B i i\ i\ fi iUA i\ 1). gemengde berichten. gaat met het verleenen ran een waarborg voor de betaling van den verlaagden inte rest. Zulk een eiseh is even billijk als praetisch en zal zeker door de andere Mo gendheden worden gesteund. Uit Brunswijk wordt bericht, dat in den Regentschapsraad verschil van gevoe len is gerezen over de vraag der erfopvol ging. Een der Ministers zou de rechten van den Hertog van Cumberland willen er kend zien, terwijl de vier andere leden in die zienswijze niet deelen. Vermoedelijk zal de Minister, die voor den Ilertog van Cum berland is, aftreden. Anderen gelooveu e- venwel dat de ministeriëele crisis nog zal worden voorkomen. Ferry deed in den Senaat voorlezing van het wetsontwerp betrekkelijk de her vorming van het kiesrecht en van de be slissing der Kamer van Afgevaardigden. Op zijn verzoek werd het ontwerp spoedeischend verklaard. Het ontwerp werd teruggezon den aan de commissie. De verkiezing van een lid voor het leven, welke Zaterdag moest plaats hebben, werd uitgesteld tot Dinsdag. De Senaat besloot met 150 tegen 100 stemmen Zaterdag te vergaderen. Het bericht in de Times uit Hong kong, dat de cholera zich op de Fransche vloot heeft geopenbaard, wordt door Havas tegengesproken. Er hebben op de schepen voor Kelung zich enkel eenige gevallen van typheuse koorts voorgedaan, zooals men telken jare in Frankrijk in de kazernes en op de oorlogsbodens waarneemt. In het Lagerhuis verklaarde Fitzmauri- ce dat de vraag of de Association interna tionale zal worden erkend, op 't oogenblik het onderwerp vormt der onderhandelingen te Berlijn. Voor zoover de Regeering weet, heeft geen enkele Europeesche mogendheid eenige verantwoordelijkheid, welke ook, op zich genomen ten aanzien van de hande lingen der Association. Het Hoogerhuis bracht de tweede lezing van het wetson- werp betrekkelijk de hervorming van het kiesrecht ten einde, zonder dat een amen dement werd voorgesteld. In Carlton-club kwamen eergisteren 210 conservatieve leden van beide Huizen van het Parlement bijeen om hun gedragslijn tegenover de bill houdende nieuwe indee- liug van het land in kiesdistricten (Kies tabel) vast testellen. Men kwam overeen, de tweede lezing der bill zonder oppositie te laten passeeren en eerst bij de derde le zing de beginselen of de détails der voor dracht ter sprake te brengen. Ook werd besloten, in dit seizoen geen oppositie te voeren tegen de Egyptische politiek der Re geering. Het wetsontwerp tot verandering van art. 198 der Grondwet is thans ook door de Eerste Kamer aangenomen, met 27 tegen 5 stemmen. De Minister van binnenlaudscke zaken verklaarde dat zoodra het advies van den Eaad van State zal zijn ingekomen, de Regeering met grooten spoed de verdere voorbereiding der Grondwets herziening wil t»r hand nemen. Assen, 5 Dec. Van 1 Mei tot 1 Nov. jl. zijn door de rechtbank alhier niet minder dan 659 personen veroordeeld om naar de bedelaarsge stichten te worden opgezonden. De 85-jarige weduwe, die brandwonden bekwam door in het vuur te vallen, is aan de gevolgen overleden. Leeuwarden, 5 Dec. De justitie alhier heeft gisteren, met twee geneesheereu, te Kollum een een onderzoek ingesteld omtrent den dood van een 18-jarig jongeling, die onder Grijpskerk zoo danig moet zijn mishandeld, dat hij, niettegen staande dadelijk geneeskundige hulp verleend werd, kort daarna is overleden. Borssele (Zeeland), 5 Dec. Bij een landbouwer onder deze gemeente werd dezer dagen een koe geslacht, wier gewicht bedroeg 808 Ned. pd.