BINNENLAND. Een »heer« voor f 400. De begrafenis van Mgr. Henrieus Van Beek. GEMENGDE BERICHTEN. betrekking hebbende telegrammen werd geweigerd: doch blijkens telegraphische be richten wordt in de Petersburger bladen van Vrijdag het gebeurde medegedeeld. In- tusschen heerschfc er ook bij de studenten te St. Petersburg, sedert de sluiting der universiteit te Kiew, eene zeer bedenkelijke spanning. Zij hebben reeds oproerige pro clamation verspreid. In de citadel van St-Petersburg is ver leden week het doodvonnis voltrokken aan zes officieren en twee vrouwen, die tot de nihilistische partij behooren. De Russische studenten zijn weer woelig in de laatste dagen. Te Moskau hielden stu- denten eene demonstratie tegen de Regee ring en deden een poging om het huis van den bekendeu journalist Katkofï te vernie len. Aan de hoogeschool te Charkofi vreest men elk oogenblik het uitbreken van on geregeldheden. Te St-Petersburg heerscht mede sterke gisting. Intussehen heeft de Regeering het noo- O o dig geacht de strenge maatregelen, tegen de studenten van de hoogeschool te Kieff genomen, die aanleiding tot de ontevreden heid gaven (sluiting der hoogeschool en een streng onderzoek naar de weer toe te la ten studenten) op te heffen. Volgens een berichtgever van de limes, heeft het hoofd der politie te St-Petersburg aan allehouaers van logemeuteu, restaurants en koffiehuizen gelast, de portretten van den Csaar en de andere leden der Keizer lijke familie uit hunne Zilen en kamers te verwijderen, omdat de bezoekers niet altijd aan die portretten den verschuldigdeu eer bied bewijzen door hun hoed er voor af te nemen bij het komen en gaan. Naar aanleiding eener advertentie waarbij het postje van tweeden klerk bij de Eekenkamer op een jaarwedde van f 400 aan gegadigde „geleer den" werd aangeboden, liet Jan Holland in het Overvel. Weekblad het licht van zijn spot aldus over die geleerdheid vallen: „Als men vordert, dat een mensch voor vier honderd galden een „heer" zal zijn niet al leen een heer in kleeren, levenswijs en manier van zich voor te doen, maar een heuschelijk heer in kennis en geestbeschaving, dan sla ik de handen van verbazing in elkaar. En toch schijnt het, dat men voor die som heeren kan krijgen, toegerust met zekere mate van algemeene en bizondere kennis een soort van „geleerde" heeren. Zie maar eens! I)aar viel onlangs mijn oog op eene oproeping voor tweeden klerk bij de Kekenkamer tegen een jaarwedde van f 400. Wat wordt van zoo'n man geëischt? Dat hij kan kopiëeren en een beetje praktisch rekeneu? Dan zou men zeggen: 't wordt niet best betaald, maar 't kan er misschien even door. Doch hem worden oneindig hoogere eisc'nen gesteld. De Eekenkamer toch is een uiterst fat soenlijk college, dat met geen andere meuschen wenscht in aanraking te komen dan met heeien, die door zekere mate van algemeene kennis en beschaving in staat zijn om een fatsoenlijk dis cours aan den gang te houden. De tweede klerk a 400 moet kennen: Aardrijkskunde. Dat wil zeggen, niet een beetje kaartvastheid, ten einde te verhoeden, dat hij, met een boodschap uit den Haag naar Leeuwarden belast zijnde (ik weet niet, of zoo iets kan voor komen), zijn weg over Den Helder neemt. Neen, de jonkmau van 400 moet de aardrijkskunde in haar geheelen omvang kennen en overal op de aarde t'hnis zijn. Geschiedenis. Niet eenig begrip van de ge schiedenis des Vaderlands na '48, om bij voor komende gelegenheden te toonen, dat hij zuiver is in de liberale leer, en om te voorkomen, dat soms een anti-revolutionnaire Saul een smal figuur zou maken tusschen de