N I E U W E No. 853. Zondag 30 November 1884 9e Jaargang Het socialisme in Nederland. II U 1T fi NL A N i). Eene badreis naar Spa in 1700. Verschil van. graanprijzen. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland f'r. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzunderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. laSSSSI a AGITE MA 50K AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE]* Van 16 regels30 Cent». Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitsrevers KLIPPERS L A U R E Y. Hebben wij in ons vorig nummer een verschijnsel besproken, dat in verband stond tot de sociaal-democratische beweging in Duitschland, heden willen wij enkele op merkingen in 't midden brengen, die be trekking hebben tot de socialistische woe lingen ten onzent. Van eeu socialistische beweging kan men vooralsnog in Neder land niet spreken, hetgeen niet wegneemt, dat wij zeker gelooven; dat de tijd uiet meer verre is, waarin ook wij met die plaag zul len worden bezocht. De woordvoerder der Nederlaudsche so cialisten is de gewezen Luthersche predikant F. Domela Nieuweuhuis. Verkondigde hij als Evangelie (?)-dienaar de moderne rich ting, nu hij spreekt voor het volk brengt hij de sociale moderne dwalingen aan den man. Dezer dagen voerde hij het woord te Amsterdam en sprak daar over het sensatie- wekkend onderwerp werkeloosheid erger dan de cholera.Wij zullen hem natuurlijk niet volgen in al den onzin, dien bjj ont wikkelde. Het is al erg genoeg als men zulke taal eens gelezen heeft. Onze lezers verliezen er trouwens niets aan; zij zouden zich aan vele uitdrukkingen toch maar er geren. Eu door zulk eeue ontstemming wordt het kwaad, dat de ex-prediker sticht, niet weggenomen of geneutraliseerd. 't Is onze bedoeling om in de eerste plaats te doen uitkomen dat de sociaal democratie overal dezelfde heillooze begin selen aanprijst. Wanneer wij dan ook zoo even de aanduiding Nederlandsche socialisten bezigden, dan gebruikten wij eigenlijk een onjuiste qualificatie. De socialisten kennen, wel beschouwd, geen vaderland, in den zin waarin men gewoonlijk daarvan spreekt. Zij zijn cos- mopolitisch in de slechte beteekenis van dit woord. Terwijl dan ook bjj alle rich tingen, iets specifieks Nederlaudsch valt waar te nemen, karaktertrekken, welke haar meer of min van dezelfde richtingen buiten onze grenzen onderscheiden, ziet de sociaal-democratie er hier precies uit als b. v. in Duitschland en Frankrijk. Alleen bestaat er verschil in den indruk, dien zp teweegbrengt, in den opgang, dien zij maakt. Binnen onze landpalen neemt men hare stellingen niet zoo dadelijk aanhare apostelen vinden slechts langzamerhand vol gelingen. Het staat te vreezen (gelijk wjj reeds opmerkten) dat ten slotte het socia- FEU1LLE TON. „Hebt ge u niet te zeer vermoeid?" Die vraag klinkt als eene persiflage, wanneer we, per salonwagen vertrokken, na een rit van weinige uren, in de schoonste badplaats der Ardennen aankomen. Ge hebt op dat tochtje nauwelijks de beweging van het voortrijden in snelle vaart gevoeld ge hebt naar keus en luim u gevoed en gelaafd met keurige spijzen en edele dranken, die voor u op de tafel werden geplaatst; ge hebt, wildet gij dit, op zachte kussens uitgerustge hebt het dagblad met berichten van den eigen morgen ontvouwd en doorgeloopen ge zijt in weinige uren ter be stemder plaatse aangekomen, en uit rijtuigen te kust en te keur heeft een er u naar het prach tige hotel gebracht, dat zich aan 't oog als een vorstelijke residentie vertoont. Vergelijkt aten dit tochtje met een uit den tijd van Koning Stadhouder Willem den Derden, van Koning Louis XIV en van Czaar Peter denGrooten, zoo heeft men reden zich te verbazen, en gevoelt men, dat men aan de vraag„Hebt ge u niet te lisrue ook zijne groote uitbreiding zal er langen »langzaam gaat zeker,zegt het oude spreekwoorden dat zal helaasook in deze zaak worden bewaarheid. De toon der socialistische redenaars wordt dan ook telkens brutaler; in deu beginne trad men ietwat schuchter op; thans wordt men steeds meer vermetel. Al hetgeen door den ex-predikant werd gesproken, zou hij elders niet straffeloos kunnen ontwikkelen. Openlijk toch komt hij op tegen de bestaande staatsinstellingen. Hij verlangt de volkssouvereiuiteit in den meest revoiutionuaireu zin. Voor het volk eischt hijdeu bodem die voedt, het stem recht dat beslist, het wapen dat verdedigt. Dat alles moet verkregen worden dooi de arbeiders- vereenigingen. Eerst het stem recht (oreerde de ex-prediker) en dan volgt de rest van zelf. De voorstanders van het algemeen stem recht