> schoon aan den haak. Zaandam, 5 Dec. Een geacht ingezetene dezer stad, de tabakshandelaar K., had Zondag het ongeluk door de gladheid zijn been te breken. Maandag moest het worden afgezet, doch reeds Woensdag is de Heer K. overleden. Zijn dood wekt algemeene deelneming. Amsterdam, 5. Dec. Twee „kwartjesvinders" zijn in een tapperij in de Nieuwe Brugsteeg alhier) door de politie gearresteerd. Een eenvoudig landbouwer uit Beverwijk had er op hun uitnoodiging het „gevonden" kwartje met hen verteerd, waarna men hem tot een spel letje met de kaarten zocht over te halen. Maar de man was hen te slim af; hij weigerde aan het dobbelspel deel te nemen, ging naar buiten en vond nu werkelijk iets: het was de politie, die hij waarschuwde en die de spelers medenam. Bij het onlangs door de afd. Tes- sel der Maatschappij tot N. v. 't Alg. gevierde eeuwfeest der stichting, trad een der leden op, om een schitterende improvisatie te houden. Hij wist niet, dat de opening, waar gewoonlijk het souffleurshok staat, slechts met een mat bedekt was. Toen hij nu, midden in zijne oratie, op die mat stapte, verdween hij plotseling voor de oogen van het publiek. In zijn val sleepte hij een paar petroleumlampen mede, waardoor brand ontstond. Gelukkig schoot men ijlings toe en slaagde er in de vlammen te blusschen. Berlijn zal nu eerlang met Dres den telephonisch verbonden worden. De tele— phoonverbinding van Berlijn met Maagdenburg, tot dusverre de langste in Duitschland, voldoet uitmuntend. Een nieuw geval van kannibalisme op zee wordt uit Philadelphia bericht. Daar zijn twee mannen van een loodsschip aangekomen, die met nog een derden man in een boot van dat vaartuig afgeraakt en de volle zee in gedreven waren, en die, toen hun makker van gebrek ge storven was, zich met zijn vleeich gevoed heb ben. De beide mannen werden later in uitgeput- ten toestand door een schip gevonden en opge nomen. Te Leiden is dezer dagen niets meer en ook niets minder gestolen dan een schuit met aardappelen. Wel werd de schuit teruggevonden, maar van de aardappelen waren reeds een 20 heet. „geborgen".Waarschijnlijk een die pas begint! UitMunchenkomthet bericht, dat twee der grootste brouwerijen aldaar,die vanGabriel Sedel- mayer "zum Spaten en die van zijn broeder Joseph "zum Leist", het bier, te beginnen met 1 Dec. 11., met 2 Pfennige per liter hebben afge slagen. Dat beteekent iets, als men weet dat bv. Gabriel Sedelmayer circa 300000 hectoliters 'sjaars brouwt. Een varkensslachter te Hamburg, die vleesch met trichinen verkocht, waardoor een aantal menschen ziek werden, is tot een boete van 300 Mark veroordeeld. Het "Maandblad tegen de verval- sching van levensmiddelen" constateert, dat goed brood mag bevatten 38 pCt. water, doch dat blijkens verschillende onderzoekingen dat water gehalte doorgaans tol 56 pCt. stijgt, ten gevolge waarvan men dus op een broodje van 2'/sct. juist een halven cent betaalt voor het water dat er te veel in gedaan is, ongerekend dus natuur lijk de voor het bakken onmisbare 38 pCt. De aandeelhouders van de Erd- mannsdorfer Spinnerei stonden dezer dagen lee- lijk op hun neus te kijken, vernemende dat hun door een fout van den boekhouder 3pCt. te veel was uitbetaald. Dit geval herinnert aan het gezin, waar groote vreugde heerschte. „Prachtige ba lans zeide de vader1800 gulden verdiend!" Veertien dagen later stonden in den eenen hoek van den winkel vader en moeder heete tranen