terwijl die voor de politie zal worden teruggebracht op 200,000, niettegenstaande het plan is gemaakt de werkelijk dienstdoende politie macht uiet 1200 man te vergrooteu. Te Moskou hebben er 11. Dinsdag van wege de studenten ongeregeldheden plaats gehad. De verzending van daarop genoeg? Uw levenswijs maakt u bespottelijk en verachtelijk, en zoo gij die niet verandert, zal ik daaraan een einde weteu te maken. Wat ik verder in uw belang en in dat uwer natie te zeggen heb, deel ik mee aan uwen Minister Simeon, die u daarvan in kennis zal stellen. Napoleon." Beurtelings lachend en brommend had Jéróme dezen brief gelezen of liever hooren lezeu, want Pigault-Lebrun, zijn secretaris, had hem het on duidelijke schrift des Keizers moeten ontcijferen. ,/Nog al raak, vindt ge niet, Lebrun?" vraagt de Koning schertsend aan zijn secretaris. „Maar ditmaal zullen we er op dienen. Gij maakt mij terstond een antwoord gereed, maar flink, op pooten, hoor, dan zal ik het overschrijven. Laat ze dan in Parijs ook eens lachen." Lebrun zette zich aan zijn schrijftafel, en nog dien eigen dag zond Jéróme den volgenden brief aan den KelZer' Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1