B I N E N L A 07 Uit Ludwigshafen wordt gemeld, dat al daar eergisteren ter gelegenheid van het hou den eener kiezersvergadering een oploop en eenige ongeregeldheden hebben plaats ge- han. Door militairen, die uit Germersheim en Landau waren ontboden, is de rust hersteld, In Japan zijn nu bij Keizerlijk de creet het Buddhisme en de Sintodienst als Staatsgodsdienst afgeschaft em worden voor taan alle geloofsbelijdenissen gelijkgesteld. Eene officiëele dépêche uit Wady Hal- fa zegt, dat door de twee personen, uitge zonden om een onderzoek in te stellen naar het verongelukken der stoomboot van kolonel Stewart, bevestigd wordt dat de ko lonel en degenen die bij hem waren, ver moord zijn. Twee consuls, waarvan een Nicola heet, zeggen dat er geen twijfel mo gelijk is van de identiteit van Stewart. In Zwitserland hadden eergisteren de algemeene verkiezingen plaats. Zij brach ten, dus wordt uit Bern geseind, geen ver andering in den toestand in de kantons Bern, St. Gallen, Aargau, Zurich, Tessino en Waadtland. In Freiburg hebben de ra dicalen een zetel verloren. Al de leden van den Bondsraad zijn verkozen. Ruiz Zorilla, de leider der Spaan- sche revolutionnaire partij, heeft zich in een der voorsteden van Londen gevestigd, waar hij binnenkort lezingen zal houden over de naaste toekomst van Spanje. GEMENGDE BEICHTEN. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den Zeereerw. heer H. C. Verbraaktijdelijk Pastoor bij de R. K. gem. te Kotta-Radja (Atjeh). Arnhem, 28 Oct. De gemeenteraad heeft aan het nieuw opgelicht muziekkorps der schutterij eene subsidie verleend van f 5000. Alkmaar, 28 Oct. Gisteren-ochtend is alhier uit liet water aan den Kooltuin opgehaald het lijk van eene vrouw, die waarschijnlijk eergisteren avond door den hevigen wind daarin was ge raakt. Utrecht, 28 Oct. De werkzaamheden aan 's Rijksmunt alhier, zullen in de volgende maand aanvangen met het maken van 4 ton Indische kwartjes, 4 ton Indische dubbeltjes en 1 ton Ne- derlandsche dubbeltjes. Nijmegen, 28 Oct. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad, voorloopig geen concessie te ver- leenen tot aanleg van telephoongeleidingen binnen deze gemeente. Assen, 28 Oct. In deze gemeente is een 9 jarig knaapje dat eikels wilde schudden, uit den boom gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Haarlemmermeer, 28 Oct. Zaterdag-ochtend brak in deze gemeente een hevige brand uit, dit maal aan den Aalsmeerderweg, alwaar de boer derij, bewoond door Blees van den Heuvel, met granen, hooi, bouwgereedschappen enz. geheel zijn verbrand. Yan den inboedel is veel gered, ook het geld. Alles was tegen brandschade verzekerd. Maandag-avond te half tien uur is aan den Sloterweg, sectie N N., kavel 9, afgebrand de boerderij van de erven H. Zijm, bewoond door J. Kaptijn, Koren, hooi en eenig huisraad zijn mede verbrand. De aanwezige spuit heeft evenwel niet gewerkt. De oorzaak is onbekend; de bewoners lagen reeds te bed. 's Hertogenbosch, 28 Oct. Op last van de Justitie alhier, zijn drie personen in hechtenis ge nomen, als vermoedelijke daders van den moord, welke Zondag den 12 dezer te Heesch is gepleegd. Deventer, 28 Oct. De onderbouw van de brug voor den locaalspoorweg onder den IJsel is onderhands aanbesteed voor f 559.400. Do raming bedroeg f 610,000. Er zijn te Londen tal van gel ij k- namige straten. Men vindt er b. v. 157 Yorkstreets, 119 John-streets, 109 George-streets, 99 Queen- streets, 95 King-streets enz.die natuurlijk steeds aanleiding geven tot allerlei verwarring. Men zegt, dat de Postmeester