te schreien, in den anderen hoek de zoon met roode ooren, en huilen dat hij deeder kwam geen eind aan! Wat was er dan gebeurd? De ezel van een jongen had in de balans bij ver gissing het jaartal mee opgeteld. Te Meppel is dezer dagen een n a - gemaakt bankbiljet van duizend gulden ontvangen. Nauwelijks te onderKennen van een echt, is het bij uitspraak der Ned. bank voor valsch verklaard. Dezer dagen werd de ontdekking te Berlijn gemeld van een Russisch student, die, om zich de middelen tot voortzetting zijner stu diën te verschaffen, des nachts werkzaam was bij de stadsreiniging. Een der professoren heeft nu ten behoeve van dit voorbeeldige jongemensch een inschrijving geopend, en zeil bovenaan de lijst ge- teekend voor 50 Mark. Bij deze gelegenheid is men tot de ontdekking gekomen, dat nog vele andere jongelui vau den nacht een dag maken. Er moet echter geenszins sprake zijn, om ook hen hierin te gemoet te komen, hetgeen toegeschreven moet worden aan de modus quo. Te Zwolle heeft zich eene Com missie van eenige heeren en werkbazen gevormd, met het doel timmerlieden zonder werk, werk te ver schaffen. Door vermogende ingezetenen gesteund, is men begonnen de werklieden aan huis, voor werpen van huishoudelijken aard te laten ver vaardigen. De eigenaar van groote rapenvel den, in de nabijheid der stad Glogau, had dezer dagen met het oog op de lange avonden en nach ten, die diefstal zeer in de hand werken, een be waker over die velden aangesteld, die zich door waakzaamheid, maar in 't bizonder door helden moed verdienstelijk scheen te maken. Eiken mor gen wist hij te vertellen, dat hij het in den af- geloopen nacht met dievenbenden aan den stok had gehad, die de rapenvelden wilden plunderen en die hij zegevierend op de vlucht had gejaagd. De eigenaar besloot daarom op zekeren nacht zelf eens een kijkje te gaan nemen, om te zien hoe een held zich wel in het gevaar gedraagt; hij ging naar de velden, liep er in rond en hoestte her haaldelijk, maar er kwam geen bewaker opdagen en in het wachthuisje was geen geluid hoorbaar. De onderzoeker gooide de rapen door elkander, floot nu en dan een deuntje, wierp een aantal rapen met donderend geraas tegen het huisje, maar de trouwe wachter bleef onzichtbaar. Eindelijk ging de man op het gebouwtje toe, klopte aan en vroeg met veranderde stem of er niemand te huis was. „Jawel", klonk het antwoord, „de bewaker". „Wilt ge niet eens even naar buiten komen, er zijn menschen, die u willen spreken!"„Dank je, ik wil mijn gemak houden." De gelukkige rapen- eigenaar verloor bijna zijn geduld, maar wist zich nog te bedwingen, vroeg deu knappen bewaker of hij niet een partijtje rapen mocht stelen en zeide, dat hij een kar bij zich had. „Ga gerust je gang" riep de held, „de kerel heeft rapen ge noeg". Onze vriend keerde weder naar de rapen terug, gooide nog een paar dozijn er van, bij wijze van bombardement, tegen het huisje en ging ten slotte den bewaker vertellen, dat het vrachtje op geladen was, terwijl hij hem uitnoodigde om een borreltje met hem te drinken. De held kon aan dit verleidelijk verzoek geen weerstand bieden, kwam uit het huisje enstond tegenover zijn lastgever. Hans von Bfilow heeft te Weenen weer eens onaangenaamheid gehad, en wel we der naar aanleiding van Beethoven's ouverture Egmont, welker vorige uitvoering door zijn or kest in het Fremdenblatt zeer slecht beoordeeld was. Deze ouverture stond op het programma, doch v. Biilow verklaarde, in een