NIEUWE No. 851. Zondag 23 November 1884. 9e Jaargang iff#1 Von Bismarcks politiek. BUITENLAND. if w Recht voor allen. LHSfl ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1,- 1,50 0,06 AOITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS h LAUEEL De verkiezingeu voor den Rjjksdag van de jaren 1874 en 1884 zjju twee groote nederlagen in het leven van Prins Von Bismarck. Tien jaren geleden werd hem ten duideljjkste bewezen, dat het Katho lieke volk den cultuurstrijd niet, zooals Von Bismarck hem wilde doeu doorgaan, als een verdedigingsstrijd tegen «Roomsche heerschzucht,« maar als eeu aanvalsstrijd tegen de Katholieke Kerk beschouwt. Door deze houding der Katholieken was de cul tuurstrijd reeds beslist. Eeu vaste, heilige overtuiging van vijftien millioeu meuscheu is onoverwinnelijk. De strijd tegen baar gericht kan slechts dengene schaden, die hem voortzet. Dat is dan ook in hooge mate, tot groot nadeel vau Staat eu volk geschied. Laten we voor 't oogenblik al het inoreele eu materiëele nadeel, dat reeds zoo dikwerf werd betoogd, eens met rust, en stellen we ons voor heden tevreden met de beschouwing van de beteekenis vau den voortdureudeu cultuurstrijd ten opzichte der verkiezingen, dan kunnen wjj met alle zekerheid zeggen, dat Prins Von Bismarck zijne nederlaag slechts aan den onzaligen cultuurstrijd heeft te danken. Wilde hij eeue christelijk-conservatieve politiek met eerbiediging van grondwettige rechten, dan zou de sterkste fractie, die vau het Centrum, hem ter zijde hebbeu gestaan. Het is buiten kijf de schuld van den Rijkskanselier dat Duitschlaod zich niet verheugt iu eeue rustige en gelukkige ontwikkeling, die ook tegelijkertijd het tundameut eener zeer gelukkige toekomst zou zijn. Aan welke eigenschappen des geestes en des karakters het ligt, dat de Rijkskanse lier deze op de vlakke hand liggeude eu door duizenden teekeueu des tjjds verkon digde waarheid niet wil erkennen, kunnen we thans niet uiteenzetten. Zjjne staat kunde is een boek met zeven sloten. Hij heeft, als hij zelf leidend optrad, in de be langrijkste vragen der volks-psychologie, der kerkelijke en sociale politiek steeds eeue ongelukkige hand gehad en zal deze steeds bljjven houden. Zal de binuenlandsche politiek van Duitschland niet steeds meer en meer ver ward geraken eu de strijd, die van jaar tot jaar zich uitbreidt, niet op den duur land en volk ongelukkig maken, dan moet Von Bismarck eindelijk de waarheid erkennen, dat men met bloot menschelijke wijsheid niet veel verder komt, maar dat het Chris tendom alleen in staat is om alle wonden te geuezeu. Laat de Kanselier de Kerk vrjj op de geesten en harten werken, laat hjj FEUILLETON. De geschiedenis van den hoed. Het gebruik om het hoofd te bedekken ligt in de menschelijke natuur, en is dus zeer oud. De Garamauten eeu op de uiterste grenzen van Zuid-Afrika levend volk, verdeelden de schaal van een struisvogel-ei in twee helften en bedekten zich daar het hoofd medede Babyloniërs droe gen eeu soort van tulband, de Meden een Tiare ot spitsen hoed, de Ethiopiëra hoeden met breede randen, om zich tegen de zonnestralen te be schutten. De Grieken droegen op hunne reizen, vooral op eene zeereis, een hoed of eene muts van ge- weefde wol of dik, grof lakenbij de Atheners deden dit niet anders dan ziekelijke menschen, gemeene lieden en bedelaars. Meer overeenkomst met den hedeudaagscheu hoed had de Petasos (Thessalische hoed) een hoed met breeden rand, dien de Epheben (huwbare jongelingen) gewoon lijk bij den Chlamys (het overkleed) droegen, maar anderen ook als bescherming tegen de zon. Dikwijls ziet men op vazen helden met zulk een hoed; inzonderheid werd hij gedragen door god Hermes. Evenzoo was het bij de Romeinen. Huu Pileus was echter meer eene kap, gewoonlijk rond, in den vorm van een helm, soms ook spits. Een andere hoed was de PanDouische, een lede ren, van buiten ruwe muts, welke de soldaten in Paunonië hadden ingevoerd in plaats van den zwaren helm. De hoed was bij de Romeinen het teekeu der vrijheid; daarom kregen slaven hem bij