B 11\ N fl iÜA i\ D. werkplaatsen en fabrieken des nachts wordt gearbeid en hoevele kinderen, jongelingen en yrouwen daarbij betrokken zijn. Men betwijfelt of prins Von Bismarck, gesteld dat bet voorstel der socialisten wordt aan genomen, er uitvoering aan geven zal. Bij de verdere beraadslaging in den Franscben Senaat over de wet, regelende zijne samenstelling, diende de heer Léon Say een amendement in, volgens hetwelk bet aantal gemachtigden der gemeente in bet kiescollege van den Senaat aanmerke lijk minder zal worden dan door de com missie is voorgesteld. De minister van binnenlandsche zaken bestreed dit amen dement, dat verworpen werd met 153 stem men tegen 106. De wet in haar geheel is vervolgens aangenomen. De Parijsche Gemeenteraad heeft met 52 tegen 13 stemmen het houden van een Wereldtentoonstelling in 1889 in beginsel aangenomen en met 50 tegen 23 stemmen besloten, dat zij op net Ghamp de Mars gehouden zal worden. Met 42 tegen 5 stemmen besloot de Raad, dat er tegelij kertijd te Vincennes en in het Oosten van Parijs wedstrijden en feesten zullen plaats hebben. In de salie Favier te Parijs werd Zondag 11. de aangekondigde vergadering van >werklieden zonder werk« gehouden. Zij was druk bezocht en het ging er tamelijk onstuimig toe. Herhaaldelijk ontstonden vechtpartijen, maar op straat is niets voor gevallen. Door 450 ingezetenen te Chaux-de- Fonds was bij den Nationaleu Raad een adres ingediend, houdende verzoek om alle kantonnale en gemeentelijke Besturen te machtigen tot het invoeren der lijkverbran ding. De Bondsregeering adviseerde hierop een afwijzende beschikking te nemen, onder opmerking, dat die zaak aan de Kanton nale Regeeringen behoort te worden over gelaten. Op voorstel van twee leden werd besloten, over te gaan tot de orde van den dag. Het Court of Queens Bench heeft thans uitspraak gedaan in het hooger beroep door Bradlaugh ingesteld van een vonnis der rechtbank, waarbij hij veroordeeld werd tot eeue boete van 1500 wegens het nemen van zitting in het Lagerhuis en het deel nemen aan stemming, in het begin vau dit jaar, zonder dat hij toegelaten was tot den eed. Het Court of Queens Bench heeft het vonnis der rechtbank bevestigd en be paald dat Bradlaugh de boete binnen veer tien dagen te betalen heeft. De Times verneemt uit Marseille dat kolonel Reinhard aldaar is aangekomen, medebrengend een rapport van hemzelveu, alsook een lang verslag van Courbet nopens den toestand in Tongkin, welke beide rap porten den toestand als hachelijk schilderen. GEMENGDE BERICHTEN. Betrekkelijk deu herijk vau de maten en ge wichten in het jaar 1885, zijn bij Kon. besluit van 27 No7. jl. de volgende bepaliugen vastgesteld lo. de maten en gewichten zijn in het jaar 1885 onderworpen aan den herijk; 2o. de herijk geschiedt binnen het tijdvak, dat aanvangt op 1 Januari en eindigt op 1 October van het jaar; 3o. aan Gedeputeerde Staten der provinciën wordt opgedragen het tijdtsip te bepalen, waarop die herijk voor elke gemeente gedurende het onder 2o. genoemd tijdvak zal plaats hebben. Scheveningen, 9 Dec. Gisterenavond nam de heer Lefèbre de voorgenomen proeven met bizoudere zeeverlichting, systeem Holme's zee- vlammen, aan het strand alhier. Bizonder be langrijk was het oogenblik dat hij eene soort van bussen van ongeveer 20 bij 8 cM. in zee wierp, welke zoodra zij te water werden gelaten, ont vlamden en des te sterker brandden, waar zij met een bepaalden golfslag in aanraking kwa men. Zij maakten alsdan het effect van prachtig Bengaalsch vuur, dat een zeer groot schijnsel