B i N E iVTTa M 8), GEMENGDE BERICHTEN. De ziel van het huis. Voor geest en hart. Niet uitstellen. Allerlei. Liberale Raden 922, Katholieke Raden 1106, onafhankelijke of onzijdige 583, niet bekende richting 161. Thans is die verhouding als volgt: Liberale Raden 642, Katholieke Raden 1658, onafhankelijke, gemengde 261. Aan welken kant is nu, na den 19en October, de meerderheid? En op den uitslag van die verkiezing is men er in geslaagd, het Ministerie te ver brokkelen! De Rijksdag nam met 180 tegen 99 stemmen, het voorstel aan om den leden van den Rijksdag reis- en verblijfkosten te verleenen. Prin3 Von Bismarck had zich tegen het voorstel verklaard. Het niet-verleenen van reis- en verblijfkosten, zeide hij, staat in verband met het kiesstelsel en berust op een compromis tussehen de Bondsregeerin- geu; het is derhalve niet goed, elk jaar aan de Grondwet te tornen. Het kan niet anders dan goede gevolgen hebben, waneer men het lidmaatschap van den Rijksdag niet tot een soort van beroep maakt; de zittingen van dat Staatslichaam worden aldus verkort en korte zittingen zijn in het belang des lands. De sociaal-democratische club voor den Rijksdag heeft een commissie van zeven leden uit haar midden benoemd, die een arbeidswet zal hebben te onderwerpen, waar in de sociaal-democratische eischen zullen worden geformuleerd, welke neerkomen op: de invoering van een normalen aabeids- dag, de opheffing van den arbeid van de vrouwen en van kinderen in de fabrieken, de bescherming der arbeiders in de fabrie ken, het in 't leven roepen van scheids- gerichten voor geschillen tussehen arbei ders en werkgevers en van arbeids-bureelen. De heer Windhorst heeft aan het ge recht te Brunswijk verklaard, dat hij voor den Hertog van Cumberland de nalatenschap van den Hertog van Brunswijk aanvaardt. De Times verneemt uit Konstantino- pel, dat de Porte voornemens is te protes teeren tegen de bezetting van de Roode-Zee- haven Tadjoerab, dóór Frankrijk. Het onderzoek van het ontwerp van Wet tot verandering van art. 198 der Grondwet, in de at'deelingen der Tweede Kamer, heeft de volgende uitkomsten opgeleverd. Onderscheidene der bedenkingen, bij de behan deling van het voorstel tot het in overweging nemen van deze wijziging der Grondwet te berde gebracht, werden ook thans weder door enkele leden ontwikkeld. Daarentegen verklaarde de groote meerderheid der leden zich, op de bekende gron den, ten gunste van het wetsontwerp gestemd. In eene der afdeelingen werd wederom de vraag omtrent de bevoegdheid der Kamer ten deze ter sprake gebracht. Niettegenstaande art. 77 der Grondwet je. art. 99, alin. 3 der Kieswet, zoo werd in de bedoelde afdeeling betoogd, heeft de ontbonden Kamer zich bevoegd geacht te verklaren, dat er grond bestaat om een voorstel tot verandering in de Grondwet in overweging te nemen. Zal de nieuwe kamer zich ook bevoegd achten om die wijziging aan te nemen? Zoo ja, zal dan niet de Begee ring daaruit kunnen afleiden, dat de Kamer zich ook bevoegd zal rekenen om verdere voorstellen tot verandering in de Grondwet in overweging te te nemen, zonder dat de tabel, regelende de ver- deeliug des Bijks in kiesdistricten, herzien is? De afdeelingen der Tweede Kamer hebben de heeren S/haepman, Van Delden, Beelaarts van Blokland, Van Blom en Butgers Van Bozeuburg gekozen tot rapporteurs over de definitieve voor dracht tot wijziging der Grondwet betreffende de Troonopvolgiug tijdens het Begentschap. De Zaanlandsche Kamer van Koophandel heeft zich per adres tot den Minister van Wa terstaat enz. gewend, met