NIEUWE PS No. 846. Donderdag 6 November 1884 9e Jaargang De Liefdezustersin Frankrijk. BUITENLAND. 30 Cents. Uit het leven van Lodewijk I van Beieren. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland i> Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1 - 1,50 0,06 Hl SI PRIJS DER ADVERTENTIÉN AGITE MA NOH AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUEEÏ. Het onzalige, alles verwoestende libera lisme is er in geslaagd, gesteund door de geheime genootschappen, in sommige Staten de inrichtingen te doen verdwijnen, waar vrome zielen, die naar hoogere volmaakt heid streven, dan de booze wereld haar kan aanbieden, zich kunueu afzonderen. Het geen in de zeventiende eeuw barbaarsche Zweden, Vorsten en woeste krijgshorden, die naar het geld en goed der kloosters hunkerden, volbrachten, dat heeft in onze dagen, in de zoo bij uitnemendheid be schaafde en van hooge ontwikkeling op- geveude« negentiende eeuw het liberalisme langs »legalen« weg bewerkstelligd. De cultuurstrijd in Duitschland hief de kloosters op. Frankrijk, het land, dat nog altijd meent aan de spitse der beschaving te staan, volgde dra het voorbeeld van Germanië. Al wat Kloosterling of Liefde zuster heette, werd ook in Gallië niet meer geduld. Het vaderland weigerde een schuil plaats aan de edelsteu zijuer dochteren en zonen. Doch zie, wat gebeurt er in dat land der beschaving bij uitnemendheid Nauwe lijks is de Engel des verderfs gekomen, nauwelijks heeft de vreeselijke cholera haren intocht gehouden of de Staats- en Gemeen tebesturen in Frankrijk zagen zich genood zaakt de Liefdezusters, die men eenige jaren geleden op zoo lompe en ruwe wijze uit de hospitalen had verdreven, naar de plaatsen des verderfs te roepen, ten einde te voor komen dat zij, die door de vreeselijke epi demie werden aangetast, niet zonder ver pleging zouden sterven, want de bezoldigde ziekenverplegers en verpleegsters vervulden hun plicht niet, zij namen de vlucht, om hun eigen leven in veiligheid te brengen. Eu wat deden de Liefdezusters, die Engelen van liefdadigheid? Zonder te deuken aan het geleden onrecht, keerden zij terug, als steeds bereid, ook het kostbaarste wat de mensch op aarde bezit: leven en bloed, op te offeren juist voor hen, die haar op zoo gewelddadige wijze hadden vervolgd. Aangaande den terugkeer der Filles de la charité in het groote Pharo-hospitaal te Marseille, werd uit die zwaar geteisterde stad het volgende aan een ultra-liberaal dagblad geschrevenAangezien de wereld lijke ziekenverplegers zich door het over matig gebruik van alcohol tegen de epide mie trachtten te beveiligen, en wel op zulk eene wijze, dat zij voor den verplegings dienst ongeschikt waren, wendde het Ge meentebestuur zich tot de Liefdezusters, die in bijna elk voornaam huis te vinden zijn, FEUILLETON. In eene levensschets van den Beierschen Koning Lodewijk I, die Ludwig Walesrode in de Frankf. Zeit. geeft, brengt hij een aardig voorval in herinnering dat HeinrichVon Maltzahn in zijne mémoires verteld heeft. Onder de regeering' van Koning Max had de Beiersche volksvertegenwoordiging voor eene we tenschappelijke expeditie naar Zuid-Amerika onder leiding van twee bekende botanisten, de professoren Spix en Martius, een subsidie van 100,000 thaler toegestaan. Toen Lodewijk in 1825 aan de regeering kwam, meende deze vorst, die niet bizonder op natuur historische verzamelingen gesteld was, op het vernemen dat nog slechts twintigduizend thalers besteed waren, dat de overschietende tachtig duizend veel nuttiger ten bate der kunst konden worden aangewend. Een proces was er het gevolg en verzocht haar bij de verpleging der zieken de behulpzame hand te bieden. »Wij zullen komen,antwoordden de Lief dezusters, echter onder drie voorwaarden ten eerste, dat het hospitaal door een Priester worde gewijd; ten tweede, dat in elke ziekenzaal een kruisbeeld worde ge plaatst; ten derde, dat er een biechtvader voor de stervenden in het hospitaal worde gehuisvest. Al deze voorwaarden werden stiptelijk vervuld en de Liefdezusters gingen aan haren neilvollen arbeid. Zooals meu weet is de eerwaarde Overste der teruggekeerde Liefdezusters, de révérende mere Macedonië, benevens een aantal heldhaftige christelijke maagden, een offer van hare werkdadigheid geworden. Het is trouwens bekend dat de Liefdezusters, in tijden van epidemieën, den dood steeds op de meest onverschrokken wijze in 't aangezicht hebben gezien. Wij herinneren ons nog een feit uit het jongst verleden. Toen in 't vorig jaar, in 't begin van Juni te