BINNENLAND. nederlaag van generaal Gordon en den val van Kartoem. Een baronet wordt verdacht ge houden van verscheiden verdachte telegram men te hebben verzonden uit Scarborough. De parlementaire enquête zal niet uitblijven. Het Eogelsche Lagerhuis besloot giste- teren op voorstel van Gladstone om, nu het adres van antwoord is aangenomen, aan de behandeling der kieswet gedurende de maand November de voorkeur te geven boven elk ander onderwerp. Verworpen werd een voorstel van een der leden, om de Regeering uit te noodigeu al hare pogingen aan te wenden tot vesti ging van een duurzaam gouvernement te Kartoem. Het werd door de Regeering als ontijdig bestreden. Overigens, dus ver klaarde zij, waren ook in dit opzicht aan Wolseley voldoende instructies gegeven. In het Lagerhuis deelde Fitzmaurice me de, dat de ratificaties der praeliminaireu van het verdrag met- Mexico zijn uitge wisseld. Het antwoord van Frankrijk op Engeland's mededeeling betreffende de blok kade van Formosa is eergisteren ontvangen, en wordt nu onderzocht; ondertussehen worden er de bepalingen van de wet op de recruteering van vreemdelingen strikt tegen Frankrijk en China gehandhaafd. Gladstone zeide, dat de Regeering nog geen gedetailleerd bericht van Northbrook bezit maar slechts voorloopige aanduidingen van de voorstellen, welke hij voornemens is te doen. GEMENGDE BERICHTEN. Het geheim van een inktvlek. Voor geest en hart. De grondslag der deugd is de vooruit gang; niemand kau in het goede blijven stilstaan, hij moet öf vooruit öf achteruit gaan; immers wij moeten tegen den stroom oproeien, willen wij niet, door de baren meegesleept, vergaan. Dikwijls zien wij ons bedrogeu en blijven halverwege stekeu omdat wij onze Het Overveluivsch Wbl. schrijft Ann de Kiezers! De geldquaestie is op dit oogenblik de zaak, die alle andere belangen overheerscht. De zoet-liberalcn (Gleichman c. s.) willen met alle geweld een inkomsten-belasting doordrijven, en wel liefst met behoud van de reeds bestaande belastingen. Is die er eenmaal, dan wordt zij jaar op jaar met een half percentje verhoogd. Dan bestaat er geen breidel meer voor de spilzucht der Haag- sche hoofdambtenaars. Alleen bekrompen geldmiddelen kunnen dwin gen tot spaarzaamheid, en van spaarzaamheid hangt het welzijn des vaderlands af. Bedenkt dit wel, eer gij uw stemmen (ook op 11 November e. k.) uitbrengt. Al gevoeldet gij u in andere omstandigheden genegen om op liberale candidaten te stemmen, doet het thans niet." De Staats-Courant bevat een Kon. besluit, waarbij bepaald wordt, dat de buitengewone ver gadering der Staten-Generaal zal worden gehou den in een vereenigde zitting der beide Kamers op Maandag 17 November a. s. te één uur 's namiddags. Amsterdam, 7 Nov. Het Handelsblad ver neemt, dat zich alhier eene onderneming zal ves tigen in den geest zooals die te Berlijn onder den titel van Berliner Packetbeforderung reeds be staat. Hoogstwaarschijnlijk zal de exploitatie dier onderneming reeds primo Januari e. k. aan vangen. Harderwijk, 7 Nov. Gisteren-ochtend werd alhier in eene sloot nabij het station het lijk ge vonden van den gepensioneerden soldaat Chr. F., die allerwaarschijnlijkst door het gebruik van te veel sterken drank daarin geraakt is. 