BINNENLAND. Uit Czernowitz wordt aan Weener bladen getelegrapbeerd, dat bet wapenschild en de ruiten, van het Russisch Consulaat door onbekend gebleven personen gebroken zijn. De aldaar verschijnende Gazeta Pols ka schrijft aan dezen aanslag een politie ke beteekenis toe en gelooft, dat dit het werk is van vreemde oproerstokers; ditzelfde blad veronderstelt ook een verband tusschen de ze feiten en de gedrukte dreigbrieven, die dezer dagen aan de hooggeplaatste amb tenaren der stad gezonden zijn. De Keizerin van China heeft ver klaard de helft barer kostbare collectie ju- weelen te zullen geven voor het fonds tot verdediging, voor het geval de Franschen een inval zouden doen. Aan de Times wordt uit Sydney ge meld, dat het Parlement van Nieuw-Zuid- Wales de federatie- en annexatie-plannen, waartoe op eene bijeenkomst van ai de Au stralische koloniën verleden jaar voorloo- pig besloten was, heeft verworpen. Men zal zich herinneren, dat op die bijeenkomst besloten was, hare besluiten aan de goed keuring der Parlementen te onderwerpen. Het staat nu te bezien, of zonder toetre ding van N.-Z.- Wales er iets van die plannen komen zal. GEMENGDE BERICHTEN. De uitkomst der verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer is, dat er in elf dist rikten lier- stemmingen noodig zijn. In Aimeloo, in Delft, in Middelburg, in Zevenbergen, in Zutfen, in Arnhem, in Utrecht, in Haarlem, in Alkmaar, in Brielle en in den Haag. Tot nu toe ziju er gekozen 17 Katholieken, terwijl er in Aimeloo, in Delft, Alkmaar en Zeven bergen een Katholiek in herstemming komt. Te Zevenbergen met een anti-revolutionuair. Achttien anti-revolutionnairen werden gekozen, terwijl er in Delft, in Arnhem, in Zutfen, in Utrecht, in Middelburg en in Zevenbergen een anti-revolutionnair in herstemming komt. In Ze venbergen met een Katholiek. De conservatieven behielden slechts een zetel in den Haag, doch staan voor twee herstem mingen in Aimeloo en in den Haag, beide tegen liberalen. Yan Katholieken en anti-revolutionnairen hangt het af den conservatieven hun drie zetels te doen behouden. Dat kunnen zij en wij hopen dat zij het zullen doen. Behouden de conservatieven hunne zetels voor den Haag en Aimeloo, dan bereikt de rechterzijde het cijfer 38. Komt er nu in deze dagen tusschen de stem ming en de herstemming overleg tusschen de Katholieken en anti-revolutionnairen, dan ver dwijnt de meerderheid der liberale partij in de Kamer. Want dan kan en moet in Arnhem en Zutfen en Middelburg in elk district nog één zetel veroverd worden, dan komt er voor Ai meloo één Katholiek afgevaardigde en voor Delft één Katholiek en één anti-revolutionnair afgevaar digde, wat 44 zetels geeft voor de rechterzijde tegen 42 voor de liberalen. Nu laten wij ééne goede kans buiten berekening; want ook Utrecht kan gewonnen worden. De herstemmingen er buiten gelaten, zijn er nu 37 liberalen gekozen, tegen 36 anti-liberalen. De liberalen hebben uitgebracht 40,857, de anti-liberalen 47,586 stemmen. Arnhem, 4 Nov. De justitie alhier heeft zich gisteren begeven naar de gemeente Bergh, om een onderzoek te doen naar de oorzaak van den dood van een kleinen jongen, die volgens gerucht, ernstig mishandeld zou zijn door zijn stiefvader. Schoten, 4 Nov. De heer H. A. Pielage, hoofd van de gemeenteschool alhier, vierde Zaterdag 11. den dag van zijne 25 jarige dienstvervulling. Bur gemeester en wethouders begaven zich naar den geachten jubilaris die, bij monde van den burge meester, den heer J. Arnoldy, met dezen dag werd gelukgewenscht. Als blijk van hooge tevredenheid ontving de heer Pielage een door den Gemeente raad toegelegde gratificatie. De ingezetenen deden van hunne belangstel ling blijken door het uitsteken van de vader- landsche vlag. Bosko.op, 4 Nov. Uit deze gemeente zijn met het in zee verbrande stoomschip Maasdam verzon den 25 kisten boomen en planten, waarvan er voor de tentoonstelling te New-Orleans bestemd waren. Drunen, 4 Nov. Eergisteren vierde de Zeereerw. heer J. Van Ilijckevorsel, Pastoor alhier, zijn 40- jarig