N I E U W E \o. 856. Donderdag 11 December 1884, 9e Jaargang Moderne beschaving. B UIT h N L A N i). f Tegen Podagra. Nicotine in sigarenrook. ABOJOTEMEWTSFBIJS Per 3 maaudeu voor Haarlem 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1. Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BÏÏKEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. 'Sti "i AGITE MA ItOH AGITATE. PRIJS DER ADVEHTENTIEK Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÏÏPPEKS k LAUREY. Vervolg en slot.) Wanneer men de bedroevende teekenen des tijds aanschouwt, moet men wel tot zonderlinge gedachten komen teu opzichte van de moderne beschaving. Voor de»ver lichten* onzer dagen is de moraal van den Catechismus een verouderde zaak ge worden. Met moraal kan men geen zaken* doen, zoo redeneeren de liberale capaci teiten. Ja, men durft zelfs in vollen ernst beweren, dat de Catechismus moet worden afgeschaft en dat in zijne plaats het strafwetboek op de school moet worden ingevoerd. Men kon dan de kinderen leereu welke straffen op de verschillende misdaden waren gesteld; de kindereu zouden dan met vrees vervuld worden en zich wel in acht nemen misdaden te plegen of vergrijpen te begaan. De verklaring der strafwetten zou betere resultaten leveren, de menschen beter maken,dan deCatechismus,de bijbelsche geschiedenis en wat dies meer zij. Derge lijke waanzinnige uitspraken zijn lang niet zeldzaam. Maar waar blijft dan 't geweten en de vreeze Gods? Wie uit vrees voor het strafwetboek zich niet aan het plegen van misdaden schuldig maakt, kan daarom toch nog een zeer slecht meusch zijn, want er zijn zoo'n aantal misdaden, die niet on der 't bereik der strafwet vallen. De vrees voor het strafwetboek beheerscht alleen hen, die een zedeleer, welke alleen op het bovennatuurlijk Geloof berust, niet meer erkennen, die dus zelveu ongeloovig zjju geworden. De materialisteu, de meeste Dar winisten loochenen immers het bestaan van een vrijen wil, »de meusch,zoo decreteeren zjj, wordt onbewust door eene blinde nood zakelijkheid tot zijn handelingen gedreven.* Waar echter geen vrije wil if, daar is ook geen verantwoordelijkheid, geen wezenlijk, eeuwig geldend onderscheid tusschen het goede en kwade, daar is ook geen beter schap mogelijk, want de meusch kan zijn boozen aanleg, die hem steeds naar het kwade drjjft, niet overwinnen. Tot welke ergerljjke afdwalingen de Darwinistische, materialistische moraal, die gansch losge maakt is van den Godsdienst, leidt, ziet men het beste aan Darwins geschriften. Herbert Spencer b. v. doet in zijne socio logie op onbeschaamde wijze de barbaarsche uitspraak, dat men zich niets moet laten gelegen liggen aan personen, die aan eene FEUILLETON. Een oude puzzle*. In den tempel te Benares, zoo verhaalt een Duitsch blad, moet onder een prachtigen koepel, die juist het middenpunt der aarde be dekt, zich een kleine pyramide bevinden, die, naar de overlevering wil, door Brama zelf daar zou zijn geplaatst. Die pyramide is door de prie sters afgebroken en moet nu door hen weder worden opgebouwd. Reeds duizenden van jaren zijn zij daarmee bezig en er zullen nog milliar- deu van eeuwen moeten verloopen eer die arbeid voltooid zal zijnis dit echter ten laatste het geval, dan vergaat de wereld. Als we die voorzegging als onfeilbaar zouden rekenen, dan behoeven we dus vooreerst zoo ge heel bezorgd nog niet te zijn. En waaruit bestaat nu die wonder-pyramide Uit niets anders dan een 64-tal kleine gouden schijven, op elkander gestapeld, waarvan de eene steeds iets kleiner is dan de vorige. Deze schijfjes zijn allen doorboord om over een pin te kunnen