verzoek het maximum- gewicht, bij de verzending van postpakketten van 5 op 10 Kilogram te brengen, ten einde te voor zien in de behoeften van uitbreiding van den post- pakketdienst, hetwelk vooral den handel zeer ten goede zou komen en ook de inkomsten der schat kist zou verhoogen. Rhenooi, 28 Nov. Door wijlen mevr. de wed. J. van Gameren alhier, is aan het B. K. parochiaal armbestuur dezer gemeente een legaat vermaakt groot ƒ1000. Bergen op Zoom, 28 Nov. In deze gemeen te heeft eene ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij aan zekeren J., smidsknecht, eene ernstige messnede ter hoogte van den pols is toegebracht. Een drietal jongelieden van nauwelijks 16 jaar zijn als verdachten gearresteerd. 's-Gravenhage, 28 Nov. Gisteren in den laten namiddag is alhier overleden de heer jhr. E. G. E. Merkes van Gendt, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Warmenhuizen, 28 Nov. Ten bewijze dat de prijs der landerijen in Hollands Noorder kwartier nog hoog mag worden genoemd, kan strekken, dat dezer dagen eene boerenplaats van ruim 24 hectaren werd verkocht voor ruim 62,000, behalve de gewone onkosten. "Weert, 28 Nov. In den nacht van 25 op 26 dezer is door tot hiertoe onbekende dieven in gebroken in de B. K. kerk te Tongerloo, onder deze gemeente. Behalve de twee offerbussen, welke geledigd zijn, is er niets ontvreemd; wel heeft men getracht de deur der sacristie te openen, doch dit is niet gelukt. Medemblik, 28 Nov. Alle krankzinnige mili tairen, die in andere gestichten werden verpleegd, zijn thans naar het rijkskrankzinnigengesticht al hier overgebracht. Te Weenen komen nog steeds ge vallen van hondsdolheid voor. Zaterdag 11. wer den er weer in het district Leopoldstad twee kleine meisjes gebeten. In de laatste weken deden zich 80 gevallen van watervrees voor, waarvan elf met doodelijken afloop. De Voorzitter van de Bechtbank der City te Londen heeft zich een uitval tegen de Duitsche werklieden veroorloofd, die nog al besproken wordt. Het was bij do behandeling van een cisch tot voldoening van loon, door een Duitschen werkman tegen een meubelmakersfirma ingesteld. „Dit proces," zeide de Voorzitter, //bewijst dat er te Londen veel te veel Duitschers zijn, die voor ongehoord lage prijzen werken, ter wijl onze eigen landgenooten van honger om komen. Als de Duitschers naar hun land terug keerden zouden wij niet zoo vaak dergelijke zaken hebben te behandelen. Ongelukkigerwijs halen de patroons stelselmatig Duitsche werklieden in het land, aan wie zij belachelijke loonen betalen. Ik zou hun raden voortaan alleen En- gelsche werklieden in dienst te nemen." Te Kilrush, in Engeland, is een kind bij afwezigheid van de ouders, door een varken bijna geheal opgegeten. Het hoofd, de hals en een der armen werden geheel verslonden. In vreeselijken toestand vond de moeder het lichaampje van de kleine weer. Bij een biljarlwedstijd in het Royal Aquarium te Londen, om 12000 pun ten maakte de eene speler series van 462 762, 52 en 134 punten, en de tweede 149, 438, 175 en 451 punten. De serie van 762 pun ten is wel de grootste, die tot heden op het biljart werd gemaakt. Iu hetzelfde lokaal zal ook een internationale loopwedstrijd gehouden worden, om een prij3 van J0 200. De wedstrijd zal 6 dagen duren en de deelnemers moeten 12 uur per dag loopen. Een onderzoek moet volgens het N. v. d. D. hebben geleerd, dat de faecaliëu van meer dan 8000 gezinnen in de Amsterdam- sche achterbuurten worden afgevoerd door overstortiug in de stadsgrachten, als er geen politie— oog waakt. Stop brengt in