St. Louis in Amerika de pokken zoo sterk heersekten, dat er een groot hospitaal voor lijders aan die vreeselijke ziekte moest worden opgericht, en er van wege het Gemeentebestuur eene oproeping gedaan werd voor ziekenverplegers, waren de Liefdezusters de eenigen, die zich kwamen aanmelden. De verdiensten, welke de orde der Filles de la Charité verworven heeft, zijn onbe schrijflijk, zij staan opgeteekend in het boek des levens. In Frankrijk alleen waai de epidemiën van het ougeloof en zede loosheid zoo welig tieren, hebben de Lief dezusters, sinds de vestiging der orde een overgroot aantal zieken en kinderen ver pleegd. Eu wie telt de duizenden ongeluk- kigen op de woeste slagvelden, aan wie in hun onuitsprekelijk lijden deze Engelen der barmhartigheid, troost, lafeuis en le niging hebben geschonken! In alle epide mieën waren heb de Liefdezusters, die met eene verbazing wekkende zielskracht haar heilig werk volbrachten. Zulke planten worteleu niet in wereld lijken bodem. En toch heeft men zich niet geschaamd, ook zulke weerlooze vrouwen te vervolgen, te mishandelen, haar uit de plaatsen harer Godgewijde werkdadigheid te verjagen. Obeschaving en ontwikke ling der negentiende eeuw, waartoe zijt gij gekomen! Voltaire, van wien de beroemde Graaf Joseph de Maistre zegt, dat de ge dachte aan dien man hem ouverdragelijk is, dat door dien man der Fransche natie onnoembaar onheil is wedervaren, dat hij gelijk is aan het insect, den vijand der tuinen, 't welk juist aan de worteleu dei- kostbaarste planten knaagt, deze Voltaire van, dat Z. M. verloor, die daarop aan zijne verbolgenheid op de volgende origineele, boos aardige wijze tegenover de beide ongelukkige geleerden lucht gaf. Korten tijd na zijn terugkeer van een tweede Zuid-Amerikaansche expeditie kwam professor Spix den Koning op straat tegenhij bleef staan en groette Zijne Majesteit op eerbiedige wijze. Ha, goeden morgen, mijn waarde Martius zeide de Vorst, hem vertrouwelijk op den schouder kloppende, //hoe staat het met het leven? Ik heb je in langen tijd niet gezien. Hoe maakt je collega Spix het? Dat is een domme kerel met zijn vervloekt hooi!" de Koning bedoelde daarmede de door de geleerden verzamelde en gedroogde Zuid-Afrikaansche flora «dat grapje kost me tachtig duizend blanke thalers." Uwe Majesteit, antwoordde Spix, die zeer ontsteld was, ik ben Spix. Zool ben je Spix? Ook al goed! goeden morgen Een paar dagen later kwam de Koning pro fessor Martius tegen. zelfs, heeft eenmaal de volgeude uitspraak gedaan: »Er is wellicht niets schooner, niet grootscher, niets verhevener op aarde, dan wanneer het zwakke geslacht zijne schoonheid, zijne jeugd en hooge geboorte opoffert, om in de hospitalen de mensche- lijke ellende te verplegen, wier aanblik zoo verootmoedigend is voor de menschelijke trotschheid en zoo verschrikkelijk voor het teedere gevoel. De volkeren, die zich van de Katholieke gemeenschap hebbeu ge scheiden, beproefden te vergeefs deze ver heven deugd na te volgen.En Napoleon I kou niet nalaten aan de orde der Lief dezusters het volgende getuigenis te geven Ziedaar eene edele stichting; spreek mij van zulke offers, maar niet van uwe men- scheuvrienden, die veel bazelen doch niets uitrichten.En de Liefdezusters, zijschep pen dien heldenmoed, deze grenzeulooze, alles omvattende naastenliefde uit den zoo zeer vervolgden, dikwerf als staatsgevaar lijk uitgekreten Katholieken Godsdienst. Gelukkig is het voor ons Katholieken, troostrijk en bemoedigend, ook uit de hier aangehaalde feiten opnieuw te kunnen waarnemen, dat juist door de vervolging der Kerk, de liefde voor God en de men- scben nog steeds en in hooge mate blijft toenemen. Die zalige vertroosting kan ons, den Hemel zij dank, door de kerkvervolgers niet worden ontnomen. De geheele uitslag der verkiezingen in Duitschland is nu officieel bekend. Volgens de officiëele partijsplitsiug zijn gekozen: 69 conservatieven, 95 leden vau het centrum, 24 van de Rijkspartij, 35 nationaallibera- len, 31 vrijzinnigen, 9 socialisten, 16 Po len, 2 van de Volkspartij, 14 Eizassers, 5 Welfen. Er moeten 97 herstemmingen plaats hebben. De herstemmingen voor den Rijksdag zullen te Berlijn den 14en November e. k. gehouden worden. a Het in sommige bladen opgenomen be richt, dat er te Berlijn een wetsontwerp wordt gereed gemaakt tot verhoogiug van invoerrecht op granen, is, gelijk van zeer goed ingelichte zijde wordt verzekerd, te eenenmale uit de lucht gegrepen. De oroote toevloed van vreemde werk- o lieden in Duitschland begiut de bezorgheid