Generaal Fawcett voornemens is verandering te brengen in dien toestand, en hij zal daaraan een goed werk doen. Zekere Doesburg te Utrecht zond eene advertentie in aan het Schev. Dagbl. met verzoek liefdegiften te ontvangen voor eene weduwe en 3 kinderen; men vermoedt nu, dat deze Does burg en de welbekende dezelfde persoon zijn. Bij een apotheker te Eindhoven kwam dezer dagen een dorpsbewoner en reikte hem geheimzinnig een briefje over. //Nu, 'vat moet dat?" vroeg de apotheker. De man fluisterde hem vertrouwelijk in 't oor: «Zeg, dat verstaat ge toch wel, mijnheer, 't is om te stroopen; ik heb ge hoord, dat het schol wel tienmaal meer kracht krijgt, wanneer men dit met den hagel ver mengt." Op het briefje stond. //Yoor tien cent dynamiet." Te Wommels leeft een echtpaar, dat zich verheugen mag in eene meer dan 67 jarige echtvereeniging. Man en vrouw zijn 90 en 89 jaar oud. Zaterdag-avond heeft een onge val plaats gehad met eeu brievenzak. Uit den postwagen van den sneltrein, die te zeven uur Schiedam passeert, wordt aldaar de zak, welke de Amsterdamsche correspondentie bevat, uitge worpen, en door een postbeambte in bewaring genomen. Deze zak is nu onder den trein geraakt, die hem tot eenige honderden meters ver mee sleepte. De brieven en couranten werden over den weg en in de sloot geworpen en gedeeltelijk ver nield. Vele couranten waren aan flarden gescheurd, andere minder gehavend, bijna alle van de adres sen beroofd; brieven, postwissels enz. tot hetzelfde lot, zoodat van deze post zeer weinig terecht gekomen is. Een correspondent schrijft in een brandberichtje: Men was het vuur niet eerder meester, voordat eeu gedeelte lading door de vlam men was aangetast." Bij de alligatoren, die in de laat- ste jaren aau de Mississippi op groote schaal worden gekweekt ten behoeve van de fabrieken, die het leder van die dieren tot velerlei zaken (laatstelijk ook tot onverslijtbare laarzen) verwer ken, heeft men thans eeu nieuwe eigenschap ont dekt, nl. dat ze eene soort van muskusklier be zitten, die eene zibethachtige stof afscheidt, welke zeer waarschijnlijk spoedig haren weg zal vinden in ds reukwaren-industrie. Wat is eene klarinet? Een klarinet, zegt Figaro, is een instrument, door middel waarvan de blinden, uit een gevoel van wraak, ziende personen trachten doof te. maken. Naar de Börsen-Courier vermeldt, was het der omgeving van den thans overleden Hertog van Brunswijk gelukt hem, ondanks zijn afkeer van geneeskundigen, over te halen Profes sor Biermer uit Breslau opnieuw bij zich te ont vangen, en dat wel op den dag toen Hertog Wilhelm zich betrekkelijk beter gevoelde. Hij veroorloofde den professor echter niet hem lichame lijk te onderzoeken, en dus moest de geneesheer zich er bij bepalen snel verval van krachten met bijkomende maagcatarh te constateeren en een drank voor te schrijven. Toen de Hertog dien drank zou innemen, bleek het dat hij, niet tegenstaande zijn toestand, zijn welbekende spot lust nog behouden had. Een oud kamerdienaar, die een bizondere gunsteling van zijn heer was, ontkurkte de flesch, proefde de medicijn, en ver oorloofde zich half luid de aanmerking: „O, die drank smaakt nog zoo slecht niet!" «Zoo," deed de Hertog zich uit zijn ziekenstoel hooren, /smaakt hij u? Drink hem dan maar op!" En hij nam de medicijn niet in. Bij het uitdiepen van de buiten- of rommelhaven te Enkhuizen, zijn dezer dagen door den aannemer E. C. Mantel opgevischt 14 door ijzeren ankers aau elkaar gebonden palen (dukdalven), van 10 M. lang en 40 cM. dik, benevens een