I E U W E 854. Donderdag 4 December 1884 9e Jaargang, Moderne beschaving. B UIT E L A N D. W(\ U— 0,06 ML Het Weder en de Menschelijke Gemoedsstemm ing. ABOMBMESTSPBIJS Per maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen iu Nederlaud fr. p. p. Voor het Buitenland Afsonderlpke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 1 0,85 1,50 1 AGITE MA NOH AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPEES k LAUKEY. In eeue vergadering der christelijk- sociale partij te Berlijn, hield dezer dagen de bekende afgevaardigde van den landdag, de heer Strosser, eene voordracht over de vermeerderiug van het aantal misdaden en zelfmoorden eu de toeuemiug derlaodloope- rij. De zaakkundige spreker bewees in zijne voordracht zonneklaar, dat, naarmate de moderne beschaving toeneemt, de godde loosheid en het zedenbederf onder de vol keren meer en meer hunne slachtoffers maken. Als een der oorzaken van dit treurig verschijnsel noemt hij de bedroevende houding der geleerden. De ontdekkingen op het gebied der oudheidkunde gedaan, bevestigen de historische waarheid van de H. Schrift. De mannen der moderne we tenschap echter, willen er het tegendeel uit afleiden eu nemen elke gelegenheid te haat, om de goddelijke waarheden in de oogeu van het volk in minachting te brengen. Tot staving van zijn betoog merkt de heer Strosser op, dat de bevolking in Duitschland van 1871 1877 slechts 4 pCt. is toegenomen, maar dat het aantal mis- dadeu in dezelfde tijdruimte van 77 tot 375 pCt. is geklommen. Zoo is een der grootste misdaden, de voorbedachtelijke meineed, van 594 gevallen (1871) op 1048 (1877) gestegen, en het aantal vergrijpen tegen de zeden van 501 tot 1975. Moord, doodslag, kindermoord en ernstige lichaams verwonding zijn verdubbeld; de groote diefstallen zijn van 1615 (1871) tot 2641 gevallen (1877) geklommen. Diefstal nu toont de minste toeneming, een bewijs dus, dat niet de materiëele nood de oorzaak is van het verval der zeden. Terwijl in het arme en verdrukte Ierland slechts 17 zelf moorden op één nrllioen inwoners komen, telt men in de Rijnprovinciën en Westfalen 65 resp. 60, in Oost- eu West-Pruisen en in Beieren 100, in Oostenrijk 130, in Han nover 140, in Moravië 150, in Branden burg 200, in Thuringen 245 eu in het koninkrijk Saksen 408 zelfmoorden op 't ge noemde aantal zielen. Ook de landlooperij heeft eene ontzettende uitbreiding verkre gen. Men schat de som, die jaarlijks aan ongeveer 200,000 Duitsche vagebonden, als aalmoes wordt uitgereikt, op 120 millioen mark, welk geld in de meeste gevallen onnut besteed is. Het feit eener bedenkelijke toeneming der misdaden staat vast en wordt algemeen zonder tegenspraak erkend. Zelfs republi- keinsche bladen beginnen van deze soort FEUILLETON. Zeker Engelsch geneesheer, dr. Oldrum, heeft zich gedurende het tijdvak van dertig jaren de moeite gegeven, om den invloed van het weder op de gemoedsstemming der menschen waar te nemen, en bevonden, dat wij arme geplaagde aardwormen allen meer of minder onder den geheimen invloed van den dampkring en de richting der windeu staan. Niet ten onrechte verdeelt hij de menschen in twee klassen, t. w. in zachten en in hevigen Wel treft men tusschen deze beide klassen nog ontelbare nuances aan, vooral bij het zooge naamde schooue geslachtdoch die behooren hier niet ter plaatse. Volgens de waarnemingen van den scherpzin- nigen Brit zijn in den winter, bij droge koude en heerschende noorden-of noordwesten winden de zachten levendig, ja soms opvliegend, maar de hevigen barsch en verdrietig. Bij denztlfden wind met sneeuw, regen en koude zijn de vooruitgang* te gruwen. De Parijsche Voltaire schrijft o. a.»De misdaden ver meerderen als een wassende stroom, welks golven dikwijls rood geverfd zijn. In bet jaar 1872 werden 26,000 misdaden iu Frankrijk gerechtelijk vervolgd; 10 jaren later, 1882, was dit aantal 81,000. En het is de bij uitstek beschaafdestad Parijs, die de meeste soldaten voor bet misdadigersleger oplevert. De Protestantsche predikant Ragotsky publiceert in de Bldttern für Gejangniss- kunde eeue verhandeling over de misdaden in de Rijkshoofdstad Berliju. Uit deze be droevende mededeelingeu blijkt, dat in de gemoederen der jeugdige misdadigers van godsdienst geen sprake is en dat de groote massa der booswichten op den bodem wast der godsdieustlooze scholen. De verklaring van de snelle vermeerde ring der misdaden, is van ons standpunt vrij gemakkelijk. De moderne wereldbe schouwing welke de beschaving eu ont wikkeling door de Staatsschool als een on aantastbaar dogma verklaard, liet den voor haar guustigeu tijd niet