's Gravenhage, 7 Nov. De rechtbank alhier hééft bij vounis van heden de twee jeugdige per sonen, die verleden week terechtstonden, schuldig verklaard aan den diefstal van de offerbussen uit de kerk in de Da Gostastraat en het R. K. zie kenhuis en hun deswege ieder tot 1 jaar celstraf veroordeeld. Weert, 7 Nov. Een 4 jarig kind van den koopman P. W.alhier, viel Maandag in een ketel met kokend water en is Dinsdag aan de brandwonden bezweken. Pernis, 7 Nov. In een stuk weiland alhier is op klaarlichten dag een van de daarin grazende schapen geslacht, en het vleesch medegenomen. De politie heeft den dader niet ontdekt. Eindhoven, 7 Nov. Twee bekende vechters bazen alhier, die Zondag-avond jl. het gelaat van een vreemdeling vreeselijk door messteken mis vormd hebben, zijn gevankelijk naar 's Hertogen bosch overgebracht. Utrecht, 7 Nov. De politie alhier heeft in beslag genomen een vermoedelijk valschen gulden, met de beeltenis van Koning Willem III en bet jaartal 1865. Oudepekela, 7 Nov. De machinist van een papierfabriek alhier, is ongelukkig zoodanig met de machine in aanraking gekomen, dat hij on middellijk dood was. Hij laat zes kinderen on verzorgd achter. Rotterdam, 7 Nov. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen eeriige winkeliers, wegens het te koop stellen van goederen op de stoepen voor hun winkels. Daar er sommige winkeliers zijn, wier geheele bestaan van dat uitstallen afhangt, wordt het vonnis met spanning verwacht. Kampen, 7 Nov. Gisteren vielen alhier in handen der politie een zevental knapen, die zich bezig hielden met in onderscheiden winkels eieren, sigaren, suikergoed, enz. weg te nemen. De bakkers te Entraygues, in liet Fransche departement Aveyrou, hebben het werk gestaakt, omdat het gemeentebestuur den prijs van het brood op 30 centimes in plaats van 40 cen times heeft gesteld. Guizot, eens de gast van lord A - berdeen zijnde, had met dezen een gesprek over het Eugelsche verkiezingsstelsel. //Zie", zeide de lord, terwijl men een kleine boerenwoning voor bij ging, /,die keet herinnert me een schandelijke daad ui* mijn politiek leven." //Ee# daad van geweld vroeg Guizot. //Luister. Er woonde vroeger een mijner huurlingen in, een man, die er een eigen opinie op na hield en bij iedere verkiezing tegen mij stemde. Ik besloot mij van dien lastigen opposant te ontslaan."//Ha! gij hebt hem zeker de huur opgezegd?"//Neen, ik verlaagde zijn huur, zoodat hij niet langer kiezer bleef; 't was laag wat ik deed, maar zeer politiek." 235 sollicitanten hadden zich aangemeld voor de vacante betrekking van vader en moeder in het weeshuis der Doopsgezinde Gemeente te Zaandam. Hoe gevaarlijk het is aan koeien ongesnedeu knollen tot voedsel te geven, is te Dalen (Dr.) wederom gebleken. Bij eene koe van een landbouwer aldaar, die zich aan dat voedsel te goed deed, bleef een knol in den slokdarm steken, welke niet verwijderd kon worden, zoo dat het dier, een van de schoonste exemplaren vau den eigenaar, moest worden afgemaakt. Op Allerzielen werd Père L a - chaise te Parijs bezocht door 63,000, Montmar- tre door 20,000, Montparnasse door 49,000, Ivrij door 61,000, Saint-Oueu door 79,000 personen. De jonge echtgenoote van Prins Radziwill, zoon van den generaal-adjudant van den Keizer van Duitschland, eene geboren Gravin Branitska, die hij, tot groote spijt van vele aan bidders te Parijs, tot gade wist te verkrijgen en naar Berlijn medevoerde, is waarschijnlijk wel eene der rijkste erfgenamen der wereld. Hetgeen zij mede ten huwelijk bracht, wordt op een som metje van een en twintig millioen gulden geschat. Donderdag-avond is bij de opvoe- ring van La Juive in het Theatre de la Mon- naie te Brussel, een paard gevallen. Een in ge vaar verkeerende koriste wilde in het orkest sprin gen. De muzikanten, zich op hun beurt trach tende te bergen, wierpen stoelen, instrumenten en lessenaars omver. De verwarring kan men zich voorstellen. Alles liep echter nog goed af en de optocht kou geregeld zijn weg vervolgen. En kele zenuwtoevallen kwamen