zoet-liberale profeten der ministeriëele ambtenaarswereld. Neen, neen, de zalige beschikker over 400 moet algemeene geschiedenis kennen, de geschiedenis der mensch- heid. Hij dient toch te weten, hoe de Eeken kamers bij Perzen, Grieken en Eomeinen inge richt waren. Aardrijkskunde en Geschiedenis bekleeden dus bij dit examen, zooals bij alle mogelijke examens den eersten rang. Waarom? Dit is een raadsel, waarvan de heeren aan de ministeriën den sleutel schijnen te bezitten. Nederlandsch. Nu, 't is goed, dat zoo'n man behoorlijk kan spellen. Edoch, daar blijft het niet bij. Hij moet verstaan Nederlandsche spraak kunst en stijl altijd voor die 400. Welke spraakkunst? De wijsgeerige van de Groot? De nog wijsgeerigere van Terwey? De aller- of dolwijsgeerigste van Van Heiten? Eu stijl? Waarschijnlijk om onder 't kopiëeren de stukken zijner superieuren in eenigszius verstaanbaar Hol- landsch over te gieten. Eransch en nog een vreemde taai, naar zijne keus. Wij vestigen de aandacht der mededingers naar de 400 op het Volapük, als zijnde dit in weinig dagen aan te leeren. Eekenkunde. Daar kan geen schepsel iets op tegen hebben, niet omdat het zoo moeilijk is V4 van 400 in 't kwartaal uit te rekenen en na te tellen, maar omdat het bij de Eekenkamer kan te pas komen. Wij maken echter de voor waarde, dat de kennis der rekenkunde zich niet uitslrekke tot de tegenwoordig in dit vak gang bare en doellooze loopjes van de minuut, waar de wijzers van een klok nogmaals boven elkander zullen staan, de seconde waarop twee loopers van verschillende snelheid elkaar ontmoetten, enz. enz. Wij maken dit beding, omdat de ervaring leert, dat jongelui, terdeeg in die sofismen van 't vak gedrild, doorgaans heel gebrekkig in het manuaal van optellen, vermenigvtridigeli, aftrekken en deelen blijken onderlegd te zijn. Burgerlijk en handelsrecht, benevens organieke wetten. Waarlijk, een die kersversch van 't eind examen der hoogere burgerschool komt en nog geen tittel of jota van al de geleerdheid is kwijt geraakt, staat niet hoog genoeg om naar de 400 van de Kekenkamer te dingen. 't Is woider, dat er geen staathuishoudkunde en Italiaansch boekhouden bij komt. Ho, zegt gij, 't is, dunkt me, zoo al wel voor f 400 Gij hebt gelijk; want weet wel, dat het examen vergelijkend is, zoodat al de gevorderde kennis minstens tot bet kwadraat verheven wordt. Een wetenschappelijke wedloop om 400 Och, zegt mijn sociëteitsvriend Grijp, een ge pensioneerd ambtenaar van Einanciën, er komen liefhebbers genoeg. Zoo er wat achter zitten? Spoedige bevordering? Och, ieder weet, dat de sporten van tweeden klerk tot eersten, van adjunct-commies tot commies schrikkelijk ver van elkander staan en dat de meesteD, na deze hoogten bereikt te hebben, te stram zijn geworden om den sprong tot referen daris te kunnen maken. Emolumenten dan? Mijnheer Grijp dronk zijn glaasje bitter leeg en zei, dat hij zich daarover niet mocht uitlaten. Alleen herhaalde hij: Onthoud, wat ik u zeg, er komen liefhebbers genoeg voor die 400! Ja er moet wat achter zitten, dat begreep ik en begrijpt ieder verstandig mensch!" Zaterdag-morgen te 11 uur werd het stof- 9 felijk overschot van den diepbetreurden H Bisschop, Mgr. Henrieus Van Beek, te Breda 9 grafwaarts gebracht. De lijkkoets, voorafge- D gaan door de weesmeisjes van het Liefde- I gesticht, die van het Eoomsch Burgerwees- huis, dt weesjongens van datzelfde gesticht H en de kinderen der Vincentius-stichtinsr, I werd gevolgd door den Vicaris-Capitularis I en den Secretaris van het Bisdom, de Ka- H nunnikken van het Kapittel, de familie