Le Charivari advies uit over de eiudelooze Chineesche quaestie. Zijn teekening stelt voor een Chinees, die John Buil aan zijn hart drukt. Gij, gij zijt mijn goede vriend, roept hij uit. O! nol antwoordt de Engelschman. Ik niet zijn uw goed vriend! Maar ik doen alsof ik uw goed vriend, om miju goed vrienden het land op te jagen. Hoewel de vorst Maandag-nacht de wateren van een ijskorst had voorzien, ge bruikte nog een viertal getrouwe bezoekers der bad- en zwem-inrichting aan de De Buyterkade te Amsterdam een bad in het buiten-bassin. In Zweden kan men naar De Amst. meldt, een diploma als doctor in de zwemkunst verkrijgen, wanneer men aan de volgende eischen weet te voldoen. Men moet ruim 2600 meters op de gewone wijze kunnen zwemmen, 1400 me ters gekleed, 1400 meters op den rug, 445 me ters overeind staande. Bovendien moet men bij het duiken ongeveer 27 meters ver onder water kunnen blijven en zich over een afstand van 540 meters drijvende kunnen houden, terwijl men ein delijk de kunst moet verstaan om in het water een compleet winter-costuum te kunnen uittrek ken. De Lyonsche bladen, van alle rich- tiugeu, hebben gezamenlijk een inschrijving geo pend met het doel, gaarkeukens in te richten om de arbeiders zonder werk van goede spijzen te voorzien. In het noorden van Hongarije heeft men veel last van wolven, die in groote troepen door de koude uit het gebergte naar de bewoonde streken gedreven worden en daar angst en schrik verspreiden. Te Homanna o. a. drong een troep van ongeveer 120 wolven in het dorp door, terwijl de bewoners in de kerk waren, en lieten zich niet verjagen, voordat een escadron uk- lanen met sabels en karabijnen op hen aanviel. Uit den omtrek van Neuss worden eeuige aan vallen van zwijnen bericht. Een daglooner aldaar o. a. werd dezer dagen door een wild zwijn aan gevallen, en ondanks ziju tegeweer zoo ernstig ge wond, zoodat hij weldra overleed. Een te Turin g e h o u d e n c o n gr e s van koks en logementbedienden heeft met alge- meene stemmen besloten „te protesteeren tegen de gewoonte van tooneelschrijvers, om in hunne stuk ken de hotelbedienden belachelijk te maken"! Een Amsterdamsch liefhebber van cijferen deelt aan De Opmerker het volgende mede: Er waren op de beursprijsvraag 199 ont werpen ingekomen. Bekent men nu, dat ieder ont werp uit gemiddeld 8 stuks teekeningeu bestaat (welke raming zeker te laag is) dan komt men tot een totaal vau 1592 teekeningeu. De jury was vijf dagen aan het werk en arbeidde «iet langer dau hoogstens zes uren daags, zij was dus dertig uur werkzaam. Nu kan men door een eenvoudig re kenkundige bewerking uitrekenen, dat 1 minuut 6 seconden voor het beoordeelen van iedere tee kening voldoende was!Dit cijfer is echter nog te gunstig, want reeds op den eersten dag, toen men hoogtens 9 uur werkzaam was, werden niet minder dan 163 ontwerpen afgekeurd. Men komt dan tot het verrassende cijfer van 2 minuten, 12 seconden per ontwerp, of per teekening ruim 16 seconden Een portefeuille, inhoudende ruim 6,000 aan bankpapier, benevens geldswaardige papieren, welke door een heer te Helder was verloren, is door een marinier gevonden en door dezen eerlijk aan den eigenaar terugbezorgd. Een brand, die met flesschen spuit- water gebluscht wordt, mag zeker een zeldzaam heid heeten. Men pa3te dit eigenaardige blusch- middel onlangs toe te Hernalsen bij Weenen, toen in een der kamers van een uitspanuingsgebouw, gedurende een druk bezocht volksconcert, een hou ten beschot in brand geraakte. De bedienden hadden, toen zij den brand bemerkten, geen