B I E N LAND. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Beloften. Lichtvaardige en overdrevene beloften verraden weinig voorzichtigheid. Wie niet bedenkt, welke hinderpalen zich tegen het vervullen eener belofte kunnen verzetten, loopt gevaar zijn vertrouwen te verliezen; want men zal het aan ontrouw wijten als de belofte niet wordt volbracht. Spoedige vervulling der beloften verdubbelt de liefde, versterkt het vertrouwen, ontslaat van zorg; zij is beter zoowel voor den gever als voor den ontvanger; immers deze wordt van het afwachten, gene van de verplichting des te eerder ontslagen. Geeft elke belofte ver plichting, dan wordt die des te zwaarder, naarmate de persoon, wien men iets be looft, hooger stijgt. Eeue onbezonnen of uitgestelde belofte is Gode niet aangenaam doe geene belofte of vervul ze spoedig, Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. zetting weer in te voeren. Dat voorstel is in de eerstvolgende zitting van den gemeen teraad aan de orde gesteld. De Minister van binnenl. zaken heeft zijnerzijds zich insge lijks met deze zaak bemoeid. Hij heeft eene deputatie van de syndicale Kamer der bakkers ten gehoore ontvaugen;maar zijne bemoeiing heeft tot geen uitkomst geleid, daar de bakkers geweigerd hebben hunne prijzen te verlagen. De Engelsche Staatsschuld bedraagt thans 711,588,323 tegen 755,570.374 in 1874. De Daily Telegraph verneemt, dat de Engelsche regeering aangeboden heeft be middelend op te treden tusschen Frankrijk en China, zoodra de gelegenheid daartoe zich openbaren zal. In het Lagerhuis heeft Ashley medege deeld, dat aan sir H. Robinson den 7 dezer per telegraaf bevel is gegeven om, zoodra het Kaapsche ministerie er mede heeft inge stemd, de Transvaalsche regeering uit te noodigen de jongste handeling ten opzichte van Montsioa te desavoueeren. Voorts heeft hij ook in last, met het Kaapsche ministerie middelen te beramen tot verzekering van de handhaving der conventie. Bij de voortzetting van het debat over het adres van antwoord werd door sir H. Holland een aanval gericht tegen de re geering, wier politiek in Zuid-Afrika de Boeren in hunne houding aanmoedigt. Eene sterke strijdmacht aan de grenzen had de gewelddadigheden kunnen verhinderen. Het verheugde spreker, dat Warren door vol doende strijdkrachten zal worden gesteund. Ashley verdedigde de regeering, wier tegen woordige politiek door alle sprekers wordt gebillijkt. De Transvaalsche regeering en Volksraad hebben de proclamatie betref fende het gebied van Montsioa ingetrokken maar de Boeren blijven nog altoos in Be- chuanalaud, en dit kan niet worden toe gelaten. De regeering is besloten geene op lossing goed te keuren, waarbij niet onvoor waardelijk wordt erkend, dat er binnen het gebied van Montsioa geen vrijbuiters mogen blijven. Warren, die binnen veertien dagen derwaarts gaat, zal worden begeleid door eene voldoende strijdmacht om aan de be doelingen der regeering klem bij te zetten. De Standard verneemt uit Calcutta dat er te Ayrwa, bij gelegenheid van een Mo- hammedaansch feest, eene ernstige botsing heeft plaats gehad tusschen Mohammeda nen en Hindoes. De troepen herstelden de orde. Op een schrijven dd. 16 Oct. vac het Ned. Genootschap ter bevordering der Christelijke hei liging van den Zondag aan den Minister van Waterstaat enz., waarbij verzocht werd meerdere beperking van den dienst der posterijen op Zon dag, is onderstaand antwoord ingekomen van den Minister, dd. 24 Oct: „Naar aanleiding van zijn nevenvermeld schrij ven, heb ik de eer het Genootschap te kennen te geven, dat het voornemen bestaat om, waar dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, door