der autoriteiten te wekken. Zelfs uit Italië, Spanje en Frankrijk komen arbeiders der waarts. Er zijn thans maatregelen genomen om doeltreffende gegevens, nopens het ge vreesde verschijnsel, te verzamelen. Wat te gen het betreurde feit practisch gedaan zal Goeden morgen, mijn beste Spix riep de Koning, ik ben blijde dat ik je eens ontmoet, ik heb je in geen eeuwigheid gezien. Hoe gaat het en hoe maakt je collega Martius het? Het domme hooi van dien veut kost mij een stapel geldtachtig duizend thalers. Uwe Majesteit, stotterde Martius, ik ben Martius. Kom, dat is niet mogelijk. Ben je heusch Martius? Nu dat doet er niemendal toe, ik wensch je een aangeuamen middag. Op deze wijze ging de Koning geruimeu tijd voort met de geleerden telkens met elkander te verwisselen, die zooveel mogelijk trachtten om den Koning te ontloopeu, 't geen echter niet zeer gemakkelijk ging, daar Z. M., die een scherp gezicht had, dagelijks langs de straten wan delde. Professor Spix, die reeds sukkelend uit Zuid- Amerika was teruggekeerd, stierf in 1826 te München en werd met alle eerbewijzen, die men den beroemden ontdekker schuldig was, graf waarts geleid. Op den dag na het begraven kwam kunueu worden,daarover lateu de bericht gevers, die het aangekondigde optreden der Regeering in deze zaak vermelden, zich volstrekt niet uit. Er hebben weer tien sterfgevallen te n gevolge der cholera te Nantes plaats ge had. Zij kwamen voor in de werklieden- wijk. In de audere wijken is de ziekte niet waargenomen, evenmin als in de hospitalen. In het Hoogerhuis heeft lord Gran ville verklaard dat het bericht, volgens hetwelk de Khedive aan de Koningin en den Prins van Wales den val van Khartoem heeft getelegrapheerd, te eenenmale on waar is. Volgens berichten uit Kaapstad zullen de heeren Upingtou, eerste Minister, eu Sprigg, Minister van financiën, onmiddellijk naar Bechuanaland op reis gaan, om te beproeven,door eene vredelievende schikking den oorlog te voorkomen. De Standard meldt, dat er ernstige on lusten zijn uitgebrokeu onder de koelies te Trinidad. Velen werden er gedood vóór het oproer gedempt was. De kolonel der genie Scott Moncrieff heeft zijn inzichten over het belangrijke draiueerings-vraagstuk voor Egypte bloot gelegd. Hij beveelt aan, een crediet toe te staan van 1,163,000, verdeeld over vijf jaren, dat zal echter slechts een begin zijn; want een radicale bevloeiing van Egypte's bodem zal in de toekomst nog driemaal zoo veel moeten kosten. Maar dat kan van later zorg ziju. Deze deskundige meent, dat zelfs bij lagen waterstand een voldoende hoeveelheid water voorhauden is om een nieuwe uitgestrektheid van 400,000 bunders land in cultuur te bren gen. Voor de uitvoering van zijn plannen wordt de aanstelling van nog vier Indische technische ambtenaren gevorderd. Uit Alexandrië wordt aan I he limes geschreven, dat eenige hooggeplaatste amb tenaren iu Egypte een komplot gesmeed hebben om de talrijke iu de gevangenissen zich bevindeude misdadigers te lateu ont snappen. Deze ambtenaren hoopten hiervan partij te trekken om den terugkeer tot het oud gevangenstelsel te vragen. De te Rome verschijnende Propagande verneemt, dat iu de provincie Kanton een groot aantal kapellen verwoest of geplun derd zijn; meer dan 200 aan Christenen toebehoorende huizen zijn verbrand; vrou wen zijn beleedigd, mannen gemarteld en verbannen, ondat zij weigerden aan de af goden te offeren. Twee Bisschoppen, 80 Mis sionarissen en 709 Christenen, van Kan ton komende, zijn naar Honkong gevlucht. De Ouderkoning van Kanton is den Chris tenen vijandig. Koning Lodewijk den ongelukkige professor Mar tius weder op straat tegen. Goeden morgen, mijn beste Spixriep de Vorst, daar is me nu je collega, die arme Mar tius, ook dood, lie? 't Is jammer, maar hij was toch een domme kerel met zijn beroerde hooi. Het kostte mij tachtig duizend gulden, 't schreidt ten hemel. Pardon, Majesteit, antwoordde de aange sprokene, ik ben Martius en naar Uwe Majes teit ziet, ben ik nog in leven; daarentegen is mijn collega Spix, helaas, tengevolge zijner ern stige ziekte gisteren bezweken. Zoo wel wat kan een mensch zich toch vergissen! Dus is Spix gestorven en jij bent Martius? Nu dat is des te beter voor je, dan leef je dus ten minste nog! Goeden morgen! De vermakelijke geschiedenis teekent geheel den zonderlingen Vorst, die, toen hij afstand van den troon deed, zich de uitdrukking llet ontvallen: „de duivel mag voor mijn part voort aan Koning van Beieren zijn!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1