N I E U W E No. 844. Donderdag 30 October 1884 9e Jaargang Een woord over Seriand. BUITENLAND. Het Muziek-Album. hmrlemsche miiiuu. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K ÏJ P P E R 8 L A U R Y. Omgeven door de bekoorlijkheid eener lieflijke romantiek, in het heldenlied ge prezen, het wonderland der dichtersagen en der heiligenlegende, was eenmaal het groene Erin in het tijdperk der middeleeuwen. Thans is dit eiland de verblijfplaats van honger en ellende. Het land waarop de Ier is ge boren, de weide waar hij zijne kudden dreef, zijn niet meer zijn eigendom, maar behooreu aan den Eng.lscben landlord, voor wien de arme Ier ploegt en zaait, het vee weidt, het wild jaagt en de zee bevischt, om zijn jammerlijk bestaan voort te slepen van den eenen aardappel-oogst naar den anderen. De onderdrukking vau het Iersche volk is een zeer lang en een der treurigste hoofdstukken uit de geschiedenis der meu- schelijke ellende, een cyclus van vreeselijke drama's, een reeks van de afschuwelijkste vergrijpen. Alle gruwelen, van welken oorlog ook, treden op den achtergrond wanneer men de misdaden verneemt, die in het on gelukkige land, sinds de regeering van Elizabeth zijn gepleegd. Tot aan den aan vang van het bestuur dezer Koningin was het eiland slechts gedeeltelijk onderworpen en bestond er in het ouderworpen gebied geen slechtereu toestand, dan elders in ver overd land. Ierland heeft het nimmer tot een nationaal koningschap gebracht. Zijne kouingshelden bestonden slechts in de ver beeldingskracht van het volk; in werke lijkheid geboden slechts de hoofden der stammen over het volk. Onder de regeering der Koningin Eliza beth kwam de religieuze afscheiding tus- schen het Protestantsche Engeland en het Katholiek gebleven Ierland scherper dan ooit op den voorgrond. De nieuwe leer moest als voorwendsel dienen voor een inval in het naburig eiland, dat, als het naastbij gelegen »overzeesche« gebied, door de Eu- gelsche avonturiers juist zoo behandeld werd als een West-Indisch eiland door Spaausche veroveraars. De Eugelsche Regcering schonk het land op willekeurige wijze weg, en daar de oude grondeigenaars tegen dergelijke hoogst onrechtvaardige maatregelen in verzet kwamen, werd er tot een systematischen verdelgingsoorlog tegen het Iersche ras besloten. De methode hierbij gevolgd her haalde zich telkens in het verloop van den krijg onder de regeering van Jacob I, Cromwell en Willem van Oranje. Men dwong eerst door alle denkbare chicanes en verdruk kingen de gentry en het volk tot een gewa- FEUILLETON. In een Berlijnsch blad verhaalt men de vol gende aardige geschiedenis "Den vorigen zomer hield onze muziekvereeniging er eene loterij op na, die ten voordeele van een liefdadig doel be stemd was. Ieder lid moest een stuk ter verlo ting inbrengen. Dit was tegen den zin mijner vrouw; zij begon even als altijd, over de veree- nigiug, den tijd en de geldelijke bijdragen, te velde te trekken en kwam niet eer tot rust, dan tot ik haar beloofde, het comité der loterij niets meer te schenken, dan hetgeen slechts een mark waarde bezat. De huiselijke vrede was weder hersteld. Nu kon ik als vicepresident der vereeniging toch geen prulletje inzenden, daarom kocht ik in 't geheim een photographie-album, dat, als men het open deed, drie stukken speelde //Carnaval van Venetië", „Och, nu bezit ik haar en „de witte Dame", voor slechts 15 Mark, dus niet te duur. Dit kwam, omdat het album eeuigen tijd voor het raam gelegen en op ééne plaats ietwat van penden tegenstand tegen deze of gene ge welddadige actemen beschouwde dan deze locale bewegingen als een algemeeuen op- staud en rebellie en dan nam een verdel gingsoorlog op groote schaal te vuur en te zwaard een aanvang. Dan was er geen pardon voor de Ierenniet alleen werd iedereen neergesabeld, die de wapens droeg, maar ook allen, welke men verdacht met de rebellen* te sympathiseeren, tot zelfs de onschuldigste menschen, werden ter dood gebracht. De opperbevelhebber der troepen had het uitdrukkelijke, het stellige bevel ont vangen, het gansche Iersche volk van den aardbodem te doen verdwijnen. Ieder meu- schelijk wezen, dat Iersch bloed bezat, werd over de kling gejaagd men spaarde vrouwen noch kinderen. Steden en dorpen werden verwoest en verbrand. Eu opdat de bevol king, die in de bosschen en moerassen was gevlucht, ook zoude sneven, werden alle levensmiddelen, voor zooverre zij niet uoodig waven voor de Eugelsche troepen, vernie tigd, de oogst op de velden, de kudden op de weiden. Honderdduizenden menschen wer den daardoor aan den hongerdood prijs ge geven. Cromwells Puriteinen waren