of licht van zich wierp. Wij twijfelen geen oogen blik of deze uitvinding zal in goede praktijk komen en bijdragen tot redding waar die tot hiertoe van wege de duisternis onmogelijk was. Groningen, 2 Dec. Op de door de directie der Harmonie uitgeschreven internationale prijs vraag zijn 28 plannen ingekomen. Hieronder vindt men slechts 2 buitenlandsche mededingers, nl. uit Frankfort a. d. M. en Antwerpen, terwijl Amsterdam 6, 's-G raven hage 4, Groningen 5, Arnhem en Botterdam elk 2 ontwerpen zonden. Weldra zal de uitslag bekend worden gemaakt. Leeuwarden, 9 Dec. Een werkman, die op het nieuw aangelegd wordende stationsterrein alhier bezig was met het stellen eener centrifu gaal pomp, had het ongeluk te vallen. Iu zijn val greep hij de pomphet zware voorwerp verwonde hem echter ernstig aan het hoofd. Ofschoon er spoedig geneeskundige hulp verleend en hij daarna naar hel Ziekenhuis overgebracht werd, is hij 's namiddags aan de gevolgen over- eden. Soerendonek, (N. B9 Lec- IQ den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door tot hiertoe onbekende dieven de offerbusse» bestolen der B. K. kerk alhier. Zij hebben zich toegang tot de kerk verschaft door het verbreken van twee ijzeren staven en eene ruit. 1 Haarlemmermeer, 9 Dec. Door het schrik- ken van het paard geraakten gisteren bij de Sloterbrug paard en tilbury van den heer B. al hier, in de Bingvaart. B. sprong er uit en mocht de voldoening smaken zijne vrouw te redden, doch het paard is verdronken. Arnhem, 9 Dec. Sinds Zaterdag-avond wordt alhier vermist de agent van politie Jacob de Vries. De Haagsche bladen bevatten het volgende bericht: „Aan aardige, geestige St.- Nicolaas-surprises heeft het natuurlijk Vrijdag en Zaterdag in Den Haag niet ontbroken, doch helaas! ook niet aan wreede en laaghartige. Zoo ontving een echtpaar in een der mindere buur ten, dat door de natuur reeds niet met gaven is bedeeld, een groot pak, dat bij het openmaken bleek te bevatten een. kiuderlijkkist, met schroevtn gesloten. Doodelijk verschrikt bij het gezicht van de kist, kreeg de vrouw bijna een zenuwtoeval, en toen de buren, door het geschreeuw opmerkzaam gemaakt, binnentraden en de kist geopend hadden, bleek haar inhoud te bestaan uit vuil en uit spotrijmen op de ongelukkige po sitie en gestalte van het echtpaar. Bij eenigen wil kan het, dunkt ons, niet moeilijk vallen den bedrijver van deze ergerlijke daad, op te sporen. Kan men hem al niet straffen door de wet, dan kan men hem nog erger treffen door de buitengerechtelijke verachting des volks. De pakketpost te Amsterdam had in de eerste zes dagen van deze maand de handen vol. Van daar werden op 1 Dec. 1537, op den 2eu 1674, op deu 3en 2232, op deu 4en 3874, op den 5en 3075 en op den 6eu 1222 pakken verzonden. Dit is dus, per etmaal ar- beidens gerekend, voor Donderdag 2 a 3 stuks per minuut. Het totaal-cijfer der pasjes is dus 13,614. Het gevaar, dat Zaterdag jl. een vijttal reizigers door het breken van een rem op den Holl. spoorweg geloopen hebben, vestigt weer ern stig onze aandacht op de nog steeds bij ons ont brekende gemeenschap tusschen de passagiers en den machinist. Men rilt, wanneer men zich voor stelt dat dit ongerief ontstaan ware in den a- vond of dat de stationschef te Weesp het nood sein van een der reizigers niet had opgemerkt. Moeten wij ook hierbij wachten tot er een ern stig ongeluk heeft plaats gehad, eer in de be hoefte voorzien wordt? BI ij kens bericht uit New-York zal de mail voor Frankrijk, Nederland, België en Duitschland voortaan van daar per snelst