voorbijgaan, maar strooide haar zaad heinde en verre. Het zaad wies op en droeg honderdvoudige vrucht. Thans echter, nu de vruchten zijn gerijpt en de wereld ze wil genieten, wijkt zij verschrikt terug, want niet weinigen van deze iu de broeikasten van den Staat geteelde vruchten doen blijken, dat zij met vergift zijn doortrokken. Men stelde de school vijandig tegenover de Kerk en dien tengevolge is de geest van weerspannig heid en tuchteloosheid algemeen geworden. De hooggeroemde moderne beschaving werd een tweesnijdend zwaard en veroor zaakte de uitbreiding der revolutie in alle landen van Europa. Kort geleden heeft de heer Levasseur te Parijs eene statistiek van de misdaden openbaar gemaakt in verband met de be schaving der booswichten en hij koiut daarbij tot het verrassende resultaat, dat in Frank rijk de misdaden der niet-beschaafdeu steeds af-, die der beschaafden enorm toenemen. In Eugelaud en Schotland neemt men de zelfde verschijnselen waar. Ook Italië maakt reuzenschreden iu de moderne beschaving maar ook het aantal veroordeelde misda digers neemt onrustwekkend toe, vooral bij de vrouwelijke booswichten en daar onder weder de minderjarigen. Tbeophile Gautier, de groote Fransche romanschrijver schildert het type van den modernen misdadiger als volgt: Overal, hoofdzakelijk in de groote steden, >zegthij, eerstgenoemde enkel wat grillig en luimig, doch de laatsten aan hartstochtelijke opwellingen on derworpen; bij Noordoosten- of Oostenwind met droge koude verraadt de zachtste vrouwelijke duif wel een beetje ongeduld of grilligheid, terwijl de heftige heer gemaal ongemakkelijk en bijster baloorig is, wat bij beiden onder den invloed van denzelfden wind bij natte koude nog toeneemt. Zijn de zachten zeer buigzaam en handelbaar, de driftkoppen in eene zeer dragelijke stemming, dan mogen wij overtuigd wezen dat de wind uit bet Zuiden waait en wij de winterjas een poosje thuis kunnen laten. Verraden de lieve aardsche engelen daarentegen een verdrietig humeur en zijn zij over het ge heel kwalijk te spreken, terwijl de hevigen vreeselijk korzelig, lichtgeraakt en oploopeud zijn, dan is de wind Zuidoost, vochtig en een weinig koud. Een Westenwind met droge koude maakt de zachten opgeruimd en vroolijk, de hef- tigen ondernemend en stout. Nevel, mist, een donkere, bewolkte hemel, sterke wind en ouweder hebben een zeer ongun stige uitwerking, en de stemming wordt eerst beter, als die voorbij zijn. Be invloed der win den in andere jaargetijden laat zich uit het zijn onderaardsche kooien voorhanden waarin roofdiereu verblijven, die vreese- lijker zijn dan leeuwen en koningstijgers. Laat die kooien openen en de sidderende wereld ziet het jaar 93 of de Parijsche com mune terug en de Marats of de beulen, die ouschuldigeu vermoorden en de Tuileriën in brand steken, staan voor de oogen«. Vertegenwoordigers van dat slag boos wichten nu, zien we dagelijks. Wie was b. v. de veelgenoemde Nobi- ling Een dertigjarig man uit eene ge achte eu onbesproken familie. Hij had eene goede opvoeding genoten, het gymnasium eu de hoogeschool bezocht on had zelfs den doctoralen titel behaald. Hij had op zijne reizen kennis eu ondervinding opge daan en zijne waarnemingen meermalen gepubliceerd. Iu 't kort, Nobiling was een kind der beschaving van zijn tijd en iu waarheid een tegenhanger van den ruwen Hödel, van wien de Reichsbote de volgende karakterschets levert. >Iu tuchteloosheid geboren, iu tuchte loosheid geleefd, vervuld met atheïstische, materialistische en sociaal-democratische ideeën: een meusch, die zouder God leeft en zijne neigingen volgt, een mensch, die geen zedelijke begrippen meer kent, dat is Hödel. Men sla een blik in ons volks leven: hoeveel duizenden jongelieden leven evenals Hödel in eene atmosfeer van god deloosheid, tuchteloosheid en socialisme. Zij worden niet allen koningsmoordenaars, maar hoevelen hunner worden zelfmoor denaars, dieven, roovers, bedelaars, dronk aards en hoevelen hunner worden gebla- zeerde wellustelingen, bij wie elk ideaal verdwenen is, die niets anders kennen dan vermaak en genot, voor wie niets heilig is, dan hoogstens hun geld. Wij kennen de school, uit welke booswichten als Hödel voortkomen en 't is onze plicht die scho len te sluiteu.» Het genoemde blad bedoelt hiermede de sociaal-democratische agitatie. Maar wat helpt het, de school der sociaal-democratie te sluiten, als wij hare groote voorbereidende school der tuch teloosheid laten bestaan, in welke de jeugd religieus en zedelijk te gronde gaat. Aan zulk eeue voorbereidende school zal steeds eene revolutionnaire hoogeschool verbonden