in de zaal voor. Sterke schokken van aardbeving zijn eergisteren te Smyrna (Aziatisch Turkije) en in de omstreken waargenomen. Zij duurden verschei den seconden. Er zijn geen ongelukken bij voor gekomen. Te Par ij s is inde „halles" dezer dagen een reuzenoester, welke eene doorsnede had van niet minder dan 60 centimeter, voor 7 frs 75 verkocht.Eene andere curiositeit, die er opgang maakt, wus een pompoen van 130 kilogr. uit het departement der Sarthe. Een nog grooter pompoen uit de Beneden-Pyreneëii, om welken op een wagen, te laden acht man noodig waren, is wegens de vervoerkosten niet verzonden. In het hartje van Par fis is een cholerageval met doodelijken afloop voorgekomen. De overledene was een vrouw van 21 jaren. In Hanover heeft men bij het af graven van een zandhoogte eene ertssoort gevonden, tot de koperertsen behoorende, en welker naam Falilerts is. Tevens bevat deze delfstof zilver en kwik. Het kristalliseert in dobbelsteenvorm. De kleur is donkergroen tot zwart, waarom het ook wel „zwarterts" en //grauwe giltigererts" genaamd wordt. Deze erts komt vooral voor in den Harz, bij Dillenburg en in Tirol, waar het meer bizon der in //ertsgangen" gevonden wordt. Een onder zoek wordt ingesteld of eene delverij van dit me taal, zooals het nu in Hanover aangetroffen is, de moeite kan looneu. Onder den titel Looverkransen voor Transvaal gevlochten en der Traosvaalsche Depu tatie in Holland aangeboden tijdens haar bezoek in Europa, heeft ds. S. J. Du Toit, lid der De putatie, ia een net boekje al de dichterlijke ont boezemingen in het licht gegeven. Te Groningen hebben zich onge veer 300 werklieden, die geen werk hebben, in op tocht naar den burgemeester begeven om hun nood te klagen. Sommigen vroegen brood en dreigden het zich anders te zullen verschaffen. De burgemeester gedroeg zich zeer kalm, maande hen aan bedaard te blijven en beloofde zijn best te zullen doen, om hun werk en daardoor brood te verschaffen, waarop de menigte zeer rustig naar huis trok. De patrijs is niet alleen een vogel voor jagers en lekkerbekken, maar hij is ook nuttig voor den landbouw. De III. landb. Ztg. deelt ten bewijze van dit algemeen erkende feit mede dat onlangs, bij een jacht op een korenveld, een pat»ijs geschoten werd, in welks krop men vijf volwassen koolrupsen, alsmede een aantal oukruidzaden vond. De patrijzen zouden, zegt het genoemde blad goede diensten kunnen bewij zen bij het zuiveren der velden van rupsen, en het werk van vele menschenhanden uitwinnen, om van hun onkruidvernieler. nog niet eens te spreken. Het ware daarom te wenschen, dat deze vogels door de landbouwers meer verzorgd en ontzien werden. In den ochtendtrein, die te Lyon aankomt, was Zondag een goederenwagen in braud geraakt. De wagen bevatte boter, konijnen en wild. Zoodoende was de wagen een ontzaglijk groote braadpan geworden, die men onaange roerd heeft moeten laten tot alles uitgeroosterd was. Ingevolge tijdens de laatste ma noeuvres genomen proeven is in het Duitsche leger ter vervanging van het salicylstrooipoeder om bij groote marschen het doorloopen der voeten tegen te gaan, thans salicylvet algemeen bij alle legerkorpsen ingevoerd. Dit bestaat uit 2 deelen zuiver salicylzuur en 98 deelen schapevet, en is in platte blikken bussen verpakt, waarvan elk soldaat er eene moet meevoeren. Zij worden in het groot vervaardigd tegen ƒ3.50 de honderd stuks bij de firma Dieterick te Helferberg bij Dresden. De trein Nieuweschans L e e u- warden ontmoette eergisteren-ochtend bij Krops- wolde een koppel schapen op zijn weg en doodde 7 dezer diereu. Keizerin Eugenie, die op Alle r- zielendag op het