va rende stoomschepen verzonden worden. Het stamhuis der Bothschilds in de Judengasse te Frankfort a. M. zal nu toch, dank zij der bemoeiingen der millionnairsfamilie, gespaard blijven. Het wordt niet afgebroken, maar alleen achteruit geschoven, zoodat het in de nieuwe rooiliju staat. In het huis en het aan grenzende perceel, dat mede het eigendom der Bothschilds is, zal dan de „Bothschild-stichting" gevestigd worden. Iu dezen tijd van ambtsjubilea komt natuurlijk Von Bismarck ook aan de beurt. Met Paschen 1885 werd de jongeheer Yon Bis marck na afgelegd examen als „Auskultator" be- ëedigd en begon zijn ambtelijke loopbaan aan het Berlijusche „Stadtgericht." Bekend is uit deze „Stadtgerichtsperiode" van den Prins-Bijkskause- lier een anekdote, door het Berl. Tageblatt in herinnering gebracht. De jonge substituut is be zig proces-verbaal op te maken, terwijl iemand wordt verhoord, die door zijn onbeschaamd ge drag zijn ergernis wekt. Plotseling vliegt hij op en roept: „Man, niet zoo brutaal hoor, of ik zet je de deur uit!" Vriendelijk klopt de „Stadt- gerichtsralh", naast hem, den vertoornden substi tuut op den schouder en zegt kalmeerend: „Mijn heer de substituut, het uitwerpen is mijne zaak". Het verhoor wordt voortgezet, maar het duurt niet lang of Bismarck springt weer op en don dert den man tegen: „Wat beleefder, of ik laat je door den Ilerrn Stadtsgerichtsrath de deur uitzetten!" Te Groningen hebben 90 personen, die voor de gemeente bezig zijn met keienklop- peD, op het terrein nabij de gemeentelijke gasfa briek, als St.Nicolaas-verrassing ontvangen ieder een stuk spek, ter zwaarte van 3A KG. De geefster was eene liefdadige dame, die onbekend wenscht te blijven. De kortste spoorweg, en die waar- schijnlijk van alle bestaande spoorwegen wel het meest voordeel oplevert, is de „Zeebaan" op het Coney-eilaud, die het hotel op den Manhattan- oever met het hotel op den Brighton-oever ver bindt. 't Is een spoorweg van 2000 voet lang en hij heeft rails van 3 voet spoorwijdte, en aan elk einde een sierlijk klein station. De kosten van dezen miniatuur-spoorweg met stations en en geheele inrichting bedroegen 27 000 dollars. De dagelijksche onkosten zijn 30 dollars, en de dagelijksche ontvangsten gedurende het seizoen 450 a 500 dollars. In het jaar 1881 was de winst 500 procent boven de onkosten. Het laatste concert van Hans Von Bülow te Weenen is in goede orde afgeloopen. De politie had den kunstenaar uitdrukkelijk verzocht geen toespraken te houden, en hij vol deed aan dat verzoek. Het gebeurt niet dikwijls, dat men, eens iets verloren hebbende, in de gelegen heid komt, na verloop van jaren zijn eigendom terug te ontvangen. Thans echter schijnt zoo iets waarlijk voor te i komen. Aan het bureau van politie op het Jonas Daniël Meijerplein te Am sterdam kan men toch inlichtingen verkrijgen omtrent eene portefeuille met bankpapier, ter waar de van f 1000 a f 1200, die ongeveer tusschen 1869 en 1871 aldaar verloren is geraakt. Men is er achter gekomen, na 14 jaar, wie de vermoe delijke vindster is. Zoo de ware eigenaar weer in 't bezit van zijn eigendom komt, kan hij die f 1200 boeken onder „toevallige baten." VaneenWeener o r k e s 11 i d w o r d t de volgende goede kwinkslag verteld. „U heeft" (zeide hij tot den directeur Poiliui) //met uitstekend gevolg een koetsier (Bötel) er toe gebracht om zauger te worden. Nu moest u tot heil der kunst ook nog eens iets anders beproe ven." //Sn wat zou dat wel moeten wezen?" vroeg Poiliui. „U moest" (luidde het ant woord) „nu ook eens eenige