van I Z. D. H. de doctoren, die den Prelaat in I zijne ziekte hebben bijgestaan, twee Leden B der ontbonden Tweede Kamer, nl. de heeren dr. Schaepman en De Bruin, de Geestelij- 9 ken van Breda en omstreken, de Kerkmees- H ters der verschillende parochiën en het be- 9 stuur der Vincentius-vereeniging, allen ge- H zeten in rijtuigen. Iudrukwekkeud was die stoet, doch niet minder treffend de plechtigheid op het kerk- hof. Toen de kist met het dierbaar over- H schot van Breda's geliefden Bisschop op de H lijkbaar was geplaatst, hief de Geestelijk- w heid het „De profuudis clamavi" aan en Bj toog de stoet ter kapelle waar de voorge- H schreven kerkelijke plechtigheden werden 9 volbracht. Nadat de gebruikelijke gebeden verricht waren, werd het lijk van Z. D. H. vóór de kapel geplaatst en sprak de Zeereerw. Hooggel. Heer dr. H. Schaepman, een lijk rede uit. De welsprekende redenaar boeide door zijne indrukwekker.de woorden de hon derden belangstellenden, die getuigen wa ren van de laatste eer, welke den hoogge- eerden en geliefden Bisschop werd bewezen, Naar aanleiding der mededeeling van de Stand. omtrent de anti-revolutionnaire „deputaten-ver- gaderiDg" schrijft De Tijd: „De slotsom is, dat alle samenwerking door het anti-revolutionnair comité werd geweigerd. „De strijd, dien wij te strijden hebben, is te heilig, de grieven, welke ons tegen de overheer- schende partij bezielen, zijn te ernstig, dan dat wij aan eenig gevoel van wrevel, hoe rechtmatig ook, het woord zouden laten. „Slechts één zaak wenschen wij te consta- teeren; van Katholieke zijde is schier overal sa menwerking op de meest loyale wijze gezocht, een samenwerking, welke door elke partij met behoud van haar eer en eigen beginselen veilig had kunnen aanvaard worden, en waarvan ver reweg de grootste voordeelen aan de anti-revo lutionnaire partij zouden toegevallen zijn. „Bij de houding, door het anti-revolutionnaire comité aangenomen, is het duidelijk, dat wij voor den verderen loop der verkiezing geen verant woordelijkheid aanvaarden kunnen. Wij wenschen daarom reeds nu te verklaren, dat wij alle ver wijten ver van ons afwerpen, wanneer later mis schien zal geklaagd worden, dat door lauwheid en slechte opkomst der Katholieken hier of daar districten aan het liberalisme zijn verloren gegaan. De anti-revolutionnaire leiders kunnen toezien. Met hun partij als zoodanig valt in de gegeven omstandigheden niet te onderhandelen: wel met enkele personen, tot die partij behoorende, wan neer deze in bepaalde gevallen voor ons de voor keur verdienen boven hun tegenstanders. „Van de wijsheid en gematigdheid der Katho lieke kiesvereenigingen zal in deze veel af hangen." Naar wij met genoegen vernemen zal te rekenen van 1 December a. s. de dienst dei- postbeambten op Zon- en erkende Christelijke leestdagen worden beperkt. Die beperking be treft in hoofdzaak het niet-uitvoeren van eenige verzendingen en daarmede in verband staande bestellingen. Men begrijpt, dat deze maatregel, die reeds lang werd voorbereid, algemeene tevredenheid bij het peisoneel der posterijen verwekt. Amsterdam, 20 Oct. Zaterdag-avond gaf de Zangvereeniging Musis Sacrum, directeur de heer N. H. Andriessen, in het lokaal Plancius alhier, een groot vocaal en instrumentaal eoncert ter ge legenheid van het vijfde jaarfeest der vereenigiug. Het schoone opus van heer Andriessen, Columbus, werd o. a. bij deze gelegenheid met den besten uitslag ten gehoore gebracht. Uitbundige toe juichingen vielen den directeur-componist ten deel. Door de zangvereeniging werd den heer An driessen een prachtige, met