achterschip, vermoedelijk uit de 16e eeuw. Voor de twee Rembrandt s, inge laten door jhr. G. van Beresteyn, te Vucht, is nu al yi.25,000 geboden. Tot op den dag vóór de verkooping wist men nog niet, dat de schilderijen van Rembrandt waren. Eerst Don derdag kwam men door den heer Victor de Stuers tot de zekerheid, dat men echte Rem- brandts voor zich had. Men zegt dat een agent van Rothschild met de eigenaars onderhandelt. Op delijnLiverpoo 1-M anchester van de //London and Northwesiern"-Spoorweg- maatschappij, worden de waggons thans met Swam-gloei-lampjes, ter sterkte van twintig kaar sen verlicht. De voedingsmachine, een stoommotor van Brotherhood, is op den tender der locomotief geplaatst. De electrische stroom gaat langs den geheelen trein en weder naar de locomotief terug waar een regulateur, die van electrische branders voorzien is, den machinist de lichtsterkte in de waggons aangeeft. Iedere waggon heeft twee lam pen waarvan de eene onmiddellijk op automa tische wijze begint te gloeien, wanneer de andere door eenig toeval mocht uitgaan. Een gewezen parlementslid, de heer Whalley, in zijn tijd niet onbefaamd als de afgevaardigde van Peterborough, staat op het oogenblik voor het centraal crimineel gerechtshof terecht wegens diefstal van juweelen. Eergistere n-a vond omstreeks zes uur werden te Amsterdam door een jongmensch twee revolverschoten op het hoofd-bureau van politie in de Spinhuissteeg gelost; gelukkig werd niemand gekwetst en werden slechts eenige vensterruiten verbrijzeld. De dader werd in hechtenis genomen hij bleek tot eene welgestelde familie te behooren en gekrenkt van geestvermogens te zijn. In zijn eigen belang werd de jonge man in verzekerde bewaring gehouden om aan zijne familiebetrek kingen te worden teruggegeven. Het „Nederlandsche Schaatsen- rijdersbond" heeft Zaterdag 11. besloten, dat, zoo in den a. s. winter de gelegenheid zich daartoe voordoet, er eene internationale en eene nationale hardrijderij op schaatsen zal plaats hebben, en wel te Heerenveen. Z o n d a g-a vond had er ten huize van den heer Mr. J. H. van Mierlo, president bij de arr.-rechtb. te Breda, eene vrij hevige gasont ploffing plaats. Reeds sinds eenige dagen werd er eene sterke gaslucht waargenomen, zonder dat men vermoeden kon, dat er een lek in de leiding was ontstaan. Toen nu Zondag-avond de gaslucht sterker werd en de heer Van Mierlo, bijgelicht door zijn zoon, een onderzoek ging instellen, had er eensklaps zulk eene ontploffing plaats, dat ieder met schrik en ontsteltenis werd vervuld. Aan de kamer werd veel schade toegebrachthet plafond stortte naar beneden, doch het ergste was, dat de heeren Van Mierlo belangrijke brandwonden bekwamen, die den indruk van het ongeval niet zoo spoedig zullen uitwisschen. Een pianomaker te Stuttgart heeft een nieuw //harpklavier" uitgevonden, dat als een piano bespeeld wordt, maar don klank van een harp heeft. De snaren worden, niet door hamertjes aangeraakt, maar door metalen vingers getokkeld. De uitvinding moet echter, wat den toon betreft, nog zeer voor vei betering vatbaar zijn. De reeds vroeger vermelde scheep s- spoorweg over de Mexicaansche landengte v Tehuantepec, schijnt thans werkelijk tot uitvoering te zullen komen. Men heeft daarvoor een weg opgespoord, waar slechts geringe stijgingen en insnijdingen noodig zijn. De baan zal eene lengte hebben van 220 Km. en de Mexicaansche Crr- dilleras op een 200 M. boven den zeespiegel ge legen punt snijden. Over een uit 25 rails bestaande spoorbaan zal zich een reusachtige wagen met 3300 