hunne vrijlatiug. Zoo ook lieten Brutus eu Cassius, na de vermoording van Caesar, munten slaan, waarop haar ook hare sociale zending vervullen eu laat hij over de aangelegenheden van den Staat te rade gaan met die volksver tegenwoordigers, welke van den geest des Cnristeudoms zijn doortrokken eu dienten gevolge ook met wijsheid en naasteuliefde voor de noodlijdenden zjju vervuld, dau zullen land eu volk er wel bij varen. Zoo lang echter de Rijkskanselier de Kerk ver acht en de christelijke elementen afwijst, zoolang zal hij iu de binnenlandsche poli tiek nimmer eene gelukkige hand hebbeu, al is zijn geest nog zoo spitsvondig eu rijk aan experimenten Von Bismarck wordt omringd door vleiers en vereerders. Wij hebben nimmer behoord tot liet leger zijner vergoders«, aldus schreef onlangs de Germania, »maar wat er groots eu goeds in hem is, hebben we steeds er kend. Wij hebben zijn meesterschap in de buiteulaudsche politiek dikwerf bewonderd, zelfs nog kort geleden zijn talent gewaar deerd bij de behaudeling der Afrikaausche quaestie ten opzichte van Engeland. Ook iu de binnenlandsche politiek is alles door ons erkend en gesteund geworden hetgeen maar eeuigszins mogelijk was. Elke kleine verandering ten goede in den cultuurstrijd vond volle waardeering, de door ons lang geweuschte wending vau den vrijhandel naar de beschermende rechten werd door ons met vreugde begroet, wij hebben het dikwijls genoeg geprezen, dat een man van zijn leeftijd en met zooveel zorgen beladen, na zooveel jaren van een schadelijk laisser aller, toch nog ten laatste de noodzake lijkheid van eene positieve sociaal-politiek inzag eu wij hebben ook op dat gebied het onze tot die overwinning bijgedragen. «Kortom, wij zijn geneigd den Rijks kanselier te prijzen, waar wij kunnen, met hem te arbeiden, waar het eenigszins mo gelijk is. Maar de waarheid eu het heil van ons volk gaat ons boven alles, en daarom zeggen wij Nemo ante mortem beatus. 's Rijkskanseliers naam iu de geschiedenis staat nog niet vast. Von Bismarck is thans 22 jaren Minister-president van Pruisen, hij werd nu 17 jaar geleden Noord-duitsch en 14 jaar geleden Duitsch Kanselier en hij heeft in al deze qualiteiten een zelfstandig heid eu eeue macht bezeten, als ooit een leidend Minister ergens heeft gehad. Maar in dezen tijd van Von Bismarcks regeering hebbeu wij den cultuurstrijd verkregen, een strijd, die ons volk verdeelt en verwoestend werkt op religieus-zedelijk gebied. Gelukt het Prins Von Bismarck niet, wonden, onder zijn bestuur aan het Duitsche volkslichaam toegebracht, weder te heeleti of tenminste den weg tot genezing te banen, alvorens eeD hoed als vrijheidsleeken tusschen twee zwaar den stond, en na de vermoording van Nero ver toonden vele Romeinen zich met hoeden op het hoofd om hunne terugverkregen vrijheid aan te duiden. Van die gebruiken en van het later gebruik om voor degenen, die men als zijne meerderen erkent, den hoed af te nemen, schijnt het af komstig te zijn, dat men den hoed als symbool der vrijheid beschouwde. 't Is nog niet uitgemaakt of de hoeden der ouden vau vilt of van eene andere stof waren maar het eerste is niet onwaarschijnlijk, omdat verscheidene aanhalingen uit oude werken daarop schijnen te wijzen, en eenige wilde volken uit onzen tijd, bijvoorbeeld de Otaheiters, de vilt— bereiding kennen, evenals sommige Aziatische Nomadenstammen tenten van vilt hebbeu. Deze uitvinding schijnt evenwel verloren te zijn ge gaan, althans komen er eerst in de veertiende, vijftiende en zestiende eeuw weder hoedenmakers voor; de eerste in 1360 in Neurenberg, daarna onder Karei VI (13801422) ir. Frankrijk, eu in 1401, een, die den naam van vilten-mutsen maker droeg, in Wurzburg. Anders waren de hoofddeksels in de middel eeuwen van wollen of lederen stof; zij geleken meer op mutsen dau op hoeden en waren van verschillenden vorm. De meeste hadden min of meer overeenkomst met onze baretten, maar iu 1170 komen er toch mutsen voor, die zwart waren, piramidaal toeliepen en nauw om het hoofd sloten. De oudste vilten hoed, die authentiek