zilver en ivoor be werkte dirigeerstok als bewijs van hoogachting en waardeering aangeboden. De heeren J. M. Orelio van Utrecht, H. F. Andriessen van Hilversum, J. P. van Kessel van Haarlem, Jac. Benavente en J. Troostwijk, beiden laatstgenoemden van hier, verleenden hunne medewerking bij dit wel geslaagde concert. Solisten en zangers kweten zich dapper van hunne taak onder de welbeproefde leiding van den t&lentvollen directeur. Bewonderenswaardig mag de ijver en geest drift heeten van deze jeugdige zangvereeniging. Gaat zij op den ingeslagen weg voort, dan mag haar ongetwijfeld eene schoone toekomst worden voorspeld. Zandvoort. 20 Oct. De Eaad dezer gemeente heeft in zijne laatst gehouden vergadering be sloten tot het aankoopen van een huis in de Kerkstraat, om dat daarna te doen inrichten tot vereenigd post- en telegraafkantoor. Ook is be sloten tot het aanleggen van eene overdekte ver zamelplaats van vuilnis en van een zeer ge- wenschten verbeterden toegangsweg tot de alge meene begraafplaats. Utrecht, 21 Oct. In zake het overrijden van een milicien nabij De Bilt, is een gerechtelijke instructie geopend. Maastricht, 21 Oct. Gisteren kregen twee werklieden in de ijzergieterij der firma Joseph Cie alhier twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander een messteek onder't hart toebracht, waar door men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader is voortvluchtig. 's G-ravenhage, 21 Oct. Het jaarlijksch con gres van het Sociaal-democratisch Bond in Neder land zal dit jaar alhier gedurende de Kerst dagen, plaats hebben. De Bedouïnen zijn van jongs af zoo gewoon water als iets zeer kostbaars en en zeldzaams te beschouwen, dat zij er met ver bazende spaarzaamheid gebruik van maken. Men- schen noch diereu drinken meer dan éénmaal in de acht-en-veertig uren. Wasschen is eene verkwistiug, waar zij niet aan doen. Als er Be douïnen in het kamp van generaal Colston kwamen, werd hun altijd water aangeboden. Dan was hun antwoord meestal„Neer., dank u, ik heb gisteren gedronken." Zij weten te goed van hoeveel ge wicht het voor hen is, de gewoonte van matig heid in deze vol te houden. Te Utrecht zag men dezer dagen eene nieuwe toepassing van de velocipede. De bak van een bakkerswagen, hangende tusschen drie wielen, waarvan het voorste met de noodige toestellen voorzien, werd door een jeugdigen snel- wieler handig voortbewogen. Een jonkman te New-York werd onlangs op een zonderlinge, maar toch treffende wijze „gemaand" door een redacteur van den New-York8chen Democrat. Deze plaatste namelijk in zijn blad de volgende aankondiging: „Over leden. Een jonge vriend van ons, Bacon genaamd, vroeger te La Crosse, laatst te New Jersey woonachtig, is gestorven. Hij leende vier weken geleden 5 dollars van ons en beloofde die binnen een week terug te betalen, als hij in het leven bleef. Daar hij een gentleman en een man van zijn woord was en wij niets van hem hoorden, moet hij natuurlijk dood zijn." Waarschijnlijk is de doode door dit bericht wel weer levend geworden. De Parijsche politie heeft een twintigtal clubs, die speelholen gebleken zijn, gesloten. Een daarvan, de Cercle des Arts libe- raux, telde onder hare leden verscheidene kamer afgevaardigden, advocaten en voorname letterkun digen. In navolging van denieuwesoort van horloges, waarop met elke minuut twee getallen zichtbaar worden, die het uur en de minuut aanwijzen, heeft de horlogemaker A. Lanstra, te Heerenveen, eene klok vervaardigd. Vooral voor spoorwegstations, waar toch reeds sinds lang deze vorm van tijdsbepaling wordt gevolgd, zouden