raderen bewegen. Elk rad moet een last van 100 tot 120 centenaars dragen. De geheele wagen zal een gewicht van 170,760 centenaars hebben en moet de grootste zeeschepen kunnen vervoeren. Aan de beide einden der baan zal eene haven aangelegd worden met twee rijen torens, en de baan zelve met hydraulische elevators tot voort beweging van den wagen voorzien worden. Er komt meer en meer een adellijk element in den Engelscheu handelsstand. Te East bourne (Sussex) heeft nu een lid van hel aan zienlijk geslacht Cavendish een theewinkel geopend. Hij verheugt zich reeds in een drukke klandi zie. Ook als een bewijs voor den zeld zaam langen zomer en het buitengemeen vrucht bare weer diene dat in den tuin van den heer L. van Ees te Rijnsburg twee pereboomen staan, welke niet alleen voor de tweede maal hebben gebloeid, maar zelfs eerstdaags rijpe vruchten kun nen geven. De eene (een dirkjespeer) heeft ten minste een 40-tal exemplareu zitten, die, als 't weder zoo blijft, binnen een paar weken eetbaar zijn; terwijl de andere boom (een kalabas) na op den gewonen tijd ongeveer een halven hectoliter goede rijpe vruchten te hebben gegeven, er nu voor de tweede maal eeu goede 200 heeft han gen, die weldra geplukt kunnen worden. De bestellers van deRijkstele- graaf zullen het volgende jaar van Rijkswege wor den gekleed, een maatregel, die zeer door hen wordt gewaardeerd. Uit Berge n-o p-Z oom wordt ons medegedeeld: Onder de vele verbeteringen ten be hoeve der militairen alhier aangebracht, mag voorzeker de inrichting genoemd worden, waar op groote schaal voor de cantines van het gar nizoen het bier wordt getapt. In een der kelders van het Oude Markiezenhof is een inrichting gemaakt, waar langs machinalen weg het bier wordt getapt, de flesschen worden gekurkt en schoongemaakt. Hierdoor is het aan de directie der cantines mogelijk, bier te leveren voor 3 cents per halve flesch. Salomon Haas, os d-s trijder van Waterloo, is te Rotterdam op 94-jarigen leeftijd overleden. De overledene is 40 jaar ambtenaar bij den postdienst geweest. Meer dan ooit te voren zoo meldt men ons uit Tessel worden de beugers bij de schelvischvangst geplaagd door deze spierhaaien. Met grenzenlooze brutaliteit snappen de onwel kome gasten dikwijls de beste vissckeD, die aan den hoek spartelen, van de lijnen weg. Nu en dan wordt van een schelvisch alleen de bovenste helft opgehaald, doordien de spierhaai inmiddels de achterhelft van den visch heeft afgehapt en met zijn buit in de diepte is verdwenen. In de Zuiderzee bij Scharwoude zoo wordt ons uit Hoorn gemeld worden in de laatste dagen de visschers zeer gehinderd door een paar zeehonden. Een broodjager inOoststeliingwerf doodde Donderdag jl. in drie schoten twaalf pa trijzen. Verleden week is te Amsterdam een sociëteit van notarissen tot stand gekomen, welke zich ten doel stelt op directe wijze de beoefening der notariëele wetenschap te bevorde ren en een vriendschappelijke betrekking te vor men tusschen notarissen en candidaat-notarissen. Zij telt reeds 45 leden. Opgave van de leden van het bestuur is nog niet mogelijk, daar van enkelen nog antwoord omtrent de aanneming wordt ingewacht. Door het afbranden van de groote manufacturen-magazijnen der firma Chapman, te Milwaukee, zijn 500 personen buiten werk. De schade bedraagt ruim anderhalf millioen gulden. Toen Gladstone zijn laatste v e r- kezingscampagne in Schotland bield, zou hij ook bij een bevriendeu lord logeeren. Deze heer die vernomen had, dat de premier een groot liefheb ber van goed rundvleesch is, bestelde