het die zich aan het moorden op de gruwelijkste en meest omvangrijke wijze schuldig maak ten. Eugelsche geschiedschrijvers verklaren, dat in elke der vier groote Iersche revo luties minstens 300.000 menschen op gru welijke wijze het leven hebben verloren. De détails van deze oorlogen luiden even ver schrikkelijk als martelverhalen uit den af- grijselijksten Indianen-krijg. Slechts eeu ge val zullen wij vermeldende moord van Drogheda. Deze stad had zich dapper ge weerd en bij de overgave de verzekering ontvangen, dat het leven harer verdedigers zou worden gespaard. Niettegenstaande die plechtige verzekering werden er 3000 over de kling gejaagd; de moord duurde vijf dagen. De vrouwen en kinderen waren in de kerk gevlucht, waar zij door de Puri teinen werden neergesabeld. Om de onge- lukkigen te kunnen naderen, die in de to rens en galerijen waren gevlucht, moest men stormladders gebruiken de soldaten die er langs klauterdennamen kinderen als een schild mede, ten einde verzekerd te zijn dat zij niet met zware steenen zouden geworpen worden. Deze heldendaad* van Drogheda is geenszins eeu Katholieke legen de. Zij werd door Cromwell zelf, onder wiens oogen zij geschiedde, in een eigen handig geschreven brief, op zalvend# wijze verhaald. zijne kleur verloren had, waardoor een gebrek aan het mechaniek was ontstaan. Het was maar altijd„Kom, o schoonegrrr" en verder niets, maar 15 mark is ook geen geld. De dag waarop de trekking moest plaats hebben, brak aar. en mijne vrouw doorliep de trekkingslijst met heet verlangen. Toen ik haar vroeg„Hebt gij ook iets getrokken?" zeide zij weifelend: „NeenZes weken later vierden wij mijn ge boortedag op de gebruikelijke wijze. Wat meent ge, dat mijn lieve hartvriendin mij schonk? Een photographie-album met muziek, ik opende het en daar klinkt het„Kom, o schoone grrr," het was mijn album, mijn door de zon verbrand album met het gebrekkige mechaniek, dat mijne vrouw bij de trekking had gewonnen. Gij kunt u mijne vreugde voorstellen Doch ik zweeg. Toen het kerstfeest aanbrak, bracht het eene omstandigheid mede, een dierbaren zwager, die op een landgoed in Pommereu leeft, een klein geschenk te vereeren. Mijn vrouw en ik konden schier niets verzinnen. Ten laatste viel mij nog eene goede gedachte in. Weet ge wat Mizi" sprak ik tot mijn vrouw, het photo graphie-album heeft mij reeds vele aangename uurtjes geschonken, maar luister eens, ik ken nu het „Carnaval van Venetië" zeer wel, wat dunkt De strijd der Puriteinen met Ierland bad dit land in elf jaren van zijne l1/3 millioen inwoners meer dan een derde gekost, die deels door het zwaard en honger omkwa men, deels door verschillende epidemiën den dood vonden. Na eiken grooten moord werd het ontvolkte land aan Eugelsche avonturiers op nieuw verdeeld .Zoo ontvin gen b. v. Cromwells soldaten landloteu als vergoeding voor hunne achterstallige soldij. De bezittingen, welke nog aan Ierland ge bleven waren, kwamen in tijd van vrede, door de laagheid van het hoog Gerechts hof te Dublin, in Eugelsche handen, door dien alle bezittingen tengevolge van ver- beurdverklarings- en scheukingsaeteu nietig werden verklaard. Het ergste hierbij was, dat het oude Iersche recht werd afgeschaft en dat de grond in het uitsluitend en in dividueel bezit kwam der Eugelsche land lords, Daardoor ontstond dan ook de agra rische quaestie, die Ierland sinds twee eeuwen in de diepste ellende heeft gebracht en die, zoolang zij niet geheel en al naar recht en billijkheid is opgelost, Engeland nooit tot rust zal doen komen. Men moet er zich werkelijk over ver- wouderen hoe zulk eene verdrukking kan plaats hebben, zooveel ellende kan worden aangezien, zulk een deerniswaardigen toe stand kan wordeu bestendigd door een land, dat zich beleedigd zoude gevoelen wanneer men het niet zou beschouwen als te behooreu tot de meest ontwikkelde Staten van Europa, een land dat heinde en verre van zijn beschavenden invloed wil doen blijken maar doof blijft voor de wanhoopskreten van millioenen Ieren, die eeuwen lang het sla venjuk hebben getorscht, dat hen door on- menschelijke overheerschers op de erger lijkste wijze werd opgelegd. De Belgische Moniteur bevat de samen stelling van het nieuwe Ministerie.Beernaert, met de portefeuille van Financiën, staat aan 't hoofd. Dan volgen: voor Justitie/ De Volder; voor Binnenlandsche Zaken en Ouderwijs, Thonissen; voor Oorlog, Poutus; voor Openbare Werken, Van den Peereboom; voor Buitenlaudsche Zaken, Caroman Chimay en eindelijk voor Landbouw, De Moreau. De uitslag der herstemmingen in 92 ge meenten is bekend. In 53 gemeenten heb ben de liberalen