schuiven. Nu zijn er op een bord 3 dergelijke pinnen vertikaal beves tigd en bij den aanvang waren alle 64 schijven in volgorde op een dier pinnen geschoven, zoodat de grootste schijf het onderste lag, daarop een die iets kleiner was, hierop weer een kleinere en zoo ongeneeslijke of besmettelijke ziekte lijden. Zulke personen, zegt die moderne wereld wijze, moet men aan hun lot overlaten. Zieke ouders alzoo, mag men volgens Spencer laten omkomeD, omdat zij hunne kwalen anders op de nakomelingen doen overgaan. Het leven van zulke ouders mag door de kunst van den geneesheer niet worden gerekt. Vreeselijke, barbaarsche uitspraken voorwaar! Waar blijft hier de ouderliefde, het vierde gebod? Inderdaad zulk een zedenleer zou opzien baren ouder de negers van Australië. In Europa echter, het meest beschaafde werelddeel, laat men zulke barbaarschheden door de pers ver spreiden en een groot aantal beschaafde* lieden versmaden het niet daarover te philosopheereu. Maar niet alleen tegen de zieken en lijdenden treedt de materialisti sche zedenleer zoo onbarmhartig op, ook tegen de overtollige* kinderen, namelijk die kinderen, welke door gebreken of li chaamszwakte der maatschappij niet van dienst kunnen zijn, is de haat der materia listeu gericht. Hellwald b. v. prijst (in het tijdschrift Ausland, Jaarg. 1875 No. 34 en in zijne Culturgeschichte pag. 276) de bar baarsche gewoonte der heidensche Spar tanen, die hunne gebrekkige kinderen te vondeling legden of ze, om een afdoeuden maatregel aan te wenden, boudweg om het leven brachten. Hackel is (in zijne Natür- liche Schöpfungsgeschichte, bladz. 152 en 155) der meening toegedaan, dat het volk van Sparta dit gebruik te danken heeft aan den zeldzamen graad van mannelijke kracht en heldendeugd, waardoor het in de oude geschiedenis schittert, daarbij drijft hij den spot met onze zoogenaamde hu mane beschaving,* die eene proeve tot wederinvoering van zulk eene handelwijze met een kreet van ontzetting zou veroor- deelen. Ja zelfs de zonde, welke, zooals de h. Paulus zegt, onder Christenen niet eens genoemd mag worden, tracht menig materialist, b. v. Louis Büchuer, te recht vaardigen. Het hier aangevoerde zal wel voldoende zijn om te bewijzen, dat elke zedenleer, die van God, den hoogsteu rech ter van ons geweten en van onze haude- lingen, niets meer weten wil, tot niets anders leidt, dan tot volkomen zedeloosheid. Zulk eene beschaving ontzenuwt de vol keren en verwoest de Staten; zulke eene beschaving is niets anders, dan een schoon klinkende naam voor de verwildering op vervolgen:. Nu luidt de taak, die Brama aan de priesters heeft gegeven, om deze schijven achter eenvolgens op een der beide andere pinnen te schuiven, in dier voege echter, dat zij slechts één schijf tegelijk mogen verzetten en die schijf slechts mogen steken op een leege pin of alleen op een groote schijf, die reeds aan een der pinnen was gestoken. Niettegenstaande de Braminen daar reeds jaren dag en nacht mede bezig zijn, zijn ze nog zoo goed als niets gevorderd want eerst na 1 8,446,744,075,709,551,615 jaren zal die taak zijn volbracht. Dit is voor de oplossing van een puzile wel wat lang. Maar men kan een dergelijkepyramide- bouw ook beproeven op kleiner schaal, b. v. met een acht of negental schijfjesook behoeven die juist niet van goud te zijn, maar men slaagt even goed met schijfjes, die men van bordpapier, hout of kurk vervaardigt, 't Is voor kinderen eene niet onaardige bezigheid, eene van die, welke oude ren hun nog wel eens gaarne uit handen nemen. De beroemde natuurkundige Linnaeus kreeg op zijn 43ste jaar zulke hevige