voorkomt, werd door Karei VII bij zijn intocht in Rouaan gedragen, maar toen waren zij nog hoogst zeldzaam en een artikel van weelde. Iu 1509 was het daarentegen reris eeu oud hij uit dit leven scheidt, dan zal het oordeel der geschiedenis over den üuitschen Rijks kanselier luiden als volgt: «Hij was een der grootste diplomaten, die ooit hebbeu geleeft en hij bezat eene on wrikbare energie; met deze gaven, gesteund door het sterkste en best georganiseerde leger der wereld, wist hij eeu zeer machtig rijk te stichten en dit ondanks vele ge varen en bedreigingen, zijne eenmaal ver kregen positie te doeu behouden maar hij wist niet te voorkomen dat het Duitsche volk door zijn ingevoerde onzalige wetten verdeeld werd en ontaardde eu dientenge volge van zijn machtig en verheven stand punt ook wederom afdaalde.* Iutusscheu heeft Von Bismarck door de jongste verkiezingen eeue kolossale neder laag in zijn biunenlaudsche politiek on dervonden en wel in drieërlei opzicht: de zoo fel bestookte Ceutrumspartij heeft zich opnieuw dapper staande gehouden en van haren invloed op andere partijen bij de ver kiezingen krachtig doen blijken de Rijks kanselier is geen heer eu meester van den binnenlandsehen toestand, hij heeft geene meerderheid, zooals hij die begeert eu hij is iu alle voorkomende gevallen afhankelijk van de hulp der door hem en de officieu- zen zoo zeer gehate Ceutrumspartij de hoop aan de sociaal-democratie een gevoe- ligeu slag toe te brengen niettegenstaande hij den cultuurstrijd laat bestaan en aan de wet op de sociaal-democratie streng de hand houdt, deze hoop heeft totaal fiasco gemaakt, de sociaal-democratie is sterker en machtiger dan ooit. Het wil ons toeschijnen alsof deze nederlagen te elfder ure den Rijkskanselier zullen ver manen, eindelijk eens naar middelen en maatregelen om te zien, die Duitschland en het Duitsche volk waarlijk tot heil eu wel vaart leiden. TeLyon zijn eergisteren een 1000 tal werk lieden bijeengekomen op de terreinen, waar een aanvang wordt gemaakt met het slech ten der afgekeurde vesting werken. Zij eisch- teu dat ook hun werk gegeven werd en dreigden hen, die aan den arbeid waren. Zij weigerden op aanmaning der politie uiteen te gaan. Zij werden daarop door gardiens de la paix te paard, die de sabel trokken, uiteengedreven. Later is een groo te troep der lieden teruggekomen. Toen werden kurassiers ontboden om hen weg te jagen, hetgeeu gelukte. De politie is op de terreinen gebleven, totdat de avond viel. gebruik, dat de raad van Worms aan den raad van Frankfort door een gezantschap een oever- hoed zond, om daardoor vrijheid van tol te ver krijgen maar die beverhoeden waren destijds nog zeer zeldzaam. In den tijd van Hendrik IV, was de hoed in Frankrijk reeds iets zeer ge woons, en zoowel deze vorst als zijn hof en zijne officieren droegen een hoed met breeden rand, aan de eene zijde opgetoomd. In denzelfden rijd droeg men in DuitschlandZwitserland en Hol land hooge, van boven spitse hoeden met breeden rand. Onder Lodewijk begon men de hoeden van achteren op te toornen en ook aan de andere zijde, wegens de symmetrie, om te buigen. Zoo ontstonden de driekante hoeden, die nu eens met langere dan met kortere randen bijna eene eeuw laug tirauuiek mode waren. Uit de driekaute hoeden ontstonden de cha- peaubas, driekaute platte hoeden gewoonlijk van zwarte zijden stof, zoodat zij niet op het hoofd gezet maar alleen onder den arm gedragen konden worden. De krijgslieden, aan wie de driekante hoed eigenlijk zijn oorsprong te danken had, versierden hem met eene kokarde, een gesp en nestels. De vreedzame burgers bootsten hen eerst na, maar omdat gekleurde kokardes hun verboden waren, droegen zij eene zwarte gesp op hun hoed. Alleen de Oostenrijkers droegen enkel voor eu achter opgetoomde hoeden met geen of een zeer smul len zijrand, Esnige jaren vóór de revolutie kwamen eerst in Engeland de ronde hoeden iu zwang. Toch behielden, vooral in Duitschland, de driekante hoeden nog de overhand, totdat iu het laatst der vorige eeuw de laatstgenoemden geheel