Priesterschap, waarvan hij 19 jaren als Herder dezer gemeente werkzaam is. Tallooze bewijzen van toegenegenheid en belangstelling werden den algemeen geliefden jubilaris bewezen. Hilversum, 4 Nov. Een geacht inwoner dezer gemeente werd Zaterdag-morgen onder de gods dienstoefening in de R. K. kerk plotseling door eene beroerte getroffen. Hij was bijna oogenblik- kejijk een lijk. Amsterdam, 4 Nov. Tot dusver zijn reeds ougeveer 150 ontwerpen, waarnndtr twee uit Ame rika, ingekomen op de prijsyraag voor een nieuwe Beurs alhier. Utrecht, 4 Nov. De heer Mr. J. A. Frui^ hoogleeraar bij de fa'culteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit alhier, is gisteren overleden- Omtrent de vlucht van den effec- tenhandelaar en kassier S. in Den Haag zijn allerlei overdreven geruchten in om'oop. Toch is de zaak reeds erg genoeg en zijn er genoeg, voornamelijk kleine burgers, die aan den defaillant te kort komen. Het totale bedrag van het deficit kan gerust op tachtig duizend gulden geschat worden. Ons is o. a. bekend, dat ten burgerman, een spaarduitje wilde beleggen, dit bij S. deponeerde om er een /,pampiertje" voor te koopen. Een paar dagen later zou dit papiertje disponibel zijn, maar ziet, toen de rechthebbende zich op het kantoor ver voegde, ontving hij de mededeeling dat „meneer" zich des ochtends „verwijderd" had, zelfs den lessenaar van den klerk had opengebroken en het daarin aanwezige geld had medegenomen. Een ander ingezetene moest op den dag dat S. zoek was een bedrag van ƒ12,000 van hem ontvangen, doch moest zich tevreden stellen met het bericht, dat de patroon was afgereisd zouder ziju adres achter te laten. De correspondent der Nederl. Ver- eeniging tot bevordering der Zondagsrust heeft het volgende voorstel ingediend, dat op de ver gadering van genoemde vereer.iging 14 Nov. a. s. zal worden behandeld. /,De Algem. Vergad. bevele aan de leden der Vereeniging het gebruik aan van etiquetten 7 I i j j i Op den Zondag staand model, 1 wordt geene Zaterdags ot bezorging verlangd, brieven of pak- 1 van nevens- indien zij des des Zondags jes mochten verzenden, die geen bizonderen spoed vereischen." Het stoomschip Rhein arriveerde 31 Oct. te New-York met de passagiers en equi page van het verbrande stoomschip Maasdam (reeds vermeld). De gezagvoerder van de Maasdam rapporteert dat het stoomschip in brand geraakte doordat een matroos naar het lek in een petro- leumketel zocht, waartoe hij eene ontstoken lamp bij den ketel plaatste, tengevolge waarvan eene ontploffing plaats vond en het stoomschip ia brand geraakte. Alles werd vruchteloos in het werk ge steld om den brand te blusschen. De booten wer den te 4 uur in den achtermiddag over boord gezet, waarin zich de passagiers en equipage be gaven. Zij bleven bij het brandende schip tot 9 uur des avonds van den 24sten October, toen zij door het stoomschip Rhein opgemerkt en aan boord werden genomen. Niemand heeft eenig letsel bekomen, doch van hunne kleederen kon niets worden geborgen. Het bestuur van het Panopticum te Amsterdam zal tegen het voorjaar eene eigen aardige tentoonstelling van Nederlandsche kleeder drachten geven in een als park aangelegd gedeelte van het gebouw met heusche, levende menschen, die de schilderachtige kleedijen dragen. In de apothekers wereld is het denkbeeld in overweging en bespreking om, ter voorkoming van gevaarlijke vergissingen, in- en uitwendige middelen af te leveren in flesschen die niet alleen op het gezicht goed te onderkennen zijn, maar ook door verschil van vorm zelfs in het duister van elkaar zijn te onderscheiden, bv. rond voor inwendige en driekantig voor uitwen dige medicijnen. De grootste afstand, waarop in Groot-Brittannië de telephoon zeer duidelijk werkt is 50 Engelsche mijlen, d. w. z. tusschen Edin- burg en Glasgow; maar verschillende malen zijn reeds gesprekken gevoerd tusschen Greenock en Edinburg via Glasgow, een afstand van acht en zeventig Engelsche mijlen. Een gemoedelijk burgemeester. In den Ge meenteraad van Utrecht is eergisteren de begrooting