hekelende toe spraak tot het publiek, dit stuk niet te willen uitvoeren, om niet opnieuw ergernis te geven. Hij zou liever de academische onverture van Brahms spelen. Toen het publiek zich echter luide daartegen verzette, liet hij, na eenige wei nig vleiende woorden tot de toehoorders (door slechts weinigen verstaan) de ouverture Egmont spelen. Op de luide toejuichingen antwoordde hij met de verklaring, dat het orkest te zeer ver moeid was om, als laatste stuk, de ouverture van Brahms te spelen. Zijn gedrag heeft een zeer on- aangenamen indruk gemaakt en men vreest dat hij bij zijn laatste concert blijken daarvan zal on dervinden. Eenjachtgezelschap heeft in de voor laatste week der vorige maand in den Wilhelmi- napolder 495 hazen en 300 stuks ander wild ge schoten. Men heeft nu waarschijnlijk inde electriciteit ook een middel gevonden om schijn- dooden als zoodanig te onderkennen. De Fran sche hoogleerareu Brouardel en Carcel bevonden nl. bij hun proefneming dat de dieren, die aan een electrischen stroom blootgesteld waren ge weest, na het ophouden daarvan, als zij nog leef den, electrische verschijnselen vertoonden, die men bij doode dieren niet verwekken kon. De electrische stroom zou dus ook bij menschen een zeker middel zijn om den dood te consta- teeren. In de EranscheKamer is,naar aan- leiding van het gebeurde met Mevrouw Hugues, door den afgevaardigde Roque de Eilhol een voor stel ingediend, om lasterlijke aantijgingen door middel van briefkaarten strafbaar te verklaren. In Amerika is alles mogel ij k. Er sterven daar zelfs dames die haar vermogen, na laten tot delging van de openbare schuld. Voor eenigen tijd ontving de Minister van Financiën te Washington een mededeeling van eene onge huwde dame, Gonto genaamd, dat zij grondeigen dom ten bedrage van 30,000 dollars vermaakt had aan het Amerikaansche Gouvernement tot delging van de Nationale Schuld. De dame is thans overleden en een copie van haar testa ment is in handen gesteld van den Sollicitor of the Treasury voor advies. D e Nederl. Sport geeft een overzicht van de resultaten der wedrennen in Nederland in 1884; daaruit blijkt ,dat gewonnen werd door: luit. Metelerkamp f7621.15, ritm. Wijnstroom f 1260, Vereen. De Witten f 1051.60, luit. v. Diepen- brugge f 565, Huitink f 360.50, baron E. Van de Cappelen f 200, luit. Van Doorninck f 50, baron Van Brienen f 48.33, luit. Van Duuren f 38.33, luit. Erzey f 35 en door luit. K. D. Punt f 30. Te Ems heeft men een tekort van 31.500 Mark in de gemeentekas ontdekt. Veertien dagen geleden werd uit een koffer van een knecht in het hotel Du Crocq te Enschede een bedrag van 200 gestolen, waar van de dader tot duiver onbekend blijft. Het cu rieus geval doet zich echter thans voor, dat een zak met ƒ100 bij den stal is teruggevonden, waarbij een schrijven was gevoegd dat de nog ontbrekende gelden zullen volgen, daar hij uit tijdelijken nood het geld had gestolen en hij zijn naam niet bekend zal maken. Men denkt dat ei genaar en dief op dezelfde beenen loopen. Te Eede kon men dezer dagen een krankzinnige als een wild beest aan een zwaren ket ting zien liggen. Gelukkig is thans, door tusschen- komst der politie, aan dat tooneel een einde ge maakt. De Amerikaansche rookers, zegt de St. James Gazette, zijn op het oogenblik niet weiuig verbaasd door de ontdekking, dat hunne cigaretten dikwerf aangetast zijn door een klein insect, de korenworm genaamd. Dat kleine on gedierte verbergt zich in de tabak