aanvallen van podagra, dat hij dag en nacht niet slapen kon en volstrekt geen eetlust had. In dien tijd at hij eens tot verfïissching aardbeien, en daar sliep hij rus- godsdienstig en zedelijk terrein. De eigenlijke zetel van het kwaad wordt niet algemeen gekend. Waarom het libe ralisme loochent, wat wij beweren, namelijk de toeneming der misdaden, zulks ligt, dunkt ons, op de vlakke hand. Immers als het liberalisme de droevige toestanden zou willen erkennen, zou dit niets anders zijn dan eene zelfbeschuldiging. Nu is het een maal eene zekere waarheid, dat eene eerlijke zelfbeschuldiging slechts van hem kan worden verwacht, die een oprecht berouw gevoelt. Van een oprecht berouw over zijne vele zonden wordt het liberalisme echter door twee eigenschappen van zijn wezen afgehouden egoïsme en onoprechtheid. Professor David Friedricli Strauss, de groote* Protestantsche theoloog geeft in zijn boek Alten und Neuen Glaube aan het volk den raad, om de Kerk, den positie ven Godsdienst en alles wat daarmede sa menhangt, links te laten liggen* en zich te stichten door het lezen van Goethe's werken en in het hooren van Beethovens sytnphonieën. Dit recept heeft echter de gewenschte uitwerking nog niet gehadde menschen, die men geleerd heeft den Gods dienst als een verouderde zaak te beschou wen en God uit het hart te verbannen, zijn er niet toe te bewegen uit Goethe bevrediging en ideale verheffing te schep pen. De Godsdienstlooze proletariërs worden wel moordenaars, dieven of roovers, maar geen vereerders van klassieke schrijvers, die overigens veel zinnelijkheid blijken te be zitten en niet zelden als apostelen van het ongeloof optreden. Heeft nu onze eeuw werkelijk het recht, zich op hare beschaving, op de verfijning harer zeden en op haar liberalisme prat te zijn? De ontwikkeling beheerscht de krach ten der natuur als in geen enkele periode werd waargenomen, maar hoe dikwijls wordt deze heerschappij misbruikt! De natuur wetenschap leert ons, den stoom en den electrischen stroom aan ons dienstbaar te maken, maar zij leert ook den moordenaar mijnen graven, waardoor men spoortreinen kan laten derailleerenzij geeft ook, het dynamiet iu de hand, waarmede de misda diger zijn slachtoffer op verren afstand zeker bereiken kan. Inderdaad Robespierre, Marat en consorten ziju met hun frater- niteits- en vrijheids-zweudelarij bijna als onschuldige menschen te beschouwen, in vergelijking met de internationale moor- tig op. Den volgenden dag gebruikte hij nog eeltige porties, en daarop kon hij den tweeden dag geheel hersteld het bed verlaten. Des zomers van het tweede jaar verdreef hij weder eenige aanvallen van die kwaal door het gebruik van versche aardbeien. Het derde jaar had hij wel weer aanvallen van podagra, maar lang zoo hevig niet als iu vroegere jaren. Nu verzuimde Linnaeus niet eiken zomer aardbeien te eten; zijn bloed scheen daardoor gezuiverd te worden, hij begon er vroolijker uit te zien, zijne kleur werd blozen der, en liij bleef geheel van podagra bevrijd, of schoon hij den ouderdom van 70 jaar bereikte. De Duitsche geleerde Dr. Kissling heeft onlangs dienaangaande eenige belangwekkende proeven genomen, door sigaren te rooken met een aspi rator en den rook door eene afkoelbuis en vijf flesschen te trekken. Van de laatsten waren de eersten en de derden ledig, de tweede was met alcohol gevuld de vierde met verdund zwavel zuur, en de vijfde met bijtende soda. Bij de vier proeven werden respectievelijk 50, 42, 132 en 100 sigaren gerookt, en was er 3.75,3,75,0.295 0.19 percent nicotine. Bij eene vijfde proefneming werden de puntjes en eindjes