vastgesteld.Het eindcijfer bedraagt f 1 286 697, na dat de post voor onvoorziene uitgaven tengevolge van eenige wijzigingen op f 26 698 98 gebracht was. Er waren 20 stemmen voor, 5 tegen. Van de behandeling is weinig meer te zeggen. Het gewichtigste moment was toen het paardenspel van Pinder met muziek voorbijtrok. Toen toch schorste de Burgemeester de beraadslagingen om den leden gelegenheid te geven, een kijkje te nemen Te Gratz, de hoofdstad van Stier- marken, is uit een magazijn van dynamiet 45 pond van die ontplofbare stof gestolen. De dief stal heeft natuurlijk groote ongerustheid verwekt. Een natuurkundige, Ed. v. Preu- denreich, van Bern, houdt zich sedert lang met het onderzoek der Zwitsersche lucht bezig. Hij heeft thans bewezen, dat in het hooggebergte de lucht vrij is van microben, welke zoo ontzettend talrijk in lager gelegen streken voorkomen. In 2700 liter lucht, op eene hoogte van 2000 tot 4000 meter geschept waren geene bacteriën aan wezig; op den Aletsch-gletscher, hoog 2900 meter, slechts twee bacteriën en twee vuilniskiemen. Daarentegen bevonden zich in de stad Bern op eiken kubieken meter lucht duizenden microben. Evenals de Alpenlucht is ook de lucht in volle zee bijna geheel vrij van microben, dat is door de onderzoekingen van dr. Miquel bewezen. Naar men ons mededeelt, heeft zich te Amsterdam de eerste Votapük-club ge vormd onder den naam vanMenade bal, Puki bal. (Eén menschdom, éen taal.) Voorzitter is de Heer M. G. Barentz, secretaris de HeerS. Be- linfante. De Parijsche bakkers hebben in een zeer woelige vergadering, met 1149 tegen 150 stemmen, geweigerd den prijs van het brood met 5 centimes per kilogr. te verlagen, ingevo lg een voorstel bun door de Rageering en het ge meentebestuur, onder bedreiging met de weder invoering van officiëele broodprijzen, gedaan. De bakkers waren zeer opgewonden. Zij dreigden het brood minder goed te maken, het loon der knechts te verlagen, den arbeiders geen crediet meer te geven, enz. De stad Parijs is nu voornemens, ge meentelijke bakkerijen op te richten. Elders, te Angoulème o. a. nam men een welgeslaagde proef met coöperatieve bakkerijen. Het groote publiek is tegen de bakkers. Alleen de meelhandelaars trekken hun partij. Droegen de Egyptenaar® brillen? Deze quaestie is opgelost door den regisseur van den schouwburg te Stuttgart, waar in de opvoe ring van Aïda een der bazuinblazers een fon kelnieuwe bril draagt. De Egyptologen Lepsius, Brugsch-bey en George Ebers kunnen zich met deze opvatting van den regisseur uit Stuttgart niet vereenigen. Een bedelares uit Tiel, die 's we- kelijks Maas en Waal en een gedeelte van Noord- Brabant afloopt, wisselde eenigen dagen geleden haar opgehaalde centen bij een herbergier te Ooyen. Het bleek hierbij dat zij die week, behalve oude kleeren, boterhammen enz. ruim f 30 aan centen had opgehaald, en tevens dat een of ander haar bij vergissing inplaats van een cent een gouden tientje had gegeven. Toen de herbergierster dit ontdekte en er haar opmerkzaam op maakte, ver klaarde de vrouw dat zij 't voor een nieuwen cent had aangezien. Een der stembriefjes, te Goes uit de bus gekomen, bevatte, behalve de namen van twee candidaten, een bijschrift in Volapiik. Geen der leden van het stembureau wist het echter te ontcijferen. Klassieke woordafleidingInde Dresd. Nachr. wordt beweerd dat het woord //brief" van Noach afkomstig is. Toen de duif met den olijftak in den bek terugkeerde, „berief" Noaeh zich in zijn dankoffer, op dezen olijftak: van daar de naam /,Brief"! De fraaie afleiding herinnert aan het Grieksche woord voor ons vos: „alopex", dat in den loop der tijden allengs veranderd zou ziju in lopex, opex, pex, pox, vos! Een jonge tijgeris ontsnapt uit een menagerie, trekkende van Salisbury naar Marl borough. Het laatst zag men het dier in woeste vaart de Salisbury-vlakte oversteken, maar ver nam sedert niets meer van hem. Er is een be looning uitgeloofd voor het vangen van het dier. Een Italiaansch officier, luit. Lu- dovici, die een ander officier een slag in het