beperking van het brievenvervoer en van de uren van openstelling der postkantoren, zoowel als door vermindering van het aantal bestellingen en buslichtingen op Zon-en feestdagen, den dienst der postambteuaren te verminderen, en dat bereids ten aanzien van vele postboden aan dat voornemen begiu van uitvoering is ge geven." Met wijziging van vroeger daaromtrent gegeven voorschriften, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat alleen aan voor eigen nummer of in vervanging van een broeder opgetreden lote- lingen, of wel aan zonder loting ingelijfdeu, toe stemming tot het aangaan van een huwelijk kan worden verleend tegen overlegging van een bewijs van onvermogen tot aanzuivering hunner schuld op kleeding- en reparatiefoDds. Milicien-plaatsvervangers of nummerverwisselaars met groot verlof, die in het 2e, 3e of 4e dienst jaar zijü, moeten dus in elk geval het bedrag van bedoelde schuld c. q. op hunne rekening storten, alvorens bedoeld bewijs van toestemming aan hen kan worden afgegeven. 's Gravenhage, 30 Oct. Uit eene sloot ach ter het Huis ten Bosch onder de gemeente Was senaar is gisteren het lijk opgevischt van de on geveer 60jarige juffrouw S., uit deze stad. Bakkeveen, 30 Oct. Onder deze gemeente is Maandag jl. een arbeider onder weg door den bliksem doodelijk getroffen. Hij laat eene hulp behoevende weduwe met vier kindereu na. Amsterdam, 30 Oct. Het Hof alhier veroor deelde gisteren den gewezen commissionnair in effecten Wijtman tot vijf jaren tuchthuisstraf, Kruiningen, 30 Oct. Gisteren-avond is de spoorwegwachter A. Nagelkerke door den trein overreden e i onmiddellijk gedood. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Amersfoort, 30 Oct. Een veldartillerist num- merverwisselaar alhier, H. J. Lups, heeft zich met een pistoolschot een viuger der linkerhand afgeschoten, ten einde voor den dienst te worden afgekeurd. Sittard, 30 Oct. De mazelen-epidemie is alhier zoodanig toegenomen, dat heden de openbare gemeenteschool voor onbepaalden tijd is gesloten. Gelukkig heeft de ziekte tot dusverre over 't al gemeen een goedaardig karakter. Zwolle, 30 Oct. Alhier is dezer dagen de smidsknecht G. Veddeler, een oppassend werkman, van een ladder gevallen, waardoor hij zoodanig aan het hoofd gewond werd, dat hij aan de ge volgen is overleden. Kiezers-opkomst. Te Brielle waren Dins- dag van de 161 kiezers 23 dood, ziek of afwezig; van de overige 138 kwarren er 137 op Te Doetinchem verschenen 172 aan de stembus; de overige 4 waren buiten de mogelijkheid. Het reusachtige gedenkteeken voor Washington, dat in de hoofdstad der Ver- eenigde Staten opgericht wordt, is een zuil, aan de buitenzijde van wit marmer, aan de binnen zijde van graniet. Het voetstuk is 17 voet hoog en heeft een omvang van 14672 vierk. voet, terwijl de zuil zelf 500 voet hoog wordt. Van binnen zullen ijzeren trappen naar den top leiden, en voorts is er een lift, waarmede nu nog de bouw materialen opgeheschen worden (tot een gewicht van 6000 kilo), maar die later bezoekers naar boven zal brengen. Het touw van dien hijsch- toestel is een ijzertouw van 11 duim middellijn: De verschillende vóór langen tijd geschonken herinneringsteekenen, worden van binnen ter ver siering aangebracht. Een gevangenbewaarder te A 1 - tona ontving dezer dagen uit Minnesota bericht, dat een daar overleden pachter hem bij uitersten wil een som van 1500 dollars vermaakt had, als blijk van erkentelijkheid voor de goede behan deling, welke hij gedurende zijn driejarige tucht huisstraf van dien opzichter ondervond. Te Duurswoude is door den blik- sem de woning van den schaapherder J. Wed- man