ander water bij de hand dan een vijftigtal flesschen spuitwater. Zij begonnen onmiddellijk daarmee de vlammen te bespuiten, met het gevolg, dat spoedig alle gevaar voorbij was. Niemand in de volle zaal had iets van den brand bemerkt. De Hamburger loterijen werden dezer dagen door het Engelsche blad the Stan dard besproken. Het vestigde uamelijk de aan dacht der autoriteiten op de omstandigheid, dat Engeland weder met de circulaires der Hambur ger en Brunswijker loterij-agenten overstroomd wordt. Aan dezen loterij-zwendel zou ongetwijfeld een eind gemaakt kunnen worden, meent het blad, door een eenvoudig verbod van verzending van buitenlandsche loterij-circulaires over de post. Niet onaardig is de volgende zet fout, voorkomende in het Hbl. van 20 dezer, al waar staat: „Wel was de penningmeester voor herbenoeming vatbaar, doch de heer Maas Gees- teranus had uitdrukkelijk verzocht wat meer in aanmerking te komen."- Dat woordje wat, in plaats van niet, zou anders wat sterk de begeerlijkheid naar het postje bij den bedoelden heer doen uit komen. Door dr. Domingo Ereire is niet alleen de bacterie ontdekt, welke de gele koorts veroorzaakt, maar 't is hem zelfs gelukt haar werking zoodanig te verzwakken, dat hij er men seden mee heeft kuuuen inenten. Da proeven zijn met een schitterenden uitslag bekroond geworden. Wie weet, of niet spoedig een dergelijk middel tegen de cholera zal worden uitgevonden. Te Caprijcke is een varken g e - slacht dat, hoewel slechts een goed jaar oud, niet minder dau 355 kilo's woog. Het hok moest worden afgebroken om het dier naar buiten te dragen. Veertien mannen zijn daartoe noodig geweest. Te Wageningen eischt de politie- verordening dat allen die „Vergunning" hebben een lichtje moeten plaatsen boven de deur aan de straat. Sommigen komen die bepaling getrouw na; wel geleek soms hun lichtje op een „gloeieuden spijker", maar toch voldeden zij aan de verorde ning. Een enkele slijter bleef echter steeds wei geren, voorgevende dat zijn winkel (al was het ook niet boveu de voordeur) voldoende verlicht is. Ongeveer 90 procesverbalen werden tegen den heer P. opgemaakt, doch hij bleef steeds onwil lig voor de vermaningen der politie. De kanton rechter te Wageningen heeft nu in deze uitspraak gedaan en den heer P. vrijgesproken. Met be langstelling werd deze uitspraak verbeid en een gevolg daarvan zal zeker wel zijn, dat eerlang ook bij andere houders van „vergunning", die veelbesproken „nachtlichtjes" verdwijnen. Een schoenmaker te Hamburg zond onlangs een zijner klanten die niet heel vlug betaalde, pos!kaarten toe, waarop enkel zijn naam voorkwam en de afbeelding van een bloempje dat een „vergeet mij niet" bleek te zijn. Niettegenstaande de kiesche wijze waarop de schoenmaker een wenkje wist te geven, werd hij door eun zijner debiteuren wegens eerroof aangeklaagd. Voor eenigen tijd werd door de Parijsche bladen bericht, dat de bekende kunst- rijderes Mile. Eiisa, vau het circus der Champs Elysées, in het huwelijk zou treden met een aanzienlijk Nederlandsch edelman, den Baron de Booy van der Does. - Die „Baron" is echter nu, naar de Belgische bladen mededeelen, te Antwerpen, toen hij daar uit Nederland aan kwam, gevangen genomen wegens 't vervalacheu van postwissels, en hij heeft reeds een zestal vonnissen wegens diefstal en oplichterij achter den rug. Ziju huwelijk met Mile. Elisa, met wie hij reeds te Parijs ondertrouwd was is thans afgesprongen. In September 1885 zal te Berlijn een groote tuinbouwtentoonstelling worden ge houden. In den Güldenbach bij Stromberg (Pruisische Bijuprovincie), en eenige andere beken in die streek, heeft men iu den laatsten tijd herhaaldelijk goud gevonden. Het kwam niet als fijn zand of stof, maar in vrij groote stukjes voor. Dat het vinden van goud daar ook oudtijds geen ongewoon verschijnsel was, kan men uit den naam „Güldenbach" afleiden. De burgers van Temesvar, welke stad sedert het begin dezer maand electrische straatverlichting heeft, zijn Zondag door het nieuwe licht in den steek gelaten. Wegens een gebrek aan de machines, kouden dien avond de lichten niet branden en de stad was in duister nis gehuld. Een aan mazelen lijdend kind te Utrecht was dezer dagen, tegen de voorschriften des geneesheersdoor de ouders in de open lucht gezonden om zich te vermaken. Toen de arts zich onverwacht in de buurt vertoonde, en door de moeder werd ontdekt, werd het kind door haar, onder den uitroep „kom hier jong, daar komt de dokter aan!" opgepakt, naar bin nen gebracht en te bed gelegd. De dokter, wien het voorgevallene op straat niet ontgaan was, trof het kind tot zijne niet geringe verbazing te bed aan, terwijl hem verder bij onderzoek bleek, dat de zorgzame moeder haar spruit geheel gekleed, zelfs met de klompen aan, ouder de dekens had gestopt, puur uit angst dat haar lieveling anders kou zou kunnen vatten. „Thuis" beteekent voor het kind: //bij moeder." Voor den man, vader en broeder, is het de vrouw. Als hij na een vermoeienden dag 'savouds thuis komt, gevoelt hij zich op eens in een aangename atmosfeer. Er is plaats voor alles en alles is op zijue plaats: leuningstoelen klaar, sofa's noodigen tot rust, het haardvuur vlamt helder, de portret ten aan den wand schijnen hem toe te lachen; de gedekte tafel biedt verkwikking en versterking aan; pantoffels zien er voor de voeten verlokkend uit; luiken en deuren sluiten het straatgedruisch buiten. Alles is helder, warm, gezellig en rustig, en dat is het onzichtbare werk van de vrouw. Zij was bet, die dat alles zoo beschikt en gere geld heeft, die alles zoo aangenaam heeft gemaakt, die alles wat noedig is voor de hand en al het onnoodige weggenomen heeft. Dat ziet de man haar nooit doen, dat zal hij haar ook nooit zien doen. Hij is er niet bij als de huisfeeën bezig zijn. Hij is vergenoegd, zonder te weten waarom zonder te denken aan de oplettendheid en de moeite, die het vereischt om te maken, dat hij zich zoo op zijn gemak gevoelt. Hij begrijpt het niet hij is niet in staat het te begrijpeneu dus betoont hij er weinig erkentelijkheid voor; misschien meent hij wel, dat hij al die geriefe lijkheden aan zijn eigen vlijt, zijn goeden smaak en zijne mildheid te danken heeft. Der stille helpster geeft hij er da eer niet van. Maar een maal komt de dag, dat de onzichtbare werkster heeft opgehouden te werken dat rij stil uit die heldere gezellige omgeving is overgegaan tot dien slaap, waaruit geen ontwaken is, ia de don kerste en kilste aller donkere en kille kamers. Dan eerst waardeert hij ten volle haar stillen arbeid. Elk onbezield voorwerp komt in opstand nu zij er niet meer is; niets blijft op zijn plaats; wat blin kend was, wordt zonderling dof'; wat zoo gemak kelijk voor de hand stond, wordt gemist; sloten zijn niet in orde, vensters tochten, het straatge druisch is niet buitengesloten, gordijnen willeu niet neer, allerlei kleine geriefelijkheden, waaraan hij gewoon is, ontbreken, zelfs het vuur wil niet branden. Het huis wordt onverklaarbaar koud en doodsch; alles heeft er een vervallen aanzien. Vroeger was het met leven bezield, en de geest, die er heerschte, opeubaarde