graf van Napoleon III in de kerk te Chislekurst was gaan bidden, is uit haar rijtuig gevallen en heeft zich vrij ernstig bezeerd. Zij moest, op den arm van lord Sydney steu nende, de kapel binnentreden en kon ook niet zonder hulp naar het station torugkeeren. D e Great Eastern heeft weer eens ee'n huurder gevonden. Het onpractische renzenschip verhuist nu naar New-Orleans, waar het tijdens de Wereldtentoonstelling als drijvend hotel dienst moet doen. In een café in de Eggestraatte Amsterdam kwam eergisteren-middag een man in zenuwachtigen toestand een kop koffie drinken. Hij nam plaats op een stoel en was binnen enkele oogenblikken een lijk. Een nieuwe motor. Be Academie des Scien ces te Parijs ontving den 20sten October jl. van den beroemden uitvinder van de Frigorifique, Ch. Tellier, een arbeid, die waarschijnlijk groote sen satie zal maken onder de natuurkundigen en ingenieurs. Tellier's hoofddoel isonder voordeelige voorwaarden beweegkracht en koude voort te bren gen. Te Anteuil kan men een borstel zien, die op geheel nieuwe beginselen berust en »ls vaste motor werkt. Eerlang denkt Tellier ook een mobilen motor van zijne vinding gereed te hebben. Yooral een enorme besparing van warmte wordt door T. verkregen. Met het 1/5 van de hoeveel heid kolen bij gewone goede machines, verkrijgt T. hetzelfde resultaat. Wijders neemt T.'s machine slechts de halve plaats in van andere groote ma chines en is er veel minder toezicht en onderhoud bij noodig. Nadere bizouderheden zijn ons nog niet bekend geworden. Een verschrikkelijk ongeluk heeft dezer dagen plaats gehad te Pola. Men was bezig het gepantserd schip Kaiser in de haven binnen te halen, door middel van een kabel, toen deze eensklaps brak, met het ongelukkig gevolg dat drie matrozen en verscheiden werklieden dood bleven. Groote schrik werd Dinsda g-a vond in den schouwburg te Frankfort a/M. bij de op voering van Don Juan's Ende veroorzaakt, toen aan het eind van het vierde bedrijf een der zij schermen met een plank vol schalen en kruiken onder donderend geraas neerstortte op den acteur Ellmeureich, die juist door het publiek terugge roepen werd. Een kreet van angst ging door de zaal. Maar alles liep beter af dan men dacht. De tooneelspeler was niet omver gevallenhet zware scherm was op zijn stevige schouders blijven liggen en toen men hem ten spoedigste van zijn onaangenamen last bevrijd had, bleek hij vol komen ongedeeld, zoodat hij zijn rol ongehinderd af kon spelen. Te Nottingham is een geneesheer, die men onder den invloed van chloroform had gebracht, om de pijn van het uittrekken van een tand te verzachten, tijdens de operatie overleden. Een weduwe te Parijs viel onder het lezen van een courant in slaap, terwijl de kaars bleef branden. Aan haar zijde sliep een tweejarig kind. Door een beweging deelde de vlam zich mede aan de courant, en daarna aan de bedgordijneu. Buren, die uit den schouwburg kwamen, zagen rook onder de deur van daan komen en trapten deze in, doch te laat. De moeder was levend verbrand, maar het kind, dat half gestikt was, kou in het leven teruggeroepen worden. In de golf van Aden is een slaven- schip, met 150 slaven aan boord, door een Eugelsch schip aangehouden en opgebracht. I n h e t Künstlerhaus te Weenen wordt eene eigenaardige tentoonstelling gehouden, nl. eene van grafmonumenten. Men viudt daar, in 700 nummers, in afbeeldingen en werkelijkheid, de verschillende wijzen van begraven, verbranden, grafversiering enz. voorgesteld van de 6e eeuw vóór onze jaartelling tot op dezen tijd. Niet minder dan 400 Beiersche brouwers worden, volgens de Bayer.