zangers er toe bren gen om koetsiers te worden.'' De burgemeester van Keulen heeft bekend gemaakt, dat de stad haar proces van restitutie, van gelden uit de Fransche oorlogs vergoeding heeft verloren, zoodat zij het bedrag van 250,000 mark aan den Staat moet terug betalen. De violist Schradieck deelt uit Cincinnati aan de Signale mede dat het hem na lange nasporiugen gelukt is het geheim te ont dekken van de Cremoner violen. Het was hem gebleken dat die instrumenten vervaardigd werden uit het balsemachtige, na verloop van tijd glas achtig verhardende hout eeiier boomsoort, die te gelijk met het verdwijueu der kunst van Amati en Stradivarius uit de omstreken van Cremona verdween. Onverdroten zoeken heeft hem deze boomsoort elders iu Italië doen terugvinden, en de violen, welke hij uit het hout heeft doen ver vaardigen, moeten in eigenaardige zilverachtig heid van toon met oude Cremoner instrumenten volkomen kunnen wedijveren. De man, die Schra dieck op het spoor bracht van deze ontdekking, was een lakenfabrikant te Aken, wijlen de heer Niederheitmann, een bekwaam dilettant en ver zamelaar. St. Nicolaas heeft te Botterdam eergisteren-avoud ook de mindere buurten bezocht; een zijner knechts liep daar een aantal woningen binnen, wierp overal geld op tafel en verdween dan weer even spoedig, zonder den bewoners tijd te laten om hun dank aan der, goeden heilige te betuigen. De bierbrouwerschool in de bier- stad München levert goede uitkomsten op. Er wordt daar ouderwijs gegeven in het brouwen, de scheikunde, wis- en werktuigkunde, handelswe tenschappen, enz., maar het practisch onderricht in de moutbierfabrikatie is er hoofdzaak. Daarbij hebben de leerlingen der school, iu het belang hunner studiën, altijd vrijen toegang tot de voor naamste bierbrouwerijen der stad. Het in da school bereide bier wordt algemeen geroemd, en Maandag en Zaterdag, als het geschonken wordt, komen er tal van gasten. Uit Leiden wordt thans aan het N.v.d.D. gemeld, dat rechtsingang verleend is tegen twee studenten aldaar, wegens het mishandelen van een pas aangekomen jongmensch, tengevolge waarvan deze krankzinnig zou geworden zijn. De uitvinders van den „bestuur- baren luchtballon,,, de kapiteins Krebs en Benard, zijn tot ridders van het Legioen van Eer benoemd. Bij den Senaat der hoogeschool te Cambridge is een voorstel iu o\e: weging, om voor de toelating de candidaten aan een examen in de Engelsche taal te onderwerpen in plaats van het examen in de wiskunde. „Men zal," zegt het Atheneum, „misschien nu inzien hoe wenschelijk het is, dat de candidaten hun eigen taal keuuen. In hoeverre dit nu het geval is, daarvan zou menig examinator zonderlinge dingen kunnen verhalen." James Turner, die de paniek in den Glasgow-schouwburg veroorzaakte, door het geven van een valsch brandalarm, waardoor v»er- tien personen gedood en een aantal gewond werden, is bij gebrek aan voldoende bewijs vrijge laten. Een architect te Parijshadeen min in dienst. Toen zijn vrouw eergisteren een door deu dokter voorgeschreven geneesmiddel aan den zuigeling wilde toedienen, proefden zij het eerst en bemerkte daaraan een bitteren smaak. Een vergissing van den apotheker vreezende, werd de dokter geroepen, en nu bleek bij onderzeek, dan het geneesmiddel met een sterke dosis phos phorus aangemengd was. De min, die de schuldige bleek te zijn, is in hechtenis genomen. Door den commissaris van politie ondervraagd, bekende zij, het kind vergiftigd te willen hebben, omdat het haar iu het huis van den architect niet beviel. Was het kind