zich op eene eigenaar dige aangename, stille wijze, nu is het leven er uit. En dan is het, dat het onzichtbare werk zichtbaar wordt. Het gevreteu heeft zijue verraders. Gelaat eu oogeu laten zieu, wat wij meenden in het binnenste van ons hart te hebben op gesloten; ook tegen onzen wil verraden zij, wat wij gaarne zouden willen verhelen. Niemand mag zich op zijne kracht, nog minder op zyne voorzichtigheid ver laten hij lette op de voorbeelden van an derendat is een korter en veiliger weg; wie dien versmaadt en het spoor bijster wordt, moge de straf zijner vermetelheid vreezen. Onvoorzichtig is het den goeden uit slag eeuer zaak aan het geluk over te laten, want valt zij goed uit, dau is het aan het toeval, niet aan u te danken. Hij is ver metel, die naar een doel streeft zonder de middelen te kennen. Voortdurend slaan doet aan de slagen gewennen en het gevoel, dat nog bestond, verloren gaan; aanhoudende gestrengheid heeft geen ander gevolg, dan verachting van straf' en bestraffer. Elke daad van uwen evennaaste moet voor u eene les zijn; want er is geene of gij kunt er uit leeren. Is de daad goed dan spore zij u aan hetzelfde te doenis zij slecht, dan kan zij tot waarschuwing dienen, om ze niet na te volgen. Gelijk boomen, die in hun eerste jaren zich gemakkelijk lieten buigen, ouder ge worden nauwelyks door bijlen en slagen te dwingen zijn, zoo ook onze neigingenmet de jaren worden zij sterker eu meer eu meer onbuigzaam. Onkruid groeit van zelf, schiet diepe wortelen en verspreidt zich ver; roeit de tuinman het niet spoedig uit, dan zal 't hem te machtig worden en het goede zaad benadeelen. Wordt eene kwaal verzuimd, dan is zij niet meer te genezen, en wordt een vonk verwaarloosd, dan ont steekt zij een brand, die veel vernielt eu nauwelijks te blusschen iszoo sehadeljjk werkt nalatigheid. Aan spoed hadden groote zaken haar welslagen te danken maar wat is van uitstellen te verwachten. Uitstellen doet hij, die niet wil. Heeft eenmaal het vergift het bloed bedorven, dan komt het geneesmiddel te laat. De dag van heden moet altijd gunstiger worden beschouwd dan die van morgen. In een hotel. Reiziger. Portier ik moet morgen-ochtend om 6 uren op, (laar ik met den eersten trein wil vertrekken. Portier. Zeer goed, mijnheer. (Den volgenden morgen wordt hevig aan de deur geklopt) Portier. Is u die miju heer, die om 6 uren op moet voor den eersten trein Reiziger. Ja! Portier. Nu, blijf dan maar liggen, want 't is half acht. Baas boven baas. Twee snoevers spraken over hun herinneringsvermogen. „Ik", zei de eene, „herinner mij zeer goed, welke pijn ik heb geleden, toen ik mijn eersten tand kreeg" „En ik", sprak de andere, „herinner mij nog zeer goed, dat mijue min mij eeuige klappen heeft gegevenwacht maar, dacht ik toen bij mijzelf, sla maar toe, maar je zult zien, als ik spreken kan, zal ik het aan Mama zeggeu" Eerlijk. „Dus je hebt dieu gevonden banknoot teruggegeven?" „Ja, zeker!" //Aan wien dan?" „Wel, aan het verkeer!" Conversabel. Van Bettina von Arnim, bekend door hare geschriften, en inzonderheid door hare briefwisseling met Goethe, vertelt de dichter Gottfried Kinkel de volgende eigenaar dige anecdote „Toen ik in het jaar 1848 te Berlijn kwam, maakte ik onder anderen ook keuuis met Bet tina, die mij reed» dadelijk bij de eerste begroeting iu beslag nam en met de haar eigene levendig heid over politiek begon te redeueeren, waarom trent zij mij twee volle uren hare zienswijze ijverig uiteenzette, zonder dat ik een enkel maal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2