afgebrand. Alleen het vee en eenig huisraad werd gered. De man en vrouw bekwamen beiden kwetsuren. Hun kind kwam het bloed mond en neus uit, mogelijk tengevolge van den sterken luchtdruk. De hond werd gedood. Op weinigen afstand vond men den daglooner J. Hoving, le venloos bij zijn kruiwagen liggen. Hij dioeg alle kenteekeuen van door den bliksem te zijn getroffen. Aan de Eransche grenzen in den omtrek van Toucoign heeft men -veer veel last van roovers. Dezer dagen deden tien mannen een aanval op het hen zeker bizonder aanlokkend gehucht Riequons Tout. Zij pluuderden er verschei dene huizen en mishandelden de bewoners. Ein delijk echter werden zij verjaagd door een paar herbergiers die hun, gewapend met een revolver en een ijzeren bout, wakker weerstand boden. Den verzamelaars vsn postzegels kunnen wij mededeeleu, dat eerstdaags een mon ster-postzegelalbum het licht zal zien, groot 60 vel druks en voorzien van duizenden gravures. Mejuffrouw Cornelia H. Mingelen, te 's-Hage, eene bekende specialiteit op dat gebied, zorgt voor de uitgave van dit werk, dat in 3 formaten en zeven verschillende edities verschijnt. De pracht editie is royaal quarto en op Hollandsch papier. Voor het gerechtshof' te Oxford stond eergisteren een 22-jarig jonkman, Rose ge naamd, terecht, die zijn vader doodgeschoten had, maar om zijn moeder het leven te redden. De oudereRose was in beschonken toestand met een mes in de hand op zijn vrouw aangevallen, en hij stond op het punt haar den hals af te snijden, toen de jongere Ros e op het hulpgeroep van zijne moeder en zuster de kamer kwam binnensnellen meteen revolver in de hand. Hij zag het gevaar waarin zijne moeder verkeerde; loste eerst een schot in de lucht om den woesteling te verschiikken, maar toen dit niet hielp schoot hij het wapen op zijn vader af en trof dezen doodelijk in het hoofd. De ge zworenen waren van oordeel, dat de beschuldigde in dit gevai niet als moordenaar beschouwd moet worden, en zij spraken hem vrij. Een geheel an dere vadermoordenaar is te Rousbrugghe, in West- Vlaanderen, gevat. Deze, een 33-jarig man, bracht zijn vader vijf messteken in het hoofd toe, omdat de man hem verweet dat hij niet werkte. Hij had pas kort geleden twee maanden gevangenisstraf ondergaan wegens mishandeling van zijn vader. Tegen den voorgangereeneraf gescheiden gemeente te Opladen, in Rijn-Prui sen, bakker van beroep, is een rechtsvervolging ingesteld, omdat hij, in zijn kring, het Avond maal bediend en doopsplechtigheden voltrokken heeft. Op aandringen van de vereeui- ging van geneeskundigen te Stockholm, hebben de hoofden van acht openbare scholen in de Zweed- sche hoofdstad een schrijven rondgezonden aan de ouders en voogden hunner leerlingen, waarin zij bekend maken, dat voor de scholieren het rooken in de schoollokalen alsmede op openbare wegen en plaatsen verboden is. Zij verzoeken daar in tevens de ouders om de scholen te steunen in hun strijd tegen het misbruik dat „zoowel op paedagogische, economische en zedelijke gronden, als met het oog op de gezondheid nadeelig is te achten" en oen kindereu ook in het ouderlijke huis het rooken te verbieden. De gemeenteraad van Madrid heelt een voorstel om doodenverbranding toe te laten, als de overledenen die bij uitersten wil ge- wenscht hadden, verworpen. De Duitschers zijn tegenwoordig in China, naar men aan de Köln. Ztg. schrijft zeer gezien, bij de vijandige stemming tegen Frankrijk. Men eert hen als overwinnaars der Eranschen, in den oorlog van 1870 en noemt hen de „zonen van het groote Deugdenrijk" een eernaam, bijna zoo weidsch klinkend als die van „zonen van het Hemelsche Rijk". Zoo wor den