gestorven, dat natuurlijk aan een natuurlijke oorzaak toegeschreven zou zijn gewor den, dan was zij met een goed getuigschrift gaan verhuizen. Het voederen van vee, vooral var kens, met eikels schijnt in Friesland en Gronin gerland, niettegenstaande de lage aardappelprij zen, nogal in zwang te zijn. De liter eikels wordt daar thans tot deu hoogen prijs van 25 cent op gekocht. Als men hier tegenover stelt dat een hectoliter kleine aardappelen voor 40 a 45 cent te bekomen is, dan vloeit hieruit zeker de juiste gevolgtrekking voort dat eikels eene bizonder voedende zelfstandigheid moeten zijn. LI. Zaterdag-middag, te ruim hall vijf, is Pieter Bakker, landbouwer, woonach tig te Oude-Niedorp, die tot het koopen van schapen eerst Amsterdam en daarna Sloten had bezocht, bij zijne terugkomst uit laatstgenoemde gemeente, aan de Amsterdamsche vaart, nabij Halfweg, aangerand door drie personen, die hem met geweld hebben aangegrepen, z(jne klee ding gescheurd en daaruit eene portefeuille met f 850 ontvreemd, waarna zij hem in de vaart hebben geworpen, waaruit hij rich slechts met moeite heeft kunnen redden. De justitie doet onderzoek. De commissaris van politie der tweede afdeeling te Botterdam verzoekt, namens Arie Bex, te Bidderkerk, opsporing en bericht van het verblijf van diens broeder Gornelis, oud 46 jaar, sjouwer, niet groot, bleek en zeer pok dalig, haar zwart; kleeding: ratine winterjas, wit Engelsch lederen broek en dito vest, zwarte pet. Hij heeft den 7den November zijn kosthuis aan de Hoogstraat te Botterdam verlaten en na dien tijd niets meer van zich doen hooren. Met v o or b e e 1 d e 1 o o z e bedaard heid en als 't ware onder 't oog van de omstan ders en de politie, heeft jl. Zaterdagavond zekere Janzen bij den goud- en zilverkashouder Boers op den Vijgendam te Amsterdam eene glasruit stuk geslagen en onder de in de winkelkast uitgestalde kostbaarheden een gedachten greep ge daan. In een oogwenk werd de dader door en kelen van de voorbijgangers en den winkelier ge grepen. Men ontrukte hem het gostolene, en door ageutr.n van politie is hij vervolgens naar het commissariaat gebracht. Dit is binnen enkele jaren reeds de derde maal dat op die wijze bij B. diefstal gepleegd werd. Bij de Commissie tot werkver" schaffing is te Amsterdam bereids f 22570 iuge~ komen. Op de grenzenvan Utrecht en Gelderland maakt men de laatste weken menig stuk wild buil. Voor de steden wordt zeer veel opgekocht. De broodjagers maken thar.s voor hazen ƒ1.30 a 1.50, konijnen /0.30 a 0.35, jonge patrijzen ƒ0,70 a 0.75, oude dito ƒ0.40, hout snippen ƒ0.40, watersnippen f 0,35 a 0.50 per stuk. Onlangs heeft de heer Adolph Spreckels, zoon van een milliouair, bijgenaamd "de Koning der suikers", van Hawaï, drie revol verschoten gelost op den heer De Young, eigen aar van de te San Francisco verschijnende Chro nicle. Le Courrier det Etats Unit geeft eenige merkwaardige bizonderheden over het verleden van dien journalist. De De Young's, zegt hij, vor men eene familie van strijdlustigo schijvers. Iul872 loste de eigenaar van the Chrtnicle twee pistool schoten op Benjamin Naphtaly, uitgever van the Sun te San Francisco, miste hem, maar ver wondde een kleinen jongen. In 1879 was de eer waarde Isaac Kalloch caudidaat voor het burge meesterschap van San Francisco. The Chronicle dreigde hem in de cour«nt te zullen uitluchten, als hij zijn candidatuur niet terugman. Kalloch dreigde nu op zijn beurt over eenige leden der familie De Young in the Sun onaangename op helderingen te geven. De beide broeders De Young berichtten