aan gezicht gegeven en hem daarna in een tweege vecht gedood had, stond dezer dagen voor een krijgsraad terecht, die hem na langdurige beraad slaging tot niet meer dan twee jaren gevangenis straf veroordeelde. Hij is teu slotte alleen gestraft wegens deD oorveeg, want ofschoon de Italiaansche wet het tweegevecht als een misdaad beschouwt, achtten de rechters zich toch niet bevoegd hem deswesre te straffen, omdat de bepalingen van het Italiaansche leger ieder soldaat verplichten een uitdaging aan te nemen, op straffe van wegjaging. Een zonderlinge tegenstrijdigheid. In het Startheater te Glasgow ontstond Zaterdag-avond eene ernstige paniek op het geroep van brand. Er werden in het gedrang 16 personen gedood en 12 gekwetst. Hoe men f 657,000 in een jaar verdienen kan. Gaat met een kapitaal van ƒ28,200 naar Frankfort a/M. en wisselt daarvoor in 3000 Louis d'or a 9.40. Met deze 3000 Louis d'or op zak reist men naar Homburg, gaat naar de groene tafel en wisselt daar de Louis d'or weder uit. Aangezien de bank aldaar 10 voor iedere Louis d'or geeft, zoo krijgt men voor de 3000 goudstukken ƒ30,000, zoo dat men een wiust overhoudt van f 1800. Dit dagelijks herhalende verdient men in één jaar tijds het niet onaardig sommetje van j 656,000. Men verzekert ons dat de twee portretten, geschilderd door Rembrandt, en behoo- rende tot de nalatenschap van jhr. Van Beresteyn te Vucht, door de erfgenamen voor fr. 200,000 zijn verkocht aan den heer Rothschild te Parijs. Op den spoorweg tusschen Mo s- kau en Raisan, bij het station Tichourowo, heeft een botsing plaats gehad tusschen twee goederen treinen, op een van welke zich 30 niet betalende passagiers bevonden. Een vrouw werd gedood, drie mannen werden zwaar gewond en al de an deren bekwamen meer of minder ernstige kneu zingen. In het verslag der Nederlandsche posterijen over 1883 staan de wegens gebrek kige adresseering onbestelbare brieven en brief kaarten aangegeven tot een totaal van 32,926; een cijfer zekerlijk in staat veler verbazing te wekken. Een gruwel ij ke misdaad schijnt niet lang geleden te Londen gepleegd te zijn. In verschillende straten van het Westeud zijn onlangs door dienstdoende politieagenten en andere per sonen sterk in ontbinding verkeereude deelen van het lijk eener vrouw, in pakpapier gewikkeld; ge vonden geworden. De overblijfselen bestaan uit den schedel eener vrouw in den ouderdom van 25 tot 40 jaar, een arm en een deel van een been. De arm is 2 duim boven het handgewricht in zwarte en helroode kleur getatoueerd, een om standigheid, die de politie wellicht op het spoor van de misdaad zal leiden. Een der oudste en voornaamste Barounentitels van Duitsehland (van den zooge- naamden „oorspronkelijkeu adel") wordt in een advertentie vau het Berl.-Tagebl. te koop aan geboden. Vereischten om in onderhandeling te treden ziju: onbesproken verleden, achtenswaar dige familie en last not least) aanzienlijk ver mogen. Een zonderlinge tooneelvertoo- niug krijgt men tegenwoordig te zien in den Chineeschen schouwburg te San Francisco. In een daar opgevoerd stuk, dat over de Fransch-Chi neesche vijandelijkheden handelt, wordt eenFransch zouaaf op het tooneel gesleept, gedeeltelijk ont kleed en met bamboestokken duchtig afgeranseld. De Chineesche auteur, die deze weinig benijdens waardige rol om den anderen avond verruit, krijgt daarom een extra-belooning van 5 per avond en de toeschouwers hebben veel schik in de ver tooning. Een Fransch publiek was daartoe ook in staat. Men deelt ons mede, dat verleden Zaterdag, 1 Nov.de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij in handen van de hh. Broekman eu Houders te Amst., is overgegaan voor een b drag dat, na voorziening in de schul den der maatschappij, circa 5 pCt. voor de aan- deelen overlaat. De directeur en het overige per soneel zouden voorloopig in functie blijven. Een meisje te Stratum, dienstbaar te Antwerpen, zond voor ruim drie weken aan hare betrekkingen een koffer, inhoudende al hare kleeren. Hierbij volgde een bericht dat ze nog een som gelds