afgedaan hadden. Eerst kwamen echter nog iu 1796 de Eenige belhamels zijn in verzekerde bewa ring genomen. De quaestie van Tonkiu is nog altijd haugeude; de onderhandelingen gaan niets vooruit eu de militaire operatiëu zijn ge staakt. Admiraal Courbet wacht op verster kingen. De Berlijnscbe correspondent der Dai ly News verneemt, dat Duitschland de As sociation internationale du, Congo erkend heeft. De Timesiu een hoofdartikel het rapport van/vonf North brook over deEgyptische aan gelegenheden besprekende, ontraadt de aan- nemiug opgrond der groote verplichtingen, welke Engeland daarmede op zich laden zou. Immers Engeland zou aan Egypte bijna 16 millioeu moeten leenen. Het Kabinet, zegt de limes, mag dit niet doen en evenmin zich uit Egypte te rugtrekken, en het blad stelt ten slotte dit dilemma: 5f een erkend protectoraat, of vermindering van interest over de geheele Egyptische schuld, benevens waarborging door Engeland vau de betaling van een minimum iuterest gedurende deu geheeleu duur der Eugelsche bezetting. Uit Varna verneemt de Daily News, dat zich, tengevolge van gebrek aan kleeding eu maandeulange onthouding van soldij, onder de Turlcsche troepen eeu steeds toe nemende geest van verzet openbaart. Een soldaten-oproer te Mouastir vond navolging te Salonika. Iu beide plaatsen eischten de muiters uitbetaling der achterstallen waar aan gedeeltelijk werd voldaan. Herhaalde geruchten nopens den oproerigen geest ouder de troepen iu den omtrek van Con - stantinopel vinden algemeen geloof. Volgens eeu telegram uit Madrid is de cholera te Beniopa, provincie Valencia, uitgebarsten. Negen personen zijn er reeds aan de ziekte bezweken. In een beschouwing over de vraag„wat zal de meerderheid doen zegt de N. IJselbode: „Men boude wel in het oog, dat de drie fracties der rechte!zijde, de katholieken, auti-revolution- nairen en conservatieven, slechts door innige sa menwerking iets kunnen tot stand brengen. De meerderheid is aan de rechterzijde zoo klein, dat ook de drie conservatieven als Dritter im Bunde niet kunnen gemist worden. Stemt er maar één enkel lid der rechterzijde met de libe ralen, dan bestaat er geen meerderheid en staat de tong van den politieken evenaar onwrikbaar in het huisje der weegschaal. „Dit heeft zijn bezwaar, doch ook zijn goede zijde. Wij willen geen bevoorrechting voor de rechterzijde, voor de geloovigen evenmin als voor de ongeloovigen. De gemengdheid der bevolking driekante hoeden met ontzaglijk groote randen iu de mode, die de Fransciie fatten droegen. In 1806 en 1807 werden ook in de meeste legers de ondoelmatige driekante hoeden afge schaft, eu vervangen door de betere schako's. Vroeger was die alleen iu gebruik bij de Hon- gaarsche huzaren maar al spoedig werd zij ook bij de Pruisische fuseliers ingevoerd, iu 1806 in het Eransche leger en van toen aan in bijna alle Europeesche Staten. De bedekking van het hoofd is eeu gebruik, dat reeds iu den oudsten tijd het onderscheid tusschen het Oosten en het Westen uitmaakte. Iu het Oosten gaat het nog voor dwaas, ja, voor schandelijk door blootshoofds te loopen, en de Turken en Perzen nemen hun tulband, de Chi- neezen huuue spitse mutsen noch iu huis, noch voor de aanzienlijken, zelfs niet voor den Keizer, ja niet eens bij het gebed af. Bij de Joden was het reerls sedert de oudste tijden een godsdienst gebruik met gedekt hoofd te bidden, en nog achten zij het hoogst ergerlijk anders dan zoo in de synagoge te komen, of het minste gebed blootshoofds te doen. Daareutegeu ging bij de Grieken het bedek ken van het hoofd voor slaafsch door, en Pau- lus beval (1 Kor. 11 4) den Koriuthiërs uit drukkelijk met ongedekt hoofd te bidden. Bij de Romeinen en Grieken hadden de vrou wen het hoofd buitenshuis bijna altijd gedekt. In de middeleeuwen schijnt het eerst in de der tiende en veertiende eeuw algemeen te zijn ge- geworden, het hoofd te bedekken, en ui de zeven tiende en het begin van do achttiende eeuw, schijnt de hoed alle andere hoofddeksels vei drongen te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1