om daarin te broeden; zijne larven boren zich door de papie ren omhulsels, totdat het papier letterlijk vol met gaten is. Dat is echter nog niet het ergste, want de microscopische plunderaar is een epicurist, en kiest slechts de meest uitgezochte merken. Siga ren worden evenmin door hem van de hand ge wezen, als zij maar van beste soort en in puiken toestand zijn. Maar de voorkeur geeft hij echter aan cigaretten, waarin men de aanwezigheid van het insect zoo spoedig niet ontdekt. De ontdek king dat Amerikaansche winkeliers gewoon zijn hun argeloozen klanten cigaretten in de hand te stoppen, waarin de levende meelworm zich be vindt, heeft groote ontevredenheid onder de roo kers teweeggebracht, en dientengevolge eene ver mindering in den handel. Men zegt dat verschil lende tabaksfabrieken van den zolder tot den kelder wemelen van dat vernielend ongedierte, dat zioh met verbazende snelheid vermenigvuldigt, en waartegen men nog geen afdoend middel ge vonden heeft. Daar het rooken van insecten bij den Amerikaan een bepaalden weerziu opwekt, zijn cigaretten en zelfs sigaren op dit oogenblik te New-York en Philadelphia in discrediet. In het Kijkspostrauseum te Ber lijn laat de postmeester Stephan een tentoonstel ling houden van moeilijk te ontcijferen brief-a- dressen. Aan alle Duitsche postkantoren zijn bij dragen verzocht. Nu hot Hof weder op 't Loo resi- deert, is het iu Dan Haag stil met partijen. Om het gemis aan invitatiekaarten wat goed te ma- keu, heeft men dus wat nieuws bedacht. Dezer dagen werden o. a. gedrukte kaarten op naam door den koninklijken bazar aan autoriteiten en aanzienlijken verzonden, met uitnoodiging op een bepaalden avond de uitstalling in de magazijnen te komen bezichtigen. „Het wordt hoe langer hoe mooier, roept een Haagsche correspondent uit. Winkeliers, die een aantal uitverkorenen op een kijkje en bedektelijk op een koopje invitee ren! Ik dacht waarlijk, zoo'n kaart iu handen krijgende, dat zij voor een soiree bij den eenen of anderen diplomaat was; oppervlakkig zag zij er juist zoo uit: er stond gedrukt „die eu die hebben de eer den heer (volgt de naam geschreven) met familie uit te uoodigen tot enz. daar kwam de aap uit den mouw!" De 1 o o p w e d s t r ij d in het Royal Aquarium te Londen is Zaterdag geëindigd. G. Littlewood, de winner van den prijs, heeft in de 6 dagen, dat de wedstrijd duurde, ruim 405 En- gelsche mijlen afstand gelegd. Een sprekend bewijs voor devaak gehoorde stelling: „bij liegt net zoo lang tot hij gelooft dat het waar is//, werd dezer dagen te Knollendam door iemand geleverd, die nog al eens gewoon is met spek te schieten en wieus al te levendige verbeelding hem menigmaal iets doet vertellen, wat een ander eenvoudig voor een leu gen verklaart. Door dezen persoon was het ge rucht uitgestrooid, dat ar aau deu overkant der Zaan een schuit met aardappelen lag, waaruit ieder gratis een zak vol mocht weghalen. Toen de een na deu ander, met een zak gewapend, in zijn schuitje stapte om naar de overzijde te varen, om daar natuurlijk teleurgesteld te worden in de vet wachting, kon onze leugenaar, die hen zag gaau, de verzoeking niet langer weerstaau, ging naar huis en riep zijn vrouw toe: „Wijf, geef me gauw een zak! Ik ga ook eens kijken: je weet toch niet, 't kon wel eens waar zijn van die schuit met aardappelen!" Eu met de bedro genen giug ook de bedrieger naar de overzijde Dezer dagen stondteSouthampton een jonge vrouw terecht wegens