-Kur. gerech telijk vervolgd wegens 't vervalschen van hun bier. Te New York is naar de teekening van prof. I. H. Lock een torpedoboot van een geheel nieuw type vervaardigd. Zij is van ijzer gemaakt, lang 9 meters en kost slechts 40 dui zend gulden. De vervaardigers hebben het nieuwe vernielingswerktnig den naam van Peacemaker (vredemaker) gegeven. Het is eea onderzeesch vaartuig met saamgedrukte lucht, die bewogen wordt door electriciteit. De equipage bestaat uit slechts twee man, de kapitein, gekleed in een scaphander, heeft zijn post achterop in een soort van kuip, waarin zich onder zijn bereik bevinden het roer en de krukken waarmede hij, op het gegeven oogenblik als de boot moet zinken, in de reser voirs ad hoe de lucht door water kan vervangen en aan zijn machinist bevelen kan geven. Deze laatste is opgesloten in de eenige kamer van het vaartuig. De torpedo's zijn onafhankelijk van de boot en worden eenvoudig door deze gesleept. Zij zijn voorzien van een electromagneet, die op het gewilde oogenblik de aantrekking tot de kiel van het gepantserd schip bevordert, zoodat de torpedoboot altijd zeker is zijn helsche machi nes juist te depoueeren waar zij wezen moeten. Dan schiet er genoeg tijd over voor den machi nist om achteruit te werken vóór de ontploffing intreedt. Prof. Lock verzekert dat zijn onderzeesche boot 15 000 knoopen kan afleggen zonder aau de oppervlakte te komen, en zonder eenigen argwaan te wekken onder de kiel van een schip kan opereeren, ook al maakt dit laatste tien knoopen in 't uur. Prof. Lack heeft zijn helsche boot Vredemaker genoemd, omdat het zijn doel is met die boot den oorlog op zee onmogelijk te maken. Uit eene weide op Rosande bij Oosterbeek, werd dezer dagen eene koe gestolen, welke onder Driebergen is teruggevo den, waar de dief haar aan een boom had vastgebonden, terwijl hij verdwenen is. De koe was bijna ver kocht geweest aan een slager te Amerongen, doch wegens den Sabbath ging de koop niet door. De eigenaar der koe, de waardsman V. V. heeft haar bij het gemeentebestuur van Zeist-Drieber- geu opgehaald. De dief is nog onbekend. Tegen Kohier, logementhouder te Amsterdam, die voor het Hof aldaar heeft terechtgestaan wegens moedwillige brandstichting met het doel om uit financiëele moeielijkheden te geraken, is door het O. M. 5 jaren tuchthuis straf geëscht. Als maatregel van bezuiniging werd in de vergadering van den Raad der ge meente Franekeradeel een voorstel gedaan, om.... het uitsteken van de vlaggen op verjaardagen der leden van het Koninklijk Huis af te schaffen of althans tot het gemeentehuis te beperken. De gevoelens liepen echter uiteen, en bij de stemming bleek, dat vijf leden zich vóór, en even zoo velen zich tegen het voorstel verklaarden. In 1841 bezocht Koning Willem II voor het eerst Luxemburg. Het kasteel Wal- ferdange 'vas toen veel minder uitgebreid dan thans. Htt park bestond slechts ten deele. Achter de allées stonden kleine huisjes en onder deze de woning van den portier. Zij waren het eigendom der gemeente. De huisjes werden gekocht en ge sloopt om het park te vergrooten. Toen de Koning op zekeren dag in de tuinen wandelde, naderde de vrouw van den portier Z. M. onbeschroomd. //Mijnheer de Koning zoo sprak zij ik heb een verzoek aan U te doen; de stad heeft ons huis verkocht en nu zijn wij zonder dak. Waar moeten wij nu met onze kinderen blijven?" De Kouing glimlachte, nam eenige goudstukken uit zijn zak en gaf ze aan de vrouw. ,/Daar vrouwtje, dit is voor u; het is een kleine ver goeding voor het verlies van uw huis. Ik zal zorgen, dat gij een andere woning krijgt." Dien eigen dag werd de Burgemeester van Walferdange bij den