N I E TT W E W. DE MEIJIER. No. 847. Zondag 9 November 1884 9e Jaargang mm De herstemmingen. San Carlo herdacht. BUITENLAND. dÊêpÊË ABONNEMENTSPBIJS Per 3 waanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG, BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NOR AGITATE. mm PRIJS DER ADVERTENTIÉlï Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÏJPPEKS LAUREY. Van deu kant der anti-revolutionnaireu, die bij de a. s. herstemmingen het leeuwen aandeel hopen te verkrijgen, geeft men den raad om aanstaaudeu Dinsdac de stem- O men uit te brengen als volgt: In Zevenbergen, Mr. A. P. R. C. Van der Borch van Verwolde in Middelburg, Mr. L. W. C. Keucheuius; in Brielle, Jhr. Mr. A. P. de Savoruin Lobman in Alineloo, Mr. J. R. Corver Hooft en Mr. A. H. M. Van Berckel in Zutphen, Prof. B. J. L. Baron De van Jutphaas; in Arnhem, A. Baron Schimmelpenninck vau der Oye in Delft, J. C. Fabius en Mr A. H. M. Van Berckel; in Utrecht, J. E. N. Baron Schimmel penninck van der Oye; in Haarlem, W. De Meijier; in Alkmaar, W. Bos en in 's Gravenhage, Mr. VV. Wiutgens, Zooals onzen lezers bekend is staat te Ze venbergen een Katholiek Candidaat, de heer Heijdenrijck, tegenover een anti-revolution- nair. Wij zouden dus niets liever zien dan dat de heer Heijdenrijck te Zevenbergen werd gekozen. Een beteren en meer ijverigeu voorstander der belangen van het Noord- Westelijk deel van Noord-Brabant kan men zeker niet weuschen. Overigens kun nen wij ons met de keuze der bovenge noemde Caudidaten geheel en al vereeuigen en daar wij niet te zorgen hebben voor eenheid in de liberale partij en sterk gekant zijn tegen de gehate inkomstenbelasting geven wij aau de kiezers in het district Haarlem den raad hunne stem, Dinsdag a. s., uit te brengen op den heer Drie honderd jaren zijn verloopeu sinds den dag waarop een der meest invloedrijke mannen der Katholieke Kerk in het veel bewogen tijdperk der zoogenaamde her vorming het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. In de hoofdstad der christelijke wereld werd de gedachtenis aan den grooten Staatssecretaris van Pius IV en Kardiuaal- FEUILLETON. Een avontuur in Britsch-Indië. In een der dorpen, die aau liet Djungel-distrikt in het presidentschap Bombay grenzenwoonde een inlandsche grasmaaier, Hassan genaamd, die aderen dag met zijne knechts naar die streek ging om gras te snijden, dat zij in bundels ver zamelden en aan de reizigers voor hunne beesten verkochten. Bij zekere gelegenheid was er een buitenge woon groote navraag naar graswijl er den volgen den dag een groot aantal reizigers werd verwacht. Hassan besloot dus nog eenige uren alleen te werkenten einde bij den aanstaanden ver koop vau gras een goed sommetje te verdienen. Met dit doel begaf hij zich dus eenige uren vóór zonsondergang op weg, alleen vergezeld door zijn zoon, een knaap van twaalf jaren. Zij waren nog niet ver met elkander voort gegaan, toen er eensklaps een reusachtige tijger uit het kreupelhout te voorschijn sprong, die op den knaap aanviel en met hem wegsnelde. De arme vader was buiten zich zeiven van ontzetting en schrikhij liep zoo hard hij kon naar het dorp terug en deelde daar het ongeluk mede, dat hem getroffen had. Daar het reeds te laat was, om uog eene poging tot redding van den knaap aan te wenden, want het was inmiddels reeds donker geworden, b :sloot Aartsbisschop vau Milaan, den heiligen Carolus Borromeus, plechtig gevierd. Wel is waar is het den Paus sinds 1870 uiet meer