zijn. Wat helpt het als men de sociaal democratische vereenigingen verbiedt eu de slechte pers laat bestaan, die de jeugd vergiftigt? Zeker is het onze plicht, die school te sluiten, waaruit mannen als Hödel voortkomen, maar men sluite dan ook hare voorbereidende school. En men gezegde afleidenmen houde slechts in het oog dat hoe gunstiger de temperatuur is, deze ook te gunstiger werkt. In de lente neemt de gemoedsstemming bij beide hoofdkarakters het zekerst een vroolijker tint aanhoe meer de naweeën van den winter verdwijnen en hoe hooger de zon klimt, des te beter wordt de luim. In den zomer bewerkt de hitte afmatting, die, naar wij weten, een mensch van alle inge spannen werkzaamheid afkeerig maakt. Deze ont spanning vertoont zich dan het zichtbaarst bij de hoogere standen, en de genadigste hoeren worden dan vaak het allerongenadigst, 't weer moge wezen, hoe het wil. Hem, die zoo iemand iets te vragen of te verzoekeu heeft, dat geen uitstel lijdt, dien raadt de eerlijke Engelschman vooral niet al te vroeg in den morgeu zijn bezoek af te leggen of een brief in te zenden- Hij raadt in zulke gevallen ernsiig aau, nie mand te storen, voordat bij zich behoorlijk heeft opgefrischt, en meent, dat de beste verwachtin gen daardoor verijdeld kunnen wordeu, dat aan 't ontbijt geen tijd genoeg werd gelaten, om van het voorhoofd des beschermers de wolken te verdrijven, waardoor dat bij zijn op- late het niet bij 't sluiten der slechte scho len, maar men opene goede inrichtingen van ouderwijs en brenge iu het sociale leven de orde terug, die op zedelijke fundamenten steunt. Ook het onlangs gevoerde moordproces van Courad levert bijdragen tot kenschet sing van de moderne beschaving. Deze moordenaar had gebroken met het geloof aan God eu aan eeue zedelijke wereld orde. Hij noodzaakte zijne vrouw dit voor beeld te volgen, doch ondervond al de ge volgen van dit leven zonder God.« Hij verliet vrouw en kinderen en werd ten slotte een moordenaar. Gebrek aan be schaving volgens het beginsel der mo dernen, de wortel van alle kwaad was geenszins de oorzaak van deze moreele ver wildering. Conrad was integendeel, wat men noemt een beschaafd en ontwikkeld man«. Hij had Schiller niet slechts srelezeu maar ook onthoudenhij wist zijne brie ven met passende citaten te versieren, hij ontwikkelde eene belezenheid, zooals die bij lieden welke op hoogere sporten der maatschappelijke ladder staan, niet altijd gevonden wordt; hij voerde zelf voor 't ge recht zijne verdediging met buitengewonen tact en overleg. Beschaving geeft vrijheid,* zegt men, en de noodlottige vrijheid die op den modernen beschavingsweg« te vin den is, had deze ongelukkige zich in hooge mate eigen gemaakt. Wordt vervolgd.) Een politieke grootheid van Antwerpen verdwijnt. De heer Ed. Pecher, de bekende chef der Antwerpsche liberalen, heeft er genoeg van. Hij trekt zich uit de politieke wereld terug eu gaat zich weer geheel aau zijn handelszaken wijden. Verstandige uiau De Kamer van afgevaardigden in Frauk- rijk heeft het amendement van den heer Achard op de kieswet voor den Senaat verworpen met 263 stemmen tegen 234, nadat de Regeering liet had bestreden. Alle leden der Commissie, door de af- deelingen van den Senaat benoemd ter zake van het crediet voor Tongkin, zijn ten gunste van het crediet gestemd en dringen aan op eene krachtige beslissende handeling. Uit Marseille wordt aan de Daily News geseind, dat eerstdaags 15,000 man naar Tougkin wordeu ingescheept. De Regeering heeft bevolen, verscheiden transportsche- staan verdonkerd was. Iedereen moet toch wel gevoeld hebben, dat men na het opstaan in alle jaargetijden eeuigen tijd noodig heeft, om den geest voor zijn gewone werkzaamheid in behoor lijke stemming te brengen. Het bloed beweegt zich traag, tot dat beweging en verfrissching van binnen langzamerhand zijn loop versnelt, waar om ook de avond zelden de tijd is, om de goede luim van iemand in te roepen. Daarbij oordeelt Oldrum ook, dat het voor supplianten goed zal zijn, buiten den tijd, waarop zij hunne verzoeken aan den man willen brengen, ook nog andere omstandigheden in aanmerking te nemen en zich b. v. nooit tot een groot heer te wen den, als deze eenig» bekende onaangename ont moeting beleefd of eenig groot plan in het hoofd heeft. Na groote verliezen, tijdens onpas selijkheden, inzonderheid bij sterke verkoudheid, is evenzoo de gemoedsstemming zeer gemakke lijk buiten evenwicht te brengen. Daarentegen wordt de herstelling na ziekte als een tijdpunt aangegeven, dat het gemoed het guustigst ge stemd pleegt te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1