Koning ontboden, 't Spreekt van zelf, dat de familie spoedig een nieuwe woning kreeg. De kantoorjongen van den wis- selaar Rodrigues, in de rue de la Paix, te Parijs, verliet eergisteren-avond het kantoor en sloot de deur op den klink. Hiervan trokken eenige dieven partij, die de brandkasten openbraken en 200 000 fr. medenamen. Met de werkzaamheden der Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen moet 't er tegenwoordig ook al treurig uitzien. Werkten er verleden jaar, toeu de groote stoomschepen Batavia en Soerabaya op stapel stonden, meer dan 700 man, op dit oogenblik is dit aantal gedaald tot 300; eiken Zaterdag worden ploegen bedankt. Veel vooruitzicht op werk bestaat er tegenwoordig niet; de werklieden gaan met vrees den winter te gemoet. Het is te hopen, dat hierin spoedig verandering moge komen, anders staat sluiting van de fabriek voor de deur. Twee driftige Engelsche Lords worden gerechtelijk vervolgd; nl. Lord Beresford, omdat hij deu redacteur van het blad Vanity Eair afgeranseld heeft, en Lord Gower, wegens het slaan van een schildwacht voor het koninklijk paleis van Buckingham. Sedert eenigen tijd was de Parij- sche politie opmerkzaam gemaakt op een individu, die met een ridderlint in het knoopsgat, in een der wijken der stad, talrijke oplichterijen pleegde. Hij gaf zich uit voor eer, bloedverwant van een Minister, en beloofde aan de winkeliers, die hij oplichtte, hen aan zijn zwager, den Minister, te zullen voorstellen, om hen groote bestellingen te bezorgen. Toen hij eiudelijk dezer dagen in hechtenis genomen werd, bleek, dat hij voor meer dan 80 000 frs. oplichterijen had gepleegd. Tevens kwam aan het licht, dat hij tot een zeer goede familie behoort en zijn vader profes sor in de geneeskunde was. Onder bovenstaanden titel komt in de eerste aflevering van den nieuwen jaargang van het Album der Natuur eene interessante mededeeling voor van Dr. G. Doyer van Cleeff, over de ver nuftige wijze, waarop het den Heer Ferrand ge lukte, door middel van de photographie, eene knoeierij aan het licht te brengen in de boeken der postadministratie te Lyon. Het betrof hier namelijk de verduistering van eene som van 50,000 frauks, door doorhaling en verandering van cijfers, terwijl de schuldige ten slotte beproefd had het bedrag onder eene inkt vlek te bedekken. Daar er in de afdeeling van het kantoor, waar de vervalsching had plaats gehad, drieërlei soort van inkt gebruikt werd, elk uit onderling verschillende bestanddoelen saamgesteld, was het mogelijk dat de eene inkt gediend had voor het oorspronkelijk getal, de tweede soort voor de verandering der cijfers, en de derde soort voor de guts, die het bedrag moest verbergen, en zou in dat geval langs scheikundi gen weg het bedrog te ontdekken zijn. Was echter slechts een en dezelfde inktsoort gebruikt, dan liep men gevaar door toepassing vau het scheikundig middel op eenmaal alles te doen ver- bleeken en aldus het eenige bewijsstuk te ver nietigen. Daarmede zou de kans om den bedrie ger te ontmaskeren verkeken zijn. Ferrand nam daarom de toevlucht tot de uiterst gevoelige platen, die men tegenwoordig in de photographie bezigt en liet duidelijk zien aau een dezer platen, waar de indruk der vlek achterwege bleef, hoe het oorspronkelijke cijfer door eene andere hand was veranderd en hoe deze tal van andere cijfers en strepen had getrokken om de onduidelijkheid des te grooter te maken. Dat de oorspronkelijke cijfers vervalscht waren, bleek hieruit, dat in de photographie het beeld van de toevoegselen veel bleeker was dan dat der cijfers zelve.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2