vergund, als weleer, jaarlijks in plech- tigeu optocht vau het Vaticaan naar de heerlijke kerk S. Carlo zich te begeven, om daar de bescherming van den grooten Heilige af te smeeken, maar toch heeft Leo XIII niets verzuimd om aau de feest viering zooveel mogelijk luister bij te zetten. Er was eeu driedaagsch gebed uitgeschre ven eu op 's Pausen verzoek werd de heilige Carolus, die de bizondere patroon is der kerkelijke seminarian, door de leerlingen dezer inrichtingen te Rome, in woord en lied vereerd en geprezen, hij, de man, die in de zwaarbeproefde periode zich als eeu sterke zuil der Kerk heeft onderscheiden. Tegenover de heillooze plannen eu po- gingeu der zoogenaamde reformatie, stelde de oude Kerk in de zestiende eeuw al hare krachten. Te Rome zelve verrees het oratorium der christelijke liefde met een aautal euthusiastische mannen, die deu nieuw outwaakten levensgeest door gausch Italië giugeu verspreiden. Vervolgeus kwam de Sociëteit van Jezus op het plan, dat de verdediging van haar zichtbaar opperhoofd ten doel had. Eindelijk vergaderde het algemeene Coucilie van Trente, waarbij de groote Staatssecretaris van Pius IV zulke groote diensten bewees. Nauwelijks had Giau Augelo de Medici vau Milaau ouder den naam van Pius IV in 1559 den heiligen Stoel beklommen, toen hij zijn neef Carolus Borromeus aau zijne zijde riep en hem met de gewichtigste zaken belastte. Laatstge- genoemde toonde zich dit vertrouwen ten volle waardig. Streng voor zich zei ven, diep doordrongen vau de grondstellingen der Kerk, geleerd, scherpzinnig en verstan dig, ontwikkelde de jeugdige staatssecretaris eene wonderbare werkzaamheid. Hij was de bemiddelaar tusschen de Vaders te Trente en den Paus. De archieven te Rome, Milaan en Trente bevatten zijne vele brieven, die ons deu ervaren godgeleerde, deu enthusias- tischen hervormer en den fijnen menscheu- kenner leeren kennen, die wist te geven eu te nemen, die streugheid met goedheid wist te paren. Wij arbeiden in den dienst des Heeren,« aldus schreef hij aan den Legaat te Trente; en zijne woorden vielen niet op onvruchtbareu bodem, waut aan de spits der Vaderen te Treute stond eeu der edelste Prelaten van Duitschland, eene zuil vau men den volgenden morgen den tijger op te sporen. Een ervaren schikarib bood aan, de leiding van dien tocht op zich te nemen. Gelukkig bevonden zich onder de reizigers, die den volgenden dag aankwamen, een aantal Ën- gelsche officiereu, die van een tijgerjacht terug keerden, en dus met al het noodige daartoe voor zien waren en buitendien twee daartoe wel af gerichte olifanten bij zich hadden. Toen men hun het noodlottige voorval met den zoon van deu ongelukkigen grasmaaier mededeelde, boden zij onmiddellijk aan, de dorpsbewoners bij hunne jacht op het boosaardig dier te vergezellen. He dorpelingen, met pieken en schilden ge wapend, maakten de voorhoede uit van den stoet en de officieren volgden, op hunne olifanten ge zeten, achteraan. Toen men de plaats bereikt had waar de knaap door den tijger was weggevoerd, verdeelden de dorpsbewoners zich twee aan twee eu begonnen op „het bosch in te hakken," terwijl zij ecn gillend geschreeuw aanhieven en dapper op een paar Tamtams of Indische trommels sloegen. Intusschen zagen de Engelsche officieren op lettend naar alle zijden rond. Eindelijk bereikte men eene plaats, waar, volgens alle keuteekeneu, het hol van een tijger niet ver meer af kon zijn. Er lagen verscheidene been deren op den grond