en in 29 hebben de Ka tholieken gezegevierd, terwijl in 10 gemeen- u, als wij onzen zwager dat ding eens overzonden Hij leeft zoo eenzaam daar buiten." Ik geloof, dat mijne vrouw dit voorstel wat euvel opnam, doch het recht moest zijn loop hebben. Immers, waarom moest zij mij bedriegen en toch het album moest iu elk geval het huis uit, ik kon het niet meer aanzien, veel minder nog hooren. Het werd weer een weinig in orde gebracht, doch de kwaal was erger geworden. Nu was het „Kom, o schoo.en dan snorde het grrrr„ tot de wals afgeloopen was. Weg er meeIn gepakt; adres geschreven; gefrankeerd. Den hemel zij dank Nu komt het ongeloofelijkste. Veertien dagen later, het was kort voor het sluiten van den jaarkring, ontving ik uit München van een bloed verwant een pakket, welks afmeting en vorm mij aanstonds met een somber voorgevoel bezielde. Ik nam den bijgevoegden brief en las ii Het ligt niet aan ons, als de bijgaande kleinig heid, die als een bewijs onzer broederlijke liefde dienen zalte laat in uwe handen komt. Het kleine geschenk, waarmede wij u genoegen meenen te doen, moest eerst in orde gebracht worden. Hopendedat u deze kleinigheid zeer vele aan gename uren moge schenke, enz. enz. enz." ten liberalen en Katholieken zijn gekozen. Tot dusver zijn er 14 personen te Yport door de cholera aangetast geworden. Van deze zijner 8 overleden en 3 genezen; 3 bleven iu behandeling. Sedert den 25sten dezer is er geen cholera-geval voorgekomen. Iu de Frausche Kamer heeft Zaterdag de Bouapartistische Afgevaardigde Cuneo d Ornana voorgesteld het Ministerie in staat van beschuldiging te stellen wegens het voeren van oorlog (iu China) zonder goed keuring van het Parlement. De Kamer echter weigerde dit voorstel, gelijk de Af gevaardigde verlangde, ter onderzoek te verzenden aan eene commissie. Iu 't Londensche Hydeparh werd eer- gistereu-middag eene, zeker door honderd duizend personen bijgewoonde mouster-bij- eeukomst gehouden, ten gunste der opheffing van het Hoogerhuis. Men veroordeelde krachtens een met algemeene stemmen aan genomen besluit deze instelling als onnut en gevaarlijk, en drong aan op de spoedige afschaffing. Alles ging kalm en rustig iu ziju werk en na afloop verspreidde zich de menigte in goede orde. Men was anders wel bevreesd geweest voor ongeregeldheden en aan aanleiding tot ergernis voor andersdenkenden ontbrak het waarlijk niet. Niet alleen dat men troeps- gewijze naar de plaats van bijeenkomst trok met muziek-corpsen die de Marseillaise speel den, maar er werden ook vuurroods vlaggen rondgedragen, die voor de conservatieven zeer weinig liefelijke opschriften hadden. Overigens echter, en toen men eenmaal ter plaatse was, kenmerkte alles zich door kalmte en bedaardheid. De sprekers, schoon tegenover de Lords niet vriendelijk, maan den tot kalmte en orde aan, als het eenige middel om te verkrijgen wat men wenschte. Alleen wanneer de Lords de wet niet aan namen, zou men het Hoogerhuis afgeschaft willen zien. Men zag wel niet in, wat de Lords voor goeds hadden uitgevoerd, in tegendeel, zooals een der sprekers van de menigte opmerkte, alle hervormingen had den zij steeds trachten te keer te gaan. Het stoomschip Ajax is te Londen aan gekomen met 18 mannen der equipage van de Niserodie in goede gezondheid ver- keeren. Te Brunswijk is bericht ontvangen, dat de Keizer het zoogenaamde patent van den Hertog van Cumberland heeft afgewe zen en zijne goedkeuring heeft te kennen gegeven over het antwoord van den Raad van regentschap aan den pretendent. Met verbazing zagen mijne vrouw en ik el kander aan. „Dit is het muziek-album" riepen wij gelijktijdig uit en zoo was het ook. Dat drommelsche album. Ik opende het. Daarin staken de portretten der verwanten uit München. Hoor, wat is dat? Geheel zaeht als sferen- muziek klonk het; uOch! nu tik grrrr, tink, tink.Dit was het eenige teeken van leven, dat het photographie-album nog gaf. Heden is het mij toch nog duister hoe dat reizend al bum in zoo korten tijd van Pommereu naar Mün chen en van daar weder naar Berlijn kwam Tegenwoordig zijn er toch geene afstanden meer De adressanten hebben het geen drie dagen in huis gehad. Voor 't overige begin ik mij met het ding te verzoenen. Ik heb het namelijk met geweld ge heel tot zwijgen gebracht. Driemaal roerde ik met de pook in het mechaniek. Men doe er nu mee, wat men wil. Het is stil en stom geworden, men behoeft niets meer te vreezen en ten slotte is het nog goed om de photographieën van oude tantes en vergeten vrienden te bevatten. Zeker wordt net nooit meer present gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1