de Duitschers haast de „Chineezen van Eu ropa". Te N i e u w-B uinen is Zaterdag- ochtend de dienstmeid van F. de Graaf in het donker in de Wijk terecht gekomen en verdronken. Dr. Jager's wolkleeding heeft te Müuchen een voorstander gevonden in den schilder Dieffenbach,. Hij draagt een lang kleed van witte wol, wollen kousen en sandalen, en hij houdt voordrachten, waarin hij betoogt, dat de grond van alle ellende, ziekte, misdaad, armoede, ligt in de ontaarding van het menselielijk geslacht, er. dal alleen verbetering van den tegenwoordigen toestand te verwachten is van etn algeheele hei vorming der voeding, kleeding en woningen. Hij gebruikt sedert vier jaren niets anders dan plant aardig voedsel en kleedt zich niet anders dan in wol. Die grondbeginselen zet hij op een dui delijke en onderhoudende wijze uiteen, en zijn eerste voordracht, verleden Zondag, vond dan ook een talrijk en belangstellend gehoor. De politie der Beiersche hoofdstad is echter niet met Dief- fenbach's kleeding ingenomen. Hij werd dezer dagen wegens onvoegzaam gedrag tot een geld boete veroordeeld, omdat hij in zijn wollen kleed over straat ging. Te Alkmaar is in verzekerde be waring genomen M. van Westerop, koopman te Heiloo, die in de vorige week had bekend, dat hij in 4 jaren tijds aan zijn vroegeren meester, den Heer Schermerts, destijds ontvanger te Heiloo, meer dan ƒ1000 heeft ontstolen. i n s d a g-n acht is ingebroken in de R. K. kerk te Nieuwendam. De dief of dieven waren blijkbaar met de gesteldheid bekend, daar een trap die achter het gebouw in een steeg stond, gehaald is en achter tegen het gebouw is geplaatst Een ruit werd met zeep gesmeerd en uitgenomen, waardoor niets anders dan een jongen heeft kunnen binnendringen, die dus de deuren van binnen ontgrendeld heeft, zoodat een ander grooter persoon kon binnenkomen. De deuren stonden des morgeus allen wijd open. Alleen van een offerbus hebben zij zich meester kunnen maken, de sieraden waren allen goed weggeslotenzij hebben daar te vergeefs naar gezocht. De vuurtoren aan deningang der haven van New-York, die de „hellepoort" ge noemd wordt, is nu van electrisch licht volgens het stelsel van Brush voorzien. Er branden negen lampen, ieder van 6000 kaarsen lichtsterkte. Dit kustlicht wordt als het sterkste ter wereld beschouwd. In de spoorwegen der wereld steekt in het geheel, volgens een Engalsch blad, een kapitaal van 4.444.000.000 of 53.328 millioen gulden. Is de Midd. Ct. goed ingelicht, dan zou de uniform der telegram-bestellers, die eer lang zal worden ingevoerd, zijn: donker blauwe jas met schariakenroode uitmonstering.Zoo ongezien zouden we zeggen, dat dit niet mooi zal staan. Maar 't kan meevallen. Te Pernis wordt thans best run d- vlsesch verkocht voor 32Vs cent het half kilo. Eergistet e n-a vond heeft de co m- missionuair in effecten S. (firma S. Sc Co.) in den Haag, zich „verwijderd" met achterlating van een niet onbelangrijk passief, waaronder een belang rijke som aan dat huis nog jl. Vrijdag in deposito gegeven. Er is in Rusland een onwettige Vereeuiging ontdekt, die haar afdeeliugen had in vele groote steden des rijks er. zich belastte met de overbrenging van brieven tot verlaagde prijzen, door middel van reeds gebruikte en op nieuw in orde gebrachte postzegels. Aan de administratie is daardoor aan schade van l'/s millioen gulden toegebracht. De Ameriaansche majoor W. H. Kent heeft het plan gemaakt voor een— Ameri- kaansch-Aziatischen spoorweg! Deze zou van Alas ka naar den oever van de Behringstraat loopen door tunnels van 2500 M. lengte. Door een verdere doortrekking van Oostkaap naar Wladiwoski aau den Amur zou