weten nu waar zrj zich aan te houden hebben. Dat recht wordt door de socia listen verlangd, enkel om de maatschappe lijke toestanden omver te werpen. Omver werpen zal het toch wel zijn als menden bodem voor zich opeiscbt. De consequentie van dien eisch is toch de leer van Proudhon, dat eigendom diefstal is. Het volk zal zich toch het bezit van den bodem niet kunnen verschaffen dan door de tegenwoordige eigenaars van hun eigendom te verdrijven of hen er van te ontzetten. Geweld moet wel het laatste woord der socialisten zijn. Het spreekt toch wel van zelf, dat men zich niet zonder weerstand zijn wettig eigendom laat ontnemen. De socialisten begrijpen dat ook wel en daarom vragen zij als laatste eisch het wapen dat verdedigt. Op die vordering mogen de voorvechters van deu algemeenen dienstplicht wel acht geven. Als ieder burger dienen moet, dan zullen nog meer personen dan nu, de wape nen in handen krijgen, terwijl het niet zeker is, dat de socialistische soldaten hunne wapenen niet zullen aanwenden tegen hen, wier rechten de militaire macht behoort te verdedigen. Houdt men het programma- Nieuwenhuis in 't oog, dan zou men eigen lijk moeten komen tot het beperken van den militie-plicht. De wapenen zijn in der socialisten hand uiet veilig. Zeer natuurlijk vinden wij het daarom, dat de heer Nieuwenhuis vooral wil be zuinigen op Oorlogde soldaten zijn niet de vrienden der socialisten. De theorie der socialisten komt in 't eind veel vermoeid die kan voegen Zijt ge heelhuids overgekomen Een Baedeker van 1700, het Reisboek door Jan ten Hoorn te Amsterdam uitgegeven, geeft de volgende inlichtingen voor de „Reys of weg na het Spaa." „Om uit Holland te Lande naar Spaa te reisen, neemt men, naar de gereetste gelegenheid, over Gorichem ofte Uitrecht te lande, over Rotterdam te water, ziju reys naar 's Hertogenbosch. De vracht van Uitrecht op den Bosch is een Rijks daalder. Onderweg pleistert men te Geldermalsen, daar goede Vis uyt de Linge, en Drank te be komen is. „Van den Bos besteet men zich op de Karre naar Maastricht, voor anderhalf ofte twee Rijks daalders. Doch met een Uiterse Wagen is veel spoediger en gemakkelijker. Men moet met de Karlieden bedingen, om d'eerste dag ter Hament, ofte met de Wagenluiden tot Quabré gebragt te worden, alzoo in de Dorpen niet wel te eten ofte vernagten is. Onderweeg pleistert men ter Eind hoven, daer goet tractement is in de Sterre, en byzontler in Keulen, daar men altijd Vleesch vindt. „Tot Maastricht den tweeden dag gekomen zijnde, heeft men 't beste, reinelykste ende goed koopste tractement in de Wint-meulen. hierop neder: wij moeten ons meester ma ken van het gezag, en als wij dan het roer in handen hebben, dan zullen wij den Staat (voor wieu wij dan zouden optreden) laten zorgen voor alles en allen. Zeer helder is het maatschappelijk voor uitzicht niet, dat de ex-predikant afschil derde. Hij begreep dat zelf ook wel, daar hij 't noodig keurde met een bedreiging te eindigen. Als de rijkdom (zoo sprak hij) niet zorgt dat aan de armoede een einde komt, dan kon de armoede wel eens gaan zorgeu, dat aan den rijkdom eeu eind werd gemaakt. Duidelijker kan het wel niet. Wil men het recht van eigendom niet aantasten of prijsgeven, dan zal men daartoe wel gedwongen worden. Tegen die leer zullen (dat begrijpen de socialisteu ook wel) vele werklieden bezwaar hebben. Om zich echter van den bjj val ook van de arbeiders te verzekeren, wordt hun diets gemaakt, dat de werkeloosheid met de zegepraal der socialistische theorieën zal ophouden de maatschappij te verstoren. Ieder werkman (zoo leert de ex-prediker Nieuwenhuis) moet arbeid kunneu bekomen. Dat bij bet nu uiet vermag, dat is de schuld vau liet groote monster, het kapitaal. Ten laatste moet de arbeid zich meester maken van het kapitaal. Dan zal de strijd tusscheu beide voor goed uit zijn. Zou dat waar zijn? Maar als men den bodem gelijk verdeelt, dan zal spoedig de zuinige, de spaarzame weder meester zijn van het aandeel van den verkwister, den luiaard, die hun eigendom van de hand zullen doen om geld in handen krijgen. De socialistische eigendoms-idee is dus onzinnig in hooge mate. Als de socialisten niet zoo wanhopig opper vlakkig waren, dan zouden zij begrijpeD, dat de werkeloosheid een ramp is, welke ontstaat door eene samenwerking van vele oorzaken, die niet alle kunnen worden weg genomen. Men behoeft geen socialist, een voudig Christen te zijn, om die werkeloos heid te betreuren. Welk goed gestemd ge moed zou zich niet laten gelegen liggen aan de ellende des volks. Valt er iets ook door de Regeering