deze klokken goeden dienst kunnen doen. De maker heeft echter tot dusver zijn werk nog niet in den handel gebracht. Te Kampen zal voor het eerst eene gemeente-belasting worden ingevoerd, na melijk eene belasting op de honden. Als eene bijdrage totdeellendige bezoldiging van het politie-personeel op sommi ge plaatsen in ons land, kan dienen, dat in het Algemeen Politieblad, door het hoofd der politie der gemeente Nieuwland, (Z. Holl.) sollicitanten voor de aldaar opengevallen plaats van veldwach ter worden opgeroepen op een jaarwedde van f 170, ongeveer negen stuivers daags, plus f 30 voor kleeding, met het vooruitzicht op eenige emo lumenten. Een Schneider uit Hamburg, Hau- bach geheeten, werd onlangs in zijn Heimath tot 5 maanden celstraf veroordeeld, omdat hij in dron kenschap een vuurwapen op een lid van den Kijks- dag aanlegde. Hij ontvluchtte echter Vrijdag naar Nederland; tusschen Groningen en Tietjerk zag hij toen een politieagent in zijn wagen, en vree- zende dat deze hem zou arresteerea, sprong hij te T. uit den trein vóór deze stilstond, viel, brak een been en kwam aldus uit dokters-in justitie- handen. Te Dusseldorf haalde dezerdagen een officier van gezondheid uit den rug van een handwerksman een kogel, dien deze oud-militair sedert den ooilog van 1866 bij zich droeg. Iu den laatsten tijd had de patiënt hevige pijnen in den rug gehad: vroeger had hij er niets van geweten. Weer iets nieuws. Verleden Zondag hadden er stierengevechten te Tarragona plaats, waarbij vrouwen als toreadors optraden. Nadat drie der dames door de woedende dieren op de hoorns genomen waren, zagen de anderen van het gevecht af. Het publiek, dat nog gaarne eenige juffrou wen in de lucht had zien werpen, was ontevre den en vroeg zijn geld terug. De kas was echter iu veiligheid gebracht. Er ontstond eeu gevecht; de politie kwam tusschenbeide eu de directeur en de dames-toreadors werden naar de gevangenis overgebracht. Terwijl op een dorpskermis in den omtrek van Eijssel kunstenmakers hun toeren ver richtten, snelde een vrouw op eene der meisjes van de troep toe en drukte het kind aan haar hart. Dit meisje was haar tien jaren geleden ontstolen. Den 19den October 11. vierde de vingerhoed zijn tweehonderdjarig feest. Op dezen dag van het jaar 1684 zond de goudsmid Ni- colaas van Benschoten, te Amsterdam, het eerste, door hem uitgevonden en vervaardigde exem plaar, als verjariugsgeschenk aan mevrouw Vau Keiiselaer. Daarbij werd een schrijven gevoegd, waariu de goudsmid haar verzocht, „deze nieuwe bekleeding tot bescherming harer nijvere vingers als bewijs zijner hulde aan te nemen." Twaalf jaren later werd dit denkbeeld door een zekeren Johan Lotting naar Engeland overgebracht, waar de nijverheid er het eerst op groote schaal partij van trok. Toen echter werden de vingerhoeden nog uitsluitend op den duim gedragen en meest van goud, zilver of ijzer gemaakt terwijl nu meer staal, ivoor en been wordt gebruikt. In China maakt men ze van paarlemoer, met goud ingelegd, maar vooral is de Koningin van Siam, in den vorm eener lotusbloem vervaardigd zeer bekend. Deze vingerhoed is van goud en zoo met dia mantenbezet, dat deze den naam der vorstin en de dagteekening van haar huwelijk vormen. Deze bizonderheden worden medegedeeld door een Duitsch blad, dat in den jubilé-tijd ook den gedenkdag der uitvinding van den vingerhoed niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. De bewoners van Mascate slapen op de daken hunner huizen eu laten zich door hunne slaven daarbij af en toe met water begieten als waren ze kooien. In de