zelfs een rechtstreeksche spoorweg verbinding worden verkregen, die zich van Lissa bon tot Amerika's Oostkust uitstrekt. Men zou dau New- York per spoortrein uit Europa kunnen bereiken; wel is waar in nief minder dan drie weken tijds en met wie weet hoe groote kosten, maar de zeeziekte zou men dan toch ontgaan. Over de kosten van zijn plan laat zich majoor Kent niet uit. Dat is de verstandigste zijde van het project. De menschelijke begeerlijkheid is nooit te verzadigen, zij omvat alles; na veel be geert zij iets anders na dat andere begeert zij allesna alles is hare gierigheid nog niet voldaanzij zegt nooithet is ge noeg zij is als een onverzadiglijk dier. Hoeveel doornen omringen niet ééne roos! Dat is het trouwe beeld der vrereid- sche vermakeneen vluchtig genot sleept duizend bitterheden na zich. Het reinste genoegen is, alle genoegens te kunnen missen. Het zien van den prijs maakt de kamp vechters dapperdatzelfde moet bij ons de blik op den hemel doen immers daar wacht ons eene kroondie niet aan de luiaards wordt geschonkennoch voor geld is te koopen, maar verdiend moet worden. Even ijdel als algemeen is het stre ven, om aan de oogen der menschen te behagen. Men wil gezitn wordenmaar welk nut steekt daarin? Men doet zijn best, om te behagen; maar welke is de vrucht van zooveel moeite? Treurig lot der menschenAls vis- schen door lokaas, zoo worden zij door iets waarop zij verzot zijn, buit gemaakt, en terwijl zij grijpen naar een kortstondig ge not, worden zij zei ven gevangen met ver lies van vrijheid, vreugde en rust. Teleurstelling. Directeur. Als tuoueelspeler kan ik vau uwe diensten geen gebruik maken, als ge echter de betrekking van portier.Acteur. Daar zou ik momenteel ook mede gediend zijn. Directeur. wend u dan aan een andere schouw burg, waar men er een noodig heeft. Voorzorg. Decoratie-schilder. Verlangt mijn heer de öaron, dat ik dit vertrek in een leveu- digen toon schilder. Baron. Schilder het zonder tonen; ik houd mijn middagslaap in dit vertrek. Een jubilé. Huisknecht. Waarom versiert ge de keukendeur met guirlandes? Werkmeid. Me vrouw is naar het dienstboden-kantoor gegaan om eene nieuwe keukenmeid en als deze komt dan is zij de vijf en twintigste in dit jaar. Ondoordacht. A. Maar beste vriend, men ziet u nooit meer in de stad! Zijt ge een kluize naar geworden B. Geenszins, doch men vindt zoo zelden gezelscliap in de stad en daarom wacht ik steeds tot er veemarkt is, dan ontmoet ik al mijne collega's. Verdacht. A. Zijt ge van plan om op de veiling van den overleden wijnhandelaar Zuur- meijer wijn te koopen B. Dank je, die wijn komt mij zeer verdacht voor, nu ik vernomen heb dat hij verkocht zal worden door een auctionaris, die gewoonlijk kunstartikeieu veilt. Slim. Geneesheer. Ge moet een andere woning hureu. In dezen vochtigen kelder blijft gij en uwe gauscke familie altijd ziek. Patiënt. Maar dokter, ik heb slechts 500 gulden salaris. Genees heer. Nu, daar kunt ge al een goede woning voor bekomen. Een rein geweten. Nathan. Kinderen, ik sterf, ik laat je niemendal na, maar 't is eerlijk verdiend Haarlem, 31 Oct. Het was gisteren een feestavond voor de leden van de R. K. Leesvereeniging en hunne dames, want de Zeereerw. Hooggel. heer Dr. H. J. A. H. Schaep- man, de gevierde redenaar, was in dien kring aan 't woord en opende de reeks voordrachten, die gedurende het thana ingetreden seizoen zuilen worden gehouden. He heer C. J. Donnet, President der Leesvereeniging, opende ditmaal de bijeenkomst met een hartelijk welkom voor de aanwezigen, bracht hulde aan den heer T. Spree, die door verandering van woonplaats uit het bestuur der Leesvereeniging