van de sigaren genomen die bij de eerste proefneming gebruikt waren, en bij eene zesde werd onderzocht hoevee denaarsmaatschappij vau ouze hooggeroem de en veel geprezene, verlichte periode. Op de plaats van liet convent treedt in ouze dageu het moordgericht in de gestalte van geheime comité's van executie, op de plaats der guillotine komt het dyuamiet- De barbaren van het dynamiet nu, zijn vree- selijker dan de vandalen der oudheid. Niet de cultuurstrijd alleen, die in schier alle beschaafdelandeu heerscht, heeft tot zulke toestanden geleid. De cultuurstrijd zelf is slechts eene consequentie, en een symp toom waardoor men de oorzaak kan on derkennen. Het is de vervreemding der maatschappij van God, welke door de hoo- vaardij der wetenschap in 't aanzijn is geroepen, door de zucht naar genot der machtigen gevoed wordt en verpleegd die ten slotte zooveel ontzettende ver woestingen heeft aangericht. Maar ook de cultuurstrijd is een machtige factor. De ratnpeu, die hij veroorzaakt heeft, worden door alle partijen betreurd, behalve door die der sociaal-democraten, die er hun voordeel bij hebben. Toch blijft de cul tuurstrijd in Frankrijk, in Duitschland, in Rusland en waar al niet voortduren, allerwege ellende en verderf verspreidende. Helaas! waar gaan wij heen, als die toestanden blijven voortduren, als de mo raal weggecijferd wordt en niets meer hei lig is op dezs wereld. Wat zal er worden van het huisgezin en van de maatschappij, wat van den Staat? Inderdaad het is de plicht van iederen Christen om deze ontzenuwing, deze ver zwakking, deze rampen van ons volksleven met alle kraiht en energie te bestrijden. Het eenige en ware heilmiddel nu, tegen die kwalen van onzen bedorven tijd is de Ka tholieke Kerk. Hopen wij alzoo dat Zij, onder Gods bijstand, de wereld spoedig verlosse van die vreeselijke kwalen, waarmede de vol keren en Staten zijn behept, kwalen die hen ontegenzeggelijk naar den afgrond van het verderf zullen leiden, zoo de Algoede niet spoedig zijne machtige hulpe biedt. Door de sociaal-democraten zal in den Rijksdag het voorstel worden gedaan, dat de Regeeriug een onderzoek zal iustelleu naar den nachtdienst op uijverheidsgebied, ten einde te weten te komen in welke nicotine er was in de eindjes sigaar, die een rooker had overgelaten. Het bleek dat zij 2.50 percent bevatten, de sigaar zelve had 2.24 percent gehad, zoodat het betrekkelijk weinig meer was. De algemeene uitkomsten vau Dr. Kissling's onderzoek zijn voor alle sigarenrookers belangrijk. Hij bevond dat de vergittige bestanddeelen va n tabaksrook zijn koolzuur, zwavelluchtzuur, Prui sisch zuur en nicotiue. De drie eerstgenoemde zijn iu tabaksrook in te geringe hoeveelheid aan wezig en te vluchtig om in aanmerking te komen bij het beoordeelen welke uitwerking het tabaks- rooken op het gestel heeft. De picoline is in den rook ook in betrekkelijk geringe hoeveel heid aanwezig, zoodat de vergiftige eigenschappen bijna uitsluitend aan de nicotiue toegeschreven moeten worden. Hoeveel nicotine er in rook is, hangt hoofdzakelijk af van de hoeveelheid nico tine iu de tabak. De hoeveelheid nicotiue door de verbranding van eene sigaar vernietigd, is betrekkelijk weinig. De belangrijkste uitkomst van de proefnemingen is, dat er uit blijkt dat, daar nicotine in alcohol oplosbaar is, het gebruik van alcoholische dran ken de plaatselijke ophooping van nicotine belet en hare verwijdering uit het lichaam bespoedigt. Met andere woorden, bij het rooken van eene pijp of sigaar is het drinken van een glas bier of wijn aan te bevelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1