hoofdstad van den Iman heerscht dan ook nog al eens spier-rhuma- tisme. De prijs, welke bij de onlangs te Kralingen gehouden harddraverij van paarden, die nimmer een prijs of premie hadden behaald, was uitgeloofd, doch aau den eersten winner niet is uitgekeerd omdat het der commissie was gebleken dat het paard reeds meer prijzen had gewonnen, zal nu aan de algemeene armen al daar geschonken worden. Men zal voor dat geld een vet varken koopen en het vleesch aan de armen uitdeelen. Voor stotteraars. Eiken dag twee urea hardop lezen terwijl men de tanden op elkander houdt is, naar men zegt, een goed middel om het stotteren af te leeren. Te probeeren is het licht. Na de bakkers een bezoek ge- bracht te hebben, kwam de Bazeler politie bij de slagers en kruideniers en ontdekte allerlei bedriegerijen. Bij de een lag veel te veel papier in de schaal; een ander had uit de gewichten het lood weggenomen; een derde had vet gehecht aan de eene zijde der weegschaal; een vierde hing er haken aan, als tot versiering, in werke lijkheid om te bedriegen, enz. Allen zijn gestraft. In de banlieue van Par ij s is een bende van tien jongens in hechtenis genomen, die voornamelijk hun werk maakten van het stelen van gereedschappen, die de werklieden met schafttijd in de werkplaatsen hadden achter gelaten. Het hoofd der bende was 15 jaren oud. De oester bereikt in drie a vier jaren den volwassen leeftijd en kan van twintig tot vijf-en-twintig jaar oud worden.Er worden er dus nog al enkele in de wieg gesmoord. Eene internationale b ij eenkomst van eigenaardige soort heeft onlangs aan deüuitsch- Zwitsersch-Fransche grens plaats gevonden. Tus schen het Elzasser dorp Pfettershausen, het Zwit- sersche dorp Beurneversin en het Eransche dorp Kechesz, staat op een hoogte een steen, die het punt aanwijst, waar de drie grenslijuen bijeenko men. Hier kwamen de onderwijzers van drie plaatsen met hunne vrouwen het middagmaal hou den. Over den grenssteen was eene driehoekige tafel geplaatst, waarop de disch was aangericht. Ieder der onderwijzers zat met zijne vronw aan die zijde van de tafel, waar hij zich op zijn vader- landscben bodem bevond. Ieder leverde bij den maaltijd den wijn zijns lands: de Elzasser Kies- ling, de Zwitser Neuchateller, de Eranschman Bor deaux. In het midden van de tafel was een stok geplaatst met het opschrift: „Internationaal On derwijzers-Congres". Er werden toosten gedron ken door ieder op het welzijn van zijn eigen land en men bleef tot 's avonds laat bijeen zonder in het land zijns buurmans te komen. Te Keulen zijn de pokken uitge broken. Het eerste geval heeft zich vijf dagen geleden voorgedaan en eergisteren waren er reeds 16 poklijders in het daarvoor bestemde ziekenhuis opgenomen. De New-York world weet te verhalen, dat William H. Van der Bilt, de rijkste man ter wereld, in de laat3te twee jaren door ongelukki ge speculaties, eu vooral door die zijner zoous, niets minder dan van dertig tot vijftig millioen dollars „armer" is geworden. De makelaars in Wallstreet, ofschoon niet geneigd zich over de zaken hunner cliënten uit te laten, erkennen dat de geruchten grootendeels waar zijn. Daar Van der Biit's vermogen echter op 300 millioen dol lars f 750,000.000.geschat wordt, is een ver lies van een honderd millioen Hollaudsche guldens voor hem nog niet zoo heel erg. Een jager, die in de omstreken van Florence op de jacht was, zag iets in het struikgewas bewegen, legde aau en vuurde zijn geweer af. In plaats van eenig wild, had hij eety anderen jager zwaar getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2