is getreden en stelde den heer J. J. Beijnes het nieuwe bestuurslid, aan de vergadering voor. Voorts gewaagde ZE. met een kort woord van den bloeienden toestand der Vereeniging (zij telt thans 340 leden) waar na ZE. aan den heer Schaepman op hoffelijke wijze het woord verleende. De warme verdediger onzer rechten deelde ons zijne indrukken mede, welke hij ontvangen had op eene reis uit ons vaderland, met drassigen bodem en vochtige lucht, naar het Oosten van Europa. Drie groote hoofdsteden zouden op die wijze worden behandeld: Constantinopel, Athene en Home. Spreker's mededeelingen namen een aanvang bij den tocht van Varna naar Constantinopel, de stad der zon, overdekt met goud, doch tevens de stads des doods, de stad der vuilheid bij uitnemendheid. Met de kracht der welsprekendheid wist de hoog be gaafde dichter zijne reis te ontvouwen en zijne indrukken getrouw weer te geven. Met ingebonden adem hing het talrijk auditorium aan zijne lippen en door humoristische invlechtsels werden de lachspieren vaak in werking ge bracht. Het schilderachtige der ligging van Constantinopel, de contrasten van den beslikten bodem, de muren, deze poëtische monumenten, welke de stad omgeven, de over- schoone Sofia—kerk, de Bazar, waar al de pracht dei* Oostersche nijverheid ten toon gespreid wordt, alles werd door de dichterlijke taal van den spreker, als ter aanschouwing tentoongesteld. Na eene pkilippica gericht te hebben tegen de souvereiniteit der honden van Byzantium en na het oezienswaardige dezer stad doorloopen, en het doode van den Islam met het levende in het heerlijke en verheffende van den christelijken Godsdienst vergeleken ts hebben, be handelde de hooggewaardeerde dichter Athene en Rome. Ook de indrukken in deze steden opgedaan bij ziju be zoek aan den acropolis en den aveopaag in Athene en aan het colosseum en andere merkwaardige plaatsen in Rome, gaf Dr Schaepman met de meeste getrouwheid weder. Vooral schitterde zijne genialiteit in de vertolking zijner- indrukken van de stad waar de Man troont met het witte kleed. Wij wagen het niet den indruk van het gesprokene te verzwakken, door, maar in de hoofdzaak te herhalen watdegeniale spreker ons van „de stad des levens" verhaalde. Wij willen volstaun met de mededeeling dat Dr. Schaepman, vooral in het tweede deel zijner heerlijke improvisatie, zijne hoorders boeide en begeesterde door ongekunstelde gemoedelijkheid, door de diepe overtuiging, welke hij wist te storten iu den geest en in het hart vau wie hem hoorde, door de rijke schakeering van gedachten en beelden, ge dost in de volle en ongezochte poëzie onzer onuitputtelijk rijke en mannelijk gespierde moedertaal. Met een daverend applaus gaf de vergadering hare in stemming te kennen in de woorden van hulde en dank, die door den President der Leesvereeniging tot den geniaUn redenaar met kracht en klem werden gesproken. De zitting van Raad dezer gemeente van gis teren was gewijd aan de behandeling der begroo ting voor 1885. In deze vergadering is voorlezing gedaan van een schrijven van den heer F. Bohn, waarbij bij be dankt als lid van den Raad, waartoe hij dezer dageu was benoemd, doch iu welk college hij nog geene zitting had genomen. Z. D. H. deBisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan van de H. Willibrordus-kerk te 's Gravenhage den Weleerw. heer G. H. E. Stoffels; tot Kapelaan van de H. Joseph-kerk te Delftshaven den Weleerw. heer G. E. G. M. Van Rijn, die Kapelaan was te Alfen; tot Kapelaan te Weesp den Weleerw. heer L. Stolk; tot Kapelaan te Voorschoten den Weleerw. heer C. L. A. Ddfgaauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2