tegen die werkeloosheid dadelijk te doen, wij zullen er ons hartelijk in verblijden. Wij vreezen echter, dat af doende hulp niet door deu Staat kan worden verleend. Wel zou de Staat door een ge wijzigd tarief vau invoerrechten der kwij nende nijverheid kunnen tegemoet komen, doch zulk een maatregel werkt op tijd, volstrekt niet onmiddellijk. „Van daar gaat men na Luyk met de Barge, die ten negen uuren afvaartende wort men aldaar best getracteert in 't Tonnelet. „Van Luyk op Spaa is een kleine reize. Men heeft om twee Rijksdaalders eeu Karre alleen. Men neemt wat spijs meeden drank vint men onderweeg. „Te Spaa gekomen zijnde, huurt men een Kamer, item een Bed en Lakens om twee Schellingen daags, zomtijds meer ofte min, na datter veel Volks is, emle men digt aan de Markt wil zijn. Die wat sachter wil liggen, neemt een Slaap- kussen met graauw Laken overkleet, 'twelk ook voor een Zitkussen verstrektitem een Matras mede. Men bedingt verders bekookt te worden dog men gaat meest in een Koks-huys te eeten, die daar veel zijn." Nu laat de samensteller leefregelen volgen bij het drinken der bronwateren, geeft het adres van den apotheker Mr. Martin voorde „medicamenten" en herinnert dat, daar de posten van Amsterdam des Donderdags en Zondags aankomen, om den volgenden dag weder van daar te vertrekken. Hij bepaalt de uren voor de maaltijden, beveelt de spijzen, die men moet kiezen en schrijft de w an delingen voor, nevens „alderhande ligte exerci tiën, waarmede men niet aan't zwesten geraakt." Hoe dit zijhet kwijnen der welvaart doet niet eukel den werkman lijden alle klassen der maatschappij gaan er onder ge bukt. Het gaat dus niet aan, de zaak voor te stellen, alsof enkel de arbeidende klasse slachtoffer der tegenwoordige tijdsomstandig heden is. Al ware dat echter wel zoo, zou dau de welvaart toenemen als de maat schappelijke orde werd verstoord Op puiu- hoopen, men weet het, groeit enkel onkruid. De leer der socialisten rekent niet, en dat is hare hoofddwaling, met de zonde. Zij loochent deu val en daardoor gelooft zij, dat weder een toestand van volmaakt heid op deze aarde zou zijn in 't leven te roepen. Zelfs de materiëeie straf der zonde, het werken voor zijn brood, in 't zweet des aanschijns, wil zij wegnemen. Door dat mogelijk te achten, stelt het socialisme zich buiten het Christendom en daardoor buiten het gebied der eenige machtwelke de vol kereu, gelijk de individuen, waarlijk redden kan. De vrucht van het socialisme kan dan ook niet anders vrezen dan verwoesting; het maatschappelijk verderf is zijn ont zettende openbaring. Mannen als Domela Nieuwenhuis stich ten daarom geducht veel kwaad. Zij wekken verwacbtingeu op, welke nimmer zullen vervuld worden. Tegen hen valt niets beter en meer afdoend te ageeren, dan door de macht van den Godsdienst. De Kerk buigt zich ook tot sociaal-misdeelden neder en heft hen uit hun toestand van ellende liefderijk op; zij stort haar geloovige zonen die be ginselen in, welke hen doet bedacht zijn op het beramen en uitvoeren van al die middelen, die het lot van al de klassen der maatschappij kunneu verbeteren, allereerst natuurlijk die der meest misdeeldeu. Veel wordt er beproefd tot het tegen houden van den wasseriden stroom van het maatschappelijk verderf eu als hulp middel en kuuuen enkel maatrogelen hun nut hebben de blijvende beveiliging voor de maatschappij echter is slechts te vinden in de Banier van het Kruis; die moet tegen dien stroom worden opgeheven, en hij zal worden terug gedrongen; de maatschappij zal dau eerst zijn behouden. Wij vestigen de aandacht op het tableau statistique te Gent verschenen. In eeu tabel, opgemaakt door den oud- Minister Rolin, na de verkiezingen van 1881, was de verhouding der gemeenteraden de volgende: Eindelijk geeft de schrijver nog een raad, die den auteur rechtvaardigt wanneer hij van heel huids aankomen gewaagt „Onderwegen ontmoet men dikwijls Partyen van de Spaansche Soldaten, die men met een halve of heele schelling afzet. Maar als 't Fran- sche of Lotharingen zyn, is 't geraden met Convoy te gaan." Elke huismoeder weet, dat de broodprijzen tegen woordig slechts weinig veranderen, en het op-en afslaan doorgaans iedere maal slechts een halve of eene geheele cent beloopt. Dat het vroeger anders geschapen stond, bewijzen de graanprijzen in Holland van de jaren 1699 en 1700: 1699 1700 Een last tarwe 560 f 240 Een last rogge 392 126 Een last boekweit 250 r 102 Een last gerst 196 60 Eeu last haver 120 42 Derhalve verschillen van 133 tot meer dan 300 percent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1