verspeid en men bespeurde eeu eigenaardige vunzige lucht. het oude Geloof, de Bisschop Hosius van Ermland. De heilige Carolus Borromeus was een man van raad en daad. Nog tijdens het leven van Pius IV hield hij te Milaan het eerste Provinciale Concilie, dat gevolgd werd door eene reeks vergaderingen van Bisschoppen. Door de bepalingen, die hier werden uitgevaardigd, heeft de Aartsbis- O O schop zich als kenner van het kerkelijk recht eu als godgeleerde onsterfelijk ge maakt. Zij betroffen eeuige hervormingen en 't was duidelijk blijkbaar dat de groote Prins der Kerk zelf nauwkeurig aau de wetten gehoorzaamde eu dat hij zelf deed, hetgeen hij van anderen verlangde. Merkwaardig voor eeuwig waren zijne bemoeiingen tot hereeniging der afgedwaal- den met de oude Kerk. Voor Zwitserland stichtte hij een seminarie te Milaan, naar Naumburg zond Pius IV, op zijn raad, de Bisschoppen Delfini eu Coinmeudone. De behandeling welke zij in de vergadering der Protestantsche Vorsten ondervonden, stemde tot weemoed. Terwijl men met de grootste heftigheid over de vraag streed in welken vorm de Augsburgsche belijdenis moest worden aangenomen, werd de uit- noodiging van den Paus, om aan het Con cilie deel te nemen, barsch afgewezen. Warme deelneming betoonde de groote Aartsbisschop van Milaan voor het moei lijke lot der Engelsche Katholieken. De stichter van het Engelsche seminarie te Douai, William Allen, die later tot Kar dinaal werd verheven, nam hij in zijne woning op; Engelsche studenten, die van Rome uit naar hun vaderland trokken, om ouder de regeeriug van Koningin Eli zabeth gevangenisstraf, verbanning, of als zij de Engelsche kerkelijke wetten niet erkenden, de doodstraf te ondergaan, ge noten steeds zijne gastvrijheid; een Eu- gelschman zelfs, Dr. Lewis, benoemde hij tot zijn Vicaris-Generaal. Boven alles verheven is de roem, die de heilige Aartsbisschop zich verwierf als vader des volks ten tijde van deu hongersnood en gedurende de vreeselijke pest in het jaar 1572. De overwinningen, welke hij hier behaalde in den dienst der zieken en stervenden, baanden hem den weg tot het volbrengen van zijn groot hervormings werk. Met de stadhouders vau Philips II kwam hij, door de schending der kerkelijke reek- De olifanten gaven eveneens door onmisken bare teekeneu te verstaan, dat zij gevaar vrees den. Zij w erden zeer onrustig, beefden en maakten het eigenaardige geluid, dat bij hen steeds vrees of misnoegen aanduidt. Tot grooten schrik, zoowel van de officieren als van de dorpsbewoners kwamen eensklaps een paar tijgers, eeu mannetje en een wijfje, met twee jongen te voorschijn. De dorpelingen maakten zich schielijk uit de voeten en sloten zich, ter onderliuge beveiliging, dicht bij elkander aan. Heze onverwachte verschijning was evenwel voor de officiereuals echte jagerseen reden tot groote vreugde over den goeden buit, dien zij zouden maken, ofschoon zij toch eeu zeker gevoel van angst niet konden onderdrukken. Zij vermoedden, dat er een bloedige strijd op handen was, want tijgers bieden gewoonlijk een hardnekkigen tegen stand, vooral tijgerinnen, als hare jongen in ge vaar zijn. De oude tijgers stonden aan den ingang van het kreupelbosch, blijkbaar in een toestand var. besluiteloosheid, terwijl de jongen dartel en speelsch om hen rond sprongen, zonder iels vau het hun dreigend gevaar te vermoeden. Terwijl de ouden daar zoo in eene uitdagende houding voor hen stonden, met de staarten heen en weder slaande en met