van fr. 500, hare spaarpenningen, van de bank had te halen, waarna zij onmiddellijk naar Stratum zou terugkeeren. Ondanks alle nasporingen, heeft men sedert dien tijd niets meer vau haar vernomen. Waar plagen de menschen hun brein al niet mee Een uitvinder te New-York heeft een vischhengel geconstrueerd, die automa tisch het getal en de grootte van de daarmee gevangen visschen opteekentl! Het volgende is een kolossaal sterk stuk, door "den dessareporter" aan de Ma- taram bericht. Een meisje van omstreeks 9 of 10 jaar oud, bezig zijnde op de sawah nabij de dessa Pengasih, sajoeran-bladeren te zoeken, werd aldaar door een groote slang aangevallen en ingeslikt. Reeds was het lichaam van het meisje tot aan de borst in den muil van het ondier verdwenen, toen eenige dessabewoners dit bemerkten. Naar huis gaaude om wapens te halen, ten einde het beest te dooden, zochten zij terugkomende te ver geefs naar de slang. Der politie werd het gebeurde gerapporteerd, die onmiddellijk aan haar onder- hoorigen den last gaf het dier op te zoeken en onschadelijk te maken. Nadere bizonderheden waren genoemden reporter onbekend. De hoofdonder w ij zer te Surhuis- terveensche-heide heeft tegenwoordig 2 leerlingen op ziju avondschool, nlzijn beide zoentjes. Er heerscht te Ou d-B eierlaud con- currentie onder onder de slagers, waarvan het publick profiteert; gisteren liet een der slagers bij bekkenslag bekend maken, dat hij het rundvleesch verkoopt voor 42'/s cent per half kilo, zouder been. Dure slakken. De Marseiller Messa- gerieboot Salazie heeft onlangs 20 000 levende slakken meegeuomen, die voor een restaurant te Noumea (Nieuw-Caledonië) bestemd zijn, waar zij voor 25 centimes het stuk verkocht worden. De sn ij den de winden, de hevige vorst en de orkanen, die de Almanak Mathieu de la Dróme dezer dagen voor het begiu vau November voorspelde, komen merkwaardig fali— kant uit. Het belang der inschr ij vingen voor de Transvaal-spoorwegleening is nog niet bekend. Men wil weten, dat de termijn van in schrijving opnieuw zal worden verlengd, en wel tot 10 dezer. Eene portefeuille met ongeveer ƒ2600 geldswaarde, welke Vrijdag jl. iu het Amstelhotel te Amsterdam door den Russischen Generaal Petera werd verloren, is hem gisteren met den onaaugeroerden inhoud door eene be hoeftige vrouw teruggebracht, waarvoor de eige naar haar beloonde met een geschenk van 250. Uit Sunderland wordt aan de Daily News gemeld dat de scheepswerven aan de Wear, de Tyne en de Tees volslagen werke loos zijn, zoodat er meer dan 11,000 mannen zonder werk loopeu. Nog nooit heerschte er te Sunderland zulk eene kwijning. En het ergste is, dat men eerst tegeu het aanslaande voorjaar, of misschien eerst tegen het voorjaar vau 1886, daarin verbetering voorziet. De Prins van Wales kocht o u- langs een 2-jarigen bengst voor 8000. Eenige dagen daarna won het paard, dal reeds deu hoogsten prijs voor 2-jarigen bij de Engelsche wedrennen gewonnen had, ook nog den Dewhurst- plate. Dit bewoog een sport-liefhebber, den Prins 10,000 voor den hengst te bieden het hoogste bod dat ooit voor een 2-jarig paard werd gedaan. Maar de Prins weigerde het dier te verkoopen. V rijdag ontsnapte een verpleeg de uit het krankzinnigengesticht te Medemblik en liep naar het strand. Toen hij bemerkte dat hij achterhaald werd, liep hij de zee iu tot aan zijn hals, maar keerde toen gewillig weer terug. Twee stoomschepen, ieder van 3 duizend tonnen, onlangs te Philadelphia voor de Central Pacf^c-spoorweg-maatschappij gebouwd, zijn aan de Chineesche Regeering verkocht voor 1,500,000 dollarsom tot oorlogschepen inge richt te worden. Bij de verkiezingen voor den Duit- schen Rijksdag te Muuchen in de vorige week had den de sociaal-democraten over de namen, voorko mende op de aanplakbiljetten hunner tegenstanders roode papiertjes geplakt, waarop te lezen stond „Kiest Volimar," den sociaal-democratischen can- didaat. Daar die roode papiertjes goed gegomd waren, was het een oogenblik werk om ze overal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2