toen, dat zij op Kalloch zouden vuren, als hij zich veroorloofde het artikel in quaestie te schrijven. Den 23en Augustus loste Karei De Young twee schoten op Kalloch, die zwaar gewond werd, maar herstelde en gewroken werd door zijn zoon, die Karei De Young doodschoot. De moor denaar werd echter vrijgesproken. Het Hofte Leeuwarden heeft Zaterdag arrest gewezen tegen N. C. V., oud 25 jaren, kleermaker te Steenwijk, die door de Becht- bank te Heerenveen werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde toebrengen van stooten en siaar. aan zijn wettigen vader. Het Hof heeft dit vonnis vernietigd, K. schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling van zijn wettigen vader en hem veroordeeld tot 15 dagen celstraf. Een Amerikaansch blad vermeldt in zijn kolommen deu dood en levensloop van een landbouwer, waarvan eigenlijk niets meer te zeggen viel, dan dat hij veertig jaren op het blad geabonneerd was geweest. Een Japansch inlander, Sahashit- ta genaamd, heeft een eigenaardig glaspapier uit gevonden, dat hij vervaardigt uit de vezels van Japansche waterplanten. Het papier is zeer sterk en zoo doorschijnend, dat het voor vensters zeer goed te gebruiken is en 't van gewoon glas natuur lijk wint door taaiheid iu plaats van broosheid. Aan de schuldeischers van Gebr. Filbry (firma J. BeyndersJ te Breda, zal 24"/s hunner vorderingen worden uitgekeerd. De droogte is nu in Kafferland geëindigd, maar er worden vreeselijke verhalen opgehangen van de tijden, die men te doorstaan heeft gehad. Er heerschte, zoo meldt de Mercury, hongersnood. In grooten getale dooldeu de in boorlingen rond om zoogenoemde „uiutjes" uit te graven. Een man en eeue vrouw, vergezeld van hun ki deren, waaronder een zuigeling, zochten ook naar voedsel. Zij vonden niets en de honger kwelde hen ontzettend. De man droeg het kind en bleef onderweg achter, zeggende dat hij te vermoeid was om voort te gaan. Door zijn lange wegblijven veronrust, ging men kijken wat er aan scheelde en toen bevond men, dat hij bezig was zijn eigen kind op te eten. Naar de Maasbode meldt, heeft zich eene commissie gevormd, welk» zich ten doel stelt de oprichting van een gesticht voor Boomsch- Katholieke krankzinnigen. Het zal ergens iu het aartsbisdom van Utrecht verrijzen. Een treurig geval. Wij lezen ergens van een timmerman, die op een steiger stond te werken en wien de beitel uit de baud viel. Het geval wordt aldus omschreven; „De beitel viel een juist voorbijgaandeu krullenjongen op het hoofd en kreeg daardoor belangrijke kwetsuren." Waarschijnlijk ligt nu de beitel wel iu het gast huis. Te Amsterdam is een nagemaakte coupon van yi.48"s in een sigarenwinkel voor echt uitgegeven. De coupon is zoo onhandig na gemaakt, dat zij gemakkelijk als valsch le her kennen is. Zooals men zich herinneren zal, werden verleden jaar, op de Amsterdamsche ten toonstelling, een paar bezoekers voor eenigen tijd in een groote brandkast opgesloten door het dicht vallen van een biunenhek. Een dergelijk, maar niet zoo spoedig verholpen geval is te Dundee gebeurd. Daar is een werkman, die in een groote brandkast iets te verrichten had, door het in 't slot springen van de binnenste afsluiting, op gesloten. De sleutel is te Birmingham, bij de fabrikanten van de brandkast. Men heeft er om getelegrapheerd; maar het zal wel twee dagen duren voor de werkman bevrijd kan worden. Hij is daar iutusscheu, hoe onaangenaam ook, wel bewaard en hij krijgt iucht en voedsel door eeq getraliede opening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2