dronkenschap, en het bezigen van gemeene taal op de openba re straat. De eene rechter wilde haar tot een geldboete veroordeelen, maar de andere vtrklaar- de zich daartegen, „omdat„, zeide hij met zeld zame openhartigheid, „de vrouw geen erger woor den gebezigd had, dan hij wel door aanwezige rechters in hun club had hooren gebruiken." Tijdens denjongsten lor d-m ayora- optocht te Loudon werd een reporter van the Times zijn brieventasch ontstolen. De man bemerkte het en ijlde den schelm na. Vele lieden sloten zich bij hem aan en twee jonge meisjes, Roda en Kate Moris, grepen den dief moedig bij zijn ar men en hielden hem, ondanks zijn tegenspartelen, zoo lang stevig omklemd, tot een constable en de bestolene ter plaatse waren aangekomen en de arrestatie van de twee moedige meisjes over namen. Toen de zaak nu onlangs voorkwam eu de pickpocket zijn gerechte kastijding kreeg, over handigde de voorzitter, mr. Pelhalm, nan elk van de jonge dames een geschenk van twee pond sterling, er galant bijvoegende: "vooreen bloem ruiker!" De achttienjarige Roda riep onder het gejuich van de toehoorders: "hartelijk dank, my- lord, maar ik koop liever een mof!" Een P a r ij s c h bankier, Fevrée ge naamd, heeft „zich verwijderd# met een som van een miilioen franks. Voor het Aisero-fondste Lon den is iu het geheel 1237 bijeengebracht. 750 is reeds aan de families der bemanning over handigd; de overige 487 zullen nu verdeeld wor den tusschen de weduwen eu weezen der over ledenen en de overgeblevenen. Er is nu een briefwisseling openbaar gemaakt, waarin nadere bizouderheden voorkomen omtrent de pogingen van de Nederlandsche en de Engel- sche Regeeringen tot bevrijding van de gevangen bemanning van de Nisero. De welwillendheid der Nederlandsche autoriteiten, vooral ook van den gouverneur van Atjeh, wordt daarin door Mox- well en den kapitein van den Pegasus zeer ge roemd. Een Engelsch onderwijzer heeft aan een menschenvriend, die zich ijverig bezig houdt met het bezorgen van een kosteloos ont bijt aau armenschoolkinderen, een brief geschreven, waarin hij zich tegen dien weldadigheidsmaatregel "ernstig verzet//, omdatde kinderen, als zij goed doorvoed zijn, zich te prettig gevoelen en veel lastiger worden dan anders! Een geneesheer ten plattenlande in Friesland, die een langdurige drukke praktijk heeft uitgeoefend, geeft het volgende bericht ter waarschuwing: Het is algemeen bekend, dat kolen, hetzij van hout, turf of steenkolen, wanneer zij, na eerst doorgebrand te zijn en daarna uit gebrek aan zuurstof, in doofpotten gedoofd of gestikt worden, bij wedsr aanglimmen (door bijvoeging van vuur en toetreding van lucht), schadelijke gassen van koolzuur en kooloxyde ontwikkelen. Zorgeloosheid hieromtrent komt vooral hun, die in klein bedompte vertrekken, met name in schepen wonen, nog wel eens duur te staan. Doch nu is het ook een vrij algemeen heerschend volksgeloof, dat doorgebrande kolen, zooals deze in stoven, vuurmanden enz. gebruikt worden, on schadelijk zijn. Men bedenke echter, dat ook deze kolen een zeer nadeeligen invloed kunnen uit oefenen. Mensch en dier, die koolzuur uitademen, hebben tot inademing behoefte aan zuurstof uit de lucht. Gebruikt men nu, iu afgesloten ver trekken, vuur tot verwarming eu lampen tot ver lichting, welke laatsten ook veel zuurstof tot ver branding noodig hebben, dan ontstaat er spoedig gebrek aan zuurstof en vorming van koolzuur eq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2