bij den sla ger der Koningin te Londen een grooten os, die afgezonden moest worden wanneer de Right Ho norable W. E. Gladstone uit Londen vertrok. Op het oogenblik, dat de premier zich op den trein zette, telegrapheerde de slager het volgend advies: ;/De heer Gladstone is vertrokkende kolossale os zal, hoop ik, in goede orde aankomen." Een lid van den gemeenteraad van Marseille, Dammes genaamd, is met een som van 15,000 frs, die voor de ckoleralijders bestemd was, gevlucht. Hij moet in Italië zijn. Een„servettendief" is dezer dagen door de Berlijnsche politie gevat. Hij ging als een net gekleed heer in de restaurants, nam aan een der gedekte tafeltjes plaats, bestelde een glas bier of een andere kleinigheid en stak dan ongemerkt alle servetten, die hij grijpen kon, in zijn zak. Hij stal op deze wijze reeds 121 servetten, die hij onder verschillende namen beleende. Maar onlangs werd zijn diefstal opgemerkt door een der andere bezoekers; deze gaf den restaurateur er kennis van en de man werd aan de politie overgeleverd. Te Londen is een vrouw wegens het stelen van een kind tot zes maanden dwangar beid veroordeeld. De zitting der Rechtbank te Dor- drecht was Zaterdag geheel gewijd aan schelden en slaan; de laatste zaak die behandeld werd was die van man, die zijn vrouw eens flink tegen een muur had gesmeten, nadat zij hem blijkeus een aantal litteekens, ettelijke nagelwonden in het ge zicht had toegebracht; eisch 3 dagen gevange nisstraf, In het Zwitsersch kanton Grauw- bunderland, zijn twee ambtenaren van den bur gerlijken stand bestraft, omdat zij personen, die volgens de wet te jong waren, getrouwd hebbeu. Nabij Oostvoorn e, bij het Maas- droge, is het Engelsche stoomschip Littlebeck ge strand. Slechts 7 man konden gered worden, en wel door de Brielsche reddingboot, schipper B. 't Hart. Zij hadden 19 uren in doodsangst in het want vertoefd. Eenige anderen, die in booten wa ren gegaan, konden door de reddingboot niet be reikt worden. Veertien personen, waaronder ook de kapitein en zijn kind,, zijn in de golveu omge komen. Powell's anijszaad wordt tegen woordig in de Engelsche bladen in 't Grieksch, Erausck en Hollandsch geadverteerd. In ouzi taal heet het: een hoestmiddel(!) tegen //aambostigkeit." D. H. Recter, Raadslid te Geld. Veenendaal, van beroep kruidenier en van politiek anti-revolutionnair, heeft een klacht iugedieud tegen den opsteller van een verslag der R ladszitting van 2 Oct., op grond dat hem (Recter) bij een debat over kermi3-afschaffir,g in den mond was gelegd //Kermis moet er ziju en ik heb er zalf ook veel te veel voordeel bijhoe meer rommel op dien dag hoe beter. Ik zou zelfs voor willen stellen om de staangelden voor tenten, kramen en draaimolens tot op de helft te verminderen, dan komt er nog meer rommel cn daarmee wat meer buitenlui daar wat aanzit. Wonen erop de markt, die de kermis niet willen zien, laten zij dan de vensters sluiten en achter gaan zitten." R. ontkent nl., te hebben gezegd ;/en ik heb er zelf ook te veel voordeel bij". De verslaggever heeft echter de verant woordelijkheid voor de juistheid daarvan aanvaard. Eergistere n-o chtend heeft de heer Boas Bsrg, antiquaar te Amsterdam, verkocht het Saksisch tafelservies, dat in de veiling van den baron Bosch van Drakesteiu 4800 gegolden had, aan den Grootvorst van Rusland, die te Amsterdam vertoeft, en zulks voor den prijs van tienduizend gulden De tegenwoordige lage markt prijzen zijn oorzaak, dat ook verscheidene openbare instellingen dezen winter minder zullen kosten. Zoo zal het onderhoud van een gevangene in het huis van arrest op de Beekstraat te Arnhem slechts 121/» cent daags kosten. Bij Dungeness is de Engelsche schooner Amaranth in aanvaring gekomen met het Eransche stoomschip Jacques, en gezonken. Van zes mannen, die zich aan boord bevonden, zonken er drie met het schip en een vierde stierf van uitputting vóór men hem uit het water had kunnen halen. De directie der Ned. Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij ontving gisteren avond laat het volgende telegram van de agenten der Norddeutsche Lloyd te Southampton, in dato 28 Oct.De gezagvoerder van het stoomschip Oder, van New-York naar Bremen, heden hier aange komen, rapporteert den 25stan October op 49 NBr. en 27» WL. het stoomschip Maasdam in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren overboord, doch de schoorsteen stond nog dikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken. (Het stoomschip Maas dam, kapt. V. d. Zee, vertrok 18 October van Rotterdam naar New-York met 141 passagiers.) Duitsche bladen deelen een staal tje mede van een briefwisseling, die Koningin Carolina van Saksen voert met een man uit het volk, den schrijnwerker Bauer, te Wiedersberg, een invalide uit den oorlog van 1870, dien zij toentertijd in het hospitaal bezocht en met wien zij de kennis heeft aangehouden. Zij vraagt be langstellend naar zijn gezondheid en al de aan gelegenheden van hem en de zijuen, doet nu en dan bestellingen, zendt versterkende middelen voor zijne vrouw enz. Voorts blijkt uit verschei dene mededeelingen die zij hem doet omtrent vroe gere krijgsmakkers van hem, dat zij ook met andere invaliden een dergelijke briefwisseling houdt. Geen wonder, dat de Saksers trotsch zijn op hun Koningin. Op Thun (een der Deenscheeilan- den) wordt een dominé verlangd, //niet on bekend met het postwezen," daar hem de directie van het postkaiitoor zal worden toevertrouwd. Ook zal hem de verzorging van den vuurtoren worden opgedragen. Sir Moses Montefiore, wiens 99s t e verjaring verleden jaar met zooveel deelneming gevierd werd, wijl men vreesde dat hij de 100ste niet meer halen zou, heeft Vrijdag werkelijk dien zeldzamen dag in eens menschen leven gezond en wel mogen doorbrengen. Uit Oost en West, tot uit Amerika, Australië en Zuid-Afrika, ontving hij 100 stuks telegrammen, en onder 100 eerlijke armen van de beide Joodsche ge meenten deed hij 100 p. st. uitdeelen. In al de synagogen van het Britsche Rijk hield men een dag sbuitengewonen dank- en biddienst. Sir Mo ses schijnt zichzelven nog zoo oud niet te vin den hij heeft zijn secretaris weder vooij vijf jaren verbonden. De zeepfabrikanten A. F. Pears te Londen, hebben 500 geboden voor het recht om op de olifanten, die aan den aanstaanden optocht van den Lord Mayor zullen deelnemen, met reuzenletters Pears' Soap te schilderen. In de Verordering op de gemeen- tereiuiging, 18 October 1884 aangenomen door den gemeenteraad van Arnhem, leest men art 32: „Het is aan ieder ander dan de werklieden en beambten van de Gemeentereiniging in de uit- oefeuing vau hun dienst verboden, de geplaatste tounen te verplaatsen, den inhoud daaruit te ver wijderen, OP tot zich TE nemen, enz. Een walgelijk privilegiel Het dienstmeisje, dat verleden Maandag te Utrecht terecht stond, beschuldigd door onvoorzichtigheid oorzaak te ziju geweest van den dood van het kindje, dat 22 Augustus jl. aan het Lucasbolwerk verdronken is, is vrij gesproken, omdat hare schuld niet wettig en overtuigend bewezen werd geacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2