boosaardig fonkelende oogon de indringers aanziende, die het wagen durfden de rust van ten, door de eerstgeuoemden gepleegd, her haalde maleu in conflict. Zijn kasteel (een erfstuk) bij Aroua werd in beslag geno men, ziju woning te Milaau door Spaanscke soldaten bezet. Maar de waardige houdiuo- O O vau den Aartsbisschop leidde tot de over winning en met het bewustzijn, den vrede met de dragers der burgerlijke macht we der te hebben hersteld, overleed hij den 4deu November van het jaar 1584. De natuurlijke verhouding van Kerk en Staat is: vriendschappelijke tegemoetkoming, we- derzijdscke achting eu eendrachtige samen werking voor het tijdelijke en eeuwige welzij u der burgers. Ook iu dit opzicht is de heilige Carolus Borromeus het eeuwig gedenkwaardige toonbeeld van den Katho lieken Bisschop, die door de overtuiging is geleid, dat de waarneming der rechten van de Kerk, ziju hoogste plicht was. Zijne nagedachtenis zal te allen tijde ge zegend zijn in de harten der dankbare ge- loovigen. Bij deu Bondsraad is ingediend het over zicht van de inkomsten eu uitgaven des Duit- schen Rijks over het dienstjaar 1883/84. Het cijfer der inkomsten is 662,147,379,82, dat der uitgaven 664,052,698,47 mark. Hierbij iu rekening brengende het plus en minus van saldo's op ontvangst en uitgaaf, sluit de reke ning met een tekort van 1,905,318,65 mark. Woensdag 11. heeft de Fransche Senaat bij de verdere behandeling der kieswet, met 145 stemmen tegen 117, een amende ment aangenomen, inhoudendedat de Senaat voortaan zal bestaan uit 300 leden, van welke 225 gekozen door de departe menten en 75 door den Senaat, allen zitting hebbende voor negen jaren. Daar de com missie had voorgesteld alle Senatoren te doen verkiezen door de departementen, is het ontwerp opnieuw aan haar terugge zonden. De tijd zal 't leeren, maar de onze kerheid blijft dezelfde. Of de Khedive heeft (door zijn agenten?) frauduleuze te legrammen doen toekomen, niet alleen aan den Prins van Wales maar zelfs aan Ko ningin Victoria, óf de een of andere on nadenkende enthusiast heeft fictieve tele grammen afgezonden om de vigeerende Re geering te belagen in zake de gewe.nschte hun huiselijk verkeer te storen, boden zij een waarlijk indrukwekkend en schoon tafereel aan. De officieren openden den strijd, door eene wel gemikte lading te lossen waardoor de man netjes-tijger zwaar gewond en een zijner jongen doodelijk getroffen werd. De tijgerin, die ongekwetst was gebleven, boog zich over haar gevallen jong heen en lekte het bloed op, dat uit zijne wonden stroomde. Intus schen scheen zij daarbij het gevaar, dat haar zelve dreigde, geheel te vergeten en werd eerst uit dien toestand opgewekt, toen er uit de buksen der officieren eene tweede lading losbrandde waardoor zij zelve zwaar gewond werd. De woeste natuur van der. tijger en het moe derlijke instinct voor de veiligheid harer jongen kwam nu eerst helder uit. Onder luid gebrul wierp zij zich op den naastbijstaaudeu olifant, pakte hem bij den snuit en deed onvermoeid herhaalde pogingen om zijn kop te bereiken. De olifant toonde zich daarbij zeer behendig en wist de hardnekkige pogingen der tijgerin om een hooger gelegen gedeelte vau ziju lichaam te bereiken, geheel verijdelen. Hij deed moeite om haar met ziju suuit te omvatten, en toen hem dit